IJZEN NDERDAG IJDAG en TERDAG Lel ïöoral op ilii adres, EERSTE BLAD AANBIEDINGEN INORME KOOPJES UIT ALLE AFD. UUR EN ZATERDAG JESLOTEN Lg :rs, rt en MIMOSA-DROPPELS, .DE SALAMANDER Vraagt ons Adyertentie-tarlef OIMBOQN'S JlfANOL ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 14e jaargang. - n°. 12 feuilleton. De Jacht op het Rossige Paard. ROTTERDAM 240 niddags Ik, per ver- Jirtijen jjppen, tchijf- I ploe- |etuig, BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen- ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Wiel op liet adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen dooi onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIEN van 16 regels tt 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revae. Binnenland. Waaneer de rusteloos voortschrijdende techniek ons nieuwe mogelijkheden binnen 't bereik brengt en na een proeftijd van experimenteeren alles van een leien dakje gaat, dan denken we al heel spoedig of het hoort zoo. Zoo ook met de Indië-vluchten door de K.L.M. verzorgd. Zondagavond kwam vanuit Indiê de Jobs tijding door dat het Indie-retourvliegtuig „Ooievaar',, Zondagmorgen op het vliegveld Don Mang ten Noorden van Bangkok in een start is verongelukt, waarbij de piloten Wiersma en Van Onlangs en de boordwerk tuigkundige Kotte zijn gedood, alsmede twee der passagiers, terwijl de marconist Zadelhof licht werd gekwetst en de passagier kol. Brinsmead zwaar gewond. Voor onze K.L.M. is deze ramp een ont zettend zware slag. Niet minder dan drie bekwame en toegewijde krachten van de K.L.M. zijn in dienst van het jongste en snelste vervoermiddel te Bangkok omgeko men, drie jonge kerels! in de volle kracht van hun leven en die hebben meegewerkt om ons land een internationalen naam te geven op het gebied der aviatiek. Omtrent de juiste oorzaak der ramp wordt een nauw keurig onderzoek ingesteld, doch vermoede lijk is zulks te wjj'ten aan het open staan van een luik voor de stuurcabine, waardoor de machine zich niet van den grond heeft kunnen oplichten. Het bekende en verschrikkelijkstroopers- drama te Echt heeft ook de verdwijning van den 24-jarigen Rubroeks, welke sinds 24 Aug. spoorloos was verdwenen, opgehelderd. Bjj een onderzoek in de bosschen onder Echt is het lijk van Rubroeks gevonden. Uit het door Dr. Hulst ingestelde onderzoek is ge bleken dat ook Rubroeks op lafhartige wijze van korten afstand is neergeschoten en daar na in de bosschen begraven. Sindsdien moet de gearresteerde jachtopziener van E. dit gedeelte der bosschen steeds hebben gemeden, onder voorwendsel dat het toch geen wild bevatte. Te Winschoten zijn een aldaar wonende reiziger en winkelier gearresteerd, in ver band met het smokkelen van groote hoe veelheden te Amsterdam gedrukte valsche Duitsche tabaksbelasting-banderolles. Sedert maanden was het den douane-autoriteiten bekend, dat in ons land op groote schaal valsche Duitsche tabaksbelasting-banderolles werden (gedrukt en over de grens gesmok keld. Een arrestatie te Papenburg in Duitsch- land heeft de justitie op het spoor der schul digen gebracht, waarna de arrestaties te Winschoten zijn gevolgd en daarna de aan houding van den te Amsterdam wonenden drukke, welke de vervalschte banderolles heeft gedrukt. Een der te Amsterdam gevestigde kleinere bankinstellingen, n.l.De Nationale Emissie- bank heeft de lokketten moeten sluiten en heeft surséance van betaling aangevraagd. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 26) „Hall verkeerden canyon gepakt," legde Modoc uit. „Hij denken heele bende schieten om hem te vangen. Daarom hij nemen kleinen canyon. Geen uitgang voor Mule Deer Lake meer dan twintig mijl. Onbegaanbaar, vooral voor paarden en geen water, geen gras. Hall beter af als hij bereiken Mule Deer Lake. Hij niet durven. Moet water halen in Modoc grotten. Wij hem vangen als paarden." Ben had den Modoc nooit zoolang achtereen aan het woord gehoord. „Eén kerel van Hall kreupel," ging Modoc voort, „jelui hem raken; Hij achterblijven. Mij zien en schreeuwen en dan weer voortmaken. Maar hij niet