1 r^^^TenTui^wuw^^ Leest „Onze Eilanden" is inn tiet die er- i en hen en B6j lelis 7ou- I van hou- scol- Eck, Jjlok, met vol- a. Be uit Chr. BPge- poopt .Vis- ver- Ibalen de de ibben Jdsbe- Bueld: .etse- Iiders, m en an 68 Jaagde ■amen. Bat de :eland laneen was fer voor fe boot bh niet [lies in ilschen Je ging akkee- door. i voor Andy vie '2,— per 100 krop. Spruiten 7,40 per 100 b.g. Goudreinetten ƒ7, tot ƒ8,40 per 100 k.g. Armgaard 10,60 tot 10,80 per 100 k.g. Kleiperen 7,20 tot 15,— per 100 k.g. Louwtjes 11,SO tot 13,— per 100 k.g. Boter 0,60 tot 0,63 per pond. Uienveiling van Zaterdag 12 December 1931. GROVE 2,34. GEWONE 2,37 tot 2,46. DRIELINGEN 2,38 2,46. PICKLERS 4,16 4,18. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 58 800 K.G. SOMMELSDIJK. Wegens overtreding van de Wegenbelastingwet is tegen een tweetal persouen alhier proces-verbaal opgemaakt. Op Donderdag 24 Dec. a s. des namid dags van IJ—3 uur zal op het plein der Openb. Lagere School alhier een algemeens keuring van trekhonden en hondekarren worden gehouden. Zaterdagmiddag kreeg de smidsleerling J. L. alhier een trap met een der achter- pooten van een hit tegen zijn gezicht, waarbij hj) zeer ernstig aan zijn onderlip werd ver wond. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. DIRKSLAND. Éindelijk zal dan toch op 5 Januari 1932 de aanbesteding plaats heb ben van het Ziekenhuis. Het gebouw moet geheel gereed opgeleverd worden op 1 Aug. 1933. Hopenlijk zal daardoor de werkeloos heid onder de bouwvakarbeiders eenigszins afnemen. HERRINGEN. Door de gemeente-politie is tegen een tweetal personen uit Dirksland proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der Visscherijwet. Het vischtuig werd in beslag genomen ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1931. terrein is de Ij. b. ratten tstiger. rschei- ran een fan een i waren groote ge voort- Ikringen est dat, inten over te :ht aan i eens jfinan- |>oral het ling van aan- fren niet bne over- iregelen serum ian deze Irflakkee 19.31 Verslag van de Ringvergadering Flakkee van Jongelingsvereeni- gingen op Herv. grondslag te Herkingen, op Donderdag 10 De cember 1931. De vergadering, die gehouden werd in de Herv. kerk, stond onder leiding van den heer J. Overweel, godsdienstonderwijzer alhier. Hij opende de vergadering met het zingen van psalm 1 vers 1. Vervolgens werd door hem gelezen psalm 19 en ging hjj voor in gebed. Hij heette de diverse vereenigingen en de opgekomen belangstellenden hartelijk welkom, waarna door hem nog een korte inleiding werd gegeven. Daarna werd het woord gegeven aan L. Kievit Hz., die een referaat hield over „De onbarmhartige dienstknecht", naar aanlei ding van Mattheüs 18. Op keurige wijze wist hij dit onderwerp voor te dragen Hierop volgde een breedvoerige bespreking. Onder het houden eener collecte werd inmiddels ezongen psalm 103. Daarna werd het woord gevoerd door Osse- weijer van Den Bommel, die behandelde „Het Israël der Alpen". Ook deze spreker bleek het onderwerp goed te hebben bestudeerd. In de gehouden pauze werd wegens het bedanken van den Secretaris voorloopig tot die functie benoemd de heer Bestman uit Dirksland. Vervolgens werd het woord gevoerd door Van Herpen uit Middelharnis met het onder werp „Hoe de Nederlanders den weg naar Indië zochten". Ook deze spreker behandelde het onderwerp zeer goed. Nadat deze zaken waren afgehandeld, deelde de Voorzitter zijn bevindingen mede van de in November gehouden vergadering van den Provincialen bond. De volgende ver gadering wordt bepaald