m Leest „Onze Eilanden" EERSTE BLAD 32 VERKOOPINGEN. STUDIE-WATERVERF iHet Beste papin"* •tabletten ep en Influenza te Koude Iriatiek pijnen ijn 19 ZATERDAG DECEMBER 1931 Rustig en kalm, De Jacht op het Rossige Paard. Pmisim-vanvalkehburg's- A ■•LEVÈRTRAAll Geel 30ct. Groen 35ct. Rood 40ct. FRISO BAAI schade door verzekering gedokt. Iudien uit het onderzoek echter bU|kt, dat de inbrekers niet vaa valsche, maar vau de werkelijke sleutels van het belastingkantoor hebben gebruik gemaakt zal de premie niet door de verzekering worden uitgekeerd en is de schade geheel voor de stad Stockholm. AUTO 01' HET TROTTOIR. Een arbeider gedood, zyu vrouw zwaar gewond. Te gevolge van een z.varen mist moest de auto van een Dortmunder koopman te Dortmund plotseling uitwijken voor een van deo tegenovergestelden kant komenden wa gen. De auto reed het trottoir op. Een mijn werker, die daar liep, werd gedood en z(ju achtgenoote zwaar gewond. de fi er at m ,er ■nd |de Isrs te >en Ide igf ht itie be lli Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. Dordrecht12 December 1931. Onderwerp: Verkiezing. In z(jne zitting van 11 Decemberj.l. heeft het Hoofdstembureau gekozen verklaard tot leden der Afdeeling Grootbedrijf deHeeren: C. J. van Helden, Alblasserdam (aftr.). A. van Houweling, Peursum. H. A. Looijen, Gorinchem (aftr.). J. T. Visser, Papendrecbt (aftr.). L. P. A. J. Wijers, Dordrecht, en tot leden der Afdeeling Kleinbedrijf de Heeren K. Th. Ie Comte, Sommelsdyk. W. de Groot, Leerdam. W. Roest, Gorinchem. Th. J. P. van Rijnberk, Vianen. L. J. M. Stumpel, Dordrecht (aftr.). Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht e.o., G. J. VAN OOSTVEEN, Adj.-Secretaris. Op WOENSDAG, 16 December 1931 bij Inzet; Op WOENSDAG 23 December 1931 bij Af slag, telkens des namiddags 3 uur in Hotel Spee te Sommelsdljk: De perceelen Bouw land in den hoek van den Poppendam- schenweg en den Kladstaartweg in het Oudeland van Sommelsdijk, groot 3.98.20 H.A. (9 gem. 248 roeden S.M.) in 4 perc. en combinatiën. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer M. Knöps te Nieuwe- Tonge. Notaris VAN BÜÜREN. ar in eiken boekhandel. vet kvüartaof-fi.25 ff per-post 2 X Ver maand, telken*. met twee jtenbladm. vering bevat 19 bladenden groot formaat Ilood van modellen voor elk soort dames- (deeding en Kandworkon. Abonneert U i de \]\Hev*n é**er Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07' 1.20 ADVERTENTIEN van 16 regels Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revue. Binnenland. Nadat alle voorgaande bemiddelingspo gingen tot geen overeenstemming hebben geleid, is Maandagmorgen in de Twentsche textielindustrie de door de groote Vakcen trales aangekondigde algemeene staking be gonnen. Het nijvere Twente gaat moeilijke tijden tegemoet. Midden in een crisiswinterzonder weerga, in een tyd van toenemende ont wrichting, is de strijd ontbrand en nu de teerling eenmaal geworpen is, wordt voor een zeer langdurig conflict gevreesd. In totaal zijn een 15000a 16000 arbeiders by dit conflict betrokken, doch wanneer deze staking uiet spoedig door hernieuwde onderhandelingen wordt beëindigd, zullen ook de verschillende nevenbedrtjven den invloed hiervan in ernsti ge mate ondervinden, evenals de midden stand, die zich in deze moeilijke tyden in haar bestaan bedreigd ziet. Het is de gemeentepolitie te Eindhoven gelukt de daders van de talrijke brand stichtingen der laatste maanden in het voor malig Strijp te arresteeren. Maandag j 1. is als verdachte gearresteerd de gemeentetuin- man zekere Van der Looij, welke kort na zijn arrestatie een volledige bekentenis heeft afgelegd en daarbij verklaard, dat hij de ver schillende brandstichtingen, in totaal onge veer vyftien, in vereeniging met zekeren Ver beek uit Strijp heeft gepleegd. Te Strijp, waar de