Crisiskout op het Damrak. Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1931. 3 gestort. Hem was in uitzicht gesteld, dat dit geld zou worden gebruikt als afbetaling op een huis, dat getuige wilde koopen, voor welken koop hy een hypotheek noodighad. Getuige heeft het geld geatort en daarvoor een kwitantie gekregen. HU had toen nog geen enkel formulier ingevuld, later zynT. en de inspecteur M. samen geweest by ge tuige en toen is er een stuk geteekend. Ge tuige zegt, dat hy geen spaarbrief heeft wil len aanvaarden, men heeft hem toen ruim 700 terug willen geven, maar dat heeft hy niet geaccepteerd, hij wil alles terug hebben. De president: Massa's menschen zyn op dezelfde manier als u bedrogen. Voor dien zwendel nemen ze dan zoo'n oneeriykejon- gen, zoo'n praatjesmaker. De president tot verdachte: Doe je nu nog zaken Verdachte: Neen, ik ben veldarbeider. De president: Juist, hou je daar maar by spitten en rooien! En praat dan maar een beetje tegen de koelen. Je liegt al, voor je je mond opendoet. Voor die ƒ100 per maand heb je je tot leeiyke streken geleeud. Verdachte: Ik heb nooit salaris gehad. Van den post van Grootenboer heb ik 15 ge kregen, maar verder heb ik maar heel weinig ontvangen. De getuigen J. v. d. Doel en K. Grooten boer bevestigden de verklaringen van Groo tenboer. De laatste verklaarde, dat de zaak zoo was voorgesteld, dat de heele koopsom 3000 bedroeg. Daarop gaf de maatschappy 2100 hypotheek. Met de door Grootenboer gestorte 900 zou de heele koopsom afge daan zijn. Er was nog gezegd, dat de spaar brief alleen als zekerheid voor Grootenboer gold. Mocht het wat lang duren, dan zou er rente van de 900 worden betaald. Er waren 3 getuigen a décharge gedag vaard, waaronder de inspecteur M. Deze was echter niet opgekomen. Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat in Den Haag bestaat een maalschappij tot exploitatie van onroerende goederen, Nieuw Eigenhuis, die spaarbrieven uitgeeft. Als men twee jaar betaald had, kan men een geld- leening sluiten by de maatschappij, maar het bedrag van de leening is altyd lager dan het gestorte bedrag. Het eenige mooie van deze spaarreke ningen is te vinden in den linkeronderhoek, waar de naam van den commissaris Van Heeckeren van jMoiecaten staat. Anders is er weinig moois aan. Deze maatschappy neemt nu menschen in haar dienst, die uit blinken door gebrek aan verantwoordeiyk- heidsgevoel, of, zooals verdachte, door gebrek aan waarheidsliefde Deze spaarbrieven zyn by de eilandbewoners zoo langzamerhand be rucht geworden. Er zyn tallooze klachten in gekomen en daarvan zyn er twee vervolgd. Nu wordt er beweerd, dat de inspecteur M. de ware schuldige zou zijn. Inderdaad zou het O. M. ook M. vervolgd hebben, als tegen dien voldoende getuigen waren le vinden geweest. M. is trouwens een even onontwikkeld man als deze verdachte. M. was metaalbewerker met 10 kinderen, die men maar inspecteur heeft gemaakt en agenten liet aanstellen. De verdediger, mr. A. de Mooy: Maarhy is geen 19 jaar. Het O.M.: Neen, dan kon hy ook geen kinderen hebben. Mr. Reumer acht dezen verdachte niet in aanmerking te komen voor een voorwaardelijke veroordeeling. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. de Mooy, zeide aan de eerste verklaringen van verdachte in de instructie afgelegd niet veel waarde te hech ten. Er zyn zooveel getuigen gehoord en zelfs meer dan eens gehoord, dat men die verhooren met de noodige reserve moet aan vaarden. Een fout is het, dat men niet heeft nagegaan, welke rol de inspecteur M. heeft gespeeld en het O. M. dezen niet heeft op geroepen. T. komt zoo van het boerenland, hy' is veldarbeider geweest, geen wonder, dat hy zich nauwkeurig hield aan de instructies van den inspecteur. Verdachte was er van overtuigd, dat de spaargelden door de storters altyd weer op te vorderen zouden zijn, en dat hij den cliënten een hypotheek in uit zicht kon stellen. Naar pleiters meening is verdachte de speelbal van den inspecteur M. geweest, uit zichzelf zou hij niet tot een dergeiyke daad zyn gekomen. Verdachte's belang bij de zaken was heel gering, van den post-Grootenboer heeft hy niet meer dan 15,— gekregeD, op den post-KIink zelfs geld toegelegd. Een samenweefsel van verdichtsels kon pleiter hier niet ontdekken, één onwaarheid heeft verdachte slechts ge sproken, nl. dat de klanten geen spaarrekening sloten, maar een hypotheek. Pleiter conclu deert tot vrijspraak, subs, een Daderonder zoek n3ar de gedragingen van M. meer subs, de alleruiterste clementie, indi6n mogeiyk een voorwaardelyke straf. Uitspraak 29 dezer. Uitspraken. In een zaak van H. v. R., 20 jaar, chauf feur te Middelharnis, appellant van twee von nissen van den kantonrechter te Sonamelsdyk, Waarby hy, wegens het besturen van een auto in staat vaD dronkenschap en wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, door te Melissant, zonder een teeken te geven, plotseling van richting te veranderen, tengevolge waarvan een 12-jarig jongetje was aangereden, was veroordeeld tot twee maal 6 dagen hechtenis, heeft de rechtbank de vonnissen vernietigd en op nieuw recht doende, verdachte veroordeeld tot 2 maal 6 dagen hechtenis. H. v. R. 20 jaar, chauffeur te Middelharnis. wegens het veroorzaken van dood door schuld - verdachte had te Nieuwe Tonge een auto bestuurd, terwyi hy onder den invloed van alcohol verkeerde en daarmede den veldar beider J. v. d. Boom aangereden, die dien tengevolge was overleden tot 9 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht een motorrytuig te besturen voor den tyd van 1 jaar. In een zaak van M. de B., 24 jaar, vracht rijder te Den Bommel, appellant van een von nis van den kantonrechter te Sommelsdyk, waarby hy wegens overtreding van de Motor en Rywielwet hy zou op 27 Julirydende op eeu weg ouder Middelharuis niet voldoende zyn uitgeweken voor een aan de rechterzyde van den weg hem tegemoet rydenden auto, bestuurd door mej. C. Born was veroor deeld tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis, heeft het O. M. geöischt vernietiging van het vonnis en vryspraak. De verdediger mr. Kwast uit Den Haag, sloot zich by hot requisitoir aan. Uitspraak 29 dezer. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. Poging tot diefstal. De 19-jarige landbouwarbeider M. v. d. B. uit Sommelsdijk is door de rechtbank te Rotterdam tot één jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens pogiug tot diefstal. Aanvau- keiy'k had verdachte halsstarrig voor de politie, voor de rechtbank en zelfs tegenover zyn moeder en zyn raadsman, ontkend schul dig te zijn. Zelfs wierp hy de verdenking op andere personen. Naderhand heeft hy de feiten toegegeven. De procureur-generaal, die uitstel van deze zaak had verzocht, om nadere inlichtingen omtrent verdachte te krygen, had den amb tenaar der reclasseering gedagvaard, die het Hof mededeelde, dat verdachte by een voor waardelyke straf, direct aan het werk kan gaan in een andere omgeving. Dit was voor den procureur-generaal aanleiding het Hof voor te stellen gezien het berouw dat verdachte thans toonde de hem toegekende straf voorwaardelijk op te leggen, met drie jaar proeftijd en onder bijzondere voorwaar den. De verdediger, mr. W. J. C. A.Nygh ver zocht daarna den jongeman onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het