mm mm EERSTE BLAD HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN 1001 ZATERDAG 9 JANUARI 1932 iiiluu 111 De Jacht op het Rossige Paard. DRAISmA-vANVALKEMBURG'S-' c A -i LEVERTRAM Land- en Tuinbouw FOURNITUREN Jarretelles voor dames, per paar *1© Directoir-elastiek >er stuk 4 M. 10' Koordveters voor molières, zwart en bruin, per 4 paarIV Broekknoopen per 3 kaarten, totaal 18 kleine en 36 gr. knoopen aV Jarretelles voor dames, prima kwaliteit Keperband per stuk van 24 M-... 25 Schoenspanners per 2 paar 25' Naaldenmap inhoudende 40 Naainaalden, goudoog 25 Spelden Sc 6 Stopnaalden2d 2 Borduurnaalden 10 Roestvrije veiligheidsspelden 1 Rijgnaald Zwarte Sajet, 4 draads, per knot, 150 gram Wv Sportwol 4 draads, groot kleuren- assortiment, per knot van 100 gram 3" Aluminium Koffiefilters 25 Lekbladen emaille, grijs, groen- c goud, 30 centimeter Schalen emaille, crème met gr. g» rand, iets nieuws, 20 cM., p. 3 stuks 28 centimeter, per stuk 25' 34 centimeter, per stuk Zeemleder groot vel, tezamen gc met sponsB d Aluminium Fluitketels inhoud 2'. liter75' Emmers emaille, groen-goud en rood-goud, met opschriftM Broodplank met broodzaag ',nia aac doos avy Waterketels emaille,groen-goud, rood-goud en blauw-goud, groote maat, iets bijzonders C'LAS EN PORSELEIN Dessertbordjes in zeer mooie uitvoering0*^ Roemers grec en cirkel, 2 stuks Compotschaal groote maat, iets a c bijzonders Kop en Schotel met fraai decor Compotschaal Carmen 18 centimeter Compotschaal Carmen 24 centimeter 5@' LEBSRWA8EI3 Knipbeurzen in ecarsé, box en saffian 50c 2d. Portemonnaies rundleder 25' Heeren-Tresor box en crocoleder 50' Dames-Tresots in moderne kleuren gesorteerd Visite-tasschen in diverse Bfti uitvoeringen 1Ö<3c3w Boodschappentasschen zwart, wasdoek met witte rand Www Boodschappentasschen - velour-leder SCHRIJFBEHOEFTEN Kalenders 10' Schrijfblocs gelijnd, 250 vel.. ...25' Map Post papier en enveloppen 25 Doozen Post luxe uitvoering 50c 25' Closet Papier 4 extra zware rollen 25' Romans van bekende schrijvers <ÜU Papiermanden fraaie dessins 100' Gramophoonplaten 30 cM. 100 Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,07" ADVERTËNTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dicnstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. UMKH pilpf Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden'', Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 18 Week-revue. Buitenland. De laatste en eerste dagen van het jaar plegen in politiek opzicht stil te zjjn en de overgang van 1931 op 1932 maakt daarop gelukkig geen uitzondering. Wy zijn zonder al te schokkende, gebeurtenissen het nieuwe jaar binnengezeuld, geruggesteund dooreen stroomjvan craditioneele heilwenschen, waar van helaas het grootste gedeelte wel tot de vrome wenschen zal blijven bebooren. President Hindenburg heeft in een korte rede voor de microfoon bij het scheiden van 1931 het Duitsche volk getracht een hart onder den riem te steken en heeft daarbij tevens met klem op volharding en eensge zindheid aangedrongen. Mijn ambt als rijkspresident, aldus Hin denburg, en het feit dat ik op mijn leeftijd een betrekkelijk groot stuk van Duitschland's geschiedenis heb meegemaakt, geven mij het recht een paar woorden tot u allen te rich ten bij het einde van een jaar van kommer en zorgen, om u te helpen de nooden van de geweldige offers die ieder onzer dit jaar heeft moeten brengen om te helpen de crisis door eigen krachten te overwinnen. Maar daarom verdient het Duitsche volk een woord van waardeeriDg en diepen dank voor zijn bereidwilligheid om de lasten die ons opge legd zijn, te dragen in het bewustzijn van de noodzakelijkheid daarvan. Dit wilde ik vooropstellen, maar onmiddellijk als mijn meening daaraan vastknoopen, dat deze op offeringsgezindheid ons ook het recht geeft om van de andere volken te eischen, dat zij onze lasten niet verzwaren zullen tot het