JTM KOOI" IS IETS APARTS, Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws EIGENHEIMER ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 JULI 1931. 3 loondienst op werkdagen zijn opengesteld: 12.30 uur, 1-1 16 uur, 1130- 21 uur. De zeevisscher M. Lokker had op de eevisschert) het ongeluk een zwaard te bre- en, wat een schade was van 85, Joh. an Dam maakte door scheuren aau zijn ischnetten eveneens een schade van ƒ80,-. De garnalenvisschers hebben de afgeloo- en week van 40-50 K.G. garnalen per dag n schuit gevangen. De beproeving der brandspuit welke der plaats heeft gehad is goed geslaagd. Tijdens het onweer is by'iL Melissant ip het Havenhoofd de bliksem in de woning reslagen, ongeveer ƒ200,- schade, gelukkig demand gekwetst. OUDDOKP. De garnalenvisschers-hebben Ie afgeloopen week van 200 - 300 k.g. gar- talen per week en schuit gevangen, bestemd toor de pellerij. Zaterdagavond werd ten verzoeke van le Erven Wed. C. Sperling bij afslag ver- rocht een woonhuis, schuur en erf en is op f 1310,— aangeloopen. In de weervisschert) werden 7 zalmen jevangen. q 10 Zaterdag werd publiek verhuurd voor Lodder Jz. te Katwijk: ,,v m. 7 meeden bouwland in tw'ee pérceelen, ierceel 1 zijnde 3 meeden bouwjand,hoogste inschrijver Tb. WestdUk voor o6,25 per jemet; perceel 2 zijnde 4 meeden,pouwland van J. Aleman Jacz. voor 58,10 per ge niet, alles voor seizoen 1932. Voor den heer Dr. P. Th.^Grinwis te sGravenhage, voor den tijd.'yan 4 jaren: Een perceel bouwland, hoogste inschrijver van Ekkelens, voor 38 45 per gemet, illen wonende in deze gemeente. NIEUWE TONGE. De speldjesverkoop, :en bate en uitgaande van de muziekver- seniging Apollo" alhier, heeft opgebracht 42,60. Vorige week zijn uit deze gemeente vervoerd: 1800 balen aardappelen en SOO balen koepeen. Het sterftecijfer in deze gemeente is dit jaar al vrij hoog. In het afgeloopen jaar rijn in het geheel 15 sterfgevallen voorge komen en thans bedraagt dit cijfer reeds 20. De 1.1. Zaterdag gehouden voetbalwed strijd tusschen N.T.V.V. en Xerxes uit Oude Tonge, werd door N.T.V.V. gewonnen met 5 1. OOLTGENSPLAAT. Zondag heeft de Post- duivenvereeniging De Reisduif, met jonge duiven deelgenomen van Lier (België). De uitslag was als volgt: 1 A. Vermaat2, 4, 11 en 12 Jan Kreeft; 3 P. Bejjer; 5, 6, 7 en 10 Jan van Nimwegen; S en 14 A. van der Welle; 9 W. Holleman; 15 B. van der Vliet; 13 J. Klapmuts; 16 KI. van Ree; 17 en 18 A. Verburg. Gedurende de afgeloopen week zijn reeds 66775 K.G. aardappelen naar elders vei scheept. Spoedeischende Gemeenteraadsverga dering op Vrijdag 24 Juli 1931, des namiddags half drie. Aanwezig alle leden, behalve de heer W. van Kempen, dié met kennisgeving af wezig was. Voorzitter Burgemeester Donkersloot; De voorzitter opende de vergadering en heelte allen hartelijk welkom, inzonderheid de heer Brandsma, Inspecteur bij het Lager Onderwijs, die deze vergadering met zjjn tegenwoordigheid vereerde en de proeflessen des morgens gegeven door de opgeroepen onderwijzeressen had bijgewoond, wegens het gemis van een Hoofd der School, hetgeen de voorzitter zeer op prijs stelde. De voordracht ïoor het benoemen van een onderwijzeres aan genoemde school luidde als volgt 1. Mej. D. C. Bos te Uithuizen; 2. Mej. J. J. van der Velde te Helle voetsluis; 3. Mej. R. C. van Lien te Nieuw-Helvoet. Na eenigen tijd op verzoek van' den heer Brinkman in Comité Generaal vergaderd te hebben, werd met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan de openbare school no. 1 benoemd Mej. D, C. Bos te Uifhuizen, no 1 der voordracht. De