Stillen de hoest Maken los Land- en Tuinbouw 2 ONZE EILANDEN VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1931. gezegd, dat dit niet zoo ie, dat onze algemeene gezondheid even goed ie ale die daar, maar dat dit niet wegneemt, dat verschillende maatregelen toch ingevoerd moet worden, om zicii zelfs wil en ook reeds lang in be spreking en behandeling genomen worden. We kunnen dus in veel dingen samenwerken, maar Uw argumentatie was m.i. fout. En dat de arbeiders In de steedsche fabrieken waar alies door de fabrieksinspectie wordt beoordeeld, wat betreft de gezondheid het zooveel kwader zouden hebben met hun 8-urigen werkdag dan onze landarbeiders met hun zware en vaak lange dagtaak bh dikwyis ongunstig weer, kan ik niet inzien De steedsche arbeiders houden zeer veel tyd over voor ontspanning en sport. Maar, helaas de beoefening van de sport verminderde de laatste jaren, maar het bioscoopbezotk nam sterk toe. Verleden jaar gaf men in Rotter dam hieraan 2J millioen gulden uit! Wat minder in de bioscoop en wat meer in de buitenlucht zou de gezondheid der groot steedsche arbeiders meer ten goede komen Wat het nazien schooltoezicht betreft, valt niet zooveel te onderzoeken, 't Goede daar van staat steeds lang als een paal boven water en is in allerlei jaarverslagen reeds wjjd en zijd bekend gemaakt. Zelfs van „rechts" is in „De Maas" te kennen gegeven, dat men er niet meer afkeerig tegenover staat, als het aangevat wordt, zooals het behoort en ook werkelijk geschiedt:uitsluitendraaa gevend en volkomen vrij, zonder behande ling van de kinderen. Maar ik blijf er bij, dat tbaDS het oogenblik slecht gekozen is, om dien aan de orde te brengen en vooral zou het niet van een bepaalde richting moeten uitgaan. Maakt men er een partijzaak van, dan is mislukking te wachten. Daar heb ik altijd voor gewaarschuwd bij't trach ten, om verschillende diDgen in te richten, die nuttig kunnen zfln voor de algemeene volksgezondheid en gelukkig kan ik mede hierdoor dankbaar er voor zijn, dat vele vao die zaken tot stand gekomen zfln, waarvoor ik de jaren die ik hier gewerkt heb, met (meer of minder) andere personen geijverd heb. Intusschen laat ik het oordeel hierovei gaarne aan 't publiek over, maar dat dit hierover anders oordeelt dan U, geloof ik toch wel te mogen aannemen. In ieder ge val gevoel ik me heelemaal niet diep te be klagen, maar veeleer heb ik het gevoel, dat mijn werk op dit gebied niet vruchteloos is geweest en er met voldoening op mag te rugzien. Juist dezer dagen is weer een mijner lievelingswenschen de vervulling nabijge komen nu het ziekenhuis in Dirksland, waar voor ondergeteekende en vele anderen al jarenlang zoo geijverd hebben, weldra zal aanbesteed worden. En in ieder geval is vast te stellen, dat het socialisme als zoodanig met alles wat op dit gebied hier tot stand gebracht is, niets te maken heeft gehad, al wil ik gaarne erkennen, dat onder de wer kers voor de verbetering van de hygiënische toestanden op Flakkee ook evengoed socia listen geweest zijn. De verdere franje van uw stuk is, uaar mijn meening uwer on waardig. Als iemand zich over verbeteringen op dit gebied verheugt, dan zal ik zeker niet achter aankomen, maar volgens U zou ik dit niet doen, als „anti-socialist". Ten eerste al was ik „anti-socialist" dan zou 'tnog geen zin hebben, want, zooals gezegd, bet socialisme als zoodanig heeft daar niets meê te maken gehad: noch met Groene Kruiswerk, noch met verbetering van het Ziekentransport, noch met de water leiding, nog met het ziekenhuis, noch met de S.B. Z. beweging enz. Maar ten tweede ben ik wel ge9n aanhanger van de socialis tische idealen, maar U is er glad naast, als U denkt, dat ik een specialen haat tegen de socialisten gevoel, 'k Behoor tot geen enkele partij en U hebt dus ook al weer uw mond voorbijgepraat, als U spreekt over „uw par ty genooten". En 'k ben objectief genoeg, om ook van 't socialisme te erkennen, dat't vee) heeft bijgedragen tot verbetering of ophef fing van sociale toe- resp misstanden. Spe ciaal beschouw ik het als een belangrykf post