op 2 Februari a.s. Nadat de Voorzitter verschillende personen, die tot het welslagen der vergadering hadden medegewerkt, had dank gebracht, werd de vergadering met het zingen van psalm 105 vers 1 en dankgebed gesloten. STELLENDAM. J.l. week is de vrouw van den heer A. Verhoeve naar een der Zieken huizen te Rotterdam vertrokken, tot het ondergaan eener operatie. Tegen Donderdag 17 Dec. as. is een openbare raadsvergadering belegd des nam. half drie. Eenige visschers hebben plannen ge maakt, gedurende eenigen tijd weer in Den Helder de garnalenvisscher(j uit te oefenen. goedereede. In de Ned. Herv. kerk zullen deze winter (Donderdagsavonds) geen godsdienstoefeningen worden gehouden. Alhier stonden 38 werkloozen inge schreven. In de Ned. Herv. kerk zfln herkozen als ouderling W. Redert en als diaken Jb. Klein. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week 40—50 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen. De knecht van W. Tanis had het ongeluk met een span paarden voor een beladen wagen met uien op hol te slaan, waarby de wagen omver ging en enkele balen uien in de haven terecht kwamen, het liep zonder persooniyke ongelukken af. De Muziekvereeniging „Apollo" alhier gaf Zaterdagavond met veel belangstelling een goed geslaagde uitvoering. Na afloop ging alles kalm huiswaarts. ouddorp. A.s. Vrydagmiddag 2.30 uur zal er gemeenteraadsvergadering plaats heb ben. A.s. Donderdag bestaat voor de Herv. Kerk van 9-12 en van 1—5 uur gelegen heid tot betaling van zitplaatsen. De Kerstfeestviering voor de kinderen der Zondagsschool in den Oostdyk zal Woens dag 23 Dec. plaats hebben. Aanvang 6.30 uur. A.s. Woensdag hoopt, des v.m., n.m. en s av. voor de Ger. Gemeente voor te gaan Da. Vreugdehil. - A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk voor te gaan Ds. van Ameide. - In de afgeloopen campagne hebben al de Cichoreifabrieken samen slechts 6 millioen K.G. wortelen gedroogd, dat is meer als de helft minder dan het vorig jaar. De oorzaak is ook wel dat do prys zoo laag is en van dit artikel weinig gezaaid is. - Het ledental van de pas opgerichte vereeniging V.V.V.V. is gestegen tot ruim 70 leden. Het aantal werkloozen bedroeg de voriee week 95. NIEUWE tonge. Door den Burgemeester is bet initiatief genomen tot het oprichten van een plaatselijk crisis-comité. Verschil lende personen van allerlei rang, stand en levensopvatting, hebben reeds medewerking toegezegd. Het moet in de bedoeling van den burgemeester liggen, binnen enkele dagen voor bovengenoemd doel een vergaderingen Kaadhuize te beleggen. Armh.ff.18 De,c-a's- za' er van het Diaconie Armbestuur alhier, een uitdeeling worden gehouden van kledingstukken aan behoef tige gezinnen. - Het gemeentebestuur heeft de alge- meene jaarlyksche straatschuring bepaald op a.s. Vrpdag. De straten moeten dan op dien dag des n.m. 4 uur geschuurd zijn, waarover dan B. en W. een inspectie zul len houden. - y°"S0 week werden van hier verscheept 4200 balen uien, 600 balen peen, 2200HL aardappelen en 250 H.L. poters. Zanguitvoering APOLLO". Vrijdagavond j.l. gaf de gem. zangver- eemging „Apollo" onder leiding van haar directeur, dhr. Hekman, een uitvoering voor een flink bezette zaal in café „De Witte". De Voorzitter, dhr. C. Luchten burg, heette aanwezrgen hartelijk welkom. In het bijzon der richtre hy een welkomstwoord tot de aanwezige besturen van muziekvereeniging en dameskoor, bestuur van den Flakkeeschen Bond van zang- en muziekvereeniging en de pianiste mej. Poots. Hij verzocht aller medewerking en sprak den wensch uit dat deze avond nog lang in de herinnering moge naleven, waarna hij de leiding overgaf aan den Directeur. Een zestal zangnummertjes ^w6n» t8v s6Stl gegeven t.w. „Sneeuw- klokjes .