CE Het Ziekenhuis vraagstuk voor Flakkee ten einde. Huiduitslag. RECHTZAKEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1931. Het vraagstuk van eau eigen ziekenhuis huis een steen aangebracht zal worden, welke voor Flakkee is nu zoo wat rutin een kwart eeuw aan de orde in verschillende achter elkaar optredende comuiissie's en comités, die elk op zich de gedachten hebben ge koesterd, deze zoo belangrijke zaak tot een goed einde te kuunen brengen. Jaren geleden is er een inzameling van gelden gehouden voor de. eerste kosten van een Ziekenhuis, om daarna in den vorm van een stichting een Ziekenhuis te stichten. Dr. Knöps heeft die gelden rustig op de boerenleenbank belegd oui de uitkomst van dat streven af te wachten en daar is het gedurende een groot aantal jaren bh geble ven De commissie die het beheer over dit foudsje had, stierf geleidelijk aan uit, totdat nog twee leden in het land der levenden zijn. Verschillende corporaties op het terrein van de liefdadigheid hebben wel eens een poging gewaagd dit kapitaaltje te naasten, doch dit is niet gelukt. Men was bang dat wanneer die twee leden van beheer, onverwacht zou den overlijden de Boerenleenbank geen kracht en rechten meer zou hebben dit immer aan iemand te kunnen terug betalen, zoodat ten eeuwigen dage daar een ophooping van nut teloos kapitaal te wachten had gestaan. Om dit kapitaal toch nog eenigzius aan zi1n doel te laten beantwoorden hebben Dr. Knöps en de heer Hoek dit geld afgestaan aan de Lighalcommissie te Middelharnis, die er voor de gemeente Middelharnis en Som melsdyk een mooie lighal van hebben ge sticht. Of deze stichting ten volle aan de verwachting van de meeste inwoners voldoet, alsmede aan het verlangen van de schenkers van dit kapitaaltje, dat zullen w(j in het. midden laten. De lighal is er en kan gebruikt Het vervoer van onze patiënten heeft opk jaren van misère meegemaakt. Hoe menig maal moesten de patiënten van het Eiland geen reis maken op een brancar in een post wagen van de tram om alzoo in het zieken huis opgenomen te kunnen worden. De kosten aan dergelijk vervoer, en daarna de verpleging in het ziekenhuis waren voor zeer veel menschen niet te voldoen en de feiten zijn er te over dat een familie noan- tieel geheel in den put zat door een patiënt die een ziekenhuisverpleging van enkele weken noodig heeft gehad. Ook dat risico van het leven en van vele huisgezinnen had de aandacht van onze eilandbewoners, en op aandringen van den heer C. v. d. Meide te Middelharnis is een vergadering bijeen geroepen, die voor het doel van een coliectieve verzekering voor ziekenhuisverpleging iets voelden. Uit die eerste vergaderingen zijn de S B.Z. vereeni- <nn»en ontsproten die zoo populair geworden zijn dat gelukkig thans op elke gemeente een dergelijke vereeniging is opgericht, waarvan thans vrjjwel 80 of misschien no" "rooter pertentage van de Eilandbewo ners lid is. Door bemiddeling en op kosten van de S B Z 's ztjn nu al zooveel patiënten opgenomen geweest in de verschillende ziekenhuizen, dat de kassen van deze ver- zekeringsvereenigingen bykansleeg waren en sommigen zelfs al steun van andere wel dadigheidsinstellingen noodig hebben gehad om het hoofd boven water te houden. De premie is laag gesteld, doch de uitgaven voor elke patiënt zijn groot. Wy vernamen dat voor gemeenten vrijwel in het centrum van het Eiland het vervoer van de patiënt naar het ziekenhuis alleen over het aantal ligdagen 1,10 heeft gekost en dit steigt natuurlijk gemiddeld al naarmate men de betreffende patiënten van verder gelegen plaatsen heeft te vervoeren. Wii vernamen dat de kosten per ligdag van een patiënt gemiddeld in 1928 bedragen hebben 8,15, in 1929 8,27 en in 1930 10,83 aan de vereeniging van b.B.Z. te Dirksland, het vervoer daarbjj