Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. +DE SALAMANDER». ^NDjj BINNENLAN Land- en Tuinbouw ■B- DAMES -r Kipstraat 59. Rotterdam EEN CADEAU OM JONG TE BLIJVEN ETUI MET 4 „POND" ARTIKELEN MAART NUMMERS (5 EN 6) GRATIS. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 14 MAART 1981. Week-revue. Binnenland. Voor da XXIVste Jaarbeurs te Utrecht bestaat onder de in alle kleuren en geuren herhaalde klaagzangen over de crisis, een zeer groote belangstelling. Volgens de door den secretaris-generaal voor de opening aan de pers verstrekte inlichtingen, bedraagt het aantal exposanten zelfs 1349, een bevre- nigende staging vergeleken met de voorjaars- beurs van 1930, terwijl het aantal van te voren aangevraagde kaarten in vergelijking met dezelfde voorjaarsbeurs met ongeveer 30 pet. is gestegen. Deze cijfers wijzen op een verhoogde ac tiviteit bij handel en industrie en illustreeren duidelijk, dat men in genoemde kringen alle krachten terdege inspant en niet moedeloos bjj de pakken blijft neerzitten. Ook ditmaal is de beschikbare expositieruimte weer on voldoende en kon het bestuurder Jaarbeurs niet aan alle aanvragen voldoen. Binnen eenige weken zal met den bouw van een derde vast gebouw woiden begonnen, welk gebouw reeds voor de volgende voorjaars beurs gereed moet zijn. De plannen voor den bouw zijn leeds goedgekeurd en debe- noodigde gelden bijeen. De Rotterdammers kunnen het nog maar altijd niet verkroppen, dat de Nederlandsche Fordfabrieken naar Amsterdam gaan ver huizen, vooral, nu volgens een verklaring van de directie der Fordfabrieken, Rotterdam deze verplaatsing aan eigen laksheid heeft te wijten. In hoeverre deze beschuldiging juist is, laat zich nog niet beoordeelen. Ook den afloop der kali-verschepingen, waaromtrent nadere bijzonderheden bekend zijn geworden, ligt de Rotterdammers zwaar op de maag, heel wat zwaarder dan de Ford geschiedenis. De burgemeester van Antwerpen heeftin den gemeenteraad inlichtingen verstrekt over zijn te Parijs behaalde resultaten en deze zijn voor Rotterdam veel ongunstiger dan eerst werd gedacht. Het c(jfer der mi nimum verschepingnn over Antwerpen wordt namelijk van 300.000 tot 600.000 ver hoogd en de overschietende kruimels worden tusschen Antwerpen en Rotterdam gedeeld. Antwerpen is dus een voorsprong van mi nimum 600.000 verzekerd en wat Rotterdam krijgt toegewezen zal in ieder geval onbe duidend zyn. In ztjn verklaringen herinnerde de bur gemeester van Antwerpen er aan, dat de Franschen in 1926 ook reeds met Terneuzen een contract voor opslag van kali hadden gesloten en dat het hem gelukt was ook dit contract te doen vernietigen. De ver nietiging van het Rotterdamsche contract was mogelijk, aldus de burgemeester van Antwerpen, dank zij den steun der Belgi sche regeering en de medewerking van de vertegenwoordigers der Fransche regeering in België. Deze laatste uitlating doet de deur dicht en maakt commentaar overbodig. Het onbegrijpelijke van dit alles is even wel, dat ondanks al het gewroet tegen de belangen van onze grootste nationale haven, Nederlandsche banken rustig voortgaan het beleggend Nederlandsch publiek te invitee ren de spaarduiten te beleggen in bulten- landsche ondernemingen, welke graag bereid ztjn onze nationale welvaart te ondermijnen. De Duitsche spoorwegen, die niets nalaten om het vervoer over Rotterdam zooveel mo gelijk via Hamburg te doen plaats vinden, ztjn voor eenige weken door Nederlandsche banken aan de noodige millioenen geholpen en nu weer is het een te Amsterdam ge vestigde Nederlandsche bankinstelling, welke de Belgische spoorwegen aan eenige milloe- nen helpt. Lukt de aanslag op onze nationale welvaart