Huis iel Schuur en Er! re boen sluis DAMES 1 (OOPNUMMER MEVROUW AUBERT CIAAL UITVERKOOP .AAD ik insplaat Verkooping. WOENSDAG 6 JANUARI 1932 De Jacht op liet Rossige Paard. Ingezonden Stukken Uienteelt en Uienexport. iliK •echt. Zondag 3 Januarf 1932. NEDERLAMDSCH HERVORMDE KERK. Mitldelharois, vui. dhr. O ver weel en 'sav. dhr. Vetter. Sommelsdyk, vin. dhr. v. d. Boogert uit Ter- bregge eu 'sav. ds. vau Asch. Dirkslaud, vui. da. vaii der Wal eu 's av. leeskerk. Herkiugen, vui. leesberken 'sav. dhr. 0 verweel. Melissaut, vin. ds. van Auieide. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Bonman. Goedereede, nam. ds. van der Wal. Ouddorp. vm. leeskerk en nam. ds. van Anieide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av.ds. Dekker. OudeTonge, vm. ds. Dekker. Ooltgfusplaal, vm. leeskerk en nam.dhr. Vetter. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm.leeskerk eu 's av. ds. Polhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuys en nin. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant, vm. ea 's av, leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lauge. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaft'. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkiugen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp. vm. en nm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. wordt thuisbezorgd, zal U de 3 toonen, waarvan U in deze rofiteeren. it aandcrht e bijzonder NSSTRAAT - VAN DER TAKSTRAAT 162 Jen bij: |\RMS mranl d EE K es middags en Vrijdag- Op Woensdag, 6 Januari 1932 bij Inzet in het café SMITS en Op Woensdag 13 Januari 1932 bij Afslag in het café PEEKSTOK te Stad aan 't Haringvliet, telkens des namiddags 3 uur, van het aan den MOLENDIJK aldaar. Op Woensdag 13 Januari 1932, des namiddags 2 uur aan bovenomschreven huis. Ten verzoeke van de FAMILIE KAMERLING. Notaris VAN BUUREN. Koopt onze echte Fraxiscïie drup pels en pillen enz., ter regeling der bloedsomloop. Beslist on schadelijk. Worden reeds 15 jaar lang met Succes verkocht door heel Nederland Koopt alleen bij vakcaenschenl Dan wordt U vakkundig en goed geholpen. Wij zijn gevestigd sedert 1914. Loop dus niet verkeerd. DIRKSIHITSTRAAT 26 Omenta) te ROTTERDAM Met tram 3-23-15 of 4 bereikbaar. Gratis spreekuren van 10 tot 10. Verder gratis prijscouranten in blanco brief. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 17 Gevaarlijke proefnemingen. Het is gemakkelijk om in deze tjjden wanhoopssteminingen te verwekken en dan middelen aan de hand te doen, als iutlatie en bescherming, maar daarmede lost men natuurlijk de moeilijkheden niet op. Nu zal men kunnen aanvoeren: laten we het toch maar eens probeeren, want baat het niet, het zal toch ook wel niet zooveel schaden. Vooral wat de beschermende rechten betreft, kunnen we het er allicht eens op wagen. Want het is dan toch maar waar, zoo rede neert men, dat, als wij in onze eigen be hoeften voorzien, het buitenland zulks niet behoeft te doen en onze arbeiders dus min der kans op werkloosheid hebben. Ongetwij feld schuilt in deze redeneering het kwaad, waaraan het meer dan kwaadaardig karak ter der huidige crisis moet worden toege schreven. Na den oorlog heeft elk land zijn productie reusachtig opgevoerd, niet met behulp van zijn kapitaalkracht alleen, maar veelal met geleend geld, hetwelk op de internationale kapitaalmarkt werd opgeno men. Wij cursiveeren „geleend" en „inter nationale" om goed te doen uitkomen het voornaamste kenmerk van de huidige volks huishouding, waarin reductie zonder crediet niet denkbaar is; en dit crediet op zijn beurt is van internationalen oorsprong. Het publiek overschat gewoonlijk de beteekenis van het geld. Bij de voortbrenging en verdeeling van goederen dringt het geld zich dermate op den voorgrond, dat men het als laatste doel beschouwt van alle menscheiyke streven. Men redeneert niet meer: zooveel goederen