iNSCHE HUIS" otografie [■Middelharnis ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD (EERENBAAI fT 91, Hoek MEENT 2 Telefoon 15424. fuin en zwart Dames en Heeien f 10.50 ntels en cape's f 15.50 EREN beslist kleefvrij DRIJFSKLEEDING, irzen in alle modellen. 4NSCHE HUIS" DER PLAAT No. 99 24 Oct. 1931 Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 OCTOBER 1931, 6^2 ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS [iet a.s. Winterseizoen |ikelen dat het haar onmogelijk dan ook maar een greep van EN voerd I fietshandschoenen Irdf 1.39 |et rolkraag t 4.95 wolkraag en patent- f 6.25 f 11.50, f 8.50 f 5.50, f 2.95 f 1.50 in fietspijpen f 2.90 i voor H.H.Rheumatiek- ansche leger f 2.95. re ONDERGOED f 1.95 ERGOED f 2.25. edrijven. NDSCHOENEN voor ïeën, bij afname korting. tikelen, komt echter naar /lEENT 2- ROTTERDAM 15424. lagen van 8-^8 uur. ot 10, uur. Juliana v. Stolberglaan PRES VOOR KEURIG 3EBIED, BRU1DSP0R- :PEN ONBERISPELIJK NAMEN zijn allerliefst END, Naar Sarrasani. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is een boottocht georganiseerd, waardoor wij eilandbewoners in de gelegen heid zjjn, zonder een nacht te moeten over blijven, het grootste circus te bezoeken. Uit de deelneming op dit moment staat vrijwel vast dat de tocht kan doorgaan.Echter hoe meer passagiers hoegoedkooper de kosten voor ons allen zullen zjjn. Velen hebben anders geen gelegenheid een dergelijk circus te bezoeken, laten daarom ook allen die er iets voor voelen dezen opzet helpen slagen. Geef U direct op. Voor alles wordt gezorgd, dus de reisgelegenheid, het vervoer van de boot naar het circus en omgekeerd, alsmede voor da plaatskaarten van het circus. Niemand zal spijt hebben dezen tocht te hebben medegemaakt. Wanneer wij de recen cies zien in de dagbladen van de eerste voor stelling te Rotterdam, dan belooft het een schitterende avond te worden, en op welke andere wijze U ook een bezoek aan Sarrasani wil brengen, zal U meer kosten. Op deze coöp. wijze zijn de kosten gering. Wek Uw kennissen op mee te gaan, hoe meer zielen hoe voordeeliger en gezelliger, te meer, omdat een der bestaande geriefe lijke stoombooten gecharterd zal worden en buffet aan boord is. MIDDELHARNIS. Mej J.B is deze week naar het Diaconessenhuis te Rotterdam ver trokken tot het ondergaan van eene operatie. Bedankt voor het beroep naar deChr Geref. gemeente alhier door ds. J. *W. van Rhee uit Barendrecbt. De stoffeerder A. Albregts had het on geluk met het aan gang maken van een auto, dat de zwegel terugsloeg en deze met zulk een kracht tegen zijn pols kwam dat dit lichaamsdeel brak. Het woon- en winkelhuis aan den Oostdijk, van mej. de wed. J.Smit-Nipius, dat j.l. week werd ingezet op 980 door dhr. Kr. Westplate alhier, is bij de deze week gehouden afslag aangeloopen. Donderdagmorgen is onder poiitiege- leide van hier vervoerd een jeugdig vrou welijk persoon, afkomstig uit Hoogeveen, wier opsporing, aanhouding en opzending per radio was verzocht. SPORTNIEUWS. VOETBAL. A.s. Zondag zullen de beide Flakkee-ploe gen in Rotterdam moeten spelen. Flakkee I heeft het genoegen om Saturnus te ont moeten een strijd aldus tusschen de num mers 3 en 4 van de momenteels ranglijst; tja, we houden het er voor dat Flakkee de gelpspel-specialist dit jaar de punt jes zal deelen met Saturnus, hoewel we Flakkee wél in staat achten om Saturnus een nederlaag op diens terrein toe te bren gen. De wedstrijd begint om 12 uur onge veer, terrein Hooge Boomen. 