voorzitter deelde mede?1 d^J.het hem nog niet gelukt is, den raad een'voordracht aan te bieden voor bet benopgaeny van een Hoofd dier Openbare School. Binnenkort hoopt hy echter daarmee gereed te zijn, althans hjj heeft gegronde hoop zulks te kunnen. onosls De heer Brandsma, daarna net woord ver krijgende, dankte den raad voojji^ttopvolgen van zijn gegeven advies, welke zeker in het belang van het onderwijs ig,. verder zegt spreker, dat hij niet aarzelt, ai het mogelpke te doen om een geschikt hoofd, in het belang van het onderwjjs, voor de openbare school te zoeken. De benoemde onderwijzeres, Mej. Bos, ter vergadering ontboden, dankte, voor het in haar gestelde vertrouwen en nam staande de vergadering haar benoeming aan. Niets meer te behandelen zjjnd'e sloot de voorzitter de vergadering. es DEN BOMMEL. Maandagavond geraakte de auto van dhr. Born uit Sommelsdjjk by de z.g.n. „Kruis" onder deze geniêfmtete water, doordat de bestuurster mej. C. Born te ver uitweek voor-een van tegenovergestelde rich ting komoDde vrachtauto. De moeder van mej. C. Bom bekwam ern stige, bloedige verwondingen door de glas scherven en werd direct per auto naar dr. Oosthoek, alhier gebracht. Het meisje zelf had aan haar knie en arm ook eenige ver wondingen en werd even later per auto naar den dokter gebracht. 6.869,341 Met ingang van 1 Augustus is het rente percentage, waartegen de voorschotten aan de alhier gevestigde vereeniging ingevolge de landarbeiderswet zjjn verstrekt, terugge bracht van 4 op 3 De gemeenterekening 1930 vermeldt de volgende cijfers: Gewone dienst: Inkomsten 83.830,34 Uitgaven77 970,90$ ,;L Batig slot. Kapitaaldienst jnkomsten 12 621,19$ Uitgaven16.229,84 ,jj(adeelig slot 2.603,65$ Opeubare vergadering van den raud der gemeente DEN BOMMEL,op Vrijdag 24 Juli 1931 des namiddags 8 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit d.d. 4 Juni j-1. tot wijziging der begrooting voor 1931. Conform het voorstel van B. en W. wordt aan Ged. Staten machtiging gevraagd tot opneming van 15.000,- bij de bank voor Nederlandsche gemeenten. Daarop bieden B. en W. den laad de gemeenterekening voor het dienstjaar 1930 aan. Tot leden der com missie "tan onderzoek worden aangewezen de heeren H. van Gent; W. J. Rosmolen en J. Hokke; tot plaatsvervangend lid de heer W. A. Lokker- Rondvraag: De heer van Gent wijst er op dat het noodig is dat de meerpalen aan de haven gecarbolineerd worden. De voorzitter zegt daartoe opdracht te zullen geven. Daarna sluiting. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Met in- gang van 1 Augustus a.s. zal het hulpkan toor voor den telefoondienst op werkdagen z(jn opengesteld: 8-13 uur, 14—16.30 uur, 17.30-21 uur. BRIELLE. Ter gelegenheid van het 25- jarige bestaan der ambachtsschool, maakten de leerliQgen der hoogste klassen een tweetal schoolreisjes naar Amsterdam en Rotterdam. Tot bode van de vereeniging voor zieken-hnlpverpleging alhier, is benoemd de heer W. J. Nieuwland. Eierveiling: Witte 56-58 K.G. 3,80 tot 4,20. id. 62-64 4,40 tot 4,60. Bruine 56-68 4,10 tot 4,20. id. 62-64 4,50 tot 4,80, Kleine 3,70. Eendeieren 3,90. Kneus 2,70. Kalkoeneieren 7,90. Alles per 100 stuks. Aanvoer 46487 stuks. Jonge hanen 0,68 tot 0,74 per stuk. Oude kippen 0.85 tot 0,87 per stuk. Aanvoer 32 stuks. GEERVLIET. De heer J. S. uit Schiebroek, reed Zondagmorgen ongeveer halftwaalf met zijn auto waarin mede zijn vrouw en twee kinderen waren gezeten, bij de woning van A. van der Meer van den dijk en kwam als gevolg daarvan in den doornhaag terecht. Na eenige uren