4 flfAJNOL PREDIKBEURTEN. TE KOOP Prijs f 30,—. GIMBORN'S WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 13E JAARGANG. - N°. 96 FEUILLETON. De Jacht op het Rossige Paard. Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn me' Wybert KLAARS AAN DE LlMBURUSCllE GRENS DOODGESCHOTEN. 3 October. (V. D.) Vanmorgen bi) Effeld, in de onmiddellijke nabfl- n bet Limburgsche Geldro. een be- amokkelauto over de Nederlandsehe e komen. De Duitsche douaue-be- hadden den tolboom neergelaten en auto noch voor de waarschuwingen, or de waarschuwingsschoten stopte, zij met scherp. hauffeur weid in het hoofd geraakt op slag dood. De tweede inzittende earresteerd en nog in den loop van g door den rechter in kort geding naanden gevangenisstraf veroordeeld. auto vond men een zeer groote heid koffiie en tabak, rkelenz wordt tegelijkertijd gebeld, douanebeambte, een motorrijder, neens niet wilde stoppen, door een oodanig trof, dat de smokkelaar op od was. int, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsehe Industrie, Hiermede dient gij Uw land bestrijdt gij de werkeloosheid. Zondag 11 October 1931. ERLANDSCH HERVORMDE KERK. larnis, vm. leeskerk en's av. ds. van der uit Dirksland. lsdijk, vm. en 's av. ds. van Asch. ud, vm. ds. v. d. Wal en 's av. leeskerk. gen, vm. en 'sav. dhr. O verweel. nt, nam. ds. Polhuijs uit Stad aan 't gvliet. lam, vm. en 's av. dhr. Bouman. ede, nm. ds. Vlasblom uit OudeTonge. p, vm. leeskerk en nam. ds. v. Ameide. Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Dekker, onge, vmds. Vlasblom en 's av.leeskerk. ïsplaat, vm. leeskerk en 's av. ds. van de. •aat, vm. en 's av. dhr. Vetter, mmel, vm. ds. Dekker uit Nieuwe Tonge av. leeskerk. n 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 's av. erk. etsluis, vm. leeskerk en 's av. ds. Priester ieuw-Helvoet. Helvoet, vm. ds. Priester. nhoorn, vm. ds. v. d. Grient uit Brielle. ije, 's av. ds. Brinkerink van Oostvoorne. ome, vm. ds. van Rossum van Metslawier. lders, 's av. ds. Brink van Zwartewaal. waal, vm. ds. Brink. iet, vm. mej. A. Bos(Gosdienstige samen- >t.) broek, vm. ds. Staal. PROTESTANTENBOND, lsdijk (Langeweg), GEEN DIENST. (Kerkstraat), nam. ds. de Klark (beves- g en intrede). GEREFORMEERDE KERK. harnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. int, vm. en 's av. leeskerk dam, vm. en 'sav. leeskerk. p, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilstra uit lelharnis. ïsplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange, ommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. t Haringvliet, vm. en-'s av. ds. de Graaff. Helvoet, 'sav. ds. Westerhuijs. oetsluis, vm. ds. Westerhuijs.. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, harnis, vm., nam. en 'sav. dhr. Romein )osterland. nd, vm. en 's av. dhr. Honkoop uitRot- am. gen, vm., en 's av. leeskerk en nam.dhr. koop uit Rotterdam, rp, vm. en nm. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, rp, vm. ds. Foppema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. harnis, vm. en 'sav. dhr. Tamminga uit eker. met prima annode en accu's en zoo goed als nieuwe lampen. D. J. P. VAN EESTEREN. lïliddelharnis. MUimSTA LAAT NIET LOS Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f l,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Met wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Verslag van de vergadering van den Baad der gemeente MIDDELHARNIS, op Vrijdag 9 October des namiddags drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Afwezig met kennisgeving de heer Vogelaar. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste drie vergaderingen werden gelezen. Koese merkte op dat in de notulen staat dat de linksche fractie aan de Vries beloofd zou hebben dat zijn program gesteund zou worden. De Vries: Inderdaad, doch in de notulen is het eer verzwakt dan versterkt. Doornbos: Zeer juist. VroegindeweijWat afgesproken is door de heeren met de Vries weet ik niet doch datgene wat door den heer de Vries is ge zegd staat ook in de notulen. Slis: Laat het zoo maar, wij begrijpen el kaar wel. Koote merkte op dat in de notulen staat dat de aanvraag van Soldaat om ontheffing van schoolgeld is aangehouden, terwijl be sloten is de gevraagde vrijstelling te ver- leenen. Van deze laatste opmerking zal aantee- kening worden gemaakt. Ingekomen stukken i Procesverbaal van de kasopname bij den gemeenteontvanger waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 8828,21J overeenkom stig boeken en bescheiden. De voorstellen tot wijziging van het regle ment van orde, inzake een machtiging aan B. en W. om een tydelijken secretaris te be noemen werd verleend. Een dankbetuiging van Mej. Vis voor de haar toegekende salarisverhooging. De goedkeuring over de aangegane geld- leening groot 6600, Een schrijven van Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet inhoudende de mededee- ling dat tot vertegenwoordiger in de te stichten Drinkwaterleiding Goeree en Over- flakkee zijn benoemd reap, de heeren Hokke en L. Braber J.Lz. Een verzoek van Byleveld om ontheffiDg Hondenbelasting. Voorzitter deelde mede dat dit geval zal worden onderzocht. Van Struik een verzoek om ontslag als lid van de Schattingscommissie. Dit werd verleend. B. en W. stelden voor diverse perceeltjes bouw- en tuinland weder om te verhuren. Alzoo werd besloten. Een schrijven van den Chr. Ned. Land en Tuinbouwarbeidersbond om een regeling voor te werkstelling van werkeloozen. Dit verzoek werd alsnog aangehouden. De Vries vroeg of het stukje grond naast de garage van Witvliet niet bebouwd moest worden, omdat destyds de grond daarvoor toch is aangekocht. Voorzitter deelde mede dat die stukjes grond in gebruik gegeven worden en niet in huur, de gemeente heeft elk oogenblik het recht deze wederom op te eischen. De Vries: Het was dan toch wel gewenscht dat die stukjes grond wat zindelper werden ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle). Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren 9) „Wij? Wie is dan de ander?" „Ina Blaine," fluisterde Hetty. ,,Je praat als.als een boek," antwoordde Ben ongeioovig. Maar hij huiverde over zijn heele lichaam. De gebeurtenissen van de laatste vieren twintig uur waren voor zijn verbittering te veel geweest. Hij voelde zich zachter gestemd. Hij zou Nevada en Hetty en Ina Blaine geen weerstand kunnen bieden, als zij zoo voortgingen. „Wacht maar eerst, tot je Ina gezien hebt," ging Hetty voort. Hetty, ik heb haar al gezien. We ontmoetten elkaar vandaag in Hammell. Ze vroeg mij, om hier te komen, omdat ze jou zou opzoeken." „Wel heb ik ooitl Wat ben jij een boffert! Bewijst dat niet, wat ik gezegd heb?" Hetty, het bewijst alleen, dat ina even lief en aardig is als vroeger. Ze heeft natuurlijk gehoord van mijn verwording, zooals dat heet. Ze heeft haar reputatie op het spel gezet om te toonen, dat ze nog in haar vroeger vriendje gelooft." „Vriendje? Och wat!" riep Hetty hartelijk. „Jij en Ina hielden van elkaar. Ik zeg je, dat zij nog van Je houdt, Ben," gehouden, daar ze de buren veel ongerief veroorzaken. Voorzitter zeide dat daarop zal worden toegezien. Een verzoek van den heer Deurlo om ont slag als onderwijzer aan de O. L. School. Dit ontslag werd verleend met een nader te bepalen datum van ingang. C. van der Meide vroeg of er geen mid delen te beramen waren om den onhoudbaren toestand van het woonwagenkamp op het Spui tot een einde te brengen. De bewoners van den Westdtjk onder vinden daarvan veel hinder en het was wel gewenscht dat die mensohen voor een staan plaats naar buiten de gemeente werden ver wezen. Voorzitter zeide dat hjj het inderdaad met Van der Meide eens was; dat die zaak meermalen bij B. en "W. een punt van be spreking uitgemaakt heeft, doch dat zonder kosten van enkele duizenden guldens daaraan niet gemakkelijk een eind gemaakt kan worden. Wy hebben getracht by de telegraaf- loods een plaats te krijgen, doch dat zou een flink bedrag vergen voor een brug. Ook hebben wij aan den Steenen weg meermalen uitgekeken naar een geschikte plaats. De vuilnisbelt zou dan ontruimd kunnen worden en van een betonnen vloer voorzien kunnen worden, doch anderszij ds is het toch geen entree in de gemeente, wanneer we de vuilnisbelt aan den havenweg brengen. Het is niet gemakkelijk en we moeten veel kosten daarvoor maken, dat heeft ook zijn bezwaren en zeker nu. Van der Meide merkte op dat aan de Westdtjkbewoners al jaren beloofd is aan dien toestand een einde te maken, doch steeds blijft hij bestendigd. StruikKunnen we het woonwagenkamp niet achter de Ambachtsschool brengen (Gelach). 