„Verdronken land", „Gy vriend'lijke zonne „Slape zacht", „Lentenacht"en „Mei- liedje Hierna werd opgevoerd een drie-bedrljfs blijspel „Gebroeders Kalkoen". Dit stuk werd fraai en met overtuiging gespeeld. Aan het lachen kwam schier geen eind. Nog werden gezongen „Oogstlied", „Lente- avond en „De Hollandsche wind", waarna Voorzitter sloot. Hij had uit het applaus mogen afleiden, dat allen hadden genoten. Hij dankte allen die hadden medegewerkt om dezen avond zoo vlot te doen verloopen Namens het Bestuur van den Flakk. Bond sprak de heer van den Heuvel uit Ool'tgens- plaat nog eenige waardeerende woorden Bii ondervinding wist hij als directeur de moei lijkheden, waarmede men in een vereeniging kampt. Er is hedenavond veel gepresteerd daar de vereeniging niet alleen heeft getoond te kunnen zingen, doch onder haar leden tooneelspelers telt. Hij feliciteerde den direc teur met zoo'n vereeniging en de vereeni ging met zoo'n directeur. Het gegevene is verre boven middelmatig, ja, grenst zelfs aan het ideale. Met den wensch dat „Apollo" de plaats in den Bond zal blijven innemen welke zij thans Inneemt, eindigde despreker Nadat nog was vertoond een prachtige Tableau, voorstellende „Zangengelen" bleef men nog geruimen tyd op bal-na. OUDE TONGE. Het schuren van straten en pleinen zal plaats hebben op Donderdag i Dec. a>e. - Onder leiding van Ds. Dekker van Nieuwe Tonge, zal a.s. Donderdagavond een ouderavond worden gehouden van de Bjjz Geref. Schooi in het gymnastieklokaal der O.L. School. - By afslag van een huis en schuur vroeger bewoond door H. van Noord Tz is aangeloopen op inzet door Ar. Kanters'op J - Gedurende de afgeloopen week meldden zich by den correspondent der arbeidsbe middeling als werkloos 120 landarbeiders en I chauffeur. - De beide Wethouders hebben bedankt als lid van de commissie van bystand voor werkverschaffig en steun aan werkloozen. - Voetbal. De te Oudenhoorn gespeelde match „Xerxes van hier tegen OVV" aldaar, werd met 3-2 door laatstgenoemde gewonnen. OOLTGBNSPL A AT. Dinsdag 15 December heeft de Gemeenteraad des namiddags 4 uur vergaderd. De agenda luidde: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming on derwijzer openbare school no. 1.3. Benoeming leden commissie tot wering van schoolver zuim. Aftredend zjjn de heeren A. Braber Czn. en J. C. Vermaas. 4. Vaststelling aantal brandkranen. 5. Vaststelling vergoeding hu zondere scholen, krachtens art. 101 der lager onderwijswet. 6. Verzoek familie Wed. Wilt™ kapitaalstorting voor onderhoud van een graf 7. Voorstel B. en W. voor het instellen van avondcursussen en 8 Voorstel oninbaarver klaring hondenbelasting A. Huljsmans. - Tot ouderlingen der Ned. Herv kerk zyn gekozen de heeren D. Korteweg en C. de Vos Jzn. en tot diaken de heer Jac van Gurp. By den correspondent der arbeidsbe middeling stonden Zaterdag j.l. 42 werk loozen ingeschreven. Circa 50 arbeiders zijn by de werkverschaffing ingedeeld. - By de politie is aangifte gedaan van rijwieldiefstal. Het rywiel werd buiten de gemeente gevonden, doch zonder lantaarn. - De collecte voor het te vieren Kerst feest der Zondagsschool heeft opgebracht 303,15. - De heer Joh. Oosters heeft van den heer L. Dorsman aangekocht een tuin aan het Boomgaardpad voor 1400.