m m rijzen iFFIE Tandarts BU1JS HEEREN BAAI EERSTE BLAD iINDEWEIJ Wz. 32 ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 lmwÊËÊwmMÊ%> WM% I65 60 ct. 160 55 I55 50 I50 45 145 40 1 40 35 I35 32 130 28 25 Ct fEKHANDEL 511 - MIDDELHARNIS h ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT ZITDAG De Jacht op het Rossige Paard. UW ST. NICOLAASPAKKET IS NIET VOLLEDIG, verschaft U uwlkm van genot. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIEN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen t' 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 13 cent. HEMPEN @p©ii8pÊjjg|jg| 11 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 10 Bad van tot Ie) per 'h pond |rs in alle modellen en kleuren. imnuiinnii lakalbums, Luxe Potlooden, jfdrukkerijen enz. iiiiniiiniiiii |n Kleur- en Prentenboeken. innumiiim ken voor eiken leeftijd. ten, Kantoorartikelen enz. enz. zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station houdt vanaf ÏO September Donderdags te Dlrksland, in Hotel Polderman vanaf hall 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DEL HARNIS,'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. Week-revue. Binnenland. Eeuiüt) maanden geleden vertelde ons een directeur van een overdekte zweminrichting te Rotterdam, dat de bewoners van de Maas stad te weinig gebruik van deze nuttige inrichtingen maken, omdat, zooals onze zegsman zich uitdrukte, de Rotterdammers zich niet graag uitkleeden. Booze tongen hebben wel eens verkondigd dat den rasecht Rotterdammer liever een ander gaat uit kleeden. Blijkens de nu weer aan het licht gekomen oplichting van een al te goedge- loovig filantroop te Rotterdam voor het peulschilletje van ruim 12 mille is in Rot terdam beide stroomingen vertegenwoordigd. Op de meest ongeloofwaardige smoesjss heeft een bewoner aan de Eendrachtsweg te Rot terdam zich voor genoemd bedrag dooreen niet al te gunstig bekend staand persoon laten oplichten en wanneer de politie niet had ingegrepen, was dit slachtoffer vermoe delijk nog meer geplukt. Voor enkele weken liet een niet minder goedgeloovige sukkel zich voor 70 mille te pakken nemen en ook hier was het de politie die aan dit lucratieve spelletje een einde beeft gemaakt. Buitenland „Du solist aan Deutschlands Zukunft glauben." Met dit citaat van Fichte beëin digde Groener.de Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken, een dezer dagen ge houden radiorede over: „Het geloof aan Duitschland. Wij weten niet hoeveel Duitschers nog aan de toekomst van Duitschland gelooven, doch zeker is dat dit aantal onder de huidige deprimeerende toestanden dagelijks kleiner wordt en in ieder geval zullen millioenen Duitschers over de toekomst van hun dier baar en gesjochte Heimat heel anders den ken dan minister Groener. De Duitsche nationaal-socialisten bijvoor beeld, de toekomstige machthebbers in Duitschland hebben daaromtrent een mee ning, die, wanneer het werkelijk in de rich ting gaat zooais deze heeren denken en ook hopen, voor velen in en buiten Duitschland niet erg aangenaam zal zijn. Sinds de nazi s bjj iedere stembusstryd met tientallen en meer procentan stygen hebben Hitier en zijn mindere goden meermalen uitdrukkelpk verklaard dat ze slechts langs vreedzame en parlementairen weg de regeeringsmachr in Duitschland zullen veroveren, doch het is de vraag, wanneer dit niet spoedig gebeurt, of de ongeduldig naar verbetermg of naar een vet baantje poelende aanhangers aan Hitier er ook zoo over denken. Volgens een door de minister van binnen- laudsche zaken ven Pruisen en Hessen aan den procureur-generaal van het rijk gezonden document, welk docurnent door leidende kriDgeo van de nationaal-socialistische partij te Hessen moet z'jn opgesteld, koestereD