IS IETS APARTS. Transpireerende In" Vulpenhouder bijna voor niets. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 FLUISTERENDE BOOMEN. is Land- en Tuinbouw li pen Import, Korte Hoogstraat 14, Rotterdam. JNCOLN" vulpen onder rembours van 95 aangeteekend briefpakket. Na een maand inie over de „Lincoln" schriftelijk mededeelen. - Stad - halen naar gelang der verlangde pen. Kleur schrijven. In gesloten enveloppe verzenden llendam, vut. en 'a av. dhr. Bouman dereede, vm. da. van Asch uitSommelsdyk. Idorp, vm. en nam. ds. van Ameide. uwe Tonge, vm. leeskerk en 'sav.ds. Dekker, 'e Tonge, 'aav. ds. Vlasblom, tgeusplaat. vm. ds Vlasblom uit Oude Tonge u 's av. leeskerk. gstraat, vm. dhr. Vetter. Bommel, vm. leeskerk en 's&v.ds.Polhuys it Stad aan 't Harinhvliet. d aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 's av. t-eskerk. Hevoetsluis, vm ds. Brink uitZwartewaal en am dhr. van der Meer uit Oostvoorne. uw-Helvoet, vm. ds. Priester. (Doop, 3de col- ecte voor Kerk eu Vrede), uwenhoorn, vm. ds. de Voogd v. d.Straaten. Doopsbediening). stvoorne, vm. ds. Burger uit Zweeloo. erpolders, 's av ds. Brink van Zwarte waal. beubroek, vm. ds. Staal. idenhooru, vm. dhr. Zuiderduijn, evangelist te Roekanje. VRIJZINNIG HERVORMDEN, mmelsdijk (Langeweg), *s av. 7.30 uur ds. A. Klaver uil Hoorn. PROTESTA N TEN BON D. ielle (Kerkstraat), vm. Mej. de Graatt' uit Leiden. GEREFORMEERDE KERK. iddelharnis, vm. en 's av. ds. de Graatl' uit Stad aan 't Haringvliet, elissant, vm. en 's av. leeskerk. ellendam, vm, en 'sav. leeskerk. uddorp, vm. en 'sav. leeskerk. oltgensplaat. vm. en 'sav. ds. De Lange, en Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. tad a.'t Haringvliet, vm. en 'sav. leeskerk. ellevoetsluis, vm. en 'sav. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE, tad aan 't Haringvliet. rm.,nm,en 'sav leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN, liddelharnis, vm. en 's av. leeskerk. irksland, vm. en 's av. ds. De Blois. erkingen. vm., nm. en 's av. leeskerk. uddorp, vm. en nm. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, uddorp, vm. ds. Foppema. toegepaste Stam-selectie met opbrengst controle, n zijn steeds alléén de hoogst productieve, (met kleur) aangehouden voor verdere veredeling, gekeurd met cijfer 10. Ik opinie over de „UNCOUi". houder die in de Engelsch sprekende niet van „het beste wat er bestaat" trede bij het Nederlandsche Publiek. In" voorzien van 14krt. Goud plated a verharde punt, speciaal systeem van ~n inktgeleiding is zoo stabiel en construeerd, dat de „Lincoln" een en mede gaat. De garantie die wij p de „Lincoln" geven, is wat duur eperkt. Na 10 jaar zal de „Lincoln" zoo schrijven als in het begin, en nog veel meer kwaliteiten van de unnen opsommen, maar raden U: It U zelf, wij stellen U daartoe in de gelegenheid, erkt aantal „Lincoln" vulpenhouders beschikbaar voor de lezers van dit een geringe vergoeding van: ent per Vulpenhouder, waarde dat U ons na een maand ge~ -Lincoln" schriftelijk Uwe opinie mede- de „Lincoln", terwijl U ons het recht schriftelijke opinie desgewenscht te uit een reclame oogpunt, er van overtuigd dat de financieele die deze buitengewone reclame van er toe zal bijdragen dat binnenkort de de vulpenhouder zal zijn door een roken en begeerd. coin" wordt in 2 modellen geleverd, de een forsche pen met groot inktreservoir en en de „Acrne", een sierlijk model es. Beide modellen in de kleuren: art met Goud Zeegroen nrood Donkerblauw, hikbaarstelling op deze voorwaarden slechts eenmaal. Daarna zal de „Lin- hts bij den winkelier verkrijgbaar wor ld. ide coupon uiterlijk binnen 5 dagen in. er Rembours van fl. 0.95 benevens hiedt naar volgorde van de ingekomen en denzelfden persoon wordt slechts rekt op bovenvermelde voorwaarden. COUPON. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07® ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. DieüBtaanbiedingen en Dienataanvragea f ifper plaatsing tot een maximum van 10 regel*, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraaf Middelharnis. 13E JAARGANG. - N°. 76 De Moord. Verschillende lezera denken aan een sen- satieverhaaltje. Ik moet hen teleurstellen Waar ik over schrijf, dat is droevige, ver schrikkelijke werkelijkheid. Ik bedoel de moord, die dag aan dag op onze wegen plaats vind en die men verkeersongevallen noemt. In Amsterdam 1 doode per week;Londen 4 dooden per dag en 150 gewonden, ook per dag. In 1930 zjjn in 2 groote steden met te zainen 20 millioen inwoners 180000 nien- schen gewond of gedood door auto's of anders vervoermiddelen. IJ jaar van vrede kostte Amerika meer verkeersslachtoffers dan de Wereldoorlog aan „verliezen". We teekenen allen het petitionnement voor internationale ontwapening;zou het niet tijd worden wat meer aandacht te wvjden aan den permanenten veldslag op onze wegen, die alle dagen aan honderden „onschuldigen" het leven of de gezondheid kost? In „Quo Vadis" lezen we, hoe in het oude Rome de Tiber de lijken van zooveel vermoorden mee voerde, zonder dat daar veel acht op werd geslagen. Wat beteekende het leven van een mensch Thans vindt men overal de dooden en ver minkten: in de straten, langs de wegen, over de heele wereld. Gedoode of gewonde mannen, vrouwen en kinderen; jongen en oudenZoo weggerukt uit het volle, bloeiende leven. Slachtoffers van de onge zonde zucht naar snelheidssensatie; van brutale onverschilligheid van die zich heeren en meesters van den weg gevoelen; van verantwoordingslooze individuen, die be neveld door den alcohol achter het stuur plaats nemen. En hoe straft men dergelijke individuen? Kort geleden werd in mijn omgeving door een dronken chauffeur een meisje aange reden. Het kind bracht nauwelijks het leven er af en zal altijd invalide blijven. De chauf feur kreeg 2 weken of een geldboete en een jaar intrekking van het rijbewijs. Zulke „milde" vonnissen worden er meerdere ge veld. De Nederlandsche rechter is heel lank moedig tegen dit soort weggebruikers. Ik ben overtuigd, dat tal van autobestuur ders absoluut onverschillig zijn voor het leven en de gezondheid van den voetganger, vooral sedert den oorlog, die het dooden tot verdienstelijk werk verhief, 't Is zoo fijn, om achter het stuur te zitten en langs de drukke wegen te racem 't Geeft een gevoel van macht, als de menschen snel baan voor u maken, 't Is zoo sportief, een voetganger of fietser rakelings te passeeren in vliegende vaart. Te Amsterdam mag men niet sneller rijden dan 30 KM.... Wie eens gebruik heeft ge maakt van een taxi, weet dat niemand daar de hand aan houdt. Op de rustige gedeelten gaat het ongelooflijk snel enop de drukke ook. De chauffeur verstaat zijn be roep; ongetwijfeld. Hfi weet op een haar te schatten, waar hij nog juist passeeren kan. Je houdt wel eens even je hart vast. Maar het gaat altjjd goed. 't Is in hooge mate sportief, zulk rijden Totdat het gebeurt. Een voetganger heeft een heel klein oogenblikje niet opgelet of onvoldoende uitgekeken. De inzet van dit spel van behendigheid en van snelheid is het leven van een mede- mensch. De chauffeur krijgtPI. 25. De risicopremie FEUILLETON. CECIL ADAIR VOOR NEDERLAND BEWERKT DOOR THEO DE WITTE. Geautuitgave van de N. VUitgeverij P. D. Bolle.) 