is de auto door Spoon's autobedrij f van Brielle met bergingsmateriaal wederom op den weg geplaatst. Te 3 uur kon de heer S. zijn reis, richting Oostvoorne voortzetten. Slechts eenige schade aan een spatbord is geleden. HEKELINGEN. Gemeenteraadsvergade ring op Vrijdag 24 Juli 1931, 's avonds 7.30 uur. Voorzitter de heer A. Lindeman van Bloe men Waanders, burgemeester. Aanwezig 6 ledeD, de heer Schuitman was niet aanwezig. Mede tegenwoordig de heer Hoogstad, loco secretaris. Na opening doet de voorzitter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, w.o. goedkeuring wijziging gem.-begrooting, idem van de verordening,regelende het vervoeren van faecaliën, proces verbaal, kasopname, gem.-ontvanger enz. Het verzoek van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten om een aandeel van ƒ1000 te nemen in het bankkapitaal, wordt afge wezen. Op verzoek van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons te Utrecht, om voor het be slechten van geschillen een commissie van arbitrage te benoemen, wordt besloten elk geval afzonderlijk te zien en te beoordeelen. Het verzoek van den pachter van het overzetVee? Hekelingen - Nieuw-Beierland om een tegemoetkoming in de kosten van bet voorzien van het veer van electrisch licht wordt besloten, in het tekort 25 bij te dragen. In verband met het ingekomen verzoek van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken om adhaesie te betuigen aan hun adres aan den Ministerraad, inzake de overbrug ging van het Boll. Diep bij Moerdijk en het verzoek varr het Gemeentebestuur van Bergen op Zoom om instemming te betuigen aan hun adres voor de overbrugging Numans- dorp-WilIemstad, wordt besloten het adres van B en W. van Bergen op Zoom te steunen Nu de gemeente haar duizendste inwoner heeft gekregen, heeft de Gemeenteraad in navolging van de groote steden aan haar duizendste burgeres een spaarbankboekje met een bedrag van 25 aangeboden, wat tot haar mearderjarigheidzal worden beheerd. Aan de muziekvereen. „T. O. G. I. D. 0. alhier, is een lokaal van de Openbare Lagere School beschikbaar gesteld voor het houden van repetities. Hierna komt weer aan de orde de sala- rieering van den 2den ambtenaar ter Secre tarie. De Gemeenteraad heeft besloten baar' standpunt, ingenomen in de vorige vergade-1 ring te handhaven, n.l. om de verhouding tot de gemeente Spijkenisse, wat het salaris betreft van de ambtenaren vast te stellen als 1 2. De gemeente-flnanciën van Spijke nisse worden niet meer van dien aard ge acht, dat een verhouding van 2—3 langer moet worden toegepast. De door B. en W. aangeboden gemeente rekening voor het dienstjaar 1930 wijst de navolgende cijfers aan: gewone dienst ont vangsten 45713,36, uitgaven 42.198,60$ alzoo een batig saldo van 3514,75$. De kapitaaldienst wijst in ontvangsten aan 21 439,25, in uitgaven 20 301,25, aizoo een goed slot van t 1138. Aan het Burgerlijk Armbestuur wordt op haar verzoek een verhoogde subsidie voor het jaar 1931 toegekend van 560. In verband met het ingekomen verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam, om een overeenkomst aan te gaan, voorde opneming van patiënten, lijdende aan een besmettelijke ziekte, wordt besloten dit aan te houden en eerst nadere inlichtingen te verzoeken, in verband met de clausule, dat één bed beschikbaar wordt gesteld voor 2500 inwoners. Verzocht zal worden, om de jaarltjksche bijdrage van 6 cent per inwoner te doen vervallen. Wethouder Schelling is bang om met Rotterdam in onderhandeling te treden: hij vindt het daar een Joden zaak", wat