Een gelukkig lachje URIEPILLEN 5% VERSLAGEN BINNENLAND Rfetverkooping. verkoopen het Rietgewas, MUZIEKONDERWIJS B F. A. BERNARD Chr. de Vrieslaan MIDDELHARNIS WITTE WINKEL13 N.V. I te Ziei ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 OCTOBER 1931. K.G., than9 is de prijs ongeveer 7.De Chili is belangrijk duurder. Onder deze omstandigheden zal men ver standig doen, aan de wintergranen, indien de stand niet al te goed is, een baaltje Kalksalpeter werkt ook bij koude weers gesteldheid in den winter. De fosforzuur- en kalimeststoffen kan men in hun geheel geven in den herfst. Men be denke, dat vooral op de zand- en veengron den, voor een maximalen oogst, de kali nood zakelijk is. Wat het fosforzuur betreft, zal men met het oog op den prijs in de meeste gevallen wel het slakkenmeel prefereeren, terwijl men voor kali, met het oog op de transportkos ten, wel de hoogstprocentrische zal kiezen. Verslag van de vergadering van den ltaad der gemeente NIEUWE TONGE op Dinsdag 20 October 1931, des na middags twee uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste twee vergaderingen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een verzoek van A. J. Timmer om ver goeding ingevolge art. 13 der L O.-wet n.l vergoeding van de kosten verbonden aan het laten bezoeken van een B(jz. school in een andere gemeente. Voorzitter deelde mede dat die school sinds 1921 te Herkingen bestaat, dat Timmer eerst Nov. '80 zijn kinderen naar die school heeft gestuurd, dat genoemde Timmer dit reeds eerder had kunnen doen, dat dit is nagelaten en derhalve de wet voorziet in dit geval, waarom B. en W. voorstellen aan dit verzoek niet te voldoen. Van Alphen meende dat Timmer waar schijnlijk voor dien tijd geen gemoedsbe zwaar gehad heeft om zijn kinderen hier op de O.L. school te laten. Voorzitter: Daarmede hebben wy niets te maken. De wet is in dit opzicht zeer dui delijk en die laat toekenning van een ver goeding, als bedoeld door adressant, niet toe. Van Alphen: Of de wet daarin voorziet, dat wist ik niet. Voorzitter: Het is een Kon. Besluit en daaraan moeten wy ons houden. Van|AlphenMaar wij moeten toch iemands overtuiging huldigen, want't is werkelijk geen kleine opoffering die Timmer zich getroost, om zijn kinderen Chr. onderwijs te laten genieten. Voorzitter: Afgezien van de opoffering, bet kan nu eenmaal niet. Wij kunnen hier over nog lang praten, doch dat helpt niets. Besloten werd afwijzend te beschikken. Op voorstel van den Heer Nieuwenhutjze werd besloten de vaststelling van het Amb tenaren reglement nog aan te houden, opdat de leden zich daaromtrent nog kunnen orien- teeren. Een verzoek van den Centraion Ouderraad gevestigd te Middelharnis om gelden beschik baar te stellen voor het onderzoek, om te kunnen geraken tot het aanstellen van een schoolarts voor Flakkee. Gevraagd werd l cent per inwoner. B. en W. stelden gezien de verdere strek king die aan dit verzoek vast zit daarop af wijzend te beschikken, al kost het dan ook maar een bedrag van ƒ5, Ttjl: Ik meen dat het toezicht op de ge zondheid van de schoolkinderen een zeer nuttig iets zou zijn. Inderdaad komt het vele malen voor, en vooral bij kinderen van min vermogende ouders dat zij reeds lang iets schelen en dat de ouders het zelf niet zien, dat een schoolarts nog tijdig kan ingrijpen voordat zoo'n kind aan een ziekte ten offer valt. Vooral ook bij het onderzoek van de oogen bewijst een dergelijke dienst veel nuttige weDken. Nieuwenhuyze: Met Tijl