;cti Bureau „CENTRAAL" Aiddelharnis—Sommelsdijk PREDIKBEURTEN. Geeft U op als Abonné. aarpenningen yan U en Uw Kinderen beheeren. WOENSDAG 27 JANUARI 1932 14E JAARGANG. - N°. 23 VERSLAGEN FEUILLETON. DE WILDERNIS OVERWONNEN. slechts van dit verbod worden afgeweken, indien het betreft zaaitarwe en minstens 2 dagen te voren een vervoerbewys is aan gevraagd voor het te vervoeren aantal k.g. en dit bewijs ook is verstrekt. Heeft men tarwe noodig voor voederdoel- eiiulenzoo zal geen vervoerbewys worden verstrekt dan nadat de grootte der behoefte is gebleken en de tarwe vermengd Is met minstens 30 gerst, gebroken maïs of rogge. Steeds is dus een vervoerbewys noodig van den districts-secretaris. Dit is ook het geval voor vervoer van tarwe vanaf het bedrijf. Tegen overtreding zal streng worden op getreden. Zondag 24 Januari 1932. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, rai leeskerk eu 's av. ds. v. d. Wal. Sommelsdgfe, vm. leeskerk en 'sav.ds.van Asch. Dirksland, vm. ds. van der Wal en 'sav. leeskerk. Herkingeu, vm. en 's av. dhr. Overweel. .Melissant, nam. ds. Polhuijs. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Reuman. Goedereede, nam. ds. van Aseh. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Dekker. Oude Tonge, vm. ds. van Ameide (doop) en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ds. Dekkeren'sav.leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en nam. ds. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en's av. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. ds. Kloots van Maassluis (Bediening H. A.) en 's av. ds. Brink van Zwartewaal. Nieuwenhoora, 'sav. ds. Loran van Brielle. Rockanje, 'sav. ds. Prietter van x\ieuw-Helvoet. Oostvoorne, vm. 10 uur ds. BrinkeriDk en vm. 11.30 jeugddienst ds. Brinkerink. Tinte, Kerkelijke Vereeniging, 'sav. ds.Brinke rink van Oostvoorne. Zwartewaal, vm. ds. Brink. Heenvliet, vm. ds. Moll van Charante. Abbenbroek, vm. ds. Staal. Oudenhoorn, vm. ds. Bons. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant. vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vin. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Laüge. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds de Graall'. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Prof. Wisse uit Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. nuiiiiniiiinniniininnmiiniiiiiiiJuiiiinniuiiiuiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiD ISTKNECH.T IN UW HUIS 'krijgbaar bij: Sommelsdijk TRAAT 5, MIDDELHARNIS. :LIJKS van v.m 9 12 uur en van n.m. 2—4 uur. RDAG van v.m. 91 uur. IDAG en DONDERDAG van n.m. 6—7 uur. gratis in bruikleen afgestaan. ieding 3.6 per jaar. !|ging. Strikte geheimhouding. beien weken. i rug. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver langd. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07s ADVERTËNTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. De R.T.M. op Goeree en Overflakkee Het Flakkeesch comité, zich nog steeds stellend op het oorspronkelijk ingenomen standpunt neergelegd in de motie, aange nomen in de groote vergadering d.d. 8 Octo ber 1931 te Sommelsdijk, bijgewoond door enkele 2de Kamerleden, dat het niet in het belang van Flakkee geacht kan worden dat de R.T.M. den dienst op het Eiland staakt, heeft opnieuw by den Minister aangedrongen dat Zyne Excellentie, in samenwerking met heeren Gedeputeerde Staten, al het mogelijke in het werk stelle om te beletten dat de Tram haar diensten op Flakkee staakt. Is