ORTING BELEN er's Meubelmagazijn HAARVERF KAM WITTE WINKEL - Haagscbeveer 6a WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 De huidige Wereldcrisis. De Jacht op liet Rossige Paard. LANDBOUW en VEETEELT Met deze hulzen is men daarop naar de marechausseekazerne te Echt teruggekeerd, waar inmiddels uuk de bekende scheikundige- criminalist dr. E. J. H. Waegeningh uit Maas tricht was aagekoraen. Deze laatste nam aanstonds eenige proeven, met de bij v. d. E. in beslag genomen para bellum-revolver, waarbij kwam vast te staan, dat de inslag van den pal in het slaghoedje precies deaeltde was als de inslag in de op de plaats van het misdrijf gevonden hulzen. Bo vendien bleken de looptrekken in een afge schoten kogel volkomen overeen te komen met die van de kogels, door dr. Hulst in het lichaam der slachtoffers gevonden. Daarmede kwam voor 90 pet. vast te staan, dat de moordende kogels waren afgevuurd uit de parabellum bij v. d. E. in beslag genomen. Dr. Hulst verklaarde in de lijken drie wonden gevonden te hebben, veroorzaakt dooi parabellum-kogels, en 11 wonden, veroorzaakt door jachtpatonen. De moordenaars hebben aldus dr. Hulst dus het vooropgezette doel gehad hun slachtoffers van het leven te berooven en hebben alzoo ieder hunner het genadeschot gegeven. PKEDIKBEURim Zondag 6 December 1931. NEDtRLANDSCU HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Van Asch en 's av. dhr Vetter I Soimurlsdijk. 'sav. ds. Van Asch. Dirk sla nd, vm- ds. van der Wal. en 's av leeskèrk llerkingen, vm. en "sav. dhr. Overweel. Melissaut. om. ds. Van der Wal. Stellendam, vm. en 'sav. dhr Bonman. Goedereede, oui ds. Van Ameide. Oud dorp, vm. ds. van Amei e en nam.leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nam. ds. Uekker Oude Tonge, vm. ds. Dekker (Doop) en 'sav. leeskerk Ooltgeuspluat, vm. leeskerk en nm. dhr. Vetter. Langstraatvm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en nm. ds. Polhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nm. 1 eskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 's av. leeskerk. - Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm |en nam. leeskerk. Oollgensplaat, vm. en 'sav. ds. de LaDge. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en'sav. ds de Graaft'. Hellevoetsluis, vm. Candidaat Voogd. Nieuw-Helvoet, 'sav. Candidaat Voogd. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis. vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. Herkiogen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vra. ds. Foppema. noodig? Koopt het nu! ngdwrige garantie. prijzen zeer sterk verlaagd, koopen, is geld verdienen. "erne autofauteuils, 4 zware eiken stoelen, rima bekleeding voor f 60,Geheel meublement, met vochtechte velours, iets t Q.A. dressoirbuffet, bladmaat 130 c.M., an f 45_geheel massief eiken slaap- eer moderne stijl met coromandelver- i 135,2 fauteuils, 4 stoelen met leer ftafel f 11,50, eiken salontafel f 8,50, naf f 7,50, prima Javakapok-bedstellen, eeligf 40,groote voorraad engelsche f f 20,boekenkasten, moderne stijl -irs vanaf f 17,50, geheel eiken linnen Verder zijn wij ruim gesorteerd in salon-, rameublementen, in diverse mooie uit- egels, theemeubels, rook en bijzettafeltjes, enloopers vanaf 80 ct., eiken buffetten, boekenkasten enz. temaker en koopt daar Uw Meubelen. If, daarom zijn WIJ de goedkoopste. me geven wij slechts korten lijd, op vertoon van deze advertentie, kocht, Runnen zonder prijsver- ren datum bewaard worden. S ALLEN NAAR AAT 30, ROTTERDAM. het station der stoomtram. „TRANSFORM INE" van Dr. MORTREUX. VERFT llw haar direct in de gewenschte kleur. Eenvoudig doorkammen. Onschadelijk. Compleet per stuk f 4.50. ROTTERDAM. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIEN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Diemtaacbiedingen en Dienstaanvragen f lfper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 centl De tegenwoordige crisis is geen op zichzelf staand verschijnsel. Zij is niets nieuws, doch een schakel in den keten, welke de wereldorde beheerscht en door alle eeuwen tieen zal blijven beheerschen. in 1843 verscheen een boek van den beken den Engelschen schrijver Thomas Carlyle, getiteld:".,Past and Present", waarin wij o.nt. het volgende lezen: „De toestand in Engeland geldt met recht als een der dreigendste en vreemdsoortigste, dien de wereld ooit gezien heeft. Engeland is vol rijkdom van allerlei soort en toch sterft Engeland van honger. in eeuwig gelijke volheid groeit en bloeit het op Engelschen bodem. De grond bedekt met golvenden, gouden oogst, dicht bezaaid met werkplaatsen, met handwerktuigen van allerlei soort, met 15 millioen arbeiders, die naar men zegt, de sterkste, verstandigst en gewilligste zijn, die onze aarde ooit bezat: deze mannen zijn er: de arbeid, dien zij ver richt hebben, de vrucht die zij geschapen hebben is er in overvloed, overal is de rijkste volheid. En zie, een onzalig gebod, als van een toovenaar, heeft geklonken en zegt: „Raakt het niet aan, gij arbeiders, gij arbeidende bezit ters en gij niet-arbeidende rijken; niemand uwer zal het aanraken, niemand uwer zal het genieten, dit is beto verde vrucht." En wat zullen wij zeggen tot eene regeering, zooals de onze, die haar arbeiders wegens „overproductie" aanklaagt? Overproductie is dat niet de beschuldiging? Gij verschillende fabriceerende individuen, gij hebt te veel geproduceerd. Onze klacht is, dat gij meer dan 200.000 hemden tot dekking der naaktheid der menschen gemaakt hebt. Ook de broeken, die gij vervaardigd hebt, van katoen, fluweel, cachemir Schotsch plaid, van nanking en wollen laken, zijn zij niet veelvuldig. Hoeden en schoenen, stoelen om op te zitten en lepels om mee te eten ja ook gouden horloges hebt gij geproduceerd en juweelen, zilveren lepels, comodes, chiffonizres en sofa's met kussens ol hemel, alle bazars en winkels van Howel james kunnen uwe productie niet bergen. Gij hebt maar geproduceerd, geproduceerd, geproduceerd en wie u aanklagen wil, behoeft slechts om zich heen te zien. Millioenen hemden en broeken hangen er, om tegen u te getuigen. Wij klagen u aan wegens overproductie. Gij zijt schuldig aan een zware misdaad: hemden, broeken, schoenen, enz. in ontzaglijken over vloed geproduceerd te hebben. En nu is daar door een drisis ontstaan en moet gij, arbeiders, verhongeren." „Mij Lords en gentlemen, waarom klaagt gij die arme arbeiders aan?.Zij waren aange steld hemden en broeken te maken. De gemeen schap beval hen: maakt hemden en hier zijn de hemden. Te veel hemden? Waarlijk is dat nieuw in deze kranzinnige wereld met haar 900 millioen naakte lichamen. Maar mij Lords en gentlemen, u beval de ge meenschap: Zie toe dat deze hemden goed •verdeeld wordeniii en waar is de verdeeling! Twee millioen hamdelooze of slecht behemde arbeiders zitten in de bastilles van de Armen wet, 5 millioen andere in Ugolino's honger- kelders." l'Histoire se répète. Wat Carlyle schreef in verband met de economische crisis in Engeland in 1843 is vrijwel onveranderd van toepassing op de huidige wereldcrisis. FEÜiLLEiTON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Gedut, uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 25) „Oef! Ik honger," waren zijn eerste woorden. „Er is nog, Modoc. We zullen het voor je war men. Wat is cr gebeurd?" „Setter mij opsluiten in Hammei!," antwoordde Modoc, „ik uitbreken, paard