op zijn credit-zijde, dat het zooveel ge daan heeft tegen het drankmisbruik onder de arbeidende bevolking Maar zijn prediking van den klassenstrijd inplaats van de klassen- samenwerking vind ik verderfelijk en vaD zijn toepassing in gemeenten en rijken zie ik tot nog toe weinig aantrekkelyke gevol gen, (denk aan verschillende gemeentefinan- ciên en aan de socialistenregeering in Enge land en Australië). Maar als element tegen starre behoudzucht kan ze nuttig werken, en dat kan ook 't geval zy'n van uw werk zaamheid als gemeenteraadslid en ook als strijder voor de volksgezondheid. Maar laten we deze niet tot partijzaak maken, daar is ze te goed voor en van te hoog belang. Wie weet, hoe dikwijls we dan nog zij aan zij zullen strijden voor haar. Hoewel door uw onverhoedschen aanval op onze gemeente reputatie wel in wat krijgszuchtige stem ming uit m'n tent gelokt en tot tegenaanval overgegaan bied ik ook mijnerzijds gaarne m'n beste wenschen U aan niet als politieke tegenstander maar als mensch totz'n mede- mensch. Nieuwe Tonge, 23/12/31. 0. VAN GELDER. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apolh. en Drogisten (Adv.) VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHARN1S op Donderdag 24 December des na middags 4 uur. Voorzitter Burgemeester Den Hollander. Afwezig de heeren Vogelaar en Vroeginde- weij. De Voorzitter opende de vergadering met gebed. Het lezen der notulen werd aangehou den tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken. Een schrijven van de bewoners van het Zandpad, waatin bezwaren worden geopperd tegen de afgraving. De VOORZITTER stelde voor dit stuk te renvoyeereu naar B. en W., aangezien dit pas was ingekomen. Daarna deelde de voorzitter mede dat deze vergadering belegd was naar aanleiding van onderstaand verzoek: Ondergeteekenden, leden van den Raad der gemeente Middelharnis, verzoeken U beleefd doch dringend tegen Donderdag 24 December 1931 den Raad bijeen te roepen, teneinde een beslissing te nemen over het al of niet uitkeeren van 25 toeslag op de uitkeeringen uit de werk lozenkassen of op de bedragen, uitgekeerd bij steunregeling. Zulks in verband met de toezegging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, enz. aan de Vakcentrales. 't Welk doende, enz. (get.) P. DE VRIES. C. VAN DER MEIDE. J. VAN DER MEIDE. De VOORZITTER meende over dit ver zoek het eerst het woord te moeten geven aan den eersten onderteekenaar. DE VRIES: Hier is thans nog geen steun regeling gemaakt, de ongeorganiseerden krijgen daardoor niets en de georganiseerden missen daardoor de kans op een toeslag op de uit keeringen der werkeloozenkassen, zoodat de gemeente alles in den zak houdt. Ook is hier zooals in vele gemeenten, geen Kerstgave ver strekt, evenals de uitkeering van de wacht- week. In Dirksland is reeds een steunregeling ingegaan op 5 December j.l. ik meen te mogen constateeren dat het de bedoeling is om heele maal geen steunregeling te maken, en ben daarin gesterkt door een uitlating van een raadslid, dat beweerd heeft dat daarmede geen haast gemaakt moet worden. De gemeente werkt in dit opzicht op een koopje, zonder rekening te houden met de omstandigheden waarin vele ingezetenen verkeeren. De Minister heeft kennis gegeven dat 25 toeslag gegeven kan worden op de uitkeeringen, ook kan de 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag doorbetaald worden aan hen die aan de werk verschaffing zijn. Aan hen die dus niet werken zou ik ter compensatie een kerstgave willen geven. Ook zou ik willen voorstellen om de ge- organiseerden een toeslag te geven van 2, per week en de niet georganiseerden 1,75, en deze toeslagen hedenavond nog uit te keeren. VOORZITTER: ik meen dat B. en W. actief genoeg geweest zijn inzake de werk verschaffing en steunverleening. Middelharnis heeft echter nog geen bericht gehad dat die Kerstgave verstrekt kan worden met subsidie. DE VRIES: Dat zal niet omdat op het Departement niet bekend is dat hier een steunregeling getroffen is. VOORZITTER: B. en W. hebben het mo gelijke gedaan om werkverschaffing te krijgen