zea :F!E INDEWEiJ Wz. HEEREN-BAAI :handel WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 ENSTEIGER IENSTEIGER 60 ct 55 50 45 40 35 32 28 1 25 ct - MIDDELHARNIS VERSLAGEN '4NDMI De Jacht op het Rossige Paard. verzorgt EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK verschaft U wolken, van genot. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTENTIEN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. N°. 9 |an tot Wh pond iiinmni» In alle modellen en kleuren. Ibums, Luxe Potlooden, Ikkerijen enz. (leur- en Prentenboeken. imiiuiii voor eiken leeftijd. Kantoorartikelen enz. enz. CE Gemeentertiiul vau NIKUWE TONGE. Vrijdagmiddag kwam de Raad der Ge meente Nieuwe Tonge by elkaar. De Raad was voltallig, de notulen werden zonder meer goedgekeurd. Het agenda-punt. Inge komen stukken bevatten diverse missieven en schrij ven van benoemingen van gasfabriek waterleiding-commissies enz. Alleen het adres van den Raad van Sommelsdijk om de waterleidingsplannen voorloopig te schor sen werd besproken. De heer Nieuwenhuijzen wenschte inlichtingen die de heer Breesnee hem gaf. De heer Nieuwenhuijzen wenschte allereerst te weten hoe ver het eigeniyk stond, waarop de heer Breesnee antwoordde dat de waterleiding er eigenlijk als instituut er is want de grond is gekocht. Ged. Staten hadden geld op lage rente toegezegd, maar zy hebben geen geld hiervoor momenteel, zoodat de plannen voorloopig hierop stranden. De heer v. Alphen meent dat de water leiding pas gesticht was als alle gemeen ten hadden gewild. Ouddorp heeft niet ge wild, dus zou hy nu adbaesie willen betuigen aan Sommelsdijk's voorstel. De Voorzitter antwoordt dat wy nu een maal niet in de toekomst kunnen zien.Eens toch zal er een eind komen aan de malaise, de buisprijzen zijn nog nooit zoo goedkoop geweest als nu, daarom zou de aankoop daarvan dat een bezuiniging geeft van tien duizenden guldens aan de stichting - voor- deelig zijn. Voor kennisgeving wordt het adres aan genomen. De leden der werkloosheidcommissie heb ben hun benoemingen aangenomen. Proces verbaal der Gemeentekas vermeldt dat er 477,44 aanwezig is. G. v. d. Kroon bericht dat hij zijn benoeming aanneemt. Een schrtj- ven van den bestuurdersbond, die geen op merking uitlokt. Een circulaire vandever- eeniging Emigratie, die om subsidie vraagt ad 10,— per jaar, waarop begrljpelykerwijs niet ingegaan wordt. Alles gaat voor kennis geving er door. Het punt begrooting wordt geopend en gesloten met de mededeeling van den voor zitter dat ze niet sluitend was, ondanks het aanzetten der belastin gschroevenƒ800 kwam men te kort, en dit heeft men weggewerkt op de volgende manier. Van drie leeningen, die aflossing hadden, bleken de bezitters ge negen om de aflossingen gezamenlijk met 800 te verminderen, zoodat de begrooting door deze opschorting sluit. De heer Van Nieuwenhuijze, die de reke ning 1930 van het algemeen armbestuur heeft helpen nazien, adviseert namens de commissie tot goedkeuring; wordt aldus be sloten. Goedgekeurd wordt eveneens de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf. Het ambtenaren-reglement der gemeente Nieuwe Tonge ontlokte van den heer Van (Adv.) Nieuwenhuijze eenige opmerkingen. By art. 21, 2e lid zag hij graag dat in- plaats van het woordje wordt gezet wordt, kan worden. Het gaat om 2 weken salaris na den dood van een ambtenaar, zonder weduwe of kinderen beneden de 18jaar. De voorzitter wijst er op dat je een ambtenaar niet moet oordeelen naar zijn vermogen,maar voor wat hij