dit niet te voorkomen dan dringt het Comité er op aan dat de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij ook uit de veren gaat, opdat op korten termijn in overleg met Gedeputeerde Staten de gereedliggende plan nen kunnen worden uitgevoerd, waardoor in het verkeer' over Flakkee en op de veer diensten op doeltreffende wijze kan worden voorzien. Aan de onzekerheid die de tram als drei gend wapen misbruikt moet ten spoedigste een einde komen. Het Comité: L, J. DEN HOLLANDER, Voorzitter. VAN PAASSCHEN, Secretaris. prR 1 2 ALGEMEENE VERGADERING der Vereeniging Schuttevaer op Donderdag 21 Januari, des avonds half acht in Hotel Spee te Sommelsdijk. Burgemeester Den Hollander moet verstek laten gaan, zoodat de Heer M. Joppe, als waarnemend voorzitter op de hem eigen pret tige en zakelijke wijze deze vergadering leidt. Hij heet allen welkom, wenscht allen, want het is de eerste vergadering in dit jaar, nog een goed jaar toe, vooral wat de vaart betreft en hoopt, dat dit nieuwe jaar veel beter mag zijn dan het afgeloopene. Daarna leest de heer Hoek de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een zeer belangrijk punt. immers, er is van het hoofdbestuur van Schuttevaer een schrijven binnengekomen, waarin elke afdeeling werd verzocht haar mee ning te uiten over het z.g.n. Moerdijksche Kanaal. De heer Hoek houdt dan een bespreking over dit kanaal. Hij gaat eerst de ontwikkeling na van Antwerpen en Rotterdam als zeehaven. Antwerpen heeft altijd voor gehad op Rotter dam, doordat Antwerpen veel gemakkelijker w..s te bereiken door den natuurlijken water weg, de Schelde. Rotterdam daarentegen heeft vroeger erg moeten tobben, doordat eerst de schepen Brouwershaven binnenliepen, later werd het Voornsche ksnaal gegraven, totdat ook dit te klein werd, en toen heeft Caland dat mooie ontwerp gemaakt voor den Nieuwen Waterweg, waardoor Rotterdam nu veel gun stiger ligt dan Antwerpen. Antwerpen wil nu kanalen hebben, naar den Rijn toe, maar daar is spreker zeer op tegen. Holland heeft zijns inziens al veel te veel gedaan voor Antwerpen: kanalen gemaakt door Walcheren en Zuid- Beveland, waterwegen uitgediept, nu weer een ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Oeaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 1) hoofdstuk I Vele jaren geleden bracht de schemering na een zomerdag, neerdalend over het ontoegankelijke dal van den Ohio, diepe bezorgdheid voor den man, die zich een weg zocht door dit eenzame gebied. Hij had gehoopt met zijn reisgezelschap 's avonds Fort Henry te zullen bereiken, waar zijn moeilijke, vaak hachelijke tocht door de wildernis ten einde zou zijn, doch het snel invallen van de duisternis maakte het gebiedend nood zakelijk, halt te houden. Reeds overdag viel het moeilijk, den goeden weg te vinden tusschen de bosschen, waar vrijwel altijd schemering heerschte. Dezen morgen had de gids hem verlaten, omdat, zooals hij zeide, men hem niet langer noodig had; de voerman, dien hij bij zich had, was onbekend in deze streek, zoodat hij zich allerminst op zijn gemak gevoelde. „Als de gids nog bij ons was, zou ik er geen bezwaar tegen hebben, nog een nacht te kam peeren," wendde hij zich op zachten toon tot den voerman. leidam bij Ooltgensplaat, en dit alles kost millioenen, ten voordeele van Antwerpen, en ten nadeele voor Rotterdam. Wanneer de Regeering toestaat, dat er weer een kanaal wordt gemaakt, door Brabant heen, zal dit weer millioenen koster,, en, dat zal het einde nog niet zijn. Voor