Anijsmelktabletten en Bórst-Ulevellen Merk M. P. S. ;s Tandarts BUMS PREDIKBEURTEN. Twaalf dollar salaris yooi twaalf dienstjaren. Geeft U op al§ Abonné. EEN STAP bi' HUFKENS, Gevraagd Flink Meisje ZITDAG Perijka Uienzaad AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL ADVERTEERT IN [ONZE EILANDEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 31 OGTOBER 1931. •r wethouderszetels toch zeker, indien er echt was gehandeld een rechtsche wethouder benoemd moeten worden, maar neen, zeggen Je heeren van den Vrijheidsbond, Wij alles en anderen niets; dat zijn de heeren, die in hun strooibiljet durven zeggen: in alles eenheid en verdraagzaamheid. Ik zou den heeren willen vragen, hoe staan zij thans tegenover de kiezers, die hen gestemd hebben, die hebben moeten vernemen, dat de heeren op onbillijke wijze hun zetel hebben ver kocht aan de S.D.A.P., om zoo te komen aan de belooniug van J 190,als wethouder. Hoe is zulks tot stand gekomen; de heeren zijn gaan vragen bij het partijbestuur der S.D.A.P., om tezamen te confereeren, buiten de rechtsche partijen om. Op die conferentie zagen de heeren van het partijbestuur der S.D.A.P. dat er viel te visschen in troebel water. Daarop hebben bij onmiddellijk een fuik klaar gemaakt en als aas hebben zij daarin gelegd de volgende eischen 1. 200,subsidie voor het zwembad; 2. 'Maatschappelijk hulpbetoon, waarin werkloozen en armenzorg worden gecombi neerd; de samenstelling uit alle lagen der bevolking in de organisatie; 3. Openstelling behoorlijk speelterrein; 4. Medisch schooltoezicht enz. enz. Nadat de gekozen wethouders en het be stuur der kiesvereeniging van den Vrijheids bond het aas hadden geroken, zijn de heeren gezamenlijk de fuik binnen gegaan om hun doel te bereiken. Zoo'n handelwijze kan niet anders zijn, dan in het nadeel der gemeenschap. Personen, die zulke dingen uitvoeren, kun nen wij ons vertrouwen niet schenken. De heer Essenberg zegt hierna: Sinds wij hebben de evenredige vertegen woordiging, is dit in de meeste bestuurs colleges ook tot uiting gekomen; vooral bij de verdeeling der wethouderszetel, is er voor toe passing van dit beginsel veel te zeggen. Alleen uit het oogpunt van rechtvaardigheid. Waar dit niet geschied, is er wellicht iets anders, b.v. eigenbelang in het spel. Dan wordt meer nagestreefd dan dat, waarvoor men den eed heeft afgelegd. Dan wordt gezegd, „dat ik de belangen der gemeente met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen". Recht was het als een der rechtsche leden als wethouder was benoemd. Is dit nu de praktijk van de Helle- voetsche Vrijheidsbond? Hoe ging het op den vooravond van den verkiezingsdag. Eerst een optocht door de gemeente, waaraan alleen nog ontbrak, dat de candidaten van den Vrijheids bond niet verkleed waren. Daarna een openbare vergadering, waar over een tegencandidaat werd gesproken, op een wijze, die zeer af te keuren viel. Mocht die persoon zich verde digen? Neen, dat was niet noodig. Vrijheid boven alles, dat is toch ons program werd er gezegd. Maar als het op daden aankomt, dan is het juist andersom. Om het doel te bereiken is een afspraak gemaakt met de S.D.A.P. beloften gedaan, die niet in het belang der gemeente zijn. Mijnheer de Voorzitter, U heeft het in het rapport reeds gezegd, de toestand der gemeente is op 't oogenblik goed. Evenals U wijs ik er op, dat voorzichtig en zuimig moet worden beheerd. Laten er geen uitgaven gedaan worden, die niet anders dan noodig zijn. Een reservefonds is gevormd. Alle leden hebben daarvoor gestemd. Welnu, mijnheer de Voor zitter, laten ze dan ook toonen, dat hun voor stemmen ernst is geweest. Geen afspraak maken om het recht van anderen te beknotten. Geen partijbelang, maar ons streven moet zijn een algemeen belang. Men is verplicht recht te doen. De heer Blind sluit zich hierbij nog aan door ook een "enkel woord te spreken over de wet houdersverkiezing. Hij spreekt aan het slot de hoop uit, dat een ieder het algemeen belang in het oog zal houden en geen partij- of groeps belang. De heer de Boo antwoordt op een en ander, dat