HEEREN-BAAI Anijsmelk De Pluimvee- en Konijnen-tentoon stelling in Sommelsdijk. IK BLIJF ZE ROOKEN verschaft U uwikm xnm genot. ^"""^Aarktberichtèïr^^j GEVESTIGD: Middelharnis Ring A129 - Tel. 179 HAARVERFKAM WITTE WINKEL - Haagscherar 6a EEN STAP ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1931. toe, dat een zoo dichte opeenhooping groote gevaren voor de volksgezondheid met zich zou sleepen, als de steden niet profiteerden van hun Oetere gezondheidsdiensten. Plakkee zou „met z(ju verspreide en eenvoudige, ge zonde leefwijze" een veel gunstiger beeld moeten geveu dan Rotterdam, te meer daar het overgroots deel van de meuschen hier alle werk in de open lucht verricht en niet zooals inde groote steden jageuden enzeuuw- sloopenden arbeid in ongezonde fabrieken. Eenzelfde motief geldt ook voor de zuige lingen, die m de steden nog altijd zon te kort komen. Aan 'teind van zijn artikel erkent onze dokter dit ook, waar hy zegt: „Als al 't bovengenoemde biuuen een paar jaren wer kelijkheid gewordeu is, mag Rotterdam wel oppassen, of 't wordt door Plakkee nog iu de schaduw gesteld Tot dit bovengenoemde behoort ook het medisch scnooltoezicht, waarmee met het oog op de tijdsomstandigheden nog wat ge wacht moet worden, volgens den heer Van Gelder Ja, dokter, wij wilden ook nog wat wachten, maar den tijd besteden voor het instellen van een onderzoek en het brengen van contact tusschen de Plakkeesche ge meenten. Een klein begrootingspostje voor dit doel werd byua overal afgestemd, mede, door uw geestverwanten 1! Dokter Van Gelder is diep te beklagen. Hy heeft jarenlang ge ijverd voor maatregelen in 't belang van de volksgezondheid,zonder veel steun tekrygen. Maar zie: de bevruchtende adem van het Socialisme ging ook over Fiakkee. Zyu ver dedigers deden in verschillende raden hun intrede en pakten onmiddellijk het vraagstuk van de volksgezondheid flink aan. Nu mag Oe heer Van Gelder zich als mensch en dokter daarover niet verheugen. Neeu, nu moet hy ais anti-socialist in een verslag van een rede van 1| uur een zin netje opsporen, dat in zyn algemeenheid niet juist was, om daarmede gewapend een afge vaardigde van de gehate partij eens de les te lezen. Om daartoe in de goede stemming te ge raken besteedt hij den halve kolom aan kwalificatie als: „wat een geredeneer", „Algemeene beschouwingen und keinEade", „praatjes vullen geen gaatjes", eoz. Is dat nu het peil, waarop een academisch gevormd mensch zijn debatten voert? De heer Van Gelder weet natuurlijk niet dat ik in mijn rede van 10 Nov. zakelijk heb uit gesproken, wat bij 2J3 van de bevolking hier leefde, hoe zelfs tegenstanders onder den indruk gekomen waren van mijn sterk be toog en dat niet onder stoelen of banken staken. Kom dokter, U moet U nog eens van een betere zijde laten keonen! Ik koester dan ook de hoop nog eens een gesprek met U te voeren over de volksgezondheid zonder persoonlijke diskwalificaties. Tot ziens dus dokter! Óatvang de beste wenschen van uw politieken tegenstander, nochtans medestrij der voor de volksgezondheid. P. de VRIES, Middelharnis. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Verslag van de vergadering van den Kaad der gemeente Ouddorp, op Vrij dag 18 December des nam.ddags half drie uur. Voorzitter: Burgemeester Gobius du Sart. De Voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier, waarna de notulen der laatste vergadering werdeD gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Hameete meende dat de notulen niet overeenkomstig de besluiten waren, in zake het besluit demping achterweg, bestra ting Boompjes. De Voorzitter zette de behandeling uiteen waarna de heer Hameete zijn opmerking introk. Padmos meende dat hij niet gevraagd had naar een post op de begrooting voor werke- loozenverzekering, doch voor werkeloozen- steun Voorzitter deelde mede dat hij op de eerste vraag heeft medegedeeld dat er geen post voor steunverleening in voor kwam, doch dat daarna gevraagd is naar de hoegrootheid van den post werkeloozen verzekeringkosten. De heer Padmos wenschte ook daarna geen wijziging der notuleD. I igekomen stukken: Een veizoek van de bewoners van den Dirkdo^nsweg om betere verlichting. De Voorzitter steHe voor dit verzoek te renvooieeren naar het college van B en W voor orvlerzo-k en afdoening. Alzoo besloten. V.-tn Ged. Staten de gemeenterekening over het dienstjaar 1929 en 1930 met de goedkeu ring daarvoor. Daarna kwam aan de orde punt 2 van de agenda, de benoeming van een hoofd aan de Openbare lagere school no 1. De Voorzitter deelde mede dat een voor dracht is opgemaakt, doch dat no. 1 daarvan intnsschen bedankt, heeft, ten spijt, van B enj* W., alvorens echter verder dit punt te gespreken, sloot de Voorzitter de deuren. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat het gewenscht was een nieuwe oproeping van sollicitanten te doen laten plaats hebben, waartoe werd besloten. Na 1 Januari zal een tydeiyk hoofd door B en W. worden benoemd. De werkverschaffing. De Voorzitter: In de vorige vergadeiing kouden B. enW.uoggeen mededeeling doen inzake de plannen voor werkverruiming ten bate van de vele werkloozen Intusschen nebben B. eu W. zich in verbinding gesteld met de eigenaren van de Middelduinen ten einde daarvan een stuk te koopen Inderdaad is het B en W. gelukt de mogelijkheid te scheppen dat de eigenaren daarvan een stuk z.g. horrelhoogten willen verkoopen.Zij heb ben een stuk groot 15 63 90 H A. of ruim 36 gemeten aangeboden. B. en W. hebben daarop behoudens goeukeuring van den raad een bod gedaan. B. en VV. stellen voor dit stuk te koopen en dat te laten ontginnen, of mijnen zooals ze dat hier noemen. Wy hebben ons tevens in verbinding gesteld met den Minister van BinnenlandscheZaken ten einde subsidie voor deze werk verschaffing te genieten. Inderdaad is dat ons gelukt, wij zullen voor werk een subsidie genieten van 25 Aan dit werk zullen ongeveer 80 men- schen werk kunnen vinden, die voor komen op de lijst van werkeloozen. Wy stellen voor die arbeiders 20 cent per uur te geven en gedurende 7 uur per dag te laten werken, en de halve premie voor ziekteverzekering te verhalen op het loon van den arbeider. De dekking van deze uitgaaf zal gevonden moeten worden in het aangaan van een gehileening. T Tanisi Het laten werken van 7 uur zou dat niet nadeelig gaan werken voor de particuliere werkgevers. Wanneer zij nu on geveer het zelfde kunnen verdienen van wege de steunverleening in 7 uur als by een boer in een paar meer, dan vrees ik dat ze den boer zullen gaan verlaten en werk zullen trachten te krijgen by de werkver schaffing. HameetemanMaar ze moeten toch eerst stempelen willen ze bij de werkverschaffing komen Voorzitter: Ja, natuurlijk ze moeten eerst stempelen en op de lyst voorkomen. Daarom is het van groot belang dat ze zich komen