EERSTE BLAD r1 BINNENLAND Gemengd Nieuws ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 De Jacht op het Rossige Paard. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 28 OCTOBER 1931. De inogeiyklieiil bestaat, dat (we zullen het niet hopeu) zoo'n Instelling zich ontbindt. Voor wie is dan de inventaris? Spr. wil er daarom aan verbinden, dat by eveutueele ontbinding die leermiddelen weer aan de gemeente vervallen. De heer Struyk gelooft, dat dit wel in de statuten der school geregeld zal zyn. De heer Vogelaar meent dat ontbinding van een school niet kan plaats hebben j wel verandering van naam, b.v. Ned. Herv. of Staatk. Geref. school. De heer Kort vindt, dat het toch geregeld moet zyn, zaodat de gemeente er alt(jd zeg genschap over heeft. De Voorzitter heeft er nooit aan gedacht en weet niet precies of dit al of niet ge regeld is. Besloten wordt na eenige discussie het bedrag te vorderen en naar het gevraagde van den heer Kort een onderzoek in te stellen. S Schryven van den Centralen Ouderraad te Middelharnis om J cent per inwoner by te dragen voor een actie tot verkryging van een schoolartsendienst op Plakkee. B. en W. willen afwyzend beschikken. De heer Tol vraagt den Voorzitter of dit ook zyn persoonlyke meening is. De Voorzitter zegt meegedeeld te bebben wat de meening ia van B. en W.Spr. houdt er niet de gewoonte op na, te zeggen wat ieder persooniyk van B. en W. van meening was. Spr. neemt het in zyn geheel. De heer Tol zegt, dat het kleine bedrag geen bezwaar kan zijn en wat de financieels zyda betreft mag Melissant niet achteraan komen. Spr. is er sterk voor. 't Is bovendien nog maar een onderzoek ook en nog niet gezegd dat die schoolartsendienst er komt. Tegen een onderzoek kan men niet zyn. Het nut van een dergelijken dienst wordt vooral ook door deskundigen erkend. De Voorzitter zegt dat de bijdrage van 4,58 een muisje zou zyn die een heel langen staart heeft. Het zal misschien een bedrag worden, waarvan men zal schrikken. De heer Tol geeft nog een overzicht van een plaats aan de Lek, welke gelijkgesteld kan worden met Plakkee, waar ook de dienst in werking gesteld is. Het is een nuttig iets. De Ouders worden tijdig gewaarschuwd, als er iets met hun kind niet in orde is, b.v. voor oogen, longen enz. De Voorzitter beaamt, dat een schoolarts dingen aan een kind ziet, die een Ouder of onderwpzer niet zien. De heer Vogelaar zegt dat elk ouder zijn kind bestudeert en als er wat aan hapert, wordt er een dokter geraadpleegd. De heer Kort zegt dat schooltoezicht nog onvolledig zou zijn. Dan is een kind vanaf zuigeling tot den leeftijd van schoolgaan óók zonder medisch toezicht 1 Spr. vindt het een indringen in iemands particuliere leveD. Het eind is er niet van te zien. Spr. wil er niet aan beginnen. De heer Vogelaar heeft een berekeniDg gemaakt wat de kosten wel zouden zyn van een schoolarts en komt tot een bedrag'van 15 cent per inwoner. Dit is een hoog be drag, terwijl wy ons begeven op terrein waar we niet hooren. Niemand heeft er in ons huishouden te maken. De voorzitter merkt op, dat het geen dwang is om te doen wat de schoolarts adviseert. Er wordt niet ingegrepen in het huishouden doch alleen de aandacht wordt op verschil lende dingen gevestigd die een leek niet ziet. De heer Vogelaar wijst er op, dat er dan nog een apart lokaal voor onderzoek gemaakt zou moeten worden. De heer Tol vindt dat er te diep over ge praat wordt. Men heeft het nu al over de consequenties van de zaak, doch dit komt later pas. 't Gaat nu slechts over de actie te steunen. De heer van Dijke maant tot voorzichtig heid. Nu komen ze heel netjes, maar later gaan ze weer dwingen. De heer Tol ziet dit niet in. De voorzitter brengt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken in stem ming. Het wordt aangenomen met de stem men van de heeren van 't Hof en Tol tegen. 