grSJPUROL Ouderavond Openbare Scholen te Middelharnis. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1931. De Voorzitter: Dat is mogeiyk. Spr. vraagt of het voorstel Schut ondersteund wordt. Niemand ia hiertoe bereid. De verordening wordt onveranderd aange nomen. De heer Schut stemt tegen. Aan de orde komt punt 6. Raadsbesluit tot verhaal van pensioenbijdragen op de ge meente-ambtenaren. B. en W. stellen voor een verhaal toe te passen van 5 De Voorzitter stelt voor het puut aan te houden tot behandeling der bogrooting. De heer E van den DoelDe begrotings commissie stelt voor de volle 8J te ver halen. De salarissen kunnen dan zoo blijven. De Voorzitter: Het resultaat is toch, dat het van de salarissen af moet. De heer Van Es: Het totaal bedrag, dat bezuinigd wordt, is ongeveer 1160. De Voorzitter: B. en W. stellen zich op het standpunt, dat eeuig verhaal moet wor den toegepast om de begrooting sluitend te maken, maar z(j voldoen met 5 De heer Van Es: De begrotingscommissie wil de lagere inkomens verlichten. Beneden de 600 b.v. vrij. De heer Schut: Wordt het nu behandeld of bij de begrooting? Spr. wil er liever straks op terugkomen en het als één geheel be handelen. Weth. Dijkers: Als het voorstel B.enW. ongewijzigd wordt aangenomen, dan kan het nu behandeld worden. Maar dat is niet zeker, omdat het van invloed is op het eindcijfer. Besloten wordt h"et nu te behandelen. De heer Schut: De kwestie is niet of de ambtenaarssalarissen sluitpost van de be grooting moeten worden, maar de vraag is: hoe zijn deze traktementen op zichzelf? De traktementen zijn hier eer aan den lagen dan aan den hoogen kant. De betreffende organisaties wijzen er ook op, dat in den goeden tijd ook niet gesproken is over ver hooging. Spr. wijst op het debat in de Tweede Kamer, waar wel harde noten gekraakt zijn, maar de burgerlijke partijen staan toch als het er op aan komt kwispelstaartend rond om de regeering. Spr. is er tegen om van de traktementen een sluitpost te maken. Spr. acht het niet noodzakelijk om deze be korting toe te passen. Het is geen reëele behandeling van de ambtenaren. Spr. is zoo wel tegen het ééne als tegen het andere voorstel. De heer Van den Doel wijst er op, dat de burgemeester zelf ook ambtenaar is en toch met het voorstel van B. en W. komt om 5 te verhalen. De Voorzitter: B. en W. en de burgemees-, ter zijn niet altijd dezelfden. (Gelach). De heer T. van den Doel: Er moet reke ning worden gehouden met den toestand. De traktementen zijn in de goede jaren wel verhoogd. De heer Schut wijst op eigen ervaring. Vroeger werden vele functies beschouwd als bijbaantjes of eerebaantjes. Maar die „goede tfld" is achter den rug. Het werk is ook veranderd. De burgemeester heeft tegen woordig meer te doen dan vroeger. Wat de verhooging in den goeden tijd betreft, blijkt volgens de indexcijfers, dat veel traktemen ten nu lager staan dan in 1913. Men moet niet alleen naar het geldbedrag kijken, maar ook naar de koopkracht van den gulden, die nu beel wat lager is dan in 1913. Spr. acht de vergelijking van den heer v d. Doel ge heel onjuist. Weth. Mijs: B. en W. hebben op al de factoren als de koopkracht van het geld enz gelet, maar de Raad heeft zich vroeger ook al op het standpunt gesteld, dat de ambte- naren zelf alles betalen moeten voor hun pensioen. Dat was al zoo in een tijd toen de gemeenteflnancisn heel wat rianter ston den dan nu. Ged. Staten stonden toen echter op een afwijzend standpunt. Nu denken ook zij er anders over. De Voorzitter: Ged. Staten hebben nu het goedkeuringsrecht niet meer. De heer Le Comte: Wie in het vrije be drijf werkt, voelt de depressie al drie jaren- In ons land is nog een klasse van personen, die van de crisis niets