den Moerdijk liggen platen, Belgié zal eischen dat die opgeruimd moeten worden, de Moerdijksche brug zal een sta-in- den-weg zijn, de Kil zal weer verbeterd moeten worden, en dat alles ten koste van Rotterdam. De schippers hier hebben met Rotterdam te maken en dat is ons belang, niet Antwerpen. De vaart van den Rijn naar Antwerpen gaat spreker dan na. Hij wijst op de vluchthavens, die er gebouwd zijn, Numansdorp, Dinteloord, de Stoofpolder en Zijpe. Spreker zegt als des kundige zelfs, dat er bijna geen betere ver binding is te maken, want sleepen gaan op en af, met vloed en eb, en dat heeft heel wat te beteekenen. Natuurlijk is er nog het een en ander te verbeteren, maar dat behoeft niet zooveel te kosten als een kanaal van 100 meter breedte, dat voorgesteld wordt. Hierop worden dan nog eenige vragen ge steld, welke door den heer Hoek worden be antwoord. De heer Dijkers meent juist, dat dit kanaal voor de Rijnvaart gast, en niet voor de zeevaart. De heer H. is het daar mee eens, maar als de Rijnvaart naar Antwerpen gaat, is dat de nekslag voor Rotterdam. Nog eenige discussie en de vergadering is het geheel eens met Hoek, dat dit kanaal zeer ongewenscht is. De penningmeester doet verslag. Er is ont vangen 105,uitgegeven 62,40, dus een ba tig saldo. Bovendien nog van verleden jaar een overschotje, zoodat er in kas is een bedrag van 233,96J, gedeeltelijk op de Boerenleen bank geplaatst. De heeren Dijkers en Vroegindeweij kijken de rekening na, en gaan er mee accoord. Voor zitter dankt dan den penningmeester en de eerstgenoemde heeren voor hun werk. De heer Hoek brengt verslag uit van de algemeene vergadering in Scharwoude. Hij is erg tevreden. De heer Vroegindeweij vraagt even het woord. Hij heeft gehoord, dat de heer Hoek, die nu reeds 80 jaar is, zoo veel heeft gedaan voor de schipperij. Hij hoopt, dat er ook een of ficieele erkenning voor zijn verdiensten komt. Hij verzoekt den voorzitter daar eens met de autoriteiten over te spreken. Vergadering is het daar volkomen mee eens. De heeren Zoon en Mast werden herkozen als bestuurslid met groote meerderheid van stemmen. Voorstellen voor de algemeene vergadering. De voorstellen luiden: Baggeren in den Kleinen Beer, en den berm verleggen. Uit de .toelichting blijkt, dat op den Kleinen Beerden iaatsten tijd nog ai wat schroeven kapot ge slagen zijn. De sluis in Middelharnis wordt dan be- critiseerd. Vooreerst is het uniek, dat er steeds een rood licht 's avonds brandt. Gewoonte is, dat indien een sluis voor de scheepvaart open is, er een groen licht brandt. Hier altijd een rood, alsof de sluis gesloten is. Het licht op de sluis verblindt, dus wordt nog eens aangedrongen op blindeeren. Ook wordt er op aangedrongen, dat he* pad van het licht naar de sluis verbeterd zal wor- d n, want zij, die hun schip moeten trekken van het licht naar de sluis, hebben veel last van dien modderigen bodem die geen houvast De kerel schudde zijn ruigen kop en begon brommend de paarden uit te spannen. „Oom," riep een jongmensch, dat uit den wagen was geklauterd, „wij zijn nu op een paar mijl afstand van Fort Henry." „Hoe weet je, dat we bij het Fort zijn?" viel de voerman hem in de rede. „Het lijkt me hier lang niet veilig en ik ken de streek absoluut niet." „De gids verzekerde ons, dat we tegen zons ondergang bij Fort Henry zouden zijn." „Die gids! ik zeg u, meneer Sheppard..." „Zachtjes een beetje! Maak mijn dochter niet ongerust," drong de man aan, die Sheppard werd genoemd. „Heeft u dan