de rechtsche partijen den Vrijheidsbond hier iets in de schoenen willen schuiven, maar dat de Vrijheidsbond dit omgekeerd de recht sche partijen kan doen. Toen reeds het bericht van overeenstemming tusschen de S.D.A.P. en Vrijheidsbond in de courant was verschenen, hebben de rechtschen zich nog tot de S.D.A.P. gewend, om, als de zaak spaak mocht loopen, met hen in zee te steken. De rechtsche leden hebben natuurlijk het recht een voorstel van B. en W. af te stemmen. Het zal zich misschien ook zelfs wel eens voordoen, dat tusschen de tinkscfie partijen geen overeenstemming over een bepaald punt is. Hij kan zich echter niet indenken, waarom die rechtsche heeren zich zoo druk maken. Ook zij hebben hun best gedaan een wethouderszetel te winnen. Toen spreker de vorige periode, nadat hij 13-jaren wethouder was geweest, is gewipt, heeft hij ook niets gezegd. Waarom dan die drukte? De heef van Zetten voegt hieraan nog toe, dat de afspraak met de Vrijheidsbond wel degelijk is vastgelegd. Nadien zijn de rechschen bij mij geweest, maar ik heb toen geantwoord, dat ik mijn woord gegeven had. Hij verlangt ook van den heer de Boo, dat deze zijn woord zal houden. De heer Essenberg zegt dat de heer de Boo in sommige zaken weinig verschil schijnt te zien. Hij verwijst naar benoeming van den den heer van der Does. Thans ontwikkelt zich nog eenige discussie tusschen de heeren de Boo en Essenberg, als mede den heer van Dorsser. De Voorzitter zegt hierna niet te willen treden in de wethoudersbenoeming. We staan voor een voldongen feit. De Burgemeester moet werken met de wethouders die den raad aan wijst. Hij spreekt de hoop uit, dat de wet houders zich bewust zullen zijn van hun taak; zij moeten geen partij- of groepsbelang dienen, maar het gemeentebelang. Spreker heeft in deze 10 tot elf jaar, dat hij hier is, veel verzet ontmoet, ook aan deze tafel, terwijl hem even later door de zelfde personen lof werd toegezwaaid. Spreker me moreert, dat de politiek rot is. Volgens zijn bescheiden meening zou, als er bindende ge loften gedaan zijn, zulks niet wel toelaatbaar zijn. Ook in B. en W. is er wel eens tegenstand en geen overeenstemming geweest. Altijd echter heeft hij met de wethouders het bestuur in het rechte spoor weten te leiden. Hij hoopt, dat de wethouders hieraan zullen medewerken. Hij zegt hierna nog, dat de partijzaken niet in den gemeenteraad thuis hooren, en. spreekt de hoop uit, dat allen het gemeentebelang zullen dienen en behartigen. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling der begrooting voor de gemeente. Door B. en W. wordt voorgesteld de jaar wedde van den tijdelijk ambtenaar ter secre tarie te verhoogen met 50,terwijl later de administratie van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst zal worden opgedragen met. ingang van 1 Januari 1932, waarvoor hij ook een belooning zal genieten ad j 50,De ver hooging is dus in totaal 100, Door den heer van Zetten was voorgesteld de verhooging als ambtenaar ter secretarie op 100,te stellen. De heer Vrijtal deel mede eerst de meening van den heer van Zetten gedeeld te hebben, maar gaat thans met het voorstel van B. en W. mee. De heer van Zetten deelt mede ook met het voorstel om ƒ50,verhooging te geven, mede te gaan, als men maar de verzekering geeft, dat hij genoemden dienst met ingang van 1932 krijgt, waarvoor hij de belooning van ƒ50,dan ook zal ontvangen. De Voorzitter zegt zulks namens B. en W. toe en brengt hierna het voorstel in stemming en wordt dit aangenomen met 5 tegen 2 stem men. Tegen stemmen de heeren Essenberg en van Sintmaartensdijk, welke laatstgenoemde bang is dat men in het oude zog terug raakt. De heer van Zetten spreekt thans over het verhaal van pensioensbijdragen op de gemeen te-ambtenaren. Hij vindt, dat de heffing van 4 een verkapte loonsverlaging is. Hij stelt dan ook voor deze heffing op te heffen. De heer Frijtal zegt indertijd zelf te hebben medegewerkt aan het besluit tot heffing van de 4 Het was toen een bemiddelings voorstel. Gezien den algemeenen toestand kan hij niet voor het voorstel