Bij Ruwe Handen Purol PUROL jeoie, Qezmde, Huid Leest „Onze Eilanden," ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1932. >rslug van ilo Spoedeisohende ver gadering van den Raad der ge meente M1DUELHAUN1S op Ltou- derdug 28 Januari des vooriuid- dngs 10 uur. itter Burgemeester den Hollander, in tegenwoordig. iorzitter opende de vergadering met het lezen der notulen word aange pot een volgende vergadering, iorzitter zeide dat deze vergadering jgevraagd door 3 raadsleden eu omdat Istie, waarover het gaat, vóór 1 Fe- loet zyn afgehandeld, is spreker nog laan deze vergadering hedenmorgen ;gen, doch voortaan kan niet worden [d op een zoo spoedig inwilligen van rgelUk verzoek, omdat hy daartoe |k 14 dagen den tijd heeft. B. en W. ook nu weei geen voldoende gelegen- |had de zaak goed te bezien en achtten ongewenscht. [n B. en W natuurlijk geen voorstel doen over de kwestie waarom het ieft de voorzitter het woord aan een ivragers van deze vergadering. |eer VroegindeweüZeer terecht heeft rzitter gezegd dat hij 14 dagen had wachten om aan hun verlangen iet te komen. Betreffende de kwestie al of niet opheffing van de tram voorzitter vanaf Maandag geweten Ize belangrijke zaak staat. Btjdiecon- |e is komen vast te staan dat de ar bereid) is 6000,— te geven, mits iliteit en provincie ook ƒ6000,— bij- in het gevraagde bedrag, dat moet als vergoeding voor de schade die de [n de R T M. doet. deze ministerieels toezegging kan de |eit niet gerust zijn, daar het niet vast iat Ged. Staten in dit voorstel zullen Men zegt wel, de tram gaat niet [och niemand weet met positieve zeker- waarheid. [eren hebben wij nog een vergadering te Dirksland en daar is komen vast tn, dat indien er deze week niet aan srzoek van de tramdirectie wordt vol de tram onherroepelijk Zondag voor 3t zal r(jden. fens die vergadering hebben wjj ons in iding gesteld met het lid van Ged. St. heer van Boeien, die ons verzekerde, im gaat niet weg, weer anderen deel- |ns mede de tram gaat beslist weg als Ikaliteit niets doet. Deze mededeeling igen wjj van de Kamerleden Boon, van In ter Laan. Ook de directeur zeide ons |et feit onomstootelyk vaststaat dat de ten worden gestaakt als debjjdrageer romt. Uit particulier initiatief is reeds redrag by een van 2500,en gezien ;ze mededeelingen is het voor mij in it vooruitzicht onbegrijpeiyk, dat het |té van actie en Ged.Staten blijven wei stappen te doen tot eenigen steun, lomité van actie speelt het Ryk tegen Irovincie uit en tasten niet in eigen zak. 1 eiland zonder tram is niet mogelijk, zal er door ontwricht worden, en daar- Imoeten wy, nu wy dat nog kunnen, doen om de tram te behouden. Laten ry ons een offer getroosten, want komt 6000,niet bijeen, dan zal de tram diensten staken. Vries: En hoeyeel zou je dan wel wri te ven? [oegindewejj10 cent per inwoner, als rog noodig is. Iruik: Wanneer je die toezegging een- [l doet, ben je'took onherroepeiyk kwijt, iorzitter: B. en W. hebben deze zaak I juist nog even kunnen overwegen doch Jseeren op dit voorstel niet in te gaan. |ken de heeren nu dat Middelharnis met bedrag van f 450,de tram voor Flak- kan redden. Eerst waren er duizenden irt en er was geen denken aan dat die 3d kon worden. Nu stelt de directie zich |evreden wanneer zij f 12000,ontvan- kan, f 6000,van het Ryk heeft de [ister toegezegd onder voorwaarde dat de iliteit EN GED. STATEN de andere 100,voteeren. de andere gemeenten is het niet te ver- ihten dat ze een cent subsidie geven en zal Middelharnis alleen blijven. Nu na Je aanvraag rijst alleen de vraag nog: |ar is