gemerkt hebben. Als er getracht wordt ook die klasse iets te laten dragen, komen van alle kanten de klachten los. Ieder in ons land wordt geroepen om de schouders onder de crisis te zetten. Spr. zou het apprecieeren, indien de ambtenaren, als ze wat meer voor de gemeenschap voel den, ook wat hielpen. Anderen lijden dubbel. De ambtenaren moesten niet mopperen, maar blijmoedig helpen, om iets van hun vaststaand salaris af te staan. Als zij niet vrijwillig bijdragen, moet de Raad hen maar dwingen. De heer Schut: Het doet mij genoegen, dat de heer Le Comte de zaak op breeder basis stelt. Spr. wijst er op, dat in de goede tijden nooit een ambtenaar is rijk geworden. Als dat waar was zou die wel in den Dieren tuin in Rotterdam in een kooi te bezichtigen zijn. De ambtenaarssalarissen komen altijd achteraan sukkelen. Dat deze salarissen in slechten tijd altijd met hand en tand worden beschermd door alle vakbonden, ook de Chris telijke en R. K. heeft z'n achtergrond. Want daarachter staan de salarissen in het vr(je bedrijf. Wat bet bijdragen in slechten t(jd betreft, wjjst spr. op punt 10 der agenda, waar de progressieve belasting aan de beurt komt. Spr is persoonlijk voor een zeer sterke progressie, dan draagt ieder wel naar ver mogen zijn steentje bij in de crisisgevolgen. Ten slotte wil spr. niets slechts van Flakkee zeggen, maar ais man van financiën frap peerde het spr, dat er in dezen tfid nog wel gewetensgeld in de schatkist vloeit, dat werkelijk niet van de vaste inkomens zal komen. Spr. heeft wel eens een deskundige gesproken, die opmerkte, dat er door gebrek aan tyd nog heel wat geld buiten de schatkist blijft, wat er in behoorde. Maar om dat alles te achtervolgen, zouden er nog meer belas tingambtenaren noodig z(jn. Weth. Dijkers: De sluitpost opdebegroo- tiug zijn de opceuten op de gemeentefonds belasting, niet de ambtenaarssalarissen. B. eu W. hebben nimmer op dat laatste standpunt geetaan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Het voorstel van de commissie wordt aan genomen. De heeren Mijs en Schut stemden tegen. Bij het voorstel B. en W. stemden vóór de heeren Le Comte, Mijs en Dijkers. De begrooting Burgerlijk armbestuur en weeshuis 1932 wordt vastgesteld op een bedrag van 18641,11. Den heer Schut heeft het gefrappeerd, dat het bedrag voor bedeeling op hetzelfde is vastgesteld als het vorig jaar. Er zal dit jaar toch meer moeten worden gedaan dau vorige jaren. Er moet rekening gehouden worden met de behoeften en niet met het bedrag, dat voorradig is. Het is spreker ook opgevallen, dat de post van 100 voor de bewaarschool is vervallen. In de toelichting staat wel, dat die post niet gebruikt wordt, maar spr. stelt voor dien post toch maar te handhaven. Spr. wijst ook op de lighallen, die buitengewoon nuttig werk doen en spr. stelt voor hiervoor ook 100 voor op de begrooting te brengen en den post presentie geld voor de regenten te laten vervalleD, zooveel behoeven zy er niet voor te verletten. Weth. Dijkers: Het burgerlijk armbestuur is een zelfstandig lichaam. De Raad heeft geen bevoegdheid van amendement. De heer Schut is hier dus buiten de orde. De heer Le Comte: Geeft 1500 van de gemeente aan het burgerlijk armbestuur. Dan is het klaar. (Gelach). De Voorzitter: Als waar is wat de heer Dijkeis zegt, heeft deze bevoegdheid van den Raad ook weinig beteekenis. Weth. Dijkers: De heer Schut kan aan het burgerlijk armbestuur verzoeken. Maar de Raad heeft niets te beslissen. De heer Schut wil dan aan het burgerlijk armbestuur verzoeken, dan kan men van deze theoretische haarkloverij afstappen. Weth. Mijs: De Raad zou te ver gaan als hy pressie gaat uitoefenen op het burgerlijk armbestuur. De Raad kan alleen de