niet met zakelijke argumenten, dan worden politieke hulpmiddelen gerequireerd en daarna zijn de domme Hollanders goed genoeg, via eigen bankinstellingen, zulke tegenstanders nog met eigen geld te steunen. Buitenland. De prijzenswaardige verzoeningspolitiek der Britsche Labourregeering, welke de voor gaande week werd bekroond met het Fransch-Italiaansche vloottractaat en de overeenkomst tusschen Lord Irwin en Gandhi, kan wat het laatste betreft niet de algeheele goedkeuring der Engelsche con servatieven verwerven, voornamelijk niet van de diehards onder de conservatieven, de conservatief8ten onder de conservatieven. Vooral Winston Churchil, reeds meermalen gedoodverfd als de a.s leider der conservatie ven, is een fel tegenstander van de tot heden gevolgde verzoeningspolitiek in Britsch-Indié en prefereert meer een politiek van de sterke hand.'Volgens hem en z(jn rumoerige vrien den heeft de Britsche leeuw opnieuw een knieval voor Gandbi en zijn aanhangers ge maakt en zelfs de manier waarop de onder handelingen tusschen Lord Irwin en Gandhi zyn gevoerd, heeft hun verontwaardiging gehecht. Een Brit is gehecht aan tradities en dat Gandhi gekleed uit zijn inmiddels beroemd geworden lendoekje door den Brit- schen Onderkoning is 'ontvangen, hebben Churchil en ztjn vrienden de stuipen op het Hjf gejaagd. Uit- de inmiddels gepubliceerde bijzonder heden van het accoord tusschen Lord Irwin en Gandhi blijkt allerminst van een knieval in een bepaalde richting, integendeel heeft •p het juiste oogenbllk het gezonde veratand aan weerszijden de overwinning behaald. Het bereikte accoord voorziet in de onmid- delljke stopzetting van den ongehoorzaam heidsveldtocht en van het boycotten van Engelsche koopwaar als politiek wapen. Verder zullen alle gearresteerde Britsch- Indiërs, die wegens burgerongehoorzaam heid in de doos zitten en die zich aan ge weld hebben schuldig gemaakt, in vrijheid worden gesteld. De bewoners der kuststre ken zullen vergunning krijgen zelf zout te vergaren, zoowel voor eigen verbruik als voor verkoop in hun eigen dorpen. Posten zal geoorloofd zijn, mits dit geen agressief karakter draagt. Weigerachtige belasting- plichtingen wier bezittingen nog niet ver kocht z(jn, krijgen hun eigendommen terug Van beide kanten zijn dus concessies ge daan en het is de vraag wie de zwaarste oü'ers heeft gebracht. Niettemin zijn de con servatieven ontevreden en heeft de conserva tieve Lagerhuisfractie besloten zich te ver zetten tegen een tweede Britsch-Indische conferentie, waarop het accoord tusschen Lord Irwin en Gandhi nader zal worden uitgewerkt, voor en aleer zij de zekerheid hebben dat de Indische extremisten deze tweede conferentie niet zullen aangrijpen als een gelegenheid om de garanties, die Engeland op de eerste conferentie te Londen heeft gemaakt, teniet te doen. De Engelsche conservatieven hebben op de eerste confe rentie A gezegd en willen dus eerst weten wat het hun kost, wanneer ze ook B zullen zeggen. Ook in de Duitsche regeeringskeuken zat een politiek B-schoteltje te pruttelen en het zijn de Duitsche sociaal-democraten die deze kost wat te zwaar vinden en alleen bereid ztjn het te slikken, indien Brüning het wat versuikerd door het inwilligen van door de sociaal-democraten gestelde eischen. Het gaat hier om het voteeren van den eersten termijn voor den aanbouw van pantserkruiser B. Pantserkruiser A is er ook met steun der sociaal-democraten gekomen, daar stonden toen ook eenige concessies tegenover en de sociaal-democraten ztjn opnieuw bereid voor pantserkruiser B hun stem uit te brengen, mits de rijksregeering het ingediende wasch- lijstje van verlangen inwilligt. Op dit lijstje