het nu werkelijk de finantieele kwes- waarom het gaat of is het alleen om in gelijk gesteld te worden. gelooft toch zeker ook niet dat die f 450,— Middelharnis de flnantiëele kwestie red- zullen? van der Meide: Ik onderschrijf ten volle 1 woorden van den heer Vroegindewey.Het |dt hier een belang voor de gemeente en Centrale gemeente van Flakkee hebben ook plichten. Het geldt voor my niet als trambelang, doch een zuiver belang voor gemeente, wier wel en wee wy hier heb- 2 te verzorgen. Ik voel dat wij hier een Ier moeten brengen en als Ged Staten het rlrag niet voteeren, moeten wy „het op js stellen van de tram" laten zien door subsidie te geven. De bestaande com- [ssie mag nu van oordeel zijn, dat de tram fch blijft al krygt zij geen subsidie, die sening kan een groot deel van de bevolking :t deelen. [Slis: Deze geheele manupulatie is nergens Iders voor dan om de machtspositie van fen heer Kuijper te redden en daarvoor [ogen w(j geen 450,— voteeren. Strutjk: Wy hebben een commissie gehad e bard gewerkt heeft voor het behoud van b tram, de houding van de directie is nu Jhter van dien aard geweest dat de tram [ed. Staten en ook Waterstaat tegen zich reft op dit moment. De tram gaat echter iet weg. De Directie zal zich de vette kluif, zooals de tramboot is, niet laten ontnemen en bovendien het risico op zich laden dat Ged. Staten haar renteloos voorschot opvra gen, zooals Ged. Staten gemachtigd zjju met algemeene stemmen in de Statenzitting. In dit geval zal de Heer Kuiper moeten retireeren en dat is bykans onoverkomeiyk voor hem, daarom heeft hy dit middel nog aangegrepen en daarvoor zal Middelharnis zich dan nog eens spannen Wy maken ons belacheiyk. De hoogere collegos, die in deze zaak te handelen hebben, hebben hun houding bepaald en zullen wij als gemeenteraad tegen het standpunt van den Minister en Ged. Staten ingaan? Vanwege het Ministerie is meermalen aangedrongen om afstand te doen vau de concessie, maar dat doet hy nieten daarom zal de tram ook nooit verdwynen. Vogelaar: Ik ben er wol voor een stoffe- lyken biyk voor het behoud te geven, doch dan kunnen wy, wanneer de finantieele kwestie geen rol meer speelt, evengoed vol staan met 100, VroegindeweijEr wordt nu wel gezegd: de tram gaat niet weg, doch ik zou graag daarvan het bewijs hebben. De Prov. griffie deelde ons mede dat Ged. Staten geen geld zullen geven en wanneer die 8000,— er niet komen zal de tram gaan verdwynen. Ook de Kamerleden adviseerden ons dit te doen. Slis: Ik stel er prijs op dat de tram be houden biyft doch om naast de bus ook de tram te subsidieeren dat gaat niet. Eerst werd 180.000,- gevraagd en nu stelt zij zich tevreden met 12000,— daaruit voelt U toch ook wel dat het geld geeu rol meer speelt. De heer M. de Haas is de spreektrompet van de R.T.M. om de rechtspositie van Kuiper te redden. De Vriosi Eerst heeft de R.T.M. steeds achter de schermen haar kracht gezocht en nu dat niet meer lukt, zoekt zy haar kracht in openbaarheid. Duideiyk is nu echter aan het lichtgekomen dat het geld geen rol speelt en gesteld nu eens dat wij die ƒ450,—ge ven en totaal de 12000,— er komen, hoe staan wij dan per 1 Jan.a s.,misschien weer net zoo, zyn we er na deze toelage af.'tls met de R T.M. net als een dronkaard, hij gaat de kroeg in met het plan 1 borrel te nemen, doch het zal er ook nu niet bij blijven. Het eind is er niet in te zien en wanneer wij het geld dat in de tram al gestoken is aan subsidies aan wegen hadden besteed, hadden wij de tram nu niet meer noodig. Als we nu tenminste weer geld geven laten