VEEM fPSMI Kinder-, Lees- en Prentenboe Mineraalwateren en Limonade Sire Lectuur voor Volwassen Ingezonden Stukken Jk Bij Ruwe Gesprongen\ Handen Ij VERSLAGEN j ONZE SORTEERING L. VROEGINDEWEIJ Wz xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: Wed. C. KOLFF& ZOON xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: OP 4 NOV. 1931 TE Voor KOUDBLO VEI ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 31 OGTOBER 1931. >rder vooral diegenen die van de vroegere rersstyging geprofiteerd hebben; wat de- fifden, maar ook anderen kunnen z()n als 3 tegenwoordige bezitters die nu bet ver es ijjden. Deze crisis is niet, zooals die van 1920, >n eigenlijke ekonomische crisis, doch al- lans in zjjn oorsprong, een flnancieele. oen waren de productie en de prijzen tot 3n abnormaal hoog niveau opgevoerd, ont- rak een gezonde ekonomische basis. Nu is it niet het geval, doch heeft een reeele oorspoed in de industrie aanleiding gegeven )t te hooge waardeeringen der aandeelen o tot overspannen verwachtingen aangaande a toekomstige flnancieele resultaten. Een voorname oorzaak der débhcle is aarschijnl(Jk ook gelegen in de wjjze van nanciering der industrieels expansie. Het Amerika gevolgde emissiestelsel brengt ïede, dat een emissie-syndicaat de emissie an de betrokken onderneming overneemt n pas geleidelijk onder het publiek brengt, iet risico voor het welslagen der emissie dus van de ondernemingen afgewenteld p dit emissie-syndicaat. Dit brengt het evaar mee, dat de industrie voor haar uit- reiding kapitaal ontvangt, dat in wezen een kapitaal is, doch slechts kort crediet, 1. wanneer de uitgegeven aandeelen niet ndergebracht kunnen worden by het be- ggend publiek. De niet onbedenkelijke ont- ikkeling der investment-trusts in Amerika erkt dit in de hand; deze dienen veelal, plaats van tot belegging en kapitaalver- eeling ten behoeve van het publiek, tot et plaatsen ten behoeve van emittenten an effecten, die zonder deze instellingen Ben of geen direct onderkomen zouden unnen vinden. De oprichting van dergelijke usts gaat veelal van de financiers uit, die erdoor een (fictief) afzetgebied voor hun (missies scheppen. Fictief, immers op deze yze worden kapitaal-uitgiften en dus ook industrieels uitbreidingen, gefinancierd 3or crediet op korten termijn, hetgeen, anneer dit in omvangrijke mate geschiedt, oet misloopen. En zeker, wanneer een antrouwen in de gegrondheid der te hoog sspannen verwachtingen zich begint te penbaren. Het op korten termijn gegeven ediet wordt dan opgezegd of niet verlengd, e aandeelen worden, om zooveel mogelijk erlies te ontgaan, tegen veel lager prijs .ngeboden of kunnen niet meer geplaatst orden en de débacle is begonnen. In hoe verre deze zich doorzet zal afhangen van de oogte, waarop de koersen der aandeelen cb bewogen boven het niveau dat als ge- ond beschouwd kan worden, van het ver ouwen, dat in de voornaamste industrieën fondsen is blijven bestaan en ook van omvang, waarin liquide middelen dien- ingevolge beschikbaar worden gesteld, om de directe behoefte daaraan te voldoen. Worst'ling kenschetst onzen tijd, Heb er oog voor allerwege: Slechts wie deelneemt aan den str(jd, Plukt de vruchten van de zege. De contributie zal slechts een gulden per jaar bedragen; dit bedrag zal echter nog nader door de leden vastgesteld worden. Stelt niet uit tot morgen, wat ge heden nog kunt doen. Geeft U op als lid bjl een der Bestuursleden. