Doorzitten PUROL Leest„Onze Eilanden" VROUWENHOEKJE Gemengd Nieuws VERSLAGEN bij Wielrijden ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931. 3 PARI JSCHE MODEBRIEF wollen kleeding, ook voor oen zomer. De meest practische kleeding voor dames die op reis of met vacantia gaan. Als U een zomerreisje gaat maken, wil er dan op bedacht zijn, dat U ook in streken waar het klimaat milder en bestendiger is dan in ons lieve vaderland, tochtige treinen, koele avonden en gure regendagen zult aan treffen. De groote voorliefde van de mode voor allerlei wollen stoffen, komt daarbij nan de practische behoeften van de reizende dame bijzonder tegemoet, want zy kan enkele harer reiscostuums van wol nemen. Het is immers niet „het wol" van vroeger, dat ruig, stijf en onverslytbaar als het was, moeilyk met het begrip „elegant"samen te noemen was, integendeel de tegenwoordige weeftechniek is thans zoover gevorderd, dat er bijna geen stof meer bestaat, die losser, zachter en soepeler is dan juist wol. En toch heeft de stof daardoor niets van haar stevig heid verloren, een factor die vooral op reis noegen te zorgen dat de verschillende be- noodigdlieden voor de reis niet alleen prac- tisch en comfortabel, maar ook mooi en aan- trekkeiyk zyn. We beelden hier voren aftwee reisdekens met bybehoorend taschie, die men zonder al te veel moeite zelf kan maken. De eerste bestaat uit beige en bruine kasha, de tweede uit lichtgrijze wol, met stiksels in gelyke kleur versierd. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen Ingelicht Ie worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst pracllscbe Nederlandscbe modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken ln alle genres, Is bij de uitgevers dezer Courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slechts 1 0.95 per kwartaal, franco per post I 1,25. van zeer groot belang is. Immers op reis wordt een costuum niet ontzien, terwijl de stof er toch niet meteen verfomfaaid en on- frisch mag uitzien. En geen enkele stof heeft deze eigenschappen zoozeer als juist wol. Bij de keuze van een kleur voor haar reiscostuum, zijn er heel veel dames, die alleen de practische zijde hiervan bekijken. Vanzelfsprekend zal zoo'n pakje tamelijk eenvoudig van snit meeten ztjn en zullen opvallende kleuren moeten worden verme den, doch anderzijds moet men zich voor eentonigheid wachten. En dat kan men niet beter en gemakkelijker bereiken dan door een wollen stof te kiezen waarbij verschil lende kleuren of een Schotsch ruitje goed harmoneeren. By een mantelpakje kan men de meest verschillende blouses dragen van wol, batist, waschzijde, tricoline of georgette, en in plaats van de bij bet jasje behcorende rok, ook wel een Schotsch rokje, of, wan neer het niet zoozeer een mantelpakje dan wel een mantel betreft, ook wel eenSchot- sche japon bij een donkeren reismantel. Men kan het beste zoo doen, dat men bij het mantelpakje ook nog een bijpassenden mantel heeft, die bij koud weer nog over het jasje gedragen wordt. Men heeft dan met enkele blouses (waaronder er ook voor warmere dagen een of twee met korte mou wen kunnen zijn), misschien twee rokken en een wollen japon, een reisuitzet die zeker toereikend is, uitgezonderd dan enkele meer gekleede toiletjes. Wij geven hierboven een tweetal practi- het internationaal, economisch leven, indi viduen, volkeren, als met duizend draden zyn ze onderling verbonden. Meer dan ooit in de historie geldt het dichtwoord van Ten Kate: In der menschen duizendtallen Leeft niet één zich zelf alleen. Allen z(jn bestemd voor allen Daarom