ben ik het slechts ten deele eens, een schoolonderzoek is slechts een onderzoek op het uiterlijk, want wordt het werk dusdanig uitgebreid dat elk kind een grondig onderzoek krijgt, dan wordt die dienst veel te zwaar. Tijl: Een feit blyft het dat de kinderen dikwyis iets mankeeren, zonder dat de ouders het weten, het is treurig, maar helaas waar. Breesneei Ik ben het met Ttjl wel eens, dat het ook voor de gemeente niet een on overkomelijk flnantieel gevolg hebben, daar het Rtjk en de prov. samen 50% van de kosten subsidieeren. Prince: Wanneer we door de uitkomst by het maken van de begrooting niet tot het allernoodzakelykste hadden moeten bezui nigen, was er waarschynlijk van B en W. ook een ander voorstel gekomen. Nu moe ten wij op alles letten. Breesnee: Ik zou het toch jammer vinden, zonder dat we van eenige kosten af weten om ineens botweg afwyzend te beschikken. Het voorstel van B. en W. kwam daarna in stemming en werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van Tijl en Breesnee. B. en W. stelden voor een plaatsvervan gend gemeente-ontvaDger te benoemen. De kosten in eerste instantie zouden be dragen f7,50 en voorts elk jaar ƒ4,50 aan de verzekering voor zekerheidsstelling. Nieuwenhuyze vroeg of het een nalatigheid van B. en W. was, dat daarover nooit vroeger is gesproken. Gezien ook de kosten die dit weer mee brengen en het helpen bevorderen van het ambtenarenkorps, zag spreker gaarne dat hiertoe niet werd besloten. B. en W. stelden voor van der Wende als zoodanig te benoemen. Het is al eens ge bleken dat de betalingen van de gameente 14 dagen stil lagen, door ziekte van den heer de Wilde, en dat leidt tot ongewenschte toe standen, daar dan ook de onderwyzers niet kunnen worden uitbetaald. Nieuwenhuyze: Al wat geld moet kosten aan de gemeente moeten we vermyden. Het voorstel van B. en W. werd daarna verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de wethouders. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. dienden een voordracht in als volgt: no. 1 D. J. Tyi; 2 A. van Alphen. Tij 11 Hoeren ik weet zeker dat m(jn broer zich deze benoeming niet zal willen laten welgevallen, dus laten wy van Alphen daar voor benoemen. Van Alphen: Ik ben er ook niet voor. Daarna werd op voorstel van B. en W. inplaats van Tyi aanbevolen G. J. Zwerus. Bij stemming werden 4 stemmen uitge bracht op Zwerus en 3 op van Alphen, zoo dat Zwerus als zoodanig is benoemd. Van de geldleening, ten behoeve van de verbouwing van de school werd uitgeloot no. 4. Vaststelling Gemeente-begrooting dienst 1932. De heer Nelisse, rapporteur van de com missie van onderzoek deelde mede dat de posten alle zeer scherp zyn begroot, en dat toch nog een tekort van 660,— ge raamdisjmoeten worden. De commissie vindt het jammer dat tot belastingverhooging moet worden overgegaan om eenigszins sluitend te komen. Belastingverhooging in dezen tijd klinkt haast onmogeiyk, doch zal het moe ten. De post onvoorziene, mag die niet lager geraamd worden? Verder had zij niets op de ingediende begrooting aan te merken. Voorzitter: Het is zeer juist dat alle posten scherp zyn begroot, belasting-verhooging zal noodzakelijk zijn en de post onvoorziene moet op verzoek van Ged. Staten minstens 3 van de begrooting bedragen, dus kan ook niet verlaagd worden. Nu wp aan de begrooting bezig zijn zou ik echter eerst het voorstel tot verhooging van de belasting willen besluiten. B. en W. stellen voor de opcenten op de Vermogens belasting te