wij dan als voorwaarde stellen, betere ar beidsvoorwaarden, want dat laat veel te wenschen over. Voorzitter: Indien de post wordt toege staan moeten wij die voteeren uit den post onvoorzien en die is reeds in deze maand voor de helft verwerkt. Struik: Wanneer wij die 450,— geven, sleuren wij de houding van Ged. Staten en den Minister van Waterstaat door het slijk. Koese: Voorzitter, U zit in de eerste ge lederen om een juist inzien in deze kwestie te hebben, wat denkt U, zal de tram gaan verdwynen of niet? Voorzitter: Positief kan ik me daarover niet uitlaten, wanneer er morgen geen wij ziging komt zal het comité maatregelen nemen dat het verkeer by eventueele stop zetting niet derailleeren zal. Het is echter een schande dat de lokaliteit en de Minister slechts 3 dagen tevoren nog niet weten wat er nu eigenlijk wel zal gebeuren. Vogelaar: Heeft U, voorzitter, de tram directie nog afgevraagd namens de gemeente wat zy doetl? Voorzitter: Ja zeker, het antwoord was: ik heb de staking der diensten afgekondigd. Struik: Het is natuurlijk te verwachten en logisch van de directie dat zij dit volhoudt, al is het tot den 31 Jan. 'sav. Koote: Mogen we voor dit luttele bedrag de belangen van Flakkee op het spel zetten Voorzitter: Ik meen dat de zaak uitvoerig is toegelicht en breng het voorstel Vroeg indeweij e.a. in stemming. Dit werd aangenomen met 7 tegen 4 stem men, die van de heeren De Vries, Struik, Koese en Slis tegen. Daarna sluiting. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente OUDE TONGE, op Donderdag 28 Januari 1932 des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Schouwen. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering en heette de leden hartelijk welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Spr. dankte voor de ontvangen belangstelling by de wisseling des jaars en hoopte dat het den leden en hunne gezinnen voorspoedig mag gaan. Ook voor de gemeente werden de beste wenschen uitgesproken. Daarna werden de notulen der laatste vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingokomen stukken i Een schry'ven waarin werd bericht dat aan Burgemeester Van Schouwen eervol ontslag was gegeven als Burgemeester dezer ge meente, tegen 1 Februari a s. De goedkeuring van Ged. Staten over aan gegane kasgeldleening en een vaste leening. De goedkeuring over de verordening regelende de wyziging van art. 7 en 9 der Woningwet. Van de gemeente Herkingen dat tot afge vaardigde in de stichting drinkwaterleiding voor Goeree en Overflakkee was herbenoemd de heer J. M. van Eek. Proces-verbaal van de kasopname by den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas is een bedrag van 5862,28J, (Adv.) Van de|gemeeute Well was een verzoek ingekomen om adhaeBie te betuigen aan haar raadsbesluit inhoudende een verzoek om wederom een apart Ministerie van Landbouw in. te stellen. B. en W. stelden voor hierop afwyzend te beschikken, hoe zeer zy ook van do noodzakelijkheid daarvan overtuigd waren. Het principe is nu eenmaal aange nomen om aan alle verzoeken en besluiten geen adhaesie te gaan betuigen, daar de overheid die zaken te regelen heeft. Alzoo word besloten. Een verzoek van A. Timmer en C. Meijer om ontheffing van hun aanslag in de Hon denbelasting. B. en W. stelden voor aan den laatste ontheffing te verleenen, doch voor den eerste den aanslag te behouden. Dienovereenkomstig werd besloten. Een verzoek van het R.K.