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de plaatsing, Het Bestuur der afd. Dirksland van „Volksonderwijs" J. KOSTEN, voorzitter. J. E. WEITERING, secretaris. L. M. BROOSHOOFT, penningm. C. J. de BONTE. J. HOLLEMAN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd, het onderstaande in üw >lad op te nemen. Er is een landelijke Vereeniging van meer ian 60.000 leden, waarvan het aantal leden ;oo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, fan deze Vereeniging bestaan in de meeste fiaatsen, thans ook in Dirksland, onder- ifdeelingen. Dit is de Vereeniging „Volks- raderwijs"; deze stelt zich ten doel: de .lgemeene Volksontwikkeling te bevorderen in in bet bijzonder werkzaam te zjjn in het telang van het volksonderwijs, zooals dat ip de Openbare scholen gegeven wordt. Alleen op de Openbare school zult ge Vragen? Weineen, ook wenschen we van ;anscher harte, dat ook de volksontwikke- ing op de z g. „Christelijke" scholen zoo ooog mogelijk wordt opgevoerd, maar we willen met kracht opkomen tegen de valsche uitspraak, dat de Openbare School „gods- lienstloos" of „anti-godsdienstig" zou zgn. Wordt onzen tegenstanders de gelegenheid ;egeven, over dit punt van gedachten te wisselen, dan geven ze in den regel „niet huis", zooals de heer Rienks dit Woensdag .1. in de Vergadering in 't gebouw „Odeon" erecht opmerkte. De Openbare school dient niet de een of ndere kerkelfike of politieke richting; ze lient alleen de belangen van het kind, dat jp zfin jeugdigen leeftijd nog niet vraagt raar kerkelijke of politieke verschillen, die alleen aan groote menschen belang kunnen inboezemen. Op de banken van de Openbare school is naast elkaar plaats voor kinderen van Ge reformeerden, Staatk. Gereformeerden, Ka tholieken, Joden, Modernen, Orthodoxen, enz. Dit kan alleen op de Openbare school, en daardoor steekt ze torenhoog boven alle andere scholen uit. Alleen op de Openbare school wordt de nationale eenheid geleerd, een eisch, waaraan nimmer en vooral nu niet, in dezen naoorlogschen tijd, valt te ontkomen. Wij willen die school, die men alle dagen bedreigt en belastert, sterk maken en haar alleen geven in de moeilyke, maar mooie taak, de volkseenheid en algemeens ontwikkeling hoog te houden, en daarmee trachten onze volkskracht te vermeerderen. Voor .dezen mooien arbeid wordt thans ook Uw persoonlijke toewijding, Uw steun gevraagd. Ook gy, inwoners van Dirksland en omstreken, moet in onze rijen piaats nemen. Laten ook voor U deze bekende regelen gelden: Begrooting van liet Wegen fonds voor 1932. De bovenbedoelde begrooting geeft ons aanleiding tot de navolgende opmerkingen: Hoewel op het eerste gezicht deze begroo ting en het daarbij gevoegde echter zeer globale tweede vijfjarige werkplan reden tot tevredenheid zou bieden, geeft een nadere beschouwing, vooral van de mededeelingen in de Memorie van Toelichting, aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Allereerst blijkt n.l,, zonder dat de Minis ter hierop de aandacht van de Kamer ves tigt, dat bet tijdvak, waarbinnen de uitvoe ring van bet Rijkswegenplan voltooid zal zjjn, door Z. E. tenminste met 5 jaren wordt verlengd. Immers, zoowel uit de op twee na laatste alinea van blz. 5, als uit de 3e zinsnede van blz. 7 van de Memorie van Toelichting, kan niet anders worden gelezen, dan dat deze uitvoering voltooid zal zijn in een tijdvak van 25 jaren nal931,d.w.z. het gebeele werk