pakken en hierheen komen." „Heeft Setter jou gearresteerd? Waarom?" „Ik vragen ook al. Zij zeggen ik dronken geweest ben en gevochten." Ben lachte, toen hij van deze beschuldiging hoorde. „Heb je dan twee keer gevochten in Hammell, Modoc?" „Nee, ik één keer vechten; niet dronken ook. Zij dronken. Zij mij afranselen, naar buiten gooien, toen jij mij vinden." „Dat .herinner ik mij. Snap je iets van Setter, Nevada? Hij is toch wel een heel gevaarlijk sujet. Waarschijnlijk denkt hij, dat wij vogelvrij zijn verklaard en dat er geen recht meer is in Cali fornia." „Hij heeft weer een spijker in zijn eigen/doodkist geslagen," klonk dralend de stem van Nevada. Ook thans overal overvloed van producten, terwijl in alle landen een ongekend groot leger werkloozen niet in staat is zich deze pro ducten aan te schaffen, en.in verschillende deelen van den aardbol honger wordt geleden niettegenstaande men in dc productie-landen geen raad weet met den overvloed van voe dingsmiddelen. De geweldige verstoring van het economisch evenweiht, welke wij crisis noemen en de daarop gevolgde depressie in het bedrijfsleven zijn dan ook helaas geenszins nieuwe ver schijnselen. Integendeel, zij keeren periodiek terug en geven blijk van eene ontstellende en verontrustende wetmatigheid. Bovendien wor den zij voortdurend uitgebreider en heviger naarmate de rijkdom der wereld grooter wordt en het lot der verschillende naties door de moderne commercieele banden en verkeers middelen meer van elkander afhankelijk is. De economische crisis is echter niet te be schouwen als een op zichzelf staand verschijn sel, doch als een onderdeel van een telkenmale wederkeerende cyclus van economische activi teit, prosperiteit, groote bloei en uitbreiding van de productie, dan als regel eenige reactie, stremming van den afzet, crises, depressie, herleving, properiteit, enz. Deze kringloop duurde in de 18e en 19e eeuw in den regel ongeveer 10 jaar. Economische crises worden vermeld in de jaren: 1753, 1763, 1772/73, 1783, 1793, 1815, 1825, 1836, 1847, 1857, 1864/66, 1873, 1880, 1890 en 1900. Geleidelijk worden de periodes korter en in de 20e eeuw komen crises voor in de jaren: 1907, 1913, 1920/'21, 1929. Geen wonder, dat alle economen van naam zich hebben beziggehouden met de studie van dit verschijnsel en met het zoeken naar een verklaring. De Engelsche econoom ir. J. Mills was in 1867 een der eersten die de wetmatigheid in de conjunctuurverschijnselen duidelijk uit eenzette en stelling nam tegen degenen die dit aan „toeval" weten. Hij stelt den duur van den periodieken cyclus op 10 jaren en wel: Een opleveringsperiode van 3 jaar, waarin goede resultaten worden behaald, loonen en prijzen stijgen en weinig werkloosheid voor komt. Deze periode wordt gevolgd door een tijdperk van ongezond opgeblazen bedrijvig heid, waarin de speculatie hoogtij viert en een buitengewoon aantal nieuwe ondernemingen wordt opgericht, welke periode eveneens sirca 3 jaren duurt. Dan volgt een crisisjaar en 3 depressiejaren met verminderde bedrijvigheid, groote werk loosheid, dalende prijzen, lagen rentestand en groote ellende. Uit de bovengenoemde jaartallen blijkt wei, dat de verschijnselen niet zoo'n regelmatig verloop hebben als door Mills werd aange nomen. Soms duurt de cyclus korter of langer, terwijl ook kleine hausse-perioden en onregel matige beperkte crisissen tusschentijds op treden, als gevolg van bijzondere gebeurte nissen op politiek of economisch gebied, doch de periodiciteit en wetmatigheid van den economischen cyclus kan niet worden ontkend. Aangezien het ongetwijfeld tot het geluk der menschheid zoude bijdragen, indien de ,lk zal eens gaan kijken naar Modoes paard. Ge lukkig