melden, hetgeen wij nog deze week hebbeD gepubliceerd. De correspondent van de ar beidsbemiddeling informeert bovendien nog wanneer iemand voor het eerst zich komt aanmelden, waar hij het laatste gewerkt heeft en dan kan onderzocht worden of die persoon werkelijk bij zyn betrokken patroon klaar gekomen is met zijn werk. Is die man uit eigen beweging weggegaan, met b.v. het voornemen by de werkverschaffiag onder gebracht te worden, dan kan zoo iemaDd niet op de lijst geplaatst worden, waarmede dus die kans voorkomen wordt. A. Padmos: De werkelooze hunkert naar werk, steun trekken doet de arbeider niet graag, doch alleen wanneer er anders geen mogelijkheid is wordt het natuurlijk gaarne geaccepteerd. Denken B en W. echter de ge- organiseerden voor te trekken of gelijk op te behandelen met hen die niet aan een orga nisatie verbonden zijn? Voorzitter: Het is niet gemakkeiyk daarop direct een positief antwoord te geven. Dat moet eerst nader worden bezien. Het ware echter wel te wenschen dat allen een orga nisatie achter zich hadden. Ik kan echter wel mededeelen dat wanneer vanmiddag het bod dat B. en W. voor dat stuk land gedaan heb ben wordt goedgekeurd en door de eigenaren wordt geaccepteerd, het de bedoeling is om 4 Januari met de werkverschaffing re begin nen Dan zullen we zien wie werkloos is en zich heeft laten inschrijven bij den corres pondent van de arbeidsbemidaeiiDg. Wij kun nen alleen rekeniüg houden met gemelde werkloozen. Zij die niet komen melden we ten wij r.iet en kunnen wij derhalve niet in aanmerking laten komen Gezien wij nu na tuurlijk niet weten de verhouding onder de werkloozen die ge- en ongeorganiseerd zijn, kunnen wy nu nog niet zeggen of ze gelijk op tewerk gesteld zullen worden. Daarna werd besloten de eigenaren vaü dat stuk middelduinen het bod officieel te doen en te trachten alzoo een flinke ver ruiming te verkrygen. Rondvraag. Hameeteman: De werkloozen die komen stempelen en straks van hun bond steun kunnen krijgen, daaraan betaalt de gemeente toch ook haar deel? Voorzitter: Ja, wanneer de bond 10,— uitkeert overe nkomstig zijn reglement, dan legt het Rijk er ook 10,bij en in die 10,van het Ryk betalen de gemeenten hun deel. Hameeteman: Er zijn er wel die daarvoor niet in aanmerking komen omdat ze het grootste deel van bet jaar bij zich zelf wer ken, hoe gaat het daarmede dan? Voorzitter: Die heeft ook geen recht op uitkeering omdat hij zijn premie dan niet betaald zal hebben ook. Om de 4 weken ko men echter de uitkeeringestaten tercontröle naar het gemeentebestuur, dus de fraudes eventueel komen eerst na 4 weken uit U begrfipt echter de werkwijze van die steun regeling niet best. A. Padmos: De werkloozen verzekering is een particulier verzekeringsbedrijf, georgani seerd door de verschillende bonden Diegene die dus werkloos is en daarvoor premie heeft betaald, heeft een recht op uitkeering als lid van dat fonds, en dit. recht wordt verdub beld. doordat het Rijk de uitkeeringeD met 100 subsidies t De reglementen wordfn echter steeds strikt nageleefd, zoodat fraude bijkans niet moerelijk is. Mastenbroek meende dat een mensch geen rechten heeft, doch dat God ons alleen wel daden kan doen genieten, zonder dat wij eenig recht ons daartoe kunnen en mogen aanmatigen. A. Padmos: De heer Mastenbroek wil my niet begiypen. Het gaat by desteunuitkee- ring vau de bo/iden als b.v. by het bijzonder onderwys. Het