9 Flakkee II heeft als tegenstandster Steeds Volharden III, die ze thuis al heeft gehad en toen met een verpletterende nederlaag naar Rotterdam terug stuurde. Om nu de puntjes binnen te halen zal er hard aange pakt moeten worden, maar toch houden we het er voor dat Flakkee II met de zege naar huis komt! J. B. KORFBAL. Het seizoen op Flakkee is afgeloopen, de Flakkeesche ploegen ztjn voorloopig uitge speeld en de eindstand der competitie is: gesp. ÖD "3 ön Verl. a 3 O. voor tegen Gem. Weest Kwiek 6 6 0 0 12 33 10 2 G. 0. K. V.. 6 2 2 2 6 11 7 I Excelsior 6 0 3 3 3 13 15 0,50 D. I. 0. 6 1 I 4 3 15 30 0,50 Centraio Veiling voor Goeroe &Overflakkee te Midilelharnis. Veiling van Woensdag 21 October 1931. Bloemkool 4,70 tot ƒ9,- per 100 stuks. Savoye kool ƒ3,— tot 3,80 p. lOOstuks. Roode kool 1,70 per 100 stuks. Witte kool ƒ1,10 tot ƒ2,- per lOOstuks. Knollen 1,20 per 100 k.g. Andijvie ƒ0,80 tot ƒ2,80 per 100 krop. Sla 0,50 tot 1,- per 100 krop. Selderij ƒ3,— per 100 bos. Spruiten 8,50 tot. 9,60 per 100 k.g. Enk. princessen ƒ28,- tot p 100 k.g. Stoksnljboonen (Kas) 31,— p. 100 k.g. Peren: William Duches 16,- per 100 k.g. Bezie van Schonau 10.40 per 100 k.g. Stoofperen ƒ5,50 tot 7,- per 100 k.g. Gieser Wildeman 4,70 t. ƒ11,— p. 100 k.g. Kleiporen ƒ5,50 tot 13,- per 100 k.g. Bergamotten ƒ5,— tot 7,50 per 100 k.g. Ponsperen 4,80 per 100 k.g. Appelen Goudreinet 4,50 tot 18,— per 100 k.g. Bellefleur 10,50 per 100 k.g. Bismarck 3,50 tot 12, - per 100 k g. Bloemzoete ƒ7,— tot ƒ19,— por 100 k.g. Grauwzoete reiuet 3,20 tot 8,20 per 100 k g. Druiven 19,10 tot 21,10 per 100 pond. Tomaten 10,— per 100 pond. Meloenen 0,19 tot 0,28 per stuk. Veiling vun Uondardag 22 October 1931. Kipeiereu 46-60 K.G. 4,— tot 5,15. Idem 58-60 6,80 tot 7, Idem bruin 60 6,95 tot 7,15. Eeudeieren6,20 tot Alles per 100 stuks. Aanvoer 7.000 eieren. Uienvoiling. GROVE 1,45 tot 1,54 GEWONE. 1,61 tot 1,66 DRIELINGEN 1,05 tot -,- PICKLERS 2,93 Alles per- en inclusief de baal. Aanvoer 25.150 k.g. *S0MMELS1)IJK. Onze vroegere dorpsge noot, de heer A. van Hemert., is bevorderd tot commies bij de Weeskamer, en overge plaatst naar Malang. Maandag 26 October a.s. noemt de Nutsbibliotheek weer een aanvang. Liefhebbers van Lectuur kunnen, evenals vorige jaren, iederen Maandag van 6 tot 7 uur boeken ter lezing ontvangen in het beneden-lokaal van den Doele. Wij brengen in herinnering, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Sommelsdtjk wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Biielle vóór 29 October 1931. Tegen de arbeiders eventueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Door beurtschipper A. Verscheliing is onderhands gekocht het woonhuis van de Wed. J. Groenendijk, staande aan den Oost- dijk alhier. Uit deze Gemeente zijn deze week ver voerd 2650 H.L. aardappelen, 2100 H.L. uien en 1000 H.L. paardepeen. Prijzen waren voor aardappelen f 2,40, uien 1,40 a 1,50, paardepeen 1,20 per H.L. Vorige week stonden bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling dezer Gemeente 8 werklooze arbeiders ingeschreven. DIRKSLAND. Op de Beurs van j.l. Don derdag werd besteed voor: Aardappels ƒ2,75, Uien 1,75 en peen ƒ1,— per H.L. Eerste kwaliteit schokkererwten gingen tot ƒ20,- por 100 k.g. De boeren zijn weinig geneigd aardappels en uien te verkoopen omdat de markt daarvan stijgende is. Uien worden veel in de z.g.n. roest verkocht. Naar we vernemen heeft de Burge meester geweigerd toestemming te geven tot het houden van een danscursus. Dit principieel besluit heeft