Hof heeft daarna onmiddellijk uit spraak gedaan en arrest gewezen conform het requisitoir. Het beval de opheffing van de voorloopige hechtenis. Openbare raadsvergadering van den Raad der gemeente OOLTG ENSPLAAT, op Dinsdag la Dec., des nam. 4 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter Bugemeester Donkersloot opent de vergadering met gebed en heet de aanwezigen welkom. De Voorzitter deelt mede, dat deze ver gadering is belegd speciaal met het doel tot benoeming van een onderwijzer aan de 0. L S. No. 1. Spreker heet het nieuwbenoemde Hoofd, den heer Meijer, die daartoe in hun midden aanwezig is, van harte welkom, en wenscht hem toe, nu hij juist dezen dag in funtie is getreden als Hoofd der school, dat hij vele jaren in de gemeente tot het belang van het kind, mag werkzaam zyn. De notulen worden niet gelezen, maar aan gehouden, zoodat men tot punt 2 direct over gaat. Punt 2. Benoeming onderwyzer. De Voorzitter deelt mede, dat 14 personen hebben gesolliciteerd, waarvan heden morgen 3 personen hebben proefles gegeven. In besloten zitting worden de sollicitanten besproken. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de volgende voordracht is gemaakt in overleg met den heer Meyer. No. 1 J. Boekebos, Berger Compagnie. No, 2. J. Hennekey', Groede. No. 3. L. Kleijburg, Tbolen. Met algemeene stemmen wordt no. 1 be noemd. De heer Hobbel stelt voor eerst punt 7, avondcursussen te behandelen, om het onder- wys af te wikkelen, gezien er eenige onder- wyzers op de tribune zitten, die er belang btj hebben. De Voorzitter heeft daartegen bezwaar, gezien dit een precedent zou scheppen, wan neer b.v. een anderen keer punt 7 „werkloos heid" inhield, en we zoo iets ook zouden moeten doen, wanneer er een aantal werk- loozen op de tribune stonden. Men gaat over tot het lezen der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter deeit mede, naar aanleiding van de vraag van den heer Brinkman uit de vorige zitting, dat door hem aan den Minis ter is gevraagd, een regeling te treffen, voor loonderving, by vorst, voor de werkloozen. Tot antwoord is ontvangen, dat zulks door den minister wordt overwogen. Ook heeft de Voorzitter op verzoek van den heer Hobbel zich in verbinding gesteld met de Ryks-seruminrichting tot verdelging der ratten, om zoo mogelijk het serum gratis te ontvangen. Toegestuurd is een fleschje serum met de gebruiksaanwijzing en prijzen er by. 1 fleschje kost ƒ1.15,10 fleschjes ƒ8.30. Na eenige bespreking wordt besloten, aan het aanplakbord kennis te geven, dat die genen, die veel last van ratten hebben zich ter secretarie kunnen vervoegen, waar hun dan tegen betaling een dergelyk fleschje met gebruiksaanwyzing zal worden ter hand gesteld. Gezien er eenig gevaar aan verbon den is, is de gemeente daardoor ook van de verantwoording af. Bericht uit Oude Touge dat in het Bestuur der driukwaterleidiugzyu herkozeudeheeren Prince en de Wit. Een af- en overschryving rekening 1931 wordt goedgevonden. Goedgekeurd terugontvangen van Ged. Staten de verordening beroep Woningwet. Ingevolge de vraag van het raadslid van Kempen inzake verzanding Hellegat heeft de Voorzitter zich in verbinding gesteld met Ir. Jacobs, die te Den Haag daar over heeft gesproken De Voorz. deelt mede, dat aan Ir. Jacobs is medegedeeld, dat de verzanding reeds anderhalfjaar gaande is, die niet mag worden vooruitgeloopen. De ondiepte der haven wordt ook onder het oog gezien. Een afwachtende houding zal worden aan genomen. Ingekomen is een schryven van den heer Smeets te Achthuizen, die vermindering van schoolgeld vraagt met terugwerkende kracht, gezien zyn aanslag niet meer 2000, maar op 1200,- is bepaald. Hierop wordt gunstig beschikt. Terugontvangen van Ged.Staten de heffing rechten aanplakbord. Deze administratieve wijziging wordt goedgevonden 3. Benoeming leden commissie Wering schoolverzuim. Aftredend dhr. A.BraberOz. en J. C. Vermaas. In een schrijven beveelt de commissie de aftredende heeren aan. Met groote meerderheid worden beide heeren herkozen. De heer J. C. Vermaas neemt de benoeming niet aan, waarom deze vacature wordt aangehouden tot de volgende zitting. 