zal dus 30 jaren duren.Zulks is in strijd met den oorspronkelijken opzet, om de uitvoering in 25 jaren te doen plaats hebben, te rekenen van 1927 af. Een dergelijke verlenging moet ernstig worden betreurd, te meer, omdat de oor spronkelijk geschatte werktijd al reeds te lang werd geoordeeld en, naar de meening van den B.B N. op zicbzelve, al tot niet meer dan 20 jaren moet worden beperkt. Maar daarbij komt nog, dat ook blijkbaar volgens de berekeningen van den Minister zelve, de voltooiing in een tijdvak van 25 jaren na 1981 onmogelijk zal zijn. In de 4e zinsnede van blz. 7 van de Memorie van Toelichting wordt n.l. uitgerekend, dat in die 25 jaar voor de uitvoering van de wer- ken volgens het Rtjkswegenplan met uitzondering van den bruggenbouw niet meer dan 250 millioen zal kunnen worden besteed, terwijl voor voltooiing noodig zou zt)n, zie de 6e alinea van blz. 5 van die zelfde Memorie, 137.4 176 64.9 rond 368 millioen. Een tekort van 118 millioen is dus zeker en hieruit volgt duidelijk, dat de uitvoering van de werken van het Rijkswegenplan zonder wijziging van de financiering der werken niet binnen 25 jaar na 1931 zal kun nen plaats hebben. Zfl het niet met ronde woorden, erkent de Minister dit zelve; immers in de laatst aangehaalde zinsnede wordt verder door Z. E. aangeteekend (betreffende de uitvoering): „De rest zal daarna moeten volgen. Dit is dus in zekeren zin de tol, die aan de aanvankelijk snellere werkmethode moet worden betaald". Uit het bovenstaande blijkt wel overtui gend dat de meening van het Bestuur van den B. B. N., dat uitvoering van de wegen verbetering volgens den aangenomen opzet, indien er geen verandering wordt gebracht in de financieringswijze van het wegenfonds öf ondragelijk zware finantieele lasten op het tegenwoordig geslacht zal leggen bf onmoge lijk zal blijken. Deze meening wordt blijkens het voor- loopig verslag ook door verschillende kamer leden gedeeld, blijkende uit den passus in dit verslag: „Sommige leden stelden de vraag, of het inderdaad de bedoeling is, dat na 25 jaren alle aan bet wegenfonds ver strekte leeningen zullen zijn terugbetaald. Zoo ja, dan meenden zydat daarmede een te zware last op het tegenwoordige geslacht zou worden gelegd." Verandering van den finantieelen opzet van het werk is dus noodig, om den druk op het Nederiandsche volk te verlichten en dit kan o i. alleen gebeuren door het sluiten van een leening met een langen looptijd op de w(jze, zooals door het Bestuur van den B.B.N. reeds aan den Minister is aanbevolen, helaas zonder succès. Op den voorgrond stellende, dat toch slui ting van een leening noodig is, bestaat er alle aanleiding, dan tevens de wegenbelas- tingwet zoodanig te wflzigen, dat ook de gelegenheid wordt geopend, aan de provin ciën finantieele uitkeeringen te doen, ten behoeve van de verbetering der tertiaire wegen. De gronden voor de noodzakelijkheid en de billijkheid van deze uitkeering behoeven hier niet nader te worden uiteengezet; zij z(jn meer dan voldoende bekend. Alleen zal hieronder nog eeDs worden be cijferd de mogelijkheid van het aflossen van de te sluiten leening, waarbij dan met een bedrag van 75 millioen gulden als bijdrage voor de verbetering der tertiaire wegen rekening wordt gehouden. HierbH zal het tijdvak van de totale uit voering der werken worden gesteld op 20 jaar na 1931 d.w.z. voltooiing van het werk in 1951 volgens den oorspronke lijken opzet. Tot en met 1951 zal dan moeten worden besteed aan de wegenverbetering een bedrag, dat als volgt kan worden bepaald. Uonoodigd vanaf 1932 t/in 1951 Voor de uitvoering van het Rijkswegenplan Voor het onderhoud der rijks wegen in 20 jaar Uitkeering aan de provinciën van de r(Jwielbelasting, ge schatte opbrengst 7 millioen per jaar (1) 5 X 0,85 X 7 15 X 0,4 X7 van de opbrengst van de we genbelasting (1) 0,361 X 12+13+15+16+16) 0,4 lx 17 18+19+..