EERSTE BLAD Geeft U op als Abonoé. rf GEVESTIGD: i Middelharnis Ring A 129 - Tel. 179 ST00MB00TDIENST Dienstregeling Yraagt ons Advertentie-tarlel ZATERDAG 23 JANUARI 1932 De Jacht op het Rossige Paard. DRA15ltIA-vANVALKEMBURG'S- A mLEVERTRAM den en acht koeien. De verzekering dekt de schade, die ongeveer 25.000 bedraagt. De oorzaak van den brand ie onbekend. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. Te Dordrecht is e«n brievenbesteller ge- irresteerd, die by 't sorteereu brieven inet geld verduisterde. De dader bekent. Reeds eenigen tyd werden aan het post kantoor te Dordrecht geregeld brieven ver- Mist, welke geadresseerd waren aan inwoners ilda3r. Ondanks liet nauwlettend toezien en hst onderzoek van de directie echter mocht het niet gelukken de oorzaak van deze ver dwijningen op te sporen. Dezer dagen even wel kreeg men argwaan tegen den brieven besteller C B. De politie werd gewaarschuwd en in verband met de aanwijzingen, die zich tegen den man ophoopten achtte deze het raadzaam hem in hechtenis te nemen. B. is in den nacht van Zaterdag op Zondag te zijnen huize gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Na een scherp verhoor bekende hy by het sorteeren een tweetal brieven met geld te hebben verduisterd. Stakende ouderwüzers. Ongeveer 700 onderwijzers en onderwijze ressen aan Joodsche scholen in geheel Pale stina zyn in staking gegaan, als protest tegen het feit, dat hun sinds vier maanden geen salaris is uitbetaald en omdat, naar hun meening, onvoldoende finantieele waar borgen voor de toekomst worden geboden. De achterstallige salarisschuld bedraagt 30.C00 P.S. Groote hooveelheid ontplofbare stoffen. De politie te Hagen deelt mede, dat Donder dagmiddag in de Sunderlohstraat een geheim depot van vuurwapenen en ontplofbare stof is ontdekt. Er werd gevonden: 110 pond dynamiet, 770 patroneD, een aantal pistolen, geweren, revolvers en munitie. Talryke per sonen zyn gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat tot nu toe 4 lieden zpn gearresteerd. Volgens de politie behooren zij allen tot de communistische partij. Spreekuren 8.3010.uurv.m./ alle 12.30 uur n.m. werkdagen. 78 uur 's avonds op Maandag, Woensdag en Vrijdag. En volgens afspraak. MiDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 5 Oct. 1931 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 Ym. A.Vlaard. 7.00 Ym.* A. Rotterdam 8.00 ym. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Middelbamis 6.40 ym.A.Vlaard.9.10vm.** k. Rotterdam 10.00 ym. A. Brielle 10.30 vra.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen Y. Rotterdam 2.15 am. V. Ylaard.3.Q0ntn. y A. Middelharnis 5.30 am. Overige dagen (freb. Zon- en ree3td.) Van 7 October t/m 31 October en vanal 10 Februari. Y. Rotterdam 3.15 nm. Y.Vlaard. 4.00 nm V. Brielle 2.25 om.§[ A. Middelharnis 6.30 Van 2 November t/m 9 Februari V. Rotterdam 2.15 nm. Y. Vlaard.3.00nm. f V. Brielle 1.25 §J( A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.20 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.40 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). ff In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn ts beacboawen: Wanwjiiridag, 2e Paaechdag, HemsUazfiadag 2» Pldkalnrdog sn da belde Keeatdagcn. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. ui Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,— 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 22 W eek-revue. Binnenland. In verschillende Fransche bladen hebben herhaaldeiyk artikelen gestaan over aanmaak van wapens in Zweden, Denemarken en ook in ons land, welke wapenen, aldus de lezing der Pransche bladen, voor Duitschland zijn bestemd. Zweden en Denemarken hebben deze geruchten onmiddellijk officieel tegen gesproken en ook onze regeering heeft, in antwoord «p de door het Kamerlid Albarda gestelde vragen, de in de Fransche pers tot uiting komende geruchten ten stelligste tegengesproken. Maar daarmede is voor de Fransche pers deze zaak nog niet uit en zoo schryft een medewerker van het blad „Journal" in