Tandarts BU1JS STOOMBÖOTDIENST s. Bij Griep HEERENBAAI tfa de Wasch s, Hoflaan Middelharnis 's Maandagsmorgens geen spreekaar. ADVERTEERT IN 28 ZATERDAG FEBRUARI 1931 mmi ipniüiifiy f FLUISTERENDE BOOMEN. ONZE EILANDEN Rheumatiek :it men vaak last van schrijnende handen, schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Adv.) Eilandennieuws van 11 dezer kwam ir9taande ingezonden stukje voor, met naschrift van de Redactie, Mjjnheer, il zoo goed z(jn onderstaand op te nemen w veelgelezen blad. et verslag in „Onze Eilanden," van 31 over den gemeenteraad te Stellendam, zich kenmerken, dat er geen verslag ers aanwezig waren. Eenige dingen ,en er in voor, die niet conform de waar zin. Eerstens is het gezegde vdn Roon geheel niet juist zooals het staat aan wen. en tweede, heeft Blokland niet gezegd, de Openbare vergadering, dat hij geen i meer stelde op nadere toelichting van Voorzitter, betreffende de veerverbin- daar hU genoegzaam meende op de gte te zijn, én, „de verbindingen zullen ,oeb wel komen enz. Van dit alles heeft n Blokland, noch Holleman, noch de uzitter iets in Openb. verg. gezegd, zoo- het verslag onbetrouwbaar is. ankend voor Uw plaatsje, Uw abonne, d. K. tellendam. Naschrift van de Redactie. Vlj hebben het stukje van onzen abon- niet willen weigeren, maar willen toch Herken, dat de schrijver zich beter tot betreflende Blad had kunnen wenden, mers was er geen enkele verslaggever wezig, waaruit blijkt, dat het verslag is ezonden. D9 inzender is dan onbetrouw* r, maar het Blad is te goedertrouw. Dat „Eilanden-Dieuws" ook overkomen. Een respondent mag natuurlijk niet bezijden waarheid gaan. laandag 23 dezer is weer een vergadering den gemeenteraad gehouden en thans ren wij wel aanwezig om eeD vershgte ken. Uit de voorgelezen notulen van de gadering door d. K. bedoeld, bleek ons initief dat ons verslag in alle opzichten st was en de inzender dus niet gekwali- lerd mag wordeD, als zou hij een onware rrstelling van het verhandelde hebben 'even. Wij raden d. K dan ook met ernst aan ortaan eerst te informeeren alvorens inge- aden stukken te schrijven, en zeer terecht :rkt de redactie van „Eilandennieuws" op t in de eerste plaats dat stuk in ons blad uis behoorde. ing „k. el- »e- 3 Teleloon 236 Spreekuren: van 8.30-10 en van 1—2.30 uur. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARD1NGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 6 Oct. 1930 van Mlddelliarais op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 vm. A.YIaard. 7.00 ra." A. Rotterdam 8.00 ra. Overige dagen (beb. Zou- ea Feestd.) V Middelharnis 6.40 ra.A.V1aarl9.IOvm.»* Rotterdam 10.00 vn. A. Brielle 10.25vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behaiye Feestdagen V. Rotterdam 2.15 nifl. V. Vlaard. 3.00mö. f A. Middelharnis 5.30 na. Overige dagen (beb. Zon- en Feesid.) Vaa 8 October t/m 1 November en vanaf 11 Febrnari. V. Rotterdam 3.15 nm. V.Vlaard.4.00im ff y. Brielle 2.25 :im.§[ A. Middelharnis 6 30 Van 3 November t/m 10 Febrnari V. Rotterdam 2.15 nm. Y. Vlaard. 3.00nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm. en 7.12 vm. van Viaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.4*2 vm. van Viaardingen (Station). f in aansluiting op den trein van 14.40 (2.40 n m.) en '4.51 (2.51 nm.) te Viaar dingen (Station). ft ln aansluiting op den trein van 15.40 (3.40 nm.) en 15.51 (3 51 nm.) te Viaar dingen (Station). Te Viaardingen overstappen. Op Zaterdag 1.25 nm. Al» Feestdagen ïijn te beschouwen: Mletjwjaar»d*g, 2e Pnaeciidag, Hemel*wrtudag 7* Plakaierdag de Ker«td#e*n. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. laren Prijs per kwartaal f 1,-r- Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Eiamn .utZêiaSRt, MJA B9 BSACSM' Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13E JAARGANG. - N°. 