VICTORIA-WATER Kt EERSTE BLAD )1 jper OI ST00MB00TDIENST ZATERDAG 25 JULI 1931 FLUISTERENDE BOOMEN. Vacantie! In Uw koffer of fietstasch PUROL en) wordt nog bericht: De brand duurde igeveer twee uren, meer dau 100 woonhui- n en circa 200 bijgebouwen brandden tot in grond toe af De schade wordt op 15 mil- oen Cechiache kronen geschat. Meer dan )00 personen zijn dakloos en de levenamid- elenvoorziening is in gevaar gebracht Of slachtoffers te betreuren zijn, is tot dusver og niet bekend. VERKOOPINGEN. ip WOENSDAG, 22 Juli 1931 b(j Aslag tel kens des avonds 7 uur (z.tin het Hotel Spee te Sommelsdyk, van: a. Een Bui- gerwoonhuis met Erf aan deu Binnenweg te Sommelsdljk. b. Een Landbouwschuur met toebahooren in de Achterstraat,al daar. c. Een Wagenschuur met Erf in de Ach terstraat aldaarzeer geschikt tot verbouw van woonhuizen. Ten verzoeke van den heer H. J. A. Meijer te Sommelsdljk. Notaris VAN BUUREN. )p WOENSDAG, 22 Juli 1931 des voor middags 10 uur (z.t.) aan den Achter straat te Sommelsdljk, van Paarden, Ka ros, Wagens, Landbouwwerktuigen en mest en wat meer te koop zal worden Ten verzoeke van den heer H. J. A. Meijer te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG 23 Juli 1931 's avonds 7 uur (zomertijd) ter herberge van Mijnders te Stellendam afslag vaneen HUIS, Schuur, Varkenshok en Bouwland, te Stellendam in den Eendrachtspolder b(j den Buiten dijk, ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed. P. Hoek. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Op MAANDAG 27 Juli 1931, des avonds 7 uur (zomertijd), te DIRKSLAND, by Vermeulen, afslag van: Twee Arbeiderswoningen, Tuingrond en het recht tot hefflog van Erfpachten. Breeder b(j biljet. Ten verzoeke van de Erven van J. van 't Geloof. Notaris VAN DER SLUYS. Op DONDERDAG 23 Juli a.s. v.m. 11 uur (o.t.) in hotel „Moelker" te Ooltgensplaat van 29 perc. HAVER, Tarwe en Erwten, wassende in de Noordzij onder Ooltgens plaat, ten verzoeke van Vrouwe D. C. Goekoop. Notaris AKKERMAN. Op DINSDAG 28 Juli 1931 by Inzet en Op DINSDAG i Aug. 1931 by Afslag tel kens des avonds 7 uur (z.t.) in het hotel Meijer te Middelhaanis, van het WOON HUIS met erf aan Visschersdijk te Mid- delharnis, toebehoorende aan M. Koppen- hol. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 29 Juli 1931 bij Inzet, en Op WOENSDAG 5 Augustus 1931 by Afslag telkens des namiddags 3 uur (z.t.) in het Hotel Hobbel te OOLTGENSPLAAT, van: Twee aaneengebouwde Huizen, waarin Café en Winkel aan den Molendijk te Ooltgensplaat, toebehoorende aan den heer L. Dorsman Jzn. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG, 29 Juli 1931, des avonds 8 uur (z.t.) in het Hotel „d' Oranjeboom" te Nieuwe Tonge, van Erwten, Haver en Aardappelen in den polder Battenoord, ge meente Nieuwe Tonge. Ten verzoeke van den heer T. H. Hollemam te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. OOI" ,L. lar Uw s poot- e kleur een :htenaars dro- :eer veel hij ons Drummen, een Zeep at zij met muizen pak- opge- nbereken- door igheden een dub- kan de jntkomen. laag. D37 van nger MIDDELHARN1S-R0TTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 15 MEI 1931 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Peestd.) V.Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard.9.10vm.** A.Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V.Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. f A. Middelharnis 5.30 om. Overige dagen (heb. Zon- eo Peestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. V.Vlaard.4.00nm tt Y. Brielle 2.25 nm.ff A. Mfddefbarnfs 30 In aansluiting op den trein van 7.20vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20vm. en 9.40 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.j en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). H In aansluiting op den trein van 15.38 (3 38 nm.) en 15.51 (3 51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n m. Te Vlaardingen overstappen. AU Feestdagen ïljn te beschouwen: Mietrvjasrsdag, 3« Pasechdsg, HameUaartadag le Pinksterdag ao de helde Keratdateo. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f ltper plaatsing tot een maximum van 10 regelt, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13E JAARGANG. - N°. 73 Schoonheid. De mensch dorst naar schoonheid. Niet allen zoeken en vinden die op de zelfde wijze maar allen zijn ontvankelijk voor de schoonheid in vorm of gedachte. Schoonheid is als een straaltje heerlijk gouden zonlicht in de dikwijls duistere somberheid van het leven. Velen zoeken en vinden de schoonheid in de kunstmuziek, schilder-, beeldhouw-, tooneel- of woordkunst. Zij scheppen of ondergaan: de ontroering, die het kunst werk mededeelt. Niet allen zijn gevoelig voor de ont roering der kunst, maar geen mensch kan zijn oog en gemoed sluiten voor de beko ring, die er uitgaat van de natuur. Een veld met bloemen, een waterpartijtje met wuivend riet en de zon schitterend in de rimpeling der golfjes, de zee in haar eeuwige afwisseling, het golvend duin- of berglandschap; wie wordt niet getroffen door de schoonheid daarvan? Geen wonder dan ook, dat thans, nu de vacantie's zijn aangebroken, de menschen er op uit trek ken en zoeken de vreugd, die het aan schouwen eener mooie natuur geeft. De Hollander trekt naar het buitenland. Hem lokken vooral de bergen. Geen wonder; we willen ook gaarne eens zien, wat eigen land niet biedt. Gewend als we zijn aan onze wijde vlakten en verre horizonten, gevoelen we ons daar over geplaatst in een andere en schoonere wereld. Met verbazing staren wij naar de grillige rotspartijen van De Harz, liefelijk heid ademt Thuringen, het land der sagen en legenden en met ontzag vervullen ons de majestueuse bergen en klaterende watervallen van Zwitserland. Het is goed, dat wij bewoners der vlakte, dat eens zien. Het leert ons de betrekkelijkheid van alle dingen en maakt onzen blik en onzen geest ruimer. Misschien vervult het ons met ontzag over de Macht, die dat alles in 't aanzijn riep. Helaas, niet alle vacantiegangers zijn schoonheidszoekers. Velen zoeken sensatie. Zij jakkeren met een 100 K.M. vaart langs onze goddelijke bloemenvelden om door het reine sprookjesland, waarin in het voorjaar de Betuwe is herschapen. Of zij laten zich in kudden rondleiden en werken het „program" af, omdat men zulke dingen „hoort" te zien. Voor hen is het reizen niet als een bad van geestelijke en moreele verfrissching maar een vermoeiende taak en voor hun centen willen zij zooveel mogelijk zien. Anderen plegen vandalisme, vernielen mooie planten en laten tot dank allerlei rommel achter. Zij maken, dat zooveel mooie landgoederen voor het publiek zijn afgesloten. Wij Hollanders zijn geneigd, het „buiten land" te verheerlijken en eigen land te klei neeren. Dat laatste mag niet. Ook Holland biedt buitengewoon veel voor moois. Zie onze polderlandschappen; de glinsterende slooten tusschen het hooge wuivend riet, de waterlelie's en sappige groene weiden, de verspreide boerenhoeven, in harmonie met de omgeving. Zie ons duinlandschap met zijn eigenaardig, rustige kleuren, zijn groen en bloemen. Zie de hooge zand gronden met hun boschpartijen, de meren, die het hemelblauw weerspiegelen in hun lijst van smaragd. Zie onze