aan de afgraving van het Zandpad. De toeslag die gegeven kan worden ingevolge de laatste ministrieele circulaire, heb ik uit een courant vernomen, anders was ik onwetend gebleven van deze mogelijkheid. Echter kan de ge meente geen steunregeling hebben en daar nevens nog werkverschaffing. Middelharnis geeft werkverruiming, dus kunnen we geen steunregeling maken. De Minister heeft dit uitdrukkelijk bepaald. Gezien echter die Kerstgave niet bestemd is voor hen die werken, en die niet werken krijgen die niet, is het dus voor deze gemeente van geen waarde. Ook zijn er gaven verstrekt aan die menschen, welke geen uitkeering krij gen. B. en W. stelden daarom voor om niet op het voorstel van De Vries e.a. in te gaan. C. VAN DER MEIDE meende dat er be slist waren die armoede hadden en voor steun in aanmerking kwamen. VOORZITTER: Een toeslag op de uit keering zou wel gegeven kunnen worden. VAN DER MEIDE: Het is B. en W. te doen om de armen uit de gemeente beslist naar het Armbestuur te drijven en dat is niet goed. DE VRIES: B. en W. schuiven alles opzij om een steunregeling zoo lang mogelijk op te schorten. KOOTE: Wa_ar nood is dient geholpen te worden en dat gebeurt. Daarna kwam het voorstel van de Vries in stemming en werd verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Alleen de voorstellers stemden voor. Daarna sluiting. Verslag van het behandelde in de Raadsvergadering te Stellendam. Dc heer Van Oostenbrugge is wegens on gesteldheid afwezig. Br is veel belangstel ling van de zyde van het publiek. Na de opening met gebed, voorlezing der notulen der twee laatste vergaderingen, die onveranderd worden goedgekeurd. Iogekomen stukken: Proces-verbaal van de kas, die in orde werd bevonden en waarvan de inhoud 1663,12 was. Ged. Staten berichten dat de verordeningen dio gewyzigd waren voor de woningwet goedgekeurd zyn. |Een verzoek van den Bestuurderen-Bond uit Middelharnis om de in de werkioosheidscom- missie georganiseerden mede in de commis sie te benoemen. Er biy kt al aan voldaan te z(jn, het wordt voor kennisgeving aange nomen. Een schryven van het Visschei-ybestuur, waarin dit wyst op den slechten tpestand onder de visschers, waarvan het meerendeel nog geen 500 per jaar verdient Het ver zoek omtrent maatregelen wordt in handen van B. en W. gesteld. Een schryven van den heer Koese, waarin deze teruggave vraagt van de halve honden belasting, omdat zyn hond met Maart al dood was. Wordt afwyzend over beschikt, de ge meente-begrooting laat dit niet toe. De bewoners van de Schoolstraat hebben zoo'n last van rioolwater, Zij verzoeken, met vele handteekeningen gaat dit stuk gepaard, om betere voorziening hierin. B. en W. zullen kosten-opgave vragen. De Mabeg bericht dat brandkranen worden verhuurd voor ƒ3,- per stuk of aangelegd voor 30, Voorzitter zou, voor er een besluit wordt genomen oerst eens willen weten, wat de capaciteit zal zyn van zoo'n kraan en de heer Holleman is er voor om de kranen te koopen. Bluschwater voor brand kost niets. De E.M.G.O. heeft haar balans ingestuurd en btjbehoorende bescheiden. Deze gaan ter circulatie rond by de raadsleden. De Mabeg verzoekt toestemming om de buizen te mogen leggen in gemeente-eigen dommen. Vanuit de hoofdbuis zullen dwars- buizen gaan varieerend in dikte van 50 tot 250 m.M. Ze brengt de boel voor eigen reke ning etc. weer in orde. Wordt toegestaan. Van den Chr. Landarbeidersbond is een ver zoek ingekomen van denzelfden inhoud als van den Modernen Landarbeidersbond. Dit stuk wordt in banden van B. en W gesteld. Ter bezuiniging wilde men in Stellendam de straatverlichting in lichtkracht verminde ren. De Voorzitter heeft een schryven hiel' over ontvangen van de E.M.G.O. Deze bericht, het zal ongeveer 70,— kosten aan nieuwe lampen B. en W. zouden nu er maar liever niet op ingaan. De heer Holleman wil eerst weten hoeveel deze bezuiniging eigeniyk is. De Voorzitter vertelt dat het ongeveer 85,— per jaar zal zijn. De heer Jansen vindt dat de straatverlich ting al niet te ruim is genomen, bovendien heeft Stellendam zeer slecht licht. In plaats