HBurgerlijke StanT^j VERKOOPINGEN. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1931. 3 ;agen zelfs keurige armbandhorloges voor neiajes en heerenhorloges uitreiken. Ook nooie zaklantaarns en tietslantaarns werden ;eer gewaardeerd door de jongens. Met ge- ukkige gezichtjes verlieten alle kinderen ie zaal. - In de spoedeischende Raadsvergadering 'an j.l. Vrijdagavond werd meegedeeld.dat le heer A. C. Priem zijn benoeming tot inderwjjzer had aangenomen en dat voor le gemeente Oude Tonge de heeren Prince in De Wit waren gekozen als bestuursleden Ier Waterleiding. Een verzoek van C. Zoeteman om onthef ing van hondenbelasting over het laatste ïalf jaar, werd aangehouden voor nader inderzoek. Punt S der agenda bevatte een voorstel van B. en W. om met bijdrage in de kosten ioor het Waterschap „Gemeene Uitwatering" Dirksland en Polder „Onwaard", den Oost- ravendtjk om te leggen en als werkver schaffing uit te voeren. De Voorz. deelt rnpde dat Polder „On waard" 300,— zal bijdragen en tevens de oenoodigde grond gratis zal afstaan en de „Gemeene Uitwatering" 10 tot een maxi mum van 550,in de kosten zal tege moet komen. Het werk wordt begroot op f 6000,—. Weth. Roodzand heeft bezwaar tegen de bepaling dat de gemeente de kosten der begrinting moet dragen. Hy wil over dit punt nog eens met „Onwaard"onderhandelen, omdat hij meent dat dit risico voor de ge meente te groot is. De Bonte zal niet treden in een bespreking van hetgeen in de officieuze verg. is gezegd, maar constateert groote toenadering van de zijde van Polder „Onwaard" sinds genoemde vergadering, doch hij heeft bezwaar tegen de meening van Weth. Roodzand, omdat door nieuwe onderhandeling de uitvoering van het werk verschoven wordt. Hij is van meening dat deze wyze van werkverschaf fing beter is als steunuitkeering. Overigens meent spreker, in tegenstelling van Rood zand, dat „Onwaard" tot haar maximum van toezegging is gekomen en deze toezegging ook inderdaad belangrijk is. De Voorzitter is dit met De Bonte eens, omdat hp in onderhandeling geen nut ziet en ook weer tyd in beslag neemt. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de wacht- week voor georganiseerden uit te betalen, verdedigt de Voorzitter dit voorstel opgrond van het feit, dat velen dezer reeds langen tyd werkloos zyn. Ook dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluiting. HERKINGEN, Tot koster in de Ned. Herv. Kerk is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd, P. Ch. Kalle, alhier, en de verkiezing van een Ouderling en Diaken in de Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding der heeren C. J. van Wezel en J. van der Wende, zal gehouden worden a s. Woensdagavond 6 j uur in de consistoriekamer. Wegens onvoltallig heid der vergadering kon deze de vorige week niet doorgaan. - De Commissie voor de Winterbedeeling aan armen en behoeftigen zal ook dit jaar met een inteekonlyst rondgaan tot inzame ling van gelden. Evenals het vorige jaar zal wekelijks in geld worden bedeeld. - De oogstcollecte in de Ned. ïjerv. Kerk heeft opgebracht de som van ƒ370,50. Voor waar voor deze gemeente een niet onbelang- ryk bedrag. Verslag van het verhandelde in de Al gemeene Vergadering van de Afd. „Het Groene Kruis" voor Herkingen en omstreken, op Yrydag 4 Dec. 1931 in de school. Aanwezig 11 leden. De Voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom; hy betreurt het dat zoo weinigen gehoor hebben gegeven aan den oproep om ter vergadering te komen. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vast gesteld, onder dank aan den Secretaris. Vervolgsns brengt deze verslag uit over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Hieruit blijkt o.m. dat zyn uitgeleend 91 stuks verplegingsartikelen en gevoerd zyn 90 telefoongesprekken met den geneesheer. De finantieëlen toestand van de afd. is niet ongunstig te noemen. Vervolgens brengt de Penningmeester ver slag uit over zijn gevoerde beheer. Het batig saldo bedroeg 63,79. Daarna wordt door den Secretaris voor lezing gedaan van de begrooting 1932, die tot geen op- of aanmerking aanleiding geeft en onveranderd wordt vastgesteld. Volgt bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding der heeren A. W. Korvink en G. Nljpjes Beiden worden met algemeene stem men (1 blanco) herbenoemd. De heer Korvink, ter vergadering tegenwoordig, neemt de be noeming onder dank aan. Na gehouden rondvraag, wordt de verga dering door den Voorzitter gesloten. STELLENDAM. Loop der bevolking. In gekomen i Chr. R. Huijzer van Herkingen. Vertrokken: G. van Gelder naar Rotterdam N. van Seters naar Breda en B. v. d. Vlugt naar Ermelo. - Alhier is door de Zangvereeniging „Ex celsior" besloten volgende maand voor den eersten keer een uitvoering te gevon. - J.l. week werd een begin gemaakt met het dempen van een oude sloot in den Molenpolder en het opnieuw graven van een nieuwe sloot, welk werk bij aanbesteding aan den laagsten inschryver werd opge dragen. Hat bleek echter al spoedig dat zy geen loon konden verdienen, n.l. 65 c. per dag, waartoe werd besloten het werk te staken. De aannemer zou nu trachten met gemeentetoeslag bet werk toch uit te kun nen voeren, wat zeer zeker zou meewerken tot bestryding der werkeloosheid. GOEDEREEDE. De verordening op de Zon dagssluiting der Café's is j.l. Zondag in werking getreden. A.s. Woensdag wordt de laatste zitdag gehouden door de Ryksontvanger. Woensdagmorgen 11 uur zal ten huize van den geneesheer kostelooze inenting plaats hebben. W. Reedert (Ouderling), Jb. Klein (Diaken) voor de Ned. Herv. Kerk, zyn beiden aftredend. By den correspondent der arbeidsbemid deling stonden 38 werkloozen ingeschreven. Tegen F. R. is proces-verbaal opge maakt wegens het rijden met de fiets aan den linkschen kant van den weg. Door het Hoofd der School in den Oostdijk, werden de kinderen met St. Nico- laas getrakteerd. Een ongelukkige St. Nieolaasavond. P. K. was uit Stellendam naar hier gekomen om Sinterklaas te vieren. Doordat by echter ruzie kreeg met een paar jongens kwam dat h,pm duur te staan, want, door dat de jongens achter hem zaten vluchtte Piet de winkel van Everaers binnen met zoo'n gang dat hy de glazen kast met choco lade enz. van den toonbank omver liep. Naar verneemt is proces-verbaal opgemaakt. Vrydagavond gaf de Muziekvereeniging Apollo" haar jaarlljksche uitvoering in de gemeente-bewaarschool. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Om even half acht opent de Voorzitter met een toepasselijk woord den feestavond. Na een vyftal muzieknum mers, die zeer verdienstelijk werden ge blazen, volgt een tooneelspel getiteld „Hallo Bandoeng", van den bekenden schryver Jan Grosveld. Dit zeer mooie stuk stelt aan de spelers heel zware eischen. Wij moeten echter volmondig bekennen dat iedere speler zich ten volle van zyn taak heeft gekweten. Het werd dan ook van het begin toUhet einde met groote spanning gevolgd, en het daverend applaus, dat na ieder bedryf los barstte, was dan ook welverdiend. Na dit tooneelwerk volgden nog een vijftal muziek nummers, waarna de Voorzitter den feest avond met een woord van dank sloot. Na een genoeglijk bal ging alles rustig uiteen. We gelooven wel, als de vereeniging a.s. Zaterdag 12 