wensche- lijkheid van een en ander bespreken, meer niet. De Voorzitten Er kunnen toch verzoeken gedaan worden. Weth. Dijkers: Daar gaat het hier niet over. Het is alleen tegen de Armenwet als de Raad wil gaan beslissen over de uitgaven van het burgerlijk armbestuur. Joppe: Men moet niet bij voorbaat gaan bepalen dat indien er bij de gemeente geen geld meer is, men dan naar het Burgerlijk Armbestuur kan gaan. Daarna kwam de begrooting in stemming die werd aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Schut. Vastgesteld werd de begrooting over het Vleeschkeuringsbedryf met een ontvang en uitgaaf van 5250, De voorzitter stelde daarna voor de Gans definitief te benoemen als nachtwaker en grafdelver, en het salaris voor nachtwaker met 200,— te verhoogen. B. en W. stelden voor, nu de heer Blok heeft bedankt, een raadslid te benoemen in de commissie voor werkverdeeling. Zij stelden tevens voor, om voor het buurt schap Kralingen den heer van den Doel toe te voegen aan die commissie. Hiertoe werd besloten. Bij de eerste stemming werd benoemd in de vacature Blok de heer T. van den Doel, die deze benoemiDg niet aannam. Bij de tweede stemming verkreeg K. Korteweg 6 stemmen op zich vereenigd, doch ook deze wenschte daarin geen zitting te nemen. Be sloten werd dat aan B. en W. overgelaten zou worden een lid uit of buiten den raad aan die commissie toe te voegen. De benoeming van een klokopwinder werd aangehouden om in gesloten zitting de sol licitanten te bespreken. Tot regent van het Burgerlijk Weeshuis en Armbestuur werd herbenoemd de heer T. van den Doel. Tot lid der schoolcommissie herbenoemd de heer W. Mijs. Nog werd vastgesteld de brandweerver ordening. Daarna kwam de hoofdschotel dezer ver gadering: de Gemeente-Begrooting dienst 1932 aan de orde. De heer le Oomte vroeg het eerst het woord. Spreker gaf een algemeene beschou wing met ais eindresultaat dat hij B.enW. in gebreke stelde, doordat geen memorie van toelichting is gegeven en dientengevolge de raadsleden niet kunnen onderzoeken waar de winst van de gasfabriek is gebleven die in deze begrooMng is verwerkt. De heer Schut hield een algemeene be schouwing over de verkiezingspropaganda, verkiezingstrijdmethoden, bet resultaat ver kregen, en de daarop gevolgde wethouders verkiezing. Wij achten die zaken, daar ze van veel persoonlijkheden doorspekt zijn, niet van zooveel belang om daar andermaal een pagina aan te wfiden zooals w(j indertijd te Mid- delharnis hebben gedaan. Over de begrooting zelf meende de heer Schut dat het niet aanging, nu de tyden over 't algemeen wat slechter zijn, direct de pensioenspremie te gaan verhalen op de be trokken ambtenaren. Spreker meende dat men destijds ook niet direct begonnen Is de verhoogingen toe te kennen, waarop ze eigenlijk recht hebben gehad, en derhalve men daarop nu ook weer niet het eerst het bezuiniglugsmes moest plaatsen. Het kan ook niet in het belang van het arbeiderskind zijn dat de kweekeling met acte wordt afgeschaft, gezien echter daar over meerdere leden het woord wenschen te voeren zal ik hierover kort zijn. De bezuiniging op de aubsidio voor drank bestrijding is pietluttig, wanneer we nu met die 5,— de begrooting moeten redden is het al treurig. Zoo is het ook gesteld met de geitenfok- vereeniging. De geit is de koe vau den arbei der, waarom de veredeling en dit streven niet gesteund. Laten we desubsidle's onver anderd blijven handhaven. Voor krotopruimingmis ik een post. Reeds voor 200,— kan men een aanmerkelijke verbetering krijgen, ik zal ook hierover niet uitweiden dat geeft maar een herhaling van pleidooien in de raadsvergaderingen. Schoolkleediug daaraan is ook geen aan dacht geschonken, althans ik mis daarvoor een post op de