IS LD"»hi J.NIPIUS CO-artlkelen en SORITA DERDE BLAD. elharnis—Sommelsdijk MODEBLAD IE - MIDDELHARNIS ningen Tan U en Uw Kinderen beheeren. ter leen ZATERDAG 11 APRIL 1931 Vervolg Plaatselijk Nieuws. Naar school gaan. In Particulieren. - Kantooruren 9—3 en 7—9 n in. DOMMISS IE BANK |ioon 15:03 ROTTERDAM NIEUWE MODEBLAD, beste van Nederland. iwe abonné, die zich vanaj toor minstens 2 kwartalen HEI NIEUWE MODE- ingt gratis een etui met ID'S SCHOONHEIDS IN en wel: één tube Cold ibe Vanishing Cream, één \Freshener en één pakket ssues. \uwe abonné ontvangt de il en 15 Maart (5 en 6) gratis l-etui zoo spoedig mogelijk pt?/ ad. fl.90 (voor abonné's, post ontvangen 2.50) heeft jers dezer courant en mits Is te 3000 nieuwe abonné's, losfuris.se/ vermelden: voor id met voorjaarspremie. Ielkens mei twee knippatronen- yeel kinderkleeding, handwerken, Elegant en toch practisch. EEL GEVRAAGDE AT 5, MIDDELHARNIS. van vm 9—12 uur en van n.m. 2—4 uur. van v.m. 91 uur. n DONDERDAG van n.m. 67 uur. tis in bruikleen afgestaan. ng 3.6 per jaar. Strikte geheimhouding. BIT5EMA TYPtN VAM AP P. 90_(amouiHuu>sTj rotor aangedreven Pc tzatte lagers, verstel- i elijh vervangbare N- effent verouderde II Stofzuiger ui! inruilen, hunnen wij U varti dienst zJjn. Wij financieren huurkoop 'BScnfmimTtui rua! edrag met en zonder borg. TOSTEN. Billijke rente. 13 A - ROTTERDAM. soliedste adres voor eigengemaakte HE BRETELFABRIEK VRINK. ROTTERDAM weekmarkt te ROTTERDAM t.o. pano Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13E JAARGANG. - N°. 44 OUDDORP. Toch uitkomst. Uit deze gemeente zijn een aantal werklieden vertrokken om elders te gaan werken. De vromv van Joh. v. 't Geloof is door den politierechter veroordeeld tot 10,boete of 5 dagen hechtenis wegens mishandeling van den minderjarigen W. Venneman. Tegen J. v. d. Linde is door de gemeente politie procesverbaal opgemaakt wegens over treding jachtwet, n.l. het zoeken van eenden eieren. NIEUWE TONGE. Ten huize van den heer T. Holleman op den Molendijk alhier, ontstond een hevige schoorsteenbrand. Onmiddellijk schoten een aantal buren ter hulp en met ver eende krachten mocht het gelukken het vuur meester te worden. De materieele schade is niet gering. Vorige week zijn uit deze gemeente ver voerd 850 balen uien, 800 balen koepeen en 400 H.l. aardappelen. De prijzen der uien en koepeen zijn ongekend laag. De heer C. Admiraal had het ongeluk een zwaren balk op zijn voet te krijgen. Genoemd lichaamsdeel werd zoodanig verwond dat hij eenige dagen rust zal moeten nemen. Voor de nieuwe teelt der cichorei-worte- len kunnen weer contracten afgesloten worden tegen 8,50 per 1000 kilo. OUDE TONGE. Zaterdagavond j.l. speelde „Xerxes 1" tegen „Voorwaarts" van Oolt gensplaat. Laatste verloor met 20. Tweede Paaschdag speelde „Xerxes i" tegen „D.O.S. I" van Dirksland gelijk spel 11Xerxes II" verloor van „D.O.S. 11" met 82. Bij den ontvanger dezer gemeente is een bedrag van 634,ingekomen wegens te weinig betaalde belasting, z.g. „gewetensgeld." De stemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben, Donder dag 18 Juni a.s. Gedurende de vorige week meldden zich bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 94 werkloozen aan. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Oude Tonge wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle, vóór 12 April 1931. Tegen de arbeiders even tueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste tien cent. OOLTGENSPLAAT. Onze vroegere dorpsge- noote Mej. L. van der Meij, thans directrice van het kinderziekenhuis te Southampton is door Hare Majesteit de Koningin van Enge land geridderd en in het Buckingham Palace te Londen door H. M. den Koning en Koningin van Engeland ontvangen. Zeker een zeldzaam voorkomende onder scheiding. Sedert de laatste opgaaf werden van hier verscheept: 