-Schoolbestuur om gelden te voteeren voor nieuwe leer middelen. B. en W. hebben advies ingewonnen bij den Inspecteur naar de noodzakelijkheid daarvan en adviseeren daarop dit bedrag te betalen. Ook dit werd zonder hoofdeiyke stemming besloten. Een verzoek van de Stichting Drinkwater leiding voor Goeree en Overflakkee was in gekomen om de buizen door de gemeente, straten en wegen te mogen leggen. De Voorzitter meende, gezien de raad unaniem besloten heeft aan die stichting medewerking te verleenen, hiertegen ook geen bezwaar zal zijn. De Wit zeide dat de Ambachtsheerlykheid er wel bezwaar tegen gemaakt had. Over de telefoon, waarvoor geen toestemming ge vraagd was evenmin als voor het gas, hoorde je niets en nu zijn er bezwaren. De Secretaris: De Ambachtsheerlykheid heeft er niets mee te maken. De polder is eigeDaar van de dijken en wegen en de Ambachtsheerlijkheid heeft slechts rechtop de etting; in deze is dus de Ambachtsheer lijkheid niets gevraagd behoeven te worden en kan derhalve deze geen rechten laten gelden, wel wanneer er schade toegebracht wordt aan de etting. Van Schouwen: Dat is inderdaad zoo, de polders hebben te beslissen en niet de Am bachtsheerlijkheid. Wel dient het beheer erop gewezen te worden, dat de straten en wegen in een zeer goede conditie dienen te worden opgeleverd, want anders gaat het net als met de gas fabriek, dat laat ook dikwijls veel te wen schen over. De Voorzitter zeide dat daaraan reeds aandacht gewyd is. Daarna werd de toestemming verleend. Nog was ingekomen een verzoek'van den Burgemeester om ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand. Dit ontslag werd verleend. Besloten werd aan M. Abresch een stukje grond te geven ter grootte van 120 M2. aan de haven a 60 cent per M*. De gemeente-begrootiDg dienst 1931 en 1932 werd met overschrijvingen gewyzigd. In de rondvraag vroeg Prince ofB.en W. nog stappen hebben gedaan om tot het behoud van de tram te komen. Van den Boogert zeide dat die zaak bij den Minister berust, doch dat het Flakkeesch Comité, in samenwerking met de B.B.N., er voor gezorgd heeft dat, indien de staking werkelijkheid wordt, er Maandag een boot zal varen en autobussen voor het lokale verkeer aanwezig zullen zijn. Princei Denken B. en W. dat er nog iets aan te doen zal zijn om het behoud van de tram te bevorderen? Van Schouwen: Denkt U dan dat die aan gekondigde staking werkelijkheid zal wer den? Wel neen, dat doet zy nooit, dat zul je zien. Daarna volgde het afscheid van den Bur gemeester. De Burgemeester P. van Schouwen sprak als volgt: Zooals ik U reeds aan het eind der vorige vergaderieg mededeelde, was door mij tegen 1 Februari 1932, eervol ontslag gevraagd uit mijn betrekking van Burgemeecter der Gemeente Oude Tonge. Btj besluit van 9 December 1931 werd mij dit ontslag eervol verleend met ingang van dien dag, zoodat ook ik daardoor aftreed als Voorzitter van Uwe vergaderingen. Ik ben er van overtuigd, dat ik dit besluit niet met onverdeeld genoegen, mijnerszyds heb genomen, maar myn leeftyd en myn lichaamsgesteldheid zijn van dien aard ge worden, dat ik het mijn plicht heb geacht, deze betrekking, die ruim 15 jaar door mij is vervuld thans vaarwel te zeggen en aan jeugdiger en gezonder krachten over te laten. Ik spreek by dozen den welgemeenden wensch uit dat uw raad het met uw nieuwen Voorzitter, in alle opzichten goed zal kunnen vinden, en dat h(j vooral in de eerste tijden, als hij zich nog moet daarin werken, door U in alle opzichten zal worden geholpen en gesteund, want zeker zullen de tegen woordige crisis-omstandigheden, bet ook hem vooral in de eerste tjjden niet gemak kelijk waken deze te overwinnen, redenen waarom hy zeker uw