niets bijzonders aan dien gids gemerkt," vroeg de voerman veel zachter. „Heeft u niet gezien, dat hij gisterenavond onrustig was? Mij viel op, dat hij zoo gejaagd wegliep, ondanks ai zijn geruststellende beweringen." „Ja, hij gedroeg zich wonderlijk, ik begreep hem ook al niet te best," hernam Sheppard. „Wat denk jij er van, Biil?" „Nu u er over spreekt, vind ik ook, dat hij zich zonderling gedroeg. Hij deed als iemand die voor het een of ander bang is. Maar ik heb aldoor gedacht, dat dat zoo de manier van doen van een woudlooper was." ..Ik heb er mijn eigen ideeën over," bromde de voerman. „U hadt nu eenmaal haast om weg te komen en wilde niet naar raad luisteren. De bont handelaar op Fort Pitt was over onzen gids anders niet best te spreken. Hij vertelde, dat dc kerei lang niet goed bekend stond. Hij was altijd erg vlug met zijn mes." „Wat denk jij er dan van?" vroeg Sheppard, toen de voerman zweeg. geeft, als zij trekken moeten. De wisselplaats bij de gasfabrieken het uit laten van liet water in de haven van Middel harnisSommelsdijk. De sluizen der welsprekendheid worden opengezet. Van alle zijden worden deze onder werpen bekeken. Vooreerst wordt het contract van 1808 er bij gehaald, waarbij aan de schip pers in Sommelsdijk toegestaan werd, dat zij in de haven van Middelharnis mochten liggen, mits zij niet laden of lossen; en ook mogen zij niet in dc kaai liggen. Schipper Zoon klaagt er over, dat hij en met hem de Sommelsdijksche schippers, toch 50,moeten betalen, terwijl er toch in dat contract staat, dat zij vrij mogen liggen in de haven. Nu is er in Middelharnis niet veel lig plaats meer; ook door de schuur van Kooman, zoodat er gevraagd zal worden, of die Sommels dijksche schippers dan aan de Mestkaai mogen liggen. Schipper Verschelling gaat nog verder. De haven laat men maar leegioopeii, zonder dat gevraagd wordt, of dit niet lastig is voor de scheepvaart. Een lieele discussie volgt. Polder en scheepvaartbeiangen strijden met elkaar, maar de schippers moeten het gelag betalen. Verschelling deelt mede, dat hij onlangs een mooie vracht niet op kon nemen, door het spuien, en vindt het onbillijk, dat hij, indien hij, noodgedwongen in Middelharnis laadt, dan extra rechten moet betalen. Tenslotte dringt hij er op aan, dat Zaterdags niet gespuid wordt. Tenslotte wordt het voorstel van Zoor: aan genomen, alleen de raadsleden van Middel harnis, die er bij zijn, laten even weten, dat zij blanco stemmen. Schipper Gijsels vraagt een gasboei, in plaats van een zwarte ton nabij de Tiengemeten onder den Bommel. Het havengeld van Rotterdam komt op de proppen, dan drinkwatervoorziening bij Put- tershoek en Dinteloord. 'Schippers hebben altijd moeite om daar drinkwater te verkrijgen. Gevraagd wordt een dHnkwaterkraan bij de haven. Ook voor Zierikzee wordt dit gevraagd. Even later vraagt schipper Gijsels, of in dien er waterleiding komt op Flakkee, er ook een kraan voor de schippers komt. De heer Hoek wordt herkozen voor afgevaar digde naar de vergadering van Schuttevaer vermoedelijk in het Hooge Noorden. Daarna is er niets meer te behandelen en de voorzitter sluit deze, als steeds zeer opgewekte en toch zakelijke vergaderii.g, M. B. <j>e Uicht die u j. 'na delft y&ch t nie wordt beter door Doozen 3 25, 45 én 65 ets. (Adv). Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Vrydag 22 Januari 1932. Het schijnt tegenwoordig gebruikelijk te zijn, dat een groote schare, te rekenen althans naar het aantal inwoners der gemeente, belangstellenden deraadsvergaderingen komt bijwonen. Vermoedelijk is de warme kachel aan dit verschijnsel niet onbekend. Ook in „Het dal in de buurt van Pitt zit vol bandieten» vogelvrijen en paardendieven. De roodhuiden zijn niet zoo gevaarlijk meer ais vroeger, maar die blanken zijn erger dan ooit. Ik vrees, dat de gids tot de een of andere bende behoorde. Laten we hopen, dat ik me vergis, maar de manier, waarop hij ons verliet, staat me niet aan." „Wij zullen ons nog maar niet ongerust maken! Wc zijn tot hier gekomen zonder een Indiaan of bandiet te ontmoeten 1 zonder eenigen tegenslag zelfs en nu zullen we het laatste eind ook nog wel veilig afleggen." Sheppard zette zijn stem uit. Vooruit, Helen, luie meid, kom eens uit den wagen I We hebben trek in eten. Ais jij nu wat hout sprokkelen wilt, hebben wc het hier over een paar minuten veel gezelliger." Toen Sheppard naar den met linnen over huifden wagen liep, sprong een meisje vlug naar buiten. Zij was bijna even groot als hij. „Is dit Fort Hcnry?" vroeg zij vroolijk, terwijl zij om hem heen danste. „Waar is liet ca/é? Ik heb eclit hongert Wat ben ik blij, dat ik nu weer eens uit den wagen mag! Is dit geen verrukkelijk eenzaam plekje?" Weldra knetterde een kampvuur en vulde de geur van brandend hout de omgeving. Een ketel kokend water en stukken bradend vleesch deden de hongerige reizigers vergeten, dat de gids hen in den steek had gelaten en zij misschien midden in de wildernis waren verdwaald. Het werd nu volkomen donker. De nacht breidde zich uit over liet bosch, waar alleen het kleine plekje rond het vuur werd verlicht. De oplaaiende vlammen wezen uit, dat Sheppard een oud man was, met grijs haar cn een prettig gezicht. Zijn neef maakte den indruk van een Nieuwe Tonge was er een flinke belang stelling en de pers zag zich een nieuwe plaats toegewezen, buiten de bezette publieke tribune, waarmede ze zich zeer ingenomen toont. Afwezig de heer Nelisse. Voorzitter is burgemeester Sterk. Opening met gebed, lezing van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den pensioenraad om de pensioenregeling van dr. van Gelder op nieuw vast te stellen. In 1913 waren de kosten van de praktijk vastgesteld op1/» van de wedde, zooals het leveren der genees middelen, thans is het anders gesteld. Dr. van Gelder schatte de kosten aan te leveren geneesmiddelen op 50,— en B. en W. stellen voor om den pensioengrondslag vaa dr. van Gelder alsnu te stellen op ƒ450, Te rekenen vanaf 1930, waarmee de raad accoord ging. De pensioengrondslag van Ketjzer werd gesteld op 26, De begrooting van het vleeschkeurings- bedrljf der gemeenten Middelharnis, Som melsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge werd goedgekeurd. De heer Nieuwenhuizen maakte een op merking, hij heeft gezien dat de veearts 2000,— krijgt voor z(jn werk envindtdit voor de gemeente Nieuwe Tonge te veel. Hij komt tot de conclusie dat de veearts keurmeester dan wel 8000,— moet ver dienen met dit baantje. De voorzitter deelt den heer Nieuwen huizen mee, dat deze zich vergist. Dat salaris is van de vier gemeenten samen, waarop de heer Nieuwenhuizen zich haast zijn woorden van daarstraks in te trekken. Dan is het heelemaal niet te veel merkt hij op, want de kosten van auto, het altyd gereedstaan etc. De heer Visbeen vindt het voor een bij baantje toch nog lang niet slecht betaald, andere heeren deelen deze meening, het is al of niet een kwestie van appreciatie van de betrekking. Je moet nu eenmaal altijd klaar