Leest „Onze Eilanden" Ouderavond Openbare Scholen te Middelharnis. Ingezonden Stukken BH ""■""■"i Gemengd Nieuws B VROUWENHOEKJE ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1931. rueente en ik stel daarom voor een Kerstgave te doen toekomen. De beer Scbut had z\jn voorstel als volgt geredigeerd Voor de kerstgave komen in aanmerking gezinshoofden en daarmede gelijk testellen personen, te weten: bedeelden door het Burgerlijk Arm bestuur; de door de Diaconieën ondersteunden, voor zoover zij een steun van twee gulden vijftig cents of meer per week genieten, mits de Diaconieën dat weoschen en bereid zijn de namen van de h.i. voor die gave in aan merking komende personen, mede te deelen c, personen, die uit hun werkloozenkas uitkeering genieten en sinds 1 November 1931 gedurende ten minste twee weken werk loos zijn geweest; d. personen, die in bovengemeld tijdvak werkloos zijn geweest, doch zij n uitgetrokken en als werkloos bij de Arbeidsbemiddeling zijn ingeschreven. Voor deze Kerstgave worden bons ver strekt, waarop verkrijgbaar zijn: 1 K.G.sui ker, 1 K.G. groene erwten, 1 K.G. bloem, 1 K.G. bruine boonen, 1 pond rijst, 1 pond gele zeep, pond koffie, 1 pond havermout, 2 halve pondspakken bak- eu braadvet, l£ pond eerste kwaliteit rundvleesch, J pond rundvet en 2 mud cokes. Gezinnen van 4 tot en met 6 personen krijgen bovendien: 4 K.G. bruine boonen, 4 pond rijst, J pond havermout, J pon 1 eerste kwaliteit rundvleesch en 1 ons rundvet. Gezinnen boven 6 personen krijgen boven dien het dubbele van hetgeen de gezinnen van 4 tot en met 6 personen extra krijgen. Aan de besturen der Vakbonden en de Diaconale Colleges wordt een rondschrijven gericht, waarbij verzocht wordt de noodige gegevens te verstrekken voor de uitvoering van dit besluit. Schut: Ik meen dat wij het leed van de omstandigheden door een dergelijke gave met de Kerstmis, dat een feest van licht beteekent, zullen verzachten. Laten wij daarvoor bons afgeven via de diakonie en vakbonden. Dit zal beter zijn dan geldgaven. Mjjs: Ik betwijfel of dit voorstel past in het kader van de algemeene beschouwing daar straks gehouden. Dit is ook armen- bedeeling en geen steun en tegen bedeeling is de heer Schut gekant. Ook dit voorstel vond geen steun. Le Comte vroeg om de regendagen bij de werkverschaffing niet te korten. Aldus werd besloten. Daarna sluiting. Na heropening der vergadering werd met algemeene stemmen benoemd tot klokop- winder de heer G. van der Sluys Fz. De ouderavond blijkt zeer in den smaak te vallen. Het contact tusschen onderwijzend personeel der scholen eenerzijds en de ouders anderzijds, met de voorlichtingen bespreking van kind- en onderwijs-belangen, blijkt zeer gezocht en gewaardeerd. Onderwijzers zijn geen onbereikbare grootheden en vooral geen onbegrepen menschen met een moeilijke taak meer met deze instelling geworden. De heer J. v. d. Meide, als voorzitter der beide Oudercommissie's, heet allen van harte welkom in deze school, deze openbare school, die onze school is, was van onze ouders en zal moeten zijn van onze kinderen, dat is de school die ons dierbaar is. Op deze school hebben de generaties der ouders gegaan, spr. ziet zijn oud-onderwijzer, den heer Van Eek nog hier in het midden. Op deze school ligt ons vertrouwen, dat nooit geschokt werd. H(J wekt anderen en allen op, deze school altijd door te steunen, (hartelijk ap plaus). Des secretaris uitvoerige notulen werden voorgelezen en goedgekeurd zonder op- of