punt waarop z(j ondragelijk zouden wor den, want daardoor zou onze herleving en saneering in gevaar worden gebracht Wij zijn ontwapend, doch ons recht op veiligheid is daardoor niet minder geworden dan van ieder ander volk en onze stem zal op de as ontwapeningsconferentie niet min der luide klinken. On willekeurig gaan op een oogenblik en na een jaar als wtj zoo juist beleefd en doorworsteld hebben mijn gedach ten terug naar Tannenberg. Toen evenals nu was onze toestand zoo, dat ook de dap perste onder ons zich aarzelend afvroeg wat het einde zou zijn van een zoo hachelijk uitziende onderneming. Ook nu weer beleven wij weer zoo'n critiek uur en ook nu weer moet het geheele Duitsche volk in eensge zindheid de handen ineenslaan om, wat ook de toekomst brengen zal, wat het noodlot voor ons beschikt heeft, in onwankelbaar vertrouwen pal te blijven staan. God heeft ook vroeger stormen over ons gezonden en wij hebben niet gewankeld, ook ditmaal zal Hij ons in het einde niet verlaten. Dat is mijn heilige overtuiging en in dit vaste ver trouwen roep ik u allen uit het diepst van hart en ziel een gelukkig en gezegend nieuw jaar toe. Wat er in dit jaar in Duitschland zal ge beuren, voorspelt toch zekere Adolf Hitler in zijn voorden Nieuwjaarsdag bestemden op roep. Hitier, gedoodverfd als de komende man in Duitschland, zegt in zijn oproep o.m.: Het twaalfde jaar van den strjjd onzer beweging is ten einde. In 1931 is onze be- FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Qeautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 32) „Er is dus van het vermiste vee opgespoord? Hoe bewijst u nu, dat Ben Idc de dief is?" vroeg Blaine. „Ik zeg Het u toch," antwoordde Judd luid. „We hebben zijn kamp gevonden met allerlei dingen, die hem aanwijzen als den eigenaar van een canyon vol met gestolen vee." „Dat zegt nog maar heel weinig," zeide Biainc. „Misschien is hij wel schuldig, maar dat zoo plot selinge vertrek uit het kamp, bewijst niets. Hij is een paardenjager. Wat hebt u nog meer voor bewijzen?" Hier mengde Setter zich autoritair in het ge sprek. „Dat zuilen we wei vertellen, als Ide ge arresteerd is. Je treedt natuurlijk op als getuige tegen hem. „Ik denk er niet aan," verklaarde Blaine. „Dan zal ik je dwingen, want ik ben jou com pagnon en hij heeft mijn vee gestolen." „Setter, als ik voor de rechtbank verschijn, zal cr meer onderzocht moeten worden, dan het ver dwijnen van een paar stieren," antwoordde Biaine koppig. weging tot de grootste party in Duitsch land geworden. Het aantal onzer aanhangers overschrijdt de 16 millioen. Tegenover het bolsjewisme en zijn marxis- tisch-democvatisch-centrum hulpkrachten staat het reusachtige front van het ontwa kende Duitschland. De wereld gaat een beslissende periode tegemoet, zooals in duizend jaar slechts een maal voorkomt. De burgerlijke partijen zjjn zoo klein en kortzichtig, dat zij ook thans in het bolsjewisme nog niet de vernietiging van de menschelijke cultuur zien. Ze heb ben er geen idee van, dat een overwinning van het bolsjewisme niet slechts het einde van ons volk, zijn staat, zijn cultuur, zijn wetenschap, doch ook het einde van zijn godsdienst beteekent. Nationaal-socialisten, wij gaan een nieuw jaar tegemoet in de overtuiging, dat het het moeilijkste jaar voor onze beweging zal zijn. Ik eisch van u niets onwettigs, ver lang niets dat uw geweten in conflict kan brengen met de wet, verlang dat u mij op den weg, dien de wet toestaat en die mijn geweten en mijn plicht mij voorschrijft trouw te zullen volgen en uw lot aan het mijne te verbinden. De man van de zeven mannen (oprichters der partij) naar de 15 millioen was moeilijker dan die van de 15 millioen tot de Duitsche natie. Zooals wij eens den durf hadden aan ons gigantisch doel en zijn verwezeiyking te gelooven.zoo willen wij thans den moed bezitten om zon der vrees of blaam tusschen hel, dood en