58) Dat heb ik nooit gevoeld, sprak Edgar plotseling. Ook de jongens in de Joopgraven niet, die eiken dag den dood in de oogen zagen. Het oude eloof was hu i genoeg, en hoe eenvoudiger, hoe beter. Het doet me genoegen dat je zoo spreekt, kerel; houdt zeer stevig aan je oude geloof vast, en ik hoop en geloof dat je uit die nachtmerrie getrokken zult worden. Kijk niet naar beneden, kijk niet achter je, kijk altijd naar voren. Dat is een goede levensregel, en het is altijd een wachtwoord van den aanvallenden soldaat geweest. Hij stond nu weer recht. Hij was te verstandig en te ievenservaren orn bij dit eerste bezoek verder aan te dringen. Hij vond het verschrikkelijk om Vale alleen te laten In dit betooverdc huis met die fluisterende hoornen, die altijd in zijn ooren klonken en met die twee groote, wilde honden voor eenig gezelschap. Maar hij wist dat hij niet moest trachten hem te bestormen. De ommekeer in zijn verstands- en gevoelsleven was zeer diepgaand geweest, en het verdere piekeren had zijn ont bindende werking beklagenswaardig goed gedaan. Hij had veel overeenkomstigs met die geheim- Daar moet verandering in komen. Er moet strenger, veel strenger worden gestraft, wanneer nalatigheid bly kt. Hier mogen geen remmen verwaarloosd worden, het mag niet voorkomen, dat een stuur niet goed function- neert. Het gebruik van alcohol moet aan alle autobestuurders absoluut verboden wor den. Wat geven examens, wat geeft be kwaamheid, als men onder invloed is van alcohol Wie in dronkenschap op deze wijze doodt of verminkt, dien moet nimmer weer een r(jbewijs worden uitgereikt. Indertijd heeft men de spoorwegen terecht voor het publiek gesloten. Maar het veel en veel gevaarlijker autoverkeer laat men op alle publieke wegen en zelfs in de drukke straten der steden toel De treinen liepen vroeger 80 h 40 K.M.,endan nog wel op rails; de auto jaagt er honderd en meer... Wordt het niet hoog tijd, dat er speciale autowegen komen en dat op den publieken weg de snelheid wordt gesteld op hoogstens 15 K.M., met strenge straffen voor de overtreders Wie in onze samenleving een paar gul dens steelt, dien bergt men soms maanden op en men vernietigt een leven voor een luttel bedrag. Wie in dronkenschap een mensch overrijdt of in roekelooze onver schilligheid, dien geeft men een paar weken en na een jaar kan het lugubere spel op nieuw beginnen. Dat mag niet langer Wij zijn na den oorlog apathisch gewor den; wij zijn gewoon geworden aan de „verlieslijsfcen". Het wordt hoog tijd dat het publiek krachtig gaat protesteeren. De publieke opinie moet wakker worden. Mor gen kunnen wy zelf of een der onzen het slachtoffer zijn. Voor de pers is hier een zeer belangrijke taak. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth en Drogisten. (Adv.) DE STIKSTOF-CONFERENTIE. Reeds eenigen tijd geleden wist de heer F. M. W. in „Het Volk" mede te deelen, dat de aaneensluiting van alle stikstofproducten tot stand was gekomen. Dit bericht blijkt voorbarig geweest te zijn. Wel is er een groote maatschappij tot stand gekomen wat de Chili betreft, met een kapitaal van 900 millioen gulden, maar de onderhandelingen van dit lichaam met de groote luchtstikstof- concerns, waarvan de I. G. verreweg de be langrijkste, schijnen nog niet te vlotten. Reeds heeft men op verschillende plaatsen geconfereerd maar tot heden zonder resultaat. Van Chileensche kant beweert men, dat Duitschland, in een poging om zijn eischen door Chili te doen erkennen, een noodver- zinnige ziekte die onder den titel: zenuwziekte op zooveel en zoo vreemde manieren aan den dag kwam. Captain Vale was nog niet geheel normaal, en het was mogelijk dat zijn verlangen naar een zaamheid