inbegrepen. Den zegenrijken arbeid van deze vereeni- gingen i3 niet genoeg te waardeeren doch ondanks dat alles, is en blUft de reis voor de meeste patiënten een martelreis. Welis waar heeft Dr. van Gelder hard gewerkt daarin verbetering te verkrijgen door den aanschaf van een ziekenauto, waartoe hp bijkans geheel alleen het geld bijeen vergaard heeft bij de gegoeden op Flakkee. Niettegen staande dat, bleef de reis haar bezwaren be- houden, alsook de mogelijkheden dat het Eiland geïsoleerd kan komen, zooals nog slechts een paar jaar geleden is voorgevallen. De KL.M. bracht toen uitkomst, doch dat kan alleen in uiterste noodgevallen, en zeker niet by nacht. Aan het hoofdbestuur van de Z. H. Ver eeniging Het Groene Kruis is door een studie commissie bestaande uit verschillende voor aanstaande personen een rapport uitgebracht. Dit rapport hebben w(j vorig jaar reeds ge publiceerd Terwijl aan dat rapport nog werd gewerkt, is het vorsteiyke legaat van Mevr. P van Weel te 'sGravenhage over leden gekomen en kwam voor die commissie een nieuw lichpunt, dat in den breede be keken diende te worden. Zooals onze lezers weten werd een mil- lioen gulden gelegateerd voor een Ziekenhuis te Dirksland, waarin on-en minvermogende inwoners van Dirksland gratis verpleegd moeten worden, terwijl de beter gesitueer den tegen een door het bestuur nader be paald tarief daarin eveneens opgenomen bunnen worden. De erflaatster had als haar uitersten wil beschikt, dat in den voorgevel van datZieken- voor do Van Weelstichting gunstig genoemd kon worden. De Diaconieën van Flakkee weiden ter vergadering byeen geroepen om de moge- lykheid onder de oogen te zien, naast de Van Weelstichting een ziekenhuis voor Flak kee te krygen. Intusscheu was metdealge- meene erfgenamen van wyien Mevr. P. vau Weel overeengekomen, dat de goedkeuring verkregen zou worden, voor besluiten die voortvloeien uit de nakoming van de strek king van het testament, daarby rekening houden met de wenscheiykheid, een moge- lykheid te scheppen, een Ziekenhuis voor geheel Flakkee, finantieel verantwoord, te stichten. Deze erfgename-stichtingen van liefdadigheid, werkzaam op het gebied van blindenverzorging, die zelf ook voldoendein middelen zitten en uit ervaring de moeiiyk- hoden kennende, dikwyis uit erflatingen voortvloeiende, voelden dat het hier een streekbelang was, dat met eenige soepelheid hunnerzyds, geholpen kon worden. Deze stichtingen mag Flakkee daarvoor steeds dankbaar zyn. Deze mogelpkheid vond direct veel goeden by val, en gezien de mentaliteit op Flakkee meende de Diaconie ook dat zy het beste deze zaak kon behartigen. Men begreep direct, dat dit de eerste gunstige, en de laatste mogeiykheid zou zijn om aan dezen wensch van het eiland uitvoering te kunnen geven. Spontaan werd door de Diaconieën eenjkapi- taal van 100 000 bijeen gebracht waarvan voor den bouw en inrichting ten hoogste 80.000 gebruikt mag worden. Men meende die 20 000 te moeten behouden in reserve, omdat, en vooral in den beginnen het pu bliek zich niet direct naar deze inrichting zal begeven, en mogelijk nog voorkeur zal geven als uitzonderingsgeval aan een inrich ting te Rotterdam of elders, waardoor een exploitatie te kort kan ontstaan. Do Diaconale stichting staat op dit terrein lijnrecht tegenover het Van Weelziekenhuis, omdat die voldoende eigen middelen heeft en niet afhankeiyk is van het aantal be zoekende patiënten in haar exploitatie-reke ning. Tusschen de stichting van Weel zieken huis en de Herv. Diaconale ziekenhuisver- eeniging, is een vrij uitvoerige overeenkomst gemaakt over die zaken welke gemeenschap- pelpk behandeld zullen worden. De bouw van de ziekenhuizen geschiedt geheel afge scheiden van elkaar, er zal dus binnendoor geen toegang zijn van het eene