van den heer van Zetten stemmen. De rijksambtenaren betalen hier 4 standplaatsaftrek en daarnaast 8| voor pensioen. Hij hoopt, dat het moge lijk is in den toekomst de opheffing op te heffen en zal er dan zeer zeker voorstemmen. De heer van Zetten zegt, dat de heer Frijtal het rijkspersoneel tegenover het gemeente- personeel neemt. Hij moet evenwel opmerken dat toen de rijksambtenaren zoo verhoogd zijn, dit niet het geval is geweest met de ambtenaren der gemeente. Als de gemeente het niet kon dragen, zou hij niet met het voorstel komen. De heer Essenberg zegt, dat de heer van Zetten spreekt, dat de finantiën het toelaten. Hij zegt daartegenover, dat de traktementen niet laag zijn. Hoeveel ingezetenen zijn er niet, die veel minder verdienen. De heer van Dorsser brengt in het midden indertijd er voorgestemd te hebben om 4 te heffen, daar hij van meening is, dat iemand, die pensioen geniet, daarvoor ook iets moet betalen. De heer van Sintmaartensdijk zegt, dat men dan ja en dan nee zegt, en dat de voorstellen uit denzelfden hoek kwamen. Ook hij spreekt over den toestand der financiën. De Voorzitter zegt zich niet in deze zaak gemengd te hebben als men niet had gesproken over den toestand der financiën der gemeente. Hij toont "met cijfefs' aan, dat toen er voor gesteld was, n.l. in 1920, om premievrij pensioen te geven, den toestand veel slechter was dan nu, en in 1925, toen men de heffing van 4 procent heeft ingevoerd. In 1920, aldus spreker, bedroeg de schuld: voor het waterleidingsbedrijf 81.000, voor de gemeente26.090, en een kasgeldleenïng, ad 118.609,15 aan inkomstenbelasting werd geheven bel. jaar 1920/1921 een bedrag van 52.022,44 en de factor was toen 1,38. Dit waren de omstandigheden, waaronder men toen het premievrij pensioen ging in voeren. Ook de heer :van Dorsser heeft daar toen voorgestemd. In November 1925, toen men de 4 ging heffen, bedroeg de schuld J 85.000 minder dan inf 1920, n.l. voor het waterleidingbedrijf 55.000,en voor de gemeente 85.465,- waar de kasgeldleening in een vaste leening was omgezet. Aan inkomstenbelasting werd geheven ƒ41.736,14, Ruim 10.000,— minder dan in 1920. Nu, verleden jaar, toen een verzoek van de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren inkwam, om de 4 heffing op te heffen, bedroeg de schuld: voor het waterleidingbedrijf 48.400,en voor de gemeente 37.575,terwijl toen nog afgelost moest worden aan rente betaald een bedrag van 7.565,Dit is 140.000, minder dan in21920. Aan gemeentefondsbelasting met 25 opcenten wordt geheven een bedrag van 14.000,tot 15.000,—. Aan alle kanten blijkt dus, dat men den financieelen toestand der gemeente niet als argument kan gebruiken om tegen het ophef fen der heffing te zijn. De heer Van Zetten vraagt den Voorzitter of een ambtenaar die is aangesteld op premie vrij pensioen ook een vordering kan instellen tegen de gemeente. Hij heeft n.l. gehoord, dat er hier een ambtenaar is, die eene aanstelling heeft op premie vrij pensioen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat er eene beslissing van den Hoogen Raad is ge weest, waarbij het Rijk in 't gelijk werd gesteld, alhoewel dit volgens hem niet recht was. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel van den heer van Zetten om de 4 heffing op te heffen in stemming en wordt dit verworpen met 6 tegen 1 stem, die van den heer van Zetten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het adres van de V.I.Z. om eene subsidie ad 200,- aan te houden. Er wordt overleg gepleegd met de naburige gemeenten. Wordt aldus besloten. Den heer van Zetten vindt de ondersteuning, die hier aan behoeftigen wordt gegeven zeer minimum, 3,50 voor een vrouw en 2 kinderen, is al bar weinig. Hij geeft voorbeelden van an dere gemeenten, die volgens hem armer zijn, dan Hellevoetsluis, en waar veel hooger ondersteuning wordt gegeven, zooals Ouden hoorn, Strijen, Klaaswaal, in welke laatste gemeenten B. en W. zelf met voorstellen zijn gekomen. De gemeenten kan volgens hem wel een hoogere ondersteuning dragen. De Voorzitter antwoordt, dat de heer van