Zaaijer'sBeschuit Boerenleenbank maalwateren en Limonade Siropen Coöp. Boerenleenbank Coöp. Boerenleenbank Coöp. Boerenleenbank EERSTE BLAD Burgerlijke Stand De R.T.M. PREDIKBEURTEN. ADVERTENT1ËN Willemtje Brooshooft Middelliarnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk Ooltgensplaat. Haafia aa TT x Wed. C. KOLFF& ZOON xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx V DAMES 4" +DE SALAMANDER A Gitnborn's Studie Waterverf DONDERDAG 31 DECEMBER 1! De Jacht op het Rossige Paa| deze vergadering weer ale altijd een aan- aangenaaui karakter zou hebben. Uit het jaarverslag van deu secretaris bleek dut in het afgeluopru jaar geen ysfsest kon geurga- niaeerd worden, zoodat Oen feestavond werd gehouden in Hotel Hobbel. Bijzondere ver melding verdienden de heeren Joh van den H-uvel, C. M Breur en P. J.F Koster, voor de schitterende bjjdragen geleverd voor dien feestavond. Uit het fluancieel verslag bleek: in kas 49 06; saldo bank 166 66 totaal 205.62. Ontvangsten wareu 1U6.— en de uitgaven 143.97. In de vacature L. Hokke Lzn. werd by vrije stemming met volstrekte meerderheid gekozen de heer Joh van den Heuvel. De heeren L. T. Ras eu P. J. F. Koster werden herkozen. Alleu verklaarden de benoeming tot bestuurslid van de ysclub aan te nemen. By de rondvraag bracht de heer Van den Heuvel in het midden, dat de vergadering door zoo weinig getrouwde mannen werd bezocht ditmaal. Hij meende dat dit kwam doordat er nog geen ys is. Maar leden die alleen maar naar de vergadering komen als er ys is, zyn geen goede leden. Of wil men dan liever in aanmerking komen voor baan vegen dan voor schaatsenryden. De Voorzitter zeide, dat de grootste oorzaak wel zyn zal, dat in deze tyden voor velen geldt, geen geld voor consumptie ter ver gadering. Verder wordt opgemerkt, dat in de gemeen te gesproken is over het verteren van de kas by feestavondjes. Verschillende leden hebben alle onkosten echter zelf betaald. Eenigen soms meer dan lief is De heer Jan van Dam heeft de daarop betrekking hebbende rekenin gen gecontroleerd en bevestigd dit. Tot leden van de flnantieele commissie voor de rekening 1932 worden benoemd de heeren P. Hokke Czn., Joh. van Putten en P. de Vos Jac zn. Besloten werd een feestavond te zullen organiseeren, evenals verleden jaar, ook al komt er geen ys. De feestcommissie wordt aangevuld met de volgende heeren i M. H. Meyer, J. van Dam en H Kruik. Het bestuur zal maatregelen nemen om zoo mogeiyk op de fortgracht een goede ysbaan te krygen, door toezicht op de water- 1 oozing. Hierna het gezellige gedeelte en te half elf sluiting. Vorige week werden van hier verscheeept 99 070 K.G. aardappelen, 48 950 KG. uien, 25.200 K.G. poters en 8800 K.G. koepeen, De heer J. B Bos te Borger-Compas- cum heeft voor de benoeming tot onderwijzer aan de openbare school no. 1 alhier bedankt. De mondharmonicavereeniging hield onder leiding van haar voorzitter en directeur H. Jansen de eerste jaarvergadering in hotel Van den Berge. In zijn openingswoord zeide de Voorzitter, dat op de medewerking van de leden gerekend wordt voor het volgend jaar. Hij zou zoo gaarne zien, dat deze ver- eeoiging een der beste ter plaatse werd. Uit het finantieel verslag bleek ontvangen aan contributiën ƒ32,15 en uitgegeven ƒ26 30, zoodat slechts een batig slot van ƒ5 85 was overgebleven. Tot het nazien van de volgende rekening werden benoemd C. Beijer, J van Nieuwaal en L. van den Berg Na herziening van het reglement werd besloten in de maand Maart een uitvoering te geven. Aanwezig waren 16 leden. DEN BOMMEL. Ged. Staten hebben den Raad bericht, dat zy de wijziging van de politie-verordening betreffende het laten lig gen van vaten benzine aan de haven ter vernietiging aan de Kroon zullen voordragen, By de correspondent der Arbeidsbemid deling staan 60 werkloozen ingeschreven. Vervoerd aan de haven alhier 800 H L. aardappelen, 400 H L uien en 200 H L peen. Als diaken in de Ned. Herv. kerk is her kozen B. Melissant. In de laatste tyd zyn by verschillende personen konijnen ontvreemd, de vermoede- lyke dader is men op het spoor. Uitslag van de schietwedstrijd van de B. V. L. L. C. Lemkens 60 punten, H. Bakker49, C. J Geluk 48. J van Uelder 48, J. Goemaat 47, P. Nagtegaal 47, J Boelhuuwer 46. Ver schillende anderen 45. Hoogste aantal was 50 punten te bereiken Loop der bevolking. Ingekomen: J. C. Polie van Wildervank; J van Wyk van Waalwyk; L. Tokker van Hoek van Holland. Vertrokken: M. A. v. d. Made naar Oude Tonge. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot ge meenteveldwachter alhier is benoemd D. van Donk, thans agent van politie te Gouda. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen J. Trommel Ezn. en tot diaken C. L. van Dyk en in deGeref. Kerk alhier zyn candidaat gesteld voor ouderling G. Kasteleyn (aftr.) en C. S. Koole en voor diaken C. van Gurp (aftr.) en D. Saarloos. Tot tydeiyk onderwyzeres aan de O. L school alhier is benoemd wegens verleend ziekteverlof aan onderwyzer Broer, mej. C. M. de Smit, thans tydeiyk onderwyzeres te Stellendam. Aan W. v. d. Welle alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woning in het „Puije" voor rekening van J. Wesdorp. UELLEVOETSLUIS. Naar wjj vernemen heeft zich ook in deze gemeente een Crisis- Comité gevormd, waartoe in een bijeenkomst van een 20-tal ingezetenen, ten Raadhuize op Dinsdag 15 December op uitroodiging van den Burgemeester bijeengekomen, met alge- raeene stemmen werd besloten. In een daarna op Donderdag 17 dezer ge houden bestuursvergadering werden eenige regelingen getroffen omtrent de uitvoering en verdere verdeeling van functies: Heti Comité is samengesteld als volgt i P. de Geus, Burgemeester, Voorzitter; A. M. van Dorsser, Wethouder, Vice-Voorz. C J. van Burken, Dir. Post-en Telegr. kant Penningmeester; F. A. Groen, Pres. Kerkv. Ned. Herv. Gemeente; Dr.H.Kerbert,Arts; J C S. Schokking, Directeur van 'sRyks Werf; Ds. J.E. Westerhuis, Geref. Predikant, Secretaris en de leden J. van der Ban, Graan handelaar; J. van Engelen, Brandst.handel P. Essenberg. Aannemer; J Essenhuis, In spect v/d Belasting; H. Flander, Dir. v/d Gasfabriek; P. de Gans, Oud Armbezoeker; G. Gebraad, Hoofd van School A; A.Land heer, Brood- en Banketbakker; A. van der Linden, Transportarbeider; C. F. Radings, Landarbeider; F. J. Swart.Gem.-Secretaris; K. Verzljl, Chef b/d R.TM J. van der Wiele, Wiükelier; J. H. Zoon, Secretaris-Penning meester H.V.V. Van de 4 voor Hellevoetsluis op Zondag j.l. vastgestelde wedstrijden gingen er 3 door, waaruit Hellevoetsluis 4 punten boek ten, hetgeen een zeer goed resultaat is. Hellevoetsluis I blyft op den goeden weg voortgaan en klopte op eigen terrein O.W C. met 7 1. Hellevoetsluis 2 herstelde zich en wist tegen D.C.V 2 een geiyk spel van 2-2 te bewerken, hetgeen een zeer goede prestatie genoemd mag worden. Hellevoetsluis 3 trok naar Nieuwenhoorn 2 en deelde daar de punten door een bril te bewerkstelligen. Hellevoetsluis I speelt le Kerstdag tegen een Excelsior Comb uit Rotterdam een liefdadigheidswedstrijd ten bate der armstegezinnen van Hellevoetsluis en Nieuw- Helvoet. Voetbalwedstrijden Zondag 27 Dec. 1931 R.V.B. le KI. 3. Flakkee—Saturnus. 6 O.V V.-Olivio. 9. D.D C. H'voetsluis. le KI. Res. 33. H.ION. 2—H'sluis 2. 3e KI. Res. 54 Radio 2-0 V V. 2. 57. Spykenisse 2-D.H.S. 4. 68 N'hoorn 2—DFL. 2. 4e KI. Res. 81. H G S 3-Wit Rood Wit 3 87 Zaoth3—O V.V. 3. 97. RVS. 2—Rockanje 2. 102. H'voetsluis 4.-Feyen- oord 14. Hellevoetsluis 2 gaat op bezoek bij H.O V. 2 op 't Schuttersveld te Rotterdam en zal nu geen 5—0 overwinning halen. H. O. V. zint op revanche en beide punten kunnen welrens te Rotterdam blijven. MIDDELHARNIS. Geboren: Johauuis, z. v. B. Driessen en D. v. d. Jagt; Martha d. v. J. Witte en D. Bakelaar. Ondertrouwd: M.Lisseveld 27 jaar,(Dirks- land), en E. Looi) 23 j.; A. Beversluis28 j., en J. H. v. d. Wende 29 j.; K. J. Kapteyn 28 j. en M. C. Moelker 22 j. Overleden: R. Doornhein 83 j ,wedn. van C. Messe. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis de Bruin en Jacoba Holleman. HERKINGEN. Geboren: Neeltje Marina, d. v. P. de Jong en M. N. Hendriks. Ondertrouwd: Willem van der Veer, j.m. 22 j. en Jacomina Melissant, j.d. 21 j. DEN BOMMEL. Geboren: Elizabeth Johanna, d. van C.L. van Vugt en J. A. Buys; Johanna, d. van S. Huizen en M. C. Polak; Cornelis, z. van C. Bakelaar en T Braber; Lena, d. van J. Lok ker en M. Hobbel; Lena Johanna, d. van H Kraak en K. HameetemanFrancica, z. van W. v. d. Made en W Vervloet; Jan,z. van C Koppenaal eu N. Kievit. Gehuwd: M. Leidens, 30 j. en A. Mossel man, 23 j K. Westdyk, 21 j. (Stad aan 't Haringvliet) en N. Berkhoff, 19 j. OOLTÖENSPL A AT. Geboren: Elizabeth, d. van Geerus Kamp en Bastiaantje Stoker. Getrouwd: Jacob Marinus Arensman,24j. en Lijntje Sara Pieternella Beier, 31 j. In den zomer die achter ons ligt, bereikte ons geheel onverwachts het ontstellende nieuws, dat de R.T.M. machtiging had ver kregen haar tramdiensten op ons eiland te staken Geslagen stonden de autoriteiten en allen die in deze localiteit een publieke rol spelen, over dit besluit. Alle hens aan dek om onmiddeliyk actie te voeren tegen de uitvoering van deze eenmaal verkregen machtiging. De localiteit in haar geheel stond verbaasd dat een dergelyke machtiging door een minister gegeven zou zijn zonder daarin gehoord te zyn. Een aanvraag om concessie voor autobus diensten lokte een actie uit by Ged. Staten om dit te verhinderen, daar die tractie de tram zou moeten vervangen. Vele vergade ringen waren noodig voor de actie om by den Minister van Waterstaat aan te dringen die machtiging in te trekken, eenmaal de R T M. verleend. Hoogere ambtenaren hebben zich persoon- ïyk van den toestand vergewist, doch een positief besluit is nog niet gevallen. Noch by Ged. Staten inzake concessie voor bus diensten, noch ter Departement van Water staat. Nog is de actie niet ten einde, want juist nu roert men weer de trom voor het behoud van de tram. Kwamen voor deze alle acties uit de localiteit zelve, nu is het de Rotterdamsche veiling aan den Persoons dam die, in combinatie met groote ver voerders, zich het lot van hun zeiven of de belangen van Flakkee aantrekken. Wat hun doel is kunnen wy echter gerust in het midden laten. Elk middel kan het doel heiligen. Welke nieuwe gezichtspunten te berde gebracht zullen worden weten wij niet Wy meenen dat alles al onder de loupe is geweest, doch elk middel faalde tot heden toe. om Flakkee's belang te dienen. Terwijl ieder sputterde op al die verga deringen, meende de R T M reeds voort te moeten gaan een voorbereiding in te voeren, die eigenlyk op manoeuvres van het leger gelijken. Eenige weken geleden is om te beginnen ,n vrijwel het geheele personeel, op 5 na, ontslag aangezegd tegen 1 Jan. a s. omdat dan de diensten opgeheven zouden worden. Oogenschyniyk een vrij logisch iets. De Minister van Wateistaat verzocht echterdei RT.M. nog niet zoo haastig gebruik te maken van zyn gegeven machtiging,omdat nog even bezien moest worden hoe het locale verkeer dan zou kunnen geschieden. De R.'I'.M. heeft de staking van haar dienst op verzoek ran den Minister een maand uitgesteld, dus tot 1 Februari a s. Daarop is het ontslag van het personeel ook een maand opgeschort. Nu een dag of veertien geleden is een deel van het ontslagen personeel bericht, datzy in hun dienstverband kunnen biyven, doch zullen worden overgeplaatst naar Brouwers haven, Hellevoetsluis eu Rotterdam. loder- daad een vreemde situatie, daar in geen dier plaatsen één man was ontslagen, zoodat dus het Flakkeesche personeel zonder meer werd toegevoegd aan den reeds volledigen staf van personeel die daar noodig was om de diensten goed te laten functioueeren. Logisch kon men dus beschouwen dat de directie haar bedryf met die menschen gingoverbelasten ten koste van haar verlies- en winstrekening. De directie heeft daarop zeker gemeend dat deze schermutseling toch te veel in de gaten liep, en gaf in die plaatsen waar bet Flakkeesche personeel was heen gedirigeerd, deze week aan een aantal werkmenschen een ontslagbrief. Wy stellen echter een vraag: wat heeft de directie bezield om aan een aantal ambte naren die een reeks van jaren trouwen dienst hebben verricht voor de maatschappij, on verwacht jte ontslaan om het Flakkeesche personeel die diensten te laten doen, die in dienstjaren of bekwaamheden toch voor hun collega's in den vreemde niets voor hebben. 