bestuur spreekt dan ook van onze school, zoo kan de werklooze spreken van onze uitkeering. De bonden biy ven baas in eigen huis al subsidieert de staat, de Byz. schoolbesturen staan in eenzelfde functie. Wy hebben voor die uitkeering die wy eventueel na werkloos te zijn zullen trekken zelf be taald en de staat geeft ons daarboven een extra uitkeering in den vorm van 100%. De heeren gingen in deze richting nog even voort, waarop de Voorzitter meende dat het hier de plaats niet was voor politieke debatten en ontnam den heeren het woord. Daarna werd de vergadering gesloten. Het is Mr. Harm Smeenge geweest, die zich een benydenswaardige reputatie heeft verworven door zyn welgelukte pogingen tot verbetering van het geitenras, maar zijn roem wordt echter overtroffen door den On- oekende, die den eenvoudigen burger de oogen heeft geopend voor het nut en genoe gen van het houden van kippen, konynen en duiven. Op de eerste tentoonstelling van deSom- melsdy ksche Kouij nenfokkers-vereeniging „Nut en Sport", gecombineerd met de tiende tentoonstelling van de Duivenvereeniging de „Seinpost", was het reeds direkt druk, en we zagen dan ook velen met kennersblikken kyken naar de tentoongestelde dieren, die meerendeels zich niets aantrokken van de becritiseerende of bewonderende blikken der toeschouwers. De heer Hössen opent om even 7 uur de tentoonstelling. Wel is waar hinderden zoo uu en dan de binnenkomende menschen, maar dit doet niets af aan de waarde van zijn openingsspeech. Hy heet als eerevoor zitter van beide vereenigingen allen welkom, vooral de beide keurmeesters, en vindt het een aangename taak om de openingsrede te mogen houden, want reeds 24 jaargeledeD, toen hij op Plakkee kwam, hield hij van pluimvee, en weet ten zeerste de waarde te apprecieeren van een hok mooie duiven, een fraai konyn en een rashond. Meer en meer wordt het nut van pluimvee houden begrepen, en deze tentoonstelling is dan ook het bewijs dat hier op Plakkee ook de liefde voor de kippen, konijnen en duiven groot is. Hij hoopt dan ook, dat in de toe komst deze zaal veel te klein zal zyn, en wenscht den inzenders, die prijzen wonnen, geluk met hun onderscheiding, maar hoopt ook, dat de anderen zich niet laten ontmoe digen. Het doet hem genoegen aan den heer A. Schuurman, den eereprys te mogen over handigen voor de Kampioenduif, een kleinen zilveren beker, dien de heer Schuurman, voorzitter van de vereeniging „De Seinpost", in ontvangst neemt. Daarop brengt deze den heer Hössen in een kort woord dank. Over de tentoonstelling veel lof. De heer L. W. Veen, keurmeester van de duiven, vond deze tentoonstelling, uit deskundig oogpunt bezien, schitterend en naar ver houding zelfs beter dan in menige groote stad; inderdaad er was menig mooi duifje, en ook de heer Pleit, die de konynen en kippen keurde, had woorden van lof voor de Flakkeesche fokkers. Bij de konijnen was over het algemeen het gewicht goed, we zagen er van 15 pond; de ooren zelfs heel goed, evenals de bouw, maar de pels liet nog wel eens wat te wenschen over. De zeten- toonstelling is van veel nut voor de fokkers, niet alleen wordt hun beestje naar de fok waarde geschat, maar ook krijgen ze goede raadgevingen mee. Zoo zagen we staan „Niet mee fokken", en hoewel dit niet prettig is voor den fokker en misschien ook niet vooi het beest, met het oog op Kerstmis en Nieuw jaar, is dit voor hem van veel meer