zyn artikelenreeks over de voor Duitschland be stemde wapenfabricatie in ons land, dat hij te Krimpen aan den IJssel honderden loopen van kanonnen in verschillende stadia gezien heeft, dat deze op elk willekeurig oogenblik naar Duitschland uitgevoerd kunnen worden, zoider dat de Xederlandsche regeering daar van iets zou merken of in staat zou zijn zulks te verhinderen. In verband met deze hardnekkig aan houdende geruchten zal volgens het Han delsblad, de Fransche militaire attaché een bezoek aan Krimpen brengen, teneinde zich persoonlijk te overtuigen wat daar aanwezig is en wat er van al de geruchten den toets der waarheid kan doorstaan. Te betreuren is dat deze onrustwekkende berichten niet veel sneller kunnen worden achterhaald. Volgens een bericht in de Tilburgscbe Post is ook in ons land een Nederlandsche Hitler- party opgericht en wel onder den Daam van Nederlandsche Nationaal Socialistische Arbeiderspartij. Wij hebben het veelbelovende program dezer jongste baby onder onze politieke partijen niet gelezen, weten dus niet of ook in ons land politici in aanmer king komen voor een tijdelijk verblijf aan een hoogen boomtak, evenmin welke held haftige figuur, want dat moet het toch on- getwpfeld zyn, als partijbons zal paradeeren. Wy hopen dat de Nederlandsche nazi's even vredelievend zullen zijn, zooals het een fatsoenlijk Nederlander betaamt. Heeft niet een onzer meest revolutionnaire afgevaar digden der Tweede Kamer jaren geleden in de hittejvan een politieken stryd op straat, waarby ergens een fietsband knapte, niet om een glas water gevraagd. En daarom zouden wy het niet betreuren, dat een minstens even vredelievende figuur aan het hoofd der Nederlandsche nationaal-socialisten komt te staan Als drankvrij man voel ik met David sympathie voor een glas water. De vrees dat Duitschland hoogere invoer rechten op boter gaat heffen, zyn helaas be waarheid. In vergelijking met de voor andere landen aangekondigde maatregelen komt ons land er niet het slechtst af, doch zonder twijfel zullen de door Duitschland aange kondigde maatregelen den export van boter naar Duitschland nog verder belangrijk doen terugloopen. Buitenland Sinds dr. Brüning heeft verklaard dat Duitschland niet in staat is de herstelbetalin- FEU1LLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaui. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle) 36) „Zeg dat well" antwoordde Ben, met een diepen lach. „Ina is in haar hangmat," vertelde Marvie. „Ben, ze ligt te huilen." Zij naderden de hangmat, die tusschen de boo- men was gespannen. Ben begreep niet, waarom Marvie's oogen zooveel scherper waren dan de zijne, want het duurde nog eenige oogenbiikken voor hij zelf het betraande gelaat zag. „Inai" Marvie rukte aan de hangmat. „Ik zal me wel omdraaien," zeide hij plagend. Ben hoorde het, maar het drong niet tot hem door, hoe juist de knaap de situatie bleek te be seffen. Hij nam Ina's handen in de zijne. „O Ben..." stamelde zij. „Lieveling, wat heb jij het moeilijk gehad!" riep hij uit. „Zooveel ellende en verdenking en dan - Nevada. Het was ontzettend, ik begrijp het best. gen voort te zetten, zoemt het in de inter nationale politieke rommelpot als in een in onrust gemaakte byenkorf. Van verschillende kanten wordt met steeds meer aandrang op uitstel of verdaging van de conferentie to Lausanne aangedrongen. De voorstanders van uitstel betoogen, dat, gezien de politieke constellatie van het oogenblik, Lausanne thans geen overeenstemming over het her stelprobleem kan brengen en dringen daarom aan het eens te worden over een gezamelijk voorstel aan Amerika om het aan Duitsch land verleende moratorium met een jaar of een half jaar te verlengen. Gedurende den aldus gewonnen tyd zou mén in een rustiger politieke atmosfeer achter de groene tafel kunnen gaan zitten, omdat alsdan de verkie zingen in Pruisen, de verkiezingen in Frank rijk, de presidentsverkiezingen in Duitsch land, mitsgaders de presidentsverkiezingen in Amerika achter den rug zijn. Dit uitstel zou dan meteen en daarom