bevolking uit vrees voor nog meerdere brandstichtingen reeds tot de instelling van een bewakingsdienst had besloten, is de aan houding der verdachten met groote voldoe ning vernomen. Te 's-Gravenhage is de kassier van een bankinstelling aldaar aangehouden, in ver band met door dezen gepleegde verduiste ringen tot een totaal bedrag vau ongeveer 50 mille. Een toevallige contrOle bracht de fraude aan het licht, welke over een lange reeks van jaren moet loopeu. Ook te Enschede is een geval van ver duistering van ongeveer eenzelfde bedrag aan het licht gekomen, en wel gepleegd door een agent-taxateur vau een spaarbank. In verschillende steden hebben de com munisten j.l. Maandag eenz g.werkeloozen- dag gehoudeD, waarbij het tot relletjes is gekomen. Te Arnhem is by een demonstra tie de politie met steenen bekogeld, waarna bij de daarop gevolgde charges een tweetal personen zijn gewond, waaronder een com munistisch raadslid, die tegen de straat werd Ook te Rotterdam is het tot een botsing beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) FEU iLLETQN. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Genui, uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 28) Den middag van dienzelfden dag vond Ben, die nauwkeurig de aanduiding van Modoc had gevolgd, de plaats, waar de Indiaan den uitgang van de grot had geblokkeerd. De opening was daar smal geweest, doch Modoc had die afgesloten met lava. Als de grot inderdaad geen anderen uitgang had, bleef er voor Hall en diens bende niet anders over dan zich over geven of er zich doorheen te slaan. Als het op vechten aankwam, stonden zijn kansen slecht. Ben's eenige zorg was, dat de grot mis schien een uitgang zou hebben, dien Modoc niet kende. Bij zijn terugkomst in het kamp bracht hij dit punt onmiddellijk ter sprake. ,,Het kan wel," ant woordde Modoc, „maar heci ver weg. Geen enkele Indiaan, die kunnen vinden." Gedurende den eersten dag van het beleg merk ten Ben en zijn metgezellen nauwelijks iets van de aanwezigheid der gevangenen. Slechts kron kelde zoo nu en dan blauwe rook omhoog uit de grot. Een enkele maal klonken stemmen tot hen door, slechts zelden bijlslagen. Als het heel donker was geworden, bewezen geweerschoten, dat de tusschen politie eu betoogers gekomen, waar- by een der tot heden onbekende demon stranten 's avonds van dichtby een inspec teur van (politie van zijn paard heeft ge schoten. De toestand van den gewonden inspecteur, die in de zij geraakt is, is be vredigend, Na dezen laffeu aanslag heeft de Rotterdamsche politie de betoogers met de sabel eu gummiknuppel uiteen gedreven, waarby eveneens zeer harde klappen zijn uitgedeeld. Buitenland. In deze donkere dagen voor Kerstmis staat het vraagstuk der internationale oorlogs schulden en de betalingen voor het herstel, mitsgaders alles wat daarmede in verband staat, in het middelpunt aller belangstelling. Er wordt te Bazel naarstig naar een op lossing gezocht, naar een voorloopige oplos sing althans. Telkens wanneer dit alies over- heersehende vraagstuk aan de orde werd gesteld en pas nadat gebleken was dat een voorgaande tijdelijke oplossing voor Duitsch- lands krachten te zwaar werd, hebben gezamenlyke crediteuren van Duitscbland noodgedwongen met een vermindering hun ner aanspraken genoegen genomen. En het ziet er weer naar uit dat hetzelfde spelletje zich ook nu zal herhalem Ieder, ook Pranschen, zijn er van doordrongen dat Duitschland op het oogenlik niet in staat is de uit het Young-plan voortvloeiende ver plichtingen na te komen. President Hoover heeft dezer dagen het Amerikaansche congres er op gewezen, dat het niet voldoende zal zijn het moratorium van 20 Juni te bekrachtigen, doch dat in aansluiting daarop verdere maatregelen abso luut noodzakelijk zyn. In het internationale schulden-concert