opschieten. Wij gauw gaan. Extra paarden, hoop water, hoop haver." „Modoc, jij en ik behooren tot denzelfden stam van spoorzoekers," zeide Nevada, „wij zullen die bende dag noch nacht met rust Izten." „Laten we de rest van de paarden hier?" vroeg Ben. „Dat staat mij eigenlijk niet aan." „Mij ook niet, maar het kan niet anders, Ben. Veel risico is er niet aan verbonden in deze buurt. Dit is het zooveelste slachtoffer, of, wat niet te wenschen ware, dit maakt weer zoovele slachtoffers. Buitenland. „Ik ben bereid de particuliere schulden van Duitschland als koopman te erkennen. Als wü de macht in handen hebben zullen wij het ultimatum stellen of Duitschland de particuliere schulden of de herstellasten zal betalen. Beide te betalen is onmogelijk en hierbij komt niet eens de goede wil ter 25, 45 en 65 ets. werkt als gorgelen et voorkomt verkoudheid. (Adv.) Ik zal Biackie vastbinden op een mooi stukje gras in de buurt van het water. Dan scharrelen de andere paarden wel in de buurt." Binnen het uur zaten de mannen weer in het zadel en trokken zij verder, onder leiding van Modoc, terwijl Ben en Nevada zorgden voor de pakpaarden. Ze hadden twee groote waterzakken voor de paarden bij zich en een kleine voor eigen gebruik. De uren vlogen om. Toen het dag werd, vond Ben zichzelf in de woestijnachtige omgeving, waar Mule Deer Lake glinsterde, als het oog van een duivel. Zij merkten, dat het Hall moeite kostte zijn weg te vinden. Zelfs een knap spoorzoeker zou er moeite mee gehad hebben, doch de Indiaan verloor hun spoor geen oogenblik. „Kreupel man niet rijden als zijn vrienden," zeide Modoc, wijzend naar een onregelmatig ge vormd spoor. „Hij niet durven. Hij sporen maken." In den den loop van den middag wachtte Modoc, die ver vooruit was gereden, zijn metgezellen op. Toen zij hem bereikten, kondigde hij aan: „Ik hen zien. Zij langzaam rijden. Gewonde man bijna vallen. Zij halt houden bij eerste grot, waar water. Ik weten." „Hoe ver is dat nog, Modoc?" vroeg Ben. „Heel eind loopen, kort eind rijden," antwoord de Modoc. „Wij loopen. Gden geluid maken. Goed uitkijken." Zwijgend keken Ben en Nevada toe, toen de slanke gestalte van den Indiaan tusschcn de struiken verdween. Hij maakte niet meer geluid dan een vogel en kon zich altijd dadelijk ver bergen. Toen hij een paar honderd meter vooruit was, reden Ben en Nevada langzaam voort, hem voortdurend in het oog houdend. Zoo bestegen zij Deze woorden zijn uitgesproken door Adolf Hitler in een intervieuw te Berlijn tegen over enkele aldaar gevestigde Engelsche en Amerikaansche journalisten. Dit intervieuw is in menig opzicht merkwaardig. Adolf Hit- Ier, tot voor betrekkelijk korten tijd een geheel onbeteekenend manneke en nu de machtigste leider der grootste partij in Duitschland,presenteert zich in dit intervieuw min of meer als de toekomstige leider der Duitsche politiek, als de op den drempel staande en verzoekt alvast om de gunst en klandizie. Gelijktijdig maakt Hitlers perschef Rosenberg een uitstapje naar Londen, Parijs en naar Rome, niet voor zijn genoegen natuur lijk, doch enkel en alleen om stemming voor Hitier te maken, hetgeen nietandersmogelijk is dan door de voorstelling te wekken dat de regeering Brüning op zijn laatste beenen loopt en op het punt staat voor de nationaal- soeialisten plaats te maken. Dat de regeering Brüning er zwakjes voor staat is zeker en dat ze hoe langer hoe meer onpopulair wordt eveneens. De regeering Brüning is genoodzaakt de eene noodverorde ning na den andere af te kondigen en de jongste noodverordening waarmede deDuit- schers deze week gelukkig zijn gemaakt, dit heet nu het laatste en tevens het zwaarste offer, zal er zeker niet toe bijdragen om de positie der regeering te versterken, Deze nieuwe noodverordeningis een aaneenschake ling van paardemiddelen om de kop boven water te houden en heeft ten doel een al- geheele prijsverlaging, verlaging van den rentevoet, enz. enz. en het in evenwicht brengen der begrooting mogelijk te maken. Een rijkscommissaris voor de prijsverlaging zal verstrekkende bevoegdheden