-, met de bedoe ling een tweetal huizen aldaar te bouwen - Voor de beeoeming van een ouderling in de vacature C. J. Oostdy k is het volgend tweetal opgemaakt: W. C. van Kempen en C. L. Korteweg Pzn., voor diaken in de vacature C. L. Korteweg het volgende twee tal: K. Braber en Jac. van Drongelen. Herhaaldeiyk worden 's Zondagsavonds wanneer de ingezetenen naar de kerk ziin' pogingen gedaan in onbeheerde woningen te komen met het doel geld te stelen, tot nu toe echter zonder resultaat. De politie verzoekt ons de ingezetenen te waarschuwen tegen het onbeheerd laten der woningen. - Donderdagavond 7 uur zal indeOpen- baie school een schoolbioscoopavond gehou den worden voor ouders van schoolgaande kinderen en leden van Volksonderwijs. De te vertoonen films zijn: I. Het verkeer van vroeger en thans; 2. Het Glacierpark; 3 Sneeuwsport in Zwitserland; 4. De bever bereidt zich voor op den winter; 5. Een bezoek aan Zeeland en 6. Avonturen van twee schooljongens. 70 9-n °ir-iSe Week van hier verscheept 22 345 kilo poters^ aar^aPPe'en ®n - By de Maandagavond gehouden her stemming voor een lid van het notabelen college der Ned. Herv. Kerk werden 85 stem men uitgebracht. Gekozen werd M. de Vos J°h zn. met 43 stemmen, terwijl 42 stem men waren uitgebracht op J. Korteweg. - By de gehouden inschrijving naar de beneficie voor het voor 9 jaar pachten van So aren 38 centiaren bouwland tegen een jaarlyksche pacht van 65 per halve hectare was hoogste inschrijver de heer B. van Veen 725,— Als wij nagaan, dat de pachtprijzen van de bouwlanden van wijlen den heerP Bigge van 60 verminderd zijn tot 48 per halve hectare, dan springt onmiddellijk in t oog, dat 72o,- betalen om 9 jaar voor b5,- per halve hectare te mogen pachten worden3 6611 bi!zonderheid gerekend moet - VrUdag a.s. zal in deze gemeente het jaarlijksche straatschuren plaats moeten hebben. By nalatigheid is men in overtre ding en volgt proces-verbaal. DEN BOMMEL. De burgemeester heeft de leden van den raad bijeen geroepen tot het houden van een vergadering op Woensdag 16 Dec. snam. half drie. Ds. Japchen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. - De Heer J. P. Bruggeman heeftbedankt als diaken in de Ned. Herv. Kerk. - De boekhouder H. C. v. Rossum, zal Woensdag 16 Dec. van 's morgens 9 tot 12 uur zitting houden voor het inzamelen van gelden der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. - De pryzen van de veldvruchten zijn- aardappelen 3,50, uien 2,50, peenfl,6o' NIEUWENHOORN. Onze vroegere plaats- genoot de heer A. Visser thans Hoofdcom mies ter Secretarie te Aalsmeer is met ingang van l Januari a.s. benoemd tot Ontvanger der Gemeeote aldaar. ROCKANJE. Treffen we onder de familie namen van menschen soms onwelluidende na men, die gelden ook voor som mige visschen, blijkens het volgende: De groenten- en begoniakweeker Cornells Kleiburg alhier bracht ons een door hem aan het zeestrand gevangen vischje, dat wij ter naamgeving en mogelijke opnaming opstuur- den naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, Directeur Prof. Dr. E D van Oort, waarover den 3e December wij het volgende bericht ontvingen: Dank voor da toezending van het vischje, dat wy m goede orde ontvingen. De naam or van is „Snotdolf" (CycCopterusCumpus) Het is een zeevisch, die wel meer in brak water gevonden wordt als jonge exemplaren Daar uw vischje in uitstekenden staat ver keerde is het zeker voor ons museum van belang, dus nogmaals dankend" enz In de Encyclopedie „Het Zoeklicht" lazen w(j er nog over het volgende: De Snotdolf behoort tot de Schtjfbuiken, stekelvinnige visschen, die veel met de