verhoogen van 25 op 50 en op de Gemeentefondsbelasting van 50 op 80. Deze belasting-verhooging is reeds ver werkt in de begrooting en nog zitten we dan voor een tekort. Ook hebben wy nog rekening te houden dat de verbetering van het veer Hellevoet- sluis—Middelharnis in 1932 tot uitvoering zal komen en daarvoor moeten wij op de begrooting plaatsen 8| cent per inwoner of ongeveer ƒ160, Een Uwer zal echter zeg gen wij hebben besloten alleen die subsidie te geven indien het veer Ooltgensplaat Numansdorp ook in uitvoering komt. Echter hebben Ged. Staten verzocht voor '32 met deze verbetering rekening te houden. Hoe het met het andere veer loopt weten nog geen van de colleges, daar dit zal afhangen van de toestand die zich gaat vormen in het Hellegat nadat die strekdam daar is klaar gekomen. Nieuwenhujjze zeide zich daarvoor niet te kunnen geven, wy moeten dat besluit onaf- scheideiyk by elkaar houden. Van Alphen: Ik dacht dat de tram zyn diensten ging staken en nu gaan ze de veren nog verbeteren. Breesnee: Welke verbetering van het veer krijgen we dan? Voorzitter: Drie diensten meer, betereoprit te Hellevoetsluis en ook wel goedkooper tarieven. Van Nieuwenhuyze, Tyi en Van Alphen waren tegen het voteeren van die subsidie. Van de Ned. Bond van Land- en Tuinbouw- arbeiders was een verzoek ingekomen om werk te verschaffen en zoo noodig steun verlening. B. en W. hadden reeds een be drag van 1250,— voor werkverschaffing uitgetrokken. De voorzitter deelde mede dat het niet onwaarschynlyk is dat elke ge meente werkeloozen aan de waterleiding zal kunnen plaatsen. TijlVolgens bewering zyn daarvoor slechts enkelen noodig en daarmede zal de oplossing niet zyn te vinden. Er zyn er nu reeds al die werkloos zyn en met ƒ3,— per week thuis komen voor vrouw en 6 kinderen. De 9teden zyn in dit opzicht sterk bevoordeeld, daar krygen ze hooge uitkeeringen, en men laat het platteland maar zoowat in het armoedige leven zitten. Voorzitten Teneinde tot werkverschaffing te komen stel ik voor wederom een com missie te benoemen zooals vorig jaar om overleg te plegen. De heeren Visbeen en Nieuwenhuijze hebben -toen als raadslid in die commissie gezeten en nu is Visbeen wethouder geworden dus moeten we in een vacature voorzien. Van Nieuwenhuyze zeide te bedanken als lid van die commissie. Voorzitter stelde voor in de vacature Visbeen Van Alphen te benoemen. Van Alphen: Ik moet er ook niets van hebben. Nieuwenhuyze: Ik wil met genoegen dat besluit eenigszins motiveeren. Gezien de wyze waarop de wethouders-benoemingen tot stand zyn gekomen zou ik de verant- woordeiykheid in deze over willen dragen aan de linksche partyen. Die hebben ge meend het recht te hebben het dageiyksch bestuur te vormen en nu moeten ze daarvan ook de consequenties dragen. TUI'- MU ie door de rechtsche leden nim mer om medewerking verzocht, dus hebben die zeker geen prys gesteld op een zetel Breesnee i Ik weet nog dat de raad uit 7 rechtsche leden bestond en toen is eens door Overdorp gezegd, wy zullen je beoordeelen zonder je daarin te laten oordeelen. Dat heb ben wy goed onthouden. De rechtsche par tijen hebben dus nimmer anders gedaan, dan thans de linksche hebben gedaan. Nieuwenhuyze: Wat vroeger is gebeurd, daarvan weet ik niets af, nu is de raad links en dus moeten die ook de verantwoording daarvoor dragen. Tyi: Wy hebben hier geen links of rechts er zyn slechts twee klassen, de bezittende en niet-bezittende klasse. Nieuwenhuyze: Dat maakt de zaak nog