192.300 K.G. koepeen en 8400 K.G. aardappels. Dinsdag a.s. zal de beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk een bezoek aan de gemeente brengen en des avonds optreden. B. en W. hebben de volgende bouwver gunningen verleend: aan C. Osseweijer voor het verbouwen van een burger woonhuis aan de Voorstraat tot een slachtplaats en winkel aan Joh. de Waal Azn. tot het bouwen van een woonhuis, winkel en verlofslokaliteit te Achthuizen; een vergunning tot het ver bouwen van een woonhuis van D. Kamp werd geweigerd. B. en W. hebben de levering van 190 M3. onderhoudsgrint voor de gemeente opge dragen aan de firma De Beijer De Kok te Nijmegen tegen 2,98 per M3. Van 170 M3 Duitsche keislag aan de N. V. Hoogovenslakken en Natuursteen Handel maatschappij te Utrecht voor j 5,93 per M1. Het rijden van een en ander werd gegund aan Gebr. Kievit en G. Kamp. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort over te gaan tot het leggen van een interlocalen telefoonkabel vanaf het telegraafkantoor te Middelharnis, via Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Achthuizen, naar Den Bommel. In verband daarmede zullen de Schaapsweg, de Oostdijk, de Voor straat en de Molendijk moeten worden open gebroken. De werkloozc kostwinners in deze ge meente worden bij wijze van werkverschaffing door de gemeente te werk gesteld. Dezer dagen is een' dertigtal werkloozen begonnen met het uitdiepen van de dijk- en wegslooten. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling staan 68 werkloozen ingeschreven. Door C. Berkhof is aan B. en W. verlof gevraagd voor den verkoop van alcohol houdende dranken, andere dan sterke drank voor het pand Oostdijk A 267. Mej. Jongeling, die eenigen tijd te Ned. Indië verbleef'is thans weder op weg naar Holland. Den heer J. Hokke is gekozen tot ouder ling der Ned. Herv. Kerk. Loop der bevolking: Ingekomen: J. de Boed en gezin, van Melissant; A. Fokker van Rotterdam; J. van de Klundert en gezin, van Ooltgensplaat en H. Klink en gezin van Middelharnis. Vertrokken: A. C. v. d. Velde, geb. van der Linde en gezin, naar Rotterdam; P. Stam en gezin, naar Ooltgensplaat; A. de Waal en ge zin naar Ooltgensplaat; G. Brands en gezin, naar Ooltgensplaat; A. Verkerke, naar Rot terdam; P. N. Winkels, naar Hillegersberg en C. A. Lodder, naar Rotterdam. Gedurende de vorige maand is iti deze gemeente gemiddeld 23,6 m.M. regen gevallen, vorig jaar gedurende de maand Maart STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ouders die hun kinderen naar de Openbare School wenschen te zenden kunnen hiervan, tot en met 29 dezer, opgave doen bij het hoofd der school, den heer Polee. Deze week besteedde men voor de aard appelen de volgende prijzen: Roode Ster j 5,25 en Eigenheimers 4,50 de H.L. Handel zeer levendig. VEILINUBEKIUHT van Dinsdag 7 April 1931 der Coöperatieve BRIELSCHE Groenten- en Fruitveiling. Kropsla ƒ4,— tot 7,30 per 100 krop. Radijs 2,80 tot 4,70 per 100 bos. Prei 6,50 per 100 bos. Spinazie 7,30 tot 13,70 per 100 k.g. Aardappelen 4,10 tot 7,40 per 100 k.g. Aardbeien 0,90 tot 1,40 per kistje. Peen 19,— per 100 bos. Bloemkool ƒ6,— tot 7,70 per 100 st. Sjalotten 4,10 tot 5,60 per 100 k g. Spruiten f 17,- per 100 k.g. Selderij 0,70 per bos. Witlof 12,- tot 26,- per 100 k g. Dunsel 10,- tot 21,- per 100 k.g. STELLENDAM. VERSLAG der algem. vergadering der ver- eeniging Bijstand zij ons doel, op Donderdag 2 April 1931, des 's avonds zeven uur in de Openbare School. De Voorzitter de heer Holleman opent de vergadering met een woord van welkom aan alle aanwezigen en inzonderheid den WelEdel Achtb. Heer Burgemeester, welke toont mee te leven met deze zoo nuttige vereeniging. Vervolgens herdenkt de voorzitter het feit, dat de heer C. de Graaf 25 jaar als bode de belangen der vereeniging heeft behartigd. Het spijt de voorzitter dat de bode