de nationaal-socialisten minder onschuldige plannen Dit zonderlinge document dan geeft in groote lijnen een overzicht van door de nationaal-socialisten te nemen maatregelen, wanneer nazi's met de communisten en sociaal-democraten hebben atgerekend. Dit afrekenen zal slechts via geweld kunnen FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRi VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 24) Ben reed met Ina en Marvie mede en nam eerst afscheid, toen zij vlak bij huis waren. Het was klaarlichte dag, toen hij terug kwam bij Forlorn River. Nevada kwant hem tegemoet Ioopen. „Waar heb jij gezeten?" barstte hij los. „Ik... ik heb een beetje rondgereden," ver zekerde Ben, stem en houding van zijn vriend nabootsend. „Je zal wei op je centje rondgereden hebben," antwoordde Nevada sluw. „Dacht je, dat ik het niet snapte? Je hebt natuurlijk Ina Blaine ge sproken." Ben schaterde van het lachen. „Wat kan jij goed raden, Nevada 1 Inderdaad! Ik heb Ina ge sproken. We hebben ons verloofd." Nevada's gelaat straalde. „Dat is prachtig, kameraad I" zeide hij, Ben de hand schuddend. „Nevada," begon Ben, „we hebben geen tijd om er lang over te praten. Er staat ons heel wat te doen. Maar dit moet ik eerst weten. Wij zijn com pagnons, doch tot nu toe heb je mij altijd laten geschieden, zooals uit de laatste verkiezings uitslagen wel duideiyk is gebleken. Doch wanneer zulks dan is geschied, dan zullen op even afdoende als eenvoudige wyze al de euvelen van het Duitsche ryk worden be streden en genezen. Over hooge boomen en lantaarnpalen waar onwillige tegenstanders of tegenstanders zonder meer aan zullen hangen, wordt in het betreflende document niet gesproken. De bevolking zou, als de nazi's aan her laatje zitten, op straffe van den kogel moeten gehoorzamen aan de af te kondigen maatregelen, ambtenaren en arbeiders zullen het werk niet mogen staken, alle wapens moeten ingeleverd worden, levensmiddelen zullen ingevorderd worden, het particuliere bezit ty'deiyk opgeschort, er zal een algemeene arbeidsdienstplicht worden ingevoerd en nog enkele radicale andere maatregelen meer. Da leiders der nationaal-socialisten hebben zich gehaast de echtheid van dit document, het rtjksgerecht heeft in verband hiermede een instructie geopend, te betwisten. Volgens hun verklaringen is het een gewoon onschul dig papiertje zonder meer, volgekrabbeld door een geestelijk uit zijn evenwicht geslagen volgeling, voor wiens daden de partij niet verantwoordeiyk is en deze verantwoorde lijkheid ook niet wenscht te aanvaarden. In Hongarije hebben radicale elementen wel degelijk putchplannen gehad en is de uitvoering dezer plannen alleen achterwege gebleven, doordat de Hongaarscheregeering van deze plannen tydig op de hoogte was gebracht, hetgeen de arrestatie van de voor naamste leiders dezer samenzweerders tot gevolg had. De meeste der gearresteerden ontkennen weliswaar, doch enkelen hunner zijn reeds door den mand gevallen en heb ben bekend, dat er plannen bestonden een duizendtal personen uit de provincie naar Boedapest te brengen en deze met steun van de militaire autoriteiten te wapenen. Daar na zouden alle leden der regeering worden gearresteerd, de belangrijkste openbare ge bouwen worden bezet. Om de noodige gelden voor dekking der onkosten te vinden waren een 500 ryke burgers uit Boedapest en om streken op een lyst geplaatst en onder dwang zou men deze bewegen tot afgifte van gel den. De bedoeling was de instelling van een soort dictatuur volgens hetsovjet-model. De arrestatie van de voornaamste leiders heeft deze heele samenzwering als een mislukte pudding ineen doen zakken. Volgens het magere officieele communique der Hongaarsche regeering hebben deze mis lukte putchplannen weinig