zeegrondels over een komen. De buikvinnen zijn hier echter tot een ronde schijf vervormd, die dooreen huidzoom is omgeven. De Snotdolf heeft een lengte van 4-7 j.l, en komt aan onze kust vrij veel voor. Hij kan zich met bovenge noemde schyf aan steenen vastzuigen Het mannetie zorgt voor de eieren, door zich in de buurt van deze te hechten en door een beweging van de vinnen voor verversching van het water. Ook vijanden houdt hij zoo op een afstand. Het door C. K. gevangen vischje was niet grooter dan i d.M., maar van kleur en jyn een prachtdiertje. VEILINGSBEBICHT van Vrijdag 11 Docember 193J. der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne". Prei 1,50 tot 4,50 per 100 bos. Blauwe druiven 0,41 tot 0,48 per k.g. Nero 0,03 tot 0,10 per kg. Peen 4,10 tot 7,— per 100 k.g. Kool (roode) 1,50 tot ƒ5,- per lOOstuks. j (savoye) 1,50 tot 4,50 per lOOstuks. Bloemkool ƒ3,— tot 10,— per lOOstuks. Boerenkool 0,10 tot 0,22 per krat. Andyvie 1,— tot 2,— per 100 krop. Uien 38,— per 100 k.g. Tafelperen 10,— tot 25,— per 100 k.g. Tafelappelen ƒ9,— tot 28,— per 100 k.g. Keukenperen ƒ5,— tot 13,—per 100 k.g. Spruiten 3,— tot 14,— per 100 k.g. Seldery 1,50 tot 2,30 per 100 bos. Mispels f 0,17 per k.g. Kipeieren (netto) ƒ4,40 tot ƒ5,10 per lOOst. Kleine eieren 3,70 per 100 st. - Aanvoer 23241 stuks. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 15 December 1931. Uienveiling. GROVE 2,40. GEWONE. 2,24 tot 2,41. DRIELINGEN 2,35. PICKLERS 4,38. Alles per- en inclusief de baal. Aanvoer 93.700 k.g. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente OUDE TONGE, op Dinsdag 15 December des voormiddags 10 uur. VoorzitterBurgemeester v. Schouwen. Alle leden tegenwoordig. Veel publieke belangstelling. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming wegers. 4. Benoeming Gem.-opzichter. 5. Benoeming twee leden (werkgevers) van de commissie van bystand inzake werkverschaffing, wegens het bedanken van de heeren L. van den Boogaard en W. M. Fase. 6. Vaststelling suppletoir kohier Honden belasting, dienst 1931. 7. Vaststelling Fondsbelasting, rang schikking der Gemeente in de 3e klasse, heffing opcenten progressief van 10-80. 8. VaststelliDggemeentebegr. dienst 1932. 9. Vaststelling steunregeling voor werk loozen. De voorzitter opende de vergadering waar na de notulen der laatste vergadering wer den ter inzage neergelegd. Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten, over ver- iging raadsbesluit aangaande Geldleening Centr. Verwarming. Dankbetuiging van J. G. Noordijk voor toegewezen salarisverhoogiug. Besloten wordt de stichting Landverhui zing te subsidieeren met 10,— per jaar voor 1932. Een verzoek van de Vereeniging „Klein grondbezit" ingevolge de Landarbeiderswet om voorschot ad 7580,— en ƒ4200,— voor aankoop los land werd gerenvoyeerd naar B. en W. De wegers C. Vogelaar en P. Gebraad werden herbenoemd, alsmede de gemeente opzichter L. Snijder. 5. B. en W. hadden op de aanbeveling geplaatst G. Verweij en C. v. Prooien voor de eerste vacature en J. A. Waare en C. L. de Wit voor de tweede vacature. Benoemd werden de heeren C. v. Prooien en J. A. Waare. Van den Berg vond de houding van de Wethouders eenigzins vreemd omdat zij daarvan in de commissie geen kennis had den gegeven. Voorzitter: Zij meenden dat zij vrijer stonden over dit punt, wanneer zij geen lid waren Vastgesteld wordt een suppl. Kohier voor de Hondenbelasting. 