aanmerkingen. Het hoofd der meisjesschool de heerJ. C. van Loo sluit zich graag bij de woorden van den heer Van der Meide aan. De heer Van der Meide heeft getoond dat zijn woorden geen ijdele woorden waren, te alle tijden heeft b(j gestreden voor de Openbare school, haar goed recht verdedigd, haar belang be hartigd. In den Raad is bij een paladijn voor de Openbare school en voor het onderwijs. Hij sluit zich aan bij de woorden van den voorzitter. Hij kan verder zeer opgewekt zfln, in tegenstelling van het vorig jaar toen de ondergrond zoo bitter was. H(j had ge vreesd dat dank zij de handelingen en de strijdwijze der tegenstanders, de Openbare school den nekslag zou worden toegebracht, dat valt mede, als we eens de balans gaan opmaken. Wat weinig zaken kunnen zijn is, dat de zaak der Openbare school bloeit, 3I zyn er wel eens ding6n die hem pijn doen, maar spreker mag opgewekt z(jn, zoo is het aantal meisjes-leerlingen grooterüan verleden jaar en dat ondanks de „concurrentie". Van de 82 kinderen die geboren waren in dien t(jd, dat ze nu in aanmerking komen voor het onderwijs, z(jn er 60 naar de O. L. S. gekomen. Een mooi getal, een mooi compli ment aan de standvastigheid der ouders. Spreker kon lof geven aan alle zijden ook aan zijn personeel. Conflicten tusschen onderwijzers kwamen nooit voor, dat weten in Middelharnis niet wat dat is. In het personeel kwam veel verandering, de heer Van Mourik Is vast benoemd, de heer Kleeu- wens is verdwenen. 45 jaren heeft h(J dienst gedaan in het onderwijs. Hij was een man, die als model-onderwijzer gold, wij danken hem voor alles wat hij heeft gedaan. Mej. Poortvliet is in 't huwelijksbootje gestapt, w(j wenschen haar een gelukkig leven toe, ook Mej. Pape is verdwenen, z(j heeft altyd tot groote tevredenheid gewerkt. In den heer Deurloo hebben we, door zijn vertrek een zeer Hink onderwijzer verloren, dien we noode zagen vertrekken. Een nieuw B. en W. toonde het beste te willen, het wil een nieuwe leerkracht, of schoon deze z g. overtollig is. Hulde aan het college van B. en W. dat zoo goed begrijpt dat goed ouderwijs noodzakelijk is, dauk mede aan de raadsleden voor hun royale houding. Met den ouderraad werd iedere maand vergaderd, er heerschte een gezellige geest, denjheer v. d. Meide was nooit iets te veel. Over het schooltoezicht niets anders dan woorden van lof. Wie ook woorden van lof toekomen zijn de ouders. Zij hebben pal gestaan, z(j zijn niet gezwicht voor bezoeking in donkere uren er zijn er afgevallen, waarom - het was niet principieel, zij stonden „niet" vrij. Ouders en a s. ouders van kinderen die met Mei de school zullen bezoeken, gebruikt je gezond verstand, stelt flink openbaar onderwijs op peil, werkt allen mee, opdat wij volgend jaar weer een verheugend woord kunnen laten hooren. (Daverend applaus). De kinderen van de 7e en 6e klasse zingen onder leiding van den heer Hekman eerst ons Wilhelmus. Wijding eu ontroeringzit in ons volklied, al wordt de ouderwetsGhe taal niet heelemaal begrepen. Dit oude Neder- landsche lied heeft de harten geschraagd van mannen door eeuwen heen voor ons Holland het is het lied van Holland en aan Hol land en den Hollandschen stam trouw. Zil veren kiuderstemmen dragen in hun zang die eenheid. Wat is ons Wilhelmus toch een mooi, berustend en toch waardig lied. Hierop zingt het jeugdig gemengd koor nogeenige liederen. De heer Hekman mag tevreden z(jn over wat „dood-gewone schoolkinderen" al voor schoons kunnen brengen. Voor