hooge luchten met fantastische wolkenvormen, onze heidevelden met zilveren berken en onze majestueuse stroomen... Velen zien niet de teere innige schoon heid van het Hollandsch landschap, om dat zij er aan gewoon zijn of.omdat zij het niet kennen. Zij zoeken in den vreemde, wat eigen land in zoo ruime mate biedt. Wie van een buitenlandsche reis terug keert, dien treft in de eerste plaats het waas van welvaart en vruchtbaarheid, dat onze dorpen en landschappen omgeeft. Overal ziet men aardige huizen, omgeven door keurig verzorgde bloementuinen. Het schijnt den vreemdeling, als zou Holland een land zijn van enkel welgestelde menschen. De heldere verf der huizen past bij net landschap. Het is waarlijk geen wonder, dat men in het buitenland spreekt van het „rijke" Holland. Daarom alleen is een uitstapje naar het buitenland wel eens goed, omdat het eigen land leert waardeeren. Die de schoonheid zoekt, behoeft niet naar den vreemde te reizen. In ons eigen land kan hij haar vinden, overal. Hij ga slechts wandelen of desnoods fietsen en zoeke de mooie plekjes, die zich overal aanbieden. Daar late hij in de rust en stilte de natuur op zich inwerken; gees telijk gereinigd en gesterkt zal hij dan straks naar zijn werk wederkeeren. j. B. FEUILLETON. CECIL ADAIR VOOR NEDERLAND BEWERKT DOOR THEO DE WITTE. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 55) Zoo is het ook. Bertrand heeft er mij zelf al eens over gesproken. Maar je hebt het woord „pas" gebruikt. Als Eulalie in het begin al iets voelde van die donkere óchaduw, dan moet ze zich daar nu nog meer bewust van zijn. Dat ben ik juist heelemaal niet met U eens. Want daar geloof ik niets van, sprak Barbara levendig. Ik meen ook wel K weten waar de oorzaak gevonden moet worden. Want er is iets heel moois in haar leven gekomen dat typische, wat de zon schooner, de bloemen mooier en geuriger maakt1 iets dat e droefheid uit haar oogen heeft ge bannen, zoodat het geluk een gouden nevel om haar heeft getooverd en door dien lichtkrans ziet zij alle dingen als omlicht met haar blijde ziele- stemming. Het begon o, heel spoedig nadat ik hm, wij gekomen waren; en ik geloof dat die gouden nevel eiken dag sterker en dikker wordt. Kind, kind, vertel me eens duidelijker, wat je bedoelt. Wat wil je me met deze woorden doen begrijpen? Toen keek zij hem mat haar groote openhartig heid recht in het gezicht. Er scheen een zonnige levenskracht van haar uit te gaan. Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen doorzitten, zonnebrand, smetten en stukloopen, omdat aanwezig is een doos of tube van de heerlijk verzachtende en genezende In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) Week-revue. Binnenland. Nu de Fransche regeering, teneinde de Fransche mijnen tegen den invoer van bui tenlandsche steenkolen te beschermen, tot rantsoeneering van den invoer van buiten landsche kolen heeft besloten, komt onze mijnindustrie in een zeer moeilijke positie. De juiste percentages der invoerbeperking zijn op het oogenblik nog niet bekend, doch volgens verschillende gissingen, zal onze export van kolen naar Frankryk, welke over ttet jaar 1930 niet minder dan 2 millioen ton bedroeg, met ruim 800.000 ton worden verminderd. Reeds zjjn tengevolge van de malaise in de mijnindustrie op de Staatsmijn Maurits 80 mijnwerkers ontslagen, terwijl bij de andere mijnen eveneens ontslagen zgn te verwachten. De productie der Neder- landsche mijnen is voldoende om de binnen- landsche behoeften hier te lande te dekken, doch de productie moet voor het grootste gedeelte in het buitenland worden afgezet, terwijl