onmisbaren steun zal behoeven, om zijn taak naar behooren te verrichten en de gemeente tot bloei op te voeren. Hierover zal echter zeker in de eerste plaats noodig zijn, dat de economische toe stand aanmerkelijk verbetert, en dat land bouw en handel en industrie thans weder zoodanig in de naaste toekomst zullen op bloeien, dat voor allen die daar belang b(j hebben oen in alle opzichten betere tyU moge aanbreken, opdat op het einde van 1932zal kunnen worden gezegd, dat dit jaar althans eenigzins rendabel kan worden genoemd, zoodat als dan allerwege jeen betere toon kan worden gehoord. Thans rest my een woord van harteiyken dank aan de leden van uwen Raad, voorde wyze, waarop zij my steeds het voorzitter schap gemakkelijk hebben gemaakt, terwyi myn dank zeker ook eerst uitgaat naar den Secretaris, die my steeds ter wille is ge weest en met zyn hulp en steun en ervaring heeft terzyde gestaan, bij dikwijls moeilijke beslissingen, waarby' z(jn langdurige ervaring en kennis van de plaatselijko toestanden zeer goede diensten heeft bewezen. Ook den heer Ontvanger en Ambtenaar ter Secretarie, den klerk en administrateur der werkeloosheidverzekering enz. en ook den Gemeentebode en den Gemeente-opzich ter ibrong ik bij dezen myn besten dank, voor de hulp van hen steeds ondervonden, daar waar deze noodig was en ik spreek daarbij de hoop uit dat zij nog vele jaren zullen kunnen werkzaam zijn in het belang der Gemeente Oude Tonge. Ook de wethouders en meer speciaal de beide wethouders, die per I Septemberniet op hun post terugkeerden, n.l. de heeren. Prince en de Wit, breng ik thans van deze plaats nog een woord van welgemeenden dank, voor den steun, steeds van hen onder vonden en voor de steeds door hen geboden belangelooze hulp, ook wel waar deze niet werd gevraagd. Ook de beide met 1 September j.l. gekozen wethouders breng ik bij dezen mijn dank voor den door hen geboden steun en hun goeden wil. En hiermede mijne Heeren, wensch ik te eindigen den hartgrondigen wensch uitspre kende, dat het de gemeente Oude Tonge, die mjj als mijn geboorteplaats en woonplaats lief is geworden, in lengte van dagen wel moge gaan en dat hare inwoners thans eeD op de tegenwoordige crisis volgenden bloei mogen tegemoet gaan, dat groote slagen of rampen de Gemeente mogen bespaard blij ven, en dat het landbouwbedrijf en de daar aan verwante vakken een tLjd van grooten bloei moge tegemoetgaan, dan voorzeker zul len alle inwoners van iederen stand, daarvan ook mede de gevolgen ondervinden. Met deze wenschen mijne Heeren, neem ik thans af scheid van U en ik geef de verzekering, dat het wel en wee van Oude Tonge mij steeds ter harte zullen blyven gaan en dat ik, zoo, noodig mijn zwakke krachten zal aanwenden, om indien dit gewenscht mocht worden, deze ter beschikking te stellen. De heer van den Boogert, le wethouder: Mijnheer de Voorzitter, Nu het uur van scheiden uit Uw ambt voor U is aangebroken, gevoel ik mij als eerste wethouder en a.s. loco-burgemeester dezer gemeente gedrongen woorden van dank en waardeering tot U te richten voor het werk dat door U in de 15jaren van Uw ambtelijke loopbaan in het belang der ge meente is verricht. En daarbij houd ik my overtuigd te spreken niet alleen namens den geheelen raad, maar namens de geheele gemeente. Ge zijt in een zeer moeilijken tijd tot het zware werk van burgemeester geroepen. De oorlog was nog in vollen gang en ons land ging gebukt onder den economischen nood dier dagen. Ook onze gemeente heeft daar haar aandeel in bijgedragen. Daarna kwam er een kleine schijnbare