dat de heer van Diesen zijn rede be gint leest de heer Hekman een Zuid-Beve- landsche novelle voor een simpele ge schiedenis van een Foekepot. (Rommelpot), dat in zijn eenvoudige taal ontroering wekt. De heer Van Diesen heeft tot onderwerp: de openbare school voor kind en volk en land Menschen komen, menschen huwen nieuwe menschen komen. Nieuwe geslachten worden opgevoed, op geleid tot menschen voor de maatschappij, jonge menschen komen zien zich ouders worden —voeden op. Hoe kunnen zij het Er is geen leerschool, wij kunnen voor alles diploma's krijgen, voor smid, timmer man, onderwijzer, leeraar, maar voor het moeilijkste, het opvoeden van kinderen, niet. Daarvoor is geen cursus. Wij „mannen" bemoeien ons in die prille jaren zoo weinig met de opvoeding, wij be loven dat „later" te doen, en als wij het doen, dan doen we dat zooveel verkeerd. Wat is het, dat zorgt dat die kinderen toch hun weg vinden in het leven, dat ze groot worden. Menschen hebben van achter hun schrijf tafel groote en dikke boeken geschreven over opvoeding, menschen, die het zelf niet konden, de Groningsche'onderwijzer, de be kende Jan Ligthart heeft „het" gevonden, dat „het" dat alles goed doet maken. Het is de Liefde. Zonder Liefde gebeurt er niets. In Holland is de tijd niet zoo verworden dat de Liefde heeft afgedaan. Liefde geeft vertrouwen, geeft leiding. Waar deze ontbreekt gaat het men- schenkind ten ondergang, als ouderliefde geen leidiDg neemt, daar begint de misdaad. In de „zwarte hoeken der stad" waar ouders dit gevoel niet kennen, ontstaat de paria, in de gestichten waar men niet met liefde werk gevoed zijn taak vervult, daar komen de mislukkelingen. De eerste opvoeding duurt ongeveer 5| jaar, de tweede begintDe school. Het nieuwe probleem. Wie zal nu helpen mijn kind op te voeden. Ouders hebben een leiddraad noodig, moe ten weten wat de beginselen zijn van de Openbare school. Men heeft haar genoemd, de neutrale school, wat dan zou wezen de school zonder beginsel. Maar de Openbare school heeft wel degelijk een beginsel; een beginsel, dat al 100jaren geleden is vast-gelegd door de regeering die toen maar 1 school kende, de eigen overheids- school. Deze school heeft tot taak op te voeden de kinderen voor alle maatschappelijke en Christelijke deugden, en de andere taak is, dat dat wat ze leert niet strijdig mag zijn met de gelooven van de leerlingen. Daardoor is het karakter van de openbare school vastgelegd, geen leerling tot verbit tering tegen anderen. Het groote Bijbelwoord is haar eerste beginsel: Gij zult anderen liefhebben als uzelven, geen haat tegen andersdenkenden, niets daarvan. In de Tweede Kamer is gezegdde natio nale eenheid moet bewaard blijven. Maar wie dat zei begon met de propaganda van de christelijke school, begon met de schei ding onder kupderen. Wat moet er %orden van onze nationale eenheid. Wat zien we toch een domheden. Kinderen leeren elkaar niet liefhebben. Kin deren uit een school van allerlei pluimage, allerlei godsdienst, leeren elkander kennen, leeren ten eerste elkander waardeeren als mensch, in de tweede plaats kijken ze pas naar het godsdienstverschil. Spreker hoorde eens een kind vertellen „En op de Zondagsschool zit ik, verbeeldt je, naast een jongen, en die is van de openbare school". Dit werd gezegd op een toon alsof zij, die de openbare school bezoeken, een ras apart zijn. Hoe droef is de verdeeldheid in ons land, hoe groot de scheiding met al die scholen. Hoe moet het worden met