moeten z' eens elkaar Naad'ren, kennen en waardeeren, Leven leeren, liefde leeren Als één priestervolk des Heeren, Off'ren op één dankaltaar... Zal de menschheid eens dat woord ver staan? Aarzelend wordt koers gezet in de richting van het licht, dat straalt in den nacht. Eens zal men inzien, dat de moderne oor log geen overwinnaar meer kent; alleen overwonnenen. Dat de vernedering van één de smaad is van allen; dat geen tydelyke grootheid meer wordt gekocht voor wapen mantels, die tevens op regendagen goede diensten zullen bewyzen. Deze man- tola zyn vervaardigd van bruine gewerkte wollen stof met bypassende leeren ceintuur. Het is voor de meeste vrouwen een ge- Het licht straalt nog flauw, maar vervult ons met hoop voor de toekomst. Een Lichtpunt. De tyden zijn wel zeer donker. Twaalf jaren zijn er verloopen sedert den ontzettenden broedermoord, die Europa in rouw dompelde. Millioenen mannen lagen in de loopgraven tegenover elkaar; toegerust met de meestduivelsche verdelgingsmid delen. Mannen, die elkander niet kenden, elkander zelfs nimmer hadden gezien en toch loerende op elkanders leven. In luttele jaren werd verwoest, wat eeuwen van beschaving hadden tot stand gebracht, de zachtaardigste menschen werden opgezweept tot zinne- loozen haat; zij doodden uit razenden angst van zelf gedood te worden. En de resultaten van dien waanzin? Millioenen jonge, sterke mannen gedood, in de bloeiende kracht van het leven. Tien duizenden verminkt, blind, krankzinnig. Vruchtbare landerijen in woestenijen her schapen en wat kunst en menschelijk ver nuft en arbeid van geslachten tot stand hadden gebracht, vernietigd. De wereld ontredderd, de mensch ontred derd; geschokt tot in het diepst van zijn zedelijk bewustzijn, bij het aanschouwen, hoe goed en kwaad stuivertje wisselden, hoe moord en roof en haat tot evangelie werden en de zwartste leugen tot deugd verheven. AUerwege economische ontwrichting. On danks al die verliezen aan millioenen inva- liede mannen een steeds aangroeiend leger van werkeloozen in alle landen. Hongersnood en oproer en burgeroorlogen. De volkeren, die elkaar moesten naderen, door tolmuren en grensmaatregelen meer en meer van elkaar gescheiden. Een geest van onrust vaart over de aarde; er is verwordingen verwildering. Wel zyn de tijden donker en droef. Men zou de menschheid kunnen vergeiyken bij de bemanning van een schip, dat stuurloos in den zwarten nacht wordt voortgedreven. De storm huilt, geen sterre lacht in het inkt zwarte zwerk. Maar in de verte straalt flauw het licht van de haven... Zal men het bereiken? Een groot land is met de wapenen over" wonnen, het voerde een Titanenstrijd tegen een groot deel van de Oude en de Nieuwe Wereld maar moest ten slotte bukken. En het „Wee den overwonnene" heeft voor dit volk in volle zwaarte gegolden. Men heeft het ten diepste vernederd; men heeft het schatplichtig gemaakt. Duitschland had den oorlog gemaakt; het moest schuld belijden, onder dwang... Zijn legers hadden gewoed in 'svljands land en dit grootendeels ver woest. Welnu het zou vergoeden, herstellen, voorzoover dit mogelijk was. In oude tijden maakte men een overwon nen volk tot slaven; die slaven moesten werken voor den overwinnaar onder bedrei ging van de zweep. Thans doet men dat niet meer, maar er zjjn andere middelen, even effectief maar meer „humaan". Men legt den overwonnene zware schattingen op en dwingt hem op die wijze te werken voor den overwinnaar. Maar thans bleek duidelijk, dat de heele wereld één organisch geheel vormde. Men had dat door den haat vergeten. Evenmin