Leest „Onze Eilanden' Let vooral op dit adres. sche Tramweg Maatschappij. n Onze Eilanden EERSTE BLAD ;ene friesche! 179 MIMOSA-DROPPELS, ^"Let op liet adres: DE SALAMANDER Gimborn's Studie Waterverf de beste ZATERDAG 30 JANUARI 1932 14e jaargang. - n°. 24 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Goud maken. IDRAISMA-VANVALKEMBURG'S-- I e A LEVERTRAM De veieeniging Stesn bij Ziekenhuimpleging te Kflöiyk tloon zoo Ivoor oodig rit de Ir de bheid noopt pver- i die als Ito zitter een toon aan, om den spreker als Raadslid en als Voorzitter der organisatie, scherp onder het oog te brengen, dat hl) J toch van B. en W. zich in geen enkele mate I liet aanwrijven, dat zl) als zoodanig de ver antwoordelijkheid zouden hebben, aan de i gevolgen. HU ontzegde spreker het recht als Raadslid en als verantwoordelijk persoon der arbeidersvereeuiging (dhr. Padmos kalm doch met twijfelend schouderophalend gebaar), I om in zulke bewoordingen zich te uiten. G(J moest, zoo vervolgde de voorzitter I wat meer oog hebben voor het goede werk 'dat hier geschiedt, en waarover ieder die het ziet, een woord van lof heeft aan ons Gemeentebestuur. De heer Padmos zegt, dat de z.g. Philip- pien van den voorzitter niet den minsten in druk bij hem heeft nagelaten, wetende by ervaring uit welke mand deze voortkomt, en van de dusgenaamde terechtzetting van hetgeen scheef door mi) zou z(jn voorgesteld, dat is mij nog al gemakkeïyk te dragen, want by alle oude conferentieszUn getuigen bU geweest, en zou zulks dan desnoods van een eergericht beslecht kunnen worden. De zachtste Hollandsche uitdrukking, die wij voor een goed rond Hollandsch gezegde heb ben, kunnen wij omschrijven met schade lijke onjuistheden waarmede geschermd wordt. Hierna vroeg de heer T. Tanis het woord. Hij had verwacht dat er dezen avond nog wel wat anders ter tafel was gekomen, want hij meent te weten, dat de bevolking alhier erg ontstemd is over die rioleeringskwestie. H(j heeft nog eens nagegaan wat de prijs der buizen is, en wat er maar aan werkloon noodig is, dan komt h(j ten slotte tot de conclussie, dat hij niet begrijpen kan, dat zulk een werk 8000,zou moeten kosten. Met zijn berekening dan weet hij niet hoe of het mogelijk is, in aanmerking nemende, dat de benoodigde grond van dempen der sloot gratis gebeurt, tot zulk een bedrag te komen. De Voorzitter verdedigde het een en ander, maar wegens het laat geworden avonduur werd de vergadering, nadat niemand meer het woord verlangde, gesloten. Irruari a.s. zal de tramilienst op het FLAKKEE (de lijnen Middelhamis(haven)—Oud- n)—Ooltgensplaat) worden opgeheven. De Directeur, Ir. A. J. KUIPER. SVENSVERZEKERING bij de DER REE - Nieuwe Tonge. en. Prima Maatschappijen I1S llle (dagen, landag, I BREUKBANDEN I allesoorten meten zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtplllen, een Gulden per flacon van 80 pillen. maand, at lü bladajfdsn, groot formaat modellen voor tik soort damts- «n handwerken. Abonnstri tJ jwer» d«2tr «wtttA Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen, en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Binnenland. Meermalen is in ons land een storm van verontwaardiging opgestoken, wanneer het buitenland door het nemen van protectio nistische maatregelen onze exportbelangen We zullen in het vervolg te dien opzichte wat meer matigheid hebben te betrachten en hebben tegenover het buitenland niet het recht meer ons aan te dienen als een fier vryhandelaar