't Is een vreemde handelwijze, die doet denkon aan een marionettentheater, de zaak, van zoo groot belang voor een geheele streek, zeer onwaardig. Toch zijn er lichtpunten aan wezig die op andere dingen wijzen. De dienst weg en werken blijft op volle kracht steeds doorwerken, alsof van plannen tot staking der diensten in de eerste jaren geen sprake is. Het rollend materiaal wordt steeds verbeterd en zelfs uitgebreid Auto- tractie heeft al uitbreiding gehad. Het goe derenvervoer geschiedt nu geheel met vracht auto's, waarvoor de garage aan den Lange- weg geheel verbouwd is. 't Lijkt vreemd, maar toch is het zoo, dat daarvoor zelfs nog nieuw personeel is aangenomen. Dezeauto- tractie wordt gesteund door de actie van de Mij. om het vervoer van de goederen van S S. Middelharnis in één hand te houden, waardoor verschillende bodediensten van particulieren ernstig worden bedreigd. Dat is echter een goed recht van de Mij, waar voor zij geen verklaring aan derden of belang hebbenden schuldig kan zijn. Het gevolg van dozen gewijzigden goede rendienst is dat de tram, in haar dienstrege ling ruim van rytyden voorzien een zee van tyd over heeft, nu het goederenvervoer ge scheiden is. Ondenkbaar is het houden van dezen rui men rytyd, daar over den geheelen dag ge rekend verscheidene uren werktyd bezuinigd zouden kunnen worden. Goed nieuws, na al deze verwikkelingen, is ons ter oore gekomen. Wy hebben vernomen dat het in de be doeling der directie ligt de rijtijden inderdaad in te korten, zoodanig dat de tram van de haven in drie kwartier naar Ouddorp rijdt, dat slechts 18 minuten noodig zal zijn om van Middelharnis naar de haven tegaan en terug, zoodat het wachten op de haven tot een minimum beperkt zal worden. Een nieuwe dienst zal worden ingelegd Er zou een dienst komen rydende op de Mid- delharnissche boot, die de passagiers reeds aan de haven zal overnemen, zoodat ook die reis verkort wordt voor de passagiers. 't Is inderdaad een goed omlijnd plan, waarmede veel ongerief verdwynen zou. 't Lijkt echter zoo mooi en toch gelooven we dat er in die mededeelingen waarheid zit. Men heeft ons zelfs medegedeeld dat dit Nieuwjaar reeds zou worden ingevoerd doch van officieels zyde meende men ons te kun nen mededeelen dat dit zeker niet kan, daar de aankondigingen dan reeds hadden plaats moeten hebben Laten wy hopen dat deze plannen per 1 Februari in uitvoering komen. Van een staking der diensten zou dan geen sprake zyn en bet ongeloof in de plannen van de directie zegevieren. Immers wie heeft definitief geloof gehecht aan de opheffing? Flakkee kan en zal niet gelooven in die bedreiging, de lokaliteit moet eerst zien, wil zy kunnen gelooven. BOMMELSDIJK. Door het raadBÜd H. v. Es alhier zijn tot het College van Burge meester en Wethouders de volgende vragen gericht met verzoek deze voor 1 Januari a.s. te willen beantwoorden: 1. Is het juist dat Burgemeester en Wet houders van meening zyn, dat de be staande rechtetreeksche verbinding van het verkeer van deu Oostdyk naar den Langeweg en omgekeerd, wat het voet gangersverkeer betreft behooriyk kan plaats hebben van en op een trap en het overige vei keer verecheidene Meters kan worden omgelegd? 2. Zoo ja, dan verzoekt ondergeteekende U de inwoners van Sommelsdyk per bekend making uit te noodigen eventueele be zwaren tegen de sub 1 bedoelde verande ring ten gemeentehuize op te geven voor 10 Januari 1932. Vrijdag 25 December (le Kerstdag). NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. leeskerk en 's av. ds. v. d. Wal. Sommelsdijk, 'sav. ds. van Asch. Dirksland, vm. ds. Van der Wal en's av.leeskerk. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, nam. ds. Polhuijs. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. Van Asch. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Van Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nam. ds Dekker. Oude Tonge, vm. ds. Van Ameide en 's av. dhr. Vetter. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 'sav. ds. Dekker. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Dekker en 'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm en nam. ds. De Graaff. Zaterdag 26 December (2e Kerstdag). IN BIJNA ALLE KERKEN V.M. DIENST. Zondag 27 December 1931. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm ds. Dekkeren 'sav.leeskerk. Sommelsdijk, vm. leeskerk en'sav.ds. van Asch. Dirksland, vm. leeskerk en 's av. ds. van der Wal. Herkingen, vm. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. van Ameide. Stellendam, vm. en 's av dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Polhuijs. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. Nieuwe Tonge, vm.leeskerk eD nam. ds. Dekker. Oude Tonge, vm.ds. v. d. Wal, 'sav. geen dienst. Ooltgensplaat, vm. ds. v. Asch en 's av. leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en nm. dhr. O verweel. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nm. leeskerk. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk (Langeweg), 's avonds 7 uur ds. C. Brinkerink (Kerstpreek) uit Oostvoorne. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant. vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de LaDge. Den Bommel, vm. en 's av. ds Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Laman uit Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. 1 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Be- tiuwd- en Grootmoeder Weduwe van M. M. J. VLETTER, in den ouderdom van 79 jaar. A. C. VLETTER. Arnhem, a W. VLETTER—brandsma. WIM. AMSTERDAM, 20 December 1931. Van Baerlestraat 59. De begrafenis heeft Woensdag 23 Dec te Middelharnis plaats gehad I Den Bommel. Inlevering van Spaar- en Voor- schoiboekjes worden ter bijschrij ving en betaling der rente en Con trole ingewacht op Dinsdag 29 en Woensdag 30 December a s. na middags van 2—4 en van 6—8 uur. HET BESTUUR. ALS VAN OUDS DE BESTE! machinale bakker ij Vingerling- Middelharnis De bank leent gelden aan leden tegen 4 6 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,60 's jaars, ook van niet leden. Nieuwe inlagen 3 Voorschotten kunnen dagelijksaange- vraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 6—8 uur ten huize van den kassier Het Bestuur der Coöp. Boeren leenbank te Ooltgensplaat ver zoekt de houders van Spaarbank-, Voorschot- en Rekening-Cou rantboekjes deze ter bijschrijving of berekening van rente en ter con trole te willen inleveren op Maan dag 28 en Dinsdag 29 December 1931, 's middags van 24 uur en 'savondsvan 6—8 uur, ten kantore der Bank. HET BESTUUR. Oude Tonge. Houders van Spaar- Voor schot- en Rek Courantboekjes bij bovengenoemde instelling, worden verzocht die boekjes ter bijschrijving en betaling der rente aan te bieden op de zit dagen, welke gehouden worden op 30 December, 5, 7 en 12 Januari a.s., van 7 tot 10 uur 's avonds. 2-1 HET BESTUUR. Gelieve er steeds goed op te letten, Het van ouds bekende adres voor Sigaren en Sigaretten, Is te OUDDORP bij C. DE MOOIJ, Daar bent ge niet aan bedrog ten prooi. siöjeqi8ppiW 90S fl **8Ï d° snp |ag *pjs0A38)|n ojs3|psods uo) ubpjoAt ub3ui||b|sbq ütsb. anv-^t X X X X X X X X tegen concurreerende prijzen. MIDDELHARNIS. OPGERICHT 1768 Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij on» Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen tc worden, en niet door min derwaardige namaak op dc lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Kipstraat 59. Rotterdam Vraagt gratis Inlichtingen of prijscourant. DE