speelt echter op het oogen- blik Frankrijk de eerste viool. En het is bekend dat de Pranschen tot het uiterste aan de heiligheid van het Young- plan blpven vasthouden en zulks ook nu nog doen. Parijs is bereid een verdere op schorting der Duitsche betalingen in over weging te nemen, wil zelfs wel een stapje verder gaan door een blij vende vermindering van de door het Young-plan voorgeschreven bedragen goed te keuren, mits Uncle Sam zoo welwillend is een overeenkomstig deel van zyn vorderingen op Frankrijk kwijt te schelden. Dit zoogenaamde edelmoedige ge baar zou dus op kosten van Amerika komen en uit den aard der zaak voelen de Ameri kanen daar heel weinig voor, daar de Fran- schen zich tegen een directe en radicale oplossing blijven verzetten, omdat het vol gens Franscb standpunt onrechtvaardig mid den in de huidige misère. Het totaal vermogen van Duitschland voor tyden vast te stellen behoeft men niet met den helm geboren te zijn om te begrijpen, dat er te Bazel weinig meer dan half werk kan worden ge daan. De Franschen verlangen slechts een voorloopige oplossing, teneinde Duitschland tijd te geven om wat op adem te komen en wanneer zulks het geval is, om dan opnieuw te onderzoeken in hoeverre er van deDuit- schers nog meer te plukken valt. De onaangename en weinig aanlokkeiyke gevolgen dezer overigens niet zoo onlogische redeneering zullen zijn, dat hen herstel van Duitschland eenvoudig wordt 'oelet. Wanneer Duitschland belast blyft met de ontzaglijke lasten der oorlogs-en herstelschulden,zullen de bankiers huiverig zijn Duitschland kapi- bewakers op hun hoede waren. Nevada hield er van, den gevangen bandieten te laten merken, da de belegeraars niet verslapten in linn waakzaam heid. Doch hoe langer Hall wachtte, om een uitval te ondernemen, des te meer drong Nevada cr bij zijn bondgenooten op aan, acherp op te letten, omdat Hail's werkeloosheid en diens oogenschijn- lijk geduld slechte voorteekenen konden zijn. Twee weken gingen voorbij. Het begon hefrst te worden. Modoc rapporteerde, dat in de grot, welke hun water leverde, een dikke ijslaag was gekomen. Op een middag, toen hij van zijn dagelijksch bezoek aan de paarden terug kwam, stond zijn gelaat opvallend somber. „Wat scheelt er aan, Indiaan?" vroeg Nevada. „Modoc liever niet zeggen." „Je hoeft het mij toch niet te verzwijgen?" „Rossige hengst drinken in onze grot." „Rossige hengst drinken in onze grot." „Rossige hengst? Bedoel je California Red!" schreeuwde Ben. „Ja." „Vervloekte Roodhuid 1 Roodhuid! Waarom ver tel je dat nu aan hem!" riep Nevada woedend. j „Ik niets verzwijgen voor baas," antwoordde Modoc. „Of wij ook pech hebben!" steunde Nevada.' Ben staarde den Indiaan sprakeloos aan. Het drong onmiddellijk tot hem door, dat California Red eindelijk binnen zijn bereik was gdkomen, en dat thans snel handelen vereischt werd, wilde hij zijn kansen niet verspelen. „Modoc, hak dien val kapot," beval hij heesch. En zonder verder een woord te uiten, ging hij terug naar zijn uitkijkpost. „Bijna geen water meer lil kelder," antwoordde taal toe te vertrouwen. De bevroren credieten zijn een afschrikwekkend voorbeeld en ani- meeren niet tot een herhaling van dit finan- cieele drama. Een herstel van Duitschland, een terug- keeren van het vertrouwen in Duitschland, is alleen mogeiyk wanneer de geheele inter nationale oorlogs- en herstelschuldenregeling eens en voor goed van de baan is door een radicale oplossing, door er namelijk een streep door te halen. Zoover zyn we voor- loópig nog niet, doch er valt een toenemend verzet tegen het Fransche standpunt waar te nemen en op den duur zullen ook de Franschen leeren inzien dat dit standpunt onhoudbaar is. De nog steeds in hevigheid en omvang toenemende crisis noopt tot een ingrijpen op korten