waarde dan een halfafkeurend woord. Overigens waren er vele inzendingen, prettig deed het aan om te zien, dat velejbeesten er wel ver zorgd" uitzagen, er was gezorgd voor goede ligging en best voer. Het is dan ook te hopen, in het algemeen belang, dat deze vereeni- ying veel meer leden krijgt, opdat zij ieder jaar, met stijgend succes een tentoonstelling kan organiseeren. Ten slotte de prijswinnaars: KONIJNEN. Klasse 1, Haaskl. VI. reuzen rammen oud, le prijs W. de Wit, 2e pr. J. v, Antwerpen Klasse 2, Haaskl. VI. reuzen rammen, oud, 3e pr. W. de Wit; Klasse 3, Haaskl. VI. reuzen rammen, joDg, 2e pr. W. Vis van Heemst; Klasse 4, Haaskl. VI. reuzen voed st.ers, jong, le pr. L StruikKlasse 5, Witte VI. reuzen voedsters, oud, le pr. J. J. Biene- Mt; Klasse 6. Witte VI. reuzen, voedsters, jong, le pr. P. Wielaard, 2e pr. A. Jacobs, 3e pr. A. Jacobs; Klasse 7, Konijngiljze VI reuzen voedsters, oud, le pr. W. Vis van Heemst; Klasse 8, Konljngrijze VI. reuzen rammen, jong, 4e pr. W. Vis van Heemst; Klasse 9. Konfingrijze VI. reuzen voedster, jong. 2e pr. J v. Antwerpen; Klasse 10, Chincilla rammen, oud, le pr. H. v. d. Sluis, le pr. H. v. d. Meide, 2e pr. H.v.d.Meide; Klasse 11, Chincilla rammen, jong, 2e pr. J Vol werk, 3e pr. W. de Bruin; Klasse 12, Chincilla voedsters, jong, le, 2e en 3e pr. H. v. d. Meide; Klasse 13, Chicilla voedster, oud, le pr. Jannetje Volwerk; Klasse 14, Chincilla. voedster met jongen, le pr. A Troost Klasse 15, Witte VI. reuzen, moeder met. jongén. 2e pr. K. Vermaas Jz.- Klasse 16, Zwart Holl. rammen, 3e pr. W de Wit; Klasse 17, Zwart Holl. voedsters, jong, le pr. U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. -* De rooktabak bij uitnemendheid I Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker: „Ik blijf ze rooken AJIeen om de kwaliteit!" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per V» pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B74* (Adv.) W. de Wit, 2e pr. J. J. Bienefelt; Klasse 18, Madagaskar Holl. ram, le pr. W. Vis van Heemst; Madagaskar Holl. voedster, 3e pr. W. Vis v. Heemst; Klasse 20, Jeugd Haaskl. VI. reuzen rammen, niet toegekendKlasse 21, Jeugd Haaskl. VI. reuzen, voedsters, 3e prtjs L. Joppe Ozn.Klasse 22, Jeugd konijn- grijze VI. reuzen, ratnmen, le pr. J. van Antwerpen; Klasse 23, Jeugd konijngr(jze VI. reuzen, voedsters, 2e pr. J. v. Antwer pen; Klasse 24, Jeugd Lotharingen rammen, le pr. J. Koevoets, 2e pr. A. F. Cuérand; Klasse 25, Jeugd Wit VI. reuzen, voedsters, le en 2e pr. J. J. Bienefelt, 3epr. J. Klink; Klasse 26, Lotharingen ram, oud, 3e pr.A F. Guérand; Klasse 27, Lotharingen voed sters, oud, le pr. J. A. Charbon, 2e pr. A. P. Guérand. KIPPEN. Klasse 28, Witte Leghorn haan, le prijs G. L Warnaer; Klasse 29, Witte Leghorns Trio's, jong, le pr. G. L. Warnaer, 2e pr. Gebrs. Buis, 3e prijs L. Nelisse; Klasse 30 Witte Leghorns Trio's, oud, le en 2a prijs T. Mosselman, 3e pr. G. Camfens; Klasse31, Witte Leghorns Trio's hanen, le pr. G. Cam fens; Klasse 32, Witte Leghorns Trio's hen nen, 2e pr. G. Camfens; Klasse 33,Trio be staande uit Mechelsche Koekoek haan en 2 N. H. Blauwe hennen, 2e pr. L. Nelisse; Klasse 34, N. H. Blauwe Trio's, lepr.G.L. Warnaer; Klasse 35, Witkuif krielen trio's, 3e pr. J, Troost; Klasse 36, Patrijs Leghorns krielen trio's, le pr. J. Volwerk; Klasse37, Red. Island trio's, oud, le pr. J. A. Slis; Klasse 37a, Red Island