+31) L S Voor uitgaven aan personeels en materieels behoeften (2) Voor andere uitgaven (2) Bydrage in de kosten-verbete- ring van de tertiaire wegen Totaal rond 435 millioen 76 54J 86 31 75 875 millioen Per jaar moet dus beschikbaar zijn een bedrag van ^3° - rond 44 millioen. JU Aan inkomsten zijn gedurende het tijd vak 1932 t/m 1951 voor bet wegenfonds beschikbaar: Uitkeering uit de IXe Afd. van de Staatsbegrooting ge durende 20 jaar 20 x 5 100 millioen Opbrengst rywielbelasting 20 x 7=140 Opbrengst wegenbel. (stijging per jaar met 1 millioen) (12 13+14:+.30 31) 430 Totaal 670 millioen Gemiddeld zijn de inkomsten over het tijdvak van 1932 t/m 1951 dus 33J millioen, zoodat gemiddeld per jaar uit lee- ninggelden zouden moeten worden gevonden 44 33-1 10millioen. Rekent men, dat men begin 1932 een leening met 40-jarigen looptijd sluit en dat men de aflossing begint in 1952 en beëindigt in 1971 en stelt men den rentevoet op 4%, dan zal per jaar moeten worden afgelost een bedrag van p gulden te vinden uit de formule 1,0420- 1 1,0420(1,04 - 1) p 10£ X lj()4 1 X 10420 1 millioen. Aangezien ook volgens de verwachting van den Minister in 1952 de opbrengst van de wegenbelasting alleen reeds 32 mil lioen gulden zal bedragen, zal er dus ruim voldoende geld beschikbaar biy ven voor bet onderhoud der wegen, ja zal men zelfs de wegenbelasting aanzienlijk kunnen verlagen. Acht men den aflossingstermijn van 1952 t/m 1971 te iang en zou men deze willen terugbrengen tot 15 jaar (en daarmede den looptijd van de leening tot 35 jaar) dan moet per jaar gemiddeld worden afgelost een be drag van q gulden te vinden uit ,m 1,04«°-1 1,04"(1,04-1) q 10J X x Q4 _1 X 10415 x rond 28 millioen. Ook dit bedrag van aflossing kan niet de minste moeilijkbeden baren. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. 's-Gravenhage, 27 October 1931. A. J. ten HOPE, Voorzitter, ir. L. SWAAB, e.i., Hoofdingenieur B B.N. (1) De bedragen van de opbrengst van de belasting zijn overgenomen van de raming van den Minister (Memorie van Toelichting). (2) Overgenomen uit de mededeeling van den Minister (Memorie van Toelichting). (Adv.) Openbare Vergadering van den Ge meenteraad van DIRKSLAND op Vrijdag 23 October j.l. v.m. 9 uur. Vervolg Verslag. Bij „Ontvangsten" stelt de Comm. voor tot volledig verhaal der pensioenbijdragen van die ambtenaren welke, volgens een vroegere regeling, tot een maximum van ƒ2000,van bijdrage zijn vrijgesteld of tot slechts 8 is beperkt. De Comm. ontveinst zich niet dat daardoor op oude rechten een inbreuk wordt gedaan, maar de financieele omstandigheden maken dat dergelijk vrijstellingen niet gehand haafd mogen worden. Misschien dat later de oude rechten hersteld kunnen worden. B. en W. nemen dit voorstel over hoewel zij zeggen, dat zij zich, in gewone tijden, ten sterkste tegen dit voorstel zouden verzetten. Dit is eigenlijk een demonstratie van den ernstigen toestand der gemeentefinanciën. VAN 'T GELOOF wil liever alle pensioen bijdragen laten vervallen. DE BONTE zegt dat Van 't Geloof dan een voorstel moet doen. De ambtenaren zouden dan wel lachen als dat werd aangenomen. VAN 'T GELOOF acht dit wel moeilijk en zou toch liever alle tractementen verlagen. DE BONTE leest een desbetreffend artikel uit de wet voor waaruit blijkt dat de pensioen regeling rijkszaak is. Bij Hoofdst. 