4. Vaststelling brandkranen. De Mabeg vraagt permissie tot het aan brengen van brandkranen of liever spuit- kranen, vergezeld van een teekening, waar op ze zyn aangegeven. De prijzen daarvan bedragen 30,— per kraan ineens, of ƒ3, per kraan per jaar. De Voorz. deeltjmede, dat 8 kranen noodig zijn op verschillende plaatsen in het dorp, en een paar te Achthuizen. Voorgesteld wordt de som van 30,- per- kraan alsdan ineens te betalen. Wordt algemeen goedgevonden. 5. Vastgesteld wordt de vergoeding over 1929 voor de Bijz. Scholen, krachtens art. 101 der L O. Wet. Evenzoo wordt goedgun stig beschikt op een verzoek der Bijz. School voor het geven van een cursus in Fransch (in 1929). Dit bedrag is groot 329, 6. Verzoek der familie Wed. Wilten voor kapitaalstorting voor onderhoud graf. De Voorz. zegt dat dit verzoek gericht is tot B. en W., maar spr. vindt dat dit tot de competentie van den Raad behoort. B. en W. zijn het graf wezen bekijken en hebben dit in goede conditie bevonden. B. en W. willen een minimum eisch stellen van 100,— voor onderhoud. Mochten er eventueel kleine re paraties zijn, zou men ineens ƒ200,— willen voorstellen. Hierover volgt een bespreking. De Voorz zegt dat B. en W. zich er niet aan willen onttrekken, te meer, omdat er straks nog een dergelijke aanvrage wachtende is Besloten wordt dit bedrag op 100,— te bepalen en te vragen zoo mogelyk ƒ200,— te storten. Besloten wordt ook het graf van wijlen den heer Nelis, gemeente-ambtenaar voor rekening der gemeente op te knappen. 7. Voorstel avondcursussen. De Voorz. heeft in overleg met B. en W, daarvan een rekening, of liever een raming gemaakt en schat het bedrag dat de gemeente zal moeten bijpassen, na aftrek der te ont vangen schoolgelden 47,80. Ruim genomen ramen B. en W. die op 100, Het plan van avond-cursussen wordt door de raadsleden toegejuicht en machtiging tot uitkeering wordt verleend. 8. De hondenbelasting van A. Huijsman wordt, gezien 's mans flnancieele omstan digheden oninvorderbaar verklaard. De Voorz. doet nog mededeeling, dat door slechten waterafvoer, de Voorzitterj van den polder Oudeland hem heeft medegedeeld, dat het werk door de werkloozen tydelijk zal worden stopgezet. Door een mededeeling van den heer van Kempen is er in zooverre weer een weinig hoop dat men zal kunnen blijven doorgaan, gezien deze toezegging heeft gedaan, ten spoedigste maatregelen te treffen. Spr. houdt zich voor de belangstel ling van dhr. van Kempen ten zeerste aan bevolen. De heer v. Kempen bevestigt, dat hij morgen het werk zal opnemen, en pogen de menschen aan den gang te houden. Dan doet de Voorz. nog mededeeling dat de bijdrage van het Ryk inzake de werk verschaffing niet 75 zal zijn, zooals de toezegging was, maar in de uiterste instantie 70 loopende van 2 Mei 1931 tot 2 Jan. 1932. Het laarzengeld is bepaald op 1,— per week (16 cent per dag). Na eenige besprekingen van minder be- langryken aard, ging de vergadering in ge heime zitting over. Verslag van den Gemeenteraad van den Bommel op Woensdag 16 De cember des namiddags half drie. Voorzitter Burgemeester Brouwer. Aan wezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en leest de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de gemeente Oude Tonge, dat de heeren Prince en De Wit benoemd zyn tot leden van het Bestuur voor de Drinkwater leiding. Een schryven van A. J. de Weert oven' de Hondenbelasting. Een vorige vergadering heif h Dd 0t) V01'zoek beschikt, dat' beiustte op een misverstand en B en W Word? ,Vnn°?' DU 8°e<igunstig te beschikken! Wordt zonder stemming aangenomen Een schrijven van W. C. LultendHk om hondenbelasting. B. en W. stéllen voor dit toe te staan. Wordt zonder stemming aangenomen. e Nog eens een schryven van Luyendilk, over de onkosten, om een kind de U.L O in Middelharnis te laten volgen en vraagt vergoeding van de reiskosten. B. en W stellen voor, dit te geven, aangezien dit altyd gebeurt. Wordt aangenomen. Een schryven van de vereeniging van ar beiders in 1 uin- en Landbouw te Oude Tonge over haar leden, in den Bommel woonachtig' waarin zij verzoekt, de voor haar leden een zelfde regeling te treffen als in O.T. dus een wachtweek a 7,10 voor gehuwde en f& voor ongebuwden. B. en W. stellen afwy'zend voor. De heei Hokke is het er niet mee eens, want zy die de eerste wachtweek uitbetaald krii- g0ÜL u6n regel reeds 3 a 4 weken werkeloos. Stelt dan ook voor, om hun, die de eerste week van December werkeloos waren, ook de wachtweek uit te betalen. Hy is net niet eens met de steunregeling Na eenige discussie stelt Voorzitter voor afwijzend te beschikken. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zjj mededeelen dat het Raadsbesluit van 20 November aan de Kroon is voorge dragen voor vernietiging. Jongeling stelt voor, (de Benzine-questie) dit voor kennisgeving aan te nemen want dit is met in het algemeen belang. Hij stelt voor om met algemeene stemmen daartegen te protesteeren. Voorzitter vraagt een afgerond voorstel, want dit is een verschil tusschen Voorzitter en den Raad. Hy vond het zyn plicht, omdat hy het met dat voorstel uit algemeen belang niet eens was, dit by de Ged. Staten in kennis te stel len. Ook is het niet verstandig, buiten den Raad om, er tegen te reageeren, want dat heeft geen officieel karakter. De heer Jongeling. Het besluitis nog niet vernietigd, alleen daarvoor voorgedragen. De Kroon kan een andere opvatting hebben. Hii stelt voor, stappen te doen, om vernietiging van dat voorstel te voorkomen, hem heereD Lokker ea Troost ondersteunen Burgemeester leest dan den brief van Ged. Staten voor en zal Jongelings voorstel in stemming brengen. De heer Jongeling betoogt nogmaals, dat zyn voorstel in het algemeen belang is. Voorzitter betoogt van niet, het is geen persoonlijke kwestie, maar benzine levert nu eenmaal een gevaar op, als ze blijft liggen De heer Jongeling: B. en W. moeten zeg gen waar de benzine gelost moet worden aitH?0rZltte?-.deeIt med6' dat dit laQS biet altyd mogelyk is. De heer Lokker, U kan wel zeggen dat er heelemaal niet gelost mag worden Voorzitter, het is niet makkelijk, ook, door- dat de haven een getij haven is. De heer Jongeling kan onmogelyk goed keuren, dat er geen rekening wordt gehou den met de meerderheid van den Raad rr^e^ef J°ngeling tot den Voorzitter. Als U de Gedeputeerde Staten niet ingelicht had was er niet over gesproken. Burgemeester deelt dan ook mede, dat hij er over gesproken heeft, en blijft bij zijn standpunt, dat het laten liggen van benzine gevaarlyk is. De heer Buth verzoekt rekening te houden met de omstandigheden. Voorzitter neemt Rotterdam ais voorbeeld waar een schip, dat benzine heeft geladen' kome'n661' "iet zyn lading aan den wal mag Bij brand zijn er hier geen middelen, om zoo iets te blusschen. De heer Buth vindt een beperkten tijd van lossen heel goed maar een tyd van 2 x 24 uur kan noodig zijn. Dan komt het voorstel in stemming. Allen voor, uitgezonderd de heer Hokke. Een brief van Ged. Staten over wijziging van de schoolgeldregeling. Dit is een admi nistratieve kwestie, en B. en W. stellen voor dit zelf in orde te maken. Wordt goedge! vonden. 