9. BehandeliDg begrooting. In zyn algemeeDe beschouwing zegt de heer Tol, dat er verschillende posten niet op de begrooting staan, die de S.D.A.P. daarop noodzakeiyk achten. Spr. begint met de volkshuisvesting. Vele woniDgen voldoeD in geen enkel opzicht meer, terwijl ook de drinkwatervoorziening veel te wenschen over laat. Dan mist spr. een post voor kleeding en schoeisel voor kinderen van behoeftige ouders. Ook zag spr. gaarne een bedrag voor steunregeling voor werkloozen, buiten het bedrag om dat voor werkverschaffing op de begrooting voorkomt. De Post Schoolgeld begint met een te laag inkomen. T. z. t. zal spr. met voorsteilen dienaan gaande komen. Verder wil spr. een com missie voor werkverschaffing, werkverrui ming en werkverdeeling. Het belastingstel sel is naar sprekers meening ook Diet ge regeld naar de draagkracht van Melissant. T. z.T. zal spr. ook daarvoor met een voor stel komen. Op de vermogensbelasting wil spr. hier -50 opcenten gaan beffen. Spr. komt tot de conclusie, dat het ge meentebestuur zyn taak niet begrypt. Tenslotte zegt spr. ook lid van de be grotingscommissie te zyn geweest. Het is hem gebleken dat een der leden veel ge praat heeft in het publiek. Spr. geeft daar wel niet okn, want voor zl)n part zyn die commissievergaderingen ook publiek, maar nu dit niet het geval is vindt spr. het niet op zyn plaats dat er in het publiek van ge praat wordt. Spr. had ook verwacht, dat de commissie een rapport aan B. en W. over handigd zou hebben met de verschillende voorstellen, waardoor zy hun houding tegen over die voorstellen vooraf hadden kunnen bepalen. De heer Vogelaar, als lid van de com missie, belast met het nazien der begrooting, het woord verkrygend, dankt B. en W. en vooral den secretaris voor een begrooting die kloppend gemaakt is zonder belasting- verhoogiug. Wat de opmerkingen van den heer Tol betreft stelt de commissie voor, deze punt voor punt te behandeleu. De commissie vraagt de consumptie, die voorheen geleverd werd door Zandee, thans te betrekken van Van der Werf. De Voorzitter zegt dat dit reeds gebeurt en in bet vervolg kan bljjven geschieden, Dan wordt de begrooting hoofdstuksge- wljze behandeld. Bij Hoofdstuk 2 der Uitgaven maakt de heer Tol de opmerking, dat hy gaarne het presentiegeld der raadsleden van 12,60 per jaar gebracht zag op 2,60 per zitting. Men moet er geen schade van hebben. De heer van Nieuwenhuizen zegt dat men er ook iets voor over moet hebben, 't is een eerepost. De heer Kort kaD de redeneering van den heer Tol wel beamen en als de tijden zoo goed waren dan ze nu slecht zyD, zou spr. er voor zijn. Nu moet er zooveel mogeiyk bezuinigd worden. Het ligt dan op den weg van de groep of partywaarvan men afgevaar digd is om hun afgevaardigden te steunen. De heer van Dyke is het wel met Tol eens, doch nu er bezuinigd moet worden is spr. er niet voor zijn eigen salaris op te voeren. Het voorstel van den heer Tol wordt daarna verworpen. Voor stemden de heeren van 't Hoff en Tol. De heer Tol stelt voor een dubbel abon nement op de „Gemeentestem" te nemen, teneinde het tweede ex. te laten circuleeren by de raadsleden. Dit wordt aangenomen. Dan verzoekt de heer Tol in het vervolg ieder lid van den Raad een afschrift van de begrooting te zenden. De Voorzitter zegt dat dit veel werk en kosten mee zal brengen. Het is toch niet zoo lastig om eens naar het secretarie te bomen om de begrooting in te zien. De heer Tol vindt het nuttig dat meD er een beeft. Hij zou er ook genoegen mee nemen ais er b.v. een over gemaakt werd, die bij de leden circuleerde. Er zal nader bezien worden, wat erin deze richting gedaan kan worden. Bij Hoofdstuk 8, Openbare veiligheid, ver zoekt den heer van 't Hoff het salaris te ver- hoogen van den nachtwacht. Dit is thans 12,— per week. Die man heeft 49 uur dienst, zoodat hij 25 cent per uur verdient. De Voorzitter verzoekt