EERSTE BLAD Wghxt 1N EN LAN D emengd Nieuws ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 De Jacht op het Rossige Paard. mn=co FIETSBANDEN| hchtloopend orzitrer dadkte tenslotte allen elslagen hadden medegewerkt. BEU FtUUDK HIJ UEN PENSIOENRAAD, reer een arrestatie. >rduistering van 1' 10.000. liet rzoek wordt voortgezet. 1 met onregelmatigheden by den i te 's-Gravenhage gepleegd, is u een door don Raad ingesteld m tweede verdachte, de schry ver in verzekerde bewaring gesteld, bekentenis afgelegd. Naar het rat aanzien beloopt het door hem bedrag 10.000. :e medeplichtigheid met den ver staat, is nog niet opgehelderd, zoek naar deza fraudes, die op limeerde wgze blyken gepleegd og in vollen gang. she munters te Rotterdam. J met de valsche muntersaffaire, zer dagen twee mannen en twee lier zijn aangehouden, heeft de morgen op den Linker Maasoever miszoekingen gedaan. Daarna is de 30-jarige Th. K. wonende emhof Bij de huiszoekingen is en ander in beslag genomen In t het verdere onderzoek kon de :i* nog geen nadere mededeelin- deze zaak doen. Het onderzoek verder voortgezet. SINCIDENT" TE EMMEN. 22 Oct. Sedert meer dan tien t door het Ambtsgerecht te Mep- en gehouden de winkelierszoon wartemeer (gem. Emmen) wiens berust op maatregelen die aan jöe genomen worden ter beteu- smokfeelarij. Tal van winkeliers ens verkoopen veel artikelen aan waarvan de invoer in Duitschland of die zwaar belast en daarom worden. Duitsehe autoriteiten nair gebleken is een lijst aan- Nederlandsche handelaren, die om welke redenen dan ook de ichrljden zullen worden gearre- beschuldiging van medeplich- n verboden invoer van waren. J. W. nu is het eerste slachtoffer tsche optreden. De vraag is echter een Nederlander op Nederlandsch begane handeling, welke voor ndsche wet niet strafbaar is, door hen rechter gestraft mag worden, ndsche wet toch verbiedt geens- :rkoopen van waren welker invoer and verboden is. Wat Duitschers grensgebied die waren komen rmede vsrder doen komt niet voor ding van den Nederlandschen emeester van Emmen, mr. J. L. eft reeds pogingen aangewend om en dat J. W. in vrijheid gesteld 'n hg is daarin nog niet geslaagd. It de burgemeester de tusschen- den minister van Buitenl. Zaken WSTOKM IS WEST-POLEN. 22 Oct. In de nabijheid van eeft gisteren een hevige sneeuw- 'oed, waardoor het land met een van 10 cM. dikte werd bedekt, on- en telegraafverkeer ondervond traging. C VERZET VAN BEAMBTEN TE WARSCHAU, de ongeregelde salarisbetaliug. HAU, 22 Oct. De ambtenaren eentepersoneel hebben besloten van en af lijdelijk verzet te plegen. De n gemeentepersoneel en gemeente- n hebben hun leden opdracht ge- wel naar hun werkzaamheden en begeven, doch geen practisch werk en. Slechts de allernoodzakelijkste vorden gaande gehouden. De ambte- et gemeentepersoneel verklaren, dat gericht is tegen de onregelmatige en betaling hunner loonen en tegen van eenige stedelijke bedrijven. STIES EN AARDIGHEDEN. rasaende goocheltoer, lden laten smelten. Men moet nu een valsche gulden maken. Men artoe 6 gram bismuth, 6 gram lood im tin, smelt dat samen en giet n vorm, die men verkrijgt door af te drukken in klei. Men vraagt Ier toeschouwers een gulden en gepraat verwisselt men die met omaakte. De laatste wordt in een water gedompeld en smelt, tot der toeschouwers en angst van ïaar. Men gooit een doek over de t de hand, waarin de echte gulden, bak en toovert die weer te voor- Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTENTIEN van 16 regels 1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1.per plaatsing tot ecu maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt icderen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13e JAARGANG. - N°.101 