Dec. dezen avond herhaalt, de zaal te klein zal zijn, ook gezien de toe gangsprijs maar op 50 cent is gesteld. We wenschen Apollo" dan ook nog een succes vollen avond toe en hopen dat zy op vol gende jaren nog meer zulke hoogstaande avonden zal organiseeren. OUDDORP. De vroegere onderwijzer J. Luteijn aan de O. L. school alhier, is be noemd tot Hoofd der O. L. school te We- meldinge. De werkzaamheden aan de cichorei- drogerij de Ceres zyn de afgeloopen week geëindigd, wat wel zeer vroeg mag heeten, terwijl dezer dagen een begin zal worden gemaakt met het drogen van meekrap. Vorige week werd J. S. voorwaardeiyk uit de gevangenis ontslagen. De heer v. d. Kemp is met de voogdyschap belast. De 17-jarige W. Tanis Bz. was werk zaam aan een dorschmachine by W. Emaus en had het ongeluk zoodanig een klap van den draaier te krijgen, dat hij zijn arm brak. Uit deze gemeente zijn de vorige week 4000 balen uien vervoerd. De pry's is f2,70 per 60 kilo. NIEUWE TONGE. Ingekomen i G. A. v. d. Wende van Middelharnis. Vertrokken: geen. Te Battenoord is een roeiboot aange spoeld, ongeveer 1 jaar oud, bruin geteerd. De eigenaar gelieve zich te vervoegen by den Burgemeester, Strandvonder, te Nieuwe Tonge. De steunverleening voor werklooze arbeiders, hoofden van gezinnen, treedt heden in werking. lederen dag zullen de werkloozen zich dus moeten aanmelden. Woensdag 9 December a.s. des nam. 7 uur zal door de leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk een vergadering worden gehouden ter benoeming van twee ouderlingen en een diaken. Maandagmorgen jl. werd tot gezworene van den polder „Duivenwaard" in de vaca ture wyien K. M. Houtaar gekozen de heer M. Kardux, alhier. Ten bate der ysclub „De Vlakte" is in het Weeshuis een fancy fair gehouden, welke thans is afgeloopen. Er was veel belang stelling en er waren voldoende koopers. Een pop en een poppenhuis werden verloot. Ook de aanwezige Sint Nicolaas met Zwarte Piet trok veel belangstelling, vooral van de jeugd. Een rad van avontuur en radio- muziek waren eveneens aanwezig. Het financieel resultaat is bevredigend. Jl. Maandag stonden by den corres pondent der arbeidsbemiddeling 28 werk loozen ingeschreven. Nadat de slager A. Kievit Azn. een puistje op zyn hand had opengekrabd, deden zich na eenige dagen verschynselen van bloedvergiftiging voor en moest K. onder hevige pijnen zich onder geneeskundige be handeling stellen. OUDE TONGE. Aan de wekelyksche vee markt werden aangevoerd 21 biggen. Handel matig. Voor de veldvruchten werd besteed: aardappelen 3,25, uien ƒ2,50, paardenpeen 1,50, alles met veel vraag, poters 2,— met weinig vraag. Dhr. J. van Schouwen is naar het Diaconessenhuis en Mej. C. van Peperstra ten naar het St. Franciscusgasthuis, beiden te Rotterdam, vertrokken, teneinde een operatie te ondergaan. Gedurende de afgeloopen week meld den zich by den correspondent der arbeids bemiddeling 108 werklooze landarbeiders en 1 chauffeur. Vrydagmorgen brachten St. Nicolaas en zyn trawant een bezoek aan de Bewaar school en Zaterdagmorgen aan de O. L. School. De kinderen werden getracteerd op speculaas e.d. Door de Soc. Dem. Raadsfractie is schrifteiy k een belastingvoorstel ingediend. Voorgesteld wordt by een indeeling 3e klasse Fondsbelasting de. opcenten te heffen als volgt: van 500,— tot 800,— 10 opcenten 800,- 1000,- 20 1000,- 1200,- 30 1200,- 1400,- 40 1400,- 1600,- 50 1600,- 2000,- 60 2000,- 2400,- 70 2400,- en meer. 80 By het behandelen van de begrooting was het voorstel van B. en W. 3e klasse Fonds belasting met 80 opcenten zonder progressie, wat evenwel niet door den Raad is aan