den heer van 't Hoff zijn voorstel nog even te willen aanhóuden iD verband met een ander voorstel dat van de zyde van B. en W. naar voren gebracht zal worden. De heer van 't Hoff gaat hier mee aecoord. Bij Hoofdstuk 4 stelt de heer van 't Hoff voor, dat de gemeente in droge tijden tegen matigen prijs drinkwater ter beschikking stelt Het gedeelte van Kralingen te Dirksland, dat bij Meiissant behoort, kan van de gemeente Dirksland geen water krijgen. De Voorzitter zegt dat er naar een middel uitgezien zal worden om ook Kralingen zoo goedkoop mogelijk van water te voorzien. Hoofdstuk 5 Volkshuisvesting. De heer Tol heeft een onderzoek ingesteld naar de per- ceelen Voorstraat 250, 251, 252, 253, Molen dijk 334, 335, 303, 303a en 249; Achterweg 282. Spr. vindt dit woningen, die niet langer zoo geëxploiteerd kunnen worden, en wil déze voordragen aan de gezondheidscommissie ter onderzoek. Acht de commissie ze onbewoon baar, dan wil spr. gebruik maken van de z.g. regeeringscirculaire waardoor het mogelijk is met regeeringssteun nieuwe huizen te bouwen. Verder licht spr. toe hoe de genoemde woningen er van binnen uitzien. Vooral legt spr. den nadruk op de woning van den heer van der Mast, wat gewoonweg een krot is. Bovendien is de huur nog veel te hoog. Als men nieuwe woningen bouwt heeft de gemeente nooit geen risico, daar de rente en aflossing worden verdisconteerd in de huur. Spr. wou toch op de begrooting een post van 150 zetten voor een eventueel exploitatie tekort. De heer van Dijke vraagt of er over de ge meentewoningen klachten binnenkomen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer van Dijke zegt dat er bij de door den heer Tol genoemde nummers woningen zijn, waar slechts één man in woont. Deze ver langen niet eens een groote woning. Het geval van der Mast, dat de heer Tol opgenoemd heeft is volgens spr. zijn eigen schuld. Door zijn onpasselijk gedrag is hij er toe genoodzaakt geworden in zoon krot terecht te komen, ondanks de waarschuwingen van B. en W., daar er destijds nog twee goede huizen waren. Aan de andere woningen zal wel iets haperen, maar alle menschen zijn niet bij machte om in een royaal huis te wonen. De voorsteller is in zoo'n conditie, dat hij in een royaal huis kan wonen, doch dat kunnen alle menschen niet. Zij kunnen niet zoo'n hooge huur be talen. De heer Tol rekent voor dat de huur van de eventueeie nieuwe huizen hoogstens 2,75 zal bedragen. Er zou dan een opschuiving plaats kunnen hebben, b.v. van menschen die in een wat beter huis wilden. Zij konden dan in de nieuwe, terwijl de anderen dan in hun vrijkomende huizen konden. De heer van Nieuwenhuizen vraagt of er niet te praten is met de eigenaars om de woningen te verbeteren. De heer Tol zegt dat dan de huur nog hooger zou worden. De heer van Dijke gelooft niet dat er zoo gemakkelijk een opschuiving plaats zal heb ben. De tijd is er te slecht voor. De lieer Tol beaamt dit, docli meent dat de crisis ook weer een hoogtepunt bereiken zal. Het voorstel van den lieer Tol wordt hierna verworpen niet alleen de stemmen van de heeren van 't Hoff en Tol voor. Hoofdstuk 6. Openbare werken. De lieer van 't Hoff vraagt plaatsing van een tweetal Urinoirs te Kralingen. B. en W. zijn hiertoe niet onwillig; alleen is liet moeilijk een geschikte plaats te vinden. Besloten wordt een oplossing hiervoor te zoeken. De lieer van 't Hoff spreekt ook over ge- meentereiniging te Kralingen. De Voorzitter antwoordt dat dit bij B. en W. in behandeling is. De lieer Tol spreekt over de aanschaffing van een lijkwagen. Spr. meent dat hiervoor 1000,noodig zal zijn en wil de aflossing bepalen op 100,per jaar. De Voorzitter antwoordt dat dit ook reeds in B. en W. besproken is, doch voor Melissant duur uit zal komen. Beter was liet dat ge tracht zou worden met den lijkwagenverhuur- der te Dirksland een overeenkomst te krijgen om