7. B. en W. stelden voor om opcenten progressief te heffen overgenomen van de S. D. A. P. fractie. In verband met de besprekingen, gehouden in de raadsvergadering van 19 November j.l., is door den Secretaris een nadere berekening gemaakt, inzake de progressieve heffing van opcenten |op de Fondsbelasting, met welke berekening wij ons kunnen vereenigen en U thans een voorstel doen, om de gemeente te rangschikken in de 3e klasse, en het aan tal opcenten te bepalen op 10 tot en met 80, als volgt: Inkomen 500,— 800,—10 opcenten 800,1000,-. 20 1000,1200,-. 30 1200,1440,-. 40 1400,1600,-. 50 1600,2000,-. 60 2000,2400,-. 70 2400,— en meer80 De secretaris deelde mede dat de opbrengst daarvan zyn zal 9974,80, waarmede de begrooting sluitend is. Gebraad meende dat de opbrengst nog iets hooger zal zijn volgens berekening, terwyi het voorstel van ons in de vorige vergadering gedaan nog meer opbrengst zou geven. Secretaris: De belastbare inkomens zijn sinds de vorige vergadering gestegen en vandaar de meerdere opbrengst. Gebraad: Ook is het voorstel niet van B. en W. toch van de S.D. A.P. fractie. Prince: Dus B. en W. pronken nu met jullie's voorstel. Beljeri Wanneer we de vorige vergadering op 80 opcenten waren ingegaan, hadden wy gewonnen in het geld en datisnietnoodig. Er was ook geen berekening gemaakt door B. en W. Faasse: Omdat de aanslagen nog niet alle bekend waren by de Belasting Inspectie. De Wit: Ik denk dat Ged. Staten deze regeling niet goed zullen keuren omdat de progressie stopt op 80 opcenten by ƒ2400,— inkomen. Middelharnis progresseerde nog van de 120 opcenten by inkomens van ƒ2400,— tot 5000, dat is beter, alhoewel ik accoord kan gaan met het voorstel. Prince was dat met De Wit eens. De Wit: De inkomens van boven de 2000 worden in deze regeling het zwaarst belast de progressie is zoo te gering. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. 8. Daarna werd voorloopig vastgesteld de gemeentebegrooting 1932 in ontvang en uit gaaf op 127.992,81 in gewonen dienst. De Vereeniging van landarbeiders vroegen een steunregeling. 9. B. en W. stelden voor de navolgende steunregeling: voor kostwinners ƒ7,- uitgetrokken, voor ongehuwden 6,— uitgetrokken, de kostwinners en gehuwden (ongeorganiseerd) 8,— per week. Beide categoriën met kin dertoeslag in den vorm van 1,50 per week toeslag. De kosten zouden bedragen by 45 ver goeding van het Ryk over 13 weken 2445,— als alles werkloos was. Van Schouwen was het met deze regeling niet eens, iemand die 2 jaar achter elkaar uitgetrokken geweest is moet verwezen worden naar het armbestuur. Van den Berg: De minister stuurt de boeren naar suikerbietensteun ad 7.000.000 toch ook niet naar het armbestuur? Van Schouwen: Dat is heel wat anders. Van den BergDit is een voorstel van den secretaris of B. en W. en daarmede zijn we slechter af als het voorstel van de moderne wethouders van vorig jaar, en dat van Christelijke Wethouders. De Wit: Sinds wanneer ben ik modern? Van den Berg: Jullie voorstellen waren in elk geval beter als deze. Kaufman gaf een amendement op B. en W's voorstel, waardoor hooger uitkeering wordt verkregen, door een tweede uit een gezin te laten trekken en een toeslag van 1,80 te geven inplaats van 1,50 zooals B. en W. v. SchouwenIk kan me er niet mee ver eenigen dat iemand die werkt 10,80 ver dient en aan steun 8,80 wordt uitgekeerd. Van den Berg. Je moet niet het contract inkomen als basis nemen, maar wel wat de commissionairs betalen. Vorig jaar is de zaak zoo geweest. De ge- organiseerden kregen toen 30 ets. per dag 5 cent per dag voor elk kind tot maxi mum 5 boven de werkelooze uitkeering, als toeslag. Van den Berg. Ik stel