2. Benoeming Oommissie tot het nazien van de rekening van de Gasfabriek. Van der Meide vroeg of die commissie al benoemd kan worden, want dan hebben zij het recht direct dat werk te doen en ik als plaatsvervangend lid van de gascommissie heb nog niet eens de rekening ontvangen, en is die rekening al goedgekeurd door de gascommissie Voorzitter: De gascommissie heeft deze voorloopig goedgekeurd, doch met de defini tieve goedkeuring wacht men nog op enkele gegevens. Vermaas zeide geen tijd te hebben om deel van die commissie uit te maken. Door den Voorzitter werden daarna aan gewezen de heeren C. van der Meide, Koese en Vroegindewei. J. van der Meide vroeg hoe de afschrijvin gen op de rekening van de gasfabriek waren verricht en of er van de winst van de gas fabriek nog afgenomen kan worden om het gat in de niet sluitende begrooting voor 1932 te dichten. Voorzitter: Ook wy wachten nog op de gegevens omtrent de afschrijving en of er winst van de gasfabriek genomen kanwor- Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv.) „Praat nou alsjeblieft geen nonsens, Hetty" barstte Ben uit. „Hou jij dan niet van Ina?" vroeg zijn zuster zonder meer. „Van haar houden? Daar heb ik geen oogenblik aan gedacht," hernam Ben gejaagd. „Nee, natuur lijk niet. Dat kan immers niet. Vergeet niet, Hetty, dat ik een arme paardenjagcr ben, gebrandmerkt ais veedief en bandiet!" „Sst! Daar heb je Ina," fluisterde Hetty. „Marvie is bij haar. Hij is trouw als staal, Ben, en voelt een groote vereering voor jou. Praat met Ina, zooals je met moeder hebt gepraat." Ze stond op en liep de gedaante, die in het maan licht zichtbaar werd, tegemoet. Ben had moeite zich te bedwingen. Hij sidderde, toen de slanke gestalte van het meisje naderde. Hetty begroette het tweetal op het pad en bracht hen naar het hek. Ben kon zonder gezien te worden, alles onder scheiden. Ina was blootshoofds. Heur haren deinden mee in den wind. Ze scheen een en al oor voor het geen Hetty vertelde. De jongen was vlak bij haar gaan staan. Toen zeide Hetty: „Marvie, gaan wij een eindje loopen?" Ina liep in de richting van de struiken. Zij liep als een, die niet zien kan, de handen uitgestoken. „Ben," fluisterde zij. „Ina," was zijn antwoord. „ik was bang, dat je niet zoolang zoudt wachten." Ze kwam naast hem zitten. „Ik ben iaat." Ze boog zich dichter naar hem toe, moeilijk als het haar viel in het donker iets te onderscheiden. Doch Ben zag haar oogen duidelijk; welsprekend waren zij op hem gericht. Hetty vertelde, dat je moeder zich veel geluk kiger voelt, Ben. Ik zou kunnen hullen van blijd den om de begrooting sluitend te maken weet ik niet. 8. Vaststelling rekening van het Wees huis, en Burgerlflk Armbestuur. Koese rapporteerde namens de commissie van onderzoek tot vaststelling over te gaan. Deze werden daarna vastgesteld. De rekeniDg van het Weeshuis sloot met een nadeelig saldo van 843,79J en die van het Burger lijk Armbestuur met een voordeelig saldo van 4260,48J. De commissie verzocht nog om de weke- lijksche bedeelingen aan de armen van het armbestuur goed te onderzoeken, wellicht valt daaruit wat op dat niet in orde is. Voorzitter zeide onderzoek toe. De begrootingen van het Weeshuis, Arm bestuur en Vleeschkeuringsbedryf werden daarna goedgekeurd. 