vooral de Duitsche mynen hier ge regeld groote partyen kolen afzetten. Begin der week is in de ijzergieterij van de fa. Koning te Foxham een ernstige ont ploffing voorgevallen. Door nog onopgehel derde oorzaak is bij het gieten met een z g. plunger d.i. een massief ijzeren staaf passend in een cilinder, een ontploffing gevolgd, waar door vijf in de onmiddellijke nabijheid wer kende arbeiders tegen den grond werden geslingerd. Drie der slachtoffers konden, na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis vervoerd worden, terwijl tweezwaargewon- naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen zijn getransporteerd. Een van hen is kort na het operatief ingrijpen aan de be komen verwondingen overleden. In welk een ernstige mate de uitvoer onzer landbouwproducten door de crisis wordt beïnvloed, blijkt uit de dezer dagen gepubliceerde uitvoercijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het eerste halfjaar van 1931. Volgens deze cijfers is de gezamelijke uitvoerwaarde van zuivel, eieren, vleesch en levend vee, vergeleken bij het eerste half jaar van het jaar 1980 met niet minder dan 31 millioen gulden gedaald en bedraagt deze vermindering in vergelijking tot het eerste halfjaar 1929 zelfs 50 millioen gulden. Buitenland. Na den afloop van den wereldoorlog is het in de Internationale politiek een loffelijke gewoonte geworden, dat de leidende en ver antwoordelijke staatslieden de belangrijkste en meest urgente problemen door onderling overleg trachten tot oplossing te brengen. De Duitsche financieele crisis is voor de kopstukken der hierbij betrokken landen dan ook een gereede aanleiding geweest hun reiskoffers ter hand te nemen en sinds het schrijven van ons voorgaand overzicht zijn de heeren reeds aan hun tweede conferen tie bezig, de eerste werd gehouden te Parijs en duurde van Zaternamiddag tot Zondag avond en de tweede conferentie begon Maan dagavond te Londen en zal vermoedelijk ook niet lang duren. Over de Parijsche conferentie kunnen we kort zijn. Dr. Bruning en dr.Curtiushebben den zwaren gang naar Parijs gemaakt en in verband met hun bezoek aan Parijs is het aangekondigde bezoek van Mac Donald en Henderson aan Beriyn voorloopig uitgesteld. Zaterdagnamiddag arriveerden de Duitschers te Parijs, alwaar hun een zeer hartelijke ont vangst werd bereid. Ruim een uur na hun aankomst te Parijs had dr. Bruning reeds een langdurig onderhoud met Laval, de Fransche minister-president, tijdens welk Sir Horace, het moet U toch zeker wel dui delijk zijn, wat ik bedoel. Denkt U dan heusch, dat zij al de jaren vergeten is, waarover U mij reeds alles verteld heeft? Hij sprong op. Hij scheen op het oogenblik te wachten, dat hij zijn gevoelens weer geheel meester was. Toen hij echter weer begon te spreken klonk zijn stem heesch. Ik heb haar altijd zeer lief gehad, zeide hij. Ik bemin haar nog. Dat heb ik van het eerste oogenblik, dat U over haar sprak al gezien. Ik geloof dat zij dat ook voelt, zonder dat —ij er zich rekenschap van geeft Ik weet hoe zij is, zoo delicaat in haar fijne, ouder- wetsche ideeën; zoo lief bedeesd in haar idealen opgaande! Zij zou de kwestie niet zoo ruw willen oplossen; ik geloof dat zij zelfs huivert om tot een definitief besluit te komen, of de waarheid uit te spreken. In haar ziel moet langzamerhand ccn schoone wetenschap aan het stralen zijn gegaan van heerlijke mogelijkheden in de toekomst. Dat heeft de schaduw uit haar oogen verdreven, en ook uit haar leven. O, Sir Horace, als het toch eens mogelijk wasl Waarom zou het niet mogelijk zijn? Zij hoeft slechts het jawoord te geven. Maar