in het andere ziekenhuis. Er is een commissie voor centraal beheer bestaande uit 14 leden van de diaconie en 7 raadsleden, die totaal steeds 28 stemmen kunnen uitbrengen, waardoor elk raadslid 2 stemmen uitbrengt. Om steeds deze stem men uitgebracht te kunnen krijgen zyn voor de raadsleden plaatsvervangers benoemd. Het personeel o.a. wordt door decentrale commissie van beheer benoemd en ontslagen alsmede ook betaald. Op een vraag of door de diaconale stichting reeds een calculatie is gemaakt om tot het bedrag verpleeggeld te komen, deelde men ons mede dat dit met zekerheid niet te zeggen valt, doch zeker, wanneer men rekent min het reisgeld, lager zal zijn dan in eenig ander ziekenhuis. Hieruit valt te constateeren dat de S. B. Z. vereenigingen gemakkelijk hun flnantiën in orde en sluitend zullen kun nen houden wanneer er het ziekenhuis ter beschikking van de leidende menschheid zal staan. Het van Weel ziekenhuis zal worden in gericht voor 15 bedden, inbegrepen de afdee- ling zuigelingenverzorging en de lighallen De Diaconale stichting zal 30 bedden bevat ten waarmede men denkt in de behoefte te kunnen voorzien. Men zal waarschijnlijk de rekening maken dat 15 voor Dirksland alleen en 30 voor Flakkee geen juiste verhouding is, men bedenke echter dat de inwoners van Dirksland veel vlugger in de termen zullen kunnen vallen voor opname en dat ook ouden van dagen mogelijk een langdurig verblijf zullen kunnen hebben in de stichting, ten gevolge de bepalingen van het testament. De aanbesteding is reeds uitgeschreven, zooals de lezers bemerkt kunnen hebben uit onze advertentiekolommen. Volgens het bestek moet de oplevering uiterlijk 15 Augustus 1938 plaats hebben, zoodat men verwachten kan dat de bouw 1$ jaar zal duren. Het ontwerp is gemaakt door het Architecten-Bureau Hanrath te Hil versum, waar we van verwachten kunnen dat het in goede handen is. Genoemd Archi tecten-Bureau bouwde destijds ook het Diaconessehuis te Utrecht. Het gebouw zal omvatten een kelder onder het geheele gebouw ter hoogte van 3,30 M,, waarin de centrale verwarming, diverse plaatsen, de ïykenkelder, rijwielbergplaats enz. zijn ondergebracht. Op den beganen grond zal het Van Weel-Ziekenhuis gesticht worden, waarvan de hoofdingang aan de Westzijde komt, dus naar de tramlijn, de voorgevel staat het meest op het Zuiden, daar bevinden zich 3 ziekenzalen, recreatiekamer, zit- en slaapkamer van de directrice, polikliniek en hoogtezonkamer, de kamer voor den genees heer-directeur, de conversatiezaal voor de zusters, waarachter de eetzaal voor de zus ters, bediendenkamer, W.C.'s en wasch- kamer. Achter den hoofdingang een groote hal waarop de kruisgangen uitkomen, ter linkerzijde van den ingang komt het admi nistratiekantoor, garderobes, provisiekamer, Welken kant moest het bestuur dan op'zitkamer voor dienstbode, ontvangkamer om dit geweldige kapitaal aan het doel voor leveranciers, keuken, linnenkamer en waarvoor het geschonken was te laten be- toiletten, isoleerkamer, badkamers, labora- antwoorden. I torium en apotheek bevinden zich aan de De Kerkeraad en speciaal de diaconie van achterzijde, de Herv. Kerk te Dirksland meende een op- De 1ste verdieping daar zal het diaconale lossing te zien, die zoowel voor Flakkee als ziekenhuis zyn zetel krygen. Aan de voor- tot opschrift zal dragen „Ter nagedachtenis aan Mr. D. van Weel J.Az. Hy droeg zyn langdurig, zwaar lyden met geduld en hel denmoed". Tevens vermaakte zy aan het ziekenhuis uit haar fondsen te stichten, een viertal olieverfportretten, die een plaats moesten worden gegeven in de bestuurs kamer. Deze schilderstukken staan al een paar jaar zorgvuldig opgeborgen iu kisten om eerst in Augustus 1933 de daarvoor be schikte plaatsen in te nemen. Van deze schenking mag ten hoogste 