begrooting. En zoo mis ik ook den post subsidie voor de lighallenEen lichaam dat aller sympathie heeft en voor velen een bron van geluk is geweest en nog zijn zal. De begrooting geeft voor mij een beeld, dat door B. en W. met het belang van de arbeiders totaal geen rekening is gehouden, ook voor steunverleening en werkverschaf fing ontbreekt een post. En elk kan toch wel constateeren dat men zonder die posten de begrooting niet kan en mag goedkeuren. De heer Dijkers beantwoordt den heer Schut over de persoonlijke en politieke aanvallen. De commissie van onderzoek rapporteerde over de begrootingdat zij van oordeel was dat de presentiegelden voor de raadsleden 126,— minder geraamd kan worden en den post vertering raadsvergadering met 100,— verhoogen. ■i r I Doos 30 cent. Kuwe Lippen Bij Apoth. en Drogist (Adv De voorzitter adviseerde dit niet te doen daar er raadsleden zitting kunnen hebben die de persentiegelden niet kunnen missen, omdat zij voor hun werk verletten. Dit voorstel van de commissie werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. De commissie stelde voor de toelagen voor den talencursus te schrappen. Voorzitter zeide dit te zullen betreuren als dat gaat gebeuren. Die cursus werkt heel nuttig en geeft een gemakkelijker toegang tot de U.L.O.-scholen. Van Es merkte op dat dit voorstel ook slechts een meerderheidsvoorstel was en dat hij voorstelde dien post te blijven handhaven. Besloten werd dezen post te handhaven. De commissie van onderzoek zeide de andere opmerkingen in het midden te bren gen bij de behandeling van het betreffende no. der begrooting. Schut stelde voor de Prov. Vereen, van Ned. Gemeenten een subsidie te geven van ƒ50,— a 60,— en als lid toe te treden. Voorzitten Mijn gemeenten zyn bijkans de eenige gemeenten die geen lid zijn in deze provincie. Ongetwijfeld is het van zeer groot nut lid te zijn daar men daar de juiste voorlichting kan bekomen in vele gemeente zaken. Van Es steunde het voorstel Schut. Dijkers meende dat men beter deed niet aan te sluiten. Men moet beginnen met be taling en verder legt men de gemeente nog extra lasten op, wanneer men lid is. Mijs zeide dat bij andere vereenigingen bezuinigd is dus ook tegen dit voorstel te moeten stemmen. Werd verworpen. Van Es vroeg of de post straatverlichting wel toereikend was, daar volgens zijn reke ning die straatverlichting niet ver van de ƒ5000,— kan blijven en er is slechts ƒ4000,— geraamd. Voorzitter deelde mede dat de Directeur van de E.M.G.O. een rapport zal uitbrengen over de bezuiniging. Men zal een aantal lantaarns minder watt sterkte geven, waar door het vastrecht aanmerkelijk zal dalen. Schut stelde voor de lighallen 300,— subsidie te geven. De raad besloot eerst eens af te wachten of die subsidie noodig is. De vereeniging moet eerst met een rekening en verantwoording komen over dit jaar, dan kunnen nadere besluiten alsnog genomen worden. Schut stelde voor 200,— voor krotop ruiming en 25,— te voteeren voorscbool- artsendienstonderzoek. Deze voorstellen vonden geen steun en kwamen derhalve niet in stemming. Besloten werd de subs, a 10,- voor drankbestrijding zoo te laten. le Comte zeide tegen verhooging van het loon der wegers te zjjn. De raming van B. en W. werd daarna aangenomen. Daarna kwam aan de orde de kweekeling met acte, of die behouden zal worden. B. en W. meenden na 1 Mei geen kwee keling meer te benoemen. Van Es verklaarde zich hier tegen omdat het onderwijs daar onder zal lijden. De heer Rienka zeide in zijn rapport dat liet onder wijs ontwricht zat worden, endathethand- werkonderwljs buiten de gewone schooluren gegeven zal moeten worden. Dit zal toch ook betaald moeten worden en dan is het voordeel voor de gemeente