hier te komen begraven. Dan was liet voor dien man ook meer loonend. De lieer Tol kan zich hiermee vereenigen, dat er in die richting gewerkt zal worden. Hoofdstuk 8. Onderwijs. De lieer Tol had een post van 25,op de begrooting willen plaatsen voor den school artsendienst. Gezien dit reeds behandeld is, ziet de lieer Tol liet nut er niet van in dit te handhaven, zoodat hij dit intrekt. De lieer Tol heeft verder een voorstel om kinderen van behoeftige ouders van kleeding en schoeisel te voorzien. De heer van Dijke verklaart er zicli tegen. Elk ouder moet zelf voor kleeding en schoei sel zorgen. Kunnen zij dit niet, dan moeten die ouders door particulieren of de kerk ge steund worden. Schieten die tekort, dan eerst moet de gemeente in aanmerking komen. De heer Tol zegt dat art. 36 der leerplicht wet er de bevoegdheid toe geeft. Er wordt ook veel gebruik van gemaakt. Het is een onderwijsbelang. De heer van Dijke zegt dat er at staats bemoeiing genoeg is. Het voorstel van den heer Tol wordt ver worpen met zijn stem en die van den heer van 't Hoff voor. Hoofdstuk 9. Ondersteuning behoeftigen en werkloozen. De heer Tol voorziet een groote werkloos heid en wil buiten den post van 1500, voor werkverschaffing nog 1000,op de begrooting brengen voor steun ais de werk verschaffing afgeloopen zal zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bezig zijn een werk van omvang te zoeken en hoopt dat 1500,voldoende zal zijn. De heer Tol meent dat alles in het werk gesteld zal moeten worden om de menschen behoorlijk te helpen. Nu is er reeds groote werkeloosheid. De voorzitter zegt, dat wanneer het werk afgeloopen is, men altijd nog zien kan hoe men zal steunen. De heer Tol wil evenwel een afzonderlijke post voor steun en kindertoeslag. Aan de ge- organiseerden kan dan zooveel bij hun steun uit de werkloozen kas worden bijgepast, dat zij een bedrag ontvangen gelijk aan hetgeen anders met werken verdiend wordt. De heer Struijk meent dat de georganiseer- den dan voorgetrokken worden. De heer Tol zegt dat dat wel mag ook. De heer Struijk zegt den heer Tol dat er Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap in zijn vaandel staat. Dit is dan niet in orde. Men dwingt de ongeorganiseerden tot organisatie, zoodat er dus van vrijheid geen sprake kan zijn. Ook komt dat niet overeen met de ge lijkheid. De heer Tol zegt de ongeorganiseerden niet uit te sluiten, doch georganiseerden voor te trekken. Zij betalen steeds hun contributie, dus hebben ook recht op een grooter uit- keering. De Voorzitter is ook voor organisatie. De menschen moesten beter begrijpen, dat ze door organisatie zichzelf dienen. De heer Struijk wil niemand dwingen te organiseeren. De heer Vogelaar wil de eventueel te ver- leenen steun uit de reserve nemen indien dit noodig mocht zijn. De Voorzitter zegt dat het nut van liet voorstel van den heer Tol hierin zit, dat de menschen aangespoord worden tot organisa tie. Het zou niet goed zijn als een ongeorgani- j seerde evenveel ontving als een georganiseerde. De georganiseerde heeft gespaard, de ongeor- ganiseerde niet. Indien ze evenveel ontvangen zou dit onbillijk zijn. De georganiseerden zouden dan met hun sparen niets opschieten. I Ze zouden gaan zeggen: Wij sparen ook niet meer. De heer Tol vindt dat hij geen aanleiding gegeven heeft, dat Struijk dat gezegde bezigde over Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. De heer Struijk zegt dat niet zoo kwaad bedoeld te hebben, maar liet is toch logisch, dat, wanneer men iemand wil dwingen zich te organiseeren, men niet meer van Vrijheid spreken kan. De heer van Dijke zegt dat hij in geen twee jaar iets verdiend heeft. Spr. gaat met zijn noodeti naar God toe en niet naar het ge meentehuis. Gelukkig leeft dat er nog. Spr. noemt de organisatie de kiem van de revolu- j tie. Spr. vraagt of er voor die 1500,ook productief