hebben we een extra zadel bij ons." „Heb je Frisby nog gesproken, Modoc?" vroeg Ben, zich plotseling herinnerend welk een belang rijke opdracht hij den Indiaan had meegegeven. „Ja. Hij graag cowboys sturen." „Mooi. Dan is dat in orde. Ik ben blij, dat je heb kunnen uitbreken; ik zou hetzelfde gedaan hebben. Maar Modoc, nu hebben we zwaar werk voor den boeg. Morgen moet je ons brengen naar de plek, waar je de bende van Hall hebt gezien. Zoodra wij daar zijn, kunnen wij verder plannen maken." Ben's eerste indruk, toen hij uitkeek over den rand van Silver Canyon, was om nooit te vergeten. Tot nu toe kende hij slechts de lager gelegen gedeelten van deze wildernis, die meer op een groot dal leek. Van de plek, waar Modoc hem en Nevada had gebracht, zag hij diep beneden zich dc prairie en eindeloos diepe kloven, die kronke lend tusschen de bergen zich een weg zochten. Overal vertoonde zich een dichten plantengroei, welke nu door den grijzen ochtendnevel ten deelc nog versluierd lag. De woeste canyon scheen gemakkelijk begaanbaar. Modoc meende, dat de veedieven langs dezen pas hun buit naar een andere streek dreven. Dc Canyon bood schuil plaatsen te over, waar één vastberaden man een tienvoudige overmacht zou kunnen weerstaan. „Kameraad, ik zie vee," fluisterde Nevada, die. den kijker voor de oogen had. „Drommels, ik geloof hcusch, dat die gemerkt zijn A. I., van Amos Ide, je vader." Zij reden een eind verde rtusschen de struiken door naar een punt, vanwaar zij duidelijk een geweldige kapitaalverliezen en de werkloos- j heidsellende, welke aan eene economische I crisis inhaerent zijn, konden worden voor komen of tenminste verminderd, spreekt het van zelf dat men steeds zoekt naar middelen om de conjunctuurcurve geleidelijk te doen verloopen. Om de middelen ter bestrijding der kwaal te vinden, dient men echter allereerst de oorzaak op te sporen. Tal van economen hebben reeds gedurende reeksen van jaren getracht eene verklaring voor den economischen kringloop te vinden, doch tot nog toe hebben zij het daarin nog niet ver gebracht. MIJN HAR DT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). De inzichten in de oorzaak en de middelen tot bestrijding van crisissen worden vanzelf sprekend beïnvloed door de wereldbeschou wingen van de onderzoekers en voor den objectieveven beoordeeiaar van de resultaten en de daaruit getrokken conclusies is het heel moeilijk, zoo niet ondoelijk om uit te maken, welke meening de juiste is of de waarheid het dichtst benadert. Eén conclusie komt echter uit alle beschou wingen wel als voor allen aanvaardbaar naar voren en wel deze, dat de periodieke versto ringen van het economisch evenwicht zouden kunnen worden voorkomen of tenminste verzacht, indien er een middel kan worden gevonden om de productie meer in evenredig heid te houden met de consuvnptiemogelijkheid. Het is hier de plaats nirt om nader op dit vraagstuk in te gaan en wij zullen goed doen er voorloopig maar rekening mede te blijven houden, dat crisissen periodiek terugkeeren en dat het dus noodig zal zijn dat wij ons in de volgende periode van opleving voorbereiden op de komende nieuwe crisis. Gelijk gezegd, is de tijdsduur van den eco nomischen cyclus kleiner geworden. Deze is van circa 10 jaar in de 18e en 19e eeuw thans tot circa 7 jaren verkort. Dat de huidige crisis in 1929 uitbrak isn plaats van in 1927, zooals op grond van de periodiciteitstheorie mocht worden verwacht, is slechts schijnbaar met deze theorie in strijd. indien men de indexcijfers der productie in de Ver. Staten beschouwt, blijkt het dat sedert 1921 het hoogste punt werd bereikt in 1922, waarna een daling intrad. Dit verschijnsel ziet men ook in Engeland