krijgen. De tarieven voor het goederenverkeer zullen van 5 tot 25 worden verlaagd, ook de tarieven der posterijen, voor gas, water en electriciteit zullen worden verlaagd. De rentevoet van leeningen en hypotheken wordt naar beneden gedrukt, de ambtenaren zullen opnieuw een verlaging van 9 moeten slikken, dit is nu reeds de vierde maal dat deze aan hun schamel jasje worden getrokken, doch ook de loonen en salarissen in het particuliere bedrijfsleven zal in beginsel tot het peil van 10 Jan. 1928 worden gedrukt. De belasting op den omzet wordt verhoogd en de reeds voor het gebied van de Oosthulp gelden bescherming tegen executie wordt tot het geheele rijk uitgebreid. Teneinde beter in staat te zijn de orde te handhaven, zal een algemeen uniformverbod voor alle politieke partijen en organisaties worden ingesteld en voor den t(jd van 20 December tot 3 Januari wordt een algemeene godsvrede geproclameerd en zijn alle politieke vergaderingen en elke propaganda door affi ches, circulaires enz. verboden, In een indruk wekkende en kalm voorgedragen rede heeft Dr. Brüning een toelichting gegeven op al deze buitengewone harde maatregelen en daarbij een laatste beroep op het Duitsche volk gedaan. In deze rede heeft Brüning tevens een aan duideHjkheid niets te wen schen overlatend waarschuwend geluid tot uiterst rechts laten hooren. Sprekend over de toenemende actie dernationaal-socialisten merkte Brüning op: „Er bestaat in Duitschland geen ander macht dan de wettige r(jksregeering en deze regeering zal niet dulden, dat het volk in twee vijandige kampen gescheiden wordt. De leider der nat. soc. heeft verklaard dat z(jn partjj slechts langs wettelijken weg de regeeringsmacht veroveren wil, maar de hef tige uitbarstingen van zijn volgelingen en de openlijke ophitsing tegen de gestelde mach ten vormen geen weg der legaliteit meer. Wanneer dan nog bovendien personen naar het buitenland gezonden worden, die daal den indruk moeten wekken dat de Duitsche regeering zwak is of voor den val staat, dan zal deze regeering bewijzen, dat zij haar plicht zal doen tot het laatste oogenblik, dat zij paal en perk zal stellen aan politieke vrijbuiterij." (Adv.) Verder vergadert te Berljjn een commissie van internationale bankiers om te onderzoe ken wat er gebeuren moet met de in Duitsch land bevroren credieten, als de bekende „Stil halten" voorbij is. Deze bankiers hebben tot heden nog geen ruzie gemaakt, wel vreemd voor een internationale bijeenkomst, doch de heeren konden riet anders. Deze bankiers te Berlijn hebben namelijk niets om ruzie over te maken, weten in ieder geval nog niet of het wel voldoende kluifjes van de bevroren credieten zullen overschieten om een herrie hierom loonend te maken. Dit iaatste hangt namelijk geheel af van hetgeen te Bazel wordt bekokstoofd, waar een door de centrale banken van de voor naamste by het plan-Young betrokken lan den aangewezen commissie van deskundigen zal onderzoeken of Duitschland nog in staat is zijn uit het plan-Young voortvloeiende verplichtingen te voldoen. Doet deze com missie verstandig werk dan zal er voor de te Berlijn vergaderende bankiers nog wel een vet kluifje overschieten en gedragen de heeren te Bazel zich niet verstandig, dan is de tijd der vette kluifjes naar te vréezen staat voor langen tijd geweest. De heeren te Bazelzjjn onverstandig begonnen, n.l.met te kibbelen over de benoeming van een voor zitter. Als voorzitter is aangewezen een Italiaan, terwijl ook de secretaris-generaal een Italiaan is. De Amerikaansche vertegen woordiger heeft beslist geweigerd het voor zitterschap te aanvaarden. Het Dawes-plan en het Young-plan hebben de Amerikanen reeds onsterfelijken roem bezorgd (hm. hm zoodat oom Sam het zonder de glorie van een derde mislukking wel kan stellen. Dit alles is een zeer krachtige taal van een door en door zwakke regeering. Hitier heeft zijn tenten reeds te Berlijn opgeslagen in hotel „Der Kaiserhof". Zijn kamers zien uit op het Wilhelm-plein, waaraan ook de werk kamer van den Rijkskanselier Brüning op uit ziet. Vandaag zijn