Eilanden Bank BINNENLAND Burgerlijke Stand VERKOOPINGEN. Kantoren te: Middelharnis, Brielle, Ooltgensplaat SPAARKAS 4 VERSTREKT GELD OP HYPOTHEEK WOENSDAG 15 APRIL 1931 Naar school gaan. FEUILLETON. FLUISTERENDE BOOMEN. 10 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 11 APRIL 1931. veel. Toen ik nog leider was van de Inwen dige Zendiug in N.H kreeg ook ik na iedere preek zulke godzalige briefjes, die ik alle nog bewaard heb, als bewezen, hoe treurig het in de meeste gevallen met het geeste lijke leven gesteld is. Ze zitten onder den preekstoel te knikken, ze schrijven mooie vleiende briefjes, maar tegelijk halen ze iemand de eer van het hoofd. Ik stelde eens iemand tot colporteur aan. Kort daarop kreeg ik een brief van een leider van een Evan gelisatie die aldus begon: „Eerw. broeder in Christus JezusDat u iemand aan stelt om te colporteeren vind ik goed, maar dat u hem hebt aangesteld, vind ik niet in orde Indien het nu een particuliere betrek king was, dan zou ik niets hebben gezegd, maar nu hij in het Evangelie moet werken, dat kan ik niet verdragen. Weet u wel dat en weet u wel daten weet u wel datenz. Ik stoorde er mij niet aan, die man werkt nog daar en met veel succes, en die vrome leider? Och, hLj was zoo nevenbij kwakzalver, en beweerde de menschen door oplegging der handen of zooiets te kunnen genezen van T B.C. Eerst moest hij zijn cliënten onderzoeken om de diagnose vast te stelllen; hij is echter in zijn onderzoek verder gegaan als geoorloofd was, tenminste de officier van Justitie vroeg li jaar en betaling van alimenten. En dat vind ik heelemaal niet zoo heel erg, 't is menschelijk. Hij die zonder zonde is, werpe den eersten steen, maar we zouden liever op onze borst kloppen en zeggen, ook ik heb gezondigd, en wat hem overkomen is kan ook ons overkomen. Indien wij allen niet op onze hoede zijn, maken we het misschieD nog veel erger. WQ allen hebben strijd te voeren tegen onze driften en hartstochten; wij allen moeten waakzaam zijn, en ook de vrome christen moet dagelijks biddenHeere. pas op voor mij, want, indien Gij mij niet bewaart en steunt, zal ik u vandaag nog verraden en verkoopen. Wie was Petrus? Hij heeft zijn Meester tot driemaal toe ver loochend. Wie was Paulus en wat heeft hij gedaan? En wie waren zoovele groote man nen op godsdienstig gebied? En dan gelooft of droomt men nog van één Herder en één schapenstal, van éénheid van kerk. Dan houdt men in Stockholm nog vergaderingen om alle godsdiensten onder één hoed te bren gen, en dat zijn er ruim 30.000. De Apostelen onderling waren het niet met elkaar eens, hoe zouden wij het eens kunnen zijn. Onze Roomsche broede^ doen daaraan niet mee, en ze hebben groot gelijk, want het haalt toch niets uit, zoolang we nog geen gees telijke menschen zijn, die al onze onhebbe lijkheden nog niet hebben afgelegd. Bij ons, Protestanten, is alles versnippering, vooral in ons landje. We worden nog maar door Schotland in versnippering overtroffen,daar is het nog erger. En om op deze versnip pering de kroon te plaatsen, is het noodig nog allerlei prulschooltjes er by te bouwen, waar dat gift van particulariteit, van onder- lingen twist, van haat en kwaadspreken, van afzondering op elk gebied, van zelf heilig verklaring en hoogmoed in de kinderhart jes wordt gelegdwaar de karakters bedorven en verwrongen worden, en de maatschappij ten gronde wordt gericht. Wij zyn bij het begin van het einde gekomen, en die dat niet ziet, is blind. Wordt vervolgd.) 