Week-revue. Binnenland. Sinds enkele weken worden er in Brabant en Limburg groote hoeveelheden Belgisch wittebrood 'ingevoerd en wel tegen zoodanig lage prijzen, ilat de Nederlandsche bakkers daartegen onmogelijk kunnen concurreeren. Niet alleen zijn de bloemprijzen in België aanmerkelijk lager dan hier, de Belgen zijn gespeend gebleven van een dure en onprac- tische Tarwewct zooals hier, doch bovendien zijn ook de loonen aldaar ongeveer 40 lager. De invoer van dit goedkoope Belgische witte brood neemt voortdurend grooteren omvang aan en zelfs worden nu te Rotterdam dagelijks per auto duizenden brooden van Antwerpen aangevoerd en te Rotterdam verkocht 7 cent beneden de broodprijzen der Rotterdamsche bakkers. De belangstelling voor dit goedkoope brood is te Rotterdam zóó groot, dat honder den liefhebbers in queue staan voor de winkels waar liet Belgische brood te verkrijgen is. De Rotterdamsche bakkers, niet in staat om tegen dit Belgische brood te concurreeren, hebben zich telegrafisch tot den minister president gewend en om spoedige interventie verzocht. Voor den consument en voor de landbouwers eveneens, zou het heel wat beter zijn wanneer de tegenwoordige Tarwewet werd ingetrokken en de boeren een teeitpremie werd toegekend. Dan alleen zou de steun den boeren .geheel ten goede komen en het publiek tegen lagere prijzen brood betrekken. Begin dezer week is te Den Haag aange houden en naar Rotterdam overgebracht Jhr. J. F. B. v. d. B., verdacht van verduistering van een bedrag van omstreeks zeven ton, zulks ten nadeeie van de Rotterdamsche assu rantiefirma N. E. Kröller en Co. Jhr. v. d. B. was tot voor kort firmant van de gedupeerde firma docii in verband met door hem gepleegde onregelmatigheden genoodzaakt uit de firma te treden. Nadien is gebleken dat het ver duisterde bedrag aanmerkelijk grooter was dan aanvankelijk werd vermoed, waarna een aangifte bij de politie is ingediend. Volgens een mededeeling van den Fascisten- bond is het archief der Communistische Partij Holland in handen der fascisten gevallen. Dit archief, bestaande uit 6 koffers met documen ten, zai worden gepubliceerd. Een verslag gever van De Tijd is in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in deze interessante docu menten. Uit zijn artikel blijkt o.m. dat De Tribune jaarlijks door Moskou wordt onder-, steund met een bedrag van een ton, doch tevens, dat sommige Hollandsche commu nisten daarvan al te rijkelijk hun zak hebben gespekt. Maar Moskou doet niets voor niets en zoo moeten de Hollandsche communisten zich als contra-prestatie hebben verbonden onlusten te verwekken, leger en vloot onbe trouwbaar te maken of Nederland op andere wijze te verraden. Verrassend zijn deze ont hul,ingen allerminst. Dat Moskou jaarlijks zijn buitenlandsche filialen rijkelijk met geld steunt is reeds lang bekend en zulks staat ononi- stootelijk vast. Het Nederlandsche filiaal van Moskou, waarvoor de heeren Lou de Visser en David Wijnkoop een slaafsche gehoorzaam- FEUS LLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). 14) De liefde, die hij haar toedroeg, legde hij het zwijgen op. De oudere broers begrepen haar niet; de jaloezie van Kate, haar zuster, was over gegaan in openlijke vijandschap, al had zij onder deze omstandigheden minder te lijden, omdat het meisje na haar huwelijk zelden thuis kwam. Sewell Mc Adam, de man van haar's vaders keuze, had zich door haar onverschilligheid niet in het minst laten ontmoedigen. Den laatsten keer, toen haar vader het huwelijk met McAdam ter sprake bracht, had hij gerept van verplichtingen tegenover de MacAdams. Maar meer nog hinderde haar het feit, dat haar vader groote zaken deed met Less Setter; hij handelde in vee, in land, in