werk verricht zal worden. De Voorzitter antwoordt bevestigend, docli wil nog niet zeggen wat er gedaan zal worden. De heer Vogelaar vindt het jammer dat de heer Tol met zijn voorstel gekomen is. De heer Tol vindt zich niet verantwoord, als die post niet op de begrooting komt. De heer van Dijke voerl nog aan dat de gemeente geen werkgeversinstituut is. Er is nog een bezwaar. Er zijn boeren die anders 6 of 7 mensehen aan 't werk zouden houden en die nu, als er werk aan de gemeente is, er nog enkele van zullen bedanken omdat ze dan daar werk kunnen krijgen. De Voorzitter brengt liet voorstel van den lieer Tol daarna in stemming. Tiet wordt ver worpen, met de stemmen van den voorsteller en den lieer van 't Hof voor. Dan spreekt de lieer Tol over een commissie voor werkverschaffing, werkverdeeling en werk verruiming. De voorzitter zegt dat er zoo'n commissie ai bestaat. De lieer Tol zegt dit niet geweten te hebben. Bij hoofdstuk 8 der inkomsten merkt de lieer Tol op, dat hij te zijner tijd inet een voor stel komen zal om de schoolgeldregeling te herzien. Hoofdstuk 12. Belastingen. De heer Tol zegt ter dekking van de posten die hij op de begrooting brengen wou 10 op centen op de gemeentefondsbelasting en 50 opcenten op de. vermogensbelasting te willen heffen. De Voorzitter is het niet met den heer Tol eens. in de eerste plaats zijn de voorstellen van den lieer Tol niet aangenomen, zoodat er practiscli geen verandering in de begrooting komt. Ten tweede is het niet voorzichtig in dezen tijd met belastingverhooging te komen. Men moet bezuinigen door minder uit te geven, maar niet trachten meer te ontvangen. De heer Tol acht z'n ingediende voorstellen van zoo'n belang, dat hij een weg aan moet wijzen waaruit die bedragen geput zouden kunnen worden. De lieer Nieuwenhuizen merkt op, dat Melis- sant alleen bestaan moet van belastingen. Buitengewone inkomsten zooals Havengeld enz. hebben wij hier niet. De heer Tol wil toch 50 opcenten op de vermogensbelasting heffen. Na eenige discussie wordt het voorstel van den heer Tol verworpen met de stem van den voorsteller en die van den heer van 't Hoff voor De gemeentebegrooting wordt hierna vast gesteld op een ontvang en uitgaaf van f 59.762,83. De heeren Tol en van 't Hoff kunnen hun stem niet geven tot goedkeuring van de be grooting, daar zij zich niet verantwoord achten als de door hun voorgestelde posten niet in de begrooting opgenomen worden. De overige heeren stemden voor goedkeuring der begrooting. De begrooting van liet Armbestuur wordt ook goedgekeurd. Een wijziging in de begrooting wordt goed gekeurd. In de Rondvraag informeert de heer van Dijke of het in de Politieverordening niet verboden is de café's op Zondag open te houden. De Voorzitter meent dat ze enkele uren open mogen zijn. De heer van Dijke zegt dat die tijd dan wei eens overtreden zal worden. Hij is wel eens bang, dat, wanneer hij langs het café van Dijke komt, de biljartballen tegen zijn hoofd zullen vliegen. De Voorzitter zal dit nader onderzoeken. De heer Tol klaagt over den slechten toe stand van den Binnenweg. De Voorzitter zegt dat enkele menschen niet willen dat de zaak daar opgeruimd wordt. Zij willen van de gemeente plukken, door voor het strookje grond, waar nu toch een hekje of zooiets voor staat nog een bedrag te vragen. Het is evenwel grond waar die menschen niets aan hebben. Het zou er van opknappen als er trottoir gemaakt werd en de waarde van hun panden verlioogen. Ze moesten dien grond gratis afstaan, doch ze willen niet. Den heer Tol zit de uitdrukking van Struijk over Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap nog dwars. Hij verzoekt den heer Struijk dit terug te willen nemen. De heer Struijk wil wel zijn uitdrukking over de gelijkheid terug nemen, docli niet over de vrijheid. Hij meent dat de vrijheid door den heer Tol beknot wordt, door de