als een levend organisme in zijn geheel goed kan functioneeren, als een belangrijk deel ziek is, evenmin kan het lichaam der mensch heid dat, als men een heel volk gaat over spannen en doemt tot armoede en ellende en vernedering. Alle andere volken onder vonden daarvan den terugslag en ook daar steeg de nood, zelfs Amerika, dat dagelyks zijn „zilvervloten" begroette. Er ontstond meer en meer stagnatie in het normale ruil verkeer het geldwezen, de basis van het economisch leven werd ontwricht. De legers der werkeloozen groeiden overal, en de onte vredenheid nam toe, en daarmee het gevaar voor revolutie; de wereld dreigde een Chaos te worden. De regeerders beginnen dat te begrijpen. En nu komen ze samen, om maatregelen te beramen, om den overwonnene te redden. Niet omdat ze hem zoo lief hebben, niet omdat het verheven woord van Jezus ten opzichte van den vroegeren vijand geldt. Maar omdat langzamerhand ook bij hen de bezin ning wederkeert en omdat ze beginnen in te zien, dat de „vjjand" niet alléén zal onder gaan, maar dat hy allen zal medesleepenin z(jn val. Het havenlicht gaat flauw schynen door den donkeren nacht. De volkeren kunnen niet meer zonder elkaar. Over de grenzen heen is het gegroeid, DE VIER OCEAAN-VLIEGERS NOG NIET WAARGENOMEN. Juiste route onbekend. LONDEN, 29 Juli. Tot dusver is nog geen bericht ontvangen over de twee ma chines, die gisteren in Amerika zyn opge stegen, met bestemming naar Moskou resp, Stamboel, doch waarvan de juiste route niet bekend is. Te Dublin werd hedenmiddag om 4 40 een rood vliegtuig gezien, dat men aanvankelijk voor een der Amerikaansche machines hield, doch bij onderzoek bleek het een machine van een plaatselyken vliegdienst te zyn. LINDBERGH'S AESTANDSVLÜCHT. NEW YORK, 29 Juli. Kolonel en me vrouw Lindbergh zijn heden met hun vlieg tuig naar Nort Haven in Cennecticut ver trokken, ten einde afscheid te nemen van Dwight Morrow, den vader van mevrouw Lindbergh, alvorens zij hun lange afstands- vlucht naar Japan ondernemen. LUCHTSCHIP NAAST IJSBREKER. PRIE DRICHSHAFEN, 28 Juli. - Op de Zeppelin-werf is hedenochtend een telegra fisch bericht ontvangen, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" bij aankomst boven Frans Jozef-land de voorbereide ontmoeting met den Russischen ijsbreker „Malygin bij de Hooker-eilanden heeft kunnen uitvoeren. Het luchtschip daalde op het water, nam post van de „Malygin" in ontvangst en post af en steeg na 15 minuten weer op. Een langer verblijf op het water was door het ijs niet mogelyk.Nadezegoedgesla ontmoeting zette de Zeppelin haar tocht naar het Prans Jozef-land voort. NIEUWE WERERDVLUCHT BEGONNEN. Poging om Post's record te breken. NEW-YORK, 28 Juli. De Amerikaan sche vliegers Pangborn en Herndon zyn hier hedenochtend 6 uur 20 opgestegen voor een vlucht om de wereld. Zij hopen het record, dat onlangs door Post en Gatty gevestigd werd, te breken. Een kwartier te voren waren de vliegers Beardman en Poland de lucht ingegaan, met bestemming Stamboel. MASSA-VERGIFTIGING DOOR GEBRUIK VAN IJS. Eenige honderden zieken. ROME, 29 Juli. In Catania moesten eenige honderden personen ten gevolge van het gebruik van bedorven ijs met vergifti gingsverschijnselen worden opgenomen in de ziekenhuizen en particuliere klinieken. MODERNE ROBINSON CRUSOE ONTDEKT. Op een eilandje bij de Westkust van Australië. De Engelsche postvlieger Eduard Norman, die in dienst der Australische regeering den vliegdienst van Singapore naar de havens van Australië verzorgt, heeft in een rapport aan zijn superieuren mededeeling gedaan van een ontmoeting