160.000 gebruikt worden voor den bouw en inrichting van een ziekenhuis en twee lighallen, terwyi voor verpleegster heid gemaakt moet worden voor inwoning. De gemeente Dirksland en de Herv.Tierk te Dirksland hebben gezameniyk dit legaat met de verschuldigde achting aanvaard. Deze legateering stemde na de eerste ge ruchten, die vernomen waren Flakkee teleur. Men dacht dat dit bedrag geschonken was voor een ziekenhuis voor geheel Flakkee, en dit is niet zoo geweest. Het bestuur bestond ingevolge testamentaire beschikking direct uit 14 leden, 7 Kerkeraads- en 7 Gemeente raadsleden, waaraan de Burgemeester toege voegd ambtshalve als voorzitter. Om de zeg gingskracht overeenkomstig de legateering te houden, moest men den voorzitter stem recht onthouden, waartoe werd besloten. De moeiiykheden met beheer. De gemeente en de Herv. Kerk hadden elk voor de helft zeggingsschap in het beheer, de Inkomsten en uitgaven moesten dus ook, zoowel voor de helft over de gemeentereke- ning, als de andere helft over de kerkelijke rekeningen loopen. De besluiten van een gemeenteraad moeten goedgekeurd worden door Ged. Staten en die van den kerkeraad door de Synode, wilde men dus een voorstel hetzy van het dage- lijksch bestuur of van eenige ander e corporatie of college tot uitvoering kunnen brengen dan was eerst overeenstemming noodig tusschen het kerkelijk- en gemeentebestuur, daarop moest volgen een goedkeuring van Ged. St. en de Synode, zoodat dus voor elk besluit vier homogene besluiten genomen moesten worden. Practisch stuitte een dergelyk beheer tel kens op moeilijkheden, zoodat een andere vorm gekozen moest worden. Daartoe is door de beide besturen juridisch advies gevraagd aan Mr. Kuyk, die adviseerde van het Zieken- nuis een stichting te makendan was men van de verplichte goedkeuring van Ged. Sta ten en de synode af en kon het financieele beheer in een hand genomen worden buiten de Gemeentelijke- en Kerkelijke rekening om en verkreeg men een afzonderlyk geheel. Weer Legateeringsmoeilykheden. Dat advies is ongetwijfeld zeer juist ge weest, doch aan de andere zijde deden zich weer moeilijkheden voor, die een offer van de financiën vergen zouden. De twee lichamen, Kerk en Gemeente zouden een geheel nieuw lichaam stichten. Vader Staat deelde mede dat zulks allemaal goed was, maar vroeg zijn schenkingsrechten van beide partyen over elk een half millioen gulden. Ingevolge de Armenwet kan de Minister van Financiën vrijstelling geven van het betalen van schenkingsrechten, wanneer het schenkingen betreft liefdadige instellingen. De gemeente was van deze offervrees spoe dig genezen, doordat de gemeente aan lief dadige instellingen kan schenken en vrij van successie is. De Kerk, dat betrof een geheel ander geval. De Kerkeraad meende dat zij als klein college weinig zou uitrichten ten bate van de stichting by den Minister van Financiën. Zij besloot daarom deze zaak aan hangig te maken bij de Prov. Synode van Herv. Kerken in Nederland; die daarop voor haar onderdaan, in casu de Kerkeraad te Dirksland die zaak verder afgewikkeld zou zien te krijgen zoo voordeelig mogelyk Rechtskundig adviseur van de Prov. Synode is Jhr. Mr. de Brau te Den Haag, een geluk kige samenloop van omstandigheden, want Jhr. Mr. de Brau was ook Landsadvocaat voor de Belastingzaken, dus adviseur van den Minister, die in deze de beslissing had te nemen. Het interne hiervan behoeven we niet mede te deelen, doch het gelukkige toeval heeft er toe geleid dat de Kerk met haar schenking aan de Stichting van Weel zieken huis er vrij goed is afgekomen ten bate van het algemeen. Is het mogelyk aan erflaatsters bedoeling uitvoering te geven? Dit was een.vraag voor het stichtingsbe stuur die niet direct te beantwoorden was. Het rapport van de