opleving, die weldra opgevolgd werd door tijden van nieuwe inzinking van het economische leven, een inzinking welke thans tot een zeer ernstige crisis is overgegaan, waarvan niemand het einde kan voorspellen. De jaren, waarin ge geroepen werdt de teugels van het gemeentebeleid in handen te houden waren dus niet van de gemak kelijkste. Daarom te meer gevoel ik my ge roepen, nu voor U het uur van heengaan geslagen is U onzen dank te brengen voor de wijze, waarop ge gemeend hebt de ge meentehuishouding door moeilijke tijden heen te bestieren. In de tweede plaats zeg ik U ook dank voor de zeer onpartijdige wijze waarop gij steeds onze raadsvergaderingen hebt geleid. Steeds waart gy trouw op uw post, zolden of nooit hebt ge de vergaderingen verzuimd en op de moest hartelyke manier hebt ge altijd ieder in de gelegenheid gesteld zijn meening over het gemeenebest kenbaar te maken. Als voorzitter der wethoudersvergaderin gen heb ik U niet lang mogen kennen, maar do korte tjjd van samenwerking in dit college was toch voldoende om te zien dat gij ook in deze vergaderingen steeds U zelf trouw zyt gebleven en getracht hebtopon- partydigo wijze samen te werkenmet hen, die principieel van U verschillen. Nu w(j staan bjj deze eindpaal vau uw ambtelijk leven kan ik niet beter doen dan U van harte den wensch toebidden dat God de Heere, die den mensch roept tot zijn taak, maar ook het uur van zijn heengaan bepaald heeft, U op een arbeidzaam leven ook ver gunnen wil dat er een periode van welver diende rust volge. Maar ook (en ik weet dat dit de wensch van uw hart is) dat het U vergund moge zjjn dat gy getuige zyt van tijden van stoffeljjken en geestelijken opbloei onzer gemeente. Ik heb gezegd I De heer G. C. van Schouwen: Het is voor my op deze afscheidsverga- dering een wrange gedachte als nestor van den gemeenteraad van Oude Tonge, het oudste in jaren en het oudste raadslid, een plicht een enkel woord tot U te spreken. Zoekende naar een inleiding, heeft U die m(j gegeven in Uw eigen woorden, daar zoo juist gesproken. De grondtoon daarvan is de hartelijkheid en mag ook ik die woorden aan U adresseeren. Ik breng U hartelijk dank voor het vele en goede werk in het be- laDg van deze gemeente verricht. Op Flakkee heeft de raad van Oude Tonge den naam van niet de gemakkelijkste te zjjn.Doorde schommeling van de fracties hebben de sterkten niet te leiden gehad, de verhouding is echter goed gebleven, de zaken werden altijd van alle zijden bekeken, ieder vanzjjn zyde en daaraan heeft U als burgemeester steeds mee geholpen die gelegenheid te houden. Gelukkig zyn de zaken steeds van de menschen onderscheiden en is steeds een goede toon blyven bestaan, daaraan heeft U Burgemeester ongetwyfeld toe medege werkt. Voor al hetgeen U als vertegenwoor diger der gemeente heeft gedaan breng ik U, en meen tevens wel namens de geheele gemeente te spreken, harteiyk dank en hulde voor wat gy voor ons zijt geweest. Moge U zich in Uw ambteloos leven nog mogen verheugen in den bloei van de gemeente die U lief is. De Heer de Wit: Sympathie met den scheidenden Voorzit ter dwingt ons U hartelijk dank te zeggen voor alles wat U in 't belang van Oude Tonge gedaan heeft. Dit wil ik niet bepalen tot uw Burgemeesterschap doch ook uw wethouderschap er in betrekkend. Het moet my van 't hart, persoonlijk heb ik U leeren kennen als een zeer nobele fi guur die onze plaats lief heeft en wier be langen u aan het hart liggen. Het is mij een eer en een genoegen geweest de laatste 8 jaren met U te mogen samenwerken in het dagelij