ik durf nauwelijks hopen, dat het mogelijk wordt 1 Vraag haar om dat woord uit te spreken, raadde Barbara aan, als gedreven door een gevoel dat zij niet wist uit te duiden vraag en wacht af wat het antwoord zal zijn. Hij liep koortsachtig heen en weer, zijn gebronsde wangen werden overgloeid door een jongensachtige verlegenheid; maar geen enkel jongensgezicht kon die fijne standvastigheid of de vreugde van de zoo lang verwachte verwerkelijking gedragen hebben. Barbara zag naar hem op als naar een figuur die beefde als een vlam. Ook zij trilde over haar heele lichaam toen zij opstond en zij stonden zoo een oogenblik tegenover elkandre terwijl hun heldere blikken zich kruisten als vlammen staal, maar in hun gezichten was een verblijdende overeenkomst. Hij had zijn gebruinde hand uitgestoken en de hare vast omvat. Toen sprak hij: Ik zal volgens jouw raad handelen, kind, want de jeugd heeft dikwijls de wijsheid. Oogen die nog niet zoo lang opgehouden hebben de varende wolken van het geluk te aanschouwen, zien dikwijls verder dan de onze, zelfs als wij der jaren onder vinding achter ons hebben. Ik ben op het oogen blik zeer gelukkig, Barbara! III. Iets wat mij aangaat, kind? Welnu, laat eens hooren. Het was meer dan een uur later, cn Sir Horace had bijna al dien tijd over zijn jeugd gesproken. Hij was aan het mijmeren geslagen, en Barbara's stem had hem ten slotte uit zijn droomen gewekt. Hij zag haar zitten geleund tegen een boomstam en in haar handen scheen zij een papier te houden. Er was iets in haar oogen dat onmiddellijk zijn aandacht trok en hem met een ruk uit zijn meijme- ring wakker riep. Ik heb u iets zeer vreemds te vertellen, Sir Horace, en ik heb gewacht tot ik het u hier kon vertellen, ver van alles en de menschen. Het is een tamelijk verschrikkelijk en droevig verhaal; dat zult u ook zeggen als u het gehoord hebt, en ik zeg, het u omdat het den dood van Barbara Nicholson betreft, waarover ik u eens gesproken heb. Toen Heerlijk en welsmakend Natuurlijk Bronwater. De gezondste dagelljkscbe tafeldrank die in geen huishouding mag ontbreken. In beele Uter-scbroefflesscben voor huishoudelijk gebruik, zeer voordeelig en gemakkelijk, inhoudsprijs 32 cent. (Adv.) onderhoud zoowel Bruning als Laval zich zeer levendig hebben geuit, Bruning van zyn kant een uitzetting gevende van de talrijke moeilijkheden in Duitschland, terwijl de Fransche minister-president tijdens deze eerste bespreking reeds onmiddellijk heeft laten blijken, dat Frankrijk zonder politieke waarborgen niet bereid is mee te werken tot het verleenen van nieuwe credietenaan Duitschland. En de door Frankrijk gestelde politieke voorwaarden zijn zwaar, zoo zwaar zelfs, dat geen enkele Europeesche regee ring deze anders dan in de allerongunstig ste omstandigheden zou kunnen accepteeren. Zoowel Washington als Londen zijn gekant tegen de door Frankrijk gestelde voorwaar den. De Duitschers hebben te Parijs een eigenaardige rol gespeeld. Ze hebben tegen over de Franscben en ook tegenover de te Parijs vertoevende Amerikaansche ministers Stimson en Mellon een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de toestanden in Duitsch land, hebben daarna zeer geduldig de door de Franschen naar voren gebrachte politieke eischen aangehoord, doch hebben zich te Parijs in geen enkel opzicht gebonden. Directe resultaten zijn dus te Parijs niet bereikt, waarop de heeren Maandagmiddag naar Londen zyn overgestoken en reeds den zelfden avond op Engelschen dodem om de groene conferentietafel zaten geschaard. Zal het te Londen beter gaan als te Parijs? Het begin is niet zoo slecht, want