duivel, den weg naar de overwinningen de vrijheid te kiezen. W(j willen als strijders het nieuwe jaar binnenrukken, opdat wij het als overwinnaars verlaten. Dit is een verkorte weergave van den Nieuwjaarsoproep van Hitier, de man die reeds zoo half en half met een visitekaartje Hitier rijkskanselier in zijn zak loopt en die ook inderdaad de meeste kans loopt zich binnen korten tijd als zoodanig te kunnen presenteeren, dan wel als de machtige lei der der grootste partij langs directen en in- directen weg de lakens uit te deelen. Hoe dwazer de leidende staatslieden zich in 1932 zullen gedragen, hoe eerder en sneller zal Hitier langs parlementairen weg de macht in handen krijgen. Ondanks alle misère in de ons omringen de economische en politieke duisternis zijn er toch teekenen die er op wijzen, dat lang zamerhand het gezond verstand, zij het dan ook nog schuchter, zich meer en meer laat gelden. Het heeft namelijk sterk de aan dacht getrokken, dat aan den vooravond van den 18 Januari te Lausanne aanvan gende herstelconferentie, verschillende Fran- sche radicale bladen veel aandacht wijden aan de kwestie van de definitieve schrap ping der herstelschulden, een denkbeeld dat voor de rechts georiënteerde Fransche bla- v LEEUWARDEN-o; (Adv.) „Ik zal maken, dat zijn eigen vader tegen hem getuigt," schreeuwde Setter hartstochtelijk. „Dat zou dan een zeldzaam schunnige streek zijn," constateerde Blaine. Setter vloekte. Ina, die hem van nabij gadesloeg, voelde, dat zijn zaak ten opzichte van haar vader en Ben niet zoo sterk stond, als hij wilde doen voorkomen. Hier of daar scheen een zwak punt te zijn. Een aantal voorwerpen, kampbenoodigdheden en de uitrusting van een ruiter werden aan Blaine getoond, ina durfde haar oogen niet gclooven, toen zij die dingen herkende, hoewel Ben's voorletters in het leerwerk waren gebrand. Het viel haar moeilijk dapper te blijven, terwijl zulke zware beschuldigingen tegen Ben werden ingebracht. Doch het hardnekkige verzet van haar vader tegen de argumenten van Judd en dc plannen van Setter verrastte haar. Dat was in elk geval een hoopvol teeken. En zij was niet dc ccnige, die zich verbaasde' Setter moest zich inhouden om zijn prestige tegen over den sheriff niet te verliezen. „Biaine, kun je cowboys naar Silver Canyon sturen om het gestolen vee te halen?" vroeg Judd. „Hoe staat het daar met gras en water?" „Beter dan wij het hier in de hcclc streek hebben gevonden." „Dan blijft het er, totdat Amos Idc heeft ge zegd, wat hij wil," besliste Biaine. „Wc zullen Ide-een boodschap sturen en hem verzoeken, hier te komen," ging Judd voort, terwijl hij Setter aankeek. „pat is een goed idee," stemde deze toe. „Ide zit in er elk geval ook tot over zijn ooren in." Het gesprek scheen op een dood punt gekomen. Ina liep terug naar het kamp, terwijl zij nadacht den nog alt(jd als onaanneemiyk geldt. Ook Italiaansche bladen dringen op een radicale regeling der herstelschulden aan, waarby harde woorden aan het adres van Frankrijk worden gezegd. Toch worden de vooruitzichten voor het slagen der herstelconferentie te Lausanne ongunstig beoordeeld. Hoogstens wordt een tijdelijke oplossing verwacht. Te Lausanne is men reeds druk in de weer om de hooge en flink betalende gasten te ontvangen. jh Uit het verre Oosten komen in het be gin van dat jaar- weinig gunstige berichten. In Mantsjoerije gaan de Japanners laconiek door, ondanks alle protesten van den Voir kenbondsraad en ondanks alle waarschuwin gen van Amerika, met zich steviger in Mantsjoerije te vestigen. De Japansche troe pen hebben nu Tsjintsjou bezet en beheer- schen nu pratisch de zuideiyke helft van Mantsjoerije. Voor den Volkenbondsraad welke 25 Jan. bijeenkomt weer een pracht van een kans om eigen onmacht voor het front van heel de wereld te demonstreeren. In Britsch-Indiê is het evenmin pluis. De voornaamste leiders der Oongrespartlj genieten