9* EERSTE BLAD pr U op als Abonné. ien hofmeester andarts BUIJS ZITDAG tienstregeling LE£ST [adverteert! ionze eilanden ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 De Jacht op het Rossige Paard. iDRAlSp-vAiWALKEriBURG'S- A MLEVÈRTRAM PUROL Land- en Tuinbouw \»ch' d/eü d°° Ttfei&t Een nuchter inzicht. né. Braar Wildmark da resultaten van oak naar het alcohol-percentage ied op verschillende tijdstippen na van alcoholische dranken. 1 daarby niet alteen tot de couclu- weinig of geen verschil maakt, bhol in den vorm van wijn of bier, dien van gedistilleerd tot zich for ook dat men uit de concentratie .icohol in het bloed kan aüeideu, fet geleden i9 dat iemand alcohol left. tijd van ontzaglijke verkeers- Ilaarmee gepaard gaande verkesrs- hebben de bevindingen van den Ir geleerde een practische toepas- fden. Sinds 15 Mei 1980 is de politie verplicht by auto-ongevallen een I bloed van den chauffeur schei- laten onderzoeken, om te kunnen ateeren, of deze alcohol gebruikt Ida dit onderzoek de eerste maan- Ize van proef, sinds 15 November Idening definitief ingevoerd in de danalyse heeft plaats in het che- lische instituut te Lund. GEVRAAGD: do spoedig mogelijk voor de iiieuwe boot varende van jliddelharnis naar Rotterdam In aanmerking komenjong ge luwde menschen, liefst zonder inderen. Brieven onder No. 20 fureau van dit Blad. |oudt vanaf 10 September bonderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanaf half 11 lot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 11 |ot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID- DELHARNIS, 's morgens van half 1 tot 10 uur, 's avonds van 7 |ot 8 uur. iTOOMBOOTDIENST MIDDELflARNlS-ROTTERDAM V.Y. via VLAARDINGEN S.S. „MIDDELHARNIS" aanvangende 5 Oct. 1931 van MiddelharnJs op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelbands4.30 vm. A.Vlaard. 7.00 ra.' A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) Y.Middelbands 6.40 ïm.A.VIaard.9.10vra.»* k. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielte 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen*) '/.Rotterdam2.15nm. V.Vlaard.3.00nm. y A. Middelbarnis 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feeatd.) Van 7 October t/m 31 October en vanaf 10 Febrnarl. V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.00 nm V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelbarnis 6.30 Van 2 November t/m 9 Februari V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. V. Brielle 1.25 §J[ A. Middelbarnis 5.30 nm. f In aansluiting op den trein van 7.20 vm. len 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). I In aansluiting op den trein van 9.20vm I en 9.40 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 nm.) en 14.50 (2.50nm.)teVlaar- I dingen (Station). t+ ln aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3 51 nm.) te Vlaar dingen (Station).. Op Zaterdag 1.25 n.m. j[ Alleen op Zaterdag. 9 Te Vlaardingen overslappen. A]« Feestdagen zijn to beachotiwen: Mleawjeirideg, 3e Pauchdag, Hemchaartzdag 7Pt a katerdag en de bolde Keritdaeen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. EN 1 IN Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer - 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dieuitaaobiedingen en Diemtaanvragen f 1.per plaatsing tot een maximum van 10 regel*, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelbarnis. 13E JAARGANG. N°. 