12 stelt DE BONTE voor om de geraamde 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting in progressieven vorm te heffen. Daardoor zal die belasting ongeveer 1000,minder opbrengen. Tot dekking van dit verlies en tot dekking van het bedrag voor een overtollige leerkracht, zou liet gewenscht zijn de opcenten op de personeele belasting te bepalen op 60 tot 120. De meerdere opbrengst raamt hij op 2200. Er zijn in deze gemeente veel inwoners die in flinke panden ot in minder groote woningen huizen, die niet in de gemeentefondsbelasting vallen. Door de verliooging der opcenten zullen ook deze in de verhoogde kosten der gemeente huishouding bijdragen. B. en W. antwoorden dat naar aanleiding van het voorstel wordt opgemerkt dat het hun ook mogelijk geweest zou zijn door be- lastingverhooging de geldmiddelen te ver ruimen. Met opzet hebben zij dat niet gedaan. De opcenten op de pers. bel., die thans al van 50 tot 80 bedragen, zijn nog de eenige bron die overblijft om daaruit ontvangsten te krijgen en men zou onverantwoordelijk doen, die bron al het eerste slechte jaar aan te boren. Er moet meer gestreefd worden naar be perking der uitgaven en toch staat het ai vrijwel vast, dat het volgende jaar de opcenten op de pers. bel. verhoogd zullen worden. De opbrengsten uit de gem.fondsbel. en vermogens belasting bewegen zich in dalende lijn. Ook al om die reden is van B. en W. geen voorstel te verwachten om aan den wensch van één der commissieleden gevolg te geven. Met de progressieve heffing der opcenten op de gem.fondsbel.|kunnen B. en W.niet mee gaan omdat daardoor een verlies van 1000,zou worden geleden. DE BONTE het voorstel nader toelichtende, zegt, dat hij op de Commissievergadering reeds een mindere opbrengst van 1000,heeft voorspeld. Hij wil een andere groepeering in de heffing, waardoor de minst kapitaalkrach tigen in verhouding minder zouden betalen dan de rijken. Het belastbaar bedrag bedroeg het vorige jaar nog f 1.366.000,en nu nog 967.000,Hier wringt de schoen. Hij is zelf, ook geen voorstander van het voorgestelde maar dit is het eenige middel. We hadden vroeger een grooter belastbaar bedrag en zijn optreden nu, geeft hem gelijk in wat hij vroeger heeft gezegd. Er is geen bezwaar om te ver anderen en de grens van hen die meer zouden moeten betalen ligt beneden 1000,Als men echter progressie wil op de gem. fondsbel. dan ook op de personeele belasting. Het finan cieel voorstel dekt zich volkomen. Het motief van B. en W. waar om zij willen wachten tot volgend jaar lijkt naar niets want zij moeten niet vergeten dat, bij nog meer verarming, de menschen het geld niet zullen bewaren. Vol gend jaar vischt men achter het net. In Oolt- gensplaat loopen de opcenten wel van 50 tot 190 voor 1932, Nu is dat wel geen goede toe stand maar E en W. moeten niet beweren dat wij nu al aan het einde zijn. DE VOORZ. zegt, dat de S.D.A.P. wil heb ben dat de gemeenten, die goed bestuurd worden, nu maar moeten betalen. DE BONTE antwoordt, dat hier de be lastingen te laag waren bij de groote welvaart