genomen. Jaarvergadering IJsclub „De Schaats" op Maandagavond j.l. in de Oude school. Hoewel de agenda vermeldde dat de ver gadering om 6 uur zou worden gehouden en reeds toen leden aanwezig waren, was het 7.15 uur voordat Voorzitter, de heer Mesritz, met een geweldigen zwaai den voor zittershamer daverend liet neerkomen op de Bestuurstafel, ten teeken dat een aan vang zou worden gemaakt. Hy deelde dan mede, dat hy, niettegenstaande zyn vertrek voor eenige jaren naar Middelharnis, zijn huiseiyke zorgen en wat dies meer zy, dank zij de prettige samenwerking, als Voorzitter was blijven fungeeren. Het deed hem ook thans groot genoegen een welkomstwoord te mogen uitspreken. Hij hoopte dat de leden de vereeniging trouw zouden blijven en dat de Bestuursleden hun functies plicht matig zouden behartigen. In verband met het feit, dat de vereeniging het 12£-jarig bestaan herdacht, had het Bestuur gemeend van deze vergadering een feestavond te moeten maken en het had derhalve dhr. Van den Berge van Oosterland met zyn Jazzband voor dezen avond laten overkomen. Met den wensch dat allen dezen avond werkeiyk genoeglijk zouden passeeren open de hij en verzocht den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen. Na voorlezing vroeg dhr. Van den Tol wanneer de subsidie voor aanschaffing van reddingsmateriaal by den Raad was aan gevraagd, zooals in de vorige vergadering was besloten. Toen uit het antwoord van den Voorzitter bleek dat eerst kortgeleden een adres aan den Raad was gericht, niet met een verzoek om subsidie doch om ge bruik van gemeenteiyk reddingsmateriaal, ontspon zich een langdurige discussie, waar- by dhr. Verwey het Bestuur in gebreke stelde. Op voorstel van dhr. Van den Tol werd nog maals besloten een verzoek tot den Raad te richten om subsidie, uitsluitend voor aan schaffing van reddingsmateriaal, met terug neming van het reeds ingediende verzoek. Hierna deed de Penningmeester verslag van zyn beheer, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen 182.95, tegen 95.15 uitgaven, alzoo batig saldo van 87.78 De bescheiden werden gecontroleerd door dhr. C. S. Both en N. van Noord, welke alles in orde bevon den. De aftredende bestuursleden de h.h. Mes ritz en Gebuys werden by acclamatie her kozen en in de vacature P. A. v. d. Berge (wegens vertrek) werd gekozen dhr. Iz.Har- tog. Allen namen hun be- en herbenoeming aan. Bij de rondvraag merkte dhr. Van Maurik op, dat, indien de Gonvocatie had vermeld dat de fam. Van den Berge hedenavond zou spelen, de belangstelling grooter zou zijn geweest. Voorzitter antwoordde dat de tyd had ontbroken om zich in verbinding te stellen met die familie, zoodat de convocaties reeds waren gedrukt voor er bericht van Van den Berge binnenkwam. Dhr. C. 3. Both stelde voor de convocaties voortaan door een werklooze te laten bezor gen en niet meer per post, hetgeen z. h.s. werd aangenomen. Nadat de Voorzitter met een kort woord de vergadering had gesloten ging men over tot de gratis-verloting, wat de lachspieren danig in werking bracht. Hiermede was het officieel gedeelte geëindigd. Nog geruimen tyd bleef men op een intiem gezellig bal byeen. Het was een zeer mooie avond. OOLTGENSPLAAT. Vorige week werden van hier verscheept: 128.300 kilo uien, 30.700 kilo poters, 28.450 kilo aardappelen en 9.500 kilo koepeen. By den correspondent der arbeidsbe middeling stonden vorige week 89 werk loozen ingeschreven. De werkverschaffing vanwege het gemeente- en de polderbe sturen werd Maandagmorgen aangevangen met 22 werklooze landarbeiders. Dinsdag werden daaraan 26 werkloozen toegevoegd en Donderdag