erger, de niet bezittende klasse offert de landbelangen op voor de voordeelen aan den klassestryd verbonden. Visbeen: Het spyt my dat de politiek hier ter tafel komt, ik kan echter van Nieuwen huyze niet begrijpen dat hij alle organisatie dus zoowel de Christelijke als moderne over boord gooit en er niets mee te maken wil hebben. Dat is niet behartigen van de belangen van je kiezers. Die laat je nu in den steek. Van Alphen: Ik ben tegen alle bonden. Er is ook nog een kleine groep die zich om byzondere reden in geen enkelen bond kun nen thuis gevoelen. Ik wil echter wel steu nen, doch alleen waar noodig is en als er maar is om steun te geven. Visbeen: Het is jammer genoeg dat er altyd nog menschen biyven die zich niet willen organiseeren, indien allen georgani seerd waren zou de regeling opk veel gemak kelijker worden. Van Nieuwenhuijze: Visbeen zeide daar even dat ik de belangen van mijn party- genooten in den steek liet. Dat is geenszins waar, zy zullen mijn steun behouden ook als het op werkverschaffing of steunregeling aan komt. Visbeen: Maar U wentelt toch de verant woordelijkheid af op de linksche partyen. Voorzitter stelde voor in de commissie zitting te laten nemen de voorzitters van de beide bonden van werknemers. Getracht zal worden ook de werkgevers in die commissie zitting te laten nemen en een vertegenwoordiger door die vereeniging te laten aanwijzen. Het benoemen van een afgevaardigde uit de raadsleden werd alsnog aangehouden om dat er geen liefhebbery voor was. Van Nieuwenhuyze deelde mede, dat er op den post wegen zooveel bezuinigd was, die was verlaagd van 2200,— op ƒ700,— kan dat wel. Prince: De wegen liggen er best bij en men kan met de keislag die nog voorradig is een eind komen volgend jaar. Van Nieuwenhuijze vroeg schrapping van de post van 60,— voor een urinoir te Bat- tenoord. We moeten alles laten vervallen wat niet strikt noodzakelijk is en is ook nog getracht of de Polder Klinkerland in deze kosten wil by dragen. Voorzitter: Daarvan hebben wij nog niets gehoord. Breesnee: Het zal waarschijnlijk moeilyk zijn daarvoor van den polder een bijdrage te krygen. De polder Klinkerland is voor 1/3 N.-Tongsche grond en de eigenaren uit andere gemeenten zullen daaraan niet willen by- dragen. Bovendien is het eerst Mei vergade ring van de ingelanden en ik kan er toch geen expresse vergadering voor uitschrijven ook? (Gelach). Besloten werd deze post tenslotte te schrap pen. Nieuwenhuyze maakte nog bezwaar tegen den post van ƒ150,— voor de Arbeidsbemid deling. Spreker meende dat het werk tijdens de uren van de openstelling van den secretaris gedaan wordt, en er dan geen dergeiyk bedrag voor gevoteerd behoeft te worden. Voorzitter: Hiervoor zou wel iets voor zyn als de ambtenaar ter secretarie een vol salaris genoot. In andere gemeenten worden die ambtenaren betaald met 1800,— en hier heeft Van der Wende 500,— Nieuwenhuyze meende dat er al ambte naren genoeg waren en dat daarmede Rijk en Gemeente naar den kelder zou gaan. Laten wy daarom keeren met die gewoonte en dezen post schrappen. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Daarna werd de gemeentebegrooting dienst '32 goedgekeurd. Daarna werd vastgesteld de gemeente rekening 1930. Benoeming lid Waterleidingcommissie. Voorzitter deelde mee dat de heer Breesnee periodiek aftreedt. Visbeen verzocht of over den stand van zaken door den heer Breesnee mededeelingen konden worden gedaan, daar dit wel ge- wenscht was. De raadsleden weten zoowat nergens van met die belangrijke zaak. Breesnee: De vergaderingen daarin is ons geheimhouding opgelegd, maar de voorzitter is lid van het bestuur, dus die zou U wel licht meer mogen en kunnen zeggen. Voorzitter: ik wil daarover in besloten zitting wel iets mededeelen. Nieuwenhuyze: Waarom altijd die geheim zinnigheid met die waterleiding 'tis toch een publieke zaak van en voor het algemeen. Daarna werd de heer Breesnee herbe noemd. De gemeentebegrooting werd met af- en overschryvingen gewjjzigd. Voorzitter deelde mede dat h(j in verband met de plannen tot het aanstellen van een gemeenteopzichter nog eerst in gesloten zitting wilde spreken. Van Nieuwenhuyze drong aan b(j besluit te regelen dat het lid van de gascommissie raadslid moet zyn. Breesnee zeide dat zulks ook zyn bezwaar had, dat men dan telkens wisselende leden in de gascommissie krUgt die van de zaken niets afweten. Dat is altyd lastig. Dat weet ik wel dat het gas steeds slechter en duur der wordt. Tegen dat het geld opgehaald wordt is de kwaliteit ook wat beter. Visbeen zeide dat hem dit ook was opge vallen. Er wordt ontzaggeiyk veel geklaagd over de kwaliteit, Voorzitter: Laat my die klachten dan on- middelljk weten. BreesneeOok het uurloon van de gas fitters wordt ontzaggeiyk hoog berekend. Voor een kwartier werk aan een strykyzer stond 0.70 op de rekening. Van Nieuwenhuyze was dit met Breesnee eens. Daarna werd de vergadering gesloten. VLET IN DE «OUWE GEZONKEN. ALPHEN a. d. RIJN, 17 Oct. In de Gouwe nabij de Halveraak onder de gemeente Alphen aan den Rijn is gisteren een achter een motorboot sleepende vlet, beladen met telefoonpalen en bouwmaterialen, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak gekapseisd, zoodat de kiel van het vaartuig bovenkwam Onmiddellijk ging het vaartuig overstag om vervolgens in de diepte te verdwynen. Hoewel alles zich in enkele seconden af speelde, wisten de drie opvarenden tijdig overboord te springen en zwemmende den wal te bereiken, waarby een van hen lichte verwondingen aan zijn been opliep. Ten be hoeve van het drukke scheepvaartverkeer in de Gouwe, werd de plaats, waar het aan den aannemer Baas te Rotterdam toebe- hoorende schip gezonken was, onmiddeliyk afgebakend. De Gouwe dreef na het ongeval vol met telefoonpalen en bouwmateriaal, dat door het personeel van de sleepboot werd opgevischt. REIGER PIKT ZIJN REDDER IN HET OOG ZOETERWOUDE, 17 Oct. - Een tuinder, wonende op het watertje onder de gemeente Zoeterwoude, bemerkte, dat in een achter zijn woning gelegen poldersloot een blauwe reiger in een net was verward geraakt. Hy besloot het dier te bevryden en pakte het daartoe met zijn handen beet, maar op het zelfde oogenblik keerde de reiger zich om en pikte den man in een zijner oogen, waar door dit uit de kas puilde. Op medisch advies is de tuinder naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat hy het licht in het oog zal moeten missen. Aanranding. Tusschen Bemmel en Eist (Betuwe) is de 19-jarige onderwijzeres mej. J. O. uit Bem mel, die per fiets over den stillen Kattele- gerschen weg reed, aangerand door een fietsrijder. Zy wist te ontvluchten. DeBem- melsche politie heeft den dader, den 19-ja- rigen W. afkomstig uit Groesbeek, op een bouwwerk onder Eist aangehouden. De politie te Zierikzee heeft een 25-jarige vrouw aangehouden, die te Middelburg haar vier kinderen, waaronder een van 7 weken, in hulpbehoevenden toestand had achterge laten en er met een man tusschenuit