van vroeger en daarom krijgt b.v. Sommelsdijk 10.000,meer als rijksbijdrage dan hier. DE VOORZ.: „Men kan nu eenmaal geen geld uit den grond stampen en men kan ook niet de inwoners nog meer belasten. Dat is ook de oorzaak dat de onderwijzer vervalt." DE BONTE: „Dat laatste was een grooter belang" en spreker weet ook wel dat men uit een leegen put geen water kan scheppen, maar dat is hier niet het geval. Alsnu worden de totaal-begrootingsposten voorgelezen welke zijnvoor de gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf 12.3004,43 en den kapitaaldienst j 42.467,— in uitgaaf en 42.507,72 in ontvangst. DE BONTE verklaart dat hij geacht wil worden te hebben gestemd tegen de begrooting, omdat de Raad weigert posten op de be grooting te brengen die noodig zijn. Hierna wordt de begrooting zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het voorstel om de opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbel. te brengen van 20 op 80 werd aangenomen met de stemmen van de Bonte en Hagens tegen. Het voorstel tot verhooging der opcenten op de hoofdsom der Vermogensbel. van 25 op 50 werd met algem. stemmen aangenomen. Hierna sluiting. VERSLAG Gemeenteraadsvergadering te Ooltgensplaat, op Woensdag 28 Oct. 1931, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Donkersloot, burge meester. De Voorzitter opent de vergadering en her denkt den overleden ambtenaar P. van Nieu- waal. Spreker schetst den heer Van Nieuwaal als iemand die nauwgezet zijn plicht heeft gedaan. Na liet lezen der notulen, deelt de Voor zitter mede, dat door hem een schrijven van den weger Van den Tol is ontvangen, om sala- risverliooging. Spreker meent dat het verzoek te laat is ingediend om in deze vergadering behandeld te worden. B. en W. zullen in de volgende vergadering met een advies komen. De motie van den gemeenteraad te Sommels dijk, om liet tot stand komen van de water leiding stop te zetten, wordt voor kennis geving aangenomen. Op het verzoek van den Centralen Ouder raad voor Goeree en Overflakkee, om een actie te beginnen voor het aanstellen van schoolartsen, waaraan 1/4 cent per inwoner voor noodig is, wordt afwijzend beschikt. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs verzoekt het beginnen met een cursus herhalingsonderwijs gedurende den winter. Besloten wordt dat de commissie zich daarmee belasten zal. Later komt de commissie met een aanvraag om een bijdrage in de kosten. Op het verzoek van den heer L. Remus, om verplaatsing van den gaslantaarn bij den steigerdijk, wordt gunstig beschikt. Eveneens op het verzoek van den heer H. J. E. Visch, om een hekje met stoep voor zijn woning te mogen plaatsen. Artikel 4 der verordening winkelsluiting, verbod om 's Zondags melk te verkoopen, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Het verzoek van 29 winkeliers om niet 9 uur 's avonds, doch om 8 uur de winkels te moeten sluiten, wordt verworpen. De landbouwers aan den Galatheeschen dijk verzoeken het daarheen te leiden, dat ook zij kunnen profiteeren van de waterleiding. Dit was in de stichtingsvergadering besproken, doch kon niet verwezenlijkt worden vanwege de hooge kosten, (ƒ28.000,De buizen voor de waterleiding zijn reeds besteld. Alleen moet de geldleening nog door Ged. Staten tegen een gering percentage verleend worden. Dan gaat het werk beginnen. De districts-arbeidsbeurs te Rotterdam deelt mede, dat er voor enkele gezinnen van hier