trio's, jong, 2e prijs G. L. WarnaerKlasse 38, Red Island banen, oud z g.v.,G.L. Warnaer, n.t. D.D.KoniDgs; Klasse 39, Barnevelders trio's, gezoomd, le pitjs G. L. Warnaer. Vee en Paardon. ROTTERDAM, 21 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerd557 vette runderen, 336 vette kalveren, 635 schapen of lamme ren, 917 varkens. Prijzen per f kilo: koeien 18-23ct30- 32 ct. en 35-38 ct.; kalveren 40-45 ct., 50-55 ct. en 62^-66 ct varkens 17 18 ct.; schapen 18-24 ct. per pond; schapen f 10-16 per stuk, De aanvoer van koeien was wederom ruimer dan vorige week Maandag De haudel was iets williger en de prijzen bleven vrij wel stationnair. Een enkel prima beest ging nog van 2 tot 4 cent boven noteering. Stieren nog niet voldoends ter markt, vandaar geen noteering. Vette kalveren met zeer grooten aanvoer, de handel was iets beter en dezelfde prijzen werden ook nu weder bedongen. Een prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen was tamelijk, de handel was niet best. De prijzen waren ge lijk aan vorige week Maandag. De aanvoer van varkens was minderruim. De handel was iets beter en er werden iets hoogere prijzen besteed. Een prima hok ging nog 1 cent boven noteering. Zouters geen aanvoer en vandaar ook geen handel. Boter, Kaas en Eieren, OUDEWATER, 21 Dec. Kaas. Aanvoer 57 partijen, tezamen 2565 stuks, wegende 12.825 K.G. Gouda eerste soort met rijksmerk f 25- 27, idem mindere f 22-24. Handel traag. APELDOORN, 21 December. Eieren. Aan voer 60,000 stuks. Prijzen per 100 van f 4.50 tot 6, middelmarkt f 5,25 Handel kalm. ROERMOND, 21 December. Eiermijn. Aan voer 2.500,000stuks kippeneieren. Prijs f 4,30 tot f 6,20, idem kleine f 3,10-4,30 eenden eieren f 3,70—4,50 de 100 stuks, TIEL, 21 December. Boter f 1,10-1,20 per K.G. Eieren f 4,50—5,50 de 100 stuks. Aanvoer 35,000 stuks. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 21 Dec. Heden waren de prijzen der aaidappelen als volgt: Brielsche eigenheimers f 3 30—3 80, bravo's f 3.70— 4 30, Zeeuwsche blauwef4.104.40,Zeeuw- scbe eigenheimers f 3 3.30, Zeeuwsche bonte f 4.10—4.40, industrie f2.25 2.80, eerstelin gen f 33 25, eigenheimers drielingen f 2— 2.60, blauwe eigenheimers f 3 25-3.60. Friesche eigenheimers f 33.40, Westland- sche ronde 6-8 ct. per kin. Met redelijken aanvoer, kalme vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 21 Dec. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer6350K.G blauw, schoon 50—65 ct.; 825 KG. wit Zeeuwsch 50-60 c.; 5300 KG Holl. geel 50—60 ct.; 1000 K.G. dauvrroot 30—45 ct. per K.G. Het betere vlas ontmoette goeden kooplust, maar de mindere soorten waren verlaten en werden slecht opgeruimd. Granen,. Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 21 December. Buitenland- sche granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk Stemming kalm. Rogge. 72/73 ko. Zuid-Russische disp. f 4,95 72/73 ko. Noord-Russische disp. f 4,95;Canada no. 2 disp. f 5,40; 73/74 ko. Laplata (Bahia Blanca) stoomend f 5. Gerst. Canada no. 3 disp. f 111, 62/63 ko. Zuid-Russische disp. f 100,63/64 ko.id. disp. f 110, 60/61 ko. Donau disp. f 109,60/61 ko. id. stoomend f 108; 62/63 ko. Laplata stoomend f 109. Haver. 