's-Gr. Dr. v. O. PARIJSCHE MODEBRIEF. Onze tijd laat geen uitgebreide garderobe toe. ELEGANT GEKLEED MET WEINIG JAPOJNNEN. Blouse en rok gescheiden. Onze kleeding wordt steeds eleganter en toch beschikken we over steeds minder japon nen. Ik tenminste bezit maar twee rokken, enkele blouses en een mantel en jullie vinden toch allemaal dat ik een heel represen- tabele garderobe heb... Ja, dat moesten we toegeven. We zaten gezellig by Jeanne R. een kopje thee te drinken en het was een der bezoeksters, een aardige donkere maar niet bepaald knappe vrouw, die de bovenstaande woorden sprak. Op het oogenblik was ze gekleed in een smaakvol bruin zyden toilet, met grooten okerkleurigen kanten kraag. Japonlijfje en rok waren, zooals ze onstoonde, met drukkertjes op elkaar gezet, zoodafc ze op deze laatste ook andere blouses kon dragen, soms een eenvoudige wit crêpe de chine blouse met entredeux, soms een tuniekje van roze (een kleurencombinatie die nu zeer geliefd is) zijde Een meer eenvoudig japon netje. dat ze aantrekt om te wandelen of te winkelen, is van tweed in meerdere tinteD, waarbij echter bruin en beige de hoofdrol spelen Deze japon is met ingezette deelen versierd en met een licht kraagje afgezet. Ook hier zijn blouse en rok gescheiden. Bij koud weer draagt onze vriendin er 'n leuke, veelkleurige pull over met een schortje by; als de temperatuur hooger is, of ze er eens fleurig uit" wil zien. een lichte overhemd blouse. Haar mantel van bruin laken, met astrakan in dezelfde tint afgezet, past bij elk der verschillende samenstellingen uitmun tend En ik behoef u wel niet, te vertellen, dat deze ras-echte Parissienne, bovendien gezorgd heeft, dat kousen en schoentjes, hoed,j tasehje, sjawl en handschoenen in de vol maaktste harmonie zy'n met elk harer zoo genaamde toiletten. Schoeisel in (le bergen en in de stad. Lang hebben we het ditmaal uitgehouden in de wintersport-plaats, by na tot aan het begin van de „Schneeschmilz", den naarsten tyd van het jaar in de bergen. Ik heb zóó lang tusschen menschen in sportpakken ver keerd, dat ik by na niet meer weet, hoe iemand er uitziet in gewone stadskleeding. En vooral op het gebied van schoenen ben ik zeer ten achter geraakt. Eigeniyk ken ik nog maar twee soorten van voetbekleedsels, de stevige, vierkant-neuzige, met ijzer be slagen skilaars en de sneeuwschoen in al z'n variaties, van stof, van lakleer, van gummi, bruin, wit, beige, zwart, met of zonder treksluiting hoog of laag... Ik ge loof dat we by ons al deze exemplaren onder den naam van overschoenen verslijten. Dat zijn ze dan ook feitelyk, deze practische, met wol of bont gevoerde laarsjes, die men óver de schoenen aantrekt. In het bergland doen ze alleen dienst als beschutting tegen de sneeuw en vandaar hun naam „sneeuw- schoenen." Het nieuwste: groen leeren schoentjes. Maar nu ik weer in de groote stad terug ben, uit de felle koude, maar ook uit de heerlijke, brandend-heete middagzon, zie ik weer schoentjes te kust en te keur. En ik merk dat het nieuwtje van den dag, het groene schoentje is. Daar groene japonnen den laatsten tijd zeer in de mode zyn, kenden we reeds voor 's namiddags of 's avonds het licht- of donkergroene schoentje van crêpe de chine. Dat is niets nieuws. Neen, ons nieuwste schoentje is van leer van groen glacé- of hagedis-, of geitenleer. En het wordt in de stad, op de wandeling. Soms zijn deze schoentjes met 'n heel klein orna mentje van leer versierd, een smal biesje, een strikje op zij of iets dergelijks. Zulke ornamentjes zijn trouwens zeer in den smaak. We vinden ze ook op zwarte lakschoentjes, een strikje van marcassies b.v. of van leer met een smal zilveren biesje afgezet, of van goudkleurige kraaltjes op schoentjes van bruin marocain, enz. Voor stadschoentjes zijn zeer in den smaak exemplaren die ge- ieeltelijk uit herten-, gedeeltelp kuit lakleer in dezelfde tint bestaan. We zagen ze in groen, beige, zwart en blauw. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practlscbe Nederlandscbe modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer Courant tegen sterk gerednceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Hef Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slechts f 0,95 per kwartaal, Iranco per post I 1,25. BESCHERMING VAN DE KIEVIT. Van vele zijden wordt tegenwoordig aange drongen op een meer afdoende bescherming van de kievit en andere weidevogels. Door de intensievere cultuurmethoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer ingang vinden, wordt het voortbestaan van de weide vogels bedreigd. De veel zwaardere bemesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger gemaaid wordt dan een dertigtal jaren geleden. Daardoor zijn vele weidevogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maai tijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen, die vroeger laat gemaaid werden, zijn ingepolderd en van moderne bemalingswerktuigen voorzien, waar door de hooioogst zeer veel vervroegd is. Daarbij komt, dat het aantal maaimachines steeds toeneemt, en daar de jonge vogels aan de machine veel moeilijker kunnen ontkomen dan aan de zeis, vallen hierdoor veel meer slachtoffers bij het maaien. Al deze omstandigheden wettigen de vrees voor een achteruitgang van den stand der weidevogels. Daar de kievit en de andere weidevogels tot onze zeer nuttige vogels gerekend moeten worden doordat zij groote hoeveelheden in en op den grond levende insecten eten, heeft de weidecuituür groot belang bij een goeden stand van weidevogels. De wettelijke termijn voor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In verband met het bovenstaande meent de Plantenziektenkundige Dienst aan eigenaren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven, het rapen van eieren van de weidevogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in de gelegenheid gesteld hun broedsel juist vóór den maaitijd groot te krijgen. Hoe werkt de geluidsfilm? Kijkje in de cabine. We gaan uaar de bioscoop, zien de geluids film en denken er meestal niet verder over na, hoe deze weergave geschiedt. We gaan naar huis, en lluiten het melodietje, dat als leidend motief door den film was gewerkt. Als we wel eens denken aan de projectie van een film, dan is het als hy afbreekt. Dan draaien wy ons om en kyken naar het gat, waar de lichtbundel uit te voorschyn moet komen en mopperen Toch is de zaak niet zoo erg ingewikkeld. En de geluidsfilm onderscheidt zich van den stommen film alleen maar daardoor dat tegeiykerty'd met het beeld alle slechts mogeiyke acoust.ieke indrukken, als muziek, spraak en geluiden worden weergegeven. Deze weergave moet zoo natuurgetrouw mogeiyk zijn en zonder storende bijgeluiden verloopen. Tot beter begrip van de weergave van den geluidsfilm moeten wy eerst de verschillende methoden van de geluidsopname by films behandelen. Wy onderscheiden de mechani sche vastlegging van het geluid op gramo- foon-platen, de magnetische op staaldraad en de optische direct op den film zelf. Het eerste procédé is bekend onder den naam „naald- toon", het laatste onder „lichttoon",terwyi de staaldraad-methode nog slechts tot labo ratorium-proeven is beperkt gebleven. By het naaldtoon-procedé