staat o.a.stopzetting van loonsverlagingen; dat de actie tot verlaging van het prijsniveau met kracht zal worden voortgezet; dat de werktijd algemeen zal worden verkort, opdat een groot aantal werkeloozen aan het pro ductieproces kan deelnemen; dat de inko mens boven 8000 mark zwaarder zullen worden belast; dat de tantième-belasting boduidend zal worden verhoogd en dat het Rijk 16 millioen mark voor noodlijdende gemeenten zal uittrekken. Bovendien ver langen de sociaal-democraten de instelling van een weerbaarheidsbelasting vooraange- slagenen in de vermogensbelasting, om uit de opbrengst hiervan het crediet voor den kruiser te dekken. De bedoeling van dit alles is dnidelyk. De socialisten kunnen niet met leege haDden voor hun kiezers verschijnen, wanneer zij voor pantserkruiser B stemmen, omdat hun dit honderdduizenden stemmen zou kosten, welke aan de communisten ten goede zouden komen. Dus beginnen ze met een flink stuk over te vragen. Voor zoover mogelijk is de rijksregeering bereid aan enkele wenschen der socialisten te voldoen, doch van een volledige inwilliging der gestelde eischen is geen sprake. De communisten zien geïnte resseerd toe en hoe minder der socialistische eischen worden ingewilligd, hoe liever, hoe grooter hun winst, hoe grooter de kans op een baaierd. De slag der verkiezingen in Brunswjjk, waar de sociaal-democraten in zakten van 94 op 72 zetels, maakt de onder handelingen tusschen de rijksregeering en de sociaal-democraten niet gemakkelijker, heeft er toe meegewerkt, dat er een ver koeling tusschen het kabinet Brüning en het kabinet is ingetreden. Behalve deze zorgen heeft de rijksregee ring chronische geld zorgen. Rijksminister Dietrich heeft op een vergadering van de afdeeling van de staatsparty o.a. gezegd, dat het Ryk aan het eind van dit begrootings- jaar de rekening zal sluiten met een tekort van ongeveer 1 milliard, hetgeen hU weet aan het gestadige wassen van de uitgaven voor de werkeloozen en het dalen der rijks inkomsten. moeiiykheden nog wat verscherpt door een aardbeving. Zoowel in Grieksch- en in Ser visch Macedonië alsmede in het zuidelyk deel van Bulgarye, heeft deze aardbeving heel wat materieels schade aangericht en zyn eenige tientallen menschen om het leven gekomen en vele honderden gewond. Ver schillende dorpen zyn nagenoeg volkomen verwoest, ook enkele kleinere steden hebben beduidende schade opgeloopen en op enkele plaatsen hebben overstroomingen do toestand nog verergerd. Een deel der bevolking kam peert ondanks de hevige koude in do open lucht. Hulpexpedities en levensmiddelen zyn naar de plaats der ramp vertrokken, teneinde in de eerste nood te kunnen voorzien en om de bevolking by te staan in het weder op bouwen der verwoeste gebouwen. Baan - Schledamsche Vest Rotterdam - Telefoon 11448 Geheel nieuw geïnstalleerd. Speciaal voor on- en minvermogenden. Volle Gebitten vanaf f 50,— op weke- lijksche afbetaling. Maandkaarten f 1 Geopend alle werkdagen van 9 tot 's Zaterdags van 9 tot 1. (Adv.) Ook buiten de Duitsche grenzen worden dergelyke klanken vernomen. De toestand der Engelsche schatkist is volgens de laatste opgave aanmerkeLyk verbeterd, in Oostenrijk moet een nieuwe bezuinigingsdictator het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten bewerkstelligen, de Polen hopen hun dreigend tekort voor een groot gedeelte door een ste vige verlaging der ambtenaarssalarissen weg te werken en ook de Belgen, onze zuidelijke buren, broeden op soortgeiyke plannen. Hier zullen de Kamerleden het eerst aan hetjasie worden getrokken. Katholieken en liberalen hebben zich uitgesproken voor een verlaging der parlementaire vergoeding met 10% en