5. Vaststelling gemeente-rekening 1930. Koote zeide, dat de heer Vogelaar, die als rapporteur is aangewezen, niet aanwezig is en de aanteekeningen niet heeft opgezonden, zoodat geen rapport over het onderzoek kan worden uitgebracht. Spreker zeide echter niet te begrijpen dat hy die stukken niet heeft opgestuurd als hij van plan was deze vergadering niet te bezoeken. J. van der Meide vroeg waarom de heer Vogelaar weg gebleven is. Voorzitter: De reden is mij niet bekend. 6. Vaststelling verordening tot afwyking van de bepalingen der Winkelsluitingswet. B. en W. stelden onderstaand concept verordening voor: Afwijkingen Winkelsluitingswet. Art. 1. In plaats van artikel 2 onder B der winkelsluitingswet 1930 S. 460 wordt het volgende gelezen: Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben geduren de de maanden Mei tot en met September op Zaterdag tusschen des namiddags 11 en 12 uur en op de overige dagen tusschen 9 uur des namiddags en 6 uur des voor middags. Art. 2. Het bepaalde in de artikelen 4, le lid, 5 en 8 2e lid der bovengenoemde wet geldt niet voor deze gemeente. Art. 3. Het verkoopen of bezorgen aan de huizen der ingezetenen van melk of melkproducten is gedurende den Zondag verboden. Burgemeester en Wethouders kunnen in zeer bijzondere gevallen voor zieken, zwak ken of kinderen ontheffing toestaan, op de uren door hen besproken. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op het tydstip van in werking treden der winkelsluitingswet 1930 S. 460. De voorzitter deelt mede dat door de middenstandsvereenigitig gevraagd was in den zomer de winkels te doen sluiten op de uren van den ouden ttjd, zoodat inplaats van 8 en 10 uur de winkels open biyven tot 9 en 11 uur tijdens de maanden Mei September. Vermaas deelde mede dat door hem een voorstel was ingediend regelende de winkel sluiting. (Dit model verordening van de S.G.P. Raadsleden is meermalen in ons blad af gedrukt geweest). Spreker zag hierop gaarne nog een uit breiding waarby het verboden was op den Zondag de automaten open te houden en eveneens het venten van couranten verboden werd, zooalB de Tribune, het Volk enz. Vermaas zeide dat volgens de Banier, het schap. Je hebt toch gezegd, dat er geen woord waar is van al die gemeene praatjes?" „Ja zeker," mompelde Ben. „Heb je haar gezworen, dat het vaisch is? Heb je gemaakt, dat zij je gelooft? Je bent altijd eerlijk geweest, je bent het immers nog! Heb je gezegd, dat je werken zult en sparen, om je vader te toonen, dat hij trotsch op je moet zijn?" „Ja Ina. Ik ben heusch bang, dat ik alles, wat jij zegt, aan moeder heb verteld. Ik ben bijna bang, dat het te veel wordt. Hetty's vertrouwen en moeders liefde maken mij zwak. Ik zou nog veel meer beloofd hebben." „Ben, het beste ii: je heeft zoo gesproken. Je moet je woord houden. En Hetty noch je moeder gelooven vaster in je, dan ik." „Ina, hoe kom je er bij!" stamelde Ben. „Wat weet je van mij na ai die jaren van afwezigheid. „Is jou hart veranderd?" vroeg zij zachtjes. „Geen sprake van!" stootte hij uit, het hoofd buigend. „Heb je ooit iemand gemeen behandeld, sinds je paardenjager bent geworden?" „Neel" verzekerde hij. „Of het zou moeder moeten zijn, toen ik vader niet gehoorzaamde. Maar ik kon niet aan dat farmwerk blijven, Inal Vader liet mij altijd ploegen, melken, graven, maar nooit iets doen, wat het werk is van een cowboy. Dat was niet billijk. Hij wilde dat verlangen naar de wildernis kapot maken. Het is erger door ge worden." Spraakzaam geworden, door het weinige, wat hij gezegd had, deed Ben in het kort verslag van zijn vrij, maar eenzaam leven bij Forlorn River. Hij vertelde van zijn trouwen vriend en gezworen kameraad, van de wilde paarden, die galoppeerden tusschen de heuvels; van den schit S.G.P. blad, ook deze bepalingen in die af- wy kende verordening kunnen worden opge nomen. Hy stelde daarom voor art. 3 lid e en b te laten vervallen. De Vries: Er schynt hier dezelfde verwar ring over deze wet te heerschen als destyds in de Tweede Kamer. De verordeningen welke door B. en W. ontworpen zyn hebben geen schyn van kans door de Kroon goedgekeurd te worden omdat zij indruischen tegen de bedoeling van de wet zelf. Deze winkel sluitingswet is