onze nationale eenheid. Welko predikant durft te verwijten: de naam van God mag op de openbare school niet genoemd worden 1 Die dat zegt spreekt beivust onwaarheid. Waarom zou mon wel mogen spreken over de hoidensche gods diensten, van de Germanen of van de Zuidzee- eilanden en niet over den Godsdienst die in 't hart ligt van verreweg het grootste gedeelte der Nederlanders. Dogma's - zoo schreef prof. Casimir zijn dikwijls versteende levenservaringen. Met deze dogma's valt men op de christe lijke school de jonge menschen-kiuderen al lastig. Hoe begrijpen ze al die Hoogste Wijsheid 1 Dat komt wel zeggen ze, dat lee ren ze wel! O, we kunnen kinderen van alles laten leeren, maar ze moeten het begrijpen, daar komt het op aan. Begrijpen moeten de leerlingen wat ze leeren. En het leeren van al de dogma's blijkt te veel voor kinderhersenen. Er zijn talrijke menschen die op Katholieke en Christelijke scholen zijn opgevoed en nu beslist ongeloovigzijn.Die volproppei'ij heeft verkeerd gewerkt. Er zijn er duizenden die er onder lijden, zij hebben door dit optreden hun geloof maar óok hun steun verloren, het is bekend dat het Hoofdbestuur der Dageraad bestaat uit Oud-leerlingen van Chr. Scholen de kop stukken der S D.A.P, kent ze ook, hoeveel leerlingen van Chr. en Kath. scholen zijn het niet die naderhand geen geloof meer kennen! De uitspraken inschoolblaadjes van Katholieke en Bizondere scholen hebben dit bevestigd. Men tracht de doopbelofte te misbruiken als uw belofte om de Chr. School te steu nen gij hebt beloofd zelf uw kind in christe lijke deugden op te voeden als men u anders zegt dan spreekt men bewust onwaarheid. De overgroote meerderheid van het onder wijzend personeel geeft meer dan van haar vereischt wordt. Zij geeft dit uit liefde tot de jeugd, tot het heil van ons volk en ons land. Steunt ons Openbaar onderwijs. Na de pauze sprak de heer Van Diesen allereerst over de scholen, de bedreiging van bezuiniging etc. De strijd in de scholenwereld gaat van tooneel veranderenKregen we eerst den stry d van Openb. school tegen Chr. school, nu gaat de strijd uitbreiden tusschen de Chr. scholen onderling. De Openbare school is bij alle deze aanvallen gebleken sterker genegen heid te bezitten dan de voorstanders van bizonder onderwijs dachten. Thans zitten zij met vele schooltjes. Dat is hun ramp hun dreiging. Willen die schooltjes blij ven bestaan zoo moeten ze leerlingen hebben. De strijd is er, men tapt voor de schooltjes elkanders leerlingen af. En nog steeds door gaat de vertooning. Plaatsjes van 4 en 5 duizend inwoners heb ben 6 of 7 schooltjes, de één al „fijner" dan de ander, fel tegenover elkaar, fel tegen over het openbaar onderwijs. Wat een strijd, waar blijft nu toch onze nationale eenheid? Motieven worden gezocht, worden gevon den, schooltjes worden gebouwd - de ge- meente's bezwijken onder de schuld. Men bouwt door, de gemeente betaalt. Het is om te walgen zoo men uitgebuit wordt door dat sectarisme. Een suppletoire-begroo- ting is ingediend. 