worden op de gewone wyze gramofoon-platen opgenomen, die de electrische pick-up later, bij het afdraaien van den film, in een gelijkmatig tempo met de plaat, weer in geluid ómzet. Het gelyk- tydig loopen van beeld en geluid, of zooals de vakman het uitdrukt, de synchronisatie, is vanzelf sprekend een allereerste voor waarde bij alle reproductie-methoden, daar door een storing in de synchronisatie de acoustiek niet in overeenstemming met de handeling van den film zou zijn. Bij het „Lichttoon"-procedé, dat in de prak- tyk alles voor heeft, en daarom het meest gebruikt is, worden de trillingen van spraak, muziek of geruisch eerst op dezelfde wyze als by de „naaldtoon"-methode, door middel van een microfoon in electrische trillingen omgezet. Deze wijze van geluidsvastlegging is ons bekend van de telefoon. Want ook laar merken wij in de microfoon electrische trillingen op, die later langs draden of kabels den ontvanger worden gezonden en weer tot geluid worden. Inplaats echter de elec trische trillingen in een plaat te krassen, worden deze by het „lichttoon'-procedó,aan gesloten op een lichtbron, die heller of min-, der hel schijnt, naarmate de trillingen grooter of minder groot in getal zyn. Dezelichtschom- melingen worden nu door middel van een speciaal apparaat op een normaal-breeden filmband, binnen de perforatie, als smalle toonstreepjes vastgelegd. Thans gaan we een ky'kje nemen in de cabine van een modern geluidsfilm theater. Het projectie-toestel is nauwelyks te onder scheiden van de vroegere apparaten. Eerst by een meer nauwkeurige beschouwing ziet men enkele toestelletjes, die voor de weergave van het geluid dienen. Tot dit doel bevindt zich naast de groote projectie-lamp een andere, geiykmatig brandende, lichtbron, „toon-lamp" genaamd, wier lichtstraal over een systeem van lenzen en prisma's op het geluidsstrookje valt en door een opening in de füm-glybaan op de daar achter liggende foto-cel komt. De foto-cel heeft nu de om gekeerde eigenschappen als de bij de opname gebruikte lichtbron, want zy verandert de lichtzwenkingen in electrische stroom stoten, die door een leiding eerst via een drielampsversterker naar een eindversterker geleid worden Van hieruit voert dan een directe leiding naar den luidspreker. Wil men echter geluidsfilmen volgens liet „naald toon "-procédé afdraaien dan kan een vrijwel natuurgetrouwe weergave volgen door de film en de gramafoon platen in een gelijk tijdig en zelfde tempo der opname af te draai en. Voor dit doel bevinden zich naast het projectie-apparaat gramafoon-meters, die daarmee electrisch of mechanisch gekoppeld zyn en met de internationaal vastgelegde omwentelingstoeren, die 831/8 of 80 per mi nuut bedragen, loopen. Het aantal toeren van 331/3 is bij de geluidsfilm-platen gebrui- keiyk, terwijl alle gewone in den handel zijnde gramafoon-platen 80 omwentelingen per mi nuut hebben. Zij worden b.v. gebruikt als begeleidende muziek bij stomme films of als entre acte muziek in de pauzes gespeeld De electrische koppeling heeft vele voordeelen boven de mechanische en wordt daarom ver reweg het meest gebruikt daar hier de syn chronisatie steeds zonder stoornissen ver loopt. Bovendien kunnen de gramafoon-moto- ren op een willekeurige plaats in de cabine of zelfs ergens anders worden opgesteld. De platen worden dan afgedraaid met den „pick- up", den weergever, die de mechanische tril lingen weer in electrische verandert en ze naar de luidsprekers voert. Om zonder onder brekingen te kunnen draaien bestaat het geluidsfilm-apparaat uit twee