doet. Aangezien het voorstel niet ondersteund wordt valt het. Meer succes heeft hy by art. 29 4de lid, dat nu zoo wordt dat een ambtenaar die voor militaire straf langer moet blijven of voor straf moet opkomen, het salaris wordt ingehouden in den tpd dat de straf duurt. Aangenomen wordt ook zyn voorstel om by schorsing (art. 45e, 2e lid) slechts het halve salaris te betalen, in dien zin dat indien blijkt dat de schorsing ongegrond was, het salaris tot het volle bedrag wordt aange zuiverd. Art. 55 wenscht hy veranderd. De ambte nares die huwt wordt eervol ontslagen, ook al is ze boven de 45 jaar. Wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Breesnee en Tijl tegen. (Had het niet verstandiger geweest een uitzondering te maken voor een vroedvrouw die huwt!) Art. 57. Over het wachtgeld ontlokt een discussie. De heer Van Nieuwenhupzen vindt de bepaling gevaariyk' dat wachtgelders net zoo lang op wachtgeld blij ven als ze in dienst der gemeente waren. Als dat nu eens 20 jaar was, blijven ze 20 jaar van de gemeente kas trekken. De heer Breesnee merkt in deze drukke discussie over wat kan en wat niet kan op, dat dat heele ambtenaren-reglement een wassen neus is voor zoo'n kleine gemeente als Nieuwe Tonge. Nieuwenhuyze's voorstel in deze kwestie wordt niet ondersteund. Daarna wordt het reglement aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van den modernen Bond over steunregeling. Voorzitter: Destijds is een regeling vast gesteld voor werkverschaffing die zullen we aanhouden. De regeling wordt_voorgeiezen. De heer Van Alphen heeft daarin gehoord dat personen die meer dan 1 H.A. land hebben van steun zy'n uitgesloten. Het is toch mogelijk dat die menschen net zoo goed steun behoeven als die geen H.A. land be bouwd hebben. De Voorzitter licht toe dat de regeling soepel zal toegepast worden en dat het regle ment er in voorziet. De steunregeling zooals de moderne Bond dat wil wordt aangenomen, alleen over art. 12 beslist de commissie (dagen, die werkloos waren). De heer Van Nieuwenhuijze vraagt over de regeling van het salaris van de heer v. d. Wende, ambtenaar ter Secretarie. Het salaris was verbeterd, maar al3 de heer v. d. Wende het volle werk moet doen, moet hij ook het volle salaris hebben. Anders moet de Bur gemeester-Secretaris hem een gedeelte van zyn salaris afstaan voor het werk, dat hij voor hem verricht. Voorzitter blijft erbij dat htj geen vol ambtenaar noodig heeft, wat natuurlijk heelemaal niet wil zeggen dat de heerv. d. Wende geen vol ambtenaar is. De ernst der tijden geeft vervolgens den heer Van Nieuwenhuyzen de aauleidingom FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerïkaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 23) ,,Je hadt hier niet moeten komen," antwoordde hij, terwijl hij naast haar ging zitten. „Het ging heel gemakkelijk. Je moogt met ons terug rijdeh. Vader komt er niets van te weten. Wat zouden er dan voor bezwaren tegen zijn?" „Het is niet veilig, zoo laat en alleen," hernam hij ongerust, beseffend, dat zij hem ernstiger aan keek, dan met haar woorden in overeenstemming was. „Maak je maar niet ongerust, Ben. Je ziet er slecht uit." Ze maakte een hand los uit de zijne en raakte zijn wang aan. „Ben jewel goed gezond?" „Natuurlijk. Ik mankeer niets. We hebben het de laatste zes weken erg druk gehad, [na. tk ben magerder geworden. Heeft Nevada gezegd, dat ik ziek ben?" Ze schrok cenigszins. „Heeft hij je dan verteld, dat hij me gezien heeft?" „Natuurlijk." „Nevada heeft niet