termijn. In Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Spanje, Cauada, Australië, Brazilië, Argentinië, Britsch-Indië, Nieuw-Zeeiand en nu ook in Japan heeft men den gouden standaard tljdeiyk moeten opgeven en alleen in Frankryk, Amerika, Zwitserland, Belgis en Nederland wordt de gouden muntstandaard nog gehandhaafd Theoretisch is zulks ook het geval in Duitsch land, Hongarye, Oostenrijk en andere landen, doch in alle deze staten moet men zijn toe vlucht nemen tot allerlei noodmaatregelen, zoodat het internationale goudverkeer reeds nagenoeg onmogelijk is geworden. Met groote belangstelling worden eveneens de gebeurtenissen in Duitschland gevolgd. Met zekerheid valt omtrent het uiteindelijke resultaat vau de spurt tusschen dr. Brüning en Adolf Hitler om de macht niets te zeggen. Voorloopig is de positie van de regeering Brüning verstrekt door de afgekondigde dras tische maatregelen en doordat de Duitsche sociaal-democraten besloten hebben ook dit maal de regeering Brüning verder te dulden, door tegen een vervroegde bijeenkomst dei- Rijksdag te stemmen. "Wanneer evenwel afgekondigde jongste noodverordening niet de gewenschte verlichting brengt, zal de strijd tusschen Brüning en de nationaal socialisten onherroepelijk ten voordeele der laatsten zijn beslist. 'i T -LEEUWARDEN -O". (Adv.) Verbazingwekkend in het arme en ge- sjochte Duitschland is, dat Hitier voor zijn actie over blijkbaar zeer groote sommen kan beschikken. Binnenkoit zullen denationaal- socialisten kunnen beschikken over een nat. soc. vliegerkorps. Voor 20 December moeten op order van Hitier alle leden der partij, die met de behandeling van het luchtwapen zijn vertrouwd en zich ter beschikking willen stellen, zich aanmelden. Volgens een der berichten moet er reeds een kern van 20 h 25 vliegtuigen beschikbaar zijn. Het zou interessant zijn te weten wie de noodige gelden daarvoor ter beschikking stellen en deze kostbare plannen financieren. Modoc. „California Red binnen enkele dagen wel vertrekken." Ben gaf geen antwoord. Hij dwong zichzelf aan andere dingen te denken. Hij wist, dat liet beter was, zich niet bezig te houden met dat wilde paard. De dag kwam, waarop geluid, noch rook kwamen uit den ingang van de schuilplaats van Bill Hall. Dit stemde Ben en Nevada tot nadenken. Zouden de bandieten al hun hout hebben opgebruikt? Waarom redeneerden ze niet met elkaar? Zouden ze dan toch een uitgang gevonden hebben, die hun de vrijheid hergaf? ,Het is een truc," constateerde Nevada beslist. „Ze houden het vol, totdat ze vrijwel zijn uit gehongerd. Je merkt zelf wel, Ben, dat het op onze zenuwen begint te werken, als we iets van ze hooren of zien. Dat begrijpt Hall best. Hij is handig. Misschien denkt hij wel, dat wij die on zekerheid niet kunnen uithouden. Het is in elk geval een hard gelag." „Als ze geen hout meer hebben, wil dat nog niet zeggen, dat ze geen eten hebben ook," merkte Ben peinzend op. „Natuurlijk niet. En als Hall veel invloed heeft op zijn menschen, zal hij hen wel gedwongen heb ben, weinig te eten. Ons zwakke punt blijft, dat we moeten wachten, zonder iets te weten. Ecti ander zou misschien, om zich te overtuigen, naar beneden zijn geslopen. Maar wij niet. Wij blijven maar in de buurt voorloopig." Tien dagen verliepen, dagen van voortdurende waakzaamheid en onzekerheid, die ondragelijk be gonnen te worden. September was gekomen. Suiker en koffie waren op. Ben en zijn kameraden leefden van brood, vleesch en water, doch ze gaven het niet op. Ben was nu al zoover, dat hij slechts eens In het overige Europa en vooral in Cen- traal-Europa is het ook lang zoo lekker niet. Op den Balkan en in Hongarye, Oostenrijk en meerdere staten, staat men voor groeiende tekorten en moeten eveneens zeer harde maatregelen genomen worden. In het arme Oostenryk valt weer een toe nemende