met een Duitscher, die in vrijwil lige ballingschap leeft op een eilandje bij Australië. Gedurende een hevigen storm moest de vlie ger op een eilandje, dat hij niet kende, dalen. Toen hij er eenige oogenblikken was, trad een groote, gebruinde, in lompen gehulde man op hem toe, het geweer in de hand. Op barschen toon verlangde de man, die Engelsch sprak, dat de vlieger onmiddellijk zou vertrekken, omdat het eiland zijn eigendom was. Dc vlieger wist den man tot kalmte te brengen en liet hem zijn geschiedenis vertellen. De man zeide Wilhelm, graaf Rosenow te heeten, kapitein geweest te zijn bij de Duitsclie marine. Toen zijn vrouw hem verliet werd hij zoo verbitterd, dat hij geen menschen meer wilde zien, ontslag nam uit den dienst en naar Australië trok. Hij kreeg een betrekking als kapitein van een zeilschip, dat geregeld naar verschillende eilanden voer. Toen hij eens het eiland Anao, op 600 K.M. van de westkust van Australië, voorbijvoer, vond hij dit onbewoon de eiland zoo naar zijn zin, dat hij besloot er dc rest van zijn leven door te brengen. Hij ging naar zijn woonplaats in Australië terug, zette liet geld, dat hij nog bezat om in artikelen, die hem op het eiland te pas zouden komen, wapens, munitie, vischgerei, gereedschappen e.d. en ging, zonder iemand iets van zijn plan te vertellen ,naar het eiland. Hier is Rosenow, volgens zijn eigen verhaal, zooals liet in de „B. Z. am Mittag" voorkomt, op 18 Januari 1912 aangekomen en sindsdien heeft lnj het niet meer verlaten. Hij wuont in een blokhuis, dat hij zelf getimmerd heeft, leeft van visschen, mosselen, cocusnoten etc. en voelt er zicli uitstekend bij. Gedurende al die negentien jaren heeft nooit iemand liet eiland bezocht. Op schepen, die voorbijvoeren, heeft hij nooit menschen kunnen onderscheiden, zoodat de man inderdaad negentien jaar lang geen mensch had gezien, vóór liij den vlieger ontmoette. Van den wereldoorlog wist de gewezen marine-officier niets; elke tijdrekening was hij kwijt. Heimwee naar menschen had de graaf in liet geheel niet en daarom zou hij ook ieder indringer, blank of gekleurd met geweld van zijn „erf" houden. Voor zijn vertrek beloofde de vlieger het eiland nog eens te bezoeken en dan boeken, tabak, kleedingstukken en andere noodzake lijke voorwerpen voor hem mee te brengen. Volgens het geciteerde Duitsclie blad bestaat er geen graaf van den naam Rosenow, doch daar aan de juistheid vail Norman's verhaal niet te twijfelen valt, betreft liet waarschijnlijk een persoon, die den vlieger een valschen naam heett opgegeven. SPIRITISTISCHE RELATIES MET OVER LEDEN VROUW. Dag- en nachtmerries voor de tweede echt- genoote. Zijn de relaties, die een spiritistisch aange legd echtgenoot onderhoudt met zijn over leden eerste vrouw, een reden tot echtscheiding voor de tweede vrouw? Mc. Théodore Valensi zal voor de civiele rechtbank namens eische- resse die vraag in bevestigenden zin beant woorden en een uiteenzetting geven van de kwellingen, waaraan zijn cliënte heett bloot gestaan. Zij is van meening, dat de overledene zich met den gang van zaken in haar huis houding bemoeide en dat zij dit als brave op passende huisvrouw niet kon toelaten. Eischeresse was getrouwd met een weduw naar, wiens vrouw eenige maanden te voren was overleden. Aanvankelijk verliep alles vredig en kalm, totdat de man zich voor de occulte wetenschappen begon te interesseeren. Van toen af werd het leven voor de vrouw ondragelijk. Eiken nacht als de koekoek van de klok in de eetkamer twaalf keer naar buiten wipte, sprong de man uit zijn bed en begon met