ijvert vooral de Fransche pers voor uitstel de gelegenheid voor de betrokken Europeesche mogendheden een onderlinge schikking te treffen, om dan gezamenlijk bij Amerika voor verlaging der schulden aan te kloppen. Heel Europa is bereid een edelmoedig gebaar te maken, onder voorwaarde dat de ryke oom Sam de daaraan verbonden kosten betaald en omdat wy hier in Europa graag, alles secuur en grondig doen, wordt Washing ton reeds van te voren [gepolst of het zoo vriendelyk wil zyn een eventueel edelmoedig gebaar ten opzichte van Duitschland voor zijn rekening te nemen. Maar of de conferentie te Lausanne al dan niet wordt uitgesteld, eeu definitieve op lossing van het herstelvraagstuk zal daar nog niet worden bereikt, althans in theorie niet. Practiscb is het aan geen twijfel onderhevig dat Duitschland geen verdere herstelbetalin gen zal doen en voor de leidende staatslieden zal er niets anders resten dan voor een pas sende begrafenis te zorgen, in overeenstem ming met de waardigheid van hen, die voor zich de twijfelachtige eer mogen opeischen aan het fabriceeren van dit wel zeer ongeluk kige herstelplan te hebben meegewerkt. Naar alle waarschy nlykheid zal de conferen tie te Lausanne, wanneer op het laatste nip pertje niet tot uitstel wordt besloten, slechts zeer kort duren en het staat reeds van te voren vast dat men in ieder geval een defini tieve beslissing zal ontwijken en verschuiven tot een later tydstip. Tot op zekere hoogte valt dit niet te betreuren. Een slap en beden kelijk compromis te Lausanne zou voor Europa veel gevaarlijk zijn dan een uitstel wegens een duidelijk en nu niet te overbrug gen tegenstelling. Mussolini, die zich zoo duidelyk en onom wonden voor schrapping der herstel oorlogs schulden heeft uitgesproken, niet een maar meermalen zelfs, is overtuigd dat een al- geheele schrapping alleen nog niet voldoende zal zyn om uit het economische moeras te geraken, waarin anders heel de wereld steeds LEEUWARDEN -O". (Adv.) Maar nu mag je er niet meer aan denken. Denk maar. „Ben, je... je begrijpt het niet," snikte Ina hartstochtelijk. „Dat kon me allemaal niet schelen. Nevada! Die was schitterend. Maar ik schaam me diep, omdat ik aan jou twijfelde. Ben deinsde achteruit. Marvie'dook op tusschen de struiken. „Ben, ik ga even voor dc paarden zorgen," riep hij. „Wat?" fluisterde Ben, bijna onhoorbaar, terwijl zijn oogen het gelaat voor hem niet schenen los te laten. „Ik dacht, dat jc schuld erkende en dat stelen bedoelde. Wat wist ik van California Red?" „Maar je hieldt van mei" barstte Ben uit, die zicli niet kon indenken, dat zij hem schuldig kon achten, terwijl zij hem liefhad. „Het lijkt wei of het niet zoo is," klaagde Ina. „Hou je nu van me?" „BenJeJeIk hou zoo vreeselijk veel van je. Kun je liet niet vergeven?" Ben viel op zijn knieën en sloeg zijn armen om hangmat en meisje heen. Op een na-zomerdag, toen het goud en purper van den herfst vlamden over de heuvels reed Ben op California Red het dorp van zijn jeugd binnen; hier had men hem beschouwd als een uitgeworpeno nu begroette men hem als een heid. De groote hengst veroorzaakte meer sensatie, dan ooit een circus in Hammell had .bereikt. Ben vond op de bankbeen belangrijk bedrag op verder in zal verzinken. In liet Engelsche blad Sunday Dispatch bespreekt Mussolini de crisis en dringt daarin aan op het onmiddelijk treffen van maatregelen om deze te over winnen. „De wereld, aldus Mussolini, heeft thans het punt bereikt, waarop de snelste en doel treffendste geneesmiddelen noodig zijn. Halve maatregelen hebben geen doel meer. Be sluiten moeten snel genomen worden en men mag geen uitstel meer toelaten. De wereldhandel bevindt zich thansineendwang buis. Overal zyn hooge tariefmuren opgericht. Geen land wil meer waven toelaten, doch allen willen zooveel mogeiyk uitvoeren. Daarby komt de kwestie der oorlogs- en herstelschulden. Frankryk en deVereenigde Staten bezitten 7.5% van het goud. Hoe zou men kunnen verwachten dat de staten hun schulden betalen, wanneer zij hun be talingen slechts in