ksch bestuur der gemeente, en ik behoef het eigenlijk niet te getuigen, ieder weet dit, deze samenwerking is steeds een zeer aangename geweest. Bij de verschillende moeilykheden was het ons steeds een ge ruststelling uw verstandig en helder inzicht in de kwesties te mogen hooren en meestal op te volgen. Was er verschil van meeniDg steeds was U tot minnelijk overleg bereid en het bleef dan ook slechts beperkt tot een hoogst enkele keer dat het dagely ksch bestuur met een afwijkend voorstel voor den raad kwam. Dit pleit zooveel te meer voor U daar de tyden moeilyk zyn geweest, in 't begin de distributie daarna de naweeën van den oorlog, en het werkeloosheidvraag- stuk. Steeds wist U de kwesties zooveel mogelijk door overleg op te lossen. Wij respecteeren in U dat gij door gevor derde leeftijd om ontheffing als Burgemeester gevraagd hebt. Hoe noode U dit besluit ge nomen heeft en hoe zwaar U de rust zal vallen waartegen uw geest zich verzet, kun nen wij ons zeer goed voorstellen. Een ge zegde, dat UEd. zelf bij voorkeur weieens gebruikte bij voorkomende gelegenheden en wel: „Er is een tijd van komen en van gaan," en die tijd van gaan is nu aangebroken en is op U zelf nu van toepassing geworden. Moge God U nog lang sparen en moge de belangen van Oude Tonge in U voor de toekomst nog een warme voorvechter heb ben. De Heer Beijer: Mijnheer de Voorzttter. Namens mijn fractie wil ik ook eenige woorden zeggen. Als^men, gelijk U, burgemeester, wegens gevorderden leeftijd zijn post moet verlaten, brengt dat gevoelens van weemoed mee. Aan den anderen kant geeft het gevoelens van voldoening, dat men in het maatschap- •pelijk leven in staat is geweest openbare posten als het burgemeesterschap eener ge meente heeft kunnen waarnemen. Thans Mijnh. de Voorz. nu we staan aan het afscheid van onzen burgemeester, past ons een woord van waardeering, dat hij trots zijn hoogen leeftijd en de gebreken van dien, nog zoolang het burgemeesterschap heeft waargenomen. Meermalen heeft de burge meester onze fractie tegenover zich gevon den als het ging om politieke en maatschap pelijke vraagstukken. Persoonlyk als mensch tegenover mensch wasJde omgang tusschen den burgemeester en onsevenwel niet vijan dig en werden steeds zaken van personen onderscheiden. Thans mynh. de burgemeester als U niet meer aan het hoofd der gemeente zal staan, en Uw leven daardoor rustiger zal zijn, ho pen we, dat U van deze rust nog lang zult kunnen genieten en wenschen wij U toe, dat het U in Uw verder leven welga. De Heer Jonker: Mynheer de Voorzitter, Mede namens mijn medelid Fase, wilden wij U ook een woordje toevoegen, naar de gelegenheid van den tyd, hoewel ik over geringe gaven der welsprekendheid beschik. M. de V. Wat wijn ondervinding in den Raad betreft, sta ik nog maar in nUjn kin derschoenen en kan niet spreken van onder vinding, toch kan ik wel wat zeggen, al verschillen wij in 't principieele beginsel. Gij hebt ons behandeld zoover mij bekend is, als een vriend een, vriend behandeld, en hebt ons nog nooit zuur aangezien. M. de V. En nu heeft alles zlin bestemden tijd op deze wereld, er is een tyd van komen en gaan, en zoo is het dan eindelijk tot deze ure gekomen, en wij weten het alleD, dat wij U als fungeerend voorzitter in ons midden mogen hebben voor de laatste keer. Vyftien (Adv.) jaar mocht U ais Burgemeester in deze ge meente werkzaam zjjn en ais een schaduw zyn die dagen voorbij gevlogen. U hebt met deu meosten ijver getracht het belang der gemeente te behartigen, en nu kan het niet anders of dat scheiden