een groot aantal bevriende geestverwanten spiritistische seances. De tafels wipten en dan sten den geheelen nacht en vertelden den in extase verkeerenden echtgenoot allerlei ver halen uit een geheimzinnige wereld, terwijl de vrouw in doodsangst naar het nachtelijke ru moer luisterde. Gewild of niet, kreeg de man op een nacht door de capriolen van een klein tafeltje con tact met zijn overleden echtgenoote, die een buitengewone belangstelling voor het aardsche welzijn van den achtergelatene aan den dag, of liever aan den nacht, legde. Ik zie, dat je niet zoo goed wordt ver zorgd als ik het deed, aldus de geest van de vrouw. De vleeschragout is lang zoo lekker niet als vroeger. Noteer het recept, dan kan de nieuwe het gerecht net zoo klaar maken, Zoo geviel het, dat de arme tweede vrouw, die geheele nachten slapeloos moest door brengen, ook overdag vervolgd werd met posthume raadgevingen over het maken van mayonnaise, het motvrij bewaren van kleeren enz. Ten slotte begon het de vrouw te ver velen „ik ben met jou getrouwd en als bet dan absoluut moet ook met je geesten. Maar niet met je eerste vrouw. Ik vraag echtscheiding." In deze netelige kwestie moet de Parijsche rechtbank thans haar oordeel vellen. ABESSINIE SCHAFT DE SLAVERNIJ AF. LONDEN, 25 Juli. Keizer Haile Selassieh I van Abessinië heeft verklaard, de slavernij in zijn lard af te schaffen. Men schat het aantal personen, dat daardoor de vrijheid verkrijgt, op circa twee millioen. Zonnebrand, Smelten en Sluklooperi van Huid en Voelen, verzacht en geneest men met Dooien 30-60 co 90 ct. Tube 80 c Bij Apoth- en Drogisten (Adv.) Verder spreekt de Raad zich uit, op ver zoek van een schryven van Gedeputeerde Staten om in plaats van een jaariykech verslag van den toestand der gemeente dit eens per 5 jaar op te maken, te beginnen met het jaar 1930. Met algemeene stemmen worden tot leden der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs in de vacatureB H. Dorst en A. Mun ters, die als lid bedankten, benoemd de hee ren A. W. Soeteman en L. Huizer. Goedkeuring wordt achtereenvolgens ge hecht aan de rekeDing van het Vleesch- keuringsbedrijf, de rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie, de begrooting van de Electriciteitscommissie over 1930/31. Nadat door de heeren C. van der Velde en J. van Kempen, als commissie van onder zoek rapport was uitgebracht over het nazien van de rekening 1930 en begrooting 1932 van het Burgerlyk Armbestuur en de Ge meente-rekening over 1930, die tot geen op merkingen aanleiding hebben gegeven, wordt tot goedkeuring en tot voorloopige vaststel ling der laastgenoemde rekening besloten. Daarna wordt overgegaan tot het onder zoek van de geloofsbrieven der gekozen raads leden. De Commissie bestond uit de heeren C. van der Velde en J. van Kempen, bijge staan door den Gemeente-secretaris. Na on derzoek rapporteert de commissie tot toe lating, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Gunstig wordt beschikt op een aanvrage van de Schoolv. op Geref. grondslag om een voorschot uit de gemeentekas op de exploi tatiekosten hunner school over 1931 van 500,-. Met algemeene stemmen wordt aan de autobusonderneming v. d. Klundert de sub sidie ad 350,— met een jaar verlengd. Aan het bestuur derschoolvereenigingop Geref. grondslag wordt het aangevraagde vierde schoollokaal, zoolang menjdit voor een wettelyk verplichte 4e leerkracht noodig heeft, gratis beschikbaar gesteld. Het adres van een 40-tal ingezetenen om door de gemeente in onderhoud te willen overnemen een drietal wegen. De heer de Geus informeert