gezegd, dat je ziek was," ging zij voort. „Ik had een goede reden om hierheen te komen en als ik vind, dat het noodig is, mag jij er geen bezwaar tegen maken. Maar zelfs voor ik eens ernstig te spreken oversamenwerking, oppositie en socialisme. Op de laatste po litiek heeft hy het niet begrepen, hy houdt een heele philippica tegen de sociaal-demo cratie. Zoo en passant informeert hy naar de politieke kleur van 2 der raadsleden. Op onwettige wyze wordt telkens getracht den boel omver te krygen. Gods hand wordt tegen ons opgeheven, de economische toe stand wordt steeds erger, het werkeiyk richt snoer is verlaten. De gemeente's moeten zuinig z{jn en niet ingaan op socialistische voorstellen, die Rotterdam en Amsterdam al zoo aan den rand der flnantieele debacle heb ben gebracht. De heer Tijl voelt wat de heer N. wil weten. Hp wil weten ofhjj voordeS.D.A.P. zitting heeft. Dat is niet zoo. Hy is door de arbeiders gekozen, zoowel moderne als chris telijke arbeiders hebben hem gewild en hun belangen zal hij behartigen. De Chr. Bond heeft 7 leden en de mo derne bond er 100. De moderne bond zorgt heel wat beter voor zyn leden, dat is gebleken. De heer v. Nieuwenhuijzen had den heer Tijl niet willen pressen om te weten van welke richting hy was. Hij ontkent schuldig te zpn aan het gezegde van 2 socialistische raads leden. De moderne Bond is misschien niet heelemaal socialistisch, maar vrij uit gaat hij niet, hij steunt de Roode Pers. Hy gelooft overigens niet dat de Chr. Bond de belangen van zijn leden zal verwaarloozen. De heer v. Alphen: De nood der tydenis het gevolg van het leven van de menschen. Wie God verlaat heeft smart op smart te vreezen. De wetten van tegenwoordig, met Talma te beginnen zyn,strydig met Gods woord. Het debat wordt gesloten. De werkverschaffing is het laatste, dat behandeld wordt. Het blijkt dat er een audiëntie is geweest bij den Minister. Deze geeft vermoedeiyk 60 a 70 steun. De heer Breesnee is in zyn polder aan 't werk zoeken anderen zoeken meedefinitiefs kan nog niets worden gezegd, er zal nog geconfereerd worden. De heer Breesnee heeft nog een kleinen aanval op de begrooting. Het Weeshuis moet gordijnen hebben. Het is een post van 40, wordt gesteld in handen van B. en W. Daarna geheime zitting. wist, wat ik vandaag ontdekte, was ik al van plan te komen." „Ina!" „Heusch! Luister eens Ben. Vanmorgen reden een paar vreemdelingen bij ons de ranch op en deden of zij thuis waren. Natuurlijk was ik nieuws gierig; vader, Setter en de cowboys zijn er niet en daarom vroeg ik, wie zij waren en wat zij kwamen doen. Ze deden in het begin een beetje terug houdend. Een van hen was een groote zware kerel, die veel praatjes maakte. Hij heet Judd. De andere is mager en heeft een grooten neus; een sombrero was over zijn oogen getrokken. Hij noem de zich Walker. Ze komen uit Redlands. TWee keer moest ik vragen, wat ze kwamen doen. Toen liet de grootste een zilveren schildje zien en ver telde, dat hij sheriff was in Redlands. Walker was zijn assistent. Ze kwamen op verzoek van Setter, die hen liet komen als vertegenwoordiger van een of andere maatschappij. Ze zouden een paar menschen, tegen wie Setter een klacht had ingediend, arres- tccren. Meer kon ik niet uit hen krijgen. Maar het was meer dan genoeg om ongerust te worden. Daarom ben ik met Marvie hierheen gekomen." „Het gaat natuurlijk om mij, Nevada en Modoc," mompelde Ben somber. „Natuurlijk. Maar ze kunnen jou toch niet arres teeren, alleen omdat Setter het vraagt?" „AIS