men schen te dwingen tot organisatie. De heer Tol zegt niet te willen dwingen, doch alleen de georganiseerden voor te trekken. Dan sluiting. UELLEVOETSLUIS. Het Rljks-politievaartuig SP. IX ge stationeerd te Veere is op Kykswerf alhier aan gekomen voor het jaarlijks onderhoud. De Kanonneerboot H. M. Balder en het Marine-zwemschip zijn beide op Rijks werf aan gekomen. De eerste om te dokken en het tweede om te worden opgelegd. RUCKANJE. De Volksbibliotheek, eoD ai zoo oude instelling hier is Zaterdag 17 Oc tober geopend. Dank zy een subsidie van den Gemeenteraad kan z(j de bibliotheek weer met een nieuwe collectie boeken ver rijken. Zeer zeker zal het aantal lezei s (ressen) evenals iederen winter weer groot zijn. Het kiescollege der Ned. Herv. kerk bracht heden een beroep uit op ds. O. P. Peysel predikant te Beusichem. Onder leiding van den Voorzitter van het fanfarecorps „Ons Genoegen" vergaderde heden het Bestuur met eenige leden, eere- leden en commissarissen, die zich bizonder onderscheiden hadden b(j het in Augustus gehouden concours dat volgens don voorz uitstekend slaagde zoowel door de uitste kende organisatie als door de toevloed van gezelschappen en vreemdelingen. De Secretaris-PenniDgmeester de HeerA. Man in 't Veld deelde mede dat 't batig slot 471 bedroeg. Hem werd dankgezegd voor de enorme werkzaamheden weer by dit concours verricht en hem een marmeren inktatel als biyk van waardeering overban-. digd. De voorzitrer dadkte tenslotte allen die tot 't welslagen hadden medegewerkt. NOU MEER FRAUDE HIJ HEN PENSIOENRAAD, Weer een arrestatie. Verduistering van j' 10.000. liet onderzoek wordt voortgezet. In verband met onregelmatigheden by den Pensioenraad te 's-Gravenhage gepleegd, is op grond van een door don Raad ingesteld onderzoek, een tweede verdachte, de schry ver Ie klasse R.. in verzekerde bewaring gosteld. R. heeft een bekentenis afgelegd. Naar het zich thans laat aanzien beloopt het door hem verduisterde bedrag i 10.600. In hoeverre medeplichtigheid met den ver dachte Z. bestaat, is nog niet opgehelderd. Het onderzoek naar deze fraudes, die op zeer gecomplimeerde wyze blyken gepleegd te zyn, is nog in vollen gang. Do vulsche munters te Rotterdam. In verband met de valsclie muntersaffaire, waarvoor dezer dagen twee manneD entwee vrouwen alhier zyn aangehouden, heeft de politie gistermorgen op den Linker Maasoever een vijftal huiszoekingen gedaan. Daarna is aangehouden de 30-jarige Th. K. wonende in den Bloemhof. Bij de huiszoekingen is verder een en ander in beslag genomen In verband met het verdere onderzoek kon de politie verder nog geen nadere mededeelin- gen omtrent deze zaak doen. Het onderzoek wordt nog verder voortgezet. „GRENSINCIDENT" TE EMMEN. EMMEN, 22 Oct. Sedert meer dan tien dagen wordt door het Ambtsgerecht te Mep pen gevangen gehouden de winkelierszoon J. W. uit Zwartemeer (gem. Emmen) wiens aanhouding berust op maatregelen die aan Duitsche zijde genomen worden ter beteu geling der smokkelarij. Tal van winkeliers langs de grens verkoopen veel artikelen aan Duitscbers, waarvan de invoer in Duitschland verboden is of die zwaar belast en daarom gesmokkeld worden. Duitsche autoriteiten hebben nu, naar gebleken is een lijst aan gelegd van Nederlandsche handelaren, die zoodra zij om welke redenen dan ook de grens overschrijden zullen worden gearre steerd, onder beschuldiging van medeplich tigheid aan verboden invoer van waren. Genoemde J. W. nu is het eerste slachtoffer van dit Duitsche optreden. De vraag is echter of een door een Nederlander op Nederlandsch grondgebied begane handeling, welke voor de Nederlandsche wet niet strafbaar is, door den Duitschen rechter gestraft mag worden. De Nederlandsche wet toch verbiedt geens zins het verkoopen van waren welker invoer in Duitschland verboden is. Wat Duitschers die op ons grensgebied die waren komen