kan ik koopen, maar enkel: zooveel geld heb ik en dus ben ik zoo en zoo rijk. Een volkomen begrijpelijke opvatting in normale tljdeD, waarin het geld een tameiyk stabiele waarde heeft. Thans hebben we echter een tijd van sterk dalende prijzen achter den rug en de gulden van heden is niet meer de gulden van twee jaar geleden. Doch wij dwalen af. Zooals gezegd, is de productie over de geheele wereld koorts achtig uitgebreid, met geleend geld, dat in fabrieken, schepen en andere transsport- middelen is vastgelegd, met het doel om daarmede nieuwen rijkdom te scheppen. Economisch zijn deze kapitaalsbeleggingen slechts dan verantwoord, indien de aangegane verplichtingen niet alleen ikunnen worden terugbetaald, doch daarenboven nog een winst overblijft voor nieuwe kapitaalvorming. Dat is de normale gang van zaken. Produc tieuitbreiding kan men op den duur alleen dan met succes blijven toepassen, indien een voortdurende en ongestoorde afzet voor de geproduceerde goederen mogelijk is. Dit is nu wel gebleken, niet het geval te zijn. Toen allerwegen de verkoop van de producten begon te stagneeren, liepen de ontvangsten van handel, landbouw, nijver heid en scheepvaart snel terug, wat onmid dellijk op het internationale credietverkeer terugsloeg, leeningen werden opgezegd en nieuw kapitaal werd niet verstrekt. Dat be gon het eerst door te werken in de groote financieele centra, waar de beurzen in elkaar stortten, doch geleidelijk aan strekte de geldcrisis zich ook dit tot den pluimvee houder in Barneveld, werd ook het zand- boertje in den Gelderschen Achterhoek er de dupe van. Het was met één slag uit met het normale spel van geldleenen en geld terugbetalen, omdat de goederenafzet stag- FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 31) ,.lk geloof niet, dat het u iets aangaat," wierp Ina hem tegen. ,,Ga ais 't u blieft weg." „Ik denk er niet aan. Je kan mij trouwens niet wegsturen. Als je het nog niet weet, Iaat ik je dan zeggen, dat dit kantoor meer mijn eigendom is, dan van Hart Blaine." Ina toonde zich niet verbaasd. Het was precies, wat zij verwacht had. „Zool lk geloof anders, dat u liegt 1" hernam zij. „Het is geen leugen," verzekerde hij en een donkere gloed steeg hem naar het gelaat. ,,lk heb allerlei schuldbekentenissen van je vader. Die zaak met McAdam is misgeloopen. Amos Idc weigert zijn belofte te houden. De bank in Hammell heeft Blaine een crediet gegeven van meer dan twee honderd duizend dollar. Zoodra ik het zeg, laten ze Item los. Dan krijg ik de ranch en dan krijg ik ook het vee." „Stel eens, dat dat waar was. Wat dan nog?" vrocgHna. „Jij moet met mij trouwen, of ik ruineer hem," siste Setter, terwijl hij zich naar haar toeboog. „Bent u daar nog op gesteldV" vroeg Ina met neerde. Waarom zal men vragen, kwam daaraan dan plotseling een eind? Men zou beter kunnen vragen, waarom openbaarde de af- zetcrisis zich niet eerder? Immers gelijk tijdig met de productieuitbreiding had zich na den oorlog de drang naar beschermende rechten verscherpt en wel in zoo'n mate, dat vele verstandige maar bovenal met ver antwoordelijkheidsgevoel toegeruste staats lieden de vaan voor den vrijen handel meen den te moeten hooghouden door in woord en geschrift tegen het verderfelijke protec tionisme te waarschuwen. Zy zagen klaar en duidelijk, dat het met de wereldproductie moest spaakloopen, omdat eenerzijds deze op het internationale crediet werd opge bouwd, terwijl men anderzyds bezig was, diezelfde productie steeds maar tot een na tionaal troetelkind te maken. De protectionist zag rykdomvermeerdering in hooge geld prijzen, precies zooals de speculant ter beurze dacht rijk te worden, toen hij de koersen van zijn aandeelen zag stygen. Beiden werk ten met geleend geld en waanden zich „op rozen te zitten". Men rekende echter buiten den waard, in dit geval: den onzichtbaren credietgever. die overal en nergens