BESTE Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIEN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk kor Dienstaanbiedingen en Diens taanv: f 1,per plaatsing tot een maxi van 10 regels, elke regel meer 15 VAN KERSTMIS TOT NIEUWJAi December is de maand vau het scheid jaar. De maand) van de levenswarmte bi deu levens-weemoed; de maand vanl iauige, sterkende gezinslevende maauf de vergankelykheid, van het afscheid. ZJ de St. Nicolaas-viering voorby is, begi| hulst en mistletoe op het naderende 1 feest te wijzen. En allengs komen die wondere stemming, welke de Kersts| ming is. Kerststemming, die op haar 1 weer een overgang vormt naar de besp| ling van den Oudejaarsavond. December neigt ten einde; wy staan j op de grens. Het oude jaar is weer denherinnering. Blijde of droeve. BTyJ droeve. En het nieuwe is: verwachting Een gunstig jaar was 1931 zeker T want er is nood op de wereld. Nood i| lerlei vorm en van allerlei aard. 1931 blijven het jaar van een der grootste) nomische crises, die de wereld ooit hel geteisterd. Inderdaad, somber is deze tyd, zeer ber. Onze ny verheid, die zoo gaarne willen, onze handel, die steeds zooveel mocht, onze energieke land- entuinboui onze pittige Indische cultuurmenschel allen worstelen tegen den loodzwaren - van de benauwende wereldcrisis Reeds! de werkloosheid schrikbarende afmeti| aangenomen; de werkers met hoofd en 1 staan voor onafwendbare loonsverlaginl de koopkracht van de massa vermirf zienderoogen, zeer ten nadeele van ol wakkeren middenstand. En de politici f ben de toekomst zelden zoo donker ing j als tegenwoordig. En töch zullen de Kerstlichtjes weer stoken worden, töch zullen wy weer i Kerststemming zyn. Het Kerstfeest ii eenmaal het feest van de „groote blyds die al den Volke wezen zal", waarop verschillen wegvallen, een ieder afziet zichzelf en zijn eigenbelang en staart oj ideaal Kertavond is de avond van heri ring en verbeelding; het sprookje van sch beid en dichterlijkheid.In aller hart heer de blijdschap der innige genegenheid, in gemoed de verteedering en de blijde van het familieleven. Het is de avondl vrede in eigen huis, die menigmaal gansch verschilt van de atmosfeer in| dagelykschen werkkring. Is er dus geen reden om het afgelol jaar „armen vol blijde bloemen" na tel gen, toch is er reden voor optimisme die gelooven, haasten niet. Achter al woelen en worstelen van de wereld zitl de wil, om te komen tot opgang, tot en vrede. De menschheid is bezig, zich 1 afgronden en hooge rotswanden den wi banen naar den top van den berg. In nood leeren wij beseffen, dat de vooruit; slechts gediend wordt door wat ons b en niet door wat ons scheidt; dat in waren vrede met name geen plaats is den klassenstrijd. In deze dagen nadere: den geest van onderling vertrouwen, allen doet doordringen van de waarheid bet belang van den een niet. altyd dd dreiging van den ander vormt; dat zoc FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. i 30) „En nou vooruit!" beval Ben. „Nevada, I twee man mee en ga naar links. Hou mij i:l oog. ik neem Hall mee en nog een man. Wij a de rivier oversteken. Modoc, jij blijft hier, tj Wij op onze plaatsen zijn aangekomen. Da je ev op los. Wij zullen Red langzaam omsind zoodia liet beest het op een loopen zet, glijdt pooten uit op het ijs. Dat zal hem den moed nemen; voor de rest gaat het gemakkelijk gen Nevada reed weg met twee mannen, terwijl na Hall en een van diens mannen bij zich te ht geroepen, de rivier overstak. Het ijs kraakte, hield. Eenmaal aan de overzijde, gaf Ben paard de sporen en galoppeerde hij langs westelijken oever van Jiet meer, zorgend, d] wilde paarden hem niet konden zien. Zood ver genoeg gevorderd was, reed hij op het mee Weldra zag hij Nevada aan dc overzijde h gezicht komen en een blik ter zijde overt hem, dat Modoc en diens mannen bij den oorsj van de rivier hun tocht aanvingen. California Red, die zich een mijl ver op h had gewaagd, kwam in de richting van Ber

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 6