Zetten zulks wel aan B. en W. kan toever trouwen. Wat de instelling van Maatschap pelijk hulpbetoon betreft, welke instelling door den lieer van Zetten is voorgesteld, moet hij opmerken, dat B. en W. het werk niet uit handen kunnen gaan geven. Zij zijn verant woordelijk. De heer van Zetten zegt, dat B. en W. veel te eenzijdig zijn met het geven van uitkeeringen. Het is noodzakelijk, dat er een goede steun regeling komt, Men kon anders wel eens in oppositie kómen. De Voorzitter antwoordt, dat hij de wetten zal handhave dat heeft hij altijd gedaan. Hij vindt dat de heer van Zetten dergelijke uitdrukkingen niet moet bezigen. Aan B. en Wl is de beslissing op de verzoeken om ondersteuning, als er geen armbestuur is. En dit kunnen zij niet uit handen geven. Het gaat hier om de toepassing van de Armenwet. Spreker geeft nog een overzicht, waaruit blijkt, dat gedurende een 15-tal jaren de gelden per inwoner en per jaar besteed aan onder steuning, steeds stijgende zijn, alhoewel het inwonertal steeds geleidelijk aan is gedaald. B. en W. hebben den post op de begrooting met 100Ü,verhoogd en nog een anderen post met betrekking tot de armenverzorging met 140,Zij hebben zich reeds voorgesteld de uitkeeringen te verhoogen en ook de bij slagen voor de kinderen, hen bepaald bedrag kan hij echter niet noemen. Met den bijzon deren toestand, zal, zooals in het verslag staat, door B. en W. wel degelijk rekening gehouden worden. Mocht het bedrag voor ondersteuning zoo niet groot genoeg zijn, dan zullen zij wel bij den raad aankloppen om meer geld. Instelling van een maatschappelijk hulp betoon moet hij de heeren evenwel ernstig ontraden. De heer van Zetten wil de uitkeeringen vastgesteld zien op 7,per week, en een toeslag voor kinderen van 0,50. De heer Blind dringt er bij B. en W. op aan, om zooveel mogelijk te helpen waar het noodig is. De tijden zijn slecht en overal is armoede. En dit"valt niet medd. Na nog eenige discussie omtrent dit onder werp, waarbij de heer van Zetten er op ha hamerde de uitk ringen vast te stellen op de door hem genoemde bedragen, brengt de Voor zitter het voorstel van genoemde heer om een z.g. Maatschappelijk hulpbetoon in te stellen, in stemming en wordt dit verworpen met 6 tegen 1 stem, die van den heer van Zetten. De heer van Zetten vraagt nog, wanneer men de beschikking denkt te hebben over het glacisterrein voor inrichting van speelterrein en voor lichamelijke oefening. De Voorzitter deelt mede, dat een post van 500,is uitgerrokken hiervoor en dat hij, als alles goed loopt, denkt de. b schikking te hebben met ingang van 1 Januari a.s. Bij de behandeling der begrooting voor de waterleiding, waaromtrent in comité geen voorstellen zijn gedaan, vraagt de Heer van Zetten eenige inlichtingen inzake de reparatie van een lek bij den rolbrug, en vraagt hij de menschen, die van water onttrokken zijn, water te laten brengen, indien zulks noodig is. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt dat de aandacht aan een en ander zal worde hrwijd. De begrooting voor het waterleidingbedrijf wordt hierna z.h.s. vastgesteld als volgt: Gewone dienst, ontvangsten en uitgaven 32.735,89. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven 56.281,61. De gemëente-begrooting wordt z.h.s. vast gesteld als volgt: Ontvangsten en uitgaven tot een bedrag gewone dienst van 126.075,34$, met een post voor onvoorziene uitgaven van 5.870,24J. Kapitaaldienst ontvangsten 19.117,93, uitgaven 15.390,44. Voordeelig saldo 3.727,49! Waar niemand meer het woord verlang!, sluit de Voorzitter hierna de vergadering. Zondag 1 November 1931. NEDERLANDSCH HERVORMDE KEKK. Middelharuis, vm. dhr. Overweel van Herkingen en 'sav. leeskerk. Sommelsdük, vm. leeskerk en'sav. ds. van Asch. Dirksland, vm. en 'sav. ds. van der Wal. Herkingen, vm. leeskerk en's av. dhr. O verweel. Melissaut, nam. ds. Dekker van NieuweTonge. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. Van Arneide van Ouddc*). Ouddorp, vm. leeskerk en nam.ds. Van Ameide, Nieuwe Tonge, vm. ds. Dekkeren 'sav.leeskerk. Oude Tonge, geen opgaaf. Ooltgeusplaat, vm, leeskerk en's av. dhr. Vetter van de Langstraat. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Polhuijs van Stad aan 'C' Haringvliet en nam. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. leeskerk en 's av. ds. Polhuijs. Hellevoetsluis, vm. ds. Loran van Brielle. Nieuwenhoorn, vm. (Doopsbed.)ds.Priester van Nieuw-Helvoet. Rockanje, 's av. ds. van der Grient van Brielle. Tinte.Kerkeljjke Vereeniging 's av.ds. Brink van Zwartewaal. Vierpolders, 's av. ds. Brinkerink v.Oostvoorne. Zwartewaal, vm. ds. Brink. Heenvliet, 'sav. ds. Moll van Charante. Abbenbroek, vm. ds. Staal. GEREFORMEERDE KERK. Middelbands, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en 'sav. ds.Van der Velde van Rotterdam. Ouddorp, vm. leeskerk en nam', ds. v. d. Velde van Rotterdam. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 'sav. ds de Graaff. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Westerhuijs. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. ds. de Blois. Herkin gen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van Nieuw-Helvoet tot een volgend nummer blijven overstaan. (Eed.) Londen. Na een diensttijd van 12 jaren heeft, kort geleden, de legatieraad van bet Londensehe gezantschap der U.S.A.zijn ambt neergelegd. Terwijl andere ambtenaren der Amerikaansche regeering worden terug geroepen, overgeplaatst of gepensioneerd, mocht het legatieraad Boylston Beal, zijn betrekking naar eigen goeddunken neerleg gen, wanneer hij wilde. Hij behoorde toch tot de zgn. „dollar-ayearman", de vaderlan ders, die onbarmhartig en zonder vergoeding voor het vaderland werken. Dit instituut ontstond in den oorlog en daar de U. S. A. geen onbetaalde diensten aannemen, werd wettelijk vastgesteld, dat de vrij willigen een jaarwedde van 1 Dollar krjjgen, om minitieus, pro forma, beloond te worden. Zoo werd ook aan meneer Boylston Beal, die van 1919 af dienst deed, zijn 12 Dollars uitbetaald, nadat btj de onkosten van zijn 12-jarig verblijf in Europa uit zfln eigen zak had betaald. iniiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiniiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiai Vraagt uitsluitend De middelen tegen Hoest, Verkoudheid en Griep. m A.s. Maandag 2 November van 10 tot 6 uur, gratis de monstratie met Ultra Violet-Bestralings- Apparaten voor IschiasRheumatlek, huidaandoeningen, enz. In Hotel» Café Meijer te Middelharnis Ook gehoorapparaten voor dooven. Zij die niet kunnen komen, vragen demonstratie aan huls. H. C. SCHONENBERG Hoofdsteeg 24, Rotterdam, in de goede richting is: Literatuur en Prijscourant aanvragen over Hygiënische- en Sanitaire Artikelen Geldersche kade7, Rotterdam Telefoon 54538. voor direct. Hótel „PHILIPSE" BRIELLE. houdt vanaf 10 September Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanaf half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS,'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. VAN te OOLTGENSPLAAT. Notaris CHR. AKKERMAN te Ooltgensplaat zal op Vrijdagen 6 November 1931 in Hotel Hobbel aldaar bij VEILING en 13 November 1931 in Hotel Moelker aldaar bij AFSLAG, tel kens des middags ten twee uur publiek verkoopen ten verzoeke van de Fam. van Wijlen Mevrouw de Weduwe J. A. VAN NIEUWEN- HUIJZEN, H.A. 13.77.83 bouw-, Wei en Tuingrond, in polders het Oude land en de Galathee, in zestien per- ceelen en comb. Breeder omschreven bij biljet. Leest Onze Eilanden paratfe vreemd fabrikaat! JOrZUIQCQTOBQJCR «ILVtp/UM QJ RIT5EMA TYPtN VANAF F. 90-tzonDtnnoiwr] ffrtuwjrt lypeMfmotoraanpedrenn bon stel), iets aparts imahe lagers,verstel- baarheid.gemahMiih vervangbare t> stelbaren. Als Utvdient verouderde stoftuiaer uit inruilen, hunnen triiU vat dienst sijn. Wgfinancieren huurkoop [GunneTtlEDEnLMDSCtirABQimTuitrwo. Origineel Koopman's Hoogë opbrengst, naast goede houdbaarheid Fa. Ir. C. koopman 4 Co. ZIERIKZEE. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kun! U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'«lam I Niet goed, geld terug.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 6