een gedeelte der bevolking zeer gegriefd. Op den hoek van Zomerstraat en Paar denmarktstraat bouwt de Heer J. Gestel een zeer mooi modern winkelhuis. De oude lin deboom voor het oude huis is weg waardoor weer een typisch dorpsgezicht is verdwenen al zal het nieuwe gebouw veel vergoeden. Op initiatief van de Afd. Middelharnis Sommelsdijk van de landelijke bond „Volks onderwijs," werd j.l. Woensdag een openbare vergadering belegd in „Odeon." Toen de Heer Rienks, de bekende kampioen voor hef Openbaar onderwijs, de verg. opende, kon hij met vreugde constateeren dat de groote zaal zoo goed als vol was. Hij heette allen wel kom en inzonderheid het kinderkoor „Excel sior" dat bereid was gevonden enkele nummers ten beste te geven. Spreker deelde voorts mede dat hij aan Ds. v. d. Wal alhier een verzoek had gericht dezen avond, naar aanleiding van hetgeen zou wor den besproken, te komen debatteercn. De Heer v. d. Wal schreef echter een beleefd briefje terug dat hij op het aanbod niet kon ingaan omdat zijns inziens zoo'n debat onvruchtbaar zou zijn. Dat antwoord had spreker wel ver wacht hoezeer het hem speet dat het geestes zwaard niet eens getrokken kon worden tus schen voor- en tegenstander van Openbaar onderwijs. Wat willen toch de voorstanders van Openbaar onderwijs? Hier in Dirksland is geen schoolstrijd in den vorm zooals men die op vele plaatsen ziet. Doch waakzaamheid is het parool omdat bij iedere wijziging der L. onderwijswet het Open baar onderwijs in liet gedrang komt en daarom is ook in deze plaats een bloeiende afd. van Volksonderwijs gebiedende eisch. De voorstanders van Bijz. onderwijs zijn niet tevredeii met de gelijkstelling met Open baar onderwijs docli zij wenschen uitsluitend Bijz. onderwijs, al willen zij dan nog wel „voor het schuim der natie" een Openbare school geven. Dat echter dc Christenen liet onderling ook niet eens zijn ten opzichte van dc kwaliteit van Bijz. onderwijs, toont spreker aan met te wijzen op Middelharnis waar vroeger alleen een Gereformeerde en een Chr. Nat. school bestond. Dat scheen echter niet voldoende en er werden handteekenen verzameld voor een andere Christelijke school. Op deze lijst teekenden de meeste ouders wiens kinderen reeds op één der Chr. scholen gingen of zouden gaan. De school is er gekomen maar het bleek maar al te waar dat de meeste kinderen van een andere Chr. school kwamen. De Maas- en Scheidebode was er zoo onthutst van dat zij een waarschuwend artikel daarover schreef want de nieuwe Chr. school was immers ge sticht met het doel de Openbare „de nekslag' toe te brengen?,' Wij, voorstanders van Openbaar onderwijs, willen dat niet ten opzichte van de Bijz. school. Dat blijkt alleen al omdat de wet der gelijk stelling gekomen is met medewerking van voor standers van openbaar onderwijs. Wij voeren onzen strijd alleen met het motief dat het openbaar onderwijs superior is en trachten ons doel niet te bereiken met lage middelen zooals in liet andere kamp! Het blad „Volksonderwijs' geeft daarvan sterke staaltjes. De leerlingen der Chr. school worden ge bezigd in dagen der verkiezingen en in Amster dam zongen de kinderen van een R. Kath. school spotliederen op andere politieke partijen. Dat zal men op de Openb. school nooit doen en zal ook hier wel niet gebeuren. De strijd tegen de Openbare school gebeurt hier meer achterbaks en de voorstanders van Openbaar onderwijs strijden met open vizier. Spreker gelooft dat de Bijz. school wel haar hoogtepunt heeft bereikt en bovendien dringt