VEEMARKT Kinder-, Lees- en Prentenboeken mineraalwateren en Limonade Siropen DAMES Lectuur voor Volwassenen MEVROUW AUBERT Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk Leest „Onze Eilanden," ONZE SORTEERING L. VROEGINDEWEIJ Wz. Wed. C. KOLFF& ZOON xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx D1RKSMITSTRAAT 26 (bovenhuis) te ROTTERDAM HENDRICK HUDSON SIGAREN VERBRUGGE OP 4 NOV. 1931 TE SOMMELSDIJK Voor KOUDBLOEDPAARDEN VEE ROTTERDAM Stoomwasscherij „Voorns 4 Potten" Nienw-Helyoet Laat d8 Nutsspaarbank de spaarpenningen van U en Uw Kinderen beheeren. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1931. 8 lering met een advies komen, jlen gemeenteraad te Sommels- stand komen van de water- I zetten, wordt voor kennis- men. Ik van den Centralen Ouder- lee en Overflakkee, om een len voor het aanstellen van laraan 14 cent per inwoner Ivordt afwijzend beschikt. van Toezicht op het Lager lekt het beginnen met een Igsonderwijs gedurende den l wordt dat de commissie zich J zal. Later komt de commissie laag om een bijdrage in de k van den heer L. Remus, om n den gaslantaarn bij den Kt gunstig beschikt, net verzoek van den heer H. leen hekje met stoep voor zijn |n plaatsen. verordening winkelsluiting, Zondags melk te verkoopen, en 5 stemmen aangenomen. Ivan 29 winkeliers om niet 9 Jdoch om 8 uur de winkels te (wordt verworpen. Irs aan den Galatheeschen dijk laarheen te leiden, dat ook zij Iren van de waterleiding. Dit Ihtingsvergadering besproken, verwezenlijkt worden vanwege (ƒ28.000,De buizen voor Izijn reeds besteld. Alleen moet log door Ged. Staten tegen een ge verleend worden. Dan gaat hen. (arbeidsbeurs te Rotterdam er voor enkele gezinnen van |is in de Wieringermeerpolder. of mogelijk een aantal jonge Jen kunnen, wordt in ontken- Intwoord. De Voorzitter deelt ld mede, omdat in deze plaats liders zijn. vorden de verordeningen op besmettelijke ziektengelden fevolge woningwet (geval D. het bestuur der waterleiding ld de heeren J. Jacobs Jzn. en Ig van het groot- of algemeen Tdt vastgesteld in ontvangsten t 16.381,09. De buitengewone neente bedraagt door de vele f.800, der gemeentelijke bewaar- I ontvangsten en uitgaven vast- |793,02. In behandeling de gemeente- |r zegt, dat deze staat in het Tiiniging. Alleen het historische hoet geverfd worden, omdat dit len op de restauratie. Kosten Iven, zegt de Voorzitter, worden Tite een groote strop. Er gaat |r om. Afstanden bestaan met niet meer. Veel wordt naar Er zijn ook veel minder 1 dan vroeger. Zoodoende heeft Ir haast geen inkomen meer. loeding armlastige krankzinni- fgesteld op 3420,De post fkloozen en werkverschaffing geraamd, waarbij een debat cloozensteun. Ig wordt vastgesteld voor den in ontvangsten en uitgaven |2 en voor den kapitaaldienst 1 6000,uitgaven 5300, ■0, |Es, deelt mede in een volgende Imens de Ant. Rev. fractie, met Jzullen komen voor café-sluiting B. en W. niet met een voorstel uiting. [KOOPINGEN. 6 November 1Ö31 in Hotel feiling en 13 November 1931 in Hotel Afslag, telkeDS des middags ,n Bouw- en Tuinland te Ooit an 13 77.83 H A. bouw-, wei- d, in polders het Oudeland en in zestien perceelen en comb, te van de Fam. van "Wglen ad. J. A. van Nieuwenhuyzen. Notaris AKKERMAN. lGEN 28 October en 4 Novem- kens 's avonds 7 uur te Nieuwe b(j Schippers en Witte veiling ,n een Huis met Bergplaats te ige aan den Molendijk. Dadé- vaarden ten verzoeke van de v(jlen den beer L.v. Eesteren. Notaris van der 31u(js. SILING BERICHT ndag 26 October 1931* ïinbouw- en Veilingsvereen. .Oostvoorne". in 0,22 tot f 0,37 per k.g. stam) 21,-1. 45,-p. 100 k.g. n(j) 26,- t. ƒ45,— p. 100 k.g. ten 20 per 100 k.g. >t ƒ5,- per 100 k g. per 100 k.g. ,50 tot ƒ6,- per 100 stuks. 