niet in ons mid den is, echter memoreert hij de werkzaamheden in die 25 jaren, en spreekt den wensch uit, dat de bode nog een lange reeks van jaren die functie mag vervullen met denzelfden ijver. Als blijk van waardeering zal den bode als aandenken overhandigd worden een gouden plateel rookstel met nog een tabakspot van gebrand koper met het noodige rookmateriaal. Vervolgens verzoekt de voorzitter voorlezing der notulen, aangezien de secretaris de heer Touw verhinderd was de vergadering bij te wonen, wordt dit gedaan door den penning meester, welke onveranderd worden goedgekeur meester, welke onveranderd worde goed gekeurd. De penningmeester, de heer H. v. Eesteren, brengt verslag uit over het afgeloopen haar 1930. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn uitgebreid verslag De voorzitter bespreekt de wenschelijkheid de uitkeering bij ziekte te brengen op vijf gulden per week. Werd vorig jaar besloten het ziektegeld te verhoogen van 4 op 6 per week. In het afgeloopen jaar is gebleken dat indien de contributie niet wordt verhoogd, dat uitgaven de inkomsten verre overtreffen. Daar door heeft het bestuur met commissarissen gemeend het voorstel op deze vergadering in stemming te brengen en wordt met algemeene stemmen besloten het voorstel van het bestuur goed te keuren en alzoo de uitkeering te bren gen op 5 per week wederom voor I jaar. Vervolgens verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer M. Touw, welke be dankt heeft, doordat hij niet meer te Stellen dam woont. De voorzitter wil van deze plaats een woord van dank brengen aan den heer Touw voor het vele welke de heer Touw voor deze ver eeniging geweest is. Vanaf de oprichting in 1902 is de heer Touw secretaris der vereeniging geweest; met de grootste ijver heeft hij ge werkt om deze nuttige vereeniging op te bou wen en tot bloei te brengen. De voorzitter meent de tolk der vergadering te wezen als hij zegt dat het werk van den heer Touw van het belang der vereeniging verricht, steeds bij ons in gedachtenis zal blijven. Nu wordt tot stemming overgegaan, waar uit blijkt dat de heer Brooshoofd, hoofd der openbare school, gekozen wordt, welke deze benoeming aanneemt onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter dankt alle aanwezigen voor hun trouwe opkomst en sluit deze vergadering om half negen. in. Soms zijn bij de opvoediDg ook wel straffen noodig, maar, als er straf uitgdeeid moet worden, dan ook flinke'straffen, zonder par don en zonder van de praatjes van de ouders of van de buitenwereld zich iets aan te trek ken. Men moet echter zoo straffen, dat de leerling er zich van bewust is, dat hij wer kelijk straf verdient, en dan een straf opleg gen waar hij wat aan heeft. Vijf of meer këeren een les afschrijven is een onding. De leerling krijgt daardoor tegenzin in het loe ren, en wil zulk een straf eenigszins van nut zijn, dan moet het strafwerk door den onderwijzer worden nagezien, en dan straft hy zichzelf ook. Dat is niet de bedoeling. Op vrije namiddagen terug laten komen is ook onzin. De onderwijzer of leeraar straft zichzelf ook daardoor, en een echte jongen geeft er immers niets om. Soms vindt htj het wel eens leuk. Het ergste is, dat de leer- ling/juist daardoor een afkeer voor de school krijgt. Een straf moet ook werkelijk een straf zijn. De oude methode is nog altijd als de meest radicale straf gebleken. Een flink portie straf regels laten schrijven, daar heeft ieder kind het land aan, en dat wordt ook werkelijk als een gevoelige en vernederende straf ge voeld. Sommige leerkrachten en vooral de ouders zijn zoo dwaas te gelooven, dat zoo- iets den geest van het kind doodt; ze leeren er niets door zeggen ztj. Ze hoeven ook niet te leeren door strafwerk te maken. Als het kind daardoor nog zou moeten leeren,is zjjn kennis toch al niet erg groot. Maar laat ik het u zeggen, nog nooit is een kind door lessen afschrijven voor straf verstandiger geworden of heeft het iets geleerd, 't Wordt immers met den grootsten tegenzin gemaakt, zonder er iets anders bij te denken dan, om maar gauw klaar te komen. Maar door vijf honderd of duizend keer te sehrij venIk moet mij in de klasse behoorlijk gedragen, en ik mag niet brutaal zjjn, of iets dergelijks, beseft het kind zijn fout. 