o.m. gebleken is bij het electri- citeitsbedrijf en bij de overname van het bedrijf door de gemeente Rotterdam. De gemeenten zijn er z.i. op de eilanden alle maal ingeloopen en Rotterdam wil nu de eilanden weer eens leegzuigen. De wijziging van de gemeente-begrooting wordt goedgekeurd, overeenkomstig het aan geboden concept-besluit. De heer Van den Hoek vraagt nadere inlichtingen, over den weg in de z.g. tuin derij co over de waterafvoering. Wethouder Schelling zegt dat er momen teel aan gewerkt wordt door een riool onder den weg te leggen. De heer Monster vindt dit absoluut on voldoende, en wil overgaan tot rioleering, als zijnde het eenige afdoende middel. Na nog eenige besprekingen over de nood zakelijkheid en de wenschelijkheid, wordt besloten dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering; de Raad zal zich eerst ter plaatse op de hoogte gaan stellen. Hierna gaat men over in besloten vergadering. SPIJKENISSE. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering hebben B. en W. de gemeeoterekening 1930 ingediend, met een batig saldo op den gewonen dienst van 8225 en op den kapitaaldienst van 4708. De rekening van het burgerlijk armbestuur over dat jaar wijst een saldo aan van 263. Besloten is, het uitbreidingsplan der ge meente te doen afwikkelen door den gemeen teraad in zijn nieuwe samenstelling. Met de gemeente Rotterdam zal nog geen overeenkomst worden aangegaan voor de opneming van patienteD, lijdende aan een besmettelijke ziekte. Besloten is, eerst nog te correspondeeren met Rotterdam over het bepaalde in art. 1 der overeenkomst, wat betreft de zinsnede, dat, indien de beschik bare ruimte niet voldoende mocht zijn, geen verplichting bestaat om meer personen te verplegen of af te zonderen dan 1 op de 2500 inwoners. De raad is van oordeel, dat deze bepaling niet voldoende waarborgen biedt, om in dergelijke gevallen patiënten te doen opnemen, aangezien zulks voor deze gemeente dan maar 1 zou zijn. De raad zag liever, dat opgegeven werden de kosten per ver- pleegdag voor opneming van bedoelde pa tiënten, zonder het storten van een bepaald bedrag per inwoner per jaar, voor het be schikbaar houden van een bed. VIERP0LDER8. De heer A. Poldervaart Ariezn., lid van den gemeenteraad van Vier- polders, heeft bij Gedep. Staten van Zuid Holland bezwaar gemaakt tegen het besluit van dien raad van 9 dezer, waarbij de heer C. Hokke Lzn. Sr. werd toegelaten als lid van den raad. HU meent, dat een stembiljet ten onrechte ongeldig is verklaard. Was het geldig verklaard, dan zou niet aan I(jst 4 een zetel, maar zouden aan lijst 1 twee zetels zijn toegekend. Voor de openbare behande ling van deze zaak voor Ged. Staten was niemand gekomen. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 24 Juli 1931 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne". Kropsla ƒ1,- tot. 3,20 per 100 krop. Postelein 0,07 tot 0,18 per k.g. Aardappelen 2,60 tot ƒ7,- per 100 k.g. Poters 1,90 tot 4,20 per 100 k.g. Frambozen 0,47 tot 1,09 per k.g. Bessen (roode) 0,12 tot 0,32 per k g. (witte) 0,10 tot 0,16 per k.g. (zwarte) 0,13 tot 0,23 per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,10 tot 0,24 per k.g. Blauwe druiven 0,70 tot 0,78 per k.g'. Morellen 0,21 tot 0,33 per k.g. Perziken ƒ0,06 tot ƒ0,14 per stuk. Boonen (groote) 4,20 tot 7,60 per 100 k.g. dubb stam 5,40 tot 9 per 100 k.g. enk. stam 6 tot 10 per 100 k.g. stamsnij 8 tot ƒ12 per 100 k.g. stoksnü 24 tot f 36 per 100 k.g. Tomaten A 12,- per 100 k.g. B 11,40 per 100 k.g. Of 12,10 per 100 k.g. CC 8,50 per 100 k.g. bonken 