0 tot ƒ2,— per 100 krop. ),12 tot ƒ0,32 per k g. 0,03 tot 0,09 per k.g. 0,04 tot 0,11 per k.g. 3 tot f 0,00 per k.g. HOE HET GOUD WORDT BEVEILIGD. NEW-YORK. Wie in het goud zwemt moet zorgen, dat het goud niet wegvloeit. Amerika is weer het goudland geworden, maar niet in den zelfden zin als vroeger: de goud graver is verdwenen. Er wordt niet meer naarstig naar het edele metaal gezocht, het stroomde vanzelf uit Europa en de andere werelddeelen naar de Vereenigde Staten. Daar stapelde het zich op tot bergen. Tegelijkertijd ontstond de moeilijkheid van deze geweldige hoeveelheden baar goud te bewaren. Het moet tegen iedere manier van inbraak en dief stal beveiligd worden. Nog nooit zijn ergens in de wereld zulke schatten verzameld geweest en daarom zijn hier bijzondere veiligheids maatregelen noodzakelijk. Zooals bekend is zijn de Anterikaansche banken uitstekend be waakt, maar men moest er hier rekening mede houden dat de schatten, die misdadigers hier toelachen hun bijzonder moedig en onder nemend zou maken. Zoo werd dan de techniek voor de eervolle, maar moeilijke taak gesteld aan de reeds bestaande beveilingen nieuwe toe te voegen. In de Federa1 Reserve bank in New York is een aparte kluis, waarin onmetelijke schatten gemunt en ongemunt goud bewaard worden. Hier zijn bergen goudstaven opgestapeld. Deze plaats is"door alle denkbare middelen beschermd. De dikke muren, maar ook de vloeren en plafonds zijn van ijzeren balken voorzien. Om de kluis bevind zich een soort borstwering uit pantserplaten waarin schiet gaten zijn aangebracht. Hier staan voort durend acht inan met machinegeweren, elec- trische alarmeerinrichtingen van velerlei soort overal opgesteld. De kluis zelf is verdeeld in een aantal kleinere kamers, die ieder weer gepantserd en door kunstig gebouwde deuren afgesloten zijn, zoodat de indringers voor enorm veel hindernissen komen te staan. Dit alles was nog niet genoeg. Voor de hoofd ingang van de" Federal Reserve Bank bevinden zich links en rechts van de trap groote steenen voetstukken. Daar bovenop verheffen zicb twee zinnebeeldige vrouwenfiguren in Griek- sche gewaden. Ze stellen den handel en den rijkdom of zooiets dergelijks voor. Deze ver siering is in werkelijkheid een verdedigings maatregel tegen overvallen van misdadigers- benden. Wil zoo een bende de bank indringen en de beambten op de bekende en geliefde wijze de revolvers voorhouden om ze te dwin gen de sleutels van de kluis af te geven, dan is een druk op een knop voldoende; de beide standbeelden rollen terug en uit liet binnenste van de voetstukken stijgen machinegeweren, met mannen om ze te bedienen omhoog. De ingang is afgezet en deze wordt door de beide voetstukken, die als bastilles op straat voor uitsteken, volkomen beheerscht. Maar zelfs als liet de misdadigers zou lukken deze hinder nis te overwinnen, zouden ze voor zware ijzeren pantserdeuren komen te staan, waarvan een groot aantal overwonnen zou moeten worden, eer ze in de goudkluis zouden komen. Zulke deuren met hun zware sluitbouten en hun kunstige sloten zijn op zich zelf niets nieuws. Hier heeft men echter nog een bijzondere inrichting gemaakt, die het openen zelfs onmogelijk maakt, ook al heeft men de sloten opengekregen. Men hoeft slechts een eenvoudig installatie in werking te zetten en de geheele vloer gaat ongeveer twintig centimeter naar boven. Hij barricadeert de deur, zoodat het onmogelijk is deze te draaien. Als er in de safe gewerkt wordt, is de vloer naar boven ge draaid, geen duer kan open. Men moet door talrijke goed beschermde deuren voor men in het binnenste van de goudkluis komt. Een groot aantal gangen moeten doorkruist worden. Het geheel maakt den indruk van een laby rinth. Maar tenslotte moet men, voor het binnenste bereikt is, nog een bijzondere soort deur doorgaan. Zij lijkt op een ronde, draaibare pantsertoren. Hier staan altijd vier beambten. De deur wordt echter op bepaalde tijden geopend; in de overige uren is de deur auto matisch gegrendeld; de draaiinstallatie is uitgeschakeld. Wie in het binnenste van de goudkluis wil, wordt door een kleine deur in de pantsertoren gelaten; de deur sluit zich achter hem. Hij is dus tusschen dikke ronde muren als in een kooi gevangen. De vier beambten moeten aan de verschillende schake laars samenwerken om de zwaar gepantserde cylinder, die tegen alle aanvallen bestand is, tusschen de gepanserde muren te laten draaien. Als de toren 180 