te beteekeneD en zijn er inmiddels maatregelen getroffen om in de toekomst een herhaiiDg van een der gelijke beweging onmiddellijk inde kiem te smoren Verschillende correspondenten van buitenlandsche bladen te Boedapest beoor- deelen het gebeurde als veel gevaarlijker dan de regeering het wel wenscht voor te stellen. Dat het in lauden als Duitschland Oostenryk, Hongarije en andere vrij sterk gist is bekend. Armoede en ontevredenheid Dit jaar geen catarrh - wanneer U neemt. Doozen S 25, 45 cn 65 ctsT (Adv). beslissen. Ben je bereid, dat ook in de toekomst zoo te houden? Wat er van komt?" ,,Ja Ben," antwoordde Nevada langzaam, „dat wil ik wel doen. Maar ik maak een uitzondering. Als ik Less Setter tegen kom, ben ik mijn eigen baas, begrijp je." „Daar kan ik moeilijk bezwaar tegen maken. Nou moet je even luisteren. Setter heeft uit Red- aends een sheriff laten komen met een assistent. Die zijn op het oogenblik op de ranc van Blaine. Setter schijnt een aanklachte te hebben ingediend tegen een paar lui, wier namen ze niet wilden noemen. Het gaat natuurlijk tege joue en mij. Nu is dit mijn plan: Ik stuur vandaag Modoc naar Hammeli, met een brief voor Frisby, Die moet morgen zijn menschen hierheen sturen oni al de paarden te halen, die wij op het oogenblik in de wei hebben. Hij kan het geld voo mij op de bank Jn Hammeli zetten. Jij en ik zoeken de beste paarden, die we hebben er uit en trekken naar Silver Canyon op zoek naar Bill Hal. Modoc kan ons treffen bij de ceders, de eenige plek aan dezen kant van Silver Canyon, waar water te vinden is. Wij blijven er, totat wij Bill Hal in handen hebben. Wat denk je daarvan?" „Het lijkt mij op het oogenblik een vrij goed plan," antwoordde Nevada, „maar het heeft een paar zwakke plekken. „En die zijn?" „Je moet de paarden verkoopen voor honder dollar per stuk, terwijl je er zeker tweehonderd voor zou maken in Klamath, als je ze wat "beter konden afrijden. Dan, je moet plotseling weg trek ken. Het lijkt er waarachtig een beetje op of wij bang worden. Vervolgens geef je Setter een kans, om hier bij Forlorn River de een of andere smerige zün de beste bodem voor radicalisme en zoo lang de economische toestanden in genoemde landen wol verslechteren en niet verbeteren, zullen ook geruchten over putchplannen vandaar blijven aanhouden. De groote bonzen van de internationale politiek hebben het echter te druk om zich met Hongaarsche ofOostenrykscheproblemen bezig te houden. Te Parys konden de heeren nog altyd over het onopgeloste conflict tus- schen Japan on China Bovendien hebben tegenwoordig allen hun eigen zorgen en dit alles bij elkaar schept te Parijs geen aan gename stemming. Bepaald onaangenaam is te Parys ook de stemming geweest op de slotbijeenkomst van het aldaar gehouden internationale ontwape ningscongres, welk congres bedoeld waster propageering van de vredesgedachte in ver band met de officieele onwapeningsconfe- rentie die in Februari onder de auspiciën van den Volkenbond zal beginnen. Dit con gres, gehouden op initiatief van lord Cecil en andere vrienden van den vrede, is geëindigd in een onbescbryfiyk tumult. De Fransche nationalisten hebben kans gezien deze plech tige slotbijeenkomst te doen mislukken en een zoodanig lawaai te veroorzaken, dat ruim een uur achtereen geen der sprekers zich verstaanbaar kon maken. Het is zelfs tot een vrywel onbeduidend handgemeen gekomen en de politie moest er aan te pas komen om het congresbestuur op het podium in bescherming te nemen. De Fransche nationalisten kunnen over het succes van hun kwajongensachtige hou ding tevreden zijn. Maar ook zonder deze pynlijke incidenten werden en worden de kansen voor de komende ontwapeningscon ferentie niet hoog aangeslagen. De weg naar den