weer staatslogies, ook Gandhi, om dat het bestuur der Congrespartij zich voor een hervatting der ongehoorzaamheidscam pagne en het boycotten der Britsche goede ren heeft uitgesproken. In verschillende plaatsen is het reeds weer tot botsingen ge komen, waarby de eerste dooden z(jn ge vallen. De Britsch-Indische regeering heeft straffe maatregelen tegen de Congresparty genomen en de Britsche militairen ontwik kelen in Britsch-Indië met het oog op den gespannen toestand een verscherpte bedrp- vigheid. Winterhanden PUROL Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. eh Drogist (Adv.) jMIIWIBlMi gg|H MlffllMDMJII BEPERKING DER TEELT IN DEN TUINBOUW. Beroep van den Bond Westland. NAALDWIJK, 6 Jan. Het bestuur van den Bond Westland heeft een ernstig beroep gedaan op de medewerking van de bij de veilingvereenigingen aangesloten tuinders, teneinde door een vrijwillige beperking van de teelten, gepaard aan een opvoering van de kwaliteit der producten den tuinbouw te doen aanpassen by de gewijzigde tijdsom standigheden en de regelmatigheid van den afzet te behouden. Het bestuur wijst er als voorbeeld op, dat spinazie een beter handelsproduct geeft door het gebruiken van minder zaad per eenheid van grondoppervlakte, dat men door ruimeren aanplant een beter bloemkoolpro duct verkrijgt eu dat de kwaliteit van druiven sterk kan worden opgevoerd, door een kleiner aantal trossen op het hout te laten. Waar het invoerrecht per gewichts- over de wonderlijke houding van haar vader en de bezwaren, die er gerezen waren voor haar om Ben te verdedigen. De uren kropen om, doch toen dc dag eindelijk voorbij was, vond Ina vergetelheid in den slaap. HOOFDSTUK XV. Tegen den middag van den volgenden dag kwam Marvie Ina opzoeken. „Ina," constateerde hij spijtig, „ze hebben Ben en den Indiaan gearresteerd. Ze zijn al op weg hier heen. Ik heb het door mijn kijker gezien." „Ik ga direct mee," stamelde Ina. Ze liep met Marvie naar buiten. Hij keek haar met vlugge, onderzoekende blikken aan. De hou ding van den knaap verried trots en vertrouwen. „Wc mogen er niets van missen," zeide hij, ter wijl hij haar bij dc hand nam. „Moeder is op het kantoor; Setter en vader vroegen haar een paar papieren te teekenen, maar ze weigerde. Toen werd Setter nijdig, en dat maakte vader dol. Hij en Setter kregen het Icclijk aan den stok, toen Ide binnenkwam." „De vader van Ben?" riep Ina uit. .Ja. Hij keek als een uil. Maar zijn binnen komen maakte een eind aan dc herrie. Setter ging met Ide weg en ze zijn nog niet terug. Vader heeft mij naar buiten gestuurd, maar ik heb door het raam staan gluren. Hij zei tegen moeder, dat hij blij was, nu zij dc papieren niet wilde teekencn. Hij schold verschrikkelijk op Setter. Er is iets niet in den haak met dien kerel, beweerde hij. En toen Wanneer U tabletten onder den naam Wybert, anders dan in onze bekende origineele blai auwe doozen worden aangeboden, dan is dit namaak Wybert-tabletten zijn alléén echt in de 3 boven afgebeelde, hygiënisch verpakte, blauwe blikken doozen met het drie-ruiten-merk. Weiger namaak! Let op het ongeschonden sluitstrookje en den naam (Adv.) eenheid zal worden geheven, dient de kweeker er terdege rekening mede te houden, dat het tarief op een kilo prima producten minder zwaar drukt dan op een artikel van mindere kwaliteit. Nu is het tijd voor de kalibemesting. De winter is weer aangebroken en hiermee voor den landbouwer de geschiktste tijd ver schillende kwesties welke zich in het bedrijf voordoen, nauwkeurig onder het oog te zien. Nu is het ook de tijd plannen te maken voor een nieuw oogstjaar. Welke gewassen op de verschillende akkers geteeld zullen worden, hoe de bemesting hierop zal zijn, enz. En nu vreezen wij dat, als wij ons oor te luisteren leggen, wat het laatste betreft, de bemesting, hierbij door velen groote fouten antwoordde moeder: „dat had je veel eerder moeten