een voortvloeisel van de arbeidswet en niet van de Zondagswet, de winkelsluitingswet regelt de zaken binnen de muren en de Zondagswet houdt bepalin gen in voor buiten de gebouwen. De automaten mogen de Zondagsheiliging schaden volgens de opvatting van verschil lende personen, zij beoogt echter niet doen van werk door personeel of patroon en kan als zoodanig niet geregeld worden in de afwykende bepalingen van de winkelsluitings wet. Wy kunnen dus alleen bepalingen vast stellen welke by die wet behooren. Het verbieden van het venten met couran ten kan evenmin verboden worden. Voorzitters De heer de Vries heeft inder daad geiyk, wy kunnen de werking van automaten in deze verordening niet opnemen, dat zou eventueel by wijziging van de poli tieverordening bekeken kunnen worden. Het venten van couranten vindt zyn steun in de vryheid van drukpers, by de Grondwet geregeld. Vermaas: Als St. Ger. kan ik me niet zonder meer met de voorstellen in die wet vastgelegd vereenigen, al is zy aangenomen door een z.g. Chr. Regeering, want deson danks wordt onze Zondagsrust nog aan stuk ken gereten. C. v. d. Meide vroeg of er bepalingen in stonden die de Israëlieten beschermen? De Vries: Dat komt wel. De eerste twee artikelen van deze ver ordening werden daarna goedgekeurd. De Voorzitter zeide, dat zij gemeend heb ben het venten met melk op Zondag te ver bieden, zooals art. 3 aangeeft. De Vries zeide, dat men beter het bezorgen tot 9 uur kan vryiaten. Spreker meende, dat wanneer men het algeheel verbied en de men- schen de melk vrij kunnen gaan halen de Zondagsrust meer geschaad zal worden. Nu zal een melkboer veertig menschen bedienen en dan zie je veertig menschen naar de melk boer loopen, trouwens waar is de contröle op de winkelsluiting dan ook. Ook voor kin deren is dikwijls versche melk noodig. Voorzitter: Daarvoor kunnen wy onthef fing geven. De Vries: Wy kunnen het verkoopen van de melk niet verbieden, kunnen wy het dan niet beter houden zooals het is. Vroegindeweij: Wanneer wy hetvry laten, nemen er Zondags veel meer menschen versche melk dan wanneer zij er zelf by de melkboer om moeten. Vroeger haalden bij mtj weinig menschen melk, ik verkocht ze Zondags ook niet, maar gaf ze weg. terenden California Red, zooais die, een vlam gelijk, schoot door het hooge gras; van alles wat zijn wonen bij het Wilde Ganzen. Meer maakte tot iets, dat hij nooit zou kunnen verzaken. „Ben, als je vader niet zoo koppig was, zou hij inzien, weike kansen je hebt in die omgeving," antwoordde Ina ernstig. „Dan zou hij je helpen. Maar hij is zoo hard als lava. Je zult alleen alle moeilijkheden moeten overwinnen, Ben. Mijn vader is nog harder dan de jouwe. Geld heeft hem het hoofd op hoi gebracht. Ik was verschrikkelijk blij om naar huis te gaan, doch al gauw bleek duidelijk, dat het niet meer zoo is, als vroeger, ik voelde mij er niet meer thuis. De veranderingen in onze omstandigheden hebben ook moeder veranderd. Kate is een parvenue geworden. Ze heeft zich verloofd met iemand uit de stad, wien het alleen om geld te doen is. Mijn oudste broers zijn geen cowboys meer. Zij houden het hier zeker niet uit. Alleen Marvie en Dall, kinderen nog, zijn mijn troost. Voor die zal ik vechten. Vader en ik kunnen het niet goed met elkaar vinden. Dat begon al door de houding van Less Setter, een man, met wien vader zaken doet. Setter beschuldigt jou een paard te hebben gestolen en ik zei, dat hij loog. Ik voegde eraan toe, dat ik het jou zou ver tellen dat jij hen: dan wel zou dwingen te bewijzen, wat hij beweert." „Ina, heb je mij zoo verdedigd, waar je vader bij was?" „Ja zeker. Dat was ons eerste verschil van meening. Wij hadden sindsdien nog veel meer gekibbeld. Maar ik geloof, dat hij, ondanks zijn boosheid, mij bewondert. Hij verdedigt mij tegen over Kate. Ik help moeder, Ben, en ik laat haar en de kinderen niet in den steek," Hier begint het VoorkomGorgel droog (Adv.) Daarna kwam het voorstel van B. en W. in stemming, dat werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen De Vries, Koese en C. v. d. Meide. De Vries vroeg, waarom B. en W. art. 5 van die wet wilden schrappen, betreffende het recht van verkoopen door Isrêlieten. VroegindeweyMet die Joden hebben wy niets te maken, die moeten zich maar schik ken naar de wetten en voorstellen van de Christelijke overheid. De Vries: Dergeiyke argumenten geven het bewijs dat Vroegindewey de wet nim mer gelezen heeft. Ik meen echter dat het weinig nut heeft hierover een uitvoerige be spreking te openen, laat ik slechts volstaan met een verwyzing naar de grondwet en overigens zich aan te sluiten bij hen, die van oordeel waren dat in het onderwerp terecht met de belangen van anders den kenden is rekening gehouden. Ten aanzien van dit laatste verder te gaan dan het ont werp aangeeft acht ik niet noodig en ook niet gewenscht. Het is een onafwysbare eisch van rechtvaardigheid. Als een bijzon dere omstandigheid kent de wet wel de Joodsche Godsdienstige gezindheid, doch niet de Christelyke die is te algemeen. krijgt met schrappen van art. 6 vast de kous op den kop in Den Haag. De voorzitter bracht daarna in stemming of art. 5 niet van kracht verklaard zal worden. Met 6 tegen 4 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de heeren de Vries, Koese, Slis en C. v. d. Meide. De mogelijkheid om de automaten te slui ten, in aansluiting op een verzoek van de Middenstandsvereeniging zal nader worden bezien. De Vries betoogde nog de noodzakeiyk- heid, ter voorkoming van ontduiking der arbeidswet om de groepen van winkeliers op verschillende middagen hun zaken te doen sluiten. Nu wordt de wet schandeiyk over treden en hiertegen dienen maatregelen ge nomen te worden. De benoeming van een onderwyzer werd aangehouden om de sollicitanten in besloten zitting te bespreken. De gemeentebegrooting dienst '31 werd met af- en overschrijvingen gewyzigd. Daarna kwam punt 10 in behandeling, de heer de Vries diende de navolgende voor stellen in: A. De opcenten op de grondbelasting te verhoogen en wel gebouwd van 40 op 80. ongebouwd van 10 op 20. B. Progressieve opcentenopbeffing op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. C. In samenwerking met andere gemeen ten van dit eiland en van de afdeelin- gen Het Groene Kruis een onderzoek in te stellen naar het medisch school- schooltoezicht en voor dat onderzoek in 1932 een bedrag van 25,— be schikbaar te stellen. D. Instelling van een commissie voor werkverruiming, werkverschaffing en werkverdeeling. „Ik had nooit gedacht, dat jij thuis in moeilijk heden zou komen. Maar Hart Blaine za! je willen uithuwelijken, aan iemand als Setter of dien niks- nutter McAdam. Er wordt al over gesproken." „Al tc veel eer, Ben," hernam ina, op zachten toon. „Je vergeet, dat ik er zelf ook nog ben." „Nee, neeWordt niet boos, Ina. Maar je vergeet iets. Ik heb een eenzaam, hard leven geleid, sinds wijsinds je wegging. Eerlijk, dat zweer ik je, maar zonder iets om mij vooruit te helpen. Doch je mag niet zeggen, dat ik jou vergeten zou." „Ik begrijp je, Ben" zeide zij. „Je durft bijna niet te hopen op een beteren tijd. AI die praatjes doen je den moed verliezen en je begint te gelooven, dat je uitgeworpen bent uit de familie; vooral, nu je zoo in het geheim je moeder moet opzoeken. Je bent trotsch. Maar ik zou je niet anders willen kennen." „Ik begrijp je niet, Ina. Ik voel me een grooten dwaas. We zijn schoolkameraadjes geweest; wij vormden een paartje en ik heb nooit aan een ander gedacht. Maar dat alles is voorbij. Ik ben een paardenjager geworden. Jij bent de trots van een rijken farmer, die je wil uithuwelijken aan den een of anderen kerel uit de stad. Zoo zie ik het. En ik zou liever. Ze stond plotseling op en boog zich over hem heen; het stralend maanlicht vond haar gezicht tusschen de struiken door, toen zij haar hand legd op zijn schouder. Ben kreeg het gevoel, dat hij moest terugdeinzen voor die aanraking, maar iets in haar blik dwong hem, haar aan te zien. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1