staan en de bijbaan is zeer druk al houdt je je particuliere praktijk ook bij. Er is nog een stuk straat, die in parti culiere handen is en B. en W. stellen voor deze straat te ruilen tegen grond aan de Wentinckstraat en Burgemeester Overdorp- straat. De raad gaat er mee accoord en de onkosten dezer ruiling komen voor rekening der gemeente. Ged. Staten berichten dat zij de goed keuring aan de gemeente-begrooting hebben verdaagd, een proces-verbaal ligt er van de kasopname op 15 Dec., toen in kas was een bedrag van 3389,97J. Goedgekeurd wordt vervolgens het verzoek der waterleidingsstichting om buizen te mogen leggen in de Wentinckstraat en de Burgemeester Overdorpstraat. Een schrijven van de commissie tot wering van Schoolverzuim. Deze maakt er aanmer king op dat de leden nooit aftreden of her benoemd worden. Dientengevolge zullen alle leden hun her benoeming thuis krijgen, want de raad ging er mee accoord en vond hun werk zoo goed dat de heeren W. Drooger, A. Holster, Johan- nis Verwey en G. J. Zweerus direct werden herbenoemd. Dan is er nog een schrijven van den Ned. Bond van arbeiders in land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. vroolijken jongen, terwijl het meisje slank was en heel mooi. Haar groote, lachende oogen waren donker als de schaduwen achter de boomen. Een plotselinge beweging van schrik, door Heien gemaakt, deed liet gesprek stoppen. Zij bleef rechtop zitten, het gezicht half afgewend. ,Wat is er aan de hand, nichtje?" vroeg Billy onmiddellijk. Helen bleef roerloos zitten. „Wat is er?" vroeg Sheppard scherp. „ik hoor loopen," fluisterde zij, met bevende hand wijzend naar het ondoordringbare duister achter liet kampvuur. Allen hoorden het zachte schuifelen over de bladeren; toen klonken duidelijk voetstappen door de stilte. De vermoeide voerman richtte zich een weinig op cn gluurde angstig om zich heen. Sheppard en Bill staarden naar liet bosch. maar Helen ver anderde niet van houding. De stilte cn dc een zaamheid van deze omgeving schenen de reizigers te overvallen. Het zoemen der insecten en liet kreunen van den nachtwind accentueerden de pijnlijke stilte nog meer. „Vermoedelijk een panter," veronderstelde Shep pard, die dc anderen waarschijnlijk wilde gerust stellen. ,,!k zag er vandaag nog een wegsluipen, toen we langs kwamen." ,,lk geloof, dat ik het beste doe, mijn geweer uit den wagen te halen," antwoordde Bill. ..Wat is liet hier donker en wild," zuchtte Helen zenuwachtig. „Ik was echt bang. Misschien ver beeldde ik mij wat te hooren. Luister eensl O. Twee groote gestalten doken uit liet donker op in den kring van licht en waren met vlugge, soepele stappen bij het kampvuur voor één van Er is n.m.l. door dien bond een uitkeeriug geheven aan de werkloozen in dien bond georganiseerd. En nu had de gemeente Nieur Tonge besloten om een toeslag te geven op die uitkeering, die per week schijnt te ge schieden, hiermee ging de Minister niet accoord. De heer Tyl meent dat dit in Oude Tonge wel gebeurt, de Voorzitter gelooft dat hy verkeerd is ingelicht, want hy beeft in Oude Tonge er naar geinformeerd. Nu blijkt dat in Oude Tonge de gemeente een uitkeering er by doet, doch dat dit nu verboden is door deu Minister. Doch heelemaal vruchteloos is deze bespreking niet, want zij, die uitsluitend moeten leven op de uit- keeringen van die bondskas en geen uien hebben verkocht of verbouwd, zullen naar het oordeel der commissie die al in een vorige raadsvergadering is benoemd, een toeslag van 