volgens een ander bericht zullen daarna de ambtenaren aan de beurt zyn voor een ver laging hunner salarissen met 6 Op den Balkan, waar de huidige crisis zich in buitengewoon scherpe wijze doet gevoelen en waar het eene land het andere overtroeft in misère, zyn de economleehe MAN LEVEND VERBRAND. Vreeseiyk ongeval te Alblasserdam. RIDDERKERK, 10 Maart. In den afge- loopen nacht omstreeks halfdrie is door on bekende oorzaak brand uitgebroken te Al blasserdam in de woning van den zestig- jarigen kleermaker Slotboom. Men is er niet in geslaagd den man, die te bed lag, uit het brandende perceel te redden. Toen de brandweer het vuur meester was, vond men het totaal verkoolde ïyk van den bewoner. LOCOMOBIEL ONTPLOFT TE SLOCUTEREN. Drie personen licht gewond. SLOCHTEREN, 10 Maart. Hedenmorgen te ongeveer half acht hoorden de bewoners uit de omgeving van het station te Sloch- teren plotseling een hevigen knal. By' onder zoek bleek, dat de locomobiel van een dorsch- machine, op de boerdery van den heer W. Veltman, vermoedeiyk door bevriezen van den manometer, ontploft was. Stukken yzer vlogen in het rond, de locomobiel zelf kwam 10 Meter verder in de schuur terecht. Er ontstond brand, en niet lang daarna stond de geheele boerdery in vlammen. De auto-brandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den feilen brand niets uitrichten. De boerdery brandde tot den grond toe af. De inboedel kon nog door de familie gedeelteiyk worden gered. Toen het ongeluk gebeurde stonden by de dorscbmachine de drie arbeiders Holman, Van Timmeren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Dr. Wester uit Sloch teren verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de getroffenen naar hun woning werden gebracht. De ryks- en gemeente politie stellen een onderzoek in. De loco mobiel behoorde toe aan den heer E. Wussing WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Ongeluk op overweg bfj Gouda. GOUDA, 10 Maart. Op den onbewaak- ten overweg aan den Zwarteweg alhier is hedenmiddag omstreeks 1 uur een wielryder door een trein gegrepen, by welk ongeluk het slachtoffer ernstig gewond werd. De wielryder, de 23-jarige ongehuwde pak huisknecht J. Zwanenburg uit de Graaf van Bloisstraat, naderde den overweg van de zyde van den Achterwillens. Hy had voor zyn patroon boodschappen gedaan en moest nog even op de zaak zyn, voorhy naar huis kon gaan om te eten. In z(jn verlangen om spoedig thuis te z(jn, heeft Zwanenburg zeer snel gereden en daarby, volgens zyn eigen verklaring, nergens opgelet en ook niet aan den trein gedacht. Toen de wielryder zich op den overweg bevond, passeerde juist de Dinsdagsche trein RotterdamAmsterdamwelke om 12.68 uur uit Gouda was vertrokken en op dit niet ver van het Goudsche station gelegen punt een matige vaart had. Hieraan dankt de pak huisknecht, dat hy er het leven heeft afge bracht. Hy kreeg van de locomotief een duw, waardoor zy n ry wiel een kwart slag zwenkte. De berijder vloog nogmaals tegen de machine om vervolgens van den hoogen spoordijk te storten. Van alle kanten snelde hulp toe. Men vond den fletser in bewusteloozen toe stand aan het talud van de baan. Dr. Montagne en de Eerste Hulp by Onge lukken werden gewaarschuwd, waarop de eerste het slachtoffer naar de wykverpleging liet vervoeren. Hier werd vastgesteld, dat Zwanenburg een gebroken dybeen, een gat in zyn hoofd en inwendige kneuzingen heeft opgeloopen. Se'toeetaad vaa ket slachtoffer is wel ernstig, doch direct levensgevaar be staat er niet. Naar omstandigheden is dit ongeluk nog betrekkeiyk goed ufgeloopen. De trein word onmiddeliyk tot stilstand gebracht en is met oen kleine vertraging verder gereden. Merkwaardig