ontsprong uit een verlangen naar de natuur, wat in dit geval een goed teeken kon zijn. Maar nog eens, het kon ook het resultaat zijn van een of andere verschrikkelijke inzinking ais gevolg van de beklemmende gedachte, dat hij de eenigc schuldige was van Barbara's dood. Die verschrik kelijke herinnering scheen hen kapot te maken. Sir Horace had de zaak vlugger overzien en begrepen dan Barbara St. Maur dat had kunnen doen. Zij stond zoo geheel op het standpunt der vrouw in deze kwestie, dat zij eigenlijk niet in staat was om den angst te peilen van dezen man, als hij weer terugdacht aan het verschrikkelijke oogenblik waarop het scherpe staal recht tot in het hart drong van het meisje dat hem haar vertrouwen geschonken had. De veteraan kon dit veel beter begrijpen en inzien. En doordat hij het inzag, voelde hij de noodzakelijkheid om langzaam verder te gaan. Hij zou graag dezen kluizenaar van Casuarina wat geprest hebben om eens kennis te maken met zijn huurlieden en dc uitrioodiging tot een bezoek toch te beantwoorden. Maar hij voelde dat de tijd hiervoor nog niet rijp was. Later misschien. Maar hij mocht niet overijd (c werk gaan. Hij zei slechts terwijl hij dc nog haifgcwcigerdc hand in de zijne nam en warm drukte: Als u naar heneden komt voor zaken, denk dan eens dat ik hcelemaal vrije kamers heb in villa Maroc. iedereen kan u den weg wijzen, ik heb ik dc achterbuurten van het stadje heel wat curiositeiten opgepikt, die u misschien wel graag ordening afkondigde waarbij een invoerrecht van 120 mark op alle stikstofmeststoffen werd gelegd; de Duitschers beweren, dat deze maatregel een gevolg was van het mis lukken der onderhandelingen, wat volgens hen voornamelijk aan de tegenstand van Chili te wfiten was. De Chileenen hadden voorgesteld, om de prijzen der Chilisalpeter gelijk te maken aan die van de synthetische meststof, doch van Europeesche richting werd geen concessie te dien opzichte gedaan. Zoodat thans Chili weer de vrije markt gaat verkoopen, zooals voor 2 jaar terug, toen de eerste internationale overeenkomst werd aangegaan. In verband met dezen toestand waar schuwt het Centraal Bureau te Rotterdam er de aangesloten Coöperatieve vereenigingen tegen, om thans te koopen, ook voor oogen- schijnltjk gunstige prijzen, doch rustig af te wachten, tot ze zelf in staat is, met nadere gegevens te komen. Ook is het Bureau er toe overgegaan, meststoffen in consignatie te geven aan de plaatselijke Coöperatie's Dat wil zeggen, dat de meststoffen eerst betaald behoeven te worden, en wel naar de pr(js die gelden zal. als zij worden gebruikt. Het Centraal Bureau neemt dus de markt risico over terwijl het ook de overschotten terug neemt. De kunstmestgebruikers hopen nu op een stikstof oorlog met sterk verlaagde prjjzen. In dezen tijd zou die welkom z(jn, maar verstandig is, de verwachtingen niet te hoog te spannen. De groote stikstofconcerns zullen wel hun best doen, het alsnog met elkander eens te worden. IETS OVER DE RANDJESZIEKTB. De „randjesziekte" vertoont zich vooral bij bessen en appelen. De randen der blade ren worden eerst lichtgroen, daarna geel achtig en eindelflk dor en bruin, met als gevolg van de dorheid een krulling van het blad. De verschijnselen zijn van de plant zelf, die klaarblijkelijk niet in staat is, hare bla deren een voldoende hoeveelheid voedende stoffen toe te voeren. Ook is niet een schim mel of zwam de oorzaak Het gevolg van de randjesziekte is, dat de struik st(jl wordt en de dracht sterk vermindert. De verschijnselen vertoonen zich gewoonlijk in Juli; in Augustus vallen zij zeer sterk in het oog. Daar geen parasiet te