van alle smetten vrfj.Evenals in het buitenland is ook in ons land een groeiende protectionistische stroomiug te constateeren, al zullen velen in ons land zulks alsnog niet willen erkennen. Te Den Haag hebben vertegenwoordigers van ver schillende industrietakken vergaderd, om te overwegen wat er gedaan kan worden ter bespoediging van maatregelen, in de Conti- genteeringswet voorzien, terwijl reeds voor deze vergadering in de residentiestad, door de betrokkenen voor ongeveer 200artikelen contigenfeering is aangevraagd. Hoe voor zichtig overigens de Contigenteeringswet moet worden gehanteerd, leert de hevige verontwaardiging der Denen over de door ons land getroffen maatregelen tot beperking van den vleeschiavoer, zoowel bevroren ais versch vleesch. Ons land met zijn groote export belangen is een der meest kwetsbare staten, zoodat meei dan ooit de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden is. Of zulks ten op zichte der Denen is geschied, welke jaarlijks ongeveer het dubbele uit ons land invoert dan de export naar ons land betreft, wordt, en ons inziens terecht, door velen betwijfeld. Een deel van het reizend publiek is ver ontrust door de sensationeele persberichten over de gelukkig mislukte aanslagen op de spoorwegen in de omgeving van Amsterdam. Voor de politie en justitie zijn deze spoor wegaanslagen, wel geteld vier binnen eeD week, geen volkomen verrassing geweest. Reeds den zösten October heeft de Minister van Waterstaat een anoniemen en met ver draaide hand geschreven brief ontvangen, waarin een aanslag op den trein Parijs Amsterdam werd aangekondigd, welke brief was onderteekend „Matuschka II". Reeds naar aanleiding van dezen brief zijn maat regelen getroffen en volgens een mededeeling van de diretie der spoorwegen bestaat zulks in tegenstelling met de door het Eerste Kamerlid Moltmaker gestelde vragen, geen verband tusschen de gepleegde aanslagen en de by de spoorwegen doorgevoerde be zuinigingen. De Rotterdammers hebben zich enkele maanden geweldig geïnteresseerd voor den invoer van Belgisch wittebrood, zij het dan ook slechts kort. Al spoedig zakte de ver koop geweldig, doch desondanks werd de brood-import voortgezet. Aan het grenskan- toor Wuestwezel zijn de dagelijks voor Rot terdam bestemde met brood beladen auto's door de douane onderzocht en hierbij is door de ambtenaren een partijtje reukwater van hoog alcoholgehalte ontdekt. Deze brood import diende vermoedelijk alleen om het smokkelen te camoufleer en. FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 2) Twee, drie minuten verstreken. De stilte van het oerwoud scheen ongebroken, maar ooren scherp als van een hert, hadden eenig geluid ont dekt. De grootste wilde liet zich geruischioos vallen op den grond, waar hij bleef liggen, het oor gedrukt tegen den bodem. De ander verroerde zich niet; alleen zijn oogen bewogen zich en door zochten elk hoekje van dc omgeving. Ten laatste stond de grootste indiaan voor zichtig op, wees achter zich naar het donker en stapte uit den kring van licht. Zijn metgezel volgde hem op den voet. Beiden verdwenen in het duister, even zwijgend, als zij waren gekomen. „Hè, hè!" zuchtte Helen. „Wat een opluchting!" riep Bil! uit. „Wat moet je nu opmaken uit zoo'n rare manier van doen?" vroeg Sheppard aan den voerman. „Ik denk, dat ze de lucht kregen van een of ander; misschien komt de gids terug, maar dan zien we die kerels ook wel weer verschijnen. Als dat niet het geval is, zijn