koopen, daarmede verder doen komt niet voor verantwoording van den Nederlandschen verkooper. De burgemeester van Emmen, mr. J. L. Bouma, heeft reeds pogingen aangewend om te bewerken dat J. W. in vrijheid gesteld wordt., doch hij is daarin nog niet geslaagd. Thans heeft de burgemeester de tusschen- komst van den minister van Buiten!. Zaken ingeroepen. SNEEUWSTORM IN WEST-POLEN. POSEN, 22 Oct. In de nabijheid van Kempen heeft gisteren een hevige sneeuw storm gewoed, waardoor het land met een sneeuwlaag van 10 cM. dikte werd bedekt. Het telefoon- en telegraafverkeer ondervond eenige vertraging. LIJDELIJK VERZET VAN BEAMBTEN TE WARSCHAU. Wegens de ongeregelde salarisbefaliug. WARSCHAU, 22 Oct. De ambtenaren en liet gemeentepersoneei hebben besloten van hedenmorgen af lijdelijk verzet te plegen. De bonden van gemeentepersoneei en gemeente ambtenaren hebben huil leden opdracht ge geven zicli wel naar liun werkzaamheden en bureaux te begeven, doch geen practiscli werk te verrichten. Slechts de allernoodzakelijkste bedrijven worden gaande gehouden. De ambte naren en liet gemeentepersoneei verklaren, dat hun actie gericht is tegen de onregelmatige en vertraagde betaling hunner loonen en tegen liet sluiten van eenige stedelijke bedrijven. KUNSTJES EN AARDIGHEDEN. Een verrassende goocheltoer. Een gulden laten smelten. Men moet nu eerst zelf een vaische gulden maken. Men neemt daartoe 6 gram bismuth, 6 gram lood en 2\ gram tin, smelt dat samen en giet het in een vorm, die men verkrijgt door een gulden af te drukken in klei. Men vraagt van een der toeschouwers een gulden en onder wat gepraat verwisselt men die met de zelf gemaakte. Do laatste wordt in een glas met water gedompeld en smelt, tot verbazing der toeschouwers en angst van den eigenaar. Men gooit een doek over de bak, houdt de hand, waarin de echte gulden, onder de bak en toovert die weer te voor- schijn. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIEN van 16 regels 1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienetaanbiedingen en Dienstaanvragec f 1per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elite regel meer 15 cent. Week-revue. Binnenland. Sinds enkele weken worden er in Brabant en Limburg groote hoeveelheden Belgisch wittebrood ingevoerd en wel tegen zoodanig lage prijzen, dat de Nederlandsche bakkers daartegen onmogelijk kunnen concurreeren. Niet alleen zijn de bloemprijzen in België aanmerkelijk lager dan hier, de Belgen zijn gespeend gebleven van een dure en onprac- tische Tarwewet zooals hier, doch bovendien zijn ook de ioonen aldaar ongeveer 40 lager. De invoer van dit goedkoope Belgische witte brood neemt voortdurend grooteren omvang aan en zeifs worden nu te Rotterdam dagelijks per auto duizenden brooden van Antwerpen aangevoerd en te Rotterdam verkocht 7 cent beneden de broodprijzen der Rotterdamsche bakkers. De belangstelling voor dit goedkoope brood is te Rotterdam zóó groot, dat honder den liefhebbers in queue staan voor de winkels waar het Belgische brood te verkrijgen is. De Rotterdamsche bakkers, niet in staat om tegen dit Belgische brood te concurreeren, hebben zich telegrafisch tot den minister president gewend en om spoedige interventie verzocht. Voor den consument en voor de landbouwers eveneens, zou het heel wat beter zijn wanneer de tegenwoordige Tarwewet werd ingetrokken en de boeren een teeitpremie werd toegekend. Dan alleen zou de steun den boeren geheel ten goede komen en het publiek tegen lagere prijzen brood betrekken. Begin dezer week is te Den Haag aange houden en naar Rotterdam overgebracht Jhr. J. F. B. v. d. B., verdacht van verduistering van een bedrag van omstreeks zeven ton, zulks ten nadeele van de Rotterdamsche assu rantiefirma N. E. Kröller en Co. Jhr. v. d. B. was tot voor kort firmant van de gedupeerde firma docli in verband met door hem gepleegde