constateeren viel, moest men wel aan een bodemgebrek denken. In 1918 werd door den heer Ir. Maarschalk in de Betuwe een onderzoek naar de Randjesziekte ingesteld. Een proef met kalk en patentkali werd ge nomen, maar deze gaf geen afdoende resul taten, doordat de proeven niet konden wor den voortgezet. Wel was tengevolge van de kalk en kali de stand aanmerkelijk beter geworden. Later werd dan ook ingeval van randjesziekte een flinke gift kalk geadviseerd, en wel 7 ti 8000 K.G. kalk of 15000 K.G. kalkmergei, wat steeds een flinke verbete ring tengevolge had. Of deze büjvend was, is ons niet bekend. De heer Ir. T. A. C. Schoevers te Wage- ningen nam op de terreinen van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen een proef dat roode aalbessen, die gedeelte lijk kalkmergei ontvingen naar rato van 15000 K.G. per HA. Naar aanleiding vaD een publicatie van Prof, Dr. Th. Reny te Bonz werd door dienzelfden heer een proef genomen met zwavelzure kali. De eenehelft wil zienen ik hecht ook veel waarde aan uw advies betreffende enkele punten in mijn verhandeling. Ik ben namelijk bezig niet ecnige belangrijke Oostersche vraagstukken te bespreken. Ik weet dat u al den tijd aan het Pestfront geweest bent, maar u zou mij toch heel wat dingen kunnen ver tellen over het kleine veldleger. Ik heb te weinig ondervinding van het practische vechten. Ik zou wat inlichtingen willen hebben over het kaliber en de soort van machinegeweren enz. Practische on dervinding weegt minstens op tegen de wet dei- Theorieën uit handboeken. Ik hoop dat ik u binnen kort een s in mijn huis mag ontvangen U bent zeer goed antwoordde de andere. Ik zal uw aanbod in gedachten houden. Maar hij nam geen besluit en wilde zich blijkbaar verplichten. Sir Horace had dit ook heelemaal niet verwacht. Met gebogen hoofd en diep in gedachten verzonken wandelde hij schoorvoetend van Casua rina en zijn fluisterende boomen weg. V. Barbara kwam hem reeds in den tuin tegemoet, wan zij wist waar hij geweest was. In haar oogen stond dc vraag tc lezen. Sir Horace glimlachte, nam haar hand en legde die in zijn arm, terwijl hij haar naa een beschaduwd pad bracht. Ik heb hem ontmoet, zcidc hij, en ik heb hem toegesproken als naast familielid van Barbara Nicholson. Wij hebben lang met elkaar gepraat. Ja? en hebt u hem kunnen helpen? Dat kan ik niet zeggen. Er zal heel wat tijd noodig zijn om dc vastgcworteldc overtuiging uit te rukken, dat hij door deze daad geschandvlekt van het perceel ontving naar 1200 K.G, zwavelzure kali, de resultaten waren zeer frappant; de struikjes, die met zwavelzur kali waren behandeld, waren zoo gced als gezond; de andere sterk randjesziek. Tus- schen de struiken met en zonder kalkmer gei was nog heel weinig verschil te zien; misschien komt dat later nog Naar de heer Schoevers meedeelt, kan men evengoed patentkali nemen als zwavelzure kali, maar dan in dubbele hoeveelheid in verband met het percentage kali. Men neemt verder proeven om te kunnen uitmaken, of op den duur met kleinere hoeveelheden kan worden volstaan. ENTHOUSIASME OVER RUSLAND8 LANDBOUW. Ameiikaansch bezoek. MOSKOU, 31 Juli. De directeur van de landbouwhoogeschool van Massachusetts en adviseur van den Amerikaanschen secretaris voor Landbouw brengt momenteel een be zoek aan de Sovjet-Unie en arriveerde gis teren te Kief, na een bezoek te hebben ge bracht aan verschillende kolchozen. Hij ver klaarde, dat de Sovjet-Unie den landbouw had georganiseerd in een tempo, dat zonder weerga in de geschiedenis was. Het systeem der groote Sovchozen verdient de bijzondere aandachtvooral de tractorfabrieken te Sta lingrad en de