van 220 volt, zooals aangegeven is dat zou komen, krijgt men er dikwijls niet meer dan 195 volt. Soms zelfs in de spanning met 35 volt gezakt, 4 is in de wet toelaatbaar. Daarom is het licht zoo slecht. De Voorzitter vraagt, waarom de heer Jan sen dan geen klachten indient bij de E M.G.O. De heer Jansen verklaart zulks al meer dan eens te hebben gedaan, men bewaart in Middelharnis er een diep stilzwijgen over. De heer Holleman ziet er een aanval in op hem, omdat hij voor de gemeente Stel lendam in de E.M.G.O. is betrokken. Hij heeft verschillende keeren de heeren van deEM. G O den boellatenonderzoeken,zij ontkennen eenvoudig wat de heer Jansen hier mededeelt. Hij zou den heer Jansen, die blijken geeft oreer technisch aangelegd te zijn dan hij, in zu'n plaatsje willen zien. De heer Jansen bedankt voor dit aanbod. Hij geeft intusschen een beschouwing over de situatie die ontstaat door de verminderde voltspanningslevering. We betalen voor wat we niet ontvangen, ons licht gaat in licht kracht zeer achteruit, maar niet evenredig biermede is het watt-verbruik verminderd. Dit blijft haast net eender,zoodat we duur en slecht licht hebben. Voorzitter verzoekt al deze zeer ernstige klachten bij hem in te leveren, hij zal er in de commissaris-vergaderingen over spreken. De heer Jansen vraagt of de gemeente eigen lijk de lampjes wel moet betalen, hij betwij- feit zulks. Het voorstel B. en W. om niet over te gaan tot verzwakking van het licht wordt daarop aangenomen. Het suppletoir kohier der hondenbelasting wordt voorgelezen en heeft weinig om het lijf. Er is in een vorige vergadering gesproken over bezuiniging en men wilde een der help sters van het handwerk-onderwijsopdoeken. De Voorzitter heeft zich in verbinding gesteld met het hoofd der school hierover en deze heeft hem gewezen hoe de school in ongerief komt. Na een paar besprekingen wordt besloten dat dit niet doorgaat. De kerkeraad heeft verzocht om bouwgrond voor haar christelijke school. De heer Vogelaar opent het debat hierover. Hij is voorstander van Chr. Onderwijs, maar kan zich toch niet vereenigen met die chr. school. Het is een splitsing brengen en vijand schap aan de bestaande chr. school. Straks komt het nog zoover dat voor elk kind van een gezindheid een school komt. Ook Inspec teur Brandsma wil de eenheid graag in de christelijke scholen bewaren. Van Christenen verwacht men dat zij de eenheid zullen trachten te bewaren, niet om verdeeldheid te brengen. Straks komen we, voor een bedrag van 23.000 te staan, die we moeten geven voor de school. De ge meente moet jaarlijks zich een offer ge troosten van 2.00Ó. Er is geen positie voor werkverschaffing gemaakt kunnen worden, hij vindt het knap veel gevraagd al dat geld. Men |heeft gezegd: Vogelaar breekt de Her vormde kerk af ten gunste van de Gerefor meerden, dat is niet waar, hy denkt er niet over. Hy heeft, mede in verband met de uit breidingsplannen der gemeente de plaats van stichting eens bekeken. Het is niet erg ge lukkig gekozen. De achterzyde van de school komt aan den ontworpen straatkant. Dit alles by elkaar genomen zal hy niet voor de bouw plannen stemmen. Voorzitten Het gaat er om: wil de raad het bouwverbod opheffen. De heer Hoek: Die school is er nu een maal, dat kan niet meer ongedaan worden gemaakt, weet de heer Vogelaar soms goed kooperen grond? De gemeente moet voor den grond zorgen, dat is de wet. De raad kan het ongedaan maken dit plan, maar duurder wordt de school, want de kosten die gemaakt zullen worden komen voor rekening van de gemeente. De heer Vogelaar: Des te erger. De heer Hoek: Drie jaar geleden is er al over die school gesproken, wie had toen kunnen denken dat de tyden zoo slecht zou den worden I De voorzitter zou het heel wat verstandi ger vinden als de kerkeraad eens in over weging ging nemen om al die dure bouw plannen maar eens wat op te schorten, men zou de arme gemeente Stellendam er een grooten dienst mee bewijzen. De heer Vogelaar: Het is een schande, als we wel 23.000 moeten geven voor scholen bouw en geen cent voor werkverschaffing. Bij