5 B De uniforme regeling voor Besmettelybe ztekte wordt eveneens goedgekeurd Voorstel van B. en W. om 80 opcenten te henen op de gemeentebelasting. Wordt be- sloten. (Was reeds by de begrooting behan deld, maar dit moest by een besluit van den Kaad aangenomen worden). Ingekomen zijn de geloofsbrieven over de benoeming van den heer Mast als lid van den Kaad. Er wordt een Commissie benoemd De heer Jongeling vraagt, of dit hier niet kan want dit is toch maar een wassen neus. Dy de rondvraag verzoekt de heer Hokke een steunregeling voor de werkloozen, even als verleden jaar. Zyn voorstelt luidt 1. Gehuwde en ongehuwde kostwinners, die uitgetrokken zyn ƒ6,50 per week, pius 60 ct. toeslag per gezinslid boven de 2 personen, tot een maximum van 2,- per week. 2. Voor gehuwden, ongehuwden en on georganiseerden ƒ4,— per week plus zelfde toeslag als boven. De uitgetrok- kenen krygen denzelfden toeslag als onder 1 genoemd. Toeslag uit de werkloozenkas van s fr-li ?.er week tot 2 personen. Vnnri'?? g van de eerste wachtweek. oorzitter vraagt of er al uitgetrokken zijn. De heer Hokke: Wel by de R.K. De heer Houthuyzen: De regeling is, dat zy, die vyf of meer jaar uitgetrokken zyn geweest, geen steun meer ontvangen. Dat is op het oogenbiik het geval en wy moeten in dien nood voorzien. Voorzitter vindt dit voorstel sympathiek, maar kan de draagwydte er nog niet van overzien. Hy vraagt om het voorstel aan B. en W. te sturen, om dan binnen 14 dagen met een voorstel te komen, desnoods met terugwerkende kracht van 14 dagen. De heer Hokke kan zich daarmede ver- eenigen. De heer Jongeling vraagt of er een steun regeling is. Voorzitter deelt mede, dat deze verleden jaar niet ia toegepast door de werkverschaf fing. De heer Jongeling vraagt dan of dit enkel is voor georganiseerden. De heer HouthuizenOok voor ongeor ganiseerden. De heer Jongeling is het met den voorzitter eens en zag gaarne dat dit met de organisaties werd besproken en stelt voor dat de heeren Hokke en Houthuyzen dit met B. en W. bepraten. De heer Hokke kan zich daarmede ver eenigen. Op een vraag van den voorzitter en de diverse antwoorden blykt dat er vele werk loozen niet gaan stempelen. Werkloos zyn er ongeveer 60 man, maar stempelen doen er maar 5 of 6. Nu vraagt men in Den Haag naar het aantal werkloozen en dan mogen alleen zy die stempelen worden opgegeven. Gevolg is, dat men aanneemt dat de toestand beter is, dan de vermoed wordt. Z(j die dus niet gaan stempelen, bederven niet alleen hun eigen zaak, maar ook die van de anderen, die door te stempelen niets anders dan hun plicht doen, wat de heer van Houthuljzen terecht de opmerking doet maken, dat zy, die niet gaan stempelen, dat zeker niet noodig hebben, anders zouden zy wel beter voor hun belang opkomen. Voorzitter meent dan ook dat zy dieniet stempelen, zich wel eens leelijk konden ver gissen, want dat zy dan één of twee weken op werk moeten wachten, terwijl zy anders direct geholpen hadden kunnen worden. Daarna vraagt de heer Bakker inlichtin gen over het einde van de kaai, dat verzakt. Voorzitter belooft dit in orde te laten brengen. Daarna gaat de vergadering in geheime zitting over. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Donderdag 17 Dec. des namiddags 2.30 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Afwezig wegens ziekte de heer v. Oostenbrugge. Veel publieke belangstelling. De voorzitter opende de vergadering met gebed en stelde voor het lezen der notulen aan te houden Voorzitter: Deze vergadering heb ik uit geschreven, naar aanleiding van een inge komen verzoek daartoe van de beide Wet houders en 3 raadsleden. Gaarne zou ik van den eersten onderteekenaar vernemen, wat men op deze vergadering wenscht te be- schen iets overkomen, zy recht hebben op invaüditeitsrente? Voorzitter: Ja, dat zal wel. Riem ens: Ik wilde over deze schoolkwestie nog Bpreken. Voorzitter: Dat kunt U volgende week doen. Nu komt alleen in behandeling de zaak waarvoor deze vergadering is aangevraagd. Riemens: Dan zou ik nog de steunregeling willen behandelen. Voorzitter: Ook dat kunt U volgende week. Holleman: Ik steun Riemens in zyn voor stel dit nu te behandelen. Voorzitter: Wy nemen geen overyid be sluit. B. en W. moeten dit eerst bezien. Dan sluiting. Weg in Spijkenisse. In antwoord op een schryven van den B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, betreffende het kruispunt van Groenekruisweg en Voorweg te Spijkenisse, deelde de Prov. Waterstaat mede, dat de woning van het Groene Kruis zal komen te liggen aan den Parallelweg, die gemaakt wordt teneinde aan eenige perceelen aan dien weg uitpad te verleenen, zoodat dit niet rechtstreeks op den nieuwen Provincialen weg behoeft te geschieden. De Parallelweg is van den doorgaanden Provincialen weg nog door een vrye strook gescheiden. Op deze wyze is een alleszins bevredigende toestand ter plaatse verkregen, ook wat de verkeersveiligheid betreft, zonder dat de Provincie tot verdere onteigening c q. amotie van het Groenekruis-gebouwtje behoeft over te gaan. Holleman: Met genoegen voldoe ik aan Uw verzoek. Die aanbesteding van die sloot in den Molenpolder, wij meenden dat daar aan een voordeel voor de gemeente verbon den zou zitten in den vorm van verbetering van den toestand, het blijkt echter dat het een strop is en. slechts den eigenaar ten voordeel bomt. De wy'ze hoe dat werk is aangevangen is af te keuren, eerst was de werkverdeeling in handen van den aan nemer, nu behandelt de gemeente dit. In verband met het genomen besluit van den Raad zou ik willen vragen wat is er al gekomen van het benoemen van een commissie van werkverdeeling waarin 2 werkeloozen zitting zullen hebben? En wat voor de uitbetaling van de wachtweek waar toe met 4 3 stemmen is besloten? Wij moeten de band aan den ploeg slaan, anders komen onze inwoners om van honger. De voorzitter zal wel zeggen er is geen geld, 't Rijk kan wel tot 75% subsidie geven en dan doen wy met de 500,— die we de bewaarschool zouden willen onthouden al heel wat, ik meen dat het nuttiger besteed is aan werkverschaffing als aan die school. Laten wij dien weg bewandelen. Ook de visschei-y gaat slecht, ook voor die menschen moet gezorgd worden. Is de voorzitter te vreden over de wyze van werkverdeeling by de slootwerken? Voorzitter Ik ben overtuigd dat het werk naar genoegen werd uitgevoerd, het is bij werkverdeeling niet mogelyk het allen naai den zin te maken. Het spjjt mij dat beide wethouders deze vergadering mede hebben helpen aanvragen, z(j hadden beter gedaan bij my te komen. De heer Holleman komt echter niet met een omlynd plan, wat moeten wy nu besluiten, er is slechts in principe besloten een steunregeling in het ieven te roepen, doch geld is er nog niet. HollemanIs er moeite gedaan om geld te krijgen? Ik stel voor een commissie voor werkverdeeling en-verruiming te benoemen Voorzitter: Er dient toch zeker eerst werk te wezen