is, maar die zich onverbiddelijk aanmeldt als zijn onderpand in waarde daalt. Dat is het geld: contante beschikkingsmacht over goederen en diensten, welke laatste men wel door beschermende rechten, maatregelen tegen dumping en wat dies meer zy, kunstmatig kan vertroetelen, doch die men geen reSele waarde kan geven, indien de wereldmarkt ze op een gegeven oogenblik niet meer be geert; indien geen voldoende vraag meer bestaat tegenover het aanbod. In dit licht beschouwd, is het begrijpelijk, dat protectie en inflatie hand in hand gaan; als de boel is vastgeloopen, heeft men de neiging om te dokteren aan de uiterlijke verschijnselen van de ziekte; aan de gedaalde prijzen en de verminderde winsten. Een klein spuitje iDflatie, een flink wattenverband van beschermende rechten, en de patient zal wel opleven. Dat is de waanzin van de hooge tariefmuren, welke de wereld in de diepste ellende hebben gestort, het crediet onder- mpnd en daarmede de kapitaalvorming op een wankele basis gebracht. Is Nederland ook thans nog verantwoord lijdelijk toe te zien, nu wij overstroomd worden met vreem de goederen? Men zou zonder bedenken kunnen antwoorden: ja. Juist nu, meer dan ooit, moet Nederland zyn grenzen open hou den, omdat Nederland, uit hoofde van zijn handel en scheepvaart, maar bovenal als beleggersnatie, steeds groote vorderingen op het buitenland heeft, welke slechts door invoer van goederen voldaan kunnen worden. Afstand doen van deze vorderingen op het buitenland zou onzen gulden, en dus onze volkskoopkracht en -welvaart onmiddellijk in gevaar brengen. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatiên). Uitgesproken: De nalatenschap van wyien M. van der Plaat, in leven aannemer, gewoond heb bende te Stad aan 't Haringvliet. R.-c. :mr. Th. B. J. Wgers: cur.: mr. A. Zaayer te Dirk9land. voorgewende verbazing. „Waarop?" vroeg hij. „Op een huwelijk. Het is toch al te dwaas. Ook al verachtte ik u niet, dan zou ik nog niet met u willen trouwen." „Je hoort toch, dat ik je vader kan ruïneeren!" schreeuwde Setter. „Ik kan hem doodarm maken. Ik kan hem in de gevangenis brengen, oindat hij bandieten heeft gehuurd. Hoor je dat?" „Jawel," antwoordde zij spottend. „Vroeger was het die arme Ben Ide, die zich inliet met ban dieten. Nu is het vader. Als wij nog een paar dagen wachten zullen vader en Ben Ide wel compagnons zijn in dc misdaad." „Ik zal Ben Ide liet land uitjagen of hein in de gevangenis brengen," dreigde Setter. „Dat kunt u niet!" „Kijk, kijkl Nu neemt ze het nog op voor Ben zelfs meer dan voor haar vader. Ik begin het spel letje aardig te doorzien." „Ais mijn vader zoo dwaas is geweest, dat hij zich door u liet gebruiken en oneerlijk werd, ver dient hij dc armoede eu desnoods dc gevangenis," verklaarde Ina. „Maar Ben Ide is eerlijk als goud. Hij werd weggejaagd van huis en van zijn vrien den, maar hij is eerlijk gebleven. Uw gcmcene insinuaties, uw valsche aanwijzingen kan iedereen doorzien. U zou beter doen te maken, dat tt weg kwam meneer Less Setter, want ik blijf Ben trouw, totdat zijn naam is gezuiverd." „Wat is Ben 1de voor jou?" vroeg Setter heftig, terwijl hij haar arm greep. „Laat mij los! Het gaat u niets aan; "maar ik wil het wel zeggen," riep Ina die plotseling op hield met haar pogingen oin zich ios te rukken. „Ik houd van Ben Ide. Wij zijti verloofd. Wij gaan BAD EMS. Door de Directie van Bad-Ems worden weder kleine zakalmanakjea verspreid, ter aanbeveling van hare bekende producten als Emser-Water, Emser-Pastilles en Emser- Zout. Van deze gelegenheid maken wij ge bruik, nog eens de aandacht te vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen tegen hoest, verkoudheid en alle aandoeningen der siymvliezen. De bronnen te Bad-Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zyn, waren reeds in den Romeinschen tijd bekend om hunne geneeskrachtige eigenschappen. Dat door al de eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de medische faculteit erkend worden, pleit zeker voor de gunstige reputatie van bovengenoem de producten. Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen 25, 45 en 65 cfs, (Adv). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Een laatste woord aan Dr. Van Gelder. Als dr. Van Gelder nog twee ingezonden stukken schryft, is het voor my onnoodig hem te beantwoorden, want hij is dan aan het debatteeren met zichzelf. Hij verwyt mij cijfers van een vroegere periode er by te halen, maar is meteen on tevreden, omdat ik de gegevens van vóór 1918 ook niet gebruikt heb. Sedert wanneer dokter, wordt een statistiek onzuiverder als men deze over een grooter tijdperk neemt? In één en denzelfden zin bestrgdthy mijn bewering, dat allerlei maatregelen hier nog noodig zijn en zegt tegelijkertijd, dat ver schillende maatregelen toch ingevoerd moe ten worden. De logica is hier wel ver te zoeken. De dokter ontkent, dat de Rotterdamsche arbeiders onder voor hun gezondheid on gunstiger omstandigheden leven, maar be weert meteen: „Wat meer buitenlucht en wat minder bioscoop zou de gezondheid der grootsteedsche arbeiders meer ten goede komen." Aan den lezer de taak deze puzzle uit te zoeken. Het heele antwoord van den heer Van Gelder wemelt van dergeiyke tegen strijdigheden. Van het medisch schooltoezicht zegt hij, dat „rechts" er niet meer afkeerig tegenover staat. Maar men heeft er nooit een vinger voor uitgestoken, ook in den goeden tyd niet. De S.D.A.Pers mogen er niet mee ko men, want dan wordt er een partijzaak van gemaaktil Wil de dokter nu eensaaugeven, welken weg wel moet bewandeld worden? Als ik beweer, dat dokters geestverwanten de zaak mee afstemden, dan roept htj uit: „Mynheer De Vries, U vergaloppeert zich door te spreken van mijn partijgenooten!" trouwen." „Ben Ide! Jon vaische kat!" schreeuwde hij heftig, buiten zich zelf van woede en verbazing. Het scheen, dat eerst nu zijn ware aard voor den dag kwam. Wild sleurde hij haar naar zich toe. In plaat$ van flauw te vallen onder zijn ruwen greep en onder zijn woeste kussen, voelde Ina een bijna bovenmenschclijkc kracht in zich. Met ge balde vuist sloeg zij hein in het gezicht, juist op het verkleurde oog. De stoot trof doel. Zij deed hem verschrikkelijk pijn, want hij uitte vloeken en verloor een oogenblik liet evenwicht. Ina rukte zich los en duwde hem uit alle macht van zich at. Setter struikelde over een stoel en viel. Ina vloog naar buiten. Zc kwam bij haar tent, huiverend eu hijgend en bezwoer zichzelf, dat ze hem zou ver moorden, als hij haar weer lastig viel. Den volgenden morgen zag zij tot haar ver bazing, dat Setter alleen weg reed, een pakpaard aan den teugel meevoerend. Hij sloeg dc richting in van Forlorn River. Was hij op weg naar den sheriff uit Rcdlands of naar haar vader? Ina meen de, dat hij ook haar vader zou ontmoeten. Het wees cr op, dat liet coiupiot tegen Ben Ide nieuwe verwikkelingen ging brengen. Blaine kwam op dc ranch terug In begin Sep tember. „Vader, laten wc naar huis gaan," stelde Ina voor, zoo dra de bclcgcnlieid zich daartoe bood. „Het is voor moeder hier veel te koud en het wordt 's nachts ook te frisch in de tent." „Ina, ik zou al veei eerder naar Tule Lake zijn teruggekeerd," antwoordde haar vader somber, „maar misschien is dc ranch niet meer van mij. Setter zegt liet tenminste. Deze ranch is alles, wat Wat beter lezen zou het debat niet weinig vruchtbaarder maken. Met de hand op bet hart verzekert onze geneesheer, dat hy geen anti-socialiBt is. Ik moet hem als eerlijk man gelooven. Maar in 't voorbygaan ziet htj kans om er by te sleepen: den klassenstryd, de fiinancien van de groote gemeenten en de socialistische regeeringen in Engeland en Australië (de laatste was niet eens socialistisch!) Ik zie den ontstelden lezer al naar zijn hoofd grijpen en uitroepen: „Maar, lieve help, wat heeft dat nu met de zuigelingensterfte van Mid delharnis en Nieuwe Tonge te maken!" Als dit nu niet uit anti-socialisme geschreven wordt, hoe moet ik dit dan verklaren Zucht tot veelschryvery? Te weinig zelfbeheer- schlng in het debat? Wacht, daar valt me een uitdrukking in: „Ingezonden stukken und kein Ende." Dokter verwijt mtj een eigenaardige rang schikking van de cijfers. Ik ben daaraan zoo onschuldig alseen zuigeling. Ik heb ze nameiyk zonder meer overgenomen uit de brochure vau de „Nederlandsche vereeni- ging tot bescherming van zuigelingen" van het jaar 1930. Hierin worden dezelfde tijd perken gebruikt. Wist dokter Van Gelder dit niet? Als ik de cijfers van jaar tot jaar in mijn bezit had, zou ik gaarne de laatste twee jaren ook nog in de statistiek verwer ken. De bewering, dat ik alleen cijfers zou gebruiken, die in myn kraam te pas komen, wijs ik volledig terug. Het is my om niets anders dan de waarheid te doen. Ik wil nog eens kort en duideiyk mgn meening zeggen: le. De getallen door mij in den Raad van Middelharnis genoemd waren te ongunstig voor Middelharnis en Nieuwe Tonge. Die welke dokter Van Gelder in zyn eerste stuk gebruikte waren te gunstig. Wij begingen beide de fout voor kleine gemeenten een te klein aantal jaren als maatstaf te nemen. 2e. De zuigelingensterfte en de algemeene gezondheidstoestand zouden hier niet even- ',d, maar heter moeten zijn dan in Rotter dam. Dat dit niet zoo is, schryf ik toe aan het ontbreken van: zuigelingenklinieken, medisch schooltoezicht, waterleiding, enz. 3e. Wil dokter Van Gelder de cijfers nog eens geven voor de laatste 15 jaren,verdeeld in vijfjarige tijdperken, dan zou ik dat zeer op prys stellen. Misschien zou het resultaat van dit debat dan kunnen zpn, dat iedereen met belangstelling deze dorre cyfers bekeek en er zijn leering uit trok. We hadden dan niet voor niets onze vin gers blauw gepend,[dokter, en dus beiden nog goed werk gedaan. Wel, waarde medicus, is dat nu geen" bevredigend einde? Mijn beste wenschen voor uw werk in 1932. Middelharnis. P. DE VRIES. Bespuiting van Bessenstruiken met .Carboiineum. In verband met het veelvuldig optreden van „spint" in kruisbessenstruiken in het afgeloopen jaar wordt aan alle kruisbessen- telers den raad gegeven, hun kruisbessen- ik nog mijn onbezwaard eigendom kan noemen." „Maar dat is toch niet mogelijk, vader!" riep Ina uit. „Ik weet het niet. Ik kan er geen wijs meer ui worden. Maar ik heb te veel op Setter vertrouwd. Nu maakt hij het mij lastig, om me te dwingen hem met jou te laten trouwen. Doch ik zou wei geren, zelfs al zou jij het willen." „Dat is liet van jé, paps," hernam zij blij. „Maar maakt u zich niet al te ongerust; liet geeft tocli niets. Wacht maar kampjes af." „Wach en? Kindje, ik was van plan een laa s en slag te wagen. Maar nu zal ik wachten." September bracht ijs langs de oevers van het meer en dagelijks werd de korst breeder, toen op een morgen, terwij! de zon de berijpte heuvels deed ontdooien, Marvie naar ina toesnelde. „Jndd en Walker zijn er!" hijgde hij. „Ze wach ten op vader." Ina haastte zich naar de tent van haar moeder en vond daar ook haar vader. „Paps, dc sheriffs uit Rcdlands hebben u noodig," kondigde zij aan. „Gelukkig!" zcide hij. „Misschien kunnen die mij helpen om uit den modder te komen." Zij gaf hem een arm en liep met hem mee, zich afvragend, wat zij moest zeggen. „Vader, wilt u nog even naar mij luisteren?" vroeg zij dringend. „Natuurlijk, kindje. Kwaad kan het in geen gevai." „Kwaad kan liet in geen geval," ging zij voort. „Setter hoopt u te ruïneeren en dien armen Ben Ide eveneens, ik ben niet van plan met Setter te trouwen, zelfs al zouden u of Ben het mij vragen. struiken vóór het midden van Februari te bespuiten met een 7J carbolineumoplos- sing. Tegen het spint (een aantasting door myten, waardoor het blad een grauwe tint krygt en de