95 Week-revue. Binnenland. lu den lucht van Zaterdag op Zondag heeft zich in de woning van den landarbeider Dekker ie Wateri; n een gruwelijk drama afgespeeld, dat aan twee jeugdige kinderen, een meisje van 7 jaar en een jongetje van zes, liet leven heeft gekost. Kort nadat de 29-jarige Dekker zich naar liet in de nabijheid van zijn woning gelegen land had begeven om de koeien te melken, kwam zijn vrouw hem opgewonden vertellen, ilat htm beide kinderen, welke Dek ker voor het verlaten zijner woning nog rustig had zien slapen, door bijlslagen waren ver moord. De spoedig gewaarschuwde politie, welke op haar beurt de justitie van dit gruwelijk drama verwittigde, heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld en schijnt daarbij tot de slot som te zijn gekomen, dat de moord onmogelijk van buiten af is gepleegd. Niet onmogelijk is dat de arme vrouw in een vlaag van waanzin haar twee kinderen heeft vermoord. In ver band met de buitengewoon zenuwachtigen toestand waarin de vrouw verkeerde, is een verder verhoor uitgesteld en de vrouw naar de Ramaerkliniek te Loosduinen vervoerd. Bij de Coöperatieve Boerenleenbank zijn dezer dagen vrij ernstige onregelmatigheden ontdekt. De kassier der Boerenleenbank, welke tevens eigenaar is van een klein bankje, blijkt verschillende kleine spaarders, welke het plan hadden hun gelden aan de Boerenleenbank tue te vertrouwen, te hebben bewogen, zulks onder belofte van een lioogere rente, hun spaargelden bij zijn bankje te beleggen. Zeer vele welke in den kassier een onbeperkt ver trouwen stelden, hebben zulks gedaan en zijn ernstig gedupeerd, nu de kassier-bankier niet bij machte blijkt om de aldus ontvangen gelden terug te betalen. Volgens de vele "geruchten moet het tekort aanzienlijk zijn. Te Tilburg is begin dezer week het magazijn van de Nederiandsche Viasspinnerij te Tilburg door brand nagenoeg volkomen verwoest. Hierbij zijn groote partijen grondstoffen en voorraden verhoren gegaan, waardoor de totale materieeie schade op ongeveer een half tniliioen wordt geschat, welke door assurantie is gedekt. Het bedriit, dat al eenige weken niet meer op voile kracht werkte, zal tijdelijk worden stil- conservatieven) over ontbinding van het Lager huis en het uitschrijven van nieuwe verkie zingen, is ten gunste van de voorstanders hiervan beslist. Tegen het einde dezer maand, op 27 October, zal liet Britsche volk ter stem bus trekken en zich een nieuwe volksvertegen woordiging kiezen. De conversatieven, voorstanders van de aangekondigde verkiezingen, verheugen zich daarover, de Engelsche liberalen zijn minder opgewekt en minder gerust omtrent den even- tueelcn uitslag eu dc Labourpartij voelt zich ook al niet erg gerust voor wat den uitslag betreft. De Labourpartij brokkelt steeds ver der af door 'net ontstaan van en afscheiden van kleine groepjes. Eerst is Sir Mosley met een of twee vrienden uit de partij getreden, daarna zijn Mac Donald met enkele andere kopstukken gedwongen om met de partij te breken en nu verschijnt ook nog de groep Maxton met een twintigtal candidaten op het politieke strijdtooneel. Ook de liberalen zijn niet aan een scheuring ontkomen. Een deel der liberale afgevaardigden onder leiding van Sir John Sinton heeft zich namelijk als een afzonderlijke groep geconstitueerd met het doel alle mogelijke steun te verleenen aan Mac Donald als leider eener „nationale regeering". Mac Donald, die zich per manifest tot de bevolking zal wenden en daarin niets minder zal vragen dan een blanco volmacht voor het treffen "van alle maatregelen door de ont wikkeling der economische crisis vereischt, zal bij de komende verkiezingen gesteund worden