landbouw-machinefabrieken te Rostow maakten een diepen indruk op den Amerikaanschen hoogleeraar. Hij ver klaarde, dat hij bij zijn terugkeer in Amerika pogingen in het werk zal stellen om in Amerikaansche wetenschappelijke en land- bouwkringen grootere bekendheid te geven aan de werkzaamheden op landbouwgebied in de Sovjet-Unie. FRUITVERKOOPINGEN OP HET HOUT IN DE BETUWE. De verkoopingen van vroeg fruit en pruimen zijn in de Over-Betuwe bijna weer geëindigd. Over het algemeen worden hooge prijzen besteed, al naar gelang kwaliteit. Pruimen zjjn dit jaar zeer gewild, het gewas zit niet dik, maar de vruchten zijn mooi grof en best ontwikkeld. Men geeft naar schatting ongeveer 18 ct. per kilo op het hout. Vroege peren laden niet al te ruim, jan baasjes en kruideniersperen hebben een middelmatig gewas. De prijzen loopen nogal uiteen, van f 4 tot 9 per H.L. Reeds is de voorkoop van appelen op het hout in vollen gang; er schijnt animo genoeg te zijn. Dit fruit zit tamelijk ruim, laat wat kwaliteit betreft, toch nogal te wenschen over. We hooren dat voor sommige partijen goudreinetten en bellefleurs vergeefs 6 ct. per kilo is geboden. INVOER VAN POOTAABDAPPELEN IN ITALIË. In de Italiaansche Staatscourant van 16 Juli 1.1. is gepubliceerd, dat voor een hoe veelheid pootaardappelen van den oogst 1931 invoervergunning zal worden verleend: Naar verluidt, kan de hoeveelheid op 20.000 ton worden (Adv.) is, hoe onvermijdelijk het ook mag zijn. Ik geloof niet dat hij tenslotte spijt van zijn daad heeft. Hij kwam gelukkig met geen enkele van die ellendige twijfels voor den dag of ook een andere uitweg aan het doei zou hebben beantwoord; of de loerende vijanden het misschien niet gehoord zouden hebben door hun eigen lawaai, enz. Hij is klaar blijkelijk overtuigd dat er geen alternief was. Ook lijkt het mij niet mogelijk dat hij zijn daad betreurt. Elke andere oplossing zou oneindig veel slechter geweest zijn. Maar hij is nu eenmaal bevooroor deeld. En daarover moeten wij ons niet al te zeer verwonderen. Want hij is wat overspannen, en in dien toestan ziet men altijd schrikbeelden. Daarbij leeft hij nog in die eenzame, duister plaats, omdirkeld door die fluisterende boomen. Dag en nacht fluisteren zij hem toe: ik zou wl eens willen weten wat zij hem toefluisteren. Hij sprak ernstig. Barbara huiverde. Ik wou dat hij maar niet alleen leefde in dat spookhuis. Dat maakt ook mij zoo bang. En toch is het mogelijk dat de stilte hem juist helpt. Stilte, ja, maar die fluisterende boomen danl En als hij een werkelijk gelukkig man was, zou ik me kunnen indenken dat die boomen over heerlijke dingen spraken. Na een kleine stille vroeg zij hem bedeesd: Gelooft u dat hij ooit uit dien angstgreep gered kan worden, waarin hij nu leeft? Gelooft u dat er iets iemand hem kan helpen? Sir Horace zei niets, trok met zijn stok figuren in het zand, keerde zich toen tot Barbara en, terwijl hij even op zijn stok leunde, keek hij haar aan. Ik geloof dat jij hem kunt helpen, Barbara. INVOER VAN BOTER IN NEDERLAND. Het volgende staatje, verschaft door de Directie van den Landbouw, geeft een overzicht van den invoer van boter h. t.l. in de week van 20 t/m. 25 Juli 1931,zoomede in de periode van 1 Januari t/m. 25 Juli 1931. Landen 20 t/m. 25 1 Jan.t/m. 25 van herkomst. Juli 1931. Juli 1931. Australië 760.634 Argentinië67.861 Polen 15.629 Letland 1,425 7.990 Siberië 53.440 544.980 Nieuw-Zeeland 23.384 Litauen 22.587 Denemarken 12.025 Frankrijk- 2.106 Zweden 7.120 Finland 7.965 Ierland 150 Zuid-Afrika 30.930 Eur. Rusland 21.360 91.757 Totaal 76.225 1.597.118 HET TWEEDE VIJFJAARSPLAN VOOR DEN LANDBOUW IN