studiecommissie, hier voor reeds aangehaald schreef daarover reeds te voren: Al dadelijk rees, (na de juiste redactie van erflaatsters laatsten wil vernomen te hebben) twijfel omtrent de raogelykheid om aan een ziekenhuis voor Dirksland alleen met ongeveer 3000 inwoners een volledige geneeskundige staf te krijgen, omdat op een behoorlijke specialistische praktijk niet ge rekend zou kunnen worden". zyde bevinden zich 3 ziekenzalen en 3 ziekenkamers, 1 zuigelingenkamer, 1 kinder kamer waarin 32 bedden geprojecteerd staan, 1 Theekeuken. Aan de zyde van den hoofd ingang, dus naar de tramiyn is ingedeeld de recreatiekamer, kamer voor den hoofdver pleegster, toiletten, spoelruimte en een bad kamer. Evenals op den beganen grond bevindt zich hier een bal met de kruisgang, die het ziekenhuisin al zyn verdiepingen beheerscht. Op do Noordzyde bevinden zich twee opera tiekamers, sterilitiekamer, Röntgenkamer, toiletten, kleeding, bergingsplaats, isoleer kamer, badkamer, spoelruimte, een kamer voor linnen en verpleegsterartikelen. De 2e verdieping daar bevinden zich 21 verpleegsterskamers, 4 dienstbodenkainers en verder een aantal vertrekken voor berging van diverse benoodigdheden. Naar den kelder is een afrit gemaakt, zoo dat de auto's met materiaal zooals levens middelen, kolen en wat dies meer zy direct af kunnen rijden tot voor de betreffende bergplaatsen. De lift loopt vanaf dezen kelder, via elke hal tot op den zolder. De totale voorgevelbreedte bedraagt 45 M. de hoogte van den beganen grond tot boven- zyde dak 14 M., waarboven aan de voorzijde nog een spitse toren uitsteekt van 6 M. hoogte. Wy moenen hiermede eenigzius een beeld gegeven te hebben van den omvang van deze grootsche stichting. Het ontwerp ziet er aardig uit, en we verwachten dat het een prachtig sluitstuk zal vormen voor den Hoogeweg te Dirksland, ter maskeering van de scheeve huizenryen. Aan den Secretarieweg bewijst het aan het algeheele aspect goede diensten. Laten wy hopen en vertrouwen dat beide stichtingen veel mogen bijdragen tot het wel- zyn van de Flakkeesche bewoners. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Spaarverzekerlng of Hypotheek. De 19-jarige verzekeringsagent K. T. uit Ouddorp heeft zich vandaag te verantwoor den gehad terzake van oplichting. Hem was ten laste gelegd, dat hij le op 20 Juni te Stellendam A. Klink heeft bewogen tot af gifte van 49, door hem opzettelijk valsche- lijk, bedriegeiyk en in stryd met de waar heid mee te deelen dat Klink door het stor ten by hem als agent van de Maatschappij Nieuw Eigenhuis te 's-Gravenhage van een bedrag van 48 als borgstelling zonder eenige verdere kosten, behoudens dan 1 of 1,10 voor zegelkosten in de gelegenheid zou gesteld worden binnen eenige weken van genoemde maatschappij een hypotheek te krijgen van 500 tegen 5 pet rente en jaarlijks 50 aflossing. Het storten van de borgstelling van 48 zou alleen ten doel hebben te verhinderen, dat Klink bij een andere maatschappij een hypothecaire leening zou sluiten. In geen geval zou het door Klink te storten bedrag bestemd zijn om daarmee een zoogenaamde spaarrekening ten name van genoemden Klink te openen. Ten 2e werd T. ten laste gelegd, dat hij op 18 April te Sommelsdyk A. Grootenboer op de zelfde wijze heeft bewogen tot de afgifte van een bedrag van 900, door het te doen voor komen, dat Grootenboer door de storting van dit bedrag een hypotheek zou worden ver strekt van 2100 voor den koop van een huis, terwijl in werkelijkheid de storting moest dienen om by de maatschappij Nieuw Eigenhuis ten behoeve van Grootenboer een spaarrekening te openen. T., die in het vooronderzoek had bekend, wierp nu de schuld van het gebeurde op M. den inspecteur van Nieuw Eigenhuis. Hy had vast en zeker in de overtuiging verkeerd, dat de in