was getrokken. DOODELIJK JAGHTONGELCK BIJ GOUDA. Geweer afgegaan bij het instappen in een boot. GOUDA, 19 Oct. Hedenmiddag om streeks vier uur, toen bij op deReeuwijksche Plassen wilde gaan jagen, heeft de 31-jarige fotograaf P. v. d. Neut, wonende aan den Kleiweg 80 alhier, een lading hagel in zijn borst gekregen, ten gevolge waarvan hij terstond overleed. Het droevige ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: De heer v. d. Neut was met een tweetal personen naar de Plassen gegaan, waar zij op een gedeelte, voor hetwelk zij van den pachter toestemming hadden gekregen, wilde eenden zouden gaan schieten. Bij het café van Van Rhoon hadden zy een bootje liggen, waarmee zy zich naar het jachtterrein zouden begeven. Een der jagers had reeds in het vaartuigje plaats genomen, toen vervolgens de heer v. d. N. instapte. Daarbij is de haan van het geladen geweer, dat hy in de hand hield, achter een bankje in de boot bly ven haken. De haan werd iets overgetrokken en klikte vervolgens weer toe. Het schot ging af en de volle lading drong het slachtoffer aan de hartzyde in de borst. Het hart werd getroffen en vrijwel onmiddeliyk zonk het slachtoffer voorover dood in het bootje neer. De begrljpeiykerwljzehevigontstelde jacht- genooten hebben met behulp van toegesnelde personen het ontzielde lichaam het café binnengedragen. Daar heeft een geneesheer uit Waddinxveen de doodschouw verricht. Later is het ïyk van den zoo droevig om het leven gekomen fotograaf naar het Iterson- Ziekenhuis te Gouda overgebracht. De overledene was gehuwd, fioch heeft geen kinderen. STAKENDE RAADSLEDEN. LEERDAM, 22 Oct. In het naburige Ameide zijn de antirevolutionnaire raads leden tot „revolutionnaire" daden overge gaan. In verband met het feit, dat de bur gemeester een wethouder als onbetrouwbaar had gekwalificeerd, zyn beeoelde raadsleden „in staking" gegaan, waardoor reeds twee vergaderingen geen voortgang konden heb ben. Leerdam met zyn stakenden gemeen teraad heeft dus school gemaakt. SCHOOLSTAKING. Het algemeen werkloozencomitéteKethel en Spaland heeft kort geleden een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin o.m. gevraagd werd om schoolvoeding en kleeding voor kinderen. Dit adres is in de laatste gemeenteraadsvergadering van Kethel en Spaland behandeld, en de indruk schynt toen te zyn gewekt, dat B. en W. al het mogelyke zouden doen om aan de verzoeken van het comité tegemoet te komen. Daar nu tot nog toe echter geen maatregelen zyn getroffen om de schoolvoeding en kleeding in te voeren, hebben deleden van het werk- loozencomité in hun vergadering van Woens dagavond besloten, hun kinderen thuis te houden. Een veertig leerlingen,bynazonder uitzondering van de openbare school, hebben Donderdag de school niet bezocht en zullen ook de eerstkomende dagen niet naar school gaan. Wanneer de schoolvoeding en kleeding niet spoedig wordt ingevoerd, zullen ook niet-werklooze leden van het comité hun kinderen van Maandag a.s. afthuishouden. KINDERLIJKJE DAT EEN.... POP BLEEK TE ZIJN. „Griezelige" vondst by Woerden. GOUDA, 22 Oct. De machinist, die gistermorgen zijn sneltrein van Gouda naar Utrecht bracht, deed van zyn hoogen post op de zware Jumbo ter hoogte van blok 11 in den Achterwillens een lugubere ontdek king. Op het andere spoor bespeurde hy in 't voorbijrijden een geheel ontkleed lykjo van een klein kind, waarvan het hoofd tegen een der rails leunde en het lichaam tusschen de yzeren staven lag. De door den