ze weggegaan, geroepen door een of ander geheimzinnig teeken." Nauwelijks had hij de woorden geuit, of op nieuw werden sluipende gestalten zichtbaar. Buitenland. Met een bewonderenswaardige onverstoord heid, een beterezaak waardig, gaan verschil lende vooraanstaande Amerikanen voort met het verstokte en meer dan half failliete Europa de. les te lezen. En passant krijgen we dan wat welwillende en goede raad mee. Het komt wat laat, voorloopig hebben we er ook niet veel aan, doch wanneer, men kan nooit weten, er weer eens een tya komt dat verstandige en liefst knappe staatslieden de Europeesche chaos gaan opruimen, daar is knapheid en een beetje moed voor noodig, mogelijk dat we dan wat aan de wijze raad gevingen van knappe Amerikaansche bolle- boffen hebben. Volgens deze Amerikanen dan, die het recht voor zich opeischen om ons dwaze Europea nen te kapittelen, gedeeltelijk met recht doch ook gedeeltelijk ten onrechte, is alle Euro peesche narigheid een gevolg van de krank zinnig opgevoerde uitgaven van legers en vloten en volgens de bekende senator Borah zal Amerika pas tot ÜDancieele concessies aan Europa bereid zijn, wanneer wij als berouwvolle zondaren op den tot nu toe in geslagen weg terugkeeren en ons ook verder verstandig gedragen. En hy voegt er heel laconiek aan toe, dat we een beetje haast moeten maken, daar de patiënt (d.i. Europa) binnen korten tijd wel eens te zwak kon blijken voor de operatie welke hij op dit oogenblik reeds moest ondergaan. Er zit in deze Amerikaansche redeneering veel waars en veel verstandigs en daarom zullen we het in Europa niet volgen, althans voorloopig niet. Europa zal niet één maar meerdere operaties moeten ondergaan, wil hu op de been blijven en ook kans hebben om te genezen. Maar terwyi bij een zieke, wieDS kwaal onderkent is, zoo noodig direct onder het mes van den chirurg komt, deinzen de politieke dokters er nog altijd voor terug om er diep het mes in te zetten. Politieke dokters praten, evenals alle andere menschen, naarmate ze verstand hebben..,, en als ze er geen verstand van hebben, praten ze toch. Verder hebben ze met wyien Homerus dit gemeen, dat ze ook wel eens een dutje doen. En aan dit vele praten en aan deze te vele dutjes, mitsgaders aan nog enkele dingen meer, danken we de lange onafzienbare rij van conferenties en het bedroevende resultaat hiervan. Begin dezer week is te Genève de zes en zestigste'vergadering van den Volkenbonds raad begonnen. Onder weinig belangstelling. De aardigheid is er reeds lang af, vooral wanneer zooals nu de groote kopstukken schitteren door afwezigheid. Dit verklaart de geringe belangstelling voor deze zes en zes- tigste bijeenkomst, waarvan de belangrijkste hoofdschotel wordt gevormd door het conflict Een Poolsch ingenieur beweerde dat hij goud kon maken, maar de resultaten zijn nog zeer twij felachtig. Neem daarom liever het zekere voor het onzekere en trek voordeel waar het voor de hand ligt. B,v. slechts veertig bons geven U de keus uit meer dan honderd artikelen, waaronder derge lijk speelgoed, huishoudelijke en luxe voorwerpen Aan elk pakje zeep of zeeppoeder van't Bleekertje is zoo'n bon. Dan hebt U een zeep die goed is en goedkoop. Uw goed slijt niet en wordt niet geel en in korten tijd hebt U een mooi artikel in de huishouding. Vraag het Uw winkelier. 