vrijwel nihil meer. De heer Schut onderschreef dit ten volle. Besloten werd na ampele bespreking den post op de begrooting te plaatsen en nader te besluiten of de kweekeling met acte na 1 Mei in tact zal blijven. Het voorstel om ƒ200,—op de begrooting te plaatsen voor schoolpantoffels vond geen steun. De moerderheid van de commissie van onderzoek stelde voor de 150,— subsidie landbouwhuishoudschool te schrappen. Van den Doel T. meende dat dit een on- noodige luxe was. M(js bestrijdt deze kwalificeering. Besloten werd dien post te handhaven. Den post werkverschaffing acht dhr. Schut te laag. Do Commissie stelde voor den post werkverschaffing te verhoogen met ƒ500,— en 1500,- uit te trekken voor steunver leening. Alzoo werd besloten. De voorzitter deelde mede dat de rijks toeslag voor werkverschaffing zal bedragen van 60-80%. Zekerheid daaromtrent is er nog niet. Besloten werd de geitenfokvereeniging de 25,— subsidie te laten behouden, nadat Roetinan had medegedeeld dat de vereeniging nog steeds voor een tekort zit. Daarna werd de begrooting voorloopig vastgesteld. De voorzitter deelde nog mede dat de balans van de N.V. E.M.G.O. ter visie ligt, Vaststelling opcenten op de gemeente- foudsbelasting. B. en W. stellen voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen van 50 op 65, waardoor een meerdere opbrengst wordt verkregen van 1000, Schut meende dat een verhooging over de geheele linie zeer ongewenscht was, spreker gaf de voorkeur aan een progressie in de opcenten opdat de kleine inkomens wat worden verlicht tegen de hoogere verzwaard. Gezien ter secretarie geen gegevens verstrekt konden worden omtrent de belastbare inko mens heeft spreker geen berekening kunnen maken om een voorstel dienaangaande te doen in deze vergadering en stelde daarom voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Voorzitter deelde mede dat de begrooting voor 1 Januari moet worden ingezondeD dus aanhoudsnde bezwaren met zich brengt. Dijkers zeide dat in principe vorig jaar al besloten is de belastingheffing zoo te doen geschieden dus het geen zin heeft deze zaak aan te houden om het voorstel Schut af te wachten. Het gaat toch niet aan om eenprogresse te brengen op de progesse die reeds in ons stelsel zit. Dat is iets wat voor deze gemeente niet nieuw is, van een principe in deze kan en mag ook niet gesproken worden. Dijkers: Dat mag men wel, want een der gelijke extra belasting hebben wij toch niet Schut: Die bewering geeft blijk dat de heer Dijkers van het geheele belastingstelsel geen snar verstand heeft. Men blaast hoog van den toren met dingen van totale on kunde. Ik zal U dat direct duidelijk maken. De personeele belasting geeft uit zich zelf reeds een progressie, doch niettegenstaande dat, heft de gemeente progressief de opcen ten, dus daar heb je immers al een progressie op progressie, waarom kan dat dan niet by de inkomstenbelasting. Van een principe kan dus geen sprake zijn. Ik heb destijds al gewezen op het feit dat een wanverhou ding zal ontstaan tusschen de personeele- belasting en de inkomstenbelasting en die wordt thans voor vele menschen nog ver ergerd. Ik stel dan ook voor deze zaak aan te houden om dat eerst nader te kunnen be zien en berekenen. Dit voorstel vond geen steun, en kwam dientengevolge niet in stemming. Schut: Ook het kiezen van de derdeklas in de gemeentefondsbelasting heeft geen ander doel gehad dan om de kleine man uit te beenen en dat spreekt in de verkiezings propaganda dan nog van belasting verlaging, dat is wel waar doch voor 20 man en ver geet daarbij te vermelden dat misschien 50 of 60 man verlaging kunnen genieten wanneer men de tweede klasse voor de ge meentefondsbelasting had gekozen. De heer Djjkers doet