griezeligen aanblik ten zeerste ontstelde machinist gaf te Woerden waarde trein stopte, aan den stationschef aldaar van zijn bevindingen kennis. De chef verwittigde zyn collega te Gouda, die op zyn beurt de politie waarschuwde. Oogenblikkeiyk togen agenten en recher cheurs op onderzoek uit, terwyl men inmid dels alle maatregelen trof voor de overbren ging en het sectie-onderzoek van hetlykje. By voorbaat werd het gansche apparaat in werking gesteld om den dader van het af- schuweiyke misdrijf te ontdekken. Gestriemd door regen en wind ondernam men den verren fietstocht van een half uur uaar den afgelegen en eenzamen blokpost. De machinist had de plek nauwkeurig op gegeven en het kostte weinig moeite het lykje te vinden. Men boog zich over het inderdaad naakte figuurtje, men keek, men keek nog eens, men betastte, ja twyfel was niet mogelyk, hetiyk was... een popi Toen kwam de aap spoedig uit de mouw. Kwajongens hadden het plan bedacht en uit gevoerd. toovert gij op het gezicht van Uw baby, wanneer gij de gesmette en stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Purol en verder drooghoudt met Pnrolpoeder. (Adv.) EEN PRAATJE OVER LOONEN. Er wordt tegenwoordig heel veel gesproken over de loonen. Van zekere zijde beweert men met klem: de loonen moeten omlaag. Ze leggen een te zware last op de bedrijven, 't zij de Overheids-, 't zij dat particuliere bedrijven zijn. Wil men de zaken aan den gang houden, respectievelijk weer op gang brengen, dan moeten de loonen naar beneden. Wat van die zijde wordt beweerd, is niet enkel theorie gebleven maar in heel veel ge vallen reeds in de praktijk toegepast. Van andere zijde wordt daarentegen be weerd: Dwaasheid, de loonen naar beneden. Immers, als ge de loonen verlaagt, dan ver mindert ge de koopkracht. De middenstand heeft daar direct nadeel van en de fabrikant natuurlijk ook. Deze moet dus arbeiders gedaan geven en meer werkeloosheid is het gevolg. Tegen de eerste redeneering is heel weinig in te brengen en tegen de laatste ook niet veel. 't ls er mee, als met de meeste dingen in dit leven en herinnert ons aan een verhaaltje, dat we eens hoorden. Dat verhaaltje was dit: Een vreemdeling ging met zijn gids naar een samenkomst, waar twee uiterst geleerde sprekers over een of andere kwestie zouden deliatteeren. Mijnheer A. begon en hield een welsprekend betoog. De vreemdeling had aandachtig geluisterd en zei na afloop van de rede tot den gids: Die man heeft gelijk. De tweede spreker, mijnheer B., hield een niet minder doorwrocht betoog en bewees zonneklaar, dat zijn opponent eigenlijk een armzalige dwaas was. En de vreemdeling, die ook thans weer aandachtig had geluisterd, sprak: Die man heeft ook gelijk. Maar mijnheer, sprak de gids, ze kunnen toch niet beiden gelijk hebben. De vreemdeling keek een wijle den gids peinzend aan en zei toen: U hebt ook gelijk. Hadden de voorstanders van loonsverlaging gelijk, dan zou men zeggen: Welnu, doe de helft van de loonen er maar af en lief zal van zelf weer in orde komen. Men voelt, dat gaat niet. Hadden de menschen van de „koopkracht" gelijk, men zou zeggen: Maakt de loonen eens zoo hoog; wat zal dan dc middenstand bloeien, en wat zullen de fabrikanten een arbeiders vragen. Men gevoelt: dat gaat ook niet. 