door zijn eigen groepje van aanhangers, door de liberalen onder leiding van Sir John Simon en door de conservatieven. iedere voorspelling omtrent den uitslag is op het oogenblik onmogelijk. De verkiezingen zulien nog worden gehouden volgens de oude kieswet, welke vooral voor de liberalen zeer ongunstig is. Maar al wel is met zekerheid te zeggen, dat deze verkiezingen en de onzeker heid biervan niet geschikt zijn om liet ver trouwen in de spoedige verbetering der econo mische toestand te bevorderen. Te Oude-Pei.ela zijn door tot heden onbe kende oorzaak groote partijen stroo van de stroocartonfabri'ek „Albion" door brand ver woest. Eenige millioenen K.G. geperst stroo zijn in vlammen opgegaan. Te Haarlem is een agent van politie ge arresteerd, die verdacht wordt tusschen Zater dag en Maandag op een der afdeelingen van hef stadhuis te Haarlem een bedrag van 125 uit de brandkast te hebben gestolen. Buitenland. De strijd in Engeland tusschen de in de regeering zittende partijen (Mac Donald met enkele vroegere Labourvrienden, liberalen en FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. DBolle). 8) De blijdschap in haar stem drong zijn verbazing terug. Hij werd zich bewust, dat er menschen voor het magazijn stonden. Tegenover hen moest hij zich goed houden, en het feit, dat zij hem begroette als een oud vriend, bracht hem ertoe, kalm te zijn en waardig. „Nee maar; dat is Ina," zeide hij, haar de hand drukkend. „Ben, wat ben je groot geworden!" riep zij uit, hem van top tot teen opnemend. „Zeg, je bent een man zooveel ouder en"Ze bestudeerde zijn gezicht met een ongeruste uitdrukking in haar donkere oogen. „Maar ik herken je toch. Maak je het goed Ben? En is alles in orde?" „Een minuut geleden in elk geval wel," ant woordde hij. ie bent geen zier veranderd!" riep ze vroolijk. Het ijs tusschen hen scheen echter nog niet geheel gebroken. „Je ziet er uit als een levend wonder, Ina. Ben je blij, dat je weer thuis bent?" Maar dat wel, Ben. En toch ook weer niet," vertelde zij. Jk moet je een heeleboel vertellen (Adv.) Ook het Duitsche kabinet Brüning zal een wijziging ondergaan, hoewel niet via den weg van verkiezingen. Aanvankelijk heette het dat alleen dr. Curtius alleen als de zondebok voor het mislukken der Duitsch-Oostenrijksche tol unie de woestijn in zou worden gezonden, doch daarna meldde de „Germania", het blad dat in nauwe relatie staat met dr. Briining, dat de Rijksregeering nog voor het bijeenkomen van den Rijksdag (13 October) zal worden ge reorganiseerd, natuurlijk onder leiding van Brüning. Verschillende factoren hebben tot deze plot selinge zet van dr. Brüning den stoot gegeven, Daar is vooreerst de oprichting van een nieuwe socialistische partij in Duitschland, welke partij haar ontstaan te danken heeft aan het uit geputte geduld der socialisten, welke wenschen te breken met hun gematigde leiders, welke volgens hen zich al te gedwee voor Brünings regeeringskarretje lieten spannen en die aan deze politiek het voortdurend stemmenverlies wijten, zooals dezer dagen te Hamburg weer Hier kunnen wij niet praten. Wanneer kom je mij eens opzoeken?" „Zeg maar, wanneer het je schikt, Ina," ant woordde hij, haar aankijkend. Ze sloeg de oogen neer en aarzelde. Toen was het, of zij een gelukkigen inval kreeg. „Ik spreek je zuster vanavond om acht uur op het paadje tusschen jelui huis en den weg. Kun-je dan niet komen?" „Ina, ik ben op weg om Hetty en moeder op te zoeken. Maar is het voor jou niet te riskant om met mij gezien te worden?" „Riskant? Waarom