1,50 krygen. Voorzitter deelt de resultaten mede van het zoeken naar werk voor de werkloozen bij de polders Klinkerland en Battenoord. De eerste polder wilde den dijk laten verbree- den en de tweede de wetering laten uitdiepen en laten slooten, de eerste polder geeft 20 en de tweede ongeveer 10 subsidie. De heer van Nieuwenhuizen vindt het wel een beetje weinig vooral van de polder Battenoord wat deze procentsgewyze wil bijdragen. Voorzitter licht toe, dat er verwacht wordt dat het Rijk nogal zal bijspringen, bovendien zijn het werken die ook later uitgevoerd kunuen worden waarop de heer van Nieuwen huizen zyn standpunt blijft behouden en opmerkt dat er door den polder Battenoord wel een beetje misbruik wordt gemaakt van de werkloozen, omdat dit werk toch eens gedaan moet worden, wat weer niet gezegd kan worden van de dykverbreedingvan den polder Klinkerland. De heer Van Alphen gaat met de 20 van den polder Klinkerland accoord, dat is per slot van zaken werk zoeken, het is niet noodig, maar polder Battenoord moet ook 20 in de werkkosten willen bijdragen. Alzoo komt dit in handen van B. en W. met deze opdracht. De Bond van ambtenaren heeft aanmerking gemaakt op het ambtenaren-reglement en de behandeling van deze opmerkingen houdt den raad een heelen tijd bezig, waarbij de heer van Nieuwenhuizen terecht de opmerking maakt dat er veel bureaucratie by te pas komt. Daarna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente MELISSANT,op Woensdag 20 Januari 1932, des nam, 2 uur. Afwezig de heer Kort. De Voorzitter, Burgemeester Visscher, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopname. In kas vol gens boeken en bescheiden 2772,74. Bericht van Ged. Staten, dat de begrooting 1932 ter goedkeuring is verdaagd. Een verzoek van den Raad te Wehl om adhaesie te betuigen aan een request aan de Kroon om te komen tot vorming van een Ministerie van Landbouw. B. en W. zyn van meening, dat zij zich daarin niet moeten verdiepen, en men dat in den Haag maar moet uitmaken. De Voorz. meent, dat men dagwerk zou hebben, indien men aan alle mogelijke stukken adhaesie moet betuigen. de reizigers tijd had zich te bewegen. Indianen waren het en hun glinsterende tomahawks be wezen, dat zij vijandelijke bedoelingen hadden. „Oef!" gromde de grootste van het tweetal, terwijl hij minachtend keek naar het weerlooze, verschrikte gezelschap. Zooals de dreigende gestalten daar stonden in den gloed van het vuur, starend naar de men- schen, die in de wildernis waren doorgedrongen, kregen zij een angstwekkend voorkomen. In trot- sche houding, beschilderd, de half kaalgeschoren schedel versierd met een enkele veer. zagen zij er zoo woest uit, dat de reizigers huiverden. Grommend van voldoening vielen de Indianen aan op hetgeen Was overgebleven van den maal tijd. Schrokkig als wolven deden zij het in een oogenbiik verdwijnen. Helen keek angstig rond, als hoopte zij ergens hulp te kunnen vinden; begeerig staarden de wilden haar aan. Toen een der leden van het gezelschap zich bewoog, klauw den gespierde handen naar de tomahawks. Plotseling stootte de grootste der Indianen zijn metgezel tegen dc knie. Hij hief den bijl op en zwaaide dien dreigend voor Sheppard heen en weer, terzelfder tijd met den vinger op de lippen volkomen stilte gebiedend. Beide Indianen werden onbeweeglijk als standbeelden. Even later kropen zij iets verder van het vuur, scherp luisterend, dc hoofden gebogen, den mond open. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1