2 millioen voor't openbaar onderwijs 5 millioen voor 't bizonder.Nieu we noodelooze aanslagen op ons door malaise zoo verzwakte schatkist Sijmen betaalt. Men wil bezuinigen, maar hoe. Neen, niet al die schooltjes, dat „mag" niet. Men heeft het gevonden. Voortaan 45 kinde ren per onderwijzer. Wie wordt slachtoffer. Het kind, het volk, de onderwijzer. Het is het onmogelijke gevergd. Dank zij deze „be sparing" bezuinigt men 6 ton per jaar. Maar nieuwe schooltjes mogen in onbe perkte massa gebouwd worden! Daar durft men niet aan te „bezuinigen"! Onderwijzers en 't onderwijs wordt slacht offer. We krijgen eénmans schooltjes voor onderwijzers zoo dikwijls het begin van een vernietigend leven door zenuwziekte. Het kan zegt de minister, het zal moeten I Op andere departementen is wèl bezuini ging mogelijk, voorstellen tot bezuiniging werden... afgestemd. Die rijksbezuiniging zal echter de gemeente een hoop geld kosten, het handwerk-onderwijs is er het voorbeeld van. Propageert het Openbaar onderwijs - in eigen huis, in familie-kring, onder kennissen en vrienden, in de werkplaats - de Openbare school voedt op tot nuttige leden, tot heil van U en van ons land. (Daverend applaus.) Onder leiding van den heer Hekman zon gen de kinderen hun liederen. Zezynvroo- lijker dan de zoo mooie Hollandsche liederen van voor de pauze, en ditmaal sloeg bizonder het Kikkerliedje in. Den heer Hekman alle complimenten voor zijn zangeresjes en zan gers 1 De heer Van Loo sluit den avond. In de eerste plaats dankt hij den heer Van Diesen voor zijn schitterende rede, dankt de leer lingen voor hun zang en spreekt de ouders nogmaals ernstig toe. Ik hoop dat jullie een gedeelte zullen uitdragen van de gevoelens voor ons onderwijs en dat dit zal mogen blijken met de aangifte op 1 Mei.Nogmaals ons Openbaar onderwijs staat niet tegenover onzen Christelljken Godsdienst. Juist door de kalme behandeling wordt dit Godsbegrip zoo diep. Spr. heeft bij het sterfbed gestaan van een leerlinge, dat kind van de Openbare school toonde in de laatste oogenblikken van het leven zoo'n verheven Godsgevoel, dat een ieder er diep van ontroerd is geworden. De openbare school respecteert ieders ge voel zonder te krenken z(j voedt kinde ren op in den geest die haar grondslag is uit liefde tot het kind. Zeer voldaan over do mooie en sterkende woorden, over de tractaties door het perso neel der scholen verzorgd, ging een ieder prettig gestemd naar huis. De gymnastiek zaal van de school was boordevol. Mogen onze openbare scholen, gesterkt door zooveel trouwe eu haar toegewijde ouders, in bloei blijven toenemen, tot rust en eenheid van ons volk. J.B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd het onderstaande in Uw blad op te nemen. B(j voorbaat mijn harte- lljken dank. In Uw blad van Woensdag 9 Dec. trof ik een verslag aan van het Sinterklaasfeest der Openbare School alhier. Waarschijnlijk is dit verslag door Uw verslaggever opge zonden. Het verheugt me zeer, dat dit feest een avond is geweest, die lang in het ge heugen zal blijven." Uw verslaggever vindt het echter zeer begrijpelijk, dat velen ontevreden waren, omdat de aanwezige ouders geen enkele versnapering ontvingen. Toch zou ik Uw geachten verslaggever den raad willen geven, zich vooraf eens beter op de hoogte te stellen van enkele zaken. Had hij dit gedaan, dan had hij een der- gelijken „steek onder water" niet neerge schreven. In het Legaat staat: „de kinderen onthalen en ieder kind een geschenk geven." Commentaar overbodig. J. E. WEITERING, Hoofd O.L.SDirksland. ONGELUK BIJ SCHIETEN MET EEN BUKS? Lijk van een jongeman in struikgewas gevonden. DRACHTEN, 9 Dec. Hedenmiddag om streeks vier uur kwam een koopman, die zijn paard in het land wilde brengen, tot de ontdekking, dat in het struikgewas van den verbindingsweg tusschen den Zuider Hooge- weg en den Slingeweg te Drachten het lijk lag van een man met een schotwond boven het oor. De koopman