Ben?" De menschen zouden er over gaan praten, als zij ons samen zagen en je vader „Dat risico neem jk graag op mij. Kom dan met Hetty mee?" „Als je het leuk vindt, natuurlijk," antwoordde hij, bijna struikelend over zijn woorden. „Afgesproken! Tot acht uur vanavond," zeide (na. Toen ging zij heen. Ben liep naar binnen, maar wist zich, toen hij in het magazijn kwam, nauwelijks te herinneren, wat hij noodig had. Zijn gedachten kolkten als in een maalstroom. „Dat was de jonge McAdam in de dogcart van Blaine," zeide Catcham vertrouwelijk, terwijl hij stond te wachten tot Ben zou zeggen, wat hij noodig had. „Ik heb hem niet gezien. McAdam? Wie is dat?" vroeg Ben. „Zijn vader is een koopman uit Klamath. Sewell, zijn zoon is een hoogvlieger. Tegenwoordig maakt hij Ina het hof en het heet, dat Hart Blainc het wel graag in dc hand zou werken." Ben maakte zoo spoedig mogelijk, dat hij weg- is gebleken. Deze nieuwe socialistische partij is op het oogenblik nog zwak en onbeduidend, doch verzwakt de positie der Duitsche sociaal democraten, welke tot heden het kabinet Brüning, hoewel niet van harte, tot lieden zooveel mogelijk hebben gesteund. Bovendien wist de „Deutsche Allgemeine Zeitung" te berichten, dat a.s. Zondag in Bad Harzburg een soort krijgsraad van de leiders der „nationale" oppositie gehouden zal worden, waaraan niet alleen de Hitlerianen en de Hugenbergersen een deel der Landvolkmannen zullen deelnemen, doch tevens een aantal hoogste belangrijke persoonlijkheden", wier politiek standpunt zich tot nu toe links van de nationale oppositie bevond, maar die nu vast besloten zijn gemeenschappelijk met Hit- Ier en Htigenberg te opereeren. Met deze „hoogste belangrijke persoonlijk heden" worden bedoeld de machtige en in vloedrijke leiders der Duitsche zware industrie, welke tot voor kort een politiek onderdak vonden bij de Duitsche Volkspartij, een der zwakke peilers waar het kabinet Brüning op moest steunen en welke nu dreigt te bezwijken. En met deze vooruitzichten, een afbrokkeling van den steun van links en van rechts, was het voor dr. Brüning te gevaarlijk zich aan een stemming in den Rijksdag te wagen. Daarom zullen dr. Curtius en nog enkele figuren welke bij de oppositie van rechts in geen al te best blaadje staan uit het regeeringskasteel ver dwijnen en vervangen worden door meer naar rechts georiënteerde leiders. Om de Duitsche Volkspartij wat tegemoet te komen doet Brü ning een klein stapje naar rechts, geen al te grooten, want anders gaan de sociaal-demo craten in de oppositie en zou Brüning ge dwongen zijn een volledige zwenking naar rechts uit te voeren, doch zouden tevens Hitier en Hugenberg het heft in handen hebben. Steeds feller wordt de oppositie van nationa listische zijde tegen het kabinet Brüning. Com munisten en nationaal-socialisten, Duitsche Volkspartij en de Duitsche nationalen zullen vermoedelijk geen traan laten wanneer het kabinet Brüning 17 October in den Rijksdag in de minderheid wordt gebracht, tenzij kie zersvrees, of vrees voor den chaos, het kabinet nog aan een kleine meerderheid helpt. Doch ook dit zal niet meer zijn dan uitstel van executie. Het treedt steeds duidelijker naar voren dat de positie van het kabinet Brüning verzwakt en onhoudbaar wordt en dat, gezien de vloedgolf van rechts radicalisme, binnen enkele maanden Hitier en zijn vrienden ge roepen zullen worden om het Duitsche schip van staat mee te besturen. Te Hasselt in België is het Zondag j.l. weer eens warmpjes toegegaan. Op initiatief van een groep