10,- per 100 k.g. KomkommerB(w)/3,20tot 9,50per 100 k.g. Augurken ƒ26,- tot ƒ76,- per kistje. Peen 3,40 tot 8,90 per 100 bos. Peen 7,80 per 100 k.g. Kool (roode) ƒ4,- tot 7,—per lOOstuks. Bloemkool I 4,50 tot 10,— per 100 et. II 2,30 tot ƒ6,— per 100 et. AndUvie 3,80 per 100 krop. Uien 4,70 per 100 k g. Uien 1,70 tot 2,90 per 100 bos. Tafelappelen 0,10 tot 0,28 por k.g. Keukenappelen 0,09 tot 0,19 per k.g. Keukenperen 0,07 tot 0,18 per k.g. Doperwten 0,09 tot 0,22 per k.g. Witte Asperges 0,25 per bos. Blauwe Asperges 0,12 per boa. Meloenen 0,31 tot 0,57 per stuk. Kipeieren (Netto) 3,80 tot ƒ4,10 per 100 St. Kleine eieren 3,20 per 100 stuks. Aanvoer 37.500 stuks. Men meldt uit Sassenheim: Het bloembollenvak verkeert in ernstig gevaar, en het l(jkt o.i. daarom niet kwaad de toestand even te bespreken. Laten wU daarom terugzien, en eens den toestand van eenige jaren in oogenschouw nemen. WU doelen hier op de vette jaren. De bloembollenstreek kon toen zooveel bollen produceeren als noodig was voor de export. Nooit noemenswaardig te veel ofte weinig. En zoowel voor exporteur als kwee- ker was het vak een goudmijn. Toen deed de malaise, het groote spook, zich voelen aan iedere branche, en, ook het bollenvak kreeg gevoelige klappen. Dan komen nog de verhooging der Amerikaansche tarieven, de scherpe bepalingen der planten- ziektenkundige diensten van de verschillende landen, de leus: „gebruikt de producten van eigen bodem", en het vak is lamgeslagen. De export loopt achteruit, en er komt overproductie. Die overproductie moet wor den weggewerkt en eenige vakgenooten met een geweten van elastiek komen tot de con clusie dat Holland nog groot genoeg is, koopen bjj ontzaglyke hoeveelheden bollen op, en gaan de boeren „volstoppen". Een groot gedeelte der boeren gelooft de praatjes van enkele roekelooze handelaren. Zjj koopen en zitten in den strop ge vangen. De hier genoemde heeren graven daarmee niet alleen hun eigen graf, maar dat van het geheele. vak. Want de overproductie is nu zoo groot dat het niet meer te over zien is. De pryzen die nu besteed worden, hebben absoluut geen verband meer met elkaar. Gladiolen telen loont de moeite niet meer en zoowel kweeker als boer zucht steen en been, en denkt: ik wou dat ik dien rommel maar kwyt was. Met hyachinten hetzelfde liedje;2a3jaar geleden ontving men 300 van den prys die nu besteedt wordt. Zoo kunnen wij doorgaan met alle hoofd gewassen; over tulpen en narcissen zullen wy maar heelemaal niets zeggen. Moet dan ons vak geheel en al ten gronde gericht worden door enkele vakgenooten, die we liever zouden boycotten dan verder zaken ermee te doen?Neen,en duizendmaal, neenl Daarom, een goeden raad en niet duuri verkoop uw bollen zoo spoedig mogeiyk, nog vóór het te laat is. Nu kunnen de boeren er nog zonder kleerscheuren afkomen, vol gend jaar misschien niet meer. Met een variatie op het spreekwoord: „Schoenmaker, blijf by je leest", zouden we willen zeggen: Boer blijf bij je aardappelen en tarwe. KASTRO. NOODLOTTIGE TWIST TE MAAR TENSDIJK. Om een onbeduidende reden. UTRECHT, 27 Juli. In de gemeente Maartensdijk heeft Zondagavond een hevige vechtpartij plaats gehad, waarby de 23-jarige steenlosser De G. zoo ernstig werd gewond, dat hij hedenavond aan de gevolgen daarvan is overleden. Van de zUde der politie kon men ons hedenavond over het gebeurde nog geen in lichtingen verstrekken. Van andere zUde deelt men ons echter mede, dat de G., die als een goedhartige jongen bekend staat, omstreeks halfnegen gisteravond zijn woning verliet, tegen zyn