groei van struik en bessen zeer benadeeld wordt) is deze bespuiting mits zij zorgvuldig wordt uitgevoerd en dus alle takjes voldoende worden bevochtigd, een afdoend bestrydingsmiddel. De in zwarte bessen en aalbessenstruiken zoo veelvuldig optredende en vaak zoo schadelyke blad luizen worden ook met een 7£ carboiineum oplossing afdoende bestreden. Voor het ver krijgen van een goeden oogst is deze be spuiting noodzakelijk te achten. Bespuiting van bessenstruiken moet in het algemeen omstreeks het midden van Fedr. beëindigd zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de by dezen Dienst werkzame ambtenaren. Bespuiting van Boomkweekerijgewas- sen met Carboiineum. In verband met de steeds toenemende eischen omtrent afwezigheid van parasieten, die door de plantenziektenkundige diensten in andere landen gesteld worden aan de aldaar in te voeren boomkweekertjplanten, raadt de Plantenziektenkundigen Dienst alle boomkweekers ten ernstigste aan, alle daar voor in aanmerking komende boomen en heesters op hunne kweekeryen grondig te bespuiten met een carboiineum oplos sing. Ook voor den binnenlandschen handel is deze bespuiting zeer wenschelijk te achten. Nauwkeurige gegevens over de te bestrij den parasieten en de uitvoering der bespui ting zijn opgenomen in Mededeeling No. 63 van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen „Sproeien en Sproeiers." De omzet over de maand December 1931 van de Centrale Veiling te Middelharnis be draagt 53 610,77. Als wy dit bedrag eens vergelijken met de omzet over December 1921, dus tien jaar terug, toen hij slechts 361,68 bedroeg, dan mogen wij tevreden zijn. Voldaan zijn we echter nog lang niet. Van de uienoogst 1931 werd geveild als volgt: SORTEERINRICHTING te Ouddorp420.948 k.g. Goedereede554 827 Middelharnis499.685 Oude Tonge95.060 Ooltgensplaat 221.360 Totaal 1791.880 k.g. of 35838 balen. Blykens gepubliceerde cijfers van het Uitvoer-Contröle-Bureau werd vanaf Flakkee over de maanden Juli toten met November 1931 geëxporteerd 361.487 balen uien. Naar schatting, dit aan de hand van de cijfers van het vorige jaar, zal de uienexport van hier over December 1931 ongeveer 90.000 balen bedragen, zoodat per 31 December 1931 zijn geëxporteerd 451.487 balen. Vorig jaar werd vanaf 15 September (datum van inwerkingtreding van de uiencontróle) vanaf Flakkee in totaal geëxporteerd 715.762 balen uien. Bij een gelijke oogst aan die van 1930 en een juiste schatting over de maand December 1931 zou dus nog een voorraad Maar vader, Setter is te genteen om het zoover te brengen. Ik weet zeker, dat er iets tusschenbeide zal komen. Ik voel bet hier! Wat die sheriff nu ook wil, doe niet, wat hij vraagt. Doe niets! Wacht. Wacht nu maar." „Meid, ik heb te lang in Setter geloofd en te veel naar iedereen geluisterd, behalve naar je moeder en jou," antwoordde hij. „Het is hoog tijd, dat wij nu eens een andere tactiek volgen. Zij kwamen bij het kantoortje. Cowboys slenter den er rond in hun schilderachtige kleed ij. „Morgen heeren!" zeide Blaine stijfjes. „Wat wenscht u?" „Goeden morgen, meneer Blaine," antwoordde Judd met luide stem. „Wij hebben in de schuur van Ben Ide bewijzen gevonden voor zijn ban dietenstreken. We hebben zijn spoor gevolgd en zijn kamp tusschen de heuvels ontdekt. Hij kreeg ons in de gaten, misschien met een kijker en is den avond, voor wij kwamen, vertrokken; voor raden kleeren, paarden en een wilden hengst, die pas is afgericht, liet hij achter. Wij verloren zijn spoor, niaar hebben den omtrek afgezocht, totdat wij in een diepen canyon sporen ontdekten van vee. We hebben de kudde ontdekt; ze bestond uit tweehonderd vijftig stuks. Het mcerendeel was gemerkt met de A I van Amos 1de. Maar ook een paar stieren van jou liepen cr tusschen. Mooie exemplaren, die je' nog van Welch hebt gekocht bij Silver Meadow. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1