zullen nog 25 arbeiders bun nen worden tewerkgesteld. Tot kerkeknecht in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer Adr. de Vos Jzn. Maandag 14 December zal in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk herstemming gehouden worden voor een lid van het col lege van notabelen. In herstemming komen de heeren M. de Vos en J. Korteweg en Donderdag 10 December zal in de Ned. Herv. Kerk verkiezing gehouden worden voor 2 ouderlingen en 1 diaken. Aftredend zyn de heeren D. Korteweg en C. de Vos, diakenen en J. van Gurp, ouderling. Bevolking over de maand November. Ingekomen: Pieter A. van den Berge van Oude Tonge; Paulus Crezee van Bergen op Zoom; Dina C. Bos van Uithuizen. Vertrokken i Cornelia K. Breeman naar Assen; Geertruy Kamp naar Oude Tonge; Hendrika A. van Hassent naar De Werken c.a.Maria M. en Klaas Breeman naar Nu- mansdorp; Leendert Moelker naar Rotter dam, NIRUWENHOORN. Gevonden een koste loos ry wielbelastingmerk. Nadere inlichtin gen bij den gemeenteveldwachter. VËILINGSBËRICHT van Vrijdag 4 December 1931. der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne", Prei 1,70 tot 4,— per 100 bos. Witkrop 1,10 per 100 st. Blauwe druiven 0,39 tot 0,45 per k.g. Nero 0,09 per kg. Peen 3,— tot 5,40 per 100 k.g. Kroten 2,60 tot 2,40 per 100 k.g. 1 Kool (roode) 2,10 tot ƒ5,— per lOOstuks. (savoye) 2,40 tot ƒ5,50per lOOstuks. Bloemkool ƒ1,70 tot ƒ7,— per lOOstuks. Boerenkool 0,14 tot 0,23 per krat. Andyvie 1,— tot 1,50 per 100 krop. Tafelperen 11,— tot 28,— per 100 k.g. Tafelappelen ƒ7,- tot 23,- per 100 k.g. Keukenperen ƒ4,- tot 12,-per 100 k.g. Spruiten 2,40 tot 13, per 100 k.g. Mispels f 0,23 per k.g. Kipeieren (netto) 4,70 tot ƒ5,10 per lOOst. Kleine eieren 3,50 per 100 st. Aanvoer 28872 stuks. STELLENDAM. Geboren: Cornelia Maria d. v. A. van der Laan en Joh. Luime; Pieternella d. v. A. van den Nieuwendljk en C. de Later. Ondertrouwd: W. van Rossum 26jaaren A. Hameeteman 22 jaar. Getrouwd: A. van Dam 27 jaar en A. Wan- demaker 25 jaar; Jac. Moijses 34 jaar en N. Roon 36 jaar. Overleden: M. van Markenstein 88 wed. van W. van Seters; G. Grootenboer 82jaar echtgenoot van A. Sarelse. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Leendert Bydevate, j.m. 25 j en Willemtje Goedegebure, j.d. 21 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johannis Pieter z. v. Johannis P. den Braber en Tryntje J. v. Kempen; Leonardus Sebastianus z. v. Jacobus Jose- phus Moerenhout en Maria P. Stam. Ondertrouwd: Jacob Marinus Arensman 24 jaar en Lyntje Sara Pieternella Beijer 30 jaar. Getrouwd: Jan van Putten 24 jaar en Kommertje Vermaat 24 jaar. NIEUWENHOORN. Gedurende October en November 1931. Geboren: Herminie Plona, d. v. P. Bin- denga en M. Bravenboer; Arie Willem, z. v. C. H. Kruik en K. H. Barendrecht; Su sanna, d. v. C. Looy en W. J. Sjouw; Cor nelia, z. v. J. Hoogenboomen A.F. Langen- doen. Huweiyk: W. F. Noordermeer en S. van Citteren. OverledenSaartje Adriaantje den Bakker, 28 j., echtgenoote van J. Assenberg; Ger- hardes Jakobus Haverkamp, 91 j., weduw naar van P. Emmerzael; Jakob Heymans, 67 j., echtgenoot van P. K. Heymans. VICTORIA-WATER. Evenals vorige jaren geeft de N.V. My. tot Exploitatie van de VICTORIA-BRON gevestigd te Amsterdam, weder een zeer practischen maandkalender uit, voorzien van eenige reproducties van foto's, o.a. van de op 280 M. diepte ontspringende Bron te Oberlahnstein en verder van het bedryf van deze bekende Nederlandsche Maatschappy. De duidelijke datumcyfers en een memo randum voor het maken van kleine aantee- keningen zullen dezen kalender, welke keurig is uitgevoerd, zeer