moeder zeggend dat hy nog even een glaasje bier zou gaan drinken. Onderweg kreeg hij om een onbeduidende aanleiding oneenigheid met een zekere v.d, W. en diens zwager. De twist ontstond nameiyk over het oppompen van een fiets band. Van der W. ontstak op een gegeven oogenblik in woede en sloeg den ander met de fietspomp op het hoofd. Bij de vechtparty die hierna ontstond bekwam de G. ook nog oen ern3tigen schop tegen het hoofd. Hy moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht, waar hy hedenavond is bezweken. De dader is gearresteerd. MET ZIJN BEEN IN EEN DORSMACHINE. UITHUIZEN, 27 Juli. - Hedenmiddag ge raakte de arbeider J. Mooibroek, in dienst by den landbouwer E. B. alhier met zijn voet tusschen denstoomdorschmachine. Het been werd tot aan de knie verbrijzeld. Het slachtoffer is naar een der ziekenhuizen te 1 Groningen overgebracht. JACK Mo GURN. Voor twee jaar onsehudeiyk. Jack Mc Gum is of was de leider der machinegeweer-afdeeling van Al Capone's legertje, toen deze laatste nog in de dagen van zyn glorie leefde. Mc Gum wordt er met eenige stelligheid van verdacht, de leider te zUn geweest van de ploeg moordenaars die op St. Valentynsdag 1929 in een garage een groep bandieten van een andere ploeg tegen den muur zette en met kogels doorzeefde. Maar daarvoor is Mc Gurn niet veroordeeld; want hy had een onaantastbaar alibi. Hy was n.l. op reis ge weest met een meisje, met wie hy later ook is getrouwd. Op tal van plaatsen had hy met de bewuste joDge vrouw gelogeerd. Nu bestaat er in den staat Kansas waar de St. Valentynsmoord en ook de reiBjes van het tweetal zich hadden afgespeeld een wet die zulke hotelbezoeken van niet gehuw den strafbaar stelt. Daarvan heeft men nu gebruik gemaakt om Mc Gurn te vervolgen, te veroordeelen en voorloopig op te bergen. Het mevrouwtje Mc Gurn kreeg uit dienzelf den hoofde vier maanden. Beiden zyn op gesloten. ZIGEUNER-APOSTEL IN HONGARIJE. Evenals in vele andere Europeesche landen zyn er ook in Hongarije tal van Zigeuners, die nog niet honkvast zijn. Met hun helbe- schilderde wagens, getrokken door magere paarden, trekken zy door het land, slaan ergens hun schamele tenten op en leiden een nomaden-leven. De boeren uit de om geving zien de Zigeuners begrypelykerwys liever gaan dan komen, omdat deze niet altijd precies onderscheiden tusschen het mijn en dyn en hun honger wel eens stillen met behulp van het vee en de landbouw producten der boeren. De meeste Zigeuners houden hun kinderen liever by zich in den wagen of in de tent, in plaats van ze naar school te zenden, gelijk de autoriteiten ver langen. Thans echter is er onder hen een man opgestaan, die een soort zigeuner-apostel belooft te worden. Hij werd twintig jaar geleden in een zigeunertent by Dunaföldvar geboren en kreeg bij zijn doop den naam Herman, die niet erg zigeunerachtig klinkt. Zijn familienaam is Bihari. Twintig jaar lang leefde Herman Bihari het vrye leven van zijn stam, leerde alle goede en kwade eigen schappen kennen, die Zigeuners bezitten, benevens hun losse wijze van bestaan. Maar dit alles ainde hem niet en hy begon den wensch te koesteren zyn volk op een hoo- ger niveau te brengen. Hy besloot geeste- lyke te worden om aldus zijn rasgenooten te dienen. Hij verliet het kamp om zich met eigen arbeid het geld voor de studie te verschaffen. Tot dusver is hy daarin geslaagd; binnen kort hoopt hij, na de voorbereidende studie voltooid te hebben, aan zijn eigenlijken ar beid te beginnen. Het is zyn plan scholen te stichten voor de rondtrekkende zigeuner kinderen, boeken