is wel, dat de flets van het slachtoffer niet de minste schade bekomen heeft en direct weer bereden kon worden. Op dezen drukken onbewaakten overweg hebben thans in totaal drie onge lukken plaats gehad, waarvan een met doode- ïyken afloop. SLACHTOFFERS DER IJM. 132 NAAR NEDERLAND. In zake de overbrenging van het stoffeiyk overschot der slachtoffers van de „Noordpool" IJM. 132 vernemen wy, dat het bestuur van de Reedersvereeniging heeft verklaard zeer sympathiek te staan tegenover de taak, welke de IJmuider Federatie in dezen op zich genomen heeft, en bereid is 1000 bij te dragen in de kosten. De heeren Klercq en Koster deelden namens de directie van de Vereenigde Exploitatie Maatscbappy mede dat deze reedery bereid is voor dit doel, waarmede ook zy van ganscher harte instemt een schip van het meest geschikte type bemand en volledig uitgerust, beschikbaar te stellen. Het bestuur der IJmuider Federatie heeft deze medewerking van de zyde der reeders in dank aanvaard. Het plan zal thans zoo spoedig mogeiyk uitgewerkt en met de fa milies besproken worden. Vele opvarenden hebben zich reeds uit eigen beweging aan gemeld als vrywllligers voor het transport der omgekomenen. Daar echter de directie van de V.E.M. een volledig uitgerust en be mand schip ter beschikking stelt, meent het bestuur van deze aanbiedingen, hoewel hoo- gelijk gewaardeerd, geen gebruik te moeten maken. VLIEGVELD BIJ HAAMSTEDE VRIJWEL GEREED. Van groote beteekenis voor het eiland Schouwen—Duivelnnd. Ontginning van de geheele streek. HAAMSTEDE, 11 Maart. - Naar wij vernemen, is het vliegterrein naby Haam stede op het eiland Schouwen-Duiveland thans ongeveer gereed. Dit vliegveld, groot ongeveer 25H.A.,ligt te midden van een prachtige duinstreek en groote complexen tot voor kort braakliggen de geestgronden van prima kwaliteit, die met de meeste energie ontgonnen worden. Was het daar ter plaatse voor een jaar ongeveer nog een groote woesteny, thans zyn reeds honderden hectaren in cultuur gebracht. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de streek zich ontwikkelen tot een vruchtbaar tuinbouwcentrum. Een vliegveld met het oog op een lucbt- verbinding, hetzy rechtstreeks naar het buitenland of via Rotterdam, was dan ook strikt noodzakelyk. De N.V. Nieuw-Haamr stede, eigenares van circa 600 H.A. grond, waarin begrepen het vliegveld, heeft de zaak energiek aangepakt en geen moeite of geld gespaard om een en ander in den kortst mogeiyken tyd voor elkaar te krygen. Het ligt in de bedoeling, dat op 4 Mei a.s. het vliegveld voor het luchtverkeer wordt open gesteld. Op dien dag zullen vele genoodigden en autoriteiten zich ter plaatse kunnen over tuigen van hetgeen daar in wording is. De belangstelling is reeds zeer groot, blykens het aantal adhaesiebetuigingen. Van 4 Mei af zal de K.L.M. een tweedaagsehen vlieg- dienst (voorloopig alleen op Maandag) openen. Het is niet mogeiyk nu reeds met zekerheid te zeggen of een dusdanige nationale luchtiyn zich op den duur zal kunnen handhaven Een garantiefonds is georeerd, om den dienst voorloopig althans in stand te kunnen houden. Meer zekerheid bestaat aangaande de voor uitzichten betreffende het vervoer door de lucht van tuinbouwproducten en een sterk toenemend vreemdelingenverkeer. Wat het eerste betreft, verwacht men een intense cultuur van tuinbouwproducten, kasgroenten, druiventeelt, bollen- en bloemenkweek, aard beien, enzwaar de gronden zich speciaal voor eigenen en in verband daarmede een geregeld vrachtvervoer. Verder bestaat het voornemen villa's en een eerste-rangs hotel met golfterrein en tennisbaan te bouwen voor zakenlieden uit Rotterdam, die hier hun weekend