paarden en kocht hypotheken op van kleine ranchers, die door de ongekende droogte niet in staat waren, hun verplichtingen na te komen. Ina had heel wat meer afgeluisterd dan voor haar ooren bestemd was. Less Setter bleek de man te zijn, om wien, bij al deze transacties, alles draaide, maar haar vader verstrekte het geld. Setters drastische maatregelen hadden tal van ranchers reeds ten ondergang gebracht. Zeker, Blaine had de wet op zijn hand, doch de publieke beid aan den dag leggen zal daarom dezen steun van Moskou evenmin ontberen. Buitenland. De reeks bezoeken welke de leidende staats lieden elkaar tegenwoordig brengen ter be spreking van den internationalen toestand op politiek en economisch gebied wordt eindeloos lang. Dezer dagen heeft Laval, de Fransche premier, vergezeld van enkele deskundigen en 20 Fransche journalisten een bezoek aan Hoo ver gebracht en terwijl de Franschen in Ameri ka vertoefden arriveerde te Berlijn Qrandi, de Italiaansche minister van buitenlandschezaken. Het bezoek van Laval aan Hoover heeft, evenals zoovele voorgaande ontmoetingen tus- schen leidende staatslieden, een poover resul taat opgeleverd. De heeren hebben wat ge keuveld over politieke en economische pro blemen en het eenigste tastbare resultaat is de constateering van het feit, dat zoowel Frankrijk als Amerika den gouden standaard wenschen te handhaven en dat en dit is in de oogen der Franschen een stevige over winning voor Laval voor den afloop van het bekende moratorium van Hoover een herziening der schuldenregeling noodzakelijk is, waarbij niet Hoover het initiatief zal nemen, doch dat een mogelijke verlenging van het moratorium zal afhangen van de stappen door belanghebbende Europeesche zijde te onder nemen. Dit laatste beteekent dat Hoover geen voor stellen tot verlenging van het aan Duitschland verleende moratorium zal doen, doch dat Duitschland zulks zal verzoeken, dan wel dat Frankrijk een conferentie van belanghebbende mogendheden bijeenroept. Alle buitenlandsche bladen, uitgezonderd de Fransche, beoordeelen de resultaten van de besprekingen tusschen Laval en Hoover on gunstig, niet het minst de Duitsehe pers. De Duitschers hebben slechts heel kort hoop op een beteren en voor hen gunstiger afloop gekoesterd. Kort na de aankomst van Laval in Amerika heeft namelijk senator Borah tegenover de Laval vergezellende Fransche journalisten een verklaring afgelegd, welke menig Duitscher uit het hart was gegrepen. Senator Borah, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandsche aangelegen heden heeft namelijk een scherpe aanval ge daan op het vredesverdrag van Versailles en wel op de hem eigen scherpe wijze. De korte inhoud van deze verklaring van Borah luidt: Herziening van het verdrag van Versailles is noodzakelijk; het is duidelijk dat deze her ziening of op vreedzame, of op„gedwongen wijze zal geschieden. De ware ontwapening in Europa is onmogelijk, zoolang niet zekere bepalingen in het verdrag van Versailles wor den opgeheven. De kwestie van den Pooischen corridor moet fundamenteel ten gunste van Duitschland worden herzien. Het aan Hon garije aangedane onrecht moet weer goed gemaakt worden. Met betrekking tot de oorlog- DRAlSlflAvAtN-VALKEMBURG'S-- e A ••iLEVERTRAM (Adv.) opinie in Hammell begon er op te zinspelen, dat de voorspoed, zoowel van Blaine als van diens compagnon, op niet al te billijke wijze werd ver kregen. Op een morgen, in het begin van Juni, kondigd Blaine aan, dat hij de ranch bij Tule Lake tijdens de zomermaanden wilde sluiten. „Ik heb een mooi terrein aan het Wilde Ganzenmeer," vertelde hij. „Het is een verwaarloosde boel en de hutten zijn niet geschikt voor de dames. Maar we zullen een paar tenten voor jou