volgens ver schillende geruchten was de conferentie 24 uur na het begin reeds nagenoeg dood, had den de Franschen onder bedekte termen reeds half en half met het pakken hunner koffers gedreigd. Een goed geslaagde con ferentie kan niet zonder ruzie en zonder dreigementen. Dat hoort er nu eenmaal zoo bij, al zou het alleen maar zijn om de tal rijke persridders eenigzins bezig te houden. Aanvankelijk werd verwacht dat de confe rentie te Londen, waaraan door de verte genwoordigers van Engeland, de Vereenigde Staten van Amerika, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan en België wordt deelgenomen slechts hoogstens twee dagen zou duren. Daarna werd geseind dat de Duitschers tot Donderdag te Londen zouden blijven en nog later zelfs tot het einde dezer week. Ondanks den ernst van den toestand in Duitschland hebben de hooge oomes geen al te groote haast. Alleen de Amerikanen, die ook het meeste belang hebben bij Duitschland, gaat dit tempo te langzaam. Nadat de kop stukken der Londensche conferentie twee kostbare dagen hebben verloren met als een kat om de heete pap te draaien, heeft de Amerikaansche onderstaatssecretaris Castle te Washington tijdens een persconferentie voorlezing gedaan van den volledigen tekst van een nieuw Amerikaausch voorstel voor hulp aan Duitschland, het z g. Tweede-Hoo- ver-plan Dit nieuwe Amerikaansche voorstel bevat geen politieke eischen welke voor Duitschland onaanneemlijk zijn, is evenmin bedoeld als een defiüitieve oplossing, doch niet meer dan een poging om voldoende tyd te winnen betere en meer afdoende maat regelen voor te bereiden. In dit Amerikaansche voorstel wordt o.m. gezegd „De kern van het probleem is, de crisis, waaronder Duitschlands volkshuishouding gebukt gaat, zoowel in Duitschland zelf als in het buitenland op te lossen. Amerika koestert de hoop, alle tot wrijving aanleiding gevende omstandigheden uit den weg te kun nen ruimen, opdat de wereld op basis van politieke stabiliteit tot een eenheid wordt saamgevoegd. Wat de economische kwestie betreft, is de economische noodtoestand ten eenenmale een crisis der credieten op korten termjjn. De'voornaamste druk op Duitsch lands economische leven van depressie is door den gemeenschappelijken stap dercre- diteurmogendheden door het uitstel van alle reparatiebetalingen voor den duur van een jaar opgeheven. Echter berust Duitschlands economische leven voor een zeer belangryk deel op buitenlandsche credieten op korten termyn. Er bestaat geen reden, te twijfelen aan de zekerheid der grondslagen, waarop deze credieten berusten. Echter is uit dein de laatste weken heerschende algemeene onzekerheid een zoodanig verlies voortgespro ten, dat het Duitsche bank- en credietwezen aan een hoogst ernstigen druk werden bloot gesteld. Ten aanzien van de kwestie der bui tenlandsche credieten koesteren wij de op vatting, dat een eerste stap wordt gevormd door de opstelling van een program, dat een verlenging der loopende credieten gedurende een redelijke periode mogelijk maakt. In dit verband veronderstellen wij, dat deze credie ten te zamen met het vrijgekomen bedrag der reparatiebetalingen en de uit het eindigen der paniek voortspruitende natuurlijke winst voldoende zullen zijn om de huidige behoeften der Duitsche volkshuishouding te dekken. Broeder Jonathan is volgens dezen tekst van het Amerikaansche voorstel nog al tame lijk optimistisch, wekt althans den schijn alsof. Van politieke garanties tegen Duitsch land willen de Amerikanen niets weten. Als uitsluitende garantie eischt Amerika een strikte controle door de Duitsche Ryksbank op alle