valt zwaar, om door hoogen ouderdom uw ontslag als Burge meester dezer gemeente te moeten nemen. Wie had het kunnen denken toen gij in 1917 uw ambt aanvaardde, tot 1932 dat ambt zou kunnen bedienen, aangezien uw hoogen ouderdom. En nu gaat gij uw plaats als burgervader verlaten en laat hem aan een ander over, die jongere krachten heeft. M. de V. Nu zou ik zoo zeggen, heeft U in 't verdere van uw leven niet anders noo dig, dan een lichamelijke gezondheid en een vrede met diegeDe waarmee gij samen woont, maar bovenal ook een vrede die alle verstand te boven gaat en dat is een vrede die sa men gaat met de rechte rust, dat geve V God de Heere om Zyn Zelfs wil en dat wen schen w(j V toe. De Secretaris: Waarde Burgemeester Zoo is dan helaas aangebroken het oogen- blik, datU officieel afscheid neemt als Hoofd dezer gemeente. Gaama hadden wij U nog jaren als Hoofd behouden, omdat U o.i. zijt dej rechte| man op de rechte plaats, dat hebt U bewezen en zulks heeft men ook ingezien, omdat U in 1917 zijt benoemd niettegenstaande U in het jaar 1912 werd gepasseerd doordat drie personen eener zekere richting onge grond een spaak in het wiel staken. Ik herinner my nog dat bij Uw installatie werden aangeheven de woorden: Wy zyn nu verheugd en zingen vol vreugd, Wij hebben weer een Van Schouwen. U zyt de Vierde Burgemeester onder wien ik als Secretaris dezer gemeente werk zaam ben en in de beste harmonie hebben wy naar vermogen de belangen der gemeente behartigd, hetgeen steeds moeilijker en in gewikkelder wordt. Bij Uw installatie, zeide de heer L. Kosten in kwaliteit als waarnemend Burgemeester o.a. Regeeren is niet gemakkelijk en dit is juist gezegd en hebt U ondervonden, voor namelijk U, want in moeilijke tijdsomstan digheden hebt U Uw ambt aanvaard in den tijd toen een Wereldoorlog plaats had, waarin weliswaar Nederland niet is betrokken ge weest, maar niettegenstaande dat die tyd toch voor U veel werk-moeite en zorg gaf, maatregelen zonder tal moesten worden genomen en uitgevoerd. Kalm en vastberaden hebt U steeds de gemeente bestuurd en steeds de belangen der Ingezetenen zooveel mogelijk behartigd; geen tyd of moeite was U daarvoor te veel. De maatschappy was toen ontwricht en thans helaas bij uw afscheid is zulks niet minder het geval. Ook thans moeten allerlei maatregelen worden genomen, in verband met het werk- loozenvraagstuk, en dit is te|moeilyker doordat ontvangsten en uitgaven geen ge- lijken tred houden. Het is dan ook niet mogelijk om naar genoegen te kunnen voldoen nan de vele en velerlei verlangens van verschillende Inge zetenen, hetgeen zeer moeielyk is en on tevredenheid geeft en de BURGEMEESTER is de man der gemeente haar hoofd de Vader der Burgerij, die heeft maar te zorgen voor den goeden gang der zaken. Ik eindig ook namens de overige AMB TENAREN - metU hartelijk dank te zeggen, voor datgene wat gij voor ons hebt gedaan en zyt geweest, voornamelijk ook den aan- genamen en vriendsehappeiijken omgang en spreek de hoop uit, dat het U gegeven zy nog vele dagen van rust te mogen genieten. (Adv.) De Burgemeester dankte geroerd voor de woorden tot hem gesproken en hoopte dat de wenschen, hem zoo juist toegevoegd, in vervulling mogen gaan en dat hy al is het slechts van verre de gemeentezaken zal blijven volgen. Ik hoop dat het de gemeente in elk opzicht goed moge gaan. Daarna werd de vergadering gesloten en bleven de raadsleden nog wat gezellig bijeen. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Droplstgn (Adv).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3