politieke onrust waar te nemen en achten de leiders der Heimwehren blijkbaar den tyd gekomen om spoedig hun slag te slaan. Prins Starhemberg, de bondsleider van de Heimwehrschutz, de man die er voor eigen veiligheid en liefhebbery een gedrilde ïyfwachs op na houdt, presenteert zich onge vraagd als de toekomstige redder van zfin arme vaderlandje en doet dit op de hem eigen luidruchtige en prikkelende wyze Prins Starhemberg spoort namelijk openiyk tot een revolutie der Heimwehren aan en heeft o.a. te Weenen op een door vele dui zenden bezochte vergadering der Heimwehren verkondigd» „Wij staan thans op het Btandpunt, dat de Heimwehrschutz revolutie moet maken, hetgeen noodzakelijk is, want wy moeten uit den weg ruimen, wat de redding des volks tegenhoudt. Wij zyn vastbesloten het heele stelsel volkomen op te ruimen. In de plaats van de pseudo-democratie moet de dictatuur van de Heimatschuts komen. Bij den beslissenden slag zal de Heimwehrzich door niemand aan den teugel laten leiden, vooral niet door de nationaal-socialisten, die ons willen hinderen door een oplossing in het tegenwoordige Oostenryk onmogelykte maken. Wy kunnen niet wachten tot in Duitschland een nationale regeering komt, daarvoor hebben; wij geen tyd." Wanneer de door prins Starhemberg bedoelde tyd van toeslaan is aangebroken, dan zullen er in dit i ongelukkige landje heel wat scherven ge-1 maakt worden. Wel een zonderlinge en wei nig blijde Kerstboodschap voor de Oosten- rykers. Dit jaar geen catarrh wanneer U neemt. Döozen 25, 45 en 65 ctïT (Adv). EEN INSPECTEUR VAN POLITIE VAN ZIJN PAARD GESCHOTEN. By werkloozenrelletjes op den Goud- schen Singel. Dinsdagavond is in het Verkooplokaal aan den Goudschen Singel te Botterdam, een vergadering gehouden van communistisch georiënteerde werkloozen, in aansluiting op de vergadering en de demonstraties welke Dinsdag te Rotterdam zijn gehouden. De vergadering werd in verband met een nieuw veiligheidsvoorschrift van de brand weer, waarbij is bepaald, dat op dergelyke vergaderingen geen staanplaatsen mogen worden ingenomen in twee zalen gehou den. Er waren naar schatting ruim 2000 be zoekers. Op deze vergadering hebbenoa.de heeren Lakerveld uit Amsterdam. Elfrink en Hiemstra en diens echtgenoote het woord gevoerd. Om goed elf uur was de vergade ring afgeloopen en de meeste bezoekers be gaven zich, tot een groote groep vereenigd, in de richting van het Hofplein. Nu was er, naar ons werd meegedeeld, onder deze men- Ovedh#** perV2 pond B68 (Adv. schen ontstemming, omdat men voor de demonstratie van Dinsdagmiddag slechts toe stemming had kunnen krijgen voor de bui tenwijken en men had juist door de binnen stad willen trekken. Er waren er, die daarom des avonds door de binnenstad wilden gaan demonstreeren, althans indien deze inlich tingen niet geheel juist mochten zijn het had er toch in elk geval allen schy'n van, dat men dit wilde doen Er werd uit de troep een paar keer geroepen en men begon te zingen. Voor een demonstratie was geen toe stemming verleend. In de zaal waren ongeveer 20 rechercheurs in burger aanwezig geweest. Dezen volgden de troep, welke zich op het rechter midden pad voortbewoog. Toen de kop van den stoet de Hugo de Grootstraat had bereikt, nader den uit de St. Janstraat een paar politie ruiters, een paar mannen van de motorbri gade en ongeveer 10 agenten te voet, onder leiding van een inspecteur. De beide ruiters een inspecteur en een agent zetten hun paarden in draf, staken den Goudschen Sin gel dwars over, roepende, dat de menigte uiteen moest gaan en zij bereikten den troep toen ongeveer een derde de Hugo de Groot straat had gepasseerd. Zooals by het ver spreiden van een menschenmenigte gebrui kelijk is, lieten de ruiters hun paarden stei geren en ronddraaien. De agenten te voet dreven de