stemming wordt het voorstel B. en W. om den bouw mogelijk te maken verworpen. Alleen de heeren Hoek en RiemeDs waren er voor. De heer Holleman wil die 500 van de Chr. Bewaarschool besteden voor werkver schaffing, de intrekking geschiedt dan met 1 Januari. De heer Hoek is er tegen en meent dat de ouders niet graag die bewaar plaats zullen missen. De heer Holleman: Maar nog liever zullen ze wat geld verdienen om wat te kunnen eten. Bij stemming staken de stemmen, drie voor, die van de Heeren Holleman, Jansen en Vogelaar, drie tegen. In de volgende ver gadering aldus herstemming. De heer Holleman verzoekt om in de vol gende vergadering dan meteen een regeli voor werkverschaffing te bespreken voorde visschers. De heer Jansen informeert of er al ant woord is gegeven op een blief van de Gene rale Dijkagie, de secretaris van dien polder beweerde van niet. De voorzitter deelt mede dat dit allaDg geleden is gebeurd. Daarna sluiting der openbare zitting. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Donderdag 24 December 1931, des v.m. 10£ uur. Aanwezig met den voorzitter alle leden, met uitzondering van de Heeren Berk en Wagner, laatstgenoemde met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een vijftal missiven van de gemeente besturen van Ooltgensplaat, Dirksland, Oude Tonge, Melissant en Herkingen, betreffende benoeming bestuursleden der Drinkwater leiding; een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in ordezynbevondenin kas was 304,75J; een bedryfsoverzicht van de gasfabriek „Oost-Flakkee" over de maan den Juli-Augustus; verlies 2286,08; en een missive van den Commissaris der Koningin waarbij vergunning wordt verleend tot het bekleeden van de neven-betrekking van havenmeester door den gemeente-veld wachter, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Instelling Ministerie van Landbouw. Op verzoek van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten afwijzend te beschikken op een verzoek van het gemeentebestuur van Webl om adhaesie te betuigen aan hun adres tot instelling van een Ministerie van Landbouw. Overbrugging Hollandsch Diep. Op een verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Dordrecht om adhaesie te betuigen aan hun adres betreffende over brugging van 't Hollandsch Diep bij Moerdijk, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders afwijzend beschikt. Gemeentebegrooting 1932. Een missive van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde gemeentebegrooting dienst 1932. Naar aanleiding van enkele administratieve opmerkingen wordt mach tiging verleend bij af- en overschrijving aan deze opmerkingen tegemoet te komen. Rekening Vleeschkeuringsbedryf 1930. De rekening van het Vleeschkeuringsbe dryf dienst 1930 wordt nagezien en onver anderd voorloopig vastgesteld. Overeenkomst Bank Ned. Gemeenten. Naar aanleiding van een schry'ven van de Bank voor Ned. Gemeenten waarbij wordt meegedeeld dat het raadsbesluit, waarop de rekening-overeenkomst met voornoemde Bank steunt, niet juist is, wordt vastgesteld een nieuw raadsbesluit, waarin wordt besloten met de Bank voor Ned. Gemeenten tot weder- opzeggens toe een gemeente-courant-over eenkomst aan te gaan. Benoeming havenmeester en bode. Tot havenmeester en bode wordt met algemeene stemmen benoemd ingaand 1 Jan. a.s. de benoemde veldwachter D. van Donk van Gouda. Ambtenarenreglement.. Het door de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen opgemaakte Ambte narenreglement, wordt met eenige wyzi- glngen vastgesteld Rondvraag. De heer Braber Bzn. vraagt of het niet mogeiyk is minder vergunningen tot venten af te geven. De Voorzitter deelt mede met deze opmer king rekening te houden. Verder deelt deze mede dat aan onderwyzer Broer drie maanden ziekteverlof is verleend en dat door B. en W. tot tljdeiyk onderwijzeres is benoemd Mej. C. M. de Smit van Stellendam. Niets meer te verhandelen zynde sluit de Voorzitter de vergadering. FLAKKEE8CHE BOERENBOND. Het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond besloot een inventarisatie ie hou den van de in Fiakkee