de splijtzwam daar steeds verder door. Ouds hoorn geeft hiervan een fraai voorbeeld. In die gemeente konden n.l. het bestuur der school het niet eens worden over het benoemen van een Hoofd. Daar broeit nu weer een nieuwe school uit. Ook het ontslag aan den bekenden onderwijzer Fedde Schurer is een staaltje van verregaande onverdraagzaamheid. Er zijn nu reeds gemeenten, waarvan spreker er enkele noemt, die 10 scholen hebben bij een aantal inwoners van 5000. Hij roept de ouders op paraat te zijn want de Openb. school wordt van alle kanten belaagd, vooral door de tegen standers die alles in het geheim doen. Behalve in Nieuwe Tonge waar men in een openbare vergadering een Bijz. School wilde stichten. Juist daardoor is dat kunnen worden ver hinderd. De Maas- en Schcldebode schreef hierover dat zij, d.w.z. de voorstanders van Bijz. Onderw., zoo'n stommiteit niet meer moesten uithalen. Op deze rede volgde lang durig applaus. Het kinderkoor, dat vóór de rede een drietal mooie liederen had gezongen betrad ook nu weer het tooneel om nogmaals onder de keurige leiding van meester Meijer drie liederen te zingen en waarvoor de heer Rienks dankte, daar het koor ons mooie oogenblikken had doen beleven. Als nu was het woord aan den heer van Diesen uit Amsterdam, die als inleiding een beeld gaf van de sombere tijden waarin we leven en die geen uitzicht bieden op spoedige verandering. Toch komt na dezen tijd weer een tijd van opleving, al weten we nog niet wanneer. De wereldoorlog scheen ook ondoor- koombaar en spreker, die als journalist op alle fronten heeft geweest, heeft zooveel ellende gezien dat hij meende dat de algemeene onder gang nabij was. Ook aan deze oorlog is een einde gekomen, al zijn de resultaten voor den een beter dan voor den ander. Zoo schijnt de toestand voor het Openbaar onderwijs ook hopeloos, maar ook hier zal de blijde morgen dagen. Het ergste is thans echter dat het peil van 't onderwijs wordt naar be neden gehaald en daartegen hebben we den strijd aan te binden. Het is niet waar wat de z.g.n. Christelijke heeren vertellen dat op de Openb. school wel geleerd, maar niet opgevoed wordt. Alleen op die school wordt de nationale eenheid geleerd, waar ook het verschil in godsdienst of politieke richting is. Geen land ter wereld is er, waar de splitstng zoo sterk is ais in ons land. In Enge land b.v. staat men verbaast als zij hooren dat hier o.a. Christelijke Geitenfokvereeniging en tal van Christelijke sportbonden zijn. Reeds als kind moet men leeren dat we kinderen zijn van één volk die elkanders godsdienst enz. eerbiedigen. Welke meerdere deugden zouden op de Bijz. school meer geleerd worden dan op de Open bare? Spreker meent dat de Openb. school hooger staat ais cultuurinstituut. Dc Openb. school is niet neutraal want zij moet vrij en frank voor haar behoud vechten. Het onderwijs aan kinderen mag geen dingen geven die boven hun begrip gaan en de eerste lager onderwijswet spreekt reeds van op voeding in Christelijke en Maatschappelijke deugden. Niemand wil dat uit de wet halen en spreker geeft thans een definitie wat onder die deugden zijn te verstaan en beriep zicli op uitspraken van Groen van Prinsterer en Tor- becke. De Openbare school is niet anti-gods- dinstig en Gods woord is er niet verboden, zooals vele Christelijke blaadjes willen beweren. Deze schrijvers weten er niets van. en liegen er maar op los. In Eilandeiinieuws wordt de Openb. school zelfs de bakermat genoemd van Socialisme en Communisme. Niets is