een plaats is in de Wieringermeerpolder. Op een vraag of mogelijk een aantal jonge arbeiders er heen kunnen, wordt in ontken- nenden zin beantwoord. De Voorzitter deelt dit aan den raad mede, omdat in deze plaats teveel landarbeiders zijn. Vastgesteld worden de verordeningen op het aanplakken, besmettelijke ziektengelden en beroep ingevolge woningwet (geval D. Kamp). Tot leden van het bestuur der waterleiding worden benoemd de heeren J. Jacobs Jzn. en H. P. Waling. De begrooting van het groot- of algemeen armbestuur wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven met 16.381,09. De buitengewone subsidie der gemeente bedraagt door de vele bedeelingen 2.800, De begrooting der gemeentelijke bewaar school wordt in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 2.793,02. Dan komt in behandeling de gemeente- begrooting 1932. De Voorzitter zegt, dat deze staat in het teeken van bezuiniging. Alleen het historische gemeentehuis moet geverfd worden, omdat dit niet kan wachten op de restauratie. Kosten 500,—. De kaai en haven, zegt de Voorzitter, worden voor de gemeente een groote strop. Er gaat bijna niets meer om. Afstanden bestaan met de vrachtauto's niet meer. Veel wordt naar elders vervoerd. Er zijn ook veel minder bieten verbouwd dan vroeger. Zoodoende heeft de havenmeester haast geen inkomen meer. De post vergoeding armlastige krankzinni gen wordt vastgesteld op 3420,De post steun aan werkloozen en werkverschaffing wordt memorie geraamd, waarbij een debat volgt over werkloozensteun. De begrooting wordt vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op 134.277,72 en voor den kapitaaldienst ontvangsten 6000,uitgaven 5300, batig slot 700, De heer Van Es, deelt mede in een volgende vergadering, namens de Ant. Rev. fractie, met een voorstel te zullen komen voor café-sluiting op Zondag, ais B. en W. niet met een voorstel komen. Dan sluiting. VERKOOPINGEN. Op VRIJDAG 6 November 1931 in Hotel Hobbel by Veiling en Op VRIJDAG 13 November 1931 in Hotel Moelker bij Afslag, telkeDS des middags twee uur van Bouw- en Tuinland te Oolt gensplaat van 13 77.83 H A. bouw-, wei en tuingrond, in polders het Oudeland en de Galathee, in zestien perceelen en comb. Ten verzoeke van de Fam. van Wyien Mevr. de wed. J. A. van NieuwenhuLjzen. Notaris AKKERMAN. Op WOENSDAGEN 28 October en 4 Novem ber 1931, telkens 's avonds 7 uur te Nieuwe Tonge, reap, by Schippers en Witte veiling en afslag van een Huis met Bergplaats te Nieuwe Tonge aan den Molendyk. Dade lijk te aanvaarden ten verzoeke van de Erven van wijlen den heer L.v. Eesteren. Notaris van der Sluljs. VEILINGBEKICHT van Maandag 26 October 1931, der Coöp. TuiDbouw- en Veilingsvereen, „Oostvoorne". Blauwe druiven 0,22 tot 0,37 per k.g. Boonen (dubb. stam)21,-t.45,-p. 100 k.g. (stoksny) 26,—t. ƒ46,—p. 100 k.g. Tomaten bonken 20 per 100 k.g. Peen 3, - tot 5, - per 100 k g. Kroten 2,60 per 100 k.g. Bloemkool 1,60 tot ƒ6,— per 100 stuks, Andy vie 0,70 tot ƒ2,— per 100 krop. Tafeiperen 0,12 tot 0,32 per k.g. Keukenappelen 0,08 tot 0,09 per k.g. peren 0,04 tot 0,11 per k.g. pruiten 0,08 tot 0,06 per k.g. HOE HET GOUD WORDT BEVEILIGD. NEW-YORK. Wie in het goud zwemt moet zorgen, dat het goud niet wegvloeit. Amerika is weer het goudland geworden, maar niet in den zelfden zin als vroeger: de goud graver is verdwenen. Er wordt niet meer naarstig naar het edele metaal gezocht, het stroomde vanzelf uit Europa