gewild maken,waardoor by ongetwyfeld een goede plaatsing zal ver- kry'gen. Op VRIJDAG, 11 December 1931, by Afslag in het Hotel Jacobs, des namiddags 2 uur, te Oude Tonge, van een nieuw ge bouwd Woonhuis en Schuur, aan den Zuiderlandschen dijk aldaar, in gebruik geweest by H. van Noord Tzn. Notaris AKKERMAN. Op MAANDAG 14 December 1931, des voor middags 10 uur te Den Bommel, voor de boerdery van Th. J. Segers, aan den Kra- nendyk_ aldaar, de Roerende Goederen, be staande in Veldvruchten w.o. groote par- partyen koepeen, landbouwmachines en gereedschappen, w.o. dorschmachine, trac tor, graanmaaier, schyf-egge, stationnaire motor, wagens en diverse ploegen, e.a. Paarden, Rundvee, paardetuig, schuurge- reedschappen, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAG, 16 December 1931 by Inzet Op WOENSDAG 23 December 1931 by Af slag, telkens des namiddags 3 uur in Hotel Spee te Sommelsdyk: De perceelen Bouw land in den hoek van den Poppendam- schenweg en den Kladstaartweg in het Oudeland van Sommelsdyk, groot 3.98.20 H.A. (9 gem. 248 roeden S.M.) in 4 perc. en combinatiën. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer M. Kntips te Nieuwe- Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG, 9 December 1931, bij Afslag des avonds 7 uur in het „Hotel MEIJER" te Middelharnis: De SCHUUR met ERF aan den Waterweg te Middelharnis, groot 4 aren 93 centiaren. Ten verzoeke van de Wed. en kinderen JOHs.KRIJTENBERG. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG 10 December 1931, des namiddags 2 uur, in het Gebouw „Har monie", Langeweg Sommelsdyk Middel harnis, van Roeronde Goederen als meu bilair en ander huisraad, w.o Buffet, Kasten, Tafels, Stoelen, Boekenkasten, Divan, Ledikanten. Voorts: Gramafoon met platen, Insteekhaard, Schilderijen, Glas werk, enz. Betaling a contant. Deurwaarder GROENENDIJK DE „OOIEVAAR VIJF DOODEN EN TWEE GEWONDEN. Beide piloten gedood. AMSTERDAM, 6 Dec. De directie van de K.L.M. heeft hedenmorgen telegrafisch bericht ontvangen, dat het postvliegtuig „De Ooievaar" by het vertrek van het vliegveld Don Muang naby Bangkok is verongelukt. De gezagvoerder Th. Wiersma is kort na het ongeval overleden. Hij had o.m. een ernstige fractuur aan het linkerbeen opge- loopen. De tweede bestuurder J. van Onlangs en de boordwerktuigkundige J. E. W. Kotte zyn op slag gedood. De radiotelegrafist Van Zadelhoff is licht gewond, Zijn toestand is volgens een nader telegram gunstig te noemen. Van de drie passagiers is kolonel Brins- mead, directeur van den Australischen lucht vaartdienst, ernstig gewond, terwy 1 de heeren Borg en Baudart zijn gedood. Dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur van den luchtvaartdienst te Bandoeng, en de heer Behage, chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M., begeven zich naar Bang kok tot het instellen van een onderzoek. BANGKOK, 7 Dec. - „De Ooievaar"was Zaterdagmiddag met twee passagiers aan boord alhier aangekomen, waarvan een voor Bangkok en kolonel Brinsmead voor Amster dam. In Bangkok kwamen nog twee passa giers aan boord, n.l. de Nederlander A. Borg, vertegenwoordiger van de firma George Dralle die naar Rangoon mee zou vliegen, en de Franschman Baudart, adviseur van het ministerie van Justitie, die naar Marseille zou vertrekken. Beide heeren waren Woens dag reeds per trein naar Penang vertrokken. Zy keerden terug, daar de spoorlijn door de overstroomingen onbegaanbaar was gemaakt. De heer Baudart miste daardoor de bootte Medan en wilde toch het Kerstfeest bij vrouw en kinderen doorbrengen. Daarom besloot hy de reis per vliegtuig te