alvorens een commissie noodig is. Holleman Draagt het de goedkeuring van den voorzitter weg dat by de hervatting van het werk menschen te werk zyn gesteld die nog inkomen hadden en dat zij die geen inkomen meer hebben geen werk verstrekt kon worden VoorzitterDaarop kan ik geen antwoord geven. Holleman: Worden er voor die menschen rentezegels geplakt, opdat indien die men- De volgende vermakelyke dialoog van twee „outsiders", op het Damrak tegenover de Beurs, treft men aan in „De Zaken wereld". De twee nieuwbakken economen waren contrasten, niet alleen in wezen, doch ook in uiterlyk. De een was lang en mager en baissier, de ander dik en kort en in zyn boezem woonde optimisme. „Je hoort 't kraken", zei de lange. „Je hoort V De dikke spitste de ooren. „Da's bij C en A", sprak hy. „Ach nee", legde de lange uit, „ik bedoel de wereld, de maatschappij..." „Aha", glimlachte de dikke, „dat zal zoo'n vaart niet loopen. Zoolang er leven is, is er hoop. Briand is nu naar Beriyn, dat zal een heele opluchting geven..." „Briand", fluisterde de lange en boog zich geheimzinnig over zijn vriend. „Briand is dood. „...Wat?", fluisterde de kleine man ont zet terug, „wat. „Briand is dood, zeg ik je... allang... maar ze hebben 't stiekem gehoue, omdat anders de boel niet meer te houeis... om dat zonder Briand die Volkenbond heele maal op de flesch is... ze hebben een vent gevonden, die sprekend op hem lijkt... die is nou in Beriyn.en Laval doet 't woord. Briand heeft 't zoogenaamd aan z'n keel De dikke stond sprakeloos. „Hoe weet je dat?" bracht hy er ten slotte met moeite uit. „Doet er niet toe", zei de lange, „ik weet 't..." Hij haalde een groezelig pakje uit z'n jaszak en rolde 'n sigaret. „Weet je, dat de Nederlandsche Bank honderd millioen pond heeft verloren?". „Nee...", stotterde de dikke en veegde zich een druppel van z'n voorhoofd. „...en toch is 'tzoo... Vissering heeft zitten huilen bij de leege kasde Koniugin heeft 'm laten komendat moet niet malsch zyn geweest..." „...en nou?" vroeg de dikke ademloos. .ze hebben hulp gekregen van B.I.B tegen twintig percent.op korten ter mijn..." „Wat je al niet hoort", zucht de dikke man hartgrondig. „...Da's nog niks", hernam de lange, „...as we hier 't goudpunt kryge... dan worden alle fondsen nul..Wat denk jy van den gulden...?" „...Daar heb ik nog niet over gedacht", bekende de dikke man eerlijk. .die wordt niet meer waard dan 'n cent, man", sprak de magere schor, „...let op wat ik je zeg.de gulden wordt 'n cent. „...Dan ga ik centen sparen," meende de de dikke listig.... „die zijn nou nog goed koop; dan heb je straks niks als guldens. De magere peinsde een poos over dit denk beeld. „Da's nog zoo gek niet, wat je daar zegt... dat kon ik ook wel doen... je ken tegenwoordig trouwens nog beter koper heb ben as goud... nou ze die gouwe standaard overal afschaffen „...Maar 't disconto trekt overal erg aan in prys", meende de dikke opgewekt, „as je nog ook nog betere pryzen krijgt voor rubber en suiker... dan zijn we weer 'n end op streek Ja, asviel de magere hem sarcastisch in de rede, „as me tante wieltjes had... was 't 'n Cadillac.ik zie niks anders as hongersnood en inflatie..." „...Inflatie is niks erg", antwoordde de dikke, .dat is wat ze in Duitschland heb ben gehad.m'n zwager heeft toen in Aken een slaapkamerameublement gekocht voor 'n riks... as we dat hier krijgen.ken ik me ook *s in de nieuwe meubeltjes zetten De magere had daar niet van terug. „Wat hier mankeert", zei hij, „z(jn lui met her sens... lui van de practyk.zooals wy. lui die niet kletse, maar doen..." k

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3