15 (Adv). „Ik dacht het al! Daar heb je die geverde ellendelingen weer," fluisterde de voerman. Maar hij vergiste zich. Een diepe, rustige stem sprak: „Vrienden." Twee mannen, als woudloopers gekleed, nader den. Een hunner stapte tot vlak bij de reizigers; de andere bleef op den achtergrond, leunend op een lang, zwart geweer. Zoo beschenen door den fantastischen gloed van het vuur, maakte de voorste woudlooper een zeldzaam scliilderachtigen indruk. Zijn kleeding bestond uit leer, zooals in de wildernis wordt gedragen. In zijn voorkomen had deze jonge reus iets van de wilde, stoutmoedige gratie van den Indiaan. Hij keek de verbaasde reizigers met zijn donkere oogen ernstig aan. „Hebben de roodhuiden een van u iets gedaan?" „Zij vielen ons persoonlijk niet lastig," ant woordde Sheppard. „Zij aten ons avondmaal op en glipten weg in het bosch zonder iemand van ons aan te raken, maar ik kan u zeggen,- dat wij dol blij zijn, u te zien." „Bill gaf eveneens uiting aan zijn vreugde, terwijl Helen's groote oogen den vreemdeling ver wonderd aanstaarden. „Wij zagen uw vuur flikkeren tusschen de boornen door en kwamen juist bijtijds om de Indianen te zien verdwijnen."' „Zouden ze niet in hinderlaag liggen tusschen de struiken om op ons te schieten?" vroeg Will, die in Fort Pitt menfge-avontuurlljke geschiedenis had hooren vertellen. „We zijn, zooals wc hier zitten, een mooi doelwit." Het gelaat van den woudlooper ontspande zich. „Bent u van plan hen te vervolgen?" vroeg Helen. in het Oosten, tusschen Japan en China en dat den heeren nu voor de vierde maal reeds wordt gepresenteerd. De lezer weet dat Japan Mantsjoerfle geheel in zijn macht heeft, doch daarmede nog niet tevreden, hebben de Ja panners bovendien eenige oorlogsschepen naar de havenstad Shanghai gezonden en eischen de Japanners op het oogenblik de onmiddelijke beëindiging van den door de Chineezen op touw gezette boycot van Japan- sche waren, waardoor de Japanners groote schade iyden. De Japansche regeering heeft den commandeerenden admiraal blanco man daat gegeven, zoodat er voor de Chineezen wel niets anders zal opzitten dan zoete brood jes bakken eu de door de Japanners, onder dwang van wapengeweld, gepresenteerde verlanglijst, in te willigen. Wat er te Shanghai gebeurt is vanuit een internationaal oogpunt bezien heel wat ge vaarlijker dan de bezetting van Mantsjoerije. Shanghai is een internationale vestiging, waar de Japanners geenerlei speciale rechten hebben, in tegenstelling met de Franschen, Engelschen en Amerikanen. (Adv.) Maar Genève is niet happig om voor de vierde maal zijn vingers te branden en de Franschen, Engelschen en Amerikanen heb ben op het oogenblik andere en zwaardere zorgen aan het hoofd, zoodat de Japanners een gunstige kans hebben om hun boontjes met de Chineezen zonder inmenging van buiten te doppen. Waarby de Japanners met de boontjes en de Chineezen met de Ieege doppen blijven zitten. Maar met dit al wordt er op bet oogenblik in het verre Oosten maar al te naarstig gewerkt aan het opbou wen van een lang niet ongevaarlijk brand- stapeltje. Op verzoek van den Volkenbonds raad gaat een commissie van internationale dwarskijkers eens neuzen in het Oosten en al zullen deze heeren straks ook niets nieuws weten te rapporteeren, het stelt het nemen van beslissingen weer op de lange baan en zelfs dit wordt onder de nu gespannen om standigheden reeds als een heele vooruit gang beschouwd. We moeten met een enkel woord nog terugkomen op de ter elfder ure uitgestelde conferentie van Lausanne. De herstelconfe rentie is verdaagd, er wordt gemompeld tot Juni. Stel uit tot