of door B en W. een voorstel is gemaakt, waarop de Voorzitter mededeelt, dat genoemd College tegen overneming is en dus geen voorstel doet. De Geus vindt dat ook de bewoners dier wegen recht hebben op het onderhoud der wegen omdat zij evengoed als de overige bewoners belasting betalen en vindt het onrecht wanneer de gemeente het onderhoud niet overneemt. De heeren van Kempen en Kalle sluiten zich daarbij aan. De Voorzitter zegt dat hier van geen onreeht sprake is, daar de bewoners alle bij Notarieele akte die verplichting op zich genomen hebben en dit nu op last van de gemeente willen brengen. Straks kunnen ztj wel komen om de wegen te bestraten, wat groote kosten voor de gemeente met zich zou brengen. De heer van Kempen zegt ook daar hebben de menschen feitelijk aanspraak op. De heeren De Geus, Kalle en van Kempen zyn er wel voor dat de wegen eerst in orde ge maakt worden door de bewoners. De heer Van der Velde stelt voor dat eerst eens een kostenberekening gemaakt wordt, anders kan hij op het adres geen beschikking nemen en zou hij bij voorbaat tegenstemmen. Dit voorstel in stemming gebracht zijnde, wordt met algemeene stem men aangenomen, waarna onmiddellnk de vergadering gesloten wordt. Verslag van het verhandelde in de Open bare Gemeenteraadsvergadering van HERKINGEN op Dinsdag 28 Juli 1931. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer W. Kievit. Voorzitter de Burgemeester, de heer D. J. Visscher. Na opening der vergadering door den voor zitter met gebed worden de notulen dei- vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Volgt mededeeling der ingekomen stukken. Verslag van den Keuringsdienst van Wa ren te Dordrecht over 1930, wat voor de leden ter inzage wordt gelegd. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van een vorig Raads besluit tot aankoop van een gedeelte huis met grond voor verbreeding der straat aan den Peuterdijk, hoek Molendijk. De balans en winst en verliesrekening van den Keurings dienst van Waren over 1930. Een adres om adhaesiebetuiging aan de Regeering gericht om de rente van de Landarbeiderswet lager te stellen, waarin inmiddels door de Regeering is voorzien en de rente van 4 op 3 is gesteld. Een kostenberekening van de gebouwde school voor uitgebreid lager onderwijs. Goed keuring van een wyziging in de gemeente- begrooting 1931. Medegedeeld wordt dat de kasopname van boeken en kas van den Gemeente-ontvanger en den Boekhouder van het Algemeen Armbestuur in orde waren bevonden. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. VERKOOPINGEN. Op DINSDAG 28 Juli 1931 bij Inzet en Op DINSDAG 4 Aug. 1931 bij Afslag tel kens des avonds 7 uur (z.t.) in het hotel Meijer te Middelhaanis, van het WOON HUIS met erf aan Visschersdijk te. Mid- deiharnis, toebehoorende aan M. Koppen- hol. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 29 Juli 1931 bij Inzet, en Op WOENSDAG 5 Augustus 1931 bij Afslag telkens des namiddags 3 uur (z.t.) in het. Hotel Hobbel teOOLTGENSPLAAT, van: Twee aaneengebouwde Huizen, waarin Café en Winkel aan den Molendijk te Ooltgenspiaat, toebehoorende aan den heer L Dorsman Jzn. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAGEN 5 en 12 Augustus 1931 telkens 's avonds 7 uur (Zomertijd), resp. in de zaal Odeon en Hotel Keuvelaar, veiling en afslag van een Huis met Schuur te Dirksland nabij de Haven, toebehoorend aan den heer P L. van der Wekke Az. Notaris VAN DER. SLUYS. uiiniiuiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiinmminnii iiiiiiiiiiiimiiiniiniiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3