voor allen 1,80 toeslag te geven. Jonker: Gezinnen met kinderen worden weer gedupeerd daarmede. Beijer: We moeten ons houden aan het ingekomen adres, anders raken wy weer in een moeras en daar moeten wy uit Het voorstel van de landarbeiders werd met 8-3 stemmen verworpen. v. d. Berg: Je stemt tegen je eigen voor stel Kaufman. De WitWat de commissie voorstelt, behoeft een raadslid niet te sanctionneeren. Daarna kwam het amendement Kaufman in stemming dat met 7 tegen 4 stemmen aangenomen werd. Door B. en W. werd daarna nog een steun regeling voorgesteld voor ongeorgaDiseerden dat ook werd aangenomen met algemeene stemmen. Daarna sluiting. schap van, dat het carbolineum een krachtige groei en een goeden gezondheidstoestand der hoornen zeer bevorderd, maar dat men daar mede alleen niet het gewenschte eerste kwali teit product verkrygt, daar het o.a. niet werk zaam is tegen de schurftziekte. De voor de bestryding speciaal van deze ziekte noodzake- ïyke bespultiDgen moeten in het voorjaar en gedurende den zomer worden uitgevoerd. Be richten hierover zullen te zyner tyd worden bekend gemaakt. Hoewel het in het algemeen aanbeveling verdient, de bespuiting met carbolineum niet vroeg in het seizoen uit te voeren, daar uit verschillende aanwijzingen blykt, dat de later uitgevoerde bespuitingen een beter resultaat opleveren dan de vroegere, zoo moet er natuurlijk toch zoo vroeg begonnen worden, dat alle hoornen tydig bespoten kunnen worden. Waar veel hoornen behandeld moeten wor den, moet dus wel vroeger een aanvang ge maakt worden, dan waar men voor een kleiner aantal het allergunstigste tijdstip kan afwachten. Van belang is het, dat gespoten wordt bij zoodanige weersgesteldheid, dat de hoornen spoedig opdrogen. Zeer noodig is het, dat alle deelen van de hoornen, dus zoowel de stam als de fijnste takjes flink bevochtigd worden, daar carbolineum uitsluitend door bevochtiging zyn ontsmettende werking uit oefent. Appel- en pereboomen kan men tot in de tweede helft van Maart en zelfs nog later bespuiten (behalve in zeer vroege voorjaren), pruimen en vooral krozen moeten iets vroe ger behandeld zijn, terwyivoor bessenstrui- ken in het algemeen het midden van Fe bruari tot het einde van die maand geldt. In kassen kan men druiven en perziken zeer goed met carbolineum bespuiten, mits dit voor het midden van Januari geschiedt, veiligheidshalve kan men perziken in kassen eenige uren na deze bespuiting met water afspuiten. Algemeen kan een oplossing dus 7| 1. op 92£ 1. water van goed vruchtboom- carbolineum aangeraden worden. Alleen by zeer verwaarloosde of hevig door bladluis aangetaste boomgaarden kan men een 10 oplossing nemen. Perziken mogen slechts met 5 carbolineum behandeld worden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de geschriften over de bespui tingen. (Mededeeling No. 33) Sproeien en Sprdeiers, Vlugschrift 8, Carbolineum en eenige andere sproeimiddelen tegen dieren zijn verkrijgbaar by den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen. Ook de op verschillende plaatsen werk zame ambtenaren van dien Dienst verstrek ken alle gewenschte inlichtingen. Carbolineumbespuitlng voor Boomgaarden en Fruittulnen. Nu het tijdstip, voor de bespuiting van vruchtboomen met carbolineum weer nadert, vestigt de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen de aandacht van alle bezitter.' van boomgaarden en fruittuinen op de wen- sehelijkheid deze bespuitingen algemeen toe te passen. In het afgeloopen jaar is de waarde van de carbolineumbespuiting wederom