projectie-toe stellen. Zoodra de filmband op het eene toe stel is afgedraaid, begint automatisch het andere toestel te loopen. De luidspreker installatie was en is helaas nog het teere punt by den geluidsfilm. Juist hier treden do meeste moeilijkheden aan den dag, daar men voor den luidspreker geen vaat schema kan opstellen, maar naar gelang de acoustieke ruimte verhoudingen in het theater elk geval op zichzelf moet beoordee- len. Op grond van intusschen opgedane er varingen gebruikt men voor de weergave uitsluitend een combinatie van luidsprekers om alle geluidsfrequenties goed te kunnen weergeven. By voorkeur worden de electro dynamische systemen uitgezocht De regeling van de geluidssterkte geschiedt eerst by den eindversterker in de cabine, waar een controleluidsprèker is opgesteld, die den operateur dadeiyk waarschuwt als er storingen in de geluids-weergavezyn. De operateur heeft by den geluidsfilm natuuriyk veel meer te doen dan by den stommen film. Hy moet niet alleen letten op het juiste afrollen van den filmband, doch moet ook de platen opleggen, den „lichttoon"-apparateur controleeren, de versterking regelen en veel andere dingen meer. Hy heeft zich ook tech nisch verder moeten ontwikkelen om storin gen in enkele oogenblikken te kunnen ver helpen. We mogen den geluids-stuurman niet vergeten, die achter in de zaal zit en over de zuiverheid van de weergave waakt en ook het volume regelt. Dit hangt af van de bezetting der zaal Als alle plaatsen bezet zyn, zal hy meer geluid aan den luidspreker moeten toevoegen, dan by een slecht bezette zaal. Fusie tusschen de Verzekeringsbank „Kos mos" te Zeist en de Levensverzekering- My. van „de Nederlanden", van 1845. Naar wij vernemen hebben Commissarissen en Directie der Verzekeringsbank „Kosmos", te Zeist, aan de Aandeelhouders dezer in stelling namens de Levensverzekering-Maat schappij van „de Nederlanden", van 1845 een voorstel overgebracht, waarby laatsge- noemde aanbiedt hun aandeelenbezit over te nemen tot een voor Aandeelhouders zeer aantrekkelijken prijs, belangrijk hooger dan de tegenwoordige koers. Indien nagenoeg alle Aandeelhouders van dit aanbod gebruik maken, zal „de Neder landen", van 1845 de verplichting op zich nemen alle indertijd gereduceerde aanspraken der Verzekerden van de „Kosmos" tot het oorspronkelijke volle bedrag te herstellen. De reductie, varieerende tusschen 0 en lOprocent der vóór 13 Juni 1921 (tijdstip der reorgani satie) verzekerde sommen, komt hierdoor te vervallen. Bovendien verbindt „de Neder landen", van 1845 zich de schuldbewijzen A uitgereikt aan hen, wien niet het volle kapitaal of de volle rente werd uitgekeerd, onmiddellijk tot het volle bedrag uit te betalen. Commissarissen en Directie der „Kosmos" achten deze aanbieding, die uiteindelijk overgaög van alle verzekeringen naar de kapitaalkrachtige Nederlanden van 1845 be- teekent, zoowel in het belang der Verzekerden als in dat der Aandeelhouders, zoodat zy acceptatie aanbevelen. De „Kosmos-Stichting" (in het leven ge roepen ter bevordering van de belangen der Verzekerden, met inachtneming der recht matige belangen der Aandeelhouders van „Kosmos") heeft te kennen gegeven hare medewerking tot bedoelde overdracht te zullen verleenen. Ook de Verzekeringskamer heeft kenbaar gemaakt, dat zij, indien aan alle verdere door de wet voorgeschreven formaliteiten zal zijn voldaan, hare goedkeu ring niet zal onthouden. Coop. Suikerfabriek Roosendaal. Vaststaat, dat de fabriek zal blijven draaien. Een vierhonderd aandeelhouders waren Woensdagmiddag naar Roosendaal