goud mogen doen, dat zij niet bezitten. In goederen betalen is ook onmogelyk, omdat de tolmuren der credi- teurstaten zoo hoog zyn dat de goederen geen grenzen meer kunnen passeeren. Sinds eenigen tijd is de wereld in een economischen oorlogstoestand getreden. Zoo als bij het uitbreken van den oorlog diplo matieke verdragen, zoo heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Aan het slot van ïtjn artikel betoogd Mussolini: „De goud kwestie eischt dringend oplossing. Alle tol muren moeten worden neergehaald opdat de wereldhandel weer worde hersteld en de staten hun betalingen in waren zullen kun nen verrichten." Wat Mussolini hier betoogt is ongetwijfeld juist, doch desondanks gaan we nog altijd in tegenovergestelde richting. In Frankrijk is alles bij het oude gebleven, daar is niets veranderd. De regeeringscrisis is in een vloek en een zucht opgelost, of eigenltj k heelemaal niet opgelost. Lava! heeft eenvoudig de vacatures in zijn voorgaand kabinet met wat hulpkrachten aangevuld eu heeft zelf het departement van buiten- landsche zaken genomen. Briand, de man die 25 maal minister is geweest en meer malen premier, verdwijnt van het politieke tooneel, ongetwijfeld met weinig opgewekte gevoelens. Zijn politiek van toenadering is hem niet gelukt, van een toenadering tot Duitschland is niets gekomen, het woord Pan-Europa klinkt onder de huidige om standigheden als een gruwelijke bespotting. In ieder geval zal Laval het nu zonder Briand doen. De regeeringsverklaring waar mede Laval voor de Fransche Kamer is ver schenen, hoort niet erg aanlokkelijk, het is te veel Fransch en te weinig Europeesch. Het voornaamste is wel de volgende pas sage uit deze regeeringsverklaring: „Wij kunnen voor de toekomst geen oplossing aanvaarden, die, zonder gelijktijdige oplos sing der economische crisis Frankrijk en zijn voornaamste belangen en zijn door vrij- gesloten verdragen gewaarborgde rechten zou treffen. Wij zullen onze rechten op de herstelbetalingen niet laten verjaren. Men eischt nochtans van ons een algeheele qui- tantie ten gunste onzer debiteuren. Dit kun nen wij in dien vorm nooit toestaan." Deze passage is niet alleen voor de bin- nenlandsche markt bestemd, doch moet te vens als een antwoord aan dr. Bruning wor den opgevat Berlijn heeft gegromd en Ma rianne toont haar tandjes. In Fransche na tionalistische kringen is men vol lof over de regeeringsverklaring en de Duitsche na- zijn naam. Nu had hij geld om dc ranches bij liet Muie Deer Lake tot ontwikkeling te brengen. Was het toeval of goed geluk, Ben durfde het niet beslissen dat hij Ina, Marvie en Hetty tegen kwam in de eenige straat van Hammell. Zij kwamen aanrijden in een nieuw rijtuigje, juist toen Ben zich op weg wilde begeven naar de Tule Lake ranch. Marvie schreeuwde. Hetty riep, terwijl Ina, zoo een en al bewondering naar het paard van Ben staarde, dat zij den ruiter niet scheen te zien. Meer nog dan de verrassing Ben zoo plotseling te zien, trof Ina de totale ommekeer in de publieke opinie. En Ben? Hij wist niet wat hem er toe bracht zoodra zij een oogenblik samen konden praten, haar te vragen, hem op staanden voet te trouwen. Ina wist geen woord uit te brengen, maar ver zette zich niet. Ze bleef hem aankijken met groote, blij-verbaasde oogen. „Lieveling, ik was bet hcusch niet van plan," ging hij voort. „Het komt in eens bij mij op. Maar dit is mijn gloriedag. Die moet volmaakt zijn. Laten we trouwen. Marvie en Hetty kunnen met ons meegaan naar den predikant." Ben kreeg zijn zin. Het huwelijk werd gesloten en naast het rijtuigje, waarin Marvie allerlei naïeve opmerkingen lanceerde, reed iiij mede, op California Red. Het was Ina of zij droomde. Bij bun komst op dc Tule Lake ranch om ringden dc rumoerige cowboys ben en werden uit roepen van de grootste bewondering geslaakt voor den buitengewonen hengst. tionalisten zullen er ook wel tevreden over zyn, zy het dan om andere reden. Toch zal ook Frankrijk in de komende maanden heel wat water in de wyn moeten doen. In Spanje gaat het in letterlyken