en de kinderen meenemen." „Wij gaan dus van den zomer naar buiten, zoo als het in de stad heet," ging Blaine voort. „Ik krijg binnenkort groote zaken in de buurt van het Wilde Ganzenmeer en bij Forlorn River, zoodat het voor ons het best is, als wij daar een optrekje maken. Het is hier veertig mijl vandaan, ligt hooger en is dus veel koeler. De tenten kunnen opgeslagen worden onder de boomen. Onze eenige moeilijkheid vormt het gebrek aan water, maar dat bleek overal hier in de buurt een verschrikkelijk probleem. Ik zal probeeren een wel te laten slaan. Mocht dat mislukken, dan weet Setter nog een middel. Ik hoop, dat jelui direct zult gaan pakken, om zoo gauw mogelijk te kunnen vertrekken. Marvie's allereerste uitroep tegen Ina, zoodra zij alleen waren, wees uit, welke verlangens hem be zielden. „Zeg zusje," riep hij, „visschen in Forlorn River is iets geweldigs. En dat is maar tien mijl verder dan het meer," ging hij voort, terwijl zijn oogen straalden. „Bovendien zit Forlorn River vol bronnen en daar vang je altijd baars," ver zekerde de knaap. „Ben Ide zal ons wel de plekjes wijzen." Ina bloosde en toen zij het merkte, werd de kleur op haar wangen nog dieper. schulden merkte Borah op, dat hij schrapping der intergealiieerde schulden alleen dan zou verdedigen, wanneer tegelijkertijd ook de her stelbetalingen zouden worden geschrapt. Deze uitlatingen van Borah klinken voor Duitsehe ooren erg welluidend. Doch nu Marianne ook te Washington in alle opzichten heeft gezegevierd, ook Uncle Sam kan het tegenwoordig zonder de Fransche goudmacht niet stellen, is Berlijn weinig opgewekt ge stemd. Het bezoek van Grandi aan Berlijn, hoe vriendelijk en welwillend tijdens dit italiaan sche bezoek over en weer ook gespeecht is, heeft de teleurstelling wel wat verzacht, doch was niet in staat zulks geheel te verdrijven. Belangrijke resultaten heeft ook dit bezoek niet opgeleverd en zulks was ook niet mogelijk. De positie van Frankrijk is op het oogenblik onaantastbaar en zoowel Rome als Berlijn, vooral Berlijn, begrijpen dat Marianne met haar gevulden goudbuidel aan de touwtjes trekt. Daarom konden de besprekingen te Berlijn slechts een informatorisch karakter hebben en werd tevens in het officieele com muniqué over deze besprekingen alles ver meden wat Parijs argwanend zou kunnen maken Of prikkelen. Vadertje Mussolini houdt niet van deze politiek en is niet gewend om een blad voor den mond te nemen. In een rede te Napels, aangehoord door naar schatting 300.000 zwart- hemden, zijn de richtlijnen der binnen- en buitenlandsche politiek aangegeven, waarbij hij voor wat de buitenlandsche politiek betreft o.m. opmerkte: „Negen jaar is het geleden dat het Fascisti sche Italië in Londen de kwestie der herstel betalingen en schulden ter sprake bracht op een wijze, zooals die thans aan de orde is. Maar wij vragen ons af, moeten er werkelijk zestig jaar voorbijgaan voor wij aan het einde komen van de tragische berekening van debet en credit, ten koste van eenige generaties en kan men zeggen, dat er gelijkheid tusschen de voiken bestaat, zoolang aan den eenen kant diegenen zich bevinden, die tot de tanden gewapend zijn en aan den anderen kant hen, die tot weerloosheid zijn gedoemd en hoe kan men spreken van wederopbouw, wanneer niet eenige clausules in eenige vredesverdragen worden veranderd, die de wereld gebracht hebben tot eeri afgrond van ineenstorting en vertwijfeling. Hoe lang nog kan het duren voor men er van overtuigd is, dat er jets niet in orde is met het economisch bestel der wereld. Men kan slechts dan den waren vrede dienen, wanneer men deze niet scheidt van rechtvaardigheid, omdat anders haat en ver gelding het gevolg zijn. Tot zoover