het eerlijke kerels zijn, niet. Er zal wel een of andere truc van Setter achter zitten. Om je dc waarheid te zeggen Ina, het ziet er leelijk uit." „Daarom wilde ik je waarschuwen," hernam Ina ongerust. „Het is echts iets voor jou om hals over kop hierheen te komen. Dank jc wel hoor." „Ik heb je toch gezegd, dat ik niet alleen dit waarom niet Uw keel Gorgel droog met Alléén In origineele doozen A 25,45 en 65 (Adv.) Spoedeischende Raadsvergadering der gemeente MELISSANT op Vrjydag 26 Nov. nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Daar de Voorzitter niet aanwezig is, opent Weth. Nieuwenhuize de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Burgemeester Visscher, die daarna de leiding overneemt deelt als ingekomen eenige Zóó mag zeker genoemd worden jde fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B54 (Adv.) goedgekeurde raadsbesluiten mede, waarna aan de orde komt, het eigeniyke punt: De werkverschaffing aan het gors. De Voorz. deelt hieromtrent mede, dat h^j bericht heeft ontvangen van den Minister van financiën, medeonderteekend door den Hoofd-Ingenieur der DomeineD, dat 2000 gulden voor rekening van den Staat komen, voor het uit te voeren werk, doordewerk- looze land- en grondwerkers. In dit stuk wordt verder medegedeeld, dat Maandag 30 Nov. a.s. met de werkzaam heden kan worden begonnen Ook jrordt voorlezing gedaan van een dienaangaand op gemaakt contract, waarin het Rijk ter eene en de gemeente ten andere zijde verklaart, dat de gemeente Melissant, het uit te voeren werk accepteert. Dit wil dus zeggen, zegt sprdat het werk geschiedt door de ge meente, onder toezicht der Domeinen. Het uit te voeren werk bestaat o.m. ini „het ophoogen van den heuvel aan den Kronings- te zeggen had," bracht zij hem in herinnering. „Ik zou toch gekomen zijn." „Zou je? En waarom dan?" vroeg Ben. Het leek hem, of hij op den rand van een afgrond stond. „Eén ding tegelijk, Bennetje!" hernam zij. „En zaken gaan voor... plezier." Ze lachte zoo vroolijk, dat hij zich afvroeg, of zijn ooren hem niet bedrogen. „Wat ben je nu van plan?" „Wij kunnen moeilijk iets anders doen, dan aan het werk blijven," hernam Ben nadenkend. „Wat gebeuren moet, gebeurt! Zoo'n arrestatie is zoo erg niet; ze hebben geen enkel bewijs tegen ons. Alleen voor moeder en Hetty is het vreeselijk." „En voor mij," voegde zij eraan toe. Ben durfde haar niet aankijken. „Wat mijzelf betreft, kan het me weinig schelen, ging hij gejaagd voort, „maar die sheriff zal Nevada nooit arresteeren. Als ze het probeeren, zal hij trachten te ontsnappen of hij schiet hen neer. Hij is ontzettend vlug met zijn revolver. We gaan als broers met elkaar om, maar hij heeft mij nooit ver teld, wie hij eigenlijk is." „Je kunt hem toch wel dwingen geen bloed te vergieten?" „Ik weet het niet. Stellig niet, als die lui pro beeren mij te arresteeren. En als Nevada ontdekt, dat Setter ze gehaald heeft.Ben maakte den zin niet af, doch floot tusschen zijn tanden. „Ben, wat zou je er van zeggen én wat zou je doen, als jc ontdekte, dat die Setter het mij lastig maakt?" „Wat zeg jeriep Ben hartstochtelijk uit, tefwijl hij haar handen vastgreep. „Maakt Setter het jou lastig? Hoe dan?" „Setter is een gemcene kerel," vertelde Ina gejaagd. „Hij valt mij lastig, zoodra ik alleen ben. Ik heb zelfs met hem moeten vechten." „Wat zeg je!" herhaalde Ben woest, „Laat jou vader zoo iemand in zijn huis? Geeft hij zoo'n kerel gelegenheid om zich aan jou op te dringen?" „Stil toch!" riep Ina uit. „Dat is weken