't Is vervelend, dat weet ik wel, maar een straf moet ook vervelend zijn, anders is het geen straf. Door zulke straffen zal de geest van het kind niets lijden en de gezondheid evenmin, en de gelukkige die eenmaal zulk een straf heeft gehad, zal we) oppassen een tweeden keer daarvoor in aanmerking te komen. Een of twee maanden, en men heeft orde in de klasse, tegelijk de achting en het vertrouwen der leerlingen maar.de leerling moet zien, dat de leerkracht ook voor zichzelf in alles streng en nauwgezet is. Ook moet men niet te dikwijls straffen, maar als het noodig is, dan zoo, dat het tevens een voorbeeld voor anderen is. In twijfelachtige gevallen laat men de straf door goede beurten vervallen daardoor bereikt men, dat leerlingen zeggen, hl) is toch zoo kwaad niet, en men stijgt weer in achting. Soms deed de straf m(j meer pijn dan de leerlingen zelf. De eerste twee maanden dat ik bijv. in Middelharnis was, was ik gedwon gen flinke straffen uit te deolen, en dat hebben eeDigen mijner oud-leerlingen ook wel onder vonden. Noch de tusschenkomst der ouders, noch van den directeur konden de straf doen verzachten. Zonder pardon, wie het ook was, of zoon van dominee of burgemeester, ais ze 't verdienden kregen ze de volle laag, en toch waren de kinderen niet bang voor m(j Toch heerschte in de klasse een ongedwon gen vrijheid maar ook orde in alles. Nog meer bereikt men door zoo nu en dan op het gemoed van een kind te werken. Ik heb eens een leerling uit Dirksland gehad die bi) mij kwam en zei: „meneer, ik heb veel liever 1000 strafregels van u,dan een standje. Als u een standje geeft, kan men dat zoo moeielljk vergeten, men moet er ieder oogen- blik aan denken." Wij hebben in onze scholen, helaas geen methode, daarvandaan die wan orde in alle klassen en by na op alle scholen, de bijzondere scholen niet uitgezonderd. Daar is het nog erger. Op de openbare scholen worden tenminste de karakters niet mis vormd en verwrongen. Op de bijzondere scho len worden de kinderen met geestelijke din gen overvoed en... wat erger is, wat ze moeten weten, wordt verborgen gehouden. En de gevolgen daarvan zijn, koude onver schilligheid, schijnheiligheid, of fanatiek con servatisme. Op school moeteen echte jongen of een echt meisje maar eens uit den band springen en eens flink ondeugend z(jn. Dat geeft niets. Daardoor komt het kind uit zichzelf er uit en men leert het karakter des te beter kennen. Men moet ook niet altyd met straffen dreigen of briefjes naar huis sturen. In Middelharnis heb ik de strafbriefjes ingevoerd, en ikzelf maakte er haast nooit gebruik van, omdat het niet noodig was. Maar, als de ouders van mij een briefje kregen, dan wisten ze ook wei, dat het noodig was. In de klasse moet men geduld hebben, en vermanen, op het gemoed werken en als het dan niet meer gaat, dan flink straf. In de. klasse moet een kind vrij iets durven vragen zonder bang te zijn, dat de onder wijzer kwaad wordt. Als het iets nietgoed begrijpt, moet het gerust durven zeggen, meneer, ik begrijp het niet, wilt u dat nog eens verklaren. Men moet ook niet alt(jd mopperen als een kind iets doet wat niet goed is. Ik heb altijd meer met stilzwijgen en aankijken bereikt, dan met mopperen, maar als het gold een luien of slordigen leerling, ja, dan kon ik ook doorslaan, dat weten mijne oud-leerlingen zich zeker nog wel goed te herinneren. Hetgeen wat ik zeggen wou, had ik al reeds dagen te