maken. Het vliegtuig startte Zondagmorgen te 5.30; het was toen reeds voldoende licht. Gezien de bekwaamheid van den vlieger en het feit, dat op dit vliegveld een zeer lange aanloop mogelijk was, is de omstan digheid, dat het vliegtuig niet los kon komen, niet anders te verklaren dan dat het luik openstond en de gezagvoerder zich hiervan niet bewust is geweest en voortdurend in de overtuiging heeft verkeerd, dat hij het toestel los kon brengen. De machine taxiede het heele veld af, wat niet vlug, doch goed geschiedde. „De Ooie vaar" kon blijkbaar niet los van den grond komen. Aan het einde van het veld bevindt zich een sloot, waarover het toestel heen wipte. Het vliegtuig stootte echter tegen een kleinen dijk aan de overzijde, trok door de volgende sloot heen, doch verloor het lan dingsgestel. Vervolgens is de machine met den buik over den grond van het padiveld geschuurd. Zij boorde met drie motoren door den volgenden dijk. Door den ontzettenden schok zijn de motoren en het voorstel door de cabine gedrukt, waarna het toestel over den kop sloeg. De heeren Borg, Baudart, Kotte en Van Onlangs werden op slag ge dood. De heeren Wiersma en Brinsmead werden zeer zwaar gewond, terwyi ook de marconist Van Zadelhoff gewond werd. De gewonden werden met den eersten trein naar het ziekenhuis te Bangkok gebracht, waar de heer Wiersma om elf uur is over leden. De toestand van Brinsmead is kritiek, die van Van Zadelhoff bevredigend. De overledenen zijn Zondag naar Bangkok vervoerd, alwaar zij aan het station werden opgewacht door de Hollandsche kolonie, welke zeer onder den indruk was. Ook waren reeds verschillende Nederlanders en Fran- schen naar het vliegveld Don Muang gegaan. Bij aankomst te Bangkok werden de Ujken naar het hospitaal vervoerd, alwaar zij 's mor gens vroeg zouden worden begraven.' De machine is totaal vernield. De mail is op het vliegveld Don Muang opgeslagen. De mailzakken zyn deerlijk gehavend, doch in tact gebleven, uitgezonderd twee zakken, welke gescheurd zyn en gedeelteiyk ook waterschade bekomen hebben. Kingsford Smith arriveerde hier Zondag morgen op zyn doorreis naar Engeland. Hy betuigde zyn deelneming en vertrok later naar Rangoon. De bemanning van „De Ek ster", welk vliegtuig juist Zondag te Bang kok aankwam, is zeer onder den indruk van het gebeurde. De toestand van den marconist van het by Bangkok verongelukte vliegtuig, de heer van Zadelhoff, is, naar het Corr. Bur. meldt, gunstig. Er is geen reden voor ongerustheid. Openstaand luik t Biykens een nader door do K.L.M. ontvan gen telegram heeft Wiersma voor het ver trek van bet vliegveld het luik boven de stuurhut geopend, ten einde meer ventilatie te geven, daar in verband met het lange proefdraaien der motoren het in kajuit en stuurhut zeer warm was geworden. Een Siameesch officier heeft nog bij het vertrek op dit openstaande luik gewezen, doch ver moedelijk heeft Wiersma deze waarschuwing niet begrepen en heeft in de volle aandacht voor zyn aanloop hierop niet meer gelet. Het luik zit scharnierend in het midden aan den voorkant van den vleugel. By den aanloop moet dit geheel zyn opengeslagen, waardoor de luchtstrooming om het middengedeelte van den vleugel ernstig verstoord wordt, het geen in dit geval met het zwaar beladen vliegtuig een uiterst nadeeligen invloed op het hefvermogen van het vliegtuig moet hebben gehad. Groot verlies voor de K.L M. In de omgekomen leden van het personeel verliest de K. L. M. drie toegewijde bekwame medewerkers. De gezagvoerder Th. Wiersma, die gehuwd was, stond bekend als een zeer bekwaam piloot, die reeds vijf reizen