te vertalen in het zigeuner dialect en op allerlei wy'zen het levenspeil dezer nomaden te verhoogen. MOTORBOOT GEZONKEN. Zes menschen verdronken. Men meldt uit Stockholm: Op het Saima-meer by Villmanstrand is Vrijdagavond een motorboot omgeslagen en gezonken. In de boot bevonden zich een ritmeester, zijn echtgenoote en hun drie jeugdige dochters, een Duitsche gouvernante en een oppasser. De gouvernante wist zich boven water te houden. Toen zij geen spoor van de anderen zag is zij naar een eiland ge zwommen, dat ruim 400 meter van de plaats des onheils lag. De lijken van den ritmeester en den oppasser zijn Zaterdag gevonden. Die van de vier anderen moeten zich in de kajuit van de boot bevinden. Vljfjaarsplan voor Ruslands landbouw. MOSKOU, 27 Juli. - De Russische regee ring bereidt een tweede vijfjaarsplan voor den Russischen landbouw voor; dit nieuwe plan zal gelden voor de periode van 1933 tot 1937. Volgens een officieels mededeeling behelst het plan, dat in den geheelen land bouw het collectieve stelsel wordt ingevoerd. De totale oppervlakte voor den uitzaai zal aanzieniyk worden vergroot en de graan- productie zal worden verhoogd tot 60 van de totale landbouwproductie. GEWELDIGE BRAND IN OUDELIEDEN- HUIS. Vijftig dooden, 400 gewonden bij ramp te Pitts burgh. Vergeefsclte vlucht naar een kapel. PITTSBURGH (Pennsylvania), 25 Juli. Een vreeselijke ramp heeft hier ter stede aan vijftig personen het leven gekost. In "liet tehuis voor ouden van dagen der Zustertjes van de Armen, een gebouw van vier verdiepingen, waar in totaal zeshonderd per sonen worden verpleegd, brak brand uit. Het vuur greep snel om zich heen. Een aantal in- wonenden vluchtte, door een paniek aan gegrepen, naar een kapel ter zijde van liet gebouw, waar men meende veilig te zijn. De bewoners, die in liet tehuis waren achter gebleven, konden, dank zij bet moedige werk der redders ook de religieuzen weerden zich flink ill veiligheid worden gebracht, hoewel allen min of meer ernstig gewond waren. In de kapel evenwel, die eveneens in brand vloog, ontbraken alle reddingsmiddelen, met liet ge volg, dat alle daarheen gevluchten, vijftig in getal, jammerlijk om het leven kwamen. Alle ziekenhuizen in Pittsburgli zijn overvol, daar het aantal gewonden circa 4(J0 bedraagt. Het gebouw is door het vuur volkomen vernield. MEER MANNEN DAN VROUWEN TE LENINGRAD. Verschil van bijna honderdduizend. Volgens een statistiek in de Russische bla den is het aantal inwoners van Leningrad thans tot ongeveer 2.400.000 gestegen, welk recordcijfer ook eens tijdens den wereldoorlog en wel in 1916 werd bereikt, om daarna spoe dig weer terug te loopen. In de laatste jaren neemt Leningrads bevolking echter weder snel toe, hetgeen o.a. zijn oorzaak vindt in de vesti ging van verschillende nieuwe fabricKen. Een opmerkelijk feit is thans, dat voor het eerst het aantal mannen te Leningrad dat der vrou wen verre overtreft, namelijk met bijna hon derdduizend. De was der bevolking in de maand Juni bedroeg circa 24.000 zielen en in hit tweede kwartaal van het loopende jaar niet minder dan 152.000. VLIEGTUIGBOTSING IN POLEN. Vier militairen gedood. WARSCHAU, 25 Juli. Twee militaire vliegtuigen zijn heden bij Demelis met elkaar in botsing gekomen en omlaag gestort. Alle vier inzittenden werden op slag gedood. Een ander vliegongeluk vond nog plaats boven de luchthaven van Warschau, waarbij één doode te betreuren was. ZWENDELFIRMA ONTMASKERD. BREMERHAVEN, 25 Juli. Te Bremer haven is men een groote zwendelaffaire op het spoor gekomen. Eenigen