alsof hij alwetend en alleen de belastingzaken goed onder de knie heeft. Ik kan echter zeggen dat U er totaal geen verstand van heeft. Het spijt mij dan ook ten zeerste dat alle zaken voetstoots worden afgemaakt zonder te zien naar de resultaten. Men stelt wel voor, maar blijft achterwege met de resul tatenrekening in cijfers. Kom daar eens mee voorden dag. Dat kunnen of durven jullie niet. Ook is in de begrooting al verwerkt een winst van de gasfabriek tot een bedrag van 1500, uit de rekening '32. Die winst moet dus nog gemaakt worden. Ik zou B. en W. willen vragen: hebben zij zekerheid dat die post er is, wanneer is die noodig en waar gaan we heen als we reeds nu daaraan moe ten gaan tornen? Dan hebben we volgend jaar eventueel heelemaal geen bron van inkomsten meer buiten de belastingen. Besloten werd met 7 tegen 4 stemmen dien post toch te handhaven. Daarna werd de begrooting vastgesteld met de stem van Schut tegen. B. en W. vroegen nog machtiging om de zaak te regelen met Middelharnis, die het Zandpad wil afgraven voor werkverschaf fing. Alzoo werd besloten. Rondvraag. Van Es vroeg naar het rioleeringplan in den Stoofhoek. Voorzitter: Dat komt binnenkort ter tafel. Van Es: Waar blijft de begrooting voor de gasfabriek? Joppe: Die is binnen een paar dagen klaar. Schut: Wat denken B. en W.te doen met „erstmis voor de werkloozen? Nu hebben die menschen nog niets gehad van de ge meente en ik stel daarom voor een Kerstgave te doen tookomen. De heer Schut had z(jn voorstel als volgt geredigeerd Voor de kerstgave komen in aanmerking gezinshoofden en daarmede gelijk testellen personen, te weten: a. bedeelden door het Burgerlijk Arm bestuur; b. de door de Diaconieën ondersteunden, voor zoover zy een steun van twee gulden vijftig cents of meer per week genieten, mits de Diaconieën dat wenschen en bereid zijn de namen van de h. i. voor die gave in aan merking komende personen, mede te deeien c. personen, die uit hun werkloozenkas uitkeering genieten en sinds 1 November 1931 gedurende ten minste twee weken werk loos z(jn geweest; d. personen, die in bovengemeld tijdvak werkloos zijn geweest, doch zijn uitgetrokken en als werkloos by de Arbeidsbemiddeling z(jn ingeschreven. Voor deze Kerstgave worden bons ver strekt, waarop verkrijgbaar zijn: 1 K.G.sui ker, 1 K.G. groene erwten, 1 K.G. bloem, 1 K.G. bruiDe boonen, 1 pond rijst, 1 pond gele zeep, J pond koffie, 1 pond havermout, 2 halve pondspakken bak- en braadvet, IJ pond eerste kwaliteit rundvleescb, J pond rundvet en 2 mud cokes. Gezinnen van 4 tot en met 6 personen krygen bovendien: J K.G. bruine boonen, J pond rijst, J pond havermout, J pon 1 eerste kwaliteit rundvleesch en l ons rundvet. Gezinnen boven 6 personen krijgen boven dien het dubbele van hetgeen de gezinnen van 4 tot en met 6 personen extra krygen. Aan de besturen der Vakbonden en de Diaconale Colleges wordt een rondschrijven gericht, waarby verzocht wordt de noodige gegevens te verstrekken voor de uitvoering van dit besluit. Schut: Ik meen dat wij het leed van de omstandigheden door een dergelijke gave met de Kerstmis, dat een feest van licht beteekent, zullen verzachten. Laten wij daarvoor bons afgeven via de diakonie en vakbonden. Dit zal beter zijn dan geldgaven. Mijs: Ik betwijfel of dit voorstel past in het kader van de algemeene beschouwing daar straks gehouden. Dit is ook armen- bedeeling en geen steun en tegen bedeeling is de heer Schut gekant. Ook dit voorstel vond geen steun. Le Comte vroeg om de regendagen bij de werkverschaffing niet te korten. Aldus werd besloten. Daarna sluiting. Na beropening der vergadering werd met algemeene stemmen benoemd tot klokop winder de heer G. van der Sluys Pz. De ouderavond blijkt