minder waar, want de voormannen uit de Socialistische beweging hebben voor het. meerendeel hun onderwijs op Christelijke scholen ontvangen o.a. de weth. van Amsterdam, de heer Wibaut, Oudegeest en vele anderen. Spreker kan wel begrijpen dat een leerling van dc Bijz. school vrijdenker wordt en spreker weet dat zoo goed, omdat hijzelf in zijn jeugd is opgepropt met bijbelteksten cn daardoor een poos vrijdenker is geweest, maar later toch weer naar een steunpunt gezocht in dit leven en spreker meent dat hij misschien met meer eerbied in zijn binnenkamer de knie buigt dan de schrijver in Ellandenieuws. In de Openbare school wordt de Godsdienst niet aangetast. Wel andersom en vooral dc Katho lieke Scholen maken zich daar schuldig aan e» laten de Christenen eens goed nagaan wat hun schrijvers over andere godsdienst zeggen. Dc Inspecteur van Ravenstein te Amsterdam heeft op de Openb. School nooit iets gemerkt van propaganda voor een bepaalde richting cn slechts één geval bleek sterk overdreven. In Limburg weigeren echter katholieke onder wijzers het Wilhelmus te laten zingen. Hoe wij bestreden worden blijkt wel uit teekend feit dat zelfs het Communisme in Rusland een gevolg zou zijn van de Openb. school in Nederland. De doopbelofte, waarmee veel geschermd wordt, noemde spreker een verdraaing der waarheid. Door Christenen onderling wordt strijd gevoerd met oneerlijke middelen en spreker las als bewijs daarvan voor een ingezonden stuk in Eilandennicuws waarin een zekere Kalle van Herkingen 2.000, hypotheek op zijn woning vroeg omdat den Heer v. Kempen die hypotheek had opgezegd, daar Kalle niet naar de pijpen van dezen heer wilde dansen. Steun van kerkbesturen hangt dikwijls ten nauwste samen met het bevel de kinderen op een Bijz. school te doen. Gelukkig bezit „Volks onderwijs" een fonds waaruit standvastige ouders gesteund worden als zij voor boven genoemde redenen ondersteuning zouden moe ten missen. De vele Bijz. scholen maken het onderwijs zeer duur, want o.a. in Nijmegen, waar een school was gesticht die ƒ85.000,kostte. Er kwamen slechts 25 kinderen, hoewel geteekend was voor 84. In Amsterdam staat een Bijz. school van 15.000,waar 54 leerlingen zijn. Om zulke dingen tegen te gaan dient men lid te worden van Volksonderwijs. Het is een heilige zaak waarvoor het strijden waard is want het gaat over het opkomend geslacht. Nadat op deze rede met een donderend applaus was geantwoord werd gelegenheid gegeven voor debat. Niemand wenschte daar van gebruik te maken. De Voorzitter vond dat jammer want de tegenstanders kunnen wel lasteren in hun blad maar in liet openbaar geven ze in den regel niet thuis." Hierna werd een tooneelstukje „Dorps- strijd" opgevoerd, welk stuk een prachtig beeld geeft op de bestrijdingsmiddelen die van Christelijke zijde worden gebezigd. Het stukje werd meesterlijk gespeeld en het applaus was meer dan verdiend. Nadat uit een leesboekje van de Openbare School werd aangetoond dat het praatje, dat op die school het woord God niet genoemd mocht worden, een leugen was sloot de Voor zitter met een woord van dank de vergadering en verzocht hen die lid wenschten te worden van „Volksonderwijs" even na te blijven. 