Limburgsche franskiljons is te Has selt een z.g. Belgische dag gehouden, welke betooging der anti-Vlamingen werd bedoeld als een antwoord op de schitterend geslaagde Yzerbedevaart der Vlamingen. Reeds de aankondiging dezer z.g. Belgische dag heeft in Vlaainsch-katholieke kringen groote ontstemming gewekt en deze ontstem ming werd verbittering, toen de Waalsche minister van posterijen, ondanks een afwijzend besluit van het Nationaal Radio Instituut, gelastte dat verschillende te Hasselt gehouden redevoeringen zouden worden uitgezonden. Een 500 gendarmes te paard zijn noodig geweest om deze nagenoeg geheel mislukte Belgische dag van frankiljonsche schreeuwers zonder al te groote ongelukken te doen ver- loopen. Meer dan eens is het tot hevige bot singen tusschen frankiljons en Vlamingen ge komen, waarbij heel wat rake klappen zijn uitgedeeld, zoodat de gendarmes slechts door middel van meermalen herhaalde charges de orde konden herstellen. Zoodat deze mislukte Belgische dag, door een groepje schreeuwerige franskiljons op touw gezet en bedoeld als een demonstratie van eenheid van het Belgische volk ontaard is in het tegendeel. Het kabinet Renkin is over het gebeurde te Hasseit bijna gestruikeld. Na een scherpe en openhartige uiteenzetting tusschen de Vlaamsche ministers eenerzijds en de heer Renkin en de Minister van posterijen anderzijds, is tegenover de Vlaam sche ministers erkend, dat het uitzenden door het N.I.R. der redevoeringen te Hasselt een zware flater is en tevens dat ieder tergend optreden tegenover de Vlamingen de zwaarste gevolgen hebben kan. Dit laatste vooral is een buitengewoon snuggere ontdekking, komt alleen ongeveer een eeuw te laat. T' LEEUWARDEN-ó", (Adv.) kwam. Deze onverwachte mededeeling trof Jiem uiterst onaangenaam, vooral toen hij bedacht, wat Nevada over dien McAdam had gezegd. Het was reeds donker geworden in het dal, toen Ben Ide reed over het pad, dat eens de indrukken had gekend van zijn bloote voeten. Boven dc verre heuvels rees de maan. Halverwege het pad, in den schaduw een groepje boomen, steeg hij af, om verder te wandelen. Toen hij vlak bij een hek kwam, onderscheidde hij vaag de gestalte van een meisje, dat onhoorbaar naderde. „Ben?" klonk het fluisterend. „Ja, ik ben het," antwoordde hij. Ze vloog op hem toe en sloeg schreiend van vreugde haar armen om hem heen. Natuurlijk was dit zijn zuster, doch ze was groot en sterk en, behalve in haar stem, een vreemde voor hem. „Maar Hetty!" fluisterde hij, diep ontroerd." „O Ben, ik ben zoo blij," antwoordde zij, zonder hem los te laten. „Wat ben je breed geworden. Lief van je om zoo gauw te komen. Ik mag dien Nevada wel dankbaar zijn. Ben, ga je even mee om moeder op te zoeken? Zij is op het oogenblik alleen, maar er kan elke minuut iemand binnen komen. Straks kunnen we samen wel praten en er komt nog iemand anders ook. Als moeder nu maar niet al te erg schrikt, want ik geloof, dat ze erg naar je verlangt. Kom maar gauw." Ze liep door het hek, dat gcruischloos open ging. Het hart klopte Ben in de keel. Zijn her inneringen aan vroeger kwamen terug. Hoe dikwijls was hij niet 's avonds laat teruggekomen, om bescherming te vinden bij zijn moeder tegen dc woorden van zijn vader. Hetty deed dc deur open. In de keuken bevond een trouwe» bt) long en oud geziene huisvriend. (Adv, Stikstofbemesting wintergranen. Nu de tijd weer nadert voor het uitzaaien onzer wintergranen, dringt de vraag weer naar voren, of het gewenscht is daarbij een stikstofgift toe te dienen. De tijd van aan