onregelmatigheden genoodzaakt uit de firma te treden. Nadien is gebleken dat het ver duisterde bedrag aanmerkelijk grooter was dan aanvankelijk werd vermoed, waarna een aangifte bij de politie is ingediend. Volgens een mededeeling van den Fascisten- bond is het archief der Communistische Partij Holland in handen der fascisten gevallen. Dit archief, bestaande uit 6 koffers met documen ten, zal worden gepubliceerd. Een verslag gever van De Tijd is in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in deze interessante docu menten. Uit zijn artikel blijkt o.m. dat De Tribune jaarlijks door Moskou wordt onder steund met een bedrag van een ton, doch tevens, dat sommige Hollandsche commu nisten daarvan ai te rijkelijk hun zak hebben gespekt. Maar Moskou doet niets voor niets en zoo moeten de Hollandsche communisten zich als contra-prestatie hebben verbonden onlusten te verwekken, leger en vloot onbe trouwbaar te maken of Nederland op andere wijze te verraden. Verrassend zijn deze ont hul,ingen allerminst. Dat Moskou jaarlijks zijn buitenlandsche filialen rijkelijk met geid steunt is reeds lang bekend en zulks staat ononv stootelijk vast. Het Nederlandsche filiaal van Aioskou, waarvoor de heeren Lou de Visser en David Wijnkoop een slaafsche gehoorzaam heid aan de steun van M De reeks bi licdc-n elkaar spreking van politiek en ec lang. Dezer J premier, verd 20 Franschej ver gebracht1 ka vertoefdeil ltaliaanscheil Het bezoel evenals zoovJ schen leide/iJ taat opgelevl keuveld ovej blenien en li de constatee Frankrijk al: wenschen te in de oogen winning voo. liet bekende herziening d is, waarbij nii doch dat ee moratorium belangbebbei| nemen. Dit laatste stellen tot ve verleende m Duitschland Frankrijk eer mogendliedei Alle buiter Fransche, b( besprekingen gunstig, niet] Daitscliers 1 een beteren gekoesterd, in Amerika tegenover d journalisten menig Duits Senator Bor commissie v heden heeft daan op het wel op de h< inhoud van Herziening is noodzakef ziening of c wijze zal ges Europa is bepalingen i den opgehev corridor moi Duitschland garije aange gemaakt wor FEUiLLFTOM. 2ANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P, D. Bolle) 14) De liefde, die hij haar toedroeg, legde hij het zwijgen op. De oudere broers begrepen haar niet; de jaloezie van Kate, haar zuster, was over gegaan in openlijke vijandschap, al had zij onder deze omstandigheden minder te lijden, omdat het meisje na haar huwelijk zelden thuis kwam. Sewell McAdam, de -man van haar's vaders keuze, had zich door haar onverschilligheid niet in het minst laten ontmoedigen. Den laatsten keer, toen haar vader het huwelijk met McAdam ter sprake bracht, had hij gerept van verplichtingen tegenover de MncAdams. Maar moer nog hinderde haar het feit, dat haar vader groote zaken deed met Less Setter; hij handelde in vee, in land, in paarden en kocht hypotheken op van kleine ranchers, die door dc ongekende droogte niet in staat waren, hun verplichtingen na te komen. Ina had heel wat meer afgeluisterd dan voor haar ooren bestemd was. Less Setter bleek de man te zijn, om wien, bij al deze transacties, alles draaide, maar haar vader verstrekte het geld. Setters drastische maatregelen hadden tal van ranchers reeds ten ondergang gebracht. Zeker, Blaine had dc wet op zijn hand, doch de publieke opinie in Har de voorspoed compagnon, kregen. Op een moi^ Blaine aan, d. I de zomermaaiï terrein aan h® ,,Het is een vn niet geschikt 1 paar tenten \w „Wij gaan m als het in del krijg binnenkil Wilde Ganzeil het voor ons maken. Het is[* en is dus veel worden onderj vormt het get® hier in de bul zal probcerenfl mislukken, dj hoop, dat jell gauw mogeiijj Marvie's all alleen waren, zielden. „Zeg River is iets verder dan ha oogen straald vol bronnen zekerde de kn wijzen." ina bloosde H op haar wan{

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 6