naar Indië gemaakt had. Hij vloog al bijna tien jaar: op 16 Juli 1922 behaalde hy zijn brevet te Soesterberg, sedert I Mei 1928 was hy in dienst van de K. L. M. De tweede piloot, de heer J. vanOniangs, die ongehuwd was, trad op 15 Augustus 1925 als luitenant-vlieger te Soesterberg in dienst. Hij was sinds 1 Mei 1929 by de K.L.M. werkzaam en had vier reizen als tweede bestuurder naar Indië achter den rug. De boord-werktuigkundige J. E.W. Kotte deed ook zyn 'vijfde reis naar Indië. Deze was ruim zes jaren bij den technischen dienst van de K.L.M. werkzaam. De lichtgewonde heer C. van Zadelhof is een telegrafist van Radio-Holland. De famillie der slachtoffers wenscht over brenging van het stoffelyk overschot. De heer Wiersma was vader van twee kinderen, de heer Kotte had één kind. De post. Niettegenstaande de groote verslagenheid zit men by de K.L.M. niet by de pakken neer. Het volgende vliegtuig, dat 11 Decem ber uit Batavia vertrekt, zal de post over nemen. Deelneming der regeering. Namens den minister van Koloniën, aldus deelt het Corr. Bur. mede, heeft hedenoch tend ingenieur J. Blackstone, regeerings- commissaris bij de K.N.I.L.M., de directie der K.L M. de deelneming betuigd van den minister mot het aan het vliegtuig „De Ooievaar" overkomen noodlottig ongeval. DRIE POLITIEMANNEN GEDOOD. By een poging tot arrestatie van moordenaars. BUITENZORG, 7 Dec. De gouverneur van Sumatra's Oostkust seinde d.d. 5 De cember, dat op 1 December by een poging tot arrestatie van drie moordenaars nabij Koedap, onderafd. SelatPandjang, afd.Beng- kalis, twee agenten van de veldpolitie wer den gedood. Den volgenden dag vertrok een politie-opziener met vijf man derwaarts. Deze moest zich in verband met het gepleegde verzet, na een gevecht, waai bij een agent werd gedood, terugtrekken. De assistent-resident van Bengkalis ver trok eveneens 3 December daarheen, doch de verzetsbende, die volgens de geruchten 20 man sterk is en in bezit van drie kara bijnen, drie klewangs en dertig patronen, werd niet aangetroffen. De iy'ken der drie gedoode agenten werden gevonden. Veld politie en bevolkingspatrouilles zoeken naar de bende, hetwelk zeer bemoeilijkt wordt door het zware terrein. De hoofdcommissaris heeft den technischen leider van de veld politie opdracht gegeven zich ten spoedigste naar de plaats van verzet te begeven met tien scherpschutters om zelf de leiding en het onderzoek op zich te nemen. STORM IN DE OOSTZEE. Talrijke scheepsongevallen. STOCKHOLM, 6 Dec. De buitengewoon hevige storm, die op de Oostzee woedt, heeft in den loop van Zondagavond nog aan kracht gewonnen. Van het op het eiland Oeland gestrande s s. „Nildburg" zijn 20 leden der bemanning gered. De overige 9 man bleven op het schip achter, dat. tot aan het dek onder water staat. Het bergingsvaartuig „Merkur" dat het Duitsche schip vlot. poogde te brengen, moest onvorrichterzake weer terugkeeren. Bij Abö, in Finland, is het Zweedsche stoomschip „Inga"gestrand. Een reddingsboot uit. Hangoe heeft tevergeefs gepoogd hulp te brengen. Twee reddings boeien en andore, met den naam van het schip gemerkte scheepsdeelen zijn aanland gespoeld. Verder is het ss. „Heros" ge strand. Van het Duitsche s.s. „Olga", dat by Oeregrund aan den grond liep, kon het grootste gedeelte van de lading, die uit koloniale waren en fruit bestond, geborgen worden. Voor de aan boord gebleven be manning bestaat geen onmiddelijk gevaar. Ook Denemarken werd gisteren door zware stormen geteisterd, welke op verscheidene plaatsen ernstige schade hebben aangericht,

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3