graden gedraaid is bevind zich de deur aan de binnenkant en kan de gevangene uit het kluis komen. Door deze deur ookmoeten de karretjes, die de goudstaven in of uit de kluis brengen. De misdadigers zullen wel nauwelijks lust hebben den strijd met dergelijke beveilingen op te nemen. Ook verder heeft de techniek niet nagelaten hun het hand werk moeilijker te maken. Ze doet moeite zekere beveiligingen onopvallend te monteercn en ze met een waas van geheimzinnigheid te omgeven. Zulk een nieuwe beveiliging bestaat uit een knop of een staafje, dat ergens is aan bracht, waar het niet opvalt. Men kan de deur van een brandkast of van een kluis niet openen, dan door op dat knopje of staafje te drukken. Tegelijkertijd moet men een bepaald signaal geven, dat streng geheim gehouden wordt. Wanneer men dit signaal niet geeft of fout, dan is het niet mogelijk de deur te openen. Het kan ook zoo zijn ingericht, dat de deur vanzelf opengaat. Deze installatie berust op het gebruik van bijzonder fijne versterkings lampen, dergelijke lampen worden ook bij het draadlooze verkeer gebruikt. Voor het boven genoemde doel zijn ze echter nog veel gevoeli ger gemaakt. Achter de knop of het staafje ligt, in de muur verborgen, een metalen plaat, die een precies gemeten electrische lading heeft. Ook het menschelijk lichaam heeft een electrische lading. Zoodra men met den vinger aan de knop.komt, stroomt een beetje electrici- teit van het lichaam op de plaat over, waardoor het evenwicht verstoord wordt. Hierdoor komen de versterkingslampen in werking die een motor en hydraulische deuropener inscha kelen. Een bijzondere inrichting zorgt ervoor dat het aanraken van de knop alleen niet vol doende is, maar dat het geheel pas werkt, als het bepaalde signaal, waarop de machinerie ingesteld is, gegeven wordt. De normale bank overval gaat als volgt: een paar misdadigers rennen de bank binnen, houden de beambten hun revolver voor de neus, schreeuwen „Hands Up", plunderen de kas leeg en ver dwijnen. Hiertegen heeft men een eigenaardige inrichting uitgevonden. Wij weten allemaal hoe de periscoop van onderzeebooten is inge richt; in een gebogen buis zijn zoodanig spie gels gemonteerd, dat het beeld van de ander weerkaatst. Men kan zoodoende van onder de waterspiegel de omgeving overzien. Bij de op moderne manier beschermde banken zijn in den scheidingswand tusschen de kasruimte en de ruimte voor het publiek vensters gemaakt. Door deze vensters heeft het verkeer met het publiek plaats. Ze zijn niet van glas, maar van pantserplaten, die een hoek van 45 graden met de omlijsting maken. De platen zijn gepolijst en zijn dus als spiegels. De smalle repen pantser- staal zitten net zoo in de omlijsting als de kleine stukken glas in een jaloezie-raampje, dat voor ventilatie dient. En is dus een tusscheu- ruimte, waardoor gesproken kan worden en waar doorheen men papieren kan reiken. De personen kunnen elkaar ook zien, dank zij de weerkaatsing van de staalplaten. Er door heen schieten of de beambten in bedwang houden is niet mogelijk. BRUIDROOF IN BULGARIJE. SOFIA: Een zeer veel voorkomende gebeur tenis in het landelijke liefdesleven van Bulga rije is de „bruidroof" beter gezegd, „meisjes- roof": de ontvoering van de geliefde. Meestal hebben wij hier te doen met eenzijdige liefde; de jonge boer, die vergeefs, om de gunst van een dorpsschoone heeft gebedeld of die door de ouders van zijn uitverkoren niet gewenscht wordt, grijpt nu naar dit middel om de bloedverwanten voor een „fait accompli" te stellen, waarbij met het oog óp de eerdefamilie, de Pope het laatste woord moet spreken. Gewoonlijk maakt de ontvoerder daarbij ge bruik van de hulp van zijn vrienden, die den terugtocht moeten dekken en dikwerf in de krijgshaftige beteekenis van het woord, daar de familieleden van het meisje, voor allen vaders en broers, onmiddellijk bij de hand zijn om een aanslag op het meisje af te weren. Een geval van meisjésroof heeft een dezer dagen voorgedaan in een dorp in de buurt van Sofia. De jonge broer Sasehoff vond bij de door hem als toekomstige