3S personen gaven aan dat verzoek gehoor uit welks midden een bestuur werd gekozen n.l. J. Kosten (Voorz.), Weitering (Secr.) L. Brooshoofd ((penn.m.) J. C. de Bonte en joh. Holleman. De nieuwe afdeeling zal trachten het ledental uit te breiden. HERKINGEN. Ter gemeentesecretarie zijn kosteloos formulieren verkrijgbaar gesteld voor de op Maandag 16 November a s. te houden candidaatstelling voor een lid van de kamer van koophandel voor Dordrecht en omstreken (afd. kleinbedrijf). Door P. van Mourik alhier is bij het gemeentebestuur vergunning aangevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwstraat. De omslag van de polderlasten van den polder Klinkerland voor dit jaar bedraagt voor kostbaar land ƒ17, voor vroonland 16,— per Hectare. STELLENDAM, De vorige week werd van bier verzonden 420H L. aardappelen, 300 H.L. uien en 160 H.L koepeen. Dinsdag voer de motorkotter van den heer Jansen, (schipper A. Brinkman) ter garnalenvangst ujt. Nabij het Brouwerha- venschegat, sloeg door de hooge zee het roer stuk. Na veel moeite gelukte het, hetGoe- reesche Gat te bereiken, waar schipper Tanis uit Goedereede het vaartuig op sleeptouw nam en het in de haven binnenbracht. On gelukken kwamen gelukkig niet voor. Door de garnalenvisschers werd vorige week 4 dagen gevischt, gemiddeld werd per dag en per vaartuig 60 K.G. gevangen en aan de pellerijen geleverd. Het land van den heer J. A. Koese heeft in veiling opgebracht: le perceel 1 -18—26 H.A., 2 gem. 172 V.R. door C. Markenstein 1520,- 2e perceel, 18-25 H.A., 2 gem. 172 V.R. door C. Markenstein ƒ1610, Weiland 3e perceel, 0-98-35 H.A. 2 gem. 42£ V.R., door P. Markenstein ƒ1260,- 4e perceel, 0- 98 -35 H.A. 2 gem. 42J V.R. door P. Markenstein 1340,-. OUDDOBP. Met den storm van Dinsdag avond is bij W. Klein een groote boom omgewaaid, gelukkig liep dit zonder onge lukken af. Tegen J. H. en D. V. is als verdacht van Jachtwetovertreding proces-verbaal op gemaakt. De werkman G. van Wp had met het suikerbieten hakken, het ongeluk in een zijner vingers te hakken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Da garnalenvisscher Joh. Moerkeik had het ongeluk zijn geheele vischtuig te verliezen, wat een schadepost is van 200. As Donderdag zal alhier de halfjaar- lpschc veemarkt worden gehouden. NIEUWE TONGE. Ook gedurende dezen winter zal er in de openbare school geen ver volgonderwijs aan kinderen worden gegeven, wat vooral voor degenen, die van school zijn en zich nog verder wenschen te ontwikkelen een leemte is. OUDE TONGK. Voetbal. A.s Zondag 2 uur speelt „Xerxes" tegen „Spido" vanZwarte- waal. Dhr. Adr. Luljendljk had het ongeluk met bietenladen te vallen. HIJ moest zich onmiddellijk onder geneeskundige behande ling stellen. Tot consulent in de vacature ds. Vlas blom in de Ned Herv. Kerk alhier is benoemd dB. Dekker te Nieuwe Tongo. J.lWoensdag botsten twee vrachtauto's, één van Pulleman alhier en de ander van Verolme uit Nieuwe Tonge op elkaar. De wagens bekwamen beiden schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. OOLTGEN8PLAAT. Tot predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen ds S. Govers te Gaanderen. Tegen een zestal ingezetenen is wegens overtreding der Ijkwet proces-verbaal opge maakt. Tot gezworene van de polders De Galathee en Het Rietveld is gekozen de heer G. van Oorschot. VERSLAG van de vergadering van „Het Groene Kruis" te Ooltgensplaat. Donderdagavond vergaderde de Afdeeling Het Groene Kruis", voorzitter de heer L. A. Hobbel. Aanwezig waren 33 leden. De Voorzitter opende met een openings woord, waarin hij opmerkte, dat de vergade ring van „Het Groene Kruis" altijd schaars bezocht wordt. Ditmaal waren echter meerdere opgekomen en hijheetteallenliartelijkwelkom. Hij verklaarde de vergadering voor geopend. De notulen, uitmuntend opgemaakt door den ijverigen secretaris den heer Joh. Bol, werden, onder dank van den voorzitter, zonder op- of aanmerking vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden met over stelpende meerderheid herkozen de heeren P. van den Heuvel, C. W. Kramers en W. Voogd. De rekening 1930 werd in ontvangsten met 3723,en in uitgaven met 1663,75, alzoo met een batig slot van 2059,25, af vorig batig slot 1447,18, dus met een verworven winst van 612,07 vastgesteld. De rekening voor de T.B.C.