RUSLAND. Dezer dagen werd melding gemaakt van de indiening van een voorloopig ontwerp voor het tweede vijfjaarsplan van den land bouw. Uit nadere berichten blijkt dat gedacht wordt aan een uitbreiding van het bezaaide oppervlak in die vijf jaar tot 190 a 200 miljoen H.A. (dit jaar bedroeg zij ongeveer 100 miljoen H.A.) Meer zorg zal echter nog besteed worden aan de verbetering van de oogstuitkomsten door verdere mechanisatie, kunstbemesting, verbetering van de iand- bouw-techniek enz., met als doel een ver hooging van de bruto graanproductie met 60 pet. van de veeteelt met twee-en-een-half maal en van de technische cultures met ten minste drie maal. De heele landbouw zal op socialistischen grondslag worden gesteld: de kolchozy zul len 150 155 miljoen H.A. beslaan, desow- chozy 40 45 miljoen. Het verband tusschen de kolchozy zal wederom gelegd worden door de machine-tractorstations waaronder het heele tractorenpark, de heele mechani sche landbouw-inventaris en de mechanische transportmiddelen zullen worden vereenigd. De bedoeling is dat de macbine-tractorsta- tions de agro-industrieele centra worden van hun rayon, waar niet slechts de landbouw ondernemingen, maar ook de correspondee- rende industrieele bedrijven zullen worden geconcentreerd. Zoodoende zullen de ma chine-tractorstations een voorname factor zijn in de als socialistische ontwikkeling beoogde toenadering van stad en land. Iu het tweede vijfjaarsplan zullen ook maatregelen genomen worden tot de electri- ficatie van den landbouw. Het landbouw bedrijf zal worden ingeschakeld op het alge- meene electriciteitsnet en op het eind van vijf jaar wordt zijn aandeel begroot op onge veer 25 miljard kilowattuur per jaar, wat van 10-15 pet. van de heeie electriciteits- voortbrenging zal zijn. O.m. zal het daardoor mogelijk zijn van 10-15 miljoen H.A. elec- trisch te bewerken. Het tweede vijfjaarsplan zal de definitieve oplossing van het veeteeltvraagstuk moeten brengen. De opbrengst aan vleesch en melk zal twee- of driemaal de huidige moeten overtreffen om te kunnen voldoen aan een Jij meer dan iemand anders wellicht. Zij keek hem met wat verbaasde oogen aan. Maar wat kan ik doen? vroeg zij bevend. Zou je verliefd op hem kunnen worden, Barbara? Zij trilde nu over heel haar wezen, maar haar dappere oogen sloeg zij niet neer. Als ik geen oude man was, oud genoeg om je grootvader te kunnen zijn zou ik je een dergelijke vraag nooit hebben durven stellen. Maar ik voel nu dat alleen dc liefde van een oprechte, jonge vrouw deit jongen Vale zou kunnen redden. Ik twijfel er sterk aan of iets anders mogelijk is. Hoe zou dat hem redden? fluisterde zij. Doordat het zijn liefde als een wisselwerking zou opwekkeu. Liefde is de sterkste macht in de geheeie wereld. En dat komt, veronderstel ik. omdat God liefde is. Als je de liefde van dien zenuwzieken soldaat zou kunnen winnen, Barbara, geloof ik dat je hem zou kunnen redden. Zij beefde weer. Het was iets grootsch. Hem beminnen! Den man wiens gelaat en persoonlijk heid haar al deze dagen zoo hadden aangetrokken. Wiens levensgeschiedenis hen beiden zoo duidelijk bij elkaar gebracht bad. Hem beminnen? Het was als kreeg zij een prop in dc keel, als greep iemand haar in den hals. Het volgende oogenblik werd zij overstelpt door de gedachte dat alles in haar leven tenslotte naar deze opdracht had geleid 1 A! die gesprekken op dc boot over dien soldaat met liet sympathieke gezicht, de droevige, melancho lieke oogen en het huis met de fluisterende boomen waar hij van plan was te gaan leven! Dal was het begin geweest. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1