en Duitschland. Voorts brak in 1927 een financieele crisis uit in Japan, waar achtereenvolgens 2 groote banken hun betalingen staakten, een week later gevolgde door een run op verschillende banken in Tokio en Yokohama, die daardoor genoodzaakt werden eveneens hun loketten te sluiten, in April 1927 werd in Japan een alge meen moratorium afgekondigd, waarna in Mei een hevige paniek uitbrak op de Berlijnsche beurs. De dreigende wereldcrisis werd echter verschoven (niet voorkomen) door kunst matige middelen als crediet-inblatie en uit breiding van liet afbetalings-stelsel, waardoor de productie werd gestimuleerd. kudde zagen op een met gras begroeide helling. „Kijk eens!" riep Nevada plotseling. „Rook ook! Dien kant uit, Ben." „Dat is van een kampvuur," merkte Ben opge wonden op. .Geloof dat maar. Zeg Ben, herinner je je, dat Modoc ons vroeg voor hem een oogje in liet zeil te houden? Wij zouden het totaal vergeten. Geef mij den kijker eens. Hij zou ons zien, ook al ont dekken wij hem niet." Nevada bracht den kijker voor de oogen en onderzocht nauwkeurig de tegenover gelegen hellingen. Ben keek in gespannen verwachting om zich heen. Plotseling bleef dc cowboy roerloos staan. „Ik zie Modoc recht vooruit, vlak bij den rand. De Indiaan ziet on.s Wat een oogen heeft die kerel. Ben, hij wuift, dat wij achteruit moeten gaan. Hij bedoelt natuurlijk, dat de bende van Hall ons gezien heeft, of ons zien zal. Wij moeten achteruit." Zoo snel mogelijk reden zij weg om te voor komen, dat iemand uit den canyon hen zou kunnen zien. Toen, afstijgend, zochten zij opnieuw Modic met den kijker. De Indiaan probeerde hun een belangrijke medcdeeling te doen. Zijn gebaren waren schilderachtig en werden met grootcn nadruk gegeven. Alles wees er op, dat er beneden iets ongewoons gebeurde. „Nevada, ik geloof, dat Modoc bedoelt, dat ze ons gezien hebben. Hij wijst voortdurend naar beneden en zwaait dan met zijn armen. Laten we eens even naar den rand kruipen." Ze slopen weer naar boven, naar een plekje, waar zij verborgen lagen achter struiken en konden uitzien, zonder zelf ontdekt te worden. Het Engelsche tijdschrift „The Economist" wees er echter op dat deze opleving slechts schijn was en ook aan de crisis van 1907 een „booniperiode" was vooraf gegaan, in het nummer van 13 October 1928 wordt gezegd, „dat de logische conclusie van deze historische vergelijking is dat de vernietigende crisis van 1907 waarschijnlijk zijn tegenhanger zal vinden in de gebeurtenissen van 1929." De voorspelling is helaas maar al te waar gebleken en in het licht der omstandigheden bezien, mogen we de crisis van 1929 gerust beschouwen als een uitgestelde crisis van 1927. De kunstmatige hausse van 1928 had er inmiddels echter toe bijgedragen de crises te verscherpen door de geweldig opgevoerde productie en de overspeculatie op de effecten beurzen. Het bereiken van een zoo buitenge woon hoog punt door de conjunctuur-curve was oorzaak van een zooveel dieperen val. Beperkten de crisissen zich vroeger veelal tot een enkel of een klein aantal landen, thans beleven we het dat geen der in het economiscy verkeer meetellende landen door de depressie wordt gespaard. Het aantal werkloozen in Europa en Amerika alleen is gestegen tot wel licht 18 20 millioen. In verschillende landen zijn revoluties uitgebroken of constateert men politieke onrust en dreiging. De koersen van aandeelen op de beurzen zijn gedaald tot een peil hetwelk geen bankier, belegger of speculant ooit voor mogelijk heeft gehouden. De prijzen der groote stapel-artike len en grondstoffen bewegen zich op een niveau, dat in vele gevallen beneden den kost prijs ligt; in Duitschland is een vertrouwens crises