komen doorbrengen. De duur van het traject Waalhaven-Haamstede bedraagt ongeveer 20 minuten, terwyi thans een dag reis vereischt is. Onnoodig te zeggen, dat een en ander een uitkomst voor het eiland is, vooral in die gevallen, waarin snelvervoer noodzakelijk is. EEN GOEDE AANWINST VOOR FLAKKRK. Dezer dagen kocht de heer M. C. van Nieuwenhuyzen te Achthuizen by de heeren Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp (Zden hengst Edison van Wilson 1409, een prachtvos, die in vele opzichten aan zyn besten vader Wilson 693 herinnert. Z(jn moeder is de goede vosmerrie Ivona 6042 door Monaco 132. Deze merrie is nog het eigendom van Leo J. de Maat te Axel, den fokker van Edison. De verdiensten van vader Wilson zyn voldoende bekend: als concours en fokpaard stond hy in Zeeland steeds vooraan, zyn kinderen zijn van best type; ze zyn soortig en gaan door hun levendig temperament lang mee. Vele zyner zonen zyn in het stamboek ingeschreven en zeer talryk zyn de dochters, die als premiemerrie van de fokwaarde van hun vader getuigen. In 1980 werden op de Juai-pieiniekeuringen jin Zeeland 18 merrieuvau Wilson bekroond jen werd by in dezen enkel door Fair over troffen. Ook Edison werd al verschillende malen bekroond; ook op de nationale ten toonstelling in 1928 maakte hy een goed figuur. Als vlugge dekker en bevruchter zal hy niet gemakkeiyk te overtreffen zyn. We verwachten van hem goedezware veulens, daar hy zelf breed, diep en zwaar is ge bouwd. We hopen, dat de Flakkeesche fok kers, die toch zoo speciaal op mooie vos- kleur gesteld schynen te zyn en die daar enboven een goeden hengst ter beschikking krygen, den ondernemingsgeest van den heer Van Nieuwenhuyzen op prijs zullen stellen. A. L. SCHRIER te Kappelle (Z.-B.) ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae,die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is van het wegvallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden wor den; tegen de in den grond overblyvende en van daaruit de plantjes aantastende schim mels helpt zaadontsmetting natuurlyk niet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegen staande ontsmet zaad is uitgezaaid, de op komst te wenschen overlaat, of, dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de, met het uitzaaien van ontsmet zaad, verkregen resultaten, ra den wy aan, uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ontsmet suikerbieten- of man- gelwortelzaad uit te zaaien. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing van Germisan of van het iets min der werkzame, maar toch nog goede resul taten gevende Uspulun universal ter sterkte van i procent (J K G. ontsmettingsstof op 100 L. water) of 4 uur in J procentsoplossing (J ontsmettingsstof op 100 L. water). Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 a 4L. van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan meerdere malen achtereen gebruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen dat 1 K.G. zaad ongeveer 0,8 k 1 L. oplossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is, met het oog op de bevochtiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behan deling wordt het zaad zoo dun mogeiyk uit gespreid, vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevordert zelfs de kieming en de opkomst. By het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden.dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ontsmetting kan, by gebruikneming van Germisan ook geschie den volgens de machinale omschepmethode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de appa raten, die gebruikt worden voor de droog- ontsmetting. Een goede ontsmetting wordt verkregen, door per 20 K.G. zaad, 4 L. van een 3 procentige Germisan oplossing te ge bruiken. De resultaten, die by toepassing van deze werkwijze worden verkregen, zyn door gaans iets minder, dan by onderdompeling van het zaad. Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaad- droog is, terwyi de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.l. 4 i 6 minuten in den trommel rondgedraaid. By toepassing van de machinale omschep methode is het ten zeerste gewenscht gebruik te maken van machines die zoodanig zyn ingericht, dat de vloeistof tydens het draaien tot het zaad toevloeit. Wordt de vloeistof in een keer aan het zaad toegevoegd dan gaat het samenkoeken. Als droogontsmettingsmiddel voor de ont smetting van bietenzaad kan worden aan bevolen U T 686. Per K.G. zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het verkry- gen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zyndedroog- ontsmettingsapparaten. Met U T 685 behan deld bietenzaad kan niet worden voorgeweekt, daar de ontsmetting dan onvoldoende wordt. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de by dien Dienst werk zame ambtenaren. QeêfléócAe, (fy&Uf&b J TEILINGBERICHT van Vrijdag 10 Maart 1931 der Coöperatieve BRIELSCHE Groenten- en Fruitveiling. Prei 5,20 tot J 7,80 per 100 bos. Spinazie 17,— tot 24,— per 100 k.g. Roode kool ƒ3,- per 100 stuks. Boerenkool 0,44 per krat. Andyvie 2,30 per 100 krop. Uien 1,20 tot. 2,20 per 100 k.g. Spruiten 7,90 tot 88.20 per 100 k.g. Seldery f 6,40 tot 9.10 per 100 bos. Witlof 28,- tot 29,- per 100 k.g. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gi) de werkeloosheid. Laat U, ondanks den slechten lijd, niet weerhouden, DOCH SPUIT met ons ged. Merk vruchtboom Carbolineum „KRIMPEN" dat geeft de beste resultaten. De gratis Brochures over deze be handelingen van sproeiwerktuigen wor den U op aanvrage franco toegezonden door den alleenverkooper van Goe- ree en Overflakkee JAC. v. d. WENDE Sommelsdijk. Oliën, Vetten en Teerproducten voor Land- en Tnlnbonw. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bl] ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke al- beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Convert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. WIJ zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant. Aan de eerste 3000 nieuwe abonné's op HET NIEUWE MODEBLAD, die zich met Ingang van 1 April 1931 alsabon- né laten inschrijven voor minstens 2 kwartalen (6 maanden) zullen wij een mooiepremie doen toezenden,n.m. een (een tube Cold Cream, een tube Vanishing Cream, een flacon Skin Freshener, een pakket Cleansing Tis- soes). Tevens ontvangt iedere nieuwe abon- né de Het geschenk wordt zoo spoedig moge lijk toegezonden, indien men aan de UITGEVERS DEZER COURANT een postwissel zendt van f 1.90(postabonné's behooren f 2.50 te zenden). Op postwissel vermelden: voor abonnement Modeblad met voorjaarspremie). HET NIEUWE MODEBLAD (2e uitgave) verschijnt 2 x per maand, telkens met 2 knippatronenbladen. De prijs bedraagt bij de Uitgevers dezer courant slechts 95 cents per 3 maanden (per post f 1.25). In dezen tijd van malaise moet U be zuinigen. Geef 95 cents uit voor een abonnement op Het Nieuwe Modeblad, U bespaart dat bedrag vele malen op Uw uitgaven voor de kleeding. Het Nieuwe Modeblad houdt U op de hoogte en stelt ieder in staat zelf kleeding- stukken, óók voor de kinderen te ver vaardigen. Oe Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Mlddelharnfs (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden ORATIS TOEGANKELIJK. Desgcwenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd.

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 2