later wat ge heden doen kunt is het parool. Er moet achter de scher men aan het herstelprobleem eerst getrok ken, geplooid en gestreken worden en daü pas bestaat er kans dat de kopstukken er van aangezicht tot aangezicht over gaan praten. In het Engelsche kabinet is oneenigheid ontstaan over de door de regeering te volgen tariefpolitiek. Voor 2 Februari, den dag waar op het Britsche parlement weer bijeenkomt, moest de nationale regeering zich uitspreken „Die zijn al lang geleden verdwenen in de schaduwen van den nacht," antwoordde hij. „Wie was uw gids?" „Ik huurde hem op Fort Pitt. Hij liet ons van morgen plotseling in den steek. Een groote kerel was het, met een zwarten baard en typische wenk brauwen. Een stuk van zijn oor was afgeschoten of afgesneden," antwoordde Sheppard. „Jenks, een van de gieren uit Bing Legget's bende." „Die naam klopt, maar wie is die Bing Legget?" „Dat is een bandiet. Jenks heeft geprobeerd u in een hinderlaag te lokken; vermoedelijk ver wachtte hij die Indianen al een dag of wat eerder. Ik denk, dat zijn plan een beetje in dc war is geloopen. Het zou wel kunnen, dat hij wachtte op vijf Shawnees, van wie hij er drie nooit meer zal ontmoeten." Het kille, grimmige van zijn woorden ontging geen van zijn toehoorders. „Hoe ver zijn we hier van Fort Henry?" vroeg Sheppard. „Een vogel zou achttien mijl moeten vliegen, maar langs den weg is het verder. „Dat bewijst het verraad 1" riep de oude man uit. „Wij waren vanmorgen even ver. Het is wel heel gelukkig, dat u ons hebt gevonden. Raad ik goed, dat u van Fort Henry komt en bereid zijt ons daarheen te begeleiden? Ik ben een oud vriend van kolonel Zane. Hij zal het zeer waardeeren, als u ons helpt. Dat weet u natuurlijk." „Ik ben Jonathan Zane." Sheppard gaf cr zich plotseling rekenschap van, dat hij stond tegenover den meest beroemden gids uit de wildernis. In deze woelige tijden was de faam van Zane doorgedrongen, zelfs tot de neder- over te treffen maatregelen tot herstel van den handelsbalans, over voor of tegen ver dere protectie. Reeds onmiddelijk na de verkiezingen, waarbjj de conservatieven zoo'n geweldige overwinning behaalden, werd van verschil lende kanten de verwachting uitgesproken dat Engeland den weg van protectie zou opgaan. Wel werd gehoopt dat de liberalen en de nationale Labourleden een flinke rem zouden zijn, doch deze hoop is ydel gebleken. De Britsche regeering bestaat uit elf con servatieven, vijf liberalen en vier nationale Labourleden. De Britsche regeering heeft zich uitge sproken voor verdere verhooging der invoer rechten, ondanks het verzet van enkele libe ralen en nationale Labourleden, waarvan zich vooral Snowden hardnekkig moet heb ben verzet. Het heeft niet mogen baten. De oppositie heeft zich gewonnen gegeven, blijft het regeeringskasteel mee bezetten, heeft zich alleen de vrflheid voorbehouden om tegen verhooging der invoerrechten te ageeren, doch deze protesten zijn bij voor baat tot machteloosheid gedoemd. De con servatieven beschikken over zoo'n overwel digende meerderheid dat de regeeringsvoor- stellen op een voldoende meerderheid kunnen rekenen. De Engelsche invoerrechten zullen van 10 tot 15 worden verhoogd voor alle in Groot- Brittanië ingevoerde producten, waaronder ook zullen vallen boter, kaas, eieren en andere landbouwproducten, met uitzondering van tarwe en vleesch. Verder bestaat het voornemen tot instelling van een tarieven- commissie, die speciale invoerrechten zal