uitgebroken, welke het land op den rand bracht van een Staatsbankroet en den chaos. Inderdaad, deze crisis is heviger en uitge breider dan al hare voogangers. Verwondering behoeft dit niet te baren, wanneer men bedenkt welke bijzondere omstandigheden hun invloed hebben uitgeoefend. De perfectioneering na den vrede verderen voortgang, evenals de toepassing van nieuwe ontdekkingen op chemisch gebied. De groote vernietiging van kapitaalgoederen in den oorlog, de opgeteerde voorraden en grondstoffen, stimuleerden het productie-proces. Daar komt bij dat 't aantal industrieën belangrijk was uitgebreid, -aange zien vele landen, welke bepaalde producten vroeger geheel of gedeltelijk yet het buitenland importeerden, in de oorlogsjaren zelf tot fabricage daarvan overgingen of de bestaande nationale productie gingen uitbreiden, daar de invoer uit het buitenland door den oorlog was stopgezet. In ons land hebben we daarvan twee spre kende voorbeelden, n.l. de oprichting van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden en de uitbreiding van de steenkoolproductie in Limburg. Geen der bedoelde landen dacht er natuurlijk aan om na het sluiten van den vrede de eenmaal gestichte industrieën weder te liquideeren of de vermeerderde productie in te krimpen om wederom als vroeger uit liet buitenland te gaan importeeren wat men thans zelf kon produceeren. •n totaal was echter de productiecapaciteit van de geheele wereld enorm gestegen, zoodat het tekort spoedig was aangevuld en de pro ductie de consumptie ging overtreffen. Dit verschijnsel werd nog geaccentueerd door het uitvallen als consumptielanden van China, Rusland en Britsch-lndië. De prijsdaling welke hiervan het logische gevolg moest zijn, werd tegengehouden door protesctieinaatregelen in bijna alle landen, die hunne „nationale"' Bescherm Uw keel! Md verzorg hoor dagelijks ^£"5, gorgel droog met (Adv.) 25, 45 en 65 ets. industrie meenden te moeten beschermen. Voorts werd de afzet van vele producten kunst matig opgevoerd door de ontwikkeling van het afbetalingsstelsel en huurkoopsysteem, waar door „toekomstige koopkracht" feitelijk in „beschikbare koopkracht" werd omgezet, het geen dezelfde uitwerking heeft als eene inflatie van het ruilmiddel. Daar de uitbreiding van het productie proces echter opwoog tegen deze schijnbare uitbreiding van de koopkracht, zag men niet het gewone gevolg van inflatie, n.l. prijsstijging, integendeel namen de indexcijfers geleidelijk af. De kruik gaat echter te water tot ze breekt en ondanks alle kunstmiddelen werd het even wicht tot verstoord en brak de hevigste crisis uit welke de wereld ooit beleefde. De algemeenheid, de hevigheid en lange duur van deze depressie heeft bij het groote publiek een angstpsychose doen ontstaan, waartegen geen redeneeren meer helpt. De Staten be schouwen elkander met wantrouwen, waardoor de zoo noodige internationale samenwerking wordt belemmerd. De beleggers hebben geen vertrouwen meer in de Staten en in de groote, goed gefundeerde ondernemingen, waaraan zij tot voor kort onbezorgd hun geld toever trouwden. Terugkeer van het vertrouwen is een der eerst noodzakelijke voorwaarden voor het herstel, en die terugkeer kan in hooge mate bevorderd worden door het welslagen der Ontwapenings-conferentie in Februari a.s. Moge deze ons brengen internationale ont wapening, vertrouwen en samenwerking! WISEST ZUINIG OP UW MEST. Het weidebedrijf en het gemengde bedrijf produceeren heel veel mest. Het is thans, meer dan ooit noodig, om deze mest zoo economisch mogelijk aan te wenden. Dat laat hier en daar nog maar al te veel te wenschen over. Nog lang niet alle vee- en gemengde be drijven hebben een goede ierkelder. En