waarschuwde de ge meentepolitie, die onder leiding van den burgemeester van Smallingerland en verge zeld van een arts oogenblikkelijk naar de aangegeven plek vertrok. In het licht van de lantaarns vond men den 27-jarigen boom- kweeker J. de B. Een buks lag onder het lijk en zijn voet was in een boomwortel verward. Hoewel aan een ongeluk wordt ge dacht, wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld. Het lijk is in beslag genomen. Morgen zal de sectie worden verricht. De overledene moet oogenblikkelijk dood zijn geweest. Hij was een bekend scheids rechter van den Frieschen Voetbalbond. De verslagenheid is hier dan ook groot, KNOEIERIJEN BIJ SLACHTPLAATS TE ALPHEN a. d. KIJN? Veehouders benadeeld. ALPHEN a. d. RIJN, 9 Dec. - Bij de ge meentelijke noodslachtplaats met daaraan verbonden keuringslokaal zouden onregel matigheden aan het licht gekomen zijn. Een veehouder heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem voor een, hem toebehoo- rende, aan de slachtplaats in nood geslachte en daar per pond aan particulieren verkochte koe van omstreeks 625 pond slechts een be drag van 60 was uitbetaald. Dit zou volgens het personeel der slachtplaats, de opbrengst zijn van 200 pond 30 cent. Op zijn vraag waar dan het overige vleesch gebleven was, kreeg de veehouder, naar hij beweert, ten antwoord, dat dit was afgekeurd en begraven. Op last van de politie is dit af gekeurde vleesch opgegraven, waarbij zou gebleken zijn, dat het hier slechts een hoe veelheid betrof van pl.m. 80 pond. Voorts zou het vleesch niet verkocht zijn tegen 30 cent per pond, maar gedeeltelijk ook tegen 35 en 40 cent. Het voorloopig, op last van de justitie in gesteld onderzoek zou reeds hebben uitge wezen, dat sinds eenigen t(jd ook andere veehouders op deze wijze zijn benadeeld. HET LAND DER BAARDIGE VROUWEN Water «ls haargroeimiddel? PARIJS, Dec. - De academie der genees kunde in Frankrijk heeft eenigen tijd ge leden een enquête-commissie naar het z g. „land der baardige vrouwen" in het district Lot-et-Garonne, ten Z. O. van Bordeaux ge zonden om het elders zeldzame, doch in deze streek veelvuldig voorkomende verschijnsel van vrouwelijke baarden te bestudeeeren Speciaal in de omgeving van Dolayrac en Colayrac vertoonen opvallend veel jonge meisjes en vrouwen een dichten haargroei op het gezicht. Voor dit phenomeen heeft men nog geen afdoende verklaring gevonden. Verontrustend was het feit, dat de baardige vrouwen van deze streek heel vaak aan suikerziekte lijden. Het onderzoek heeft de dikwijls geuite be wering weerlegd, dat de baardige vrouwen van Lot-et-Garonne tot een bijzonder ras zouden behooren. Zou dit zoo zijn, dan waren alleen de vrouwelijke baarden bijzondere ken- teekenen van dit ras. De commisBie heeft echter iets anders, dat waarschijnlijk in dit verband zeer belangrijk is, ontdekt. In het water van Dolayrac zijn stoffen opgelost, die zeer krachtig den haargroei bevorderen. De oorzaak van de vrouwelijke baarden, die dikwijls vr(j lang en dik worden, zou dan in het wasch- eri drinkwater moeten worden gezocht. Het verband tusschen suikerziekte en baardgroei bon tot dusver nog niet op gehelderd worden. VOOR TACHTIGDUIZEND DOLLAR AAN JUWEELKN GESTOLEN. Vermetele roof te New York. NEW YORK, 9 Dec. Maandagnacht heb ben inbrekers uit de woning van het echt paar Brewster aau de Park Avenue te New York een juweelen-kistje met negen sieraden gestolen, en wel twee armbanden, drie bro ches, één diamanten ring en eenige