de dagvaarding genoemde Klink een hypotheek zou krygen. Verdachte sprak zich in zijn verklaringen herhaaldelijk tegen. Hij gaf ten laatste toe, dat het hier een spaarrekening betrof, maar dat de inspecteur hem had opgedragen, het te doen voorkomen, alsof het hier om een borgstelling ging. De president, mr. van Vierssen Trip: Ja, we weten wel, dat deze inspecteur een scha vuit is en de maatschappij een zwendel maatschappij, die oneerlijke jongelui in haar dienst neemt, om haar oneerlykepractyken te doen uitvoeren. Getuige A. Klink verklaarde, dat hy nog tot T. gezegd had: Ik sluit toch geen spaar rekening af. T. had daarop geantwoord: Neen! Getuige had wel enkele malen zyn handteekening moeten zetten. De president tot verdachte: Uit deze leugen komt u toch nooit meer uit, wat de inspec teur u ook mag gezegd hebben. De smid H. Klink en de vrouw van Klink bevestigden de verklaring van getuige Klink. Klink zeide nog, pertinent zyn vraag ge steld te hebben, omdat hy er al eens meer was ingeloopen met zoo'n spaarverzekering. De president tot verdachte: Het zou kun nen zijn, dat u één keer aan de verzekeringen van M geloofd had, maar u hebt wel 20 van die overeenkomsten gesloten. De landbouwer A. Grootenboer had ƒ900 gestort. Hem was in uitzicht gesteld, dat dit geld zou worden gebruikt als afbetaling op een huis, dat getuige wilde koopen voor welken koop hy een hypotheek noodig had. Getuige heeft het geld gestort en daarvoor een kwitantie gekregen. HU h^d toeni nog geen enkel formulier ingevuld, later zyn 1. en de inspecteur M. samen geweest by ge tuige en toen is er een stuk geteekend. Ge tuige zegt, dat hy geen spaarbrief heeft wil len aanvaarden, men heeft hem toen ruim 700 terug willen geven, maar dat heeft hy niet geaccepteerd, hy wil alles terug hebben. De president: Massa's menschen zyn op dezelfde manier als u bedrogen. Voor dien zwendel nemen ze dan zoo'n oneeriykejon- gen, zoo'n praatjesmaker. De president tot verdachte: Doe je nu nog zaken? Verdachte: Neen, ik ben veldarbeider. De president: Juist, hou je daar maar bij i spitten en rooienEn praat dan maar een beetje tegen de koeien. Je liegt al, voor je je mond open doet. Voor die 100 per maand heb je je tot leelyke streken geleend. Verdachte: Ik heb nooit salaris gehad^ Van den post van Grootenboer heb ik 15 ge kregen, maar verder heb ik maar heel weinig De getuigen J. v. d. Doel en K. Grooten boer bevestigden de verklaringen van Groo tenboer. De laatste verklaarde, dat de zaak zoo was voorgesteld, dat de heele koopsom f 3000 bedroeg. Daarop gaf de maatschappij f 2100 hypotheek. Met de door Grootenboer gestorte 900 zou de heele koopsom afge daan zijn. Er was nog gezegd, dat de spaar brief alleen als zekerheid voor Grootenboer gold Mocht het wat lang duren, dan zou er rente van de 900 worden betaald. Er waren 3 getuigen a décharge gedag vaard, waaronder de inspecteur M. Deze was echter niet opgekomen. Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat in Den Haag bestaat een maalschappO tot exploitatie van onroerende goederen,Nieuw Eigenhuis, die spaarbrieven uitgeeft. Als men twee jaar betaald had, kan men een geld- leening sluiten by de maatschappij, maar het bedrag van de leening is altyd lager dan het gestorte bedrag. „«w Het eenige mooie van deze spaarreke ningen is te vinden in den linkeronderhoek, waar de naam van den commissaris Van Heeckeren van |Molecaten staat. Anders is er weinig moois aan. Deze maatschappy neemt nu menschen in haar dienst, die uit blinken door gebrek aan verantwoordeiyk- heidsgevoel, of, zooals verdachte, door gebrek aan waarheidsliefde Deze spaarbrieven ztjn bii de eilandbewoners zoo langzamerhand be rucht geworden. Er zijn tallooze klachten in gekomen en daarvan zyn er twee vervolgd. Nu wordt er