voren voorbereid en dacht, baasje, als de gelegen heid zich aanbiedt, wat zal jij er van langs krijgen. Ik wachtte altijd zoolang totdat die gelegenheid kwam. Ook eenige kunstgreepjes zijn van groot nut. Zoo had ik een geel notitieboekje waar ik niets in schreef dan krabbeltjes en hanenpootjes. Wat de leer lingen van dat boekje dachten weet ik niet, maar toen ik bemerkte dat ze voor dat ding bang waren, had ik het altijd bij my, en verborg het zorgvuldig in myn binnenzak. Dat nietige boekje was voor my een uit stekend wapen in de klasse. Nog heel kort geleden kwamen eenige oud-leerlingen mij nog eens opzoeken, en kwam bet gesprek op dien goeden ouden tijd, en werd het oude liedje nog eens her haald Oude schoen, oude schoen, Weet je nog van toen? Toen er nog geen strafhoek was, Toen kon men nog wat doen. Die Duitscher heeft op school alles be dorven door dat strafhoek in te voeren. (Op het oogenblik is het bijna op alle scholen ingevoerd, juist zooals ik het toen wilde, maar omdat het hier te lande iets nieuws was, werd het niet goed begrepen en ver keerd behandeld. De bedoeliDg was een klasseboek, zooals het nu is, en geen straf register of klikboekje. Van het oorspronke lijke doel wilde de toenmalige directeur niets weten, en er moest daarin, volgens hem, opgeteekend worden, wat daarin niet thuis behoort. Nu, 't is toch veranderd en daar ben ik blij om). Ook kwam het gesprek op dat beruchte boekje. Een leerling, reeds lang student, zei mij: „meneer, nu moet u ons toch eens zeggen wat dat voor een boekje was, dat u altijd zoo voorzichtig voor den dag haalde". Ik ging naar m(jn rommel kast en haalde dat bewuste boekje voor den dag. Ja, riepen ze als uit een mond, dat is het. Laat u nu eens zien wat er allemaal in staat. Die gezichten, toen ze er niets in vonden dan hanenpootjes en mannetjes-kop pen. Hadden we dat geweten, zeiden zy, dan hadden we by u ook wel eens lol ge maakt, maar we durfden niet, want om in dat boekje opgeschreven te worden leek ons te gevaarlijk. U deed altijd zoo ernstig met dat boekje, zoo geheimzinnig, dat we heele- maal niet wisten wat daarvan te denken, temeer, omdat u nooit iets zeide als u in dat boekje krabbelde. WH geloofden dat het vol namen en aanteekeningen stond, en nu zijn het allemaal streepjes. Dat z(jn zoo van die kUDStgreepjes, en dergeiyke toepasselijke kunstgreepjes zijn er genoeg te vinden, als men de leerlingen maar eens aandachtig gadeslaat. Men diene ook te zorgen iederen dag iets nieuws te hebben, en niet te lang op een punt te blyven staan, maar dikwijls syste matisch herhalen. De (jver moet ook opge wekt worden door prijsjes uit te loven. Hoeveel boeken, platen en albums heb ik al niet laten verdienen, ook in Middelharnis. Indien men oen klasse heeft die lui is, dan moet men eens onverwacht repetitie geven, en datzelfde werk in een lagere laten maken. Het resultaat moet men dan in de luie klasse vergelijken met de noodige zedeleer er by, en men zal eens zien hoe het werkt. Indien de lagere klasse dat werk bebooriyk kan maken, voelen de luie leerlingen zich gekrenkt, want het is een feit, dat juist de luie leerlingen het gauwst gekrenkt zyn. Het eergevoel wordt daardoor geprikkeld. De toenmalige 4e klasse in Middelharnis waB verbazend lui. Ik wist er geen raad mee, maar toen ik dit middel in toepassing bracht, werd die klasse in myn vak, een van de beste. Ging ik naar school, dan kwamen de meisjes en jongens my al tegemoet; ging ik naar huis, was ik altyd door een drom van leerlingen omringd, zoodat men zei: „daar gaat vader weer met zyn kinderen." En dat was overal zoo het geval, en toch bleven de leerlingen op een eerbiedigen af stand. Niemand zou het gewaagd hebben, zonder eerbiedig te groeten naar my toe te komen nog minder my voorby te loopen. Maar ik trachtte altyd de eerste te zijn om te groeten, en