't Is naar boven en naar beneden de „vicieuse cirkel". Besprekingen over het loonvraagstuk wor den daarbij nog dikwijls door politieke bij oogmerken vertroebeld. Laten wij eens trach ten, de zaak absoluut onpartijdig onder de oogen te zien. Wat is eigenlijk „loon"? Loun is niet anders dan vergoeding, meest in geld, voor den geleverden arbeid. Ontvangt een arbeider minder dan de waarde van zijn arbeid, dan is het loon te laag; ontvangt ijij meer, dan is het loon te hoog en in beide gevallen is dat tot schade van de gemeenschap. Men heeft veel over de kwestie „loon" ge theoretiseerd. Vroeger sprak men van een „Loonfonds". Dit was dat deel van de waarde der productie, waaruit de loonen werden be taald. Hue groot dat loonfonds ten opzichte van de opbrengst moest zijn, kon men niet zeggen. Economen als Henry Georg en Oppen heimer hebben daaromtrent klaarheid ge bracht. Loon is niets anders dan een vergoeding voor den geleverden arbeid. Maakt een meubelmaker een tafel ter waarde van 50 gulden, dan kan hij door aftrek van de kosten voor materiaal, slijtage voor werk tuigen enz. zijn loon berekenen. Hoe nader de arbeider in het aan hem uitgekeerde bedrag zijn loon benadert, hoe beter het is voor de heele maatschappij. De ondernemer heeft te betalen: 1. loonen, 2. rente van het geleende geld, 3. afschrijving voor slijtage van zijn kapitaal (machine's, gebouwen), 4. belasting en uitgaven voor ver zekering, enz. Maar J juiste pel onbelemJ wet vanl heeft nul (Adv.) Heeft de afschrijving sneller plaats, dan met de werkelijke waardevermindering overeen komt, zijn de dividenden te hoog, dan gaat dat ten koste van de factor „loonen"; de koop kracht van velen, die al hun inkomsten in gebruiksgoederen omzetten, is te laag en het gevolg is: te weinig verbruik en daardoor min der vraag; dus: werkeloosheid. Weet men, bijvoorbeeld door middel van politieke invloeden, de loonen te brengen boven het „Economisch peil", dan krijgt men dezelfde gevolgen. Neemt als voorbeeld de Amsterdamsche gemeente-tram. De personeel- uitgaven bedragen daar 80 van de inkomsten. De inkomsten daalden; er was een tekort. Loonsverlaging is door den sterken invloed van het Gemeente-personeel niet door te voeren. Men verhoogt dus de tarieven; de rittenprijs werd van 10 op 11 cent gebracht. Wat zal het gevolg zijn. Vermoedelijk nog meer achteruit gang van het vervoer en misschien ondanks de verhooging der tarieven een daling der inkomsten. Het tekort zal moeten worden ver haald op de belastingbetalers. Dat beteekent minder kapitaal in het bedrijf en dus minder werk; meer werkeloosheid. En de Gemeente moet het bedrijf inkrimpen; gevolg: meer werkeloosheid. «K( Dre De stq graph" in tege: ouder di de drirr ongeru8i ste resd voor cc la beperkirl waardocj werd gel| tus tot bruik v Het gras in steken zonder Ondank: lenen et hebben 1 De he man en economi te zien ran he bevond van Edi laise „e schadelu vooisps Het ij De gu Te P| bezittirr meldt kend w Indo-Cl gesteld, vermoo de stad van eei eerste guiiloti TM De p de 2" de vro een ge dubbele moord van P gezond vati de geles v Hedvig beiden mevroi de vrö van be' deeling moord ontdek! merkte De Besturen van de Polders Het Rietveld en den Weipolder zijn voornemens op Woensdag 4 November 1931, des avonds 6.30 uur in HOTEL HOBBEL te Ooltgensplaat, publiek te staande voor de kaden van ge noemde polders. De Secretaris, 2—1 C. J. OOSTDIJK. I Vraagt inlichtingen SPREEKTIJD; Dinsdag en Donderdag 1 2 uur. tegen REDWATEREN Spoedige radicale genezing. Wanneer alle andere middelen falen, helpen Uriepillen nog Haagscheveer 6a - Rotterdam VOOR ROODE PORT-, 13 0 BB BES Aan Pandbr

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2