zoo loopt het beste deel van de mest ongebruikt weg Dat is jammer, want ier is een uitste kende meststof; de vaste uitwerpselen der dieren heeft maar geringe bemestingswaarde. Ier bevat niet alleen een hoog percentage plantenvoedende bestanddeelen, maar heeft ook. een zeer gunstigen invloed opdebacte- riëuwerkzaamheid in den bodem. Zoowel op bouw- als op grasland kan de ier met voor deel worden aangewend. Men zij dus zuinig op zyn stalmest en beware dien goed; de ier in een goed slui tenden kelder en de vaste bestanddeelen in een goed ingerichte mestvaalt. Het is op die wyze mogelijk, heel veel geld te besparen. Goede ier kan tot 1 stikstof bevatten en tot 1 kali. En allebei van prima kwa liteit, d.w.z. gemakkelijk opneembaar. Maar verder zit er niet veel in en men is wel „Ik zie ze^Ben," fluisterde Nevada opgewonden. „Vlak onder ons. Daar! Waar je net tusschen de boomen kunt doorkijken. Kijk goed uit. Een, twee, drie, vier ruiters en een pakpaard! Zie je ze, Ben?" „Ja, ik heb er vijf geteld en. een pakpaard. Nevada, wat moeten wij doen?" „Ben, ditmaal krijgen wij ze te pakken," ant woordde Nevada. „Ik heb een idee. Ze weten niet met hoeveel man wij hier zijn. Laten we eerst onze Winchesters leegschieten en daarna onze geweren. Maar zoo vJug mogelijk. Het is meer dan duizend meter onder ons. Raken doen wij niets, maar als ze al die kogels hooren, zullen ze wel denken, dat er een heele bende achter hen aan zit. Ze zullen er als gekken van door gaan en dan kunnen wij hun spoor volgen." Toen ver beneden hen de ruiters wat beter zichtbaar werden, vuurden Ben en Nevada een salvo van twee en dertig schoten af in enkele seconden. Dc wanden van den canyon echoden donderend de losbrandingen. „Kijk ze hollen!" riep Nevada grimmig. „Zc zijn al bijna uit het gezicht verdwenen. En bang! Ik wed, dat ze in gindschen canyon verdwijnen." „Nevada," antwoordde Ben. terwijl hij zijn geweer neerlegde, om het te laten afkoelen," ik bezweer je, dat ik er een geraakt heb. Hij duikelde bijna uit het zadel." „Het is niet waarschijnlijk. Maar het zou kunnen. Kijk uit!" Enkele oogenblikken later zagen zij een troep ruiters in vollen galop den aangeduiden canyon binnenrijden. Een pakpaard, dat op hol was geslagen, toonde, dat het den bandieten niet voor den wind ging. Zij verdwenen een oogenblik uit het gezicht achter een met gras begroeiden heuvel, om even later verderop in den canyon weer te verschijnen. Plotseling klonken aan de overzijde schoten. „Hoor je dat? Dat is de vijfenveertiger van Modoc!" riep Nevada buiten zichzelf van plezier. „Hij heeft ons begrepen en even gewacht, tot ze in de buurt kwamen. Hoor dat knallen. Het lijkt wel een kanon. Waar blijven die bandieten ineens?" „Die maken ook, dat ze weg komen," antwoord de Ben, even opgewonden als Nevada. „Hoor dien Modoc eens schieten. Zes, zeven, acht, negen, tien en dan die echo tusschen die smalle canyons; je kan het onderscheid bijna niet hooren." „Nu terug naar ons kamp!" riep Nevada op staande. „Met dat vee hier hebben we niets te maken. We moeten terug, om onze pakpaarden kllaar te maken; dan kunne we direct op pad als Modoc komt; Bill Hall en zijn bende zijn op weg naar een streek, waar weinig water is en heelemaal geen gras. Ze krijgen pech, jongen!" Ze hadden drie uur noodig om terug te keeren naar het kamp, waar zij tegen donker aankwamen. Modoc was er al en wachtte hun met warm eten op, terwijl de uitrusting reeds grootendeels gepakt was. „Jij hebt er ook slag van," prees Nevada goed keurend. „Wij geluk hebben," antwoordde Modoc, wiens oogen 'glinsterden. „Wat bedoel je?" klonk de schrille vraag van den cowboy. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1