andere voorwerpen, die gezamenlijk een waarde vertegenwoordigen van tachtigduizend dollar. De woning van het echtpaar is gelegen op de vijftiende en zestiende verdieping van het Duplex Building en de dieven hebben zich vermoedelijk met behulp van een touw van het dak laten zakken. De diefstal werd ont dekt door één van de dertien bedienden van het echtpaar Brewster, doordat de brand kast geopend werd gevonden. Aangezien deze niet geforceerd was, moet de diefstal zijn geschied door iemand die de lettercom binatie kende. (V.D.). BIOSCOOPBRAND TE NEW YORK. Paniek door kordaat agent bezworen. NEW YORK, 9 Dec. Tijdens een kinder voorstelling is in een bioscoop alhier brand uitgebroken, waardoor onder de kinderen een paniek ontstond. Het gelukte evenwel aan een politieagent de kinderen te kalmeeren, hy gelastte hun, dat zij elkaar een hand zouden geven en op deze wijze bracht hij 3e kinderen, die een langen keten vormden uit de brandende bioscoop. PARIJSCHE MODEBRIEF OOK WOL KAN ELEGANT ZIJN. Het verhaal van een koukleum. Ze kwam uit het Zuiden en ze had het koud, vreeseiyk koud. Om dezen tijd van het jaar, als de herfststormen loeien en de winter in aanzicht is, was ze immers nooit in Parijs. Dan trok ze weg naar dé Rivièra, naar het geurige eiland Corsica of naar het zonnige Egypte. En nu was daar plotseling in haar leven de ODgunstige wending ge- bomen, de financieele crisis. Adieu Rivièra, zonneschijn en warmte - ze moet nu, als zoovele anderen, zoovele duizenden lolge- nooten, den winter in Parijs doorbrengen. En ze bibbert en ziet bleek van de kou. Want. ze draagt nog altijd haar teere toiletjes die haar zoo goed staan, maar die minder voor het? koele, vochtige klimaat berekend zijn. „Hoe houdt je het hier toch uit", klaagt ze, „ik kan het maar niet warm krijgen, ook al zit ik den heelen dag boven op de kachel. Als ik er aan denk, hoe ik anders om dezen tijd heerlijk buiten in den warmen zonneschijn zit". „Klagen helpt niet", ver maan ik mijn vriendin. „Er zijn honderden en duizenden die 's winters óók niet van de warme zon kunnen genieten. Je bent totnutoe heel verwend ge- woest. Kleed je maar eens dikker, dan zul je zien dat de winter hier nog best te verdragen is. Steek je maar eens heelemaal in de wol." „In wol", zegt ze met afschuw. „Wol is leelijk en wol maakt dik." „Beter dik dan ziek,"ant woord ik met overtuiging. „Ga morgenmiddag maar eens met mij mee, dan gaan we samen winkelen en dan zullen we eens zien of je wol nog altijd zoo leelijk vindtI Keurig, maar veel te dun gekleed vonr het jaargetijde, komt mijn vriendin Simonemij den volgenden dag afhalen. Eerst voer ik haar in een groot magazijn van wollen damesondergoederen. Daar wor den haar zulke snoezige camisooltjes en com binations voorgelegd van heel soepele, dunne wol in ffljne, teere tintjes, dat mijn coquette vriendin er werkelijk toe besluit voor de proef eens zoo'n stelletje aan te schaffen. Ze kiest het in abrikoostint en neemt er dan ook een dunne jersey onderjurk b(j in ge lijke kleur. Daarna gaan we naar een chique mode zaak. En nu laat ik Simone eens zien wat we op het oogenblik onder „wollen japonnen" verstaan. Een wollen toilet is modern, is chic, is het toppunt van elegantie. Wie nog altijd denkt dat een wollen jurk saai en stijf is, is niet op de hoogte van de mode. Simone is dan ook zichtbaar verrast als haar al die snoezige japonnetjes getoond worden. Daar is er een van donkerbruine wol, ver over- gekruist, gesloten