dan flink en hartelpk groeten; niet maar even kopje knikken, maar den hoed afnemen en flink goeden dag wenschen. Kinderen merken alles dadelyk. Er zijn geen scherpere kritici dan juist de kinderen. Men zou soms zeggen, ze letten er niet op, of ze zien het niet, maar, o, wee! Ze hooren en zien alles en letten op alles. Op het Eiland vond ik een frissche jeugd waar men goed mee om kon gaan, en die vatbaar was voor goede indrukken. De kinde ren daar zyn niet zoo verwend en geblazeerd. Daarom was ik ook graag aan die school, en werkte ik tot diep in den nacht. Daarom voel ik mij nog naar dat Eiland aangetrok ken en stel nog altijd veel belang in dingen die het Eiland betreffen, ofschoon diefjjnen en vromen liever gezegd de zwaren, my het leven daar zéér vergalden, 'tis zoo heel anders, te midden van Roomschen. Die op rechte hartelykheid en dat ongekunstelde vindt men zoo zelden in Protestantsche kringen. Alles wantrouwen, oordeelen en ver- oordeelen en... kwaadspreken en lasteren. Dat vindt men by onze Roomsche broederB niet zoo. Die menschen sluiten zich veel gemakkelijker aan de bestaande toestanden aan, zy gaan mee en leven mee. Met hun beginsel ben ik het heelemaal niet eens, jammer genoeg, ik kan er mij ook niet mee vereenigen, maar hebben wy Protestanten eigeniyk wel een beginsel? Allemaal partijen en groepjes die elkaar bestoken en elkaar het kortstondige leven lastig maken. Alle maal ziften en beknibbelen, overal kwaad achter zoeken enz. enz. De Roomsche broe ders gaan stil hun wsg en laten iedereen in zija wezen, zonder te oordeelen of iemand wel bekeerd is, of bij den Heiland wel be zit, of hij wel zuiver in de leer is enz. Daar bemoeien zij zich niet mee, en dat is het ware. Iedereen moet ten slotte voor zichzelf weten wat hij is en wat hy doet. Hijzelf is ook voor zichzelf alleen verantwoordelijk. Als by ons, Protestanten, een dominee heeft gepreekt, nou, dan heeft hij beeriyk ge sproken. Hy is zwaar en zuiver in de leer. Men moet ze zoo maar eens beluisteren als ze uit de kerk komen. Maar ze zyn nog niet thuis, of van heel de preek deugt niet veel meer van, een ieder weet er wat op aan te merken, en als dan heel de preek gedis kwalificeerd is, dan blijft er van den dominee gewoonlijk ook niet veel goeds meer over. Geen haar van z{jn hoofd, dat niet gekrenkt wordt. Dat zijn meestal de vruchten van die godzalige preek. Ik was eens by Ds. Ober man op bezoek. (We waren goede vriendeD, ofschoon we op godsdienstig gebied lijnrecht tegenover elkaar stonden, maar hij kon ook mensch zijn, en respecteerde de gevoelens van anderen.) Zeg, zei hij mij, lees nu toch eens dezen brief. En het volgende stond er in te lezen: „Lieve Dominee, wat heb ik gisteren weer heerlijk van uw preek ge noten! Hoe zalig is het. een kind van God te zijn. Uw woorden kwamen zoo overtui gend uit de diepte. Ik voelde zoo duidelijk welk een groot zondaar ik beD. Ik zag mfi zelf in mfin ware gedaante en schrok voor mijzelf. Hoe goed, dat wy een vergevenden Heiland hebben. Dank voor dat heerlyke woord, dominee. Maar, domiDee, wat ik nog even zeggen wilde: U heeft in het predik- beurtenblad een advertentie geplaatst om steun voor een arme familie. U heeft geen namen genoemd, maar het zal de familie V. wel zfin, dat is een slecht wfif, en hyiste lui om te werken. Dus als het die familie is verdienen ze geen medelijden. Datwyf is ook erg kwaadsprekend, want ze heeft van my en myn man ook kwaad gesproken.Ik waarschuw u maar, opdat de paarlen niet voor de zwynen worden geworpen," enz. enz. Ds. Oberman was er de man niet naar om zich door deze schijnheilige kwaad spreekster van zijn doel te laten afbrengen. Die vrouw mocht dus wel schrijven. Hoe zalig een kind van God te zyn maar zulke kinderen van God zyn er, helaas maar al te

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 11