zeer in den smaak te vallen. Het contact tusschen onderwy'zend personeel der scholen eenerztjds en de ouders anderzpds, met de voorlichting en bespreking van kind- en onderwijs-belangen, blijkt zeer gezocht en gewaardeerd. Onderwijzers zyn geen onbereikbare grootheden en vooral geen onbegrepen menschen meteen moeilyke taak meer met deze instelling geworden. De heer J. v. d. Meide, als voorzitter der beide Oudercommissie's, heet allen van harte welkom in deze school, deze openbare school, die onze school is, was van onze ouders en zal moeten zy'n van onze kinderen, dat is de school die ons dierbaar is. Op deze school hebben de generaties der ouders gegaan, spr. ziet zijn oud-onderwijzer, den heer Van Eek nog hier in het midden. Op deze school ligt ons vertrouwen, dat nooit geschokt werd. Hij wekt anderen en allen op, deze school altijd door te steunen, (hartelijk ap plaus). Des secretaris uitvoerige notulen werden voorgelezen en goedgekeurd zonder op- of aanmerkingen. Het hoofd der meisjesschool de heer J. C. van Loo sluit zich graag bij de woorden van den heer Van der Meide aan. De heer Van der Meide heeft getoond dat zijn woorden geen ijdele woorden waren, te alle tyden heeft by gestreden voor de Openbare school, haar goed recht verdedigd, haar belang be hartigd. In den Raad is hij een paladijn voor de Openbare school en voor hetonderwys. Hij sluit zich aan bij de woorden van den voorzitter. Hij kan verder zeer opgewekt zijn, in tegenstelling van het vorig jaar toen de ondergrond zoo bitter was. Hy had ge vreesd dat dank zij de handelingen en de strydwijze der tegenstanders, de Openbare school den nekslag zou worden toegebracht, dat valt mede, als we eens de balans gaan opmaken. Wat weinig zaken kunnen zyn is, dat de zaak der Openbare school bloeit, al z(jn er wel eens dingen die hem pijn doen, maar spreker mag opgewekt zijn, zoo is het aantal meisjes-leerliDgen grooterdan verleden jaar en dat ondanks de „concurrentie". Van de 82 kinderen die geboren waren in dien tyd, dat ze nu in aanmerking komen voor het onderwijs, zijn er 60 naar de O.L. S. gekomen. Een mooi getal, een mooi compli ment aan de standvastigheid der ouders. Spreker kon lof geven aan alle zyden ook aan zijn personeel. Conflicten tusschen onderwijzers kwamen nooit voor, dat weten wij in Middelharnis niet wat dat is. In het personeel kwam veel verandering, de heer Van Mourik Is vast benoemd, de heer Kleeu- wens is verdweneD. 45 jaren heeft hij dienst gedaan in het onderwijs. Hij was een man, die als model-onderwijzer gold, wy danken hem voor alles wat hij heeft gedaan. Mej. Poortvliet is in 't huwelijksbootje gestapt, wy wenschen haar een gelukkig leven toe, ook Mej, Pape is verdwenen, zy heeft altijd tot groote tevredenheid gewerkt. In den Deurloo hebben we, door zijn vertrek zeer flink onderwyzer verloren, dien we r zagen vertrekken. Een nieuw B. en W. toonde het beBt willen, het wil een nieuwe leerkracht schoon deze z g. overtollig is. Hulde aai college van B. en W. dat zoo goed beg dat goed onderwys noodzakeiyk is, mede aan de raadsleden voor hun ro houding. Met den ouderraad werd iedere m: vergaderd, er heerschte een gezellige g den|heer v. d. Meide was nooit ietBte Over het schooltoezicht niets anders woorden van lof. Wie ook woorden van lof toekomen de ouders. Zij hebben pal gestaan, zy niet gezwicht voor bezoeking in donkere er zijn er afgevallen, waarom het niet principieel, zij stonden „niet" vry. Oi en as. ouders van kinderen die metM school zullen bezoeken, gebruikt je ge verstand, stelt flink openbaar onderwfl peil, werkt allen mee, opdat wij volgend weer een verheugend woord kunnen 1 hooren. (Daverend applaus). De kinderen van de 7e en 6e klasse zit onder