transacties in buitenlandsche devie zen. En juist politieke garanties hebben dr. Bru ning en dr. Curtius ook niet aan te bieden. De leiders der nationale oppositie in Duitsch land hebben dr. Bruning bij den aanvang der Londensche conferentie telegrafisch gewaar schuwd tegen het aanvaarden van nieuwe politieke verplichtingen. Dit door Goetz, Hit- Ier, Hugenberg en Seldte onderteekende tele gram luidt: Tegenover het oorspronkelijke plan van president Hoover, dat als een vermindering van lasten gedacht was, zijn nu de onver bloemde plannen van Frankrijk komen te staan om het Duitsche volk onder zijn dicta- dacht U dat ze een verre nicht van u was. Dat herinner ik me, en het is typisch dat ik enkele dagen geleden toen ik wat papieren en boeken doorbladerde, plotseling eenige aanteeke- ningen over onze familie tegenkwam, die mijn moeder vroeger gemaakt had; het schijnt dat de naam Barbara in onze familie nogal vaak voor kwam. Ik weet nu zeker dat deze Barbara het kind is van den neef, wien ik het tijgervel gezonden had. Juist, ik geloof dat ik u nog verteld heb, dat er iets in uw oogen was dat mij aan de hare her innerde; er is ook een overeenkomst in den vorm van den neus. Welnu, laten wij het er dan op houden, dat zij nog familie van me is. Heeft dat iets uit te staan met wat je me gaat vertellen? Indirect, misschien. Herinnert u zich nog dat ik u vertelde over de manier waarop Barbara gestorven was? Ik zie dat u het zich herinnert. Het was in de grot onder Chêteau Ixotel waar zij cn dc anderen zich verborgen haden voor dc vijanden. Alle anderen kwamen er weer levend uit, maar Barbara is daar gestorven. Dat herinner ik me. En je bent nooit te weten gekomen hoe zij stierf? Toen ik bij u op de boot was, wist ik het nog niet. Ik wist toen niet meer dan wat madame mij verteld had. Dat zij dood en niet-meer tot 't leven teruggekeerd was. Ik voorvoelde toen al een ver schrikkelijk geheim; maar ik kon het niet achter halen. En nu weet ik het. Je weet het? Maar hoe is dat mogelijk? Zij werd in den kelder gedood door captain Vale, den man die zich opgesloten houdt op Casuarina, daar, tusschen de fluisterende boomen. Sir Horace staarde vol verwondering en ont zetting naar de spreekster. Door een Engelsch soldaat gedood? Onmo gelijk! Een oogenblik geduld alstublieft, zeide Barbara. Voordat ik verder ga, moet u eerst dit papier lezen. Zij overhandigde hem het vel papier waarvan zij aan captain Vale het verhaal van Barbara Nichol son's droom had voorgelezen, zooals zij geprobeerd had dien weer te geven bij het zoeken naar een sleutel voor deze geheimzinnige waarschuwmg. Want als zoodanig had zij den droom steeds opgevat. Hij las het zeer aandachtig cn keek toen naar haar. Barbara Nicholson vertelde me dat zij steeds door dezen droom geplaagd werd. Een donkere plaats overal gevaar weten dat er iets ver schrikkelijks op komst is iemand dwingen om iets te doen zij kon zich niet herinneren wat het precies was. En dan de verschrikkingen die zij daar beschrijft en de man met dc angstige oogen die om vergeving vraagt 1 Sir Horace,lioud al die waarschuwende beelden in uw geest, terwijl ik u nu vertel wat er in die schuilplaats gebeurd is. En met haar handen vast ineen gestrengeld, half gesloten oogen als om zich beter te herinnering aan dat uur toen de soldaat op Casuarina zijn verschrikkelijke geschiedenis verteld had, terug te roepen, deelde zij hem woord voor woord alles mee, terwijl hij recht voor zich uit bleef staren zonder haar te onderbreken door een toevoeging, een vraag of een uitroep. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1