vrede voert laDgs bloedige slagvelden en de ruïnis van vervlogen hoop. Nog een enkel woord over het toenemend protectionisme in Engeland. Deze week zijn opnieuw verordeningen afgekondigd op grond van de wet op invoeren en waardoor van Vrijdag af een reeds industrieele producten aan invoerrechten van 50 ad valorem zyn onderworpen. (Adv.) Sint Nicolaas. Welke is de oorsprong der Sint Nicolaas- legende? Men tast daaromtrent vrijwel in net duister. Vast staat, dat reeds in de middel eeuwen Sint Nicolaas als weldoener en vooral als kindervriend bekend was. De gevelsteen in het vroegere hotel „De Bisschop" aan den Dam te Amsterdam getuigt daarvan en ook de sage, aan den thans verdwenen steen ver- nonden. Een versje in een onzer schoollees- boekjes opgenomen, vertelt, hoe een drietal ouderlooze knapen door een „Beuze Jaeger'' worden vermoord en ingekuipt in een vat. streek uit te halen. Vergeet bovendien niet, dat de nieuwe ranch van je vader niet zoo heel ver van Silver Canyon ligt. Hij en Blaine hebben rond Silver Meadow al de lui uitgekocht. Ide en Setter zullen het wel vreemd vinden, als je daar gezien wordt, vooral als Hall vee van je vader steelt. Het ligt voor de hand, dat zij dan jou verdenken. Begrijp je mij?" „Ik heb de meeste van die dingen al bedacht; alleen mijn vader ^heb ik buiten beschouwing gelaten. Denk je, dat hij mij verdenken zal, als er vee van hem wordt gestolen?" „Allicht. Wat is gemakkelijker voor een bandiet, dan bij zijn vader te beginnen? Het is eigenlijk de gewone gang van zaken." „Nevada, je weet, dat ik niets gestolen heb van vader, noch van iemand anders en ik ben het niet van plan ook. Met eerlijkheid komen wij, zelfs in deze buurt, het verst. Laten we het daar maar op wagen. Laten wc nou maar vertrouwen op het vaste geloof van Ina van Hetty in de waarheid." „Er blijft ons eigenlijk niets anders over, Ben. We zullen hopen, dat we Hall kunnen neerleggen of beter nog, dat we hem levend kunnen vangen. Waarachtig, ik zou Bill Hall graag eens zien. Als hij uit Nevada komt, moet ik eens met hem praten over Setter." „Zeg!" riep Ben plotseling uit! „Denk jij dan, dat Setter in verbinding staat met Hall?" „Net zoo, kameraad, Ik heb er onlangs zelfs van gedroomd. „Lieve help! Maar dat zou verschrikkelijk zijn voor mijn vader en voor dien van Ina. Navada, nou zoek je het te ver." „Ben, je weet niet, wat er in een nieuw district omgaat, als er vee gestolen wordt. Ik vraag mij als U er niet zoo'n fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd; Deze trommel is gevuld met een half pond zachte, geurige D*E Echte Friesche Heeren-Baai. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS B55 (Adv.) Na jaren komt Sunterklaas by den jager op bezoek en roept de kinderen tot het leven terug. Het was dit moment, dat op den beken den gevelsteen in beeld was gebracht. Sommigen brengen de legende van den kindervriend in verband met den oppergod der Germanen, Wodan. Ook deze reed met zijn wilde metgezellen door de lucht, in stormachtige winternachten. Nog thans spreken bijgeloovige lieden in Duitschland, wanneer de herfststormen razen, van „De wilde jacht". Evenwel allerminst als kinder vrind wordt Wodan in deze sage voorgesteld en- er bestaat zelfs in Thuringen de legende van „Den goeden Eckhart", die eenige ver dwaalde kinderen tegen den wilden stoet van Wodan in bescherming neemt. Er bestaat een verhaal, dat de Heilige in de derde eeuw na Christus te Lycea in Klein-Azië is geboren uit Christelijke ouders. Reeds als kind stelde zijn vroomheid hem in staat tot het verrich ten van mirakelen. Zijn ouders lieten hem groote rykdommen na; hy gebruikte die, om wel te doen. Zijn leven wijdde hij aan de voortdurend af, wat Setter hier zoolang vasthoudt. Hij