met een paar blauwe fan- taBieknoopen. De japon heeft geen kraag, maar langs de geheele halsopening en slui ting en onder langs de mouwen is een beige gepliseerd zijden strookje gezet: Een roode wollen japon, heel eenvoudig en recht gemaakt, heeft een ronden hals waaromheen een dub bele kraag is gelegd, een van roode en een van zwar te zyde welke laatste de onderste en de breedste is. De japon heeft een zwart ceintuurtje, terwjjl boven aan den arm twee strook jes onder elkaar zijn aan gebracht, een rood en een zwart, waardoor het pre cies lijkt of de japon korte pofmouwtjes heeft. Maar in werkelijkheid houdt de mouw daar niet op maar zet zich heel smal en nauw- aansluitend, voort tot aan de pols. Hoe meer japonnen we bekijken, hoe meer we tot de overtuiging komen dat de wollen stoffen niet alleen met zeer veel smaak en fantasie, maar ook met zeer veel kunstvaardigheid ge maakt zijn. Er behoort werkelijk een goede coupe toe om ze, hoe licht en soepel ze dan ook mogen zijn, alle idee van zwaarte en stijfheid te ontnemen. Simone is dan ook zoo verrukt, dat ze werkelijk er toe overgaat een der wollen toiletjes te koopen. Het is een alleraardigste jurk van lichtgrijze en zwarte wol. Het breede schouderstuk, even als het bovengedeelte der mouwen tot aan den elleboog is van lichtgrijze, het overige der japon met een vluggen klok- kenden rok is van zwarte stof. Langs den hals is een randjelichtgrijs bont aangebracht, van voren met twee kleine strikjes afge werkt. De jurk kleedt Simone uitstekend en we gaan beide met een zeer voldaan gevoel naar huis. Zoojuist is Simone bij mij op bezoek ge weest. Ze rilde en beefde niet meer van de kou, want ze droeg haar nieuwe wollen on dergoed en haar mooie zwartgrijze japon. Ik maakte haar een compliment dat ze er nu veel beter en fleuriger uitzag dan in haar dunne kleedü met het pipsche gezichtje erboven. Maar ik liet haar niet merken hoe ik iDnerlijk glunderde over de overwinning Simone „tout a fait en laine" te zien. En dat was maar goed ook. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad", Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetw-elk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer Courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts I 0,95 per kwartaal, lranco per post f 1,25. VERKOOPINGEN. Op MAANDAG 14 December 1931, des voor middags 10 uur te Den Bommel, voorde boerderij van Th. J. Segers, aan den Kra- nendijk aldaar, de Roerende Goederen, be staande in Veldvruchten w.o. grooie par- partljen koepeen, landbouwmachines en gereedschappen, w.o. dorschmachine, trac tor, graanmaaier, schijf-egge, stationnaire motor, wagens en diverse ploegen, e.a. Paarden, Rundvee, paardetuig, schuurge- reedschappen, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAG, 16 December 1931 by Inzet; Op WOENSDAG 23 December 1931 by Af slag, telkens des namiddags 3 uur in Hotel Spee te Sornmelsdijk: De perceelen Bouw land in den hoek van den Poppendam- schenweg en den Kladstaartweg in het Oudeland van Sommelsdyk, groot 3.9S.20 H.A. (9 gem. 248 roeden S M in 4 perc. en combinatiën. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer M Knüps te Nieuwe- Tonge. Notaris VAN BUUREN. liiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiininininiiniiimnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiilii iiimiiimmimmnimiimmiiimi»iiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiimn mmam

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3