weten." „Nou is het in elk geval te laat," vond vader. Ik geef niet toe, zei hij. Nog liever ga ik de gevangenis in met Ben Ide. Dat is juist, wat mij zoo ergert, de manier, waarop Setter dien jongen opjaagt. De dingen staan er raar voor." „Heeft vader dat heusch gezegd, Marvie?" fluisterde Ina, terwijl ze haar broer bij den arm greep. „Heb je nog meer gehoord?" „Nee. Een van de cowboys riep, dat Judd nader de en toen ben ik jou gaan halen." Zij en Marvie snelden naar het kantoor. De ruimte tusschen de hutten werd ingenomen door een aantal gezadelde paarden en cowboys. „De jongens zijn het niet eens met elkaar," fluisterde Marvie. „Bill Sneed staat aan den kant van Ben en dat heeft scheiding gebracht onder die kerels. Ik verzeker je, zusje, dat het direct warm zal toegaan." Toen Ina dichterbij kwam, zag zij, dat het heele personeel van haar vader aanwezig was; hoe de mannen ook dachten over hetgeen er voorviel, het was duidelijk, dat cr groote opwinding heerschte. Een van de cowboys gaf een ander een wenk om te zwijgen, zoodra Ina naderde. Zij zag Setter noch Ide. Haar vader bevond zich nog in het kan toor, alleen niet haar moeder. „Ina, Setter vertelt verschrikkelijke dingen over je vader," begon haar moeder bijna schreiend. „Als ik die papieren niet teeken en als jij niet met hem trouwt. „Moedertje, maak je niet ongerust. Ik ken die bedreigingen van Settel'. Wij blijven bij elkaar, al zouden wc allemaal naar dc gevangenis verhuizen." „De sheriff is op komst met Ben 1de," deelde haar vader mede. gemaakt zullen worden* Fouten, die het ge heele bedrijf ongunstig zullen beïnvloeden, en wel door een verkeerde zuinigheid. Al gemeen wordt dan ook door de kunstmest- handelaars geklaagd dat zoo weinig kunst meststoffen, ook kalimest, wordt gekocht. Vanzelf zal dus minder uitgezaaid worden als gewoonlijk. Is het nu verstandig het met de bemes ting maar eens te schipperen of de hand te lichten? Gaan wij eens nauwkeurig na welke fac toren invloed hebben op den kostprijs onzer producten dan zullen wij zien dat niet de bemesting daarbij een groote rol speelt. Vooral tegenwoordig nu de kunstmeststof fen zoo goedkoop zijn. Neen, veel meer de pachtprijshet zaad- en poot goed, de arbeids- loonen en het vervoer, enz. Deze blijven bij „Ik weet het. Marvie heeft het mij verteld." „Amos Ide is hier ook. Het is voor hem al heel harddie vervloekte Setter heeft hem in een hoek gedreven. Ina liep op haar vader toe en sloeg haar armen om hem heen. „Paps, zorg nou, dat je de baas blijft. Wat er ook gebeurt. U bent op uw eigen terrein, Setter heeft hier niets te maken. Laat hem niet het woord doen, Wees billijk tegenover Ben Ide, want... ik... hou van hem, vader." Ina verwachtte dat haar vader boos zou worden. Doch dat gebeurde niet. Wel merkte zij, dat haar woorden indruk op hem maakten. Hij stond op en keek haar aan, een zachte uitdrukking in zijn grijze oogen. Moeilijkheden en dreigende ellende deden hun invloed op Hart Biaine gelden. „Kindje, het spijt me, dat ik dat niet lang ge leden geweten heb," zeide hij somber. Hij liep naar buiten; Ina en haar moeder volgden hem. Vier ruiters waren genaderd. Biainc liep op hen toe, terwijl de cowboys eveneens naar voren kwamen. Het werd Ina onmogelijk heel vooraan te komen en zij gluurde verschrikt over den schou der van een cowboy. Judd hield juist zijn paard in. Hij straalde van plezier en wees met zijn hand op een grijs paard, dat moe was en bezweet en bereden werd door Ben Ide. De jongeman zag bleek; boeien maakten, dat hij niet in natuurlijke houding kon zitten. Naast hetn reed een Indiaan; eveneens geboeid. Walker, de assistent, dreef zijn paard vlak achter de gevangenen. Ina's blik bleef gericht op liet gezicht van Ben. Waarom zag hij er zoo uit? Durfde hij niet hopen op een goeden afloop? Kon hij zich zelf niet verdedigen? (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1