Mussolini. De tijd van vergelding is gelukkig nog niet aangebroken, doch de haat nadert bedenkelijk en de vertwijfeling neemt in verschillende landen gevaarlijke af metingen aan. Bij iedere verkiezing in Duitsch land blijkt dat deze toenemende vertwijfeling de radicale partijen ten goede komt. Bij de Zondag j.l. gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden en kreitsraden in Anhalt heb ben de nationaal-socialisten weer een geweldige stemmenwinst behaald, terwijl eveneens de communisten aan de winnende hand waren. In vergelijking met de Rijksdagverkiezingen zijn de uitslagen der voornaamste partijen als volgt: de nationaal-socialisten gaan vooruit van 43.634 op 76.430, communisten van 23.742 op 29.390, de socialisten gaan achteruit van 84.977 tot 67.474, terwijl het Nationale blok (bestaande uit Duitsch-nationalen, volkspartij en economische partij) van 53.475 tot 27.624 zijn gezakt, zijnde dus ongeveer de helft. Het zijn cijfers die te denken geven. De verkiezingen in Engeland hebben voor de'Labourpartij zware verliezen opgeleverd, terwijl de conservatieven met de grootste winst uit de stembus zijn gekomen. Het z.g. nationale ministerie Mac Donald komt dus versterkt uit den strijd. Merkwaardig zijn de zware ver liezen van Labour. Een groot aantal bekende kopstukken der Labourpartij zijn in hun districten verslagen, waaronder ook Hender son. (Adv. „Zeg zus, je wordt zoo rood als een biet!" riep Marvie verbaasd uit. Hij kwam wat dichter bij haar staan. „Ben woont aan den anderen kant van het meer, bij het begin van de rivier. Wij kunnen zijn hut bijna zien van de plek, waar wij kampeeren „En wat zou dat?" vroeg Ina glimlachend. „Och, niets, maar ik kan van tijd tot tijd Ben opzoeken en dan mag jij mee, als je wilt." „Dacht je dan, dat ik dat prettig zou vinden?" vroeg Ina zelfbeheerscht. Marvie toonde plotseling onvermoede diepten. „Ik denk het haast wel," verzekerde de knaap stoutweg. „Zusje, luister eens. Ik weet, waarom vader daarheen wil. Ik heb hem en Less Setter alles hooren bepraten. Zij zijn van plan om de bronnen en het land van Ben Ide in handen te krijgen. Vader wou het koopen, maar Setter beweerde, dat hij Ben het land kan uitjagen. Nu pas heb ik een van de cowboys hooren zeggen, dat Setter vader heelemaal in zijn macht heeft." „Foei I" riep Ina uit, nauwelijks in staat haar ont steltenis te verbergen. „Maar Marvie, dat mag niet.' „Dat mag ook niet," antwoordde de jongen kalm. „Ik wou maar, dat ik grooter en sterker was. De manier, waarop Setter jou aankijkt is ook niet in orde." Toen hun gesprek ten einde was, maakte Ina voor zich zelf de conclusie, dat Setter in hooge mate onbetrouwbaar moest zijn. Den volgenden morgen, nog voor de zon opging, stegen zij en Marvie te paard en reden weg, aan het hoofd van een stoet pakpaarden en karren. Pas om vier uur in den middag bereikten de Biaines de veraf gelegen ranch; vervallen ge bouwtjes, afrasteringen, die in den grond begonnen te rotten, twee lage hutten, veel stof en rotsen DE CRISIS. Er komen gelukkig - niet dikwijls gebeurtenissen voor, die zoozeer aller aan dacht trekken, en waar zooveler belang brj betrokken is, als de gebeurtenissen van de laatste weken, die te zamen „de crisis"vor men. Het is een voor velen geheimzinnig en angstig gebeuren, waarvan men de resul taten ziet, maar waarvan de oorzaken in bet duister blijven verscholen. Toch is de zaak niet zoo geheimzinnig en in wezen natuurlijk gevolg van gewone menschelpke, psychologische eigenschappen. De gebeurtenissen worden duidelijker, wanneer men ze ontdoet van de technische bijzonderheden en de terminologie der beurs- verslagen, die deze voor den buitenstaander dikwijls onleesbaar maakt, en anderzijds ook