zeer duidelijk gebleken. De stand van de bespoten boomen was zeer veel beter dan die van de niet bespoten boomen, vooral door de vrijwel afdoende bestryding der bladluizen, die met deze bespuiting verkregen wordt. Maar ook de groote werkzaamheid van carbolineum tegen bladvloo, schildluis, wintervlinder en andere insecten, zoomede tegen mossen en wieren (groenen aanslag op do boomen) maakt het tot een beslist onmisbaar middel tot het telen van goed en gezond fruit. Aan gezien meer en meer blykt, dat het telen van eerste kwaliteit fruit, ondanks de hoogere uitgaven, die men daarvoor doen moet, grootere voordeelen afwerpt dan het telen van een minderwaardig product, en tevens vaststaat, dat. eerste kwaliteit fruit alleen door toepassing van verschillende winter-en zomerbespuitingen verkregen kan worden, moet de bespuiting met carbolineum tot de onmisbare behandelingen van den vrucht boom gerekend worden. Ten sterkste wordt dan ook op oen alge meene toepassing dercarbolineumbespuitin- gen aangedrongen. Men geve er zich echter nu reeds reken Een oud maar beproefd middel. Geiyk bij vorige crisis, is het meest be proefde middel om de crisis te bezweren, nog altijd vermindering der productiekosten. Men ziet dan ook, hoe in de om ons liggende landen daarnaar wordt gestreefd en te dien opzichte reeds veel is bereikt. Andere aan de hand gedane middelen, die onze welvaart zouden moeten bevorderen met behoud van de tegenwoordige productiekosten, kunnen de kwaal der crisis niet genezen, doch haar slechts verergeren. Het verloop van het peil der pry'zen.ook van die van het levensonderhoud, wijst er reeds op, dat herstel moet en kan worden gezocht in vermindering der productie kosten. De vermindering van de prijzen der pro ducten op de wereldmarkt toontaaD.dat zij voor de naaste toekomst niet anders zullen kunnen worden afgezet dan met aanwending van lagere productiekosten. Dat in het bpzonder in beschutte en loon- inteDsieve bedrijven het arbeidsloon Diet op het bestaande hooge niveau zal kunnen worden gehandhaafd, staat wel vast. Ook daar waar men het langst heeft trachten vast te houden aan de theorie: hooge loonen geeft hooge welvaart, is deze theorie met het voortschryden der crisis terecht over boord geworpen. Zoo is men ook zelfs in Amerika doende om voor de spoorwegen de loonen te verminderen, omdat anders de sporen noodlijdend zouden worden. Terwijl de kampioen voor handhaving van de be staande hooge loonen in Amerika, de heer Ford, ook de loonen belangryk wil verlagen. De belangrijke steeds voortgaande daling der kosten V3n levensonderhoud, die mede uit de prijsdaling der producten voortvloeit, toont trouwens aan, dat een vermindering van arbeidsloon mogelijk is, zonder het le venspeil van de arbeidende klasse in het algemeen aan te tasten. Overigens is het niet onwaarschynlljk, dat versobering van het leven in alle lagen onzer maatschappij een noodzakelijkheid zal blijken, waaraan niet zal zijn te ontkomen. Prettig is d3t aanvan kelijk niet, maar een troost is het, dat meer eenvoud het levensgeluk van een volk niet behoeft te verminderen men denke aan het Franschevolk ja, misschien het geluk kan bevorderen. En blijmoedig moet in ieder geval stemmen de gedachte, dat hierdoor meer werkgelegenheid zal worden geschapen, waardoor het benauwende vraagstuk der geweldige werkloosheid nader tot een op lossing zal komen I iiMiiiiimiiiiiiiniiiiuiuinTinniiuniiiiiiimimimnnimniiiiiiiiinMtiiimmiiiiinuiiiiiiiiiiiiii

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3