beweerd, dat de inspecteur M. de ware schuldige zou zijn. Inderdaad zou het O M ook M. vervolgd hebben, als tegen dien voldoende getuigen waren te vinden geweest. M is trouwens een even onontwikkeld man als deze verdachte. M. was metaalbewerker met 10 kinderen, die men maar inspecteur heeft gemaakt en agenten liet aanstellen. De verdediger, mr. A. de Mooy: Maar hy is geen 19 jaar. Het O M.: Neen, dan kon hij ook geen kinderen hebben. Mr. Reumer acht dezen verdachte niet in aanmerking te komen voor een voorwaardeiyke veroordeeling. Eisch 1 jVrd\TgeSLmr. A. de Mooy, zeide aan de eerste verklaringen van verdachte in de instructie afgelegd niet veel waarde te hech ten. Er zyn zooveel getuigen gehoord en zelfs meer dan eens gehoord, dat men die verhooren met de noodige reserve moet aan vaarden. Een fout is het, dat men met heeft nagegaan, welke rol de inspecteur M heeft gespeeld en het O.M. dezen met heeft op- gTCnt zoo van het boerenland, hy is veldarbeider geweest, geen wonder, dat hy zich nauwkeurig hield aan de instructies van den inspecteur. Verdachte was er van overtuigd, dat de spaargelden door de storters altijd weer op te vorderen zouden zyn, en dat bil den cliënten een hypotheek in uit zicht kon stellen. Naar pleiters meening is verdachte de speelbal van den inspecteur M. geweest, uit zichzelf zou hij niet tot een dergelyke daad zijn gekomen. Verdachte s belang bij de zaken was heel gering, van den post-Grootenboer heeft hij niet meer dan 15,- gekregen, op den post-Klink zelfs geld toegelegd. Een samenweefsel van verdichtsels kon pleiter hier niet ontdekken, één onwaarheid heeft verdachte slechts ge sproken, nl. dat de klanten geen spaarrekening sloten, maar een hypotheek. Pleiter conclu deert tot vrijspraak, subs, een nader onder zoek naar de gedragingen van M. meer subs de alleruiterste clementie, indien mogelyk een voorwaardeiyke straf. Uitspraak 29 dezer. Uitspraken. In een zaak van H. v. R., 20 jaar, chauf feur te Middelharnis, appellant van tweei von nissen van den kantonrechter t e Sommelsdyk, waarbh hywegens het besturen van een Tuto in staat van dronkenschap en wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, door te Melissant, zonder een teeken te geven, plotseling van nchtmgte veranderen, tengevolge waarvan een 12-jar g jongetje was aangereden, was yer°or^®6'^ jot, twee maal 6 dagen hechtenis, heeft de rechtbank de vonnissen vernietigd en op nieuw recht doende, verdachte veroordeeld tot 2 maal 6 dagen hechtenis. H v. R. 20 jaar, chauffeur te Middelharnis. wegens het veroorzaken van dood door schuld verdachte had te Nieuwe Tonge een auto bestuurd, terwyi hy onder den invloed van alcohol verkeerde en daarmede den veldar beider J. v. d. Boom aangereden, die dien tengevolge was overleden tot 9 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht een motorrytuig te besturen voor den tyd van 1 jaar. In een zaak van M. de B., 24 jaar, vracht- ryder te Den Bommel, appellant van een von nis van den kantonrechter te Sommelsdyk, waarby hl) wegens overtreding van de Motor en Rywielwet hy zou op 27 Juli rydende op een weg onder Middelharnis niet voldoende zyn uitgeweken voor een aan de rechterzijde van den weg hem tegemoet rydenden auto, bestuurd door mej. C. Born was veroor deeld tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis, heefc het O. M. geëischt vernietiging van het vonnis en vryspraak. De verdediger mr. Kwast uit Den Haag, sloot zich by het requisitoir aan. Uitspraak 29 dezer. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. Poging tot diefstal. De 19-jarige landbouwarbeider M.v. d.B. uit Sommelsdyk is door de rechtbank te Rotterdam tot één jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens poging tot diefstal. Aanvan kelijk had verdachte halsstarrig voor de politie, voor de rechtbank en zelfs tegenover ztjn moeder en zyn raadsman, ontkend schul dig te zijn. Zelfs wierp hy de verdenking op andere personen. Naderhand heeft by de feiten toegegeven. De procureur-generaal, die uitstel van deze zaak bad verzocht, om nadere inlichtingen omtrent verdachte te krijgen, had den amb tenaar der reclasseering gedagvaard, die het Hof mededeelde, dat verdachte by een voor waardelijke straf, direct aan het werk kan gaan in een andere omgeving. Dit was voor den procureur-generaal aanleiding het Hof voor te stellen gezien het berouw dat verdachte thans toonde de hem toegekende straf voorwaardelijk op te leggen, met drie jaar proeftijd en onder bijzondere voorwaar den. De verdediger, mr. W. J. C. A. Nygh ver zocht daarna den jongeman onmiddellijk in vryheid te stellen. Het Hof heeft daarna onmiddellyk uit spraak gedaan en arrest gewezen conform het requisitoir. Het beval de opheffing van de voorloopige hechtenis. Openbare raadsvergadering van den Ruad der gemeente OOLTGENSPLAAT, op Dinsdag 15 Dec., des nam. 4 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter Bugemeester Donkersloot opent de vergadering met gebed en heet de aanwezigen welkom. De Voorzitter deelt mede, dat deze ver gadering is belegd speciaal met het doel tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L S. No. 1. Spreker heet het nieuwbenoemde Hoofd, den heer Meijer, die daartoe in hun midden aanwezig is, van harte welkom, en wenscht hem toe, nu hy juist dezen dag in funtie is getreden als Hoofd der school, dat hij vele jaren in de gemeente tot het belang van het kind, mag werkzaam zyn. De notulen worden niet gelezen, maar aan gehouden, zoodat men tot punt 2 direct over gaat. Punt 2. Benoeming onderwyzer. De Voorzitter deelt mede, dat 14 personen hebben gesolliciteerd, waarvan heden morgen 8 personen hebben proefles gegeven. In besloten zitting worden de sollicitanten besproken. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de volgende voordracht is gemaakt in overleg met den heer Metjer. No. 1 J. Boekebos, Berger Compagnie. No. 2. J. Hennekey, Groede. No. 3. L. Kleijburg, Tholen. Met algemeene stemmen wordt no. 1 be noemd. De heer Hobbel stelt voor eerst punt 7, avondcursussen te behandelen, om het onder- wys af te wikkelen, gezien er eenige onder wijzers op de tribune zitten, die er belang bij hebben. De Voorzitter heeft daartegen bezwaar, gezien dit een precedent zou scheppen, wan neer b.v. een anderen keer punt 7 „werkloos heid" inhield, en we zoo iets ook zoudeo moeten doen, wanneer er een aantal werk- loozen op de tribune stonden. Men gaat over tot het lezen der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, naar aanleiding van de vraag van den heer Brinkman uit de vorige zitting, dat door hem aan den Minis ter is gevraagd, een regeling te treffen, voor loonderving, bil vorst, voor de werkloozen. Tot antwoord is ontvangen, dat zulks door den minister wordt overwogen. Ook heeft de Voorzitter op verzoek van den heer Hobbel zich in verbinding gesteld met de Ryks-seruminricbting tot verdelging der ratten, om zoo mogelijk het serum gratis te ontvangen. Toegestuurd is een fleschje tl serum met de gebruiksaanwyzing en prijzen we er by. 1 fleschje kost 1.16,10 fleschjes ƒ8.30. I Na eenige bespreking wordt besloten, aan geb het aanplakbord kennis te geven, dat die- ver genen, die veel last van ratten hebben zich goe ter secretarie kunnen vervoegen, waar hun li dan tegen betaling een dergelyk fleschje vf met gebruiksaanwyzing zal worden ter hand hee gesteld. Gezien er eenig gevaar aan verbon- lede den is, is de gemeente daardoor ook van de leidS bil. he trd lin! be mc de de veil toel 70 p« M lanl hein r

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2