geleden gebeurd. Setter is van tactiek veranderd. Nu lijkt het wel, of hij vader wil dwingen, mij met hem te Jaten trouwen." „Ina Blaine!" barstte Ben hcesch uit, woedend en wanhopig. „Dan vermoord ik Setter." „Ben!" fluisterde zij, „Had ik het je maar niet verteld." Zich losmakend uit zijn greep, sloeg zij haar armen om hem heen. „Als je Setter doodt, zouden ze je ophangen en dat overleef ik niet." „Ik zal hem wel uit den weg blijven," antwoordde Ben, pogend haar onrust weg te nemen. „Beloof je dat?" smeekte zij. „Ik beloof alles," antwoordde hij zwakjes. Langzaam liet zij hem los. Toen glimlachte zij en dat werd hem te machtig. „Het was veel beter geweest, als ik niet meer gezien had. Ik ben dwaas, ik kan niet buiten je. En dat maakt mij kapot." Liefkozend streelde haar hand over zijn haar. „Dat hoeft je immers niet kapot te maken," ant woordde zij. „Ik hou toch van je, Ben net als toen wij kinderen waren; nee nog veel meer. Ik laat je niet in den steek." Ben richtte zich op. Een wonderlijke vreugde maakte zich van hem meester. „Jou engel," fluisterde hij. „Maar Ina, bedenk toch, ik sta op het punt gearresteerd te worden en jij, jij benhet liefstste meisje, dat er bestaat. Ik niag geen schande over jou brengen. Wat moet ik polder (onder Stellendam) en het aanbrengen en uitdiepen van slooten en greppels in het z.g.n. Gors. Het Rijk voteert voor dien arbeid, uit te voeren door werkloozen 70 pCt., terwyl de overige 30 pCt. ten laste komen der gemeente. Verder komen voor rekening der gemeente alle rente-zegels etc., te gebruiken kruiwa gens etc. De Directie heeft het recht, werk loozen die niet geschikt zijo, of die niet behoorlijk hun werk verrichten te verwijde ren. Is e.v. het aantal werkloozen door om standigheden, gedaald tot beneden de 10, dan heeft de Directie het recht, andere arbei ders (niet-werkloozen) te werk te stellen. Het werk duurt tot eind Maart a s. of vroeger, wanneer blijkt, dat alle werkloozen vóór dien tijd geschikt, werk hebben gevonden. De gemeente behoudt zich het recht voor het werk te beëindigen, wanneer de som van 4000,— aan werkloon is uitbetaald. De gemeente moet wekelijks ter contróle een toch beginnen?" „Als ik je een goeden raad mag geven, Ben, kom dan morgen of overmorgen in Hammell. Dan zul je mij daar ontmoeten." „In Hammell? Waarom?" „Ben je zoo dom! Je zou mij in Hammell kunnen ontmoeten en dan zou je mij mee mogen nemen naar je hut. Ik kan voor je zorgen en je helpen." „Ina! Zou je met mij willen trouwen?" „Ja Ben. Als je het tenminste vraagt." „Jij ik... Kind! We weten niet, wat we zeggen." „Spreek alleen voor jezelf. Ik weet precies, wat ik doe en ik ben gelukkig." „Ina! Wil je met mij trouwen als. „Ja Ben, en zonder als," viel zij hem in de rede. „Wil je met mij trouwen, als die smet op mijn naam is uitgewischt? Want lieveling, dat moet eerst gebeuren." „Zooals jij wilt, jongen." antwoordde zij blo zend, terwijl ze zich tegen hem aandrukte. „Als je het beter vindt, als jc mij morgen nog niet bij je wilt hebben, om je 'te helpen vechten, dan moet ik wachten, tot jij het wel wilt. Maar vergeet niet, dat ik het aanbood. O Bennie!" zuchtte zij, terwijl zij zich nestelde in zijn armen. „Mijn Ina weer van vroeger," fluisterde hij ont roerd. Hij staarde uit over het meer, dat prachtig lag in zijn verlatenheid. De rivier stroomde voort als een streep zilver tusschen de heuvels. Het werd hem of de wildernis eindelijk haar belofte had vervuld. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1