Hitier nog twee anto-polen, morgen misschien reeds collega's, of niet on mogelijk zetelt Adolf Hitler straks op een door President Hindenburg te ontruimen presidenteelezetel. De tijd gaat snel, in menig opzicht vaak te snel, Minder snel daarentegen verloopen de tal rijke elkaar opvolgende internationale con ferentie en wat nog erger is, al deze con ferenties van den laatsten tijd zijn nagenoeg zonder uitzondering volslagen mislukt of bieden een hopeloos vooruitzicht. Te Park's vergadert nog altijd de Volkenbond over het conflict in Mantsjoerije. Na weken achtereen hun onmacht of onwil te hebben gedemon streerd verlangen de heeren naar huis en vol gens een der laatste berichten wordt naar een geschikte uitvlucht gezocht om verdere pogin gen te kunnen opgeven. Dat zou dan een weinig verheffend slot zijn. De te Londen gehouden „Round table conferentie", waar de ingewikkelde Britsch- Indische vraagstukken onder de loupe wer den génomen, is ook op volslagen mislukking uitgeloopen. De Engelsche regeering heeft een eerbiedwekkende stapel studiemateriaal in een stoffig archief te doen vergelen. (Adv.) de helling, totdat zij een punt bereikten, vanwaar Modoc begon af te dalen. Weldra zag Ben de donkere lavavelden, die scherp afstaken tegen de prachtige bosschen, in hun sinistere verlatenheid. Diepe putten, begroeid met struiken, toonden aan, waar de lavavelden eindigden. Daar begon het gebied van de grotten. „Ben, ze zullen het niet makkelijk hebben," fluisterde Nevada. „Reken maar, dat de Indiaan hen al ziet. Ik ga direct schieten." „Schiet niet, voor ik het je zeg." „Wel vervloekt, kerel 1 Je kon het wel eens een week te laat zeggen. Ik ben gewoon om een beetje vlug te schieten." „Ssssst..." fluisterde Ben, terwijl hij Nevada bij den arm greep. „Modoc maakt gebaren. Hij wil, dat wij onze paarden vastbinden en naar hem toekomen." Nevada was reeds uit het zadel gesprongen en bond den halster vast aan een boom. Ben volgde dit voorbeeldvervolgens bonden zij de pakpaarden en het dier van Modoc vast. Ben hijgde, toen hij den Indiaan bereikte. „Ik kelder kennen," fluisterde Modoc, wijzend naar een met struiken begroeide inzinking van het terrein, geen vijftig meter van hen verwijderd. „Weinig water. Grot diep. Andere uitgang ver." De Indiaan maakte niet gebaren duidelijk, dat de uitgang van de grot zich in het bosch bevond aan de ovcizijde van de helling. „Hall niet gauw daar." „Zijn zij binnen?" vroeg Ben; het hart bonsde hem in de keel. „Ja. Gewonde man zich vasthouden. Zij er nu zijn. Paarden drinken. Die komen voor gras hard loopen hen tegenhouden." „Nou praat je weer naar mijn hart, Indiaan 1" GEEL 30 ct. GROEN 35Ct. ROOD 40 Ct. per'Apond Cjvedkvope fTöbak f (Adv). VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente SOMMELS- DIJK, op Dinsdag 8 December des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Den Hollander. Alle leden tegenwoordig. Veel belangstelling op de publieke tribune. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarbij enkele raadsbesluiten worden goedgekeurd. Enkele aanmerkingen van administratie ven aard op de gemeenterekening 1929 zijn ingekomen. Goedgunstig wordt beschikt op enkele aan vragen om waterleidingsbuizen te mogen leggen. De heer Van Es zou B. en W. machtiging willen geven om te zorgen, dat er maar niet gegraven wordt zooals ze willen. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Er zou kennis gegeven kunnen wor den aan den gemeente-opzichter. De heer Van Es zou het recht aan B. en W. willen geven om eventueels aanwijzingen te geven. Aldus wordt besloten. Verschillende gemeenten berichten, dat zij de Sommelsdijksche motie betreffende water leiding voor kennisgeving hebben aange nomen. Verschillende gemeenten berichten de be noeming of herbenoeming van leden in het bestuur der waterleiding. De heer J. Blok bedankt als lid der werk- loozencommissie. De heer J. Mackloet vraagt een erfpacht van grond aan de Ringstraat te Sommeisdtjk, waar dezelfde soort woningen zullen worden gebouwd als van Van Driel. Wordt ter afdoening aan B. en W. ge geven, daar het pas is ingekomen. B. en W. krijgen machtiging tot wijzigiDg van de gemeentebegrooting 1931. Aan de orde is de vaststelling der ver ordeningen op de beffing en invordering van besmettelijke ziektengelden. Her verhaal der kosten wordt als volgt voorgesteld door B. en W.Inkomens van 1500 tot 2000, 25 2000 tot/r3000, 50 3000 tot 4000, het volle bedrag. Verpleeggelden enz. 2,90 per dag, on- en minvermogenden gratis. Voor vervoer van patiënten 30 cent per K.M. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Conform het voorstel van B. en W. worden vastgesteld de verordeningen op de heffing en invordering van hondenbelasting. De heer Schut meent dat de wet de moge lijkheid stelt om ook bij de hondenbelasting rekening te houden met de flnancieele draag kracht der eigenaren. Het verwondert spr., dat er zoo maar een uniform tarief wordt gesteld. Spr. stelt voor inkomens beneden de 1500 op het tarief te laten en bij de hoogere inkomens het nieuwe tarief toe te passen. De Voorzitter: Wemoeten rekening houden met het verschil tusschen losloopende hon den en die vast gehouden worden. De heer Schut: Dat moet volgens de wet, maar er is toch geen bezwaar tegen om de lagere inkomens wat minder te laten betalen. riep Nevada uit, terwijl hij zijn „Hoever is die andere uitgang hier vandaan? vroeg Ben. „Ver, zij niet gauw komen daar. Ik zal eerder zijn. Met rotsen afsluiten." „Vooruit dan! Maar wees voorzichtig. Als ze naar buiten komen, zullen wij hen tegenhouden." De vlugge Indiaan snelde zoo overhaast weg, dat Ben hem bijna niet bij kon houden. Ze kropen tusschen de struiken door en gluurden in de grot. Ben zag iavablokken liggen aan alle kanten. Rechts van hem vertoonde zich een donkere opening. „Het laatste paard is al binnen" fluisterde Nevada, die het eerst over den rand had gegluurd. „Het is een moeilijk pad. Kijk eens naar dat pak paard. Ben. Ze hebben niet genoeg bij zich om een konijn een week lang in het leven te houden." „Het is een schijntje," duisterde Ben terug; „maar misschien hebben ze wel meer." „Geen sprake van. Wat een dot van een kans krijgen we. Zeg Ben Ide, luister eens." Nevada veranderde plotseling van toon. „ik zie dien ge wonden kerel niet. Misschien is hij een eind weg gekropen. Maar ze kunnen hem natuurlijk niet meeslepen tot bij liet water. Hij zal we! ergens in de buurt liggen. Op het oogenblik gaan ze water halen. Wij zullen de paarden opjagen. Paarden- vlecsch is goed eten, weet je. Ik heb het wel meer gedaan. Het is vrij zeker, dat de dieren het eerst naar buiten komen. Laten we wachten; misschien kunnen we die kerels tegenhouden. Doch daarvoor zitten we hier niet op een geschikt plekje. We kunnen probeeren door als razenden te schieten de paarden op hot te jagen. Dan hebben we Hall absoluut." In de stilte, die volgde, hoorde Ben in de grot gemompel van stemmen, even later gevolgd door getrappel van paardenhoeven. Na langen tijd werden de hoefslagen duidelijker. Beu onderscheidde in het donker schaduwen. Zij naderden. Toen draafden zes paarden over de ruwé lava naar buiten, op het verweerde gesteente, waar hun hoeven nauwelijks geluid maakten. Ben rilde, toen een andere schaduw volgde. Het was een man, kort, zwaar gebouwd, wiens gelaat werd over schaduwd door een breedgeranden hoed. „Zeg Bill," klonk een zwakke stem, vlak onder de plaats, waar de beide mannen lagen, „ik heb daar net iets gehoord." „Wat is er aan de hand?" vroeg Hall, die op hetzelfde oogenblik een revolver trok. „Het lijkt wel of ik voetstappen hoor en fluiste ren." Plotseling kromde zich Nevada's lichaam, ais maakte hij zich gereed om te springen. „Handen omhoog!" stentorde hij. Bill's antwoord kwam in den vorm van een kogel en een vluggen sprong, die hem schotvrij maakte. De kogel trof een tak boven Ben's hoofd en iloot verder het bosch in. Nevada begon tc schieten, zoo snel, als hij den trekker van zijn Winchester kon overhalen. Modoc liet zijn zwaar geweer knallen. De schoten werden uit de grot beantwoord. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1