wending der stikstof is vooral bij onze win tergranen, een gewichtige aangelegenheid. De meeningen ioopen hierbjj dan ook zeer uit elkaar; nog veel meer proeven moeten dienaangaande genomen worden. In vele gevallen zal het echter gewenscht zijn, reeds bij het zaaien een gedeelte der stikstof te geven. Vooral daar waar de grond betrek kelijk arm is aan stikstof, waar het vorig gewas weinig heeft achtergelaten. Daar waai zonder een weinig stikstof het graan zich niet voldoende zou ontwikkelen, niet ge sterkt den winter ingaan en geen weerstand zou kunnen bieden aan de ruwe weersge steldheid en winterkou. Een kleine hoeveel heid bij het zaaien, of als de planten flink boven zijn, uitgestrooid, maakt ze, als door gunstig weer ook aan de andere groeivoor- waarden is voldaan, dus sterk voor den win ter en daarom is zoo een kleine stikstofgift zeker aan te raden. Bovendien is het raadzaam, alle stikstof in het voorjaar te geven, daar de graanplan- ten groote hoeveelheden stikstof niet in een korten tijd kunnen verwerken; groeistoor- zich niemand. Ben sloop naar binnen. Er was niets veranderd. Het tikken van de oude klok ontroerde hem. Precies zoo had het tikken geklonken, jaren geleden, toen zijn broertje gestorven was. Toen Hetty hem aankeek onder het licht van dc lamp, was haar gelaat bleek. Doch haar oogen schitterden. „Moeder!" riep ze zachtjes, „hier is iemand voor u." „Laat hem dan toch binnenkomen, kindje," antwoordde moeder van uit de huiskamer. „Of u even hier komt," vroeg Hetty. „Moeder!" riep Ben, niet in staat zich langer stil te houden. In twee stappen was hij binnen. Zij zag hem, herkend hemhet verdriet en dc zorgen schenen plotseling van haar gelaat weggevaagd. „Ben! Jongen!" Haar armen breidden zich uit. Maar na enkele minuten vergezelde Hetty hem weer naar buiten, naar het hek. „Laten we hier wachten," zeide zij, hem mee- tronend in de schaduw. „Ik verwacht iemand, die je wel graag zult zien. Zeg Ben, wat heerlijk, dat je gekomen bent! Ik wist, dat moeder naar jou verlangde. Ze moest weten, dat al die geruchten over jou, leugens zijn. Je hebt haar overtuigd. Ze veranderde heelemaal. Nu komt alles nog wel in orde. Vader zal wel bijdraaien." „Die vergeeft me nooit," antwoordde Ben. „Dan ken je hem niet. Als je succes hebt, zal hij een heel ander liedje zingen. Vader aanbidt succes en geld. Eigenlijk veel te veel. Maar voor ik het vergeet, Ben, laat ik je vertellen, dat hij en Setter land gaan koopen in dc buurt van Forlorn Bivcr. Knoop het in je ooren, Ben. Als dc prijzen stijgen in de buurt, waar jij woont, moet je er zelf ook van profiteered." - e \ucht die U 'flade^ wördt beter 23, 45 èn 65 nf* Doozen 3 (Adv.) nissen en ziekteverschijnselen kunnen dan het gevolg zijn, ook legeren der granen. Vooral als de stand van het gewas te dicht is. Op vele plaatsen van ons land wordt nog veel te dicht gezaaid. Veel beter kan men daar dunner zaaien en voor het gespaarde zaaigraan wat stikstof voor herfstbemesting koopen. Men zal dan niet alleen veelminder last van legeren hebben, maar ook van uit- winteren van het gewas. Alleen door dun uitzaaien en rijkelijke bemesting zy'n groote oogsten te halen. Wat nu betreft de stikstofbemesting in den herfst. Natuuriyk moet men wachten voor overdrijving en de gift niet te groot nemen. Te gul gegroeide graangewassen missen immers eveneens het nooöige weer* standsvermogen tegen vorst, enz. Daarom geve men de stikstof niet in den herfst als de grond door vroegere bemesting nog daar van voorzien is. Echter is een