vrouw uitgekozen Raissa geen wederliefde. In plaats te berusten, besloot Sasehoff de schoone Raissa met geweld tot andere gedachten te brengen. Zijn vrienden waren dadelijk bereid, aan de uitvoering mee te werken het dorpsleven in Bulgarije is arm aan afwisseling en een ontvoering van een meisje is dan ook iets wat anders. Op Zondag stonden de jongens en meisjes in bonte Zondagsche kleeding op het dorps plein, flaneerden een beetje heen en weer, maakten grapjes met elkaar en ten slotte vormden zich lange rijen om den nationalen dans, de „Horo" uit te voeren, onder de tonen van de zigeunerviool en den doedelzak. Raissa was onder de dansenden. Plotseling kwamen, in snelle vaart twee wagens langsfdc dorsp- straat: paardengetrappel, geweerschoten en geschreuw. De dansenden vlogen uit elkaar en eer men was bekomen van den schrik, hadden een paar stevige boerenjongens, Raissa opgenomen, in den wagen gezet en onder het afschieten van hun geweren en onder triomf- geschreeuw, joegen de ontvoerders met de geroofde bruid bet dorp uit, in de richting van het nabijgelegen dorpje, waar alles reeds voor de stille bruiloft was voorbereid. De jongens van het dorp, de familie en kennissen van Raissa waren spoedig hersteld van den schrik. In weinige oogenblikken werden de paarden voor de wagens gespannen, men sprong in de wagens en voort ging het, de vervolging begon. Men verdeelde zich in twee groepen. Terwijl de eene groep de meisjesoover vervolgde, sloeg de andere een korteren weg in en kort voor den ingang van het volgende dorp legde men zich in een hinderlaag. Daar haalde het noodlot de roovers in. Van twee kanten werden zij onder vuur genomen en tenslotte waren ze gedrongen de bruid terug te geven gelukkig voor de bruiloft had plaats gehad. Het resultaat: drie gewonden, een dood geschoten paard en een gevangenisstraf van eenige maanden voor de roovers van de schoone Raissa. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkeloosheid. ALSMEDE DE AFDEELING wordt gedurende de maand NOVEMBER ge deeltelijk opgeruimd met 20 °/o korting. Boekhandel - West dijk B 311 Telefoon 48 MIDDELHARNIS XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X X X X X X X X X X tegen concurreerende prijzen. MIDDELHARNIS. OPGERICHT 1768 Koopt onze echte Fransche drup pels en pillen enz., ter regeling der bloedsomloop. Beslist on schadelijk. Worden reeds IS jaar lang met Succes verkocht door heel Nederland! Koopt alleen bij vakmenschen Dan wordt U vakkundig en goed geholpen. Wij zijn gevestigd sedert 1914. Loop dus niet verkeerd. Met tram 3-23-15 of 4 bereikbaar. Gratis spreekuren van 10 tot 10. Verder gratis prijscouranten in blanco brief. verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS Komt allen die markt bezoeken, waar weer een mooie keuring aan verbonden is en de volgende prijzen gegeven worden: 2j-jarige paarden20,en 15,en 10, lj-jarige paardenidem Veulensidem Voor de Warmbloedpaarden desgelijks. Vette koeien of vaarzen (minstens 2} jaar oud) 15,en 10,en 5, 2- 5 2J-jarige vaarzen of ossenidem li-jarige tot 2-jarige vaarzen of ossenidem De eigenaars van paarden en vee onderwerpen zich aan de uitspraak der keurings-commissie. Paarden of beesten die van 't voorjaar met een eersten prijs bekroond zijn, komen niet in aanmerking. Aangiften moeten geschieden bij den secretaris der marktcommissie J. A. SLIS Jz., Voor straat, Sommelsdijk, vóór of op 2 November 1931. Voorziet U tijdig van loten, daar die op bet laatst niet meer te koop zullen zijn. DE COMMISSIE. binnenweg jonkerfransstraaT hoogstraat i van der takstraat i 222 Helder Waschgoed. Billijke prijzen. FrancorenendingdoorgeheelFlakkee Aanbevelend, A. C. GOUDSWAARD v/h M. SPOON Az. Kantoor: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS. DAGELIJKS van vm 9-12 uur en van n.m. 2—4 uur. ZATERDAG van v.m. 9—1 uur. MAANDAG en DONDERDAG van n m. 6—7 uur. Spaarbusjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Rente vergoeding 3.6 per jaar. Veilige en Rustige Belegging. Strikte geheimhouding.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3