gekomen ter bijwoning van de algemeene vergadering van aandeelhouders van de Coöperatieve suikerfabriek Roosendaal. Aanvankelijk werd een oppositie gevoerd en wenschten de hee- ren G. Moors en Biesheuvel aan de orde te zien, de vraag of de suikerfabriek dit jaar al dan niet zal draaien. Bij proefstemming bleek, dat men zelfs geen vergaderiDg ter besprekiDg van dit punt wenschte te beleg gen, zoodat wel vaststaat, dat de fabriek zal blijven draaien. Besloten werd overeenkomstig het bestuurs voorstel, om het minimum aantal te leveren bieten op 15.000 kg. per aandeel te stellen, waarbjj aan het bestuur de bevoegdheid werd verleend, zoo dit kwantum niet kon worden bereikt, in bepaalde gevallen geen boete hef fen. Wanneer echter geen 10 000 K.G. wordt bereikt, zal de statuaire boete in elk geval worden gehandhaafd. Op de leden der coöpera tie, aangesloten bjj andere coöperaties rust de verplichting, in geen geval een grooter kwantum te leveren dan aan de coöperatie te Roosendaal en in geen geval zal het ge oorloofd zjjn beetwortelen te verkoopen aan de Algemeene Suiker Maatschappij Voor de aanstaande campagne 1930/31 werd de prjjs der beetwortelen gemiddeld vastgesteld op J 8,71 per 1000 k.g. In het vooruitzicht werd gesteld, dat voor de vol gende campagne, wanneer alles in geljjke omstandigheden zal plaats vinden een ver hooging van ƒ4.50 per 1000 k.g te leveren beetwortelen te verwachten is. Tenslotte is men verplicht in Juni het door aandeelhou ders te leveren kwantum aan de fabriek op te geven, waarbij een speling van 2.000 k.g. per 15.000 kg. te leveren bieten mag plaats vinden. MIDDELHARNIS. Geboren: Emma, d. v. J. Buysse en A. Kranse. Getrouwd: E. J. H. Volkmaars, 28jaar te Zwolle en C Nipius, 26 jaar; J. Jordaan,29 jaar en P. Jongejan, 29 jaar, Overleden: A. Both 69 jaar, echtgenoot van P. Kievit; T. van Groningen, 25 jaar. SOMMELSDIJK. Geboren: Jacoba Pieternella, d. v. Aren van den Doel en Lena Bruggeman. OverledenAlbregt de Keizer 83 jaar wedn. van Lena Slis. OUDDORP. Geboren: Pieter, z. v. C. Venneman en J. Oosterling; Job, z. v. A. Aleman en M. Padmos; Magdalena, d. v. H. Westdjjk en K. Venneman; Gerrit Adrianus, z. v. G. Orgers en F. Witte; Pietertje, d. v.P.Kom- tebedde en J. E. Sperling; Jacob, z. v. J. Witte en J. Tanis; Matthijs, z. v.W.Bake- laar en A. Heerschap; Aren, z. v. W. Klepper en A. van Splunder. Ondertrouwd: Willem Witte, 19 j. en Grietje Zeedijk 19 j.; Job Tanis, 25 j. en Johanna Grinwis 20 j.; Jacob Hoek, 25 j. en Johanna Krijntje Westhoeve, 23 j. Gehuwd; Krijn Westelijk, 35 j eD Arjaantje Boshoven, 29 j.; Job Tanis 25 j. en Johanna Grinwis, 20 j.; WillemWitte 19 j. en Grietje Zeedijk 19 j. Overleden: Pieter Sandifort, 16 j ,zoon van H. Sandifort en van K. Meijer. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: C. Tieleman, j m. 26 j. en T. Broosboofd, j.d. 25 j.; H. v. d. JagtJ.m. 28 j. en A. E. Knöps, j.d. 25 j. OOLTGENSPLAAT. Ondertrouwd: Jacob Brugman 26 jaar en Cornelia de Vos 26 jaar; Anthonius Thomas de Waal 25 jaar en Maria Johanna Polle mans 21 jaar. DEN BOMMEL. Geboren: Cornells, z. van W. Verkerkeen J. van der Wende; Willem, z. van P. Saarloos en A. Lutjendijk; Stoffelina Jacoba, d. van M. Bakker en C. Hokke; Jan, z. van L A. Wolfert en C. Hokke. Ondertrouwd: Adrianus PetrusMulder, 24 j. (te Oude Tonge) en Johanna van Wijk,23j. GehuwdWilhelmus Petrus Broeders, 20 j. en Jacoba Cornelia Janse, 17 j. OverledenCornelia Johanna Heestsrmans, 79 j. weduwe van Petrus JacobsWillem van Loon, 77 j. echtgenoot van Laurina