niet tracht, ze al te simplistisch als „cycli sche conjunctuurbewegingen", te verklaren uit een vaste „wetmatigheid" in hetekono- mische leven. Immers, al treden dergelijke periodieke crises met een zekere regelmaat op, wat zeer te verklaren is, een vaste, liefst mathematische „wetmatigheid" kan slechts aangetoond worden, wanneer men, met ver- waarloozing van alle bijzondere en steeds wisselende invloeden, de ekonomische wer kelijkheid vervangt door een abstract schema, waarin nog slechts met enkele factoren wordt rekening gehouden. Door zoo te ge neraliseeren verklaart men ten slotte van de werkelijkheid nog maar weinig. De grondoorzaak der crisis is, dat de dingen welke ook geen vaste waarde hebben, doch dat de waarde van alles bepaald wordt door de behoeften, de wenschen, de verwachtingen, den smaak of de grillen van „het publiek". Zoo gaat het met schilderijen bijna ieder kostbaar schilderij is eenmaal voor een appel en een ei verkocht, en tal- looze schilderijen, die eenmaal in de mode waren en veel waard, zijn nu vergeten en waardeloos. Zoo gaat het met vele gebruiks voorwerpen de behoeften, de techniek, de mode veranderen hun waarde. Zoo gaai het met fabrieken, die gebruiksvoorwerpen vervaardigen, en welker rendement bepaald wordt niet slechts door de waarde van hun producten, maar bovendien door tal van andere oorzaken, als de omvang der pro- Gorgel droog met Alléén in WVBERT beschermt U iédèf jaar tegen verkoudheid en catarrh. Alléén in Orlgineele doozen S 25,45 en 65 ets. (Adv.) vormden de voornaamste kenmerken van Hart Blaine's jongste aanwinst. Een zestal stevige cowboys had niet veel tijd noodig, om de paarden en karren af te laden en de tenten op te slaan. Dien avond begaf Ina zich ter ruste onder een hoogen boom, zonder andere be dekking dan een deken en het dunne tentdak. Ze ontwaakte nog voor de zon op was, omdat Marvie haar wakker tikte met zijn vischhengel. „Slaapkop!" riep hij verwijtend. „Wat zal jij een goeie huisvrouw worden later, als je zoo doorgaat.' Hij wenkte haar geheimzinnig. Het ontbijt werd gebruikt bij den wagen, die tusschen de twee hutten was geplaatst. Ina had niet veel tijd noodig voor dezen maaltijd. Zij was het met haar moeder eens, dat er noodzakelijk een gelegenheid moest worden gemaakt vlak bij de plaats, waar zij kampeerden, om te kunnen koken. Blaine beloofde dit zoo gauw mogelijk in orde te zullen maken. Het water werd in emmers aange voerd van Tule Lake. Ze' hoorde haar vader erover klagen, dat de menschen, die een wel zouden slaan, nog niet waren gearriveerd. Toen Ina bij Jiaar tent terugkwam, waren de cowboys druk bezig met het bouwen van een nieuwe hut. Haar vader kwam om zelf de leiding op zich te nemen. „Zeg meisje, vertel eens, waar je het liefst wonen wilt," zeide hij, „dan zal ik zorgen, dat die luie vlegels opschieten." Ina koos een plekje naast den boom, waaronder zij had geslapen. Ze ging zitten om toe te zien, hoe de cowboys met magische snelheid de boomstam men in den grond heiden en daarover zeildoek spanden. Toen dit gereed was, maakten zij er zelfs een soort waranda bij. ductie, de concurrentie, de inrichting van bet bedryf, enz. En zoo gaat het eveneens met de aandeelen in die ondernemingen, wier waarde bepaald wordt niet slechts door bet rendement der onderneming, maar ook door andere factoren, als de verwachting van toekomstig rendement of van zekere voordeelen bg een komende uitgifte van nieuwe aandeelen. Wie dus aandeelen koopt, weet, dat hy iets koopt, welks waarde afhankelijk is van tal van omstandigheden, in laatste instantie van de waardeering van het publiek. Wie aandeelen koopt doet dit in de hoop, dat zij hun waarde behouden, of wel in waarde vermeerderen (hy „speculeert" hierop). Gaan ze inderdaad naar boven, dan heeft hij een goed inzicht, of goed geluk gehad, beter dan degeen, die ze verkocht. Dalen ze, dan heeft degeen, die ze verkocht heeft het betere inzicht of het meerdere geluk gehad. Nu is het.waarschgniyk, dat deze waarde niet slechts op en neer gaat, maar ook dat in tyden van toenemende voorspoed die waarde geleideiyk toeneemt; met het rendement stijgen ook de verdere verwachtingen. Deze laatste zijn onderhevig aan een algemeene overspanning. Vooral bij speculatieve fond sen, die niet gekocht worden voor een rus tige belegging, maar vooral om spoedig weer met winst verkocht te worden. Wanneer de optimistische verwachtingen elkaar echt of kunstmatig opgeschroefd hebben en de waardeering voor een bepaalde groep aandeelen hooger hebben doen stijgen dan de werkelijke verhoudingen rechtvaardigen, moet eenmaal dit te hooge peil gaan dalen om weer een normale hoogte te bereiken. Deze daling geschiedt gewooniyk, en be- grypeiyk, niet even geleideiy k als de stgging: de optimistische verwachtingen, die inder daad ongegrond zijn kunnen bij een geringe aanleiding spoedig omslaan in pessimistische en algemeen tracht men zich dan door ver koop van de te hoog gewaardeerde aandeelen tegen verdere verliezen te waarborgen. Door het vele aanbod zakken de koersen snel. En doordat de speculatie veelal op crediet koopt, waarby de gekochte effecten als onderpand voor het nog niet betaalde deel der koopsom dienen, moet door de daling der waarde van het onderpand, bygepast worden en moeten deze of andere effecten noodgedwon gen worden verkocht, wat weer verder en in ruimer kring de koers drukt. Talloozen ïyden verliezen. Speculanten, die bewust dit risico op zich hebben ge nomen, maar ook anderen, die weinig met deze speculatie in engeren zin te maken hadden en die, in goed vertrouwen voor beleggiDg gekochte aandeelen, in waarde zien achteruit gaan. Dat hier verloren wordt, is duidelyk. Maar wie zijn de winners? Dat zijn zy, die de wijsheid of het geluk hebben de aandeelen op een zoo laag niveau te koopen, dat ze later weer gaan stijgen. En De dag ging vlug om. Niemand had zelfs gedacht aan een twaalfuurtje. Tegen etenstijd kwam Marvie weer in het kamp terug, moe, dik onder den modder en hopeloos uit zijn humeur. „Er zit hier geen visch!" barstte hij los, zoodra Ina hem vroeg, wat eraan scheelde. „Ik heb zoowat negentig mijl gereden. Niets dan modder. Toen ben ik naar de hut van Ben Ide gegaan. Die was niet thuis. Ik kreeg den indruk, dat hij al een heelen tijd weg is." De drukke dagen, die volgden, vormden voor Ina een gelukkige tijdpasseering. Ook op haar moeder werkte de verandering van omgeving gunstig. Ze zag zich plotseling weer gesteld voor een taak, die zij vroeger altijd had vervuld, maar sinds de plotselinge weelde in haar leven was gekomen, zich ontnomen wist. Ina merkte met blijdschap, dat ook haar vader die verandering opmerkte. Op Zaterdag scheen de oude, verwaarloosde ranch vrijwel vernieuwd. De ruïnes waren ver brand; er bleken nieuwe afrasteringen gemaakt; een groote schuur was vrijwel gereed en tal van verbeteringen wezen op de krachtige leiding van Hart Blaine. Doch het einde van deze week, die zoo rijk was aan gebeurtenissen, bracht twee feiten, welke op Ina minder aangenaam werkten. Daar was aller eerst de komst van Less Setter, brutaler dan ooit; in zijn sluwe trekken en zijn vriendelijke manier van praten kwam meer nog dan vroeger ver trouwen op macht tot uiting. Hij naderde Ina als een gelijke, als iemand, die altijd krijgt, wat hij hebber? wil. Ina constateerde, dat haar vader blind was voor alles, wat dezen man betrof. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1