en in figuurlyken zin weer echt Spaansch toe. In Valencia, Bilbao, Sagunto en in Barcelona is bet weer uiterst woelig geweest, communis tische en anarchistische elementen visschen weer eens in troebel water en hebben o.m. enkele kerkgebouwen en kloosters bestormd, waarvan er enkele door brand zyn ver woest. Alleen krachtig ingry'pen der garde civil, waarbij enkele dooden en gewonden zijn gevallen, heeft erger weten te voorkomen. werkt als gorgelen et voorkomt verkoudheid. (Adv.) Crisis en Vertrouwen. Het is nu wel voor een ieder duidelyk, dat het „Vredesverdrag" met de daaruit voortvloeiende herbetalingen er in hooge mate toe hebben bygedragen om de huidige wereldcrisis te verscherpen. Duitschland was gedwongen, jaarlijks ge weldige bedragen aan de voormalige Gealli eerden te betalen, welke betalingen volgens de economische wetten nu eenmaal slechts kunnen geschieden uit een actief saldo op de betalingsbalans van het debiteurenland. Om een dergelijk aetiefsaldo te creéeren, moet Duitschland goederen exporteeren of leeningen in het buitenland opnemen. De export van goederen werd door de crediteur- landen, die hun eigen industrie meenden te moeten beschermen, belemmerd door de hef fing van hooge invoerrechten, zoodat Duitsch land hoe langer hoe meer werd aangewezen op credieten, welke als regel op korten ter mijn waren verleend, zoodat het eene gat. met het andere werd gestopt, totdat ook in dit geval het spreekwoord van de kruik en het water toepassing vond. Daarbij kwam de groote fout, welke de Duitsche banken maakten evenals hunne Amerikaansche collega's, n.l. het vastleggen van korte gelden op langen termijn. De bankier of de bankinstelling vervult in het financieel verkeer de functie van tus- schenschakel tusschen hen die bedrijfsmidde len noodig hebben en hen die deze middelen voor kortoren of langeren tijd beschikbaar hebben. De middelen welke door het publiek aan de banken worden toevertrouwd, worden in groote meerderheid verstrekt op korten termijn (rekening-courant, korte deposito's en spaargelden), zoodat de bank dient te zor gen, dat deze gelden ook op korten termijn worden belegd, respectievelijk worden ge stoken in credieten welke dienen tot finan ciering van liquide of vlottende activa. Een gewone handelsbank of aigemeene bank is derhalve verplicht zich bij iedere credietverleening af te vragen of aan dezen eisch wordt voldaan. Credieten welke dienen moeten om den aankoop van onroerende goederen of machines te financieren, behooren dus bij deze instellingen niet thuis. Deze financiering dient te geschieden met eigen kapitaal der betrokken onderneming, even tueel aangevuld met een vaste hypotheek van een hypotheekbank of een particulier. Tegen dit elementaire beginsel van gezond Temidden van de rumoerende mannen verscheen plotseling Hart Blaine, glimlachend en bewonde rend. „Ik heb dit dier alleen nog maar uit de verte gezien. Dat is dus California Red. Nou begin ik jou tc begrijpen, Ben. Ga die aanwinst nu eens vertoonen aan Ainos 1de." Marvie sprong uit het rijtuigje en schreeuwde, zoo luid hij kon: „Ben, heb je het al aan vader verteld?" Ben beefde, of een electrische stroom hem raakte. Hij gaf geen antwoord en Ina maakte de situatie nog moeilijker door hevig te blozen en hals over hoofd weg tc vluchten naar de hoeve. „Wat is er aan dc hand, Ben?" vroeg Blaine zonder omwegen, doch zijn toon was niet ont moedigend. „Je ziet een beetje wit om jc neus." „ina en ik zijn zooeven getrouwd!" stootte Ben uit. „Ik had liet met u moeten bespreken, maar het is er niet toe gekomen." „Ha! Ha! Hal bulderde Blainc. „Dat is zeker de gewoonte van paarden jagers 1 Ga het maar eens aan haar moeder vertellen. Die clièque voor Cali fornia Red spaart me een huwelijkscadeau uit!" Toen dien avond in vuurroodc pracht dc zon onderging achter de gloeiende heüvels, leidde Ina California Red aan den teugel voort, terwijl Ben liep tusschen haar en Hetty in. De omrastering was verbroken en een pad liep er, dikwijls gebruikt. Het leidde naar het erf van Amos Ide, die