Borgdorff. NIEUWENHOORN. GeborenJan, z. v. J. Gotschal en J. Dedert Arentje, d. v. Spruit en B. M. Pothof. Getrouwd i C van Keekem, 22 jaar en J. Veldhoen, 20 jaar. Overleden: Arentje van der Veer,59 jaar, echtgenoote van L. Spruit. Op WOENSDAG 15 April 1931 bij des voormiddags ten half twaalf ure, in het Hotel „DE DOELEN"' te Brielle, van de kapitale BOUWMANSWONING, „Este renburg" aan den Middenweg nabij den Straatweg met 60 60-90 uitmuntend Bouw-, Wei-, Tuin- en Boomgaardland, waarvan 47 83 69 meerendeels aan en bij elkan der gelegen onder de gemeente Vierpolders en 12 71— 30 onder de gemeente Nieuwen- hoorn aan den Straatweg nabij den Briel. Alles direct te aanvaarden, behalve de woning c.s. 3 Mei a.s. en enkele afzonder lijk verhuurde perceelen, blootschoof 1931. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Effecten - Coupons - Rekening-Courant VERHUURT SAFE-LOKETTEN VERRICHT ALLE BANKZAKEN Zitdag te OUDDORP den lc Zaterdag van elke maand, des middags van 2—6 uur In Hotel AKERSHOEK; te OUDE TONGE lederen Vrijdag morgen van 9—11 Va uur lu Hotel DE WEERD. Prijs per kwartaal Losse nummers 1,- 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels - 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. IV. Er zijn ouders, die er prat op gaan dat hun kind, als het voor het eerst naar school gaat, reeds lezen of schrijven kan. Sommige ouders hebben zich alle moeite gegeven om de hoofd beginselen, lezen, schrijven en rekenen in te prenten. Aan het belang van het kind, en of zooiets werkelijk nut heeft wordt niet gedacht. Ze vinden het zoo leuk, als er bezoek is te kun nen zeggen: Jantje, Marietje, lees tante eens iets voor. Of het goed en nuttig is, om de kin deren vóór het naar school gaan, reeds met dergelijke dingen lastig te vallen blijft nog altijd een groot vraagstuk; in ieder geval zijn de meeste onderwijzers niet bijster daarmede ingenomen. En waarom niet? Uit is heel dui delijk. Ten eerste de methode (als men bij ons nog van methode kan spreken) is minder goed. Vader en moeder leeren hun kind op hunne manier d. i. zooals zij het vroeger hebben ge leerd; maar deze methode bestaat niet meer. Tegenwoordig wordt het onderwijs op een heel andere manier gegeven. De ouders houden ook heelemaal geen rekening met den leeftijd en de toegepaste middelen. Daarvandaan ook zien de meeste onderwijzers veel liever een kind naar school komen, dat heelemaal niets kent. Verder nemen zulke leerlingen een verkeerde houding aan zoowel tegenover den onderwijzer ais tegenover de medescholieren. Ze zijn meestal erg aanmatigend en houden van opsnijden. Een leerkracht heeft met zulke studentjes heel wat te stellen, en het kost hem heel veel moeite om ze in goede banen te krijgen en de slechte manier waarop ze iets hebben geleerd, weer af te leeren. Zulke leerlingen worden meestal erg lastig in de klasse. Ze vervelen zich en worden on hebbelijk, en dat is zeer natuurlijk. Thuis heb ben ze al verscheidene dingen geleerd die ze nu weer te hooren en te zien krijgen. Dat deze stof nu beterwordt uitgelegd, begrijpt de kleine man niet, en hij is nog te jong om dat te be grijpen. Hij kent van al die dingen een beetje, en nu verveelt hij zich. Daaruit volgt een nog grooter kwaad. Niet alleen dat hij zich ver veelt en lastig wordt, hij verliest ook den lust om te leeren, en daardoor wordt een groot nadeel aan zijn oplettendheid, weetgierigheid en belangstelling toegebracht. Er is nog maar één schrede te doen om absoluut tegenzin in 't leeren te krijgen. Het voorbereiden en het volproppen met schoolsche wijsheid en kennis