en de andere werelddeelen naar de Vereenigde Staten. Daar stapelde het zich op tot bergen. Tegelijkertijd ontstond de moeilijkheid van deze geweldige hoeveelheden baar goud te bewaren. Het moet tegen iedere manier van inbraak en dief stal beveiligd worden. Nog nooit zijn ergens in de wereld zulke schatten verzameld geweest en daarom zijn hier bijzondere veiligheids maatregelen noodzakelijk. Zooals bekend is zijn de Amerikaansche banken uitstekend be waakt, maar men moest er hier rekening mede houden dat de schatten, die misdadigers hier toelachen hun bijzonder moedig en onder nemend zou maken. Zoo werd dan de techniek voor de eervolle, maar moeilijke taak gesteld aan de reeds bestaande beveilingen nieuwe toe te voegen. In de Federal Reserve bank in New York iseen aparte kluis, waarin onmetelijke schatten gemunt en ongemunt goud bewaard worden. Hier zijn bergen goudstaven opgestapeld. Deze plaats is door alle denkbare middelen beschermd. De dikke muren, maar ook de vloeren en plafonds zijn van ijzeren balken voorzien. Om de kluis bevind zich een soort borstwering uit pantserplaten waarin schiet gaten zijn aangebracht. Hier staan voort durend acht man met machinegeweren, elec- trische alarmeerinrichtingen van velerlei soort overal opgesteld. De kluis zelf is verdeeld in een aantal kleinere kamers, die ieder weer gepantserd en door kunstig gebouwde deuren afgesloten zijn, zoodat de indringers voor enorm veel hindernissen komen te staan. Dit alles was nog niet genoeg. Voor de hoofd ingang van de Federal Reserve Bank bevinden zich links en rechts van de trap groote steenen voetstukken. Daar bovenop verheffen zicb twee zinnebeeldige vrouwenfiguren in Griek- sche gewaden. Ze stellen den handel en den rijkdom of zooiets dergelijks voor. Deze ver siering is in weri maatregel tegen benden. Wil zoo <1 en de beambten I wijze de revolvers gen de sleutels val een druk op een] standbeelden rolle van de voetstuki| met mannen om ingang is afgezet voetstukken, die uitsteken, volkoi als het de misdad. nis te overwinnen pantserdeuren kol groot aantal overl eer ze in de gouJ deuren met hun] kunstige sloten zl Hier heeft men I inrichting geinal onmogelijk maak] opengekregen. Ma installatie in wer vloer gaat onge boven. Hij barri onmogelijk is dez gewerkt wordt draaid, geen due talrijke goed besi het binnenste va groot aantal gang Het geheel maalt rinth. Maar tenj binnenste bereik» deur doorgaan. Zi. pantsertoren. HiJ De deur Wordt 1 geopend; in de matisch gegrenc uitgeschakeld. V goudkluis wil, w de pantsertoren I achter hem. Hij I muren als in el beambten moete» laars samenwerk] cylinder, die tegï tusschen de gepal ALSMEDE DE AFDEELING wordt gedurende de maand NOVEMBE deeltelijk opgeruimd met 20 °/o ko» Boekhandel - Westdijk Telefoon 48 MIDDELHARNIS X X X X X X X X tegen concurreerende prijzen. MIDDELHARNIS. OPGERICHT?' Komt allen die markt bezoeken, -wt aan verbonden is ett de volgende 2j-jarige paarden li-jarige paarden Veulens Voor de Warmbloedpa Vette koeien of vaarzen (minstens 2J jaar oud) 2- 5 2+jarige vaarzen of ossen li-jarige tot 2-jarige vaarzen of ossen De eigenaars van paarden en vee onderwerpen zie Paarden of beesten die van 't voorjaar met een eersten Aangiften moeten geschieden bij den secretaris dei straat, Sommelsdijk, vóór of op 2 Novenil Voorziet U tijdig van loten, daar die zullen zijn.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2