leiding van den heer Hekman ons Wilhelmus. Wyding en ontroering z ons volklied, al wordt de ouderwetsche niet heelemaal begrepen. Dit oude N< landsche lied heeft de harten geschraagi mannen door eeuwen heen voor ons Hol het is het lied van Holland en aan land en den Hollandschen stam trouw. - veren kinderstemmen dragen in hun die eenheid. Wat is ons Wilhelmus toci mooi, berustend en toch waardig lied. Hi zingt het jeugdig gemengd koor nog ee liederen. De he6r Hekman mag tevreden over wat „dood-gewone scboolkinderer voor 3choous kunnen brengen. Voor dat de heer van Diesen zijn red gint leest de heer Hekman een Zuid-B landsche novelle voor een simpele schiedenis van een Foekepot (Rommel dat in zijn eenvoudige taal ontroering w De heer Van Diesen heeft totonderv de openbare school voor kind en volk en 3 Menschen komen, menschen huwer nieuwe menschen komen. Nieuwe geslachten worden opgevoed geleid tot menschen voor de maatscba jonge menschen komen - zien zich ou worden —voeden op. Hoe kunnen zij het! Er is geen leerschool, wij kunnen alles diploma's krijgen, voor smid, tim man, onderwijzer, leeraar, maar vooi moeilijkste, het opvoeden van kinderen, Daarvoor is geen cursus. Wij „mannen" bemoeien ons in diej jaren zoo weinig met de opvoeding, w loven dat „later" te doen, en als wj doen, dan doen we dat zooveel verkeer Wat is het, dat zorgt dat die kind toch hun weg vinden in het leven, d: groot worden. Menschen hebben van achter hun scl tafel groote en dikke boeken geschr over opvoeding, menschen, die het zelf konden, de Groningsche'onderwijzer, d kende Jan Ligthart heeft „het" gevor dat „het" dat alles goed doet maken, is de Liefde. Zonder Liefde gebeurt er niets. In Hol is de tijd niet zoo verworden dat deL heeft afgedaan. Liefde geeft vertrouwen, leiding. Waar deze ontbreekt gaat het i schenkind ten ondergang, als ouderliefde leiding neemt, daar begint de misdaai de „zwarte hoeken der stad" waar oi dit gevoel niet kennen, ontstaat de in de gestichten waar men niet met li werk gevoed zijn taak vervult, daar ko de mislukkelingen. De eerste opvoeding duurt ongevee jaar, de tweede begint:De school. Het nie probleem. Wie zal nu helpen mijn kin te voeden. Ouders hebben een leiddraad noodig, ten weten wat de beginselen zijn va Openbare school. Men heeft haar genoemd, de neutrale sc wat dan zou wezeD de school zonder begi Maar de Openbare school heeft wel deg een beginsel; een beginsel, dat al 100j geleden is vast-gelegd door de regeerin toen maar 1 school kende, de eigen overb school. Deze school heeft tot taak op te vo de kinderen voor alle maatschappelijl Christelijke deugden, en de andere taa dat dat wat ze leert niet strijdig mag met de gelooven van de leerliDgen. Daardoor is het karakter van de opei school vastgelegd, geen leerling tot tering tegen anderen. Het groote Bybelw is haar eerste beginsel: Gy zult anc liefhebben als uzelven, geen haat andersdenkenden, niets daarvan. In de Tweede Kamer is gezegdde n nale eenheid moet bewaard blijven, wie dat zei begon met de propaganda de christelijke schooi, begon met de s ding onder kinderen. Wat moet er worden van onze natie eenheid. Wat zien we toch een domhe Kinderen leeren elkaar niet liefhebben, deren uit een school van allerlei pluin allerlei godsdienst, leeren elkander ken leeren ten eerste elkander waardeerei mensch, in de tweede plaats kijken z naar het godsdienstverschil. Spreker hoorde eens een kind verte „En op de Zondagsschool zit ik, verbeel naast een jongeD, en die isvandeopei school". Dit werd gezegd op een toon z(j, die de openbare school bezoeken ras apart zyn, Hoe droef is deverdeelc in ons land, hoe groot de scheiding m

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2