gaat gewoonlijk gepaard met standjes en op ouderwetsche manier. Daarom zou men de kinderen vóór het naar school gaan niet met onderwijsstof lastig vallen. Laat ze maar spelen in de frissche lucht; laat ze kopje duikelen en slootje springen; laat ze hun krachten toonen in ver te werpen met een steen, al gaat de steen ook wel eens een ver keerden kant uit n.l. door buurmans' ruiten; iaat ze boompje klimmen en met vuile handen en een gescheurde broek thuis komen, dat is voor het kind veel en veel beter dan er reeds vóór het naar school gaan kleine wijsgeeren van te willen maken. Daardoor worden het flinke ferme meisjes en jongens. Men kan een kind eenige voorbereiding geven of laten geven, maar dan zoo, dat het met ver langen naar 't tijdstip gaat zien waarop het naar school mag gaan. Het moet in de school een instituut zfen, waar het even knap kan worden dan vader en moeder, of broer en zusje. CECIL ADAIR VOOR NEDERLAND BEWERKT DOOR THEO DE WITTE. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 27) Ik geloof, dat mijn bankier bij U een crediet voor mij geopend heeft. Men had mij gezegd, dat U aan Uw scheepsagentuur ook een bank verbonden had. En daarom adviseerde monsieur Leblanc mij om bij U een rekening-courant te openen. Dat is uitstekend. U kunt over zooveel be schikken als U wenscht. En wij zullen U hier steeds gaarne met al onze krachten van dienst zijn. Dank U. Ik geloof niet, dat ik daarvan dikwijls gebruik zal maken, als ik mij eenmaal in mijn huis gevestigd heb. Ik heb me er aan gewend mijn eigen weg te gaan. Als U dus een oogje op mijn bagage zou willen houden en zorgen, dat ze naar Casuarina gebracht wordt met al de formaliteiten, die daar nu eenmaal bij te pas schijnen te komen, heb ik geen anderen wensch meer, dan dat U mij een gids geeft, die mij den weg naar mijn nieuwe wo ning kan wijzen. En ik zou gaarne zoo spoedig mogelijk willen vertrekken. De man, tot wien Captain Vale dezen woorden sprak, aarzelde een oogenblik en zei dan Indien U niet al te groote haast hebt, geloof ik, dat de Engelsche firmant van ons huis gaarne Indien er vo dit de ouder| vooral door of de juffroi te leeren ho< [ezen, hoe nJ ven en zing< onderwijs v; zeer verwaa en speelt bi onze midde heelemaal zeer te betJ richtingen 11 Er zijn uitl om den opvj licht te plaa door wordel Een ondel worden vool om de stoul Soms gebeul een onderwil van een hol school te S.l met den stol achtereen n| in het bed I heeft mij zei kind bont 1 heeft die gfl gedacht eeil dien hij mol toch echte I zijn meer v| voedingsmel lazen we iml lijken domil er met de fl christelijke fl ken van zij straft, maaj hun portie t| geleden wal wijzers die waren, dat| klasse waal waren. HuiJ kroppen eij Zooiets zou gebeuren AI dingen. Op I niet van z| handtastelijl ook niet ol ze 's avond! als verledetl len is voorgl 1 ijker voor I ring of allee! Maar, dat ifl In de eenzl zegt men cl De oude! onderwijzerP zelf daardo de school e sproken, m dat het kin dat het na; Dat kostl gestelde. Dl is zeer zuinl ziel mede, I dat hem tel dwong. Thuis mol aan den onJ een onderhol naar Casuarl rose ons vool du Sol te k| moeden op, schip zou ol Het viel te krijgen, s| op, enkele d| blik heb ik nl rose gelegen! vroeger al el Buckrose. Al een combinl zeevaartma! ook Engelse! Jawel.! over moeter! poppendans! hierheen gel dat het in I ik er toch 'n Zw terwijl hij z waar hij ze grijzen oud Een n antwoordde nomen. En een zoon uH welkom. Wfl vernomen U hebt hetl zien te hebfl Juist. daar terug tH

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 10