wegvluchtende menschen in tegen overgestelde richting verder uiteen. Daarby is dit zij hier uitdrukkeiyk vastgesteld, in tegenspraak met andere geruchten, welke later opdoken niet geslagen. Bij denhoek van de Eleonorastraat, de eerste dwarsstraat van den Goudschen Singel, welke op de Hugo de Grootstraat volgt, drong een groote groep demonstranten samen. Terstond be gaven de beide ruiters zich hier tusschenin. Plotseling klonk een schot en dadelijk daarop zagen wij den inspecteur, den heer K.F.v. d. Wilt van zijn paard vallen. ninuiiinniiiiiuiiiuiiii! nnnnuuiiiiiiniDiiiiiiiinnimimiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiii per dag wat gebruikte. Op een ochtend vertoonde de zon zich niet; loodgrijs hingen de wolken tegen de berghellingen. De koude scheen op sneeuw tc wijzen. Nevada hoopte, dat de droogte nu achter den rug zou zijn, en Ben deelde dezen wensch. Doch Modoc zeide: „Misschien maar nog niet." En tegen den avond scheurde het wolken gordijn open. Weer verliepen de dagen. Niets was er, dat wees op de aanwezigheid van de bandieten. Het scheen bijna onmogelijk, dat ze zich daar zoo lang konden schuilhouden. Maar Ben, die het meest onder de spanning leed, besefte, dat het gemakke lijker was uit te houden voor de belegerden, dan voor de belegeraars. Hall wist, waar hij aan toe was. Zijn eenige hoop bestond hierin, dat de vervolger het zou opgeven of het wagen, de grot binnen tc dringen. Modoc vond een gat in de lava, een eindje ver der, en sprak de onderstelling uit, dat dit misschien in verbinding stond met de grot, die zij bewaakten, Ben wilde het zien. Hij liet Nevada achter, en j volgde Modoc door het bosch over een vrijwel onbegaanbare helling naar een nauwe kloof. Hier bracht Modoc Ben bij een klein, donker gat. Het tochtte er doorheen, zoodat deze opening ergens j een uitgang moest hebben. Ben luisterde langen tijd, doch absolute stilte heerschte. „Modoc, ga terug naar Nevada," zeide hij ein- delijk, en hij bleef wachten tot dc Indiaan uit net gezicht was verdwenen. Toen trok hij jas en schoe nen uit en kroop in het gat, er voor zorgend, niet het minste geluid tc maken. De wand bestond uit I Iavablokken, zoo zwaar, dat ze zich niet lieten 1 verschuiven noch afbrokkelen. Daarom kon hij geruischloos zijn weg vervolgen, al kwetsten dè scherpe kanten zijn handen en knieën. Toen hij na verloop van eenigen tijd achter zich keek, merk te hij, dat hij nog slechts een meter of tien van den ingang verwijderd was, al scheen het hem ook een eindelooze afstand. Voorzichtig voortkruipend legde hij opnieuw een meter of tien af. Toen bereikte hij een soort grot. Achter Jiem lag de gang, cdoor welke hij ge kropen was. Heel in de verte scheen het licht. Ben gaf er zich rekenschap van, dat het on mogelijk zou zijn nog verder te gaan. De gang waarin hij zich bevond, begon smaller te worden. Toch ging hij verder, ingespannen luisterend; de opening achter hem werd tot een klein lichtpuntje. Nog een paar meter verder meende Beu wel te kunnen gaan. Doch hij ging zelfs geen halven meter meer vooruit, want plotseling tastten zij handen in het ledige. Hij voelde om zich heen, en toen hij geen steun vond, verloor hij bijna het evenwicht. Zich vastklemmend aan den zijwand constateerde hij, dat hij stond voor een breuk in de lava. Heel voorzichtig kroop hij achteruit. Het koude zAveet brak hem uit. Welk een duivelsche afgrond was dit! Toen hij zich eenigszins had hersteld, brak hij een stuk lava af en wierp het in de diepte. Even later hoorde h ijhet heel in de verte neerkomen. De afgrond bleek zeer diep, en liep klaarblijkelijk recht naar beneden. Andere stukken lava, in ver schillende richtingen geworpen, wezen uit, dat dit gat van enorme afmetingen was. (Wordt vervolgd*)

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1