zijn bijl zwaaide, bezig ais hij was bij een grooten stapel hout. Hij zag hen niet, voor zij vlak bij hem waren- Toen, plotseling, liet hij zijn bijl vallen. ^*20-50.c.tP«on5 (Adv.) bankbeleid wordt door de banken in Duitsch land zoowel als in Amerika op ontstellende wyze gezondigd. De Duitsche bankpolitiek heeft in dit opzicht altyd afgeweken van het in Holland en elders gehuldigde systeem. De Duitsche banken zijn er steeds op uit geweest, over wegenden invloed te oefenen op de industrie door financiering van de uitbreidingen niet alleen, doch zelfs door actieve deelname in de kapitalen der groote ondernemingen. Aangezien practisch een groot deel van het korte geld als lang geld te beschouwen is, daar het publiek nimmer al het tegoed bij de banken tegelijk opvraagt, terwijl spe ciaal in Duitschland het publiek een on begrensd vertrouwen had in de groote bank instellingen, leidde deze principieel verkeerde bankpolitiek nimmer tot groote ongelukken. In de laatste jaren wordt de positie steeds gevaariyker doordat het buitenland aan getrokken door de hoogere rentetarieven, groote bedragen in Duitschland belegde door deze op korten termyn aan de banken toe te vertrouwen. Der traditie getrouw investeerden de ban ken deze gelden in de industrie en financier den ze daarmede de verschillende landen en gemeenten, die geweldige sommen uit gaven voor de uitvoering van openbare wer ken en voor allerlei doeleinden. Toen onder den invloed van politieke fac toren, het buitenland zyn geld uit Duitsch land ging terugtrekken, bleek dat de banken niet in staat waren hunne vorderingen en andere activa liquide te maken, terwijl de Eeichsbank niet bij machte was voldoende deviezen ter beschikking te stellen. Hierdoor brak een vertrouwenscrisis uit, welke geheel Duitschland bracht aan den rand van het bankroet. In Amerika staakten in 1930 niet minder dan 1345 banken met een totaal aan 865 millioen dollars deposito's hare betalingen. Ook hier was dezelfde principieele fout gemaakt als in Duitschland, daar de Ameri kaansche banken hun korte gelden voor een zeer groot percentage in onroerende goederen hadden gestoken of in groote posten aan- deelen in industrieele en handelsondernemin gen. Hoe donker en troosteloos de wereld er echter tengevolge van dit alles moge uitzien, een groot voordeel staat daar tegenover. Een voordeel dat, laat ons hopen, zoo groot zal blijken dat de wereld wellicht nog reden tot dankbaarheid zal vinden voor al het leed, dat deze financieele crisis heeft gebracht. Met dit voordeel bedoelen wy, dat in deze dagen van hoogsten nood zoo duidelijk ge bleken is, dat de naties economisch volstrekt van elkaar afhankelijk zijn geworden, dat de ondergang van de eene onherroepelyk den ondergang der anderen meebreDgt, zoodat wederzljdsche hulp en steun onafwijsbare eischen ztjn geworden voor de instandhouding en den wederopbloei der beschaafde wereld. Zoodoende wordt wellicht uit dezen nood toestand een grootere saamhoorigheid ge boren tusschen de naties welke niet anders dan bevorderiyk kan zijn aan het groote ideaal van den wereldvrede. Het eerste oogenblik had Ben spijt van zijn voornemen om zijn vader te gaan opzoeken, maar hij zette toch door. „Hallo, Vader," groette hij, alsof zij elkander kort te voren hadden gesproken en nooit eenige scheiding tusschen hen bad gestaan. „Jongen!" riep Ide gejaagd uit. „Ik heb mijn vrouw en California Red mee gebracht," ging Ben voort. De oude man spande zich merkbaar in om even luchtig te praten als zijn zoon, doch de verrassing werd hem te machtig. „Ben! Je vrouw? De dochter van Hart Blaine? En kom je werkelijk weer terug, bij den ouden man?" „Allicht vader! Bij jou en moeder, al is het maar op visite. Ik was liet immers altijd al van plan. Kijk m'n bankrekening eens in. vader! En deze chèque, die ik daareven van Hart Blaine kreeg! En kijk dan mijn vrouwtje eens aan. Allemaal werk van één dag! Ben je nou nog ontevreden op dien wilden paardenjager van je?" EINDE.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1