tijd geleden werd te WesenmiindeGeestemtinde de levensmidde lengroothandel Ludwig Tiede opgericht. Bij politie-onderzoek bleek deze firma in opdracht van een zekeren Ludwig Tiede uit Berlijn- Charlottenburg te zijn opgericht door Tlieo Heukamm en den oud-kapitein Sehr uit Ber- lijn-Neuköln. Thans heeft men ontdekt, dat deze firma, die in verbinding is getreden met binnen- en buitenlandsche huizen Jot een groot zwendei-consortium behoort, dat reeds allerlei ondernemingen heeft opgelicht. Vooral een expeditiefirma te Liibeck en een bank te Riga zijn voor belangrijke bedragen slachtoffer van de oplichters geworden. Op 1 Juli werd te Bremerhaven de Bank voor Handel en Indus trie opgericht. Deze oprichting is blijkbaar alleen maar geschied om het de firma Tiede mogelijk te maken, gunstige bedrijfsuitkom- sten te fingeeren. Op 20 Juli verdween de geheele firma met medenemen van alle gelds waarden. Tegelijkertijd verscheen in de bladen een advertentie, die het overlijden meldde van den eigenaar Ludwig Tiede. Deze advertentie was slechts geplaatst om den oplichters tijd tot vluchten te geven. De politie tracht de daders op te sporen en heeft de zaak in onderzoek. TESTAMENT OP DE GRAMOFOONPLAAT. In de studio's van een Britsche gramofoon- maatschappij is onlangs voor het eerst een testament op een gramofoonplaat vastgelegd. Majoor Christopher Stone, de gramofoon-ex- pert van de B. B. C. dicteerde zijn wenschen aangaande hetgeen er na zijn dood moest ge beuren met zijn bezittingen, in de microfoon. Dit duurde l| minuut, waarna majoor Stone nog eenige woorden aan zijn testament toe voegde, die ernstige bedreigingen bevatten voor wie zou willen pogen zijn laatsten wil te schen den. Jack Hylton en de bedrijfsleider der maat schappij legden voor de microfoon hun getui genverklaringen af. De wassen schijf, waarop het testament en de getuigenverklaringen zijn gegrift, werd ten slotte door de betrokken drie personen ge- teekend. RIVALE VAN ZARGO AGA. Vrouw van 152 lentes. Zaro Aga, de Turk die ei zich op beroemt 157 zomers beleefd te hebben, heeft een vrouwe lijken rivaal gekregen; zij is ontdekt in het Bulgaarsche dorp Dschaserli bij Varna en heet Slavka Mitova. Haar man is een halve eeuw geleden op rijpen leeftijd gestorven, De vrouw zegt maar vijf jaar jonger te zijn dan Zaro Aga en 152 lentes te tellen. Niettemin loopt zij nog zonder stok door bet dorp, waar ieder haar kent als „giootje". Trouw verricht zij haar dageiijkschen arbeid, melkt koeien, ver zorgt het pluimvee, houdt de stallen schoon en doet allerlei andere karweitjes. Haar vrijen tijd besteedt zij aan de opvoeding der talrijke achter-achter-kleinkinderen, die in baar familie voorkomen. De oude vrouw is ook verzot op muziek; op een instrument is zij zelfs virtuoos, namelijk op de harmonica, die zij met de voeten kan bespelen. Deze kunst leert zij ook aan al baar nakomelingen, die er animo in hebben. Natuurlijk beeft de vrouw ook moeten ver tellen waaraan het te danken is, dat zij zoo oud is geworden. Dc verklaring is heel merk waardig: „ik schrijf dat toe aan het feit, dat ik altijd naar bed ga met een aardappel in den zak van mijn nachtpon. Dat is een goed middel tegen rheumatiek, een ziekte die al heel ge vaarlijk is voor ons oude luidjes". Zoo geworden door de jarenlang toegepaste Stam-selectie met opbrengst controle. Uli de duizenden controle-stammen zijn steeds alléén de hoogst productieve, (met tevens ronde knolvorm en mooie kleur) aangehouden voor verdere veredeling.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 3