voorstellen voor luxe artikelen en eenige artikelen die vengoed in Engeland geprodu ceerd kunnen worden. Europa telt een door tariefmuren afgeschut hokje meer, de gedeel- telflk lamgeslagen handel vindt een nieuwen slagboom op zijn weg. In Zuid-Amerika, waar de economische toestand slecht is en waar men aardig op weg is om binnenkort de 12e revotie feeste lijk te herdenken, kan men nog niet tot rust komen. In San Salvador hebben de commu nisten een poging tot revolutie ondernomen en bierbij moeten volgens de perstelegram men van 600 tot 1000 dooden zyn gevallen. Volgens de schaarsche officieele telegram men is de regeering den toestand meester en is da poging der communisten mislukt. Bescherm Uw keel Verzorg haar dagelijks Gorgel droog met 25, 45 en 65 ct.__ (Adv.) Dinsdag 26 Jauuari hield de vereeniging Steun bij Ziekenhuisverpleging haar alge- meene vergadering. Aanwezig 153 leden. De voorzitter, de heer Jansen heette alien welkom en sprak van den bloei en groei der vereeniging in het afgeloopen jaar. iDgekomen was een verzoek van P. Vijfhuize om toeslag op het vastgestelde bedrag voor vervoerkosten van een patient. De voorzitter meende dat inge. zettingen bij den Atlantisclien Oceaan. „En uw kameraad?" vroeg Sheppard met intense belangstelling. Hij wist, wat het antwoord zijn zou. De avontuurlijke verhalen over hetgeen voor viel aan den rand der beschaving, koppelden Jonathan Zane altijd samen met een geheim- zinnigen, onvindbaren man, een wonderlijke ver schijning. die leefde om wraak te nemen, van wien iedereen had gehoord, al had maar zelden iemand het voorrecht gehad, hem te ontmoeten. „Wctzel," antwoordde Zane. Nieuwsgierig keken etc reizigers naar den zwijgen den gezel van Zane. Hij stond daar, waar de gloed van liet vuur nauwelijks een schemering bracht, een gigantische gestalte, donker, met iets ongrijp baars in zijn schaduwachtig voorkomen. Plotseling dook hij weg in het donker, alsof hij een fantoom was. Een waarschuwing; „Psst!" ktonk tusschen de struiken. Met een vluggen schop trapte Zane het kamp vuur uit. De reizigers hielden hun adem in. Zij hoorden niets dan het bonzen van hun eigen hart; zij konden elkander zelfs niet meer zien. „Ik zou maar gaan slapen," sprak de rustige stem van Zane even later. Welk een opluchting brachten zijn woorden! „Wij zullen vannacht wacht houden en zoodva het dag wordt u naar Port Henry brengen." volge het reglement het bestuur die toelage niet kon geven en dat ook de Algemeene Vergadering in deze niet kan beslissen voor dat de vergadering thans het reglement heeft gewyzigd. Besloten werd op dit verzoek niet in te gaan omdat de finantiên der vereeniging daarmede in gevaar gebracht kunnen worden en bovendien een precedent zou worden ge schapen, waarvoor geen vaste omiyning iB te geven. Daarna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, hetgeen wij hieronder laten volgen. JAARVERSLAG 1931, Geachte Vergadering, Zoo is dan weer een vereenigingsjaar achter den rug. Eén jaar, dat rustig en kalm voor de vereeniging is verloopen, maar dat ten volle heeft bewezen, dat S. B.Z. niet alleen onmisbaar is, maar dat ze ook op een gezonde financieeie basis staat. Ondanks het het groote aantal garantieverklaringen, dat door den Secretaris aan verschillende Zie kenhuizen werd afgegeven, is de Balans tot onze groote vreugde in evenwicht gebleven. Hoewel de toename van nieuwe leden in heel wat langzamer tempo gaat dan eenige jaren geleden, mogen wy ons