-bestrijding sloot in ontvangsten en uitgaven met 1187,56. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening 1931 werden door den voor zitter benoemd de heeren A. Klein, Jan van Nieuwaal en Aart van Putten. De begrooting voor het jaar 1932 word vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op ƒ4199,25 Bij de behandeling van den Beschrijvings brief voor de te Rotterdam te houden alge meene vergadering werd besloten goedkeuring te verleenen aan de te nemen maatregelen voor het verplegen van kraamvrouwen "voor on- en minvermogenden. De Centrale zal aan verpleegkosten 2,betalen, terwijl het bedrag voor de afdeeling dan 0,50 per dag zal bedragen. Tot afgevaardigde naar die algemeene ver gadering werd benoemd de heer C. W. Kra mers; tot plaatsvervanger de heer P. van den Heuvel. Door de wijkverpleegster werden van 1 Oc tober 1930 tot 30 September 1931 2184 be zoeken afgelegd in 90 gezinnen. In het gemeen telijk ziekenhuis werd opgenomen 1 patiënte inet 15 verpleegdagen. Geassisteerd werd bij operatie en kunst bewerking 19 maal, Tweemaal werd hulp verleend bij verlossin gen en 6 maal in 't gemeentelijk ziekenhuis. 3 maal werd bijstand geboden bij het ver voeren van patiënten naar een der zieken huizen te Rotterdam. Bij afwezigheid van den dokter werd 4 maal hulp verleend. 7 maal werd de laatste hulp aan overledenen verricht, de brancard, de draagstoel en liet ziekenraam werden respectievelijk 3, I en 1 maal in bruikleen gegeven. Er werden 193 artikelen uitgeleend en 179 terugontvangen. De voorzitter deelde mede, dat de heeren Breuraan de afdeeling een ledikant geschonken hadden, waarvoor hij dankte. Verder deelde hij mede, dat bij sterfgevallen meestal 2 aflegsfers dienst doen tegen de helft van de vergoeding van den lijkdienaar, te weten voor de 3e klas 11,50, de tweede 22,50 en voor de eerste klas 50,Het komt meer malen voor, dat de wijkverpleegster verzocht wordt een doode af te leggen en dan, omdat met lid is van het Groene Kruis, voor niemen dal. Wel wordt dan een cadeautje overhandigd, doch het bestuur stelt voor liet volgende tarief vast te stellen: 3c klas ƒ5,2e klas 12,50; le klas 25,Alzoo werd besloten. De voorzitter deelde mede dat de wijkver pleegster, ingevolge een door de algemeene vergadering genomen besluit, na vele en lang durige onderhandelingen is verzekerd togen ouderdom en invaliditeit op 55 jaar. Bij dc rondvraag vroeg de lieer Joh. van Dam of iemand die geen lid is van Het Groene Kruis en bij ziekte of anderszins, de hulp van Het Groene Kruis noodig heeft, door lid te worden, weer van de diensten en de zuster gebruik kan maken. De voorzitter antwoordde, dat zulk iemand lid kan worden en hulp kan krijgen, doch een boete opgelegd wordt naar zijn welstand be rekend. Daarna dankte de voorzitter voor de op komst en sloot de vergadering. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen zal as. Maandagavond te half zeven uur in een hotel of in de consistorie der Ned. H»rv

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 5