had al maanden geleden dienen te verdwijnen. Maar misschien vormen jou vader en van Ina, nu zij plotseling rijk zijn geworden, nog al die een makkelijke prooi voor Setter." Den volgenden dag, tegen den avond, naderden Ben en Nevada het eind van hun dertig mijl langen tocht naar de ceders en sloegen zij hun kamp op onder de grijze boomen. Zij bevonden nu aanzienlijk veel hoogev dan bij Forlorn River en de koele atmosfeer was na de heete dagen in hooge mate welkom. Hun vrees, dat misschien de bron zou zijn uitgedroogd, bleek ongegrond. Het water borrelde nog omhoog en vormde even verder een meertje. „Hier is in lang geen paard geweest," merkte Ben op, nadat hij de omgeving had onderzocht. „Ben, ik geef er mijn kop op, dat die bandieten de beschikking hebben over bronnen, waarvan de veehouders zelfs het bestaan niet vermoeden." opkomende Christenkerk, in haar dienst werd hij bisschop van Myrrha. Men vertelt van hem, dat hij aan de drie dochters van een verarmd edelman een bruidschat schonk, waardoor hij deze redde van een leven van schande. Op een reis naar Het Heilige Land redde hij het leven van een aantal schipbreukelingenhy wist de vrijlating te bewerken van onschuldige ge vangenen en reizende kooplieden te bescher men tegen aanvallen van roovers. Zoo werd de heilige Nicolaas de speciale bescherm heilige van kinderen, zeelieden, gevangenen en kooplieden. In het eind der lie eeuw werd het gebeente van Sint Nicolaas overgebracht van Myrrha naar Baridaar werd een basiliek gesticht, die eeuwen lang het doel was van bedevaartgangers. Vele kerken zijn aan Sint Nicolaas gewijd; vooral in havensteden. Zoo was hij de schuts patroon van Amsterdam. In de 16e eeuw bezat de Sint Nicolaas- of Oude Kerk aldaar een beeld van den Heilige in zuiver zilver; na den beeldenstorm werd dat gesmolten en HOOFDSTUK XII. Ben Ide was wakker voor de zon opging en legde onmiddellijk een vuur aan. Terwijl Nevada de paarden verzorgde, maakte Ben het ontbijt gereed en nauwelijks rees de zon boven de bergen, of zij zaten reeds in het adel om den tocht te hervatten. Naarmate zij hooger stegen werd het uitzicht over de omgeving wijder. Het Wilde Ganzcnmcer en Forlorn River schenen aan hun voeten te liggen. Tule Lake glinsterde tusschen de verre heuvels; Mule Deer Lake was al een stip in een grijze eindeloosheid. En daar achter lagen de lava- velden, omzoomd door bosschen, die tegen de hellingen groeiden. Na eenige uren bereikten zij een punt, een paar duizend voet boven een groot dal, eigenlijk een reeks van dalen, die door lage keuvels van elkander werden gescheiden. Silver Meadow was een uit stekende naam voor deze omgeving, want over een afstand van mijlen waren de dalen bedekt met gras. Ben tuurde langen tijd door zijn kijker en gaf dien toen, zondereen woord te zeggen, aan Nevada. ,,Nou," zeide deze, nadat hij eveneens geruimen tijd den omtrek haf afgezocht, „dat valt me igenlijk geducht tegen. Het is er vrij droog ook. Beu, geloof je, dat er vee of paarden kunnen'grazen tusschen de boomen?" „Dat kunnen ze zeker, als ze tenminste niet dood zijn," antwoordde Ben kortaf. „Of gestolen," hernam Nevada. „Ik had eigenlijk gedacht, dat wij hier wel cow boys van Blaine zouden ontdekken," merkte Ben op. „Geen kwestie van. Blaine moet veel meer noordelijk zitten. Er liggen verscheidene aardige ranches langs de rivier, al lijkt het hier niet veel op water." Ben knikte toestemmend doch liet plotseling de opmerking volgen: ..Misschien doen we beter, naar ons kamp terug te keeren, want het kon wel eens zijn, dat Modoc vannacht kwam." Afaar Ben vergiste zich. Modoc kwam direct na het vallen van het duister terug op een onge- zadcld paard. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1