toch nog in een gestadigen groei der vereeniging ver heugen. Het grootste gedeelte van de inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk staat reeds als lid ingeschreven, zoodat het tijdstip niet zoo heel ver meer verwijderd is, dat de groei zal ophouden en wy de vereeniging als vol wassen kunnen beschouwen. Wij herinneren het ons nog zoo levendig, toen onze voor zitter op de eerste vergadering onze ver- eenigiDg vergeleek meteen pasgeboren wicht dat in de wieg lag. Niemand onzer had toen durven voorspellen, dat dit wicht tot zoo'n welgevormde en goed ontwikkelde deerne zou opgroeien met naast haar nog zoovele Zusters op ons eiland. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1931 in totaal 5197 leden en wel te Middelhar nis 2991 en te Sommelsdijk 2206, terwu'l op 31 December 1931 stonden ingeschreven te Middelharnis 3059 en te Sommelsdyk 2288 leden of in totaal 5347 leden, wat een vermeerdering geeft van 150 leden. In 1931 zyn 6 Bestuursvergaderingen ge houden, die zich kenmerkten door een op- gewekten en prettigen geest. Hoewel de op komst ter vergadering van enkele leden te wenschen overliet, kunnen we dit, als de zaken goed loopen, eenigszins billijken, al is het dan ook niet geheel te verdedigeD. Het aantal verklaringen, dat door den Secretaris werd afgegeven was zeer groot, n.l. 93 voor 89 leden en wel als volgt: Voor Eudokia Diaconessenhuis te R'dam 31 verkl. 40 Academ. Ziekenh. Utrecht 9 r, Leiden 3 Sophia Kinderz. h. R'dam 5 Oogiydersgesticbt 2 Adriaanstichting 1 Diaconessenhuis Leiden 1 Inr. Goud. Singel R'dam1_ Totaal 93 verkl. De leeftyd van de behandelde patiënten was: 28 leden beneden 15 jaar, 23 leden van 15 tot 30 jaar, 25 leden van 31 tot 50 jaar 13 leden boven 50 jaar. Het aantal verpleegdagen hiervoor bedroeg HOOFDSTUK II Kolonel Zatic, een stoere pionier met donker- gebruind gelaat, 7.at tc luisteren naar het drama- tische verhaal van zijn ouden vriend. Toen deze was uitgesproken tintelde een glimlachje in zijn donkere oogen. „Nou, nou, Sheppard, dat was voor jou een allergevaarlijkst avontuur," zeide hij. „Het had natuurlijk interessanter kunnen zijn en dat zou het ook geworden zijn, als ik Wetzel en Jonathan niet had gestuurd om je op te zoeken." „Heb je dat gedaan? Hoe ter wereld wist je, dat ik op komst was? En ik dacht nog wel, dat liet een verrassing zou zijn." „Mijn Indiaansche ijlboden vertrekken van Fort Pitt, telkens als er reizigers in deze richting komen en geven mij de noodige bijzonderheden." „Ik herinner mij een Indiaan gezien te hebben, die inlichtingen over ons scheen in te winnen, toen we op Fort Pitt kwamen. Het spijt me, dat ik niet geluisterd heb naar hetgeen de bont handelaar zeide over den gids. Maar ik had zoo'n haast hier te komen, en vond liet te duur, een boot te buren om over de rivier dc reis te maken. Mijn neef heeft veel geld bij zich en ik heb alles mee gebracht, wat ik op aarde bezit." 1 „Eind goed, al goed," hernam Kolonel Zane vroolijk. „Doch we mogen God danken, dat Wetzel en Jonathan nog juist op tijd kwamen." „Dat mogen we zeker. Ik zal het optreden van die Indianen nooit vergeten. Wat waren ze gauw in het donker verdwenen! Zou Wetzel hen nog hebben vervolgd? Hij verdween gisteravond plot seling en we hebben hem niet teruggezien. Om je de waarheid te zeggen, we hebben hem nauwelijks j aangekeken. Ik zou hem amper herkennen, tenzij aan zijn groote gestalte." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1