stikBtofbe- mesting in het najaar wel gewenscht, wan neer door omstandigheden eerst laat gezaaid kan worden. Door de geringe wortelontwik- keling zal dan in den regel niet voldoende voedsel uit den grond opgenomen worden, indien de voedselvoorraad in den bovenlaag niet met wat stikstof wordt aangevuld. In zulke gevallen doet een stikstofgift soms wonderen. Wy kunnen deze stikstofgift bet beste en voordeeligste geven in den vorm van kalk- salpeter of leunasalpeter. In de meeste ge vallen zal men kunnen volstaan met een gift van 100 K G. kalksalpeter. Zooals boven gezegd, veel te geven is niet aan te raden. Naar omstandigheden, als de grond zeer arm is aan stikstof, kan men deze gift natuur lijk verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat de geheele fosfor- zuur- en kalibemesting in den herfst vóór of bij het zaaien wordt gegeven. De rest der stikstofbemesting geeft men dan in het vol gende voorjaar in of meerdere malen. Iedere landbouwer neme voor zich proe ven of het op zijn grond, en wanneer het noodig is, een gedeelte der stikstof reeds in den herfst te geven, opdat de teelt der graan gewassen, welke, hoe laag de graanprijzen momenteel ook ztjn, toch altyd een onmis bare schakel in het landbouwbedrijf blijft, zoo goed mogelijk zij. Het inzicht, dat het vrije ruilverkeer in het belang is van hun land, bestaat bij zeer vele Nederlanders, behoorende tot alle maat schappelijke groepen en politieke partijen. Eigenlijk wordt dit door niemand ontkend en het is opmerkelijk, dat vrjjwel niemand onzer als protectionist te boek wil staan. Waaruit is de vrijhandelszin bij het Neder iandsche volk te verklaren? Men kan dit trachten te doen op histori- „Nevada gaf mij denzelfden tip," antwoordde Ben peinzend. „We hebben een lap grond en wij kunnen er nog bij koopen ook. Hoeveel bunder is het bij elkaar, vijf maal honderdzestig?" „Achthonderd bunder natuurlijk, dommerd." „Brrrdat is een hoop land. Maar ik waag het er op. Ik zal morgen drie ontginningen koopen. Farrell en Sims hebben genoeg van de droogte en willen zoo gauw mogelijk van de zaak af. Maar ik heb verdraaid weinig geld. En het kan misloopen." „Het lukt je natuurlijk!" verzekerde Hetty opgewonden. „Zorg er voor, dat je die ontginnin gen in handen hebt, voordat vader en Setter er op uit trekken om ze te koopen. Ik zou hun gezicht wel eens willen zien, Ben. Ik schreef je immers al, dat ik dien Setter niet mag. Hij probeert te familiaar te doen." „Er is nog iets anders, wat veel erger is, met dien Less Setter," mompelde Ben grimmig. „Zijn schuld is het, dat er zulke leelijke praatjes gaan over jou. Ik begrijp alleen maar niet, waarom hij zou liegen. Vader vindt hem een kranigen kerel en hij is dikke vrinden met meneer Blaine." „Maak je over dien Setter niet ongerust, maar blijf uit zijn buurt," zeide Ben. „Ik heb zoo'n idee, dat de menschen van den zomer verbaasd zullen opkijken, Hctty. Ik ben niet van plan den strijd op te geven. Maar het valt me moeilijk, om jou weer in den steek te laten." „Je laat me immers niet in den steek" verklaarde Hetty, zich aan hem vastklemmend. „Je zult eens zien, hoe fijn ik je kan helpen." Na een oogenblik van stilte ging zij voort: „Wij zullen eens een oogje op jou en Nevada houden." (Wordt vervolgd). ek. Of- pest er staan. tekenis ide de 'jr den vwcie ronnis en en i jonge t, den ad en ir ver re om- iaarde w^jze sonen ïtshof Ischte trigen aoven dezen vra- erden af en ot 20 lllllllimi iiiiiNiiiiiii Sï

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1