aanwezige aardappelen en uien. (Het houdt zich overtuigd dat men het groote nut van een dergelyke handeliDg zal willen inzien) en verzoekt dan ook alle betrokkenen, wel te willen medewerken aan het welslagen er van door verstrekking van juiste opgaaf aan de met de telling belaste beambten der plaatselijke vereenigingen. Namens het Bestuur, De Secretaris, A. W. KEIJZER. De benzine-belasting. Volgens de met 1 Januari in werking tredende wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine wordt dit byzondere invoerrecht ad 6 per 100 kilo gram nagevorderd van alle benzine, welke met ingaDg van 1 Januari 1932 in het vrye verkeer in een opslagplaats voorhanden is, alsmede van de benzine, die met ingang van dien dag in vervoer is naar een opslag plaats in het vtije verkeer. Van de navordering zijn uitgezonderd de voorraden benzine, die per opslagplaats volgens de wet, met inbegrip van de hoe veelheden benzine, die met ingang van 1 Jan.uari 1932 naar die opslagplaats in vervoer zyn, niet grooter zijn dan 200 kilogram. Voorraden, grooter dan 200 kilogram, zijn voor de volle hoeveelheid aan navordering onderworpen. De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin met ingang van 1 Jan. 1932 meer dan 200 kilogram benzine is op geslagen, moet hiervan den tweeden Januari 1932, op straffe by de wet bepaald, schrif telijk aangifte doen bij den ontvanger der invoerrechten of op plaatsen, waar geen ontvanger der invoerrechten gevestigd is, bij dien der accijnzen. Elke beheerder van een benzinepomp, onverschillig of de in de installatie aanwezige benzine zijn eigendom is of niet, is verplicht op straffe bij de wet bepaald, bij den hier boven genoemden ontvanger op 2 Januari 1932 schriftelyk aangifte te doen van den stand van het aan de onder zijn beheer staande pomp bevestigde telwerk bij den aanvaDg van den eersten Januari 1932. Ter uitvoering van de wetsbepalingen nopens de navordering, heeft de minister van financiën voorschriften gegeven, die in de Staatscourant van 23 December zijn ge publiceerd. Belanghebbenden worden naar den inhoud d.'er voorschriften verwezen. Tevens kunnen zij inlichtiDgen krygen bij de inspecteurs en de ontvangers der invoer rechten of der accijnzen. Acht millioen inwoners in Nederland. Honderdduizend meer in 1931. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Bedroeg het aantal inwoners van Nederland in September j.l. nog 7.992.991, in October was het, blijkens de jongste afleveriDg van het Maandschrift voor de Statistiek, gestegen tot 8.006 600. Bij de volkstelling van verle den jaar was, zooals bekend, een cijfer van ongeveer 7,9 millioen bereikt. Hiermee wordt weer bevgstigd, dat de Nederland se he bevolking met ongeveer 100 000 in woners per jaar toeneemt. MET f 60 000 OVER DE GRENS. Kantoorbediende met het bedrag verdwenen. Brutale verduistering ten nadeele van een landbonwbank ie Amsterdam. AMSTERDAM, 26 Dec. Een landbouw- bank alhier zou Donderdagmiddag een be drag van 60.000 verzenden naar een kan toor te Eindhoven. Toen de brief gereed gemaakt was, deelde een der bedienden mede, dat de brief terug moest naar den directeur. De brief werd aan den bediende ter hand gesteld en hij vertrok, doch naar later bleek, niet naar den directeur, want Vrijdagmiddag werd uit Eindhoven bericht ontvangen, dat de brief met 60.000 aldaar nog niet was aangekomen. Uit een dadelijk ingesteld onderzoek bleek, dat de directeur deD brief uiet had terug gevraagd en niet beter wist, dan dat hij ver zonden was. Verder bleek, dat de bewuste bankbediende met de 60.000, bestaaDde uit 50 bankbiljetten vari 1000 en 100 bank biljetten van 100 opreis was gegaan. Aan gifte b(j de politie volgde en deze verzoekt thans opsporing en aanhouding van Th. J. M. Kok, die vermoedelijk in gezelschap van een vriend, een kellner, via Nymegen over de grens is gegaan. Kok is 1.80 M. lang, als heer gekleedhy heeft blond, krullend haar, is glad geschoren en heeft blauw-gryze oogen. Zyn gezond uiter lijk geeft hem het type van een provinciaal.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2