53/4 ko. Noord-Russische disp f 6,40, 51/2 ko. Zuid-Russische disp. f6,20, Canada no. 3 disp. f 6 50, Canada no. 2 Pacific stoomend f 6,45; Canada no. 3 Pacific stoomend f 6,30 Mais per 2u00 ko. Laplata disp. 72, id. aangekomen f 71-70, id stoomend naar aankomst f 71 73, Donau/Galfox disp f70, id. aangekomen f 69-68, id. stoomend f 69, Laplata Cinquantine disp. f 81. ROTTERDAM, 21 December. Pjjne Zaden (boerennoteering)Blauw maanzaad f22 A 24, voerljjnzaad f 7 A 9, blauwbloeizaailijnzaad f 10 A 11 en witbloei zaailjjnzaad f 10 A 11, alles per 100 k g. ROTTERDAM, 21 Dec. Binnenl granen en peulvruchten. Geist f 6-6,60; Haver f 6 6,50; Erwten, Kleine groene f 10 11,50. Verder van f 7-9; Schokkererwten f 14 18. Verder van S 8-12. Bruine boonen naar kwaliteit van f 7- 9,25, alles per 100 kilo gram. DlltKHIiAMD. In ons kort verslag vi vergadering van „Volksonderwijs" va afd. Dirkslaud hebben we beloofd, nog terug te komen op de rede van de heer Weiteriug over: „Het Openbaar en het Onderwys". Als inleiding begon spreker, dath(j< avond geen debat zou geven, daar het gramma reeds overladen was, maar da te allen tijde bereid was, om in overleg het, bestuur en met zijn tegenstander wilde aantoonen, dat de door spreker voren gebrachte feiten op niets anders leugens en grove verdachtmakingen beru een openbare debatavond uit ie schrt Duideljjk zette spreker uiteen, dat he ginsel der openbare school onaanvechl is en haar behoud en bloei een natie belang. Uitvoerig werd Btilgestaan bij strfid, die in de Tweede Kamer gestr werd betreffende de floaucieele geiijkate van het „bijzonder" met het openbaar oi w(js. Prachtig kwam naar voren, dat ouder in Nedeiland in de gelegenheid w gesteld, op de openbare school dat godsdienstonderwijs aan zijn kind te geveD, wat hij voor de opvoeding van spruit noodig oordeelt. Verder staafde: kei met tallooze bewjjzen, dat de open school absoluut niet godsdienstloos of godsdienstig is. We kunnen ons begri] dat spreker hier in vuur geraakte, meerdere malen wordt dit „valsch" i door onze tegenstanders gezongen. Uit eigen kracht dan ook aldus spr moeten we bewjjzen, dat het open onderwijs „het" onderwas der natie is,' onderwijs niet de dwang van degeeste leiders is, maar de vr(je wil van het N< landsche volk! De strjjd prikkelt dan ook tot kra< inspanning, maar we moeten strijden middelen, die den toets der felste kr kunnen doorstaan. Duidelijk toonde spr aan, dat de godsdienst vaneenrukt, wa behoorde te afin, niet de godsdienst ze zijn hooge, heilige beteekenis, maar het de mensch van den godsdienst heeft gem: En zij, die hieraan medewerken,zullen maal tot het volle besef komen, dat zij G dienst als dekmantel hebben gebruikt eigen zelfzuchtig streven! Dogma's zijn op de openb. school uit booze, maar met meerdere voorbeelden t de spreker aan, dat dagelijks den kind dingen worden geleerd, waaruit innige vrucht spreekt. In de „bijzondere" sc viert de kerk hoogtij en legt ze reeds bf op de teere ziel van het jonge kind. Vol spreker is het onderwijs aldaar dan ook Vraagt uitsluitend Spreekuren 8.3010.uurv.m./ alle 12.30 uur n.m. werkdagen. 78 uur 's avonds op Maandag, Woensdag en Vrijdag. En volgens afspraak. .TRANSFORM INE" van Dr. MORTREUX. VERFT Uw haar direct in de gewenschte kleur. Eenvoudig doorkammen. Onschadelijk. Compleet per stuk f 4.50. ROTTERDAM. Oe Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver- ianqd in de goede richting is: Literatuur en Prijscourant aanvragen over Hygiënische- en Sanitaire Artikelen bij HUFKENS, Gelderschekade7, Rotterdam Telefoon 54538.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2