33 Week-revue. Binnenland. Volgens berichten in de dagbladen is deze week te Hamburg uit een Russische boot 800 000 K.G. Russisch aardappelmeel over- geladen, bestemd voor enkele particuliere dextrine- en glucose fabrieken in de veen- koloniën, welke fabrieken anders hun be- noodigd aardappelmeel betrekken van parti culiere of coöperatieve fabrieken, in ieder geval daarvoor veenkoloniale grondstoffen verwerken. Deze berichten hebben in de kringen der coöperatieve aardappelmeelindustrie groote ontstemming gewekt en wordt dit aange merkt als een anti-nationale en anti-coöpe ratieve geste. Deze ontstemming laat zich gemakkelijk begrijpen. De coöperatieve aardappelmeel industrie zit met geweldige voorraden aard appelmeel waarvoor zeer moeilijk plaats te vinden is en dan nog tegen geheel on bevredigende prijzen. De binnenlandsche markt is slechts in staat 'n klein gedeelte van den normalen oogst op te nemen en de export wordt voortdurend moeilijker door steeds hoogere tariefmuren van het buitenland. Daarentegen kan het buitenland de Neder- landsche markt overstroomen met offertes en onder deze buitenlandsche mededingers hebben zich nu ook de Russen geschaard, welke deze partij van 800.000 K.G. niet minder dan f 0,75 per 100 K.G. lager heb ben verkocht dan de noteering der coöpera tieve fabrieken Dit alles verzwaart den moei lijken toestand der coöperatieve fabrieken nog meer, vooral indien Rusland deze dumpings- politiek verder gaat voortzetten. Het Kamerlid de heer Ztjlstra heeft in verband met den invoer van dit Russisch aardappelmeel aan den minister van binnen landsche zaken en landbouw vragen gesteld en waarin de regeering gevraagd wordt of tegen een eventueelen verderen invoer maat regelen getroffen zullen worden en zoo ja, welke. Amsterdamsche en Rotterdamsche dag bladen leggen groote belangstelling aan den dag voor het geheimzinnige Ford-mysterie. Toen de heer Ford voor eenige maanden voor het eerst ons land bezocht is de aan gekondigde eerste steenlegging der in aan bouw zijnde fabriek te Rotterdam afgelast, omdat de heer Ford den opzet dezer fabriek veel te gering achtte. Er zou een veel groo- tere fabriek komen, doch niemand wist deze plannen officieel te bevestigen. Begin dezer week wisten twee dagbladen reeds te mel den, dat de nieuwe en grootere Fordfabriek te Amsterdam zou worden gevestigd, omdat Rotterdam te hooge prijzen vroeg voor een geschikt terrein, doch ook deze berichten werden niet bevestigd, zoodat deze zonder linge geschiedenis opnieuw in een dichten sluier van geheimzinnigheid schuil gaat. Een later bericht van De Telegraaf wekt zelfs den indruk, dat er van een grootere fabriek geen sprake zal zijn, en dat er waar schijnlijk nimmer Nederlandscbe automo bielen aan de Fordfabriek in ods land ge maakt zullen worden. Behalve Rotterdam en Amsterdam hebben ook de Nederlandsche aandeelhouders der Nederlandsche Ford fabriek groot belang by een spoedige op heldering over deze ongewone kwestie. De FEUILLETON. CECIL ADAIR VOOR NEDERLAND BEWERKT DOOR THEO DE WITTE. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) gedeeltelijk afgebouwde fabriek te Rotter dam heeft groote kapitalen gekost en een eventueele strop zal du3 voor een niet ge ring deel door den Nederlandechen belegger worden geleden. Buitenland. De dreigende crisis in Spanje is voorloopig tot oplossing gebracht door de vorming van een kabinet onder leiding van admiraal Aznar, welk kabinet een uitgesproken mon archistisch karakter heeft en voornamelijk steunt op den rechtervleugel der liberalen en de conservatieven. Ook generaal Berenguer maakt deel uit van dit kabinet. Na twee generaals, Primo en Rivera en Berenguer, zal nu een admiraal het wrakke Spaansche regeeringsschip commandeeren, of juister gezegd, zulks in naam en in opdracht van koning Alfonso. Veel zal er van de laveer- kunst van admiraal Aznar gevergd worden wil het monarchale scheepje een veiliger en rustiger haven bereiken. Hoe dit alles te bereiken, heeft het nieuwe kabinet in een door vaagheid uitblinkende regeeringsverklariDg uiteen gezet. Er zullen nieuwe verkiezingen komen, eerst voor de gemeenteraden, dan voor de provinciale ver kiezingen en dan zullen de nieuwe Cortes gekozen worden. Verder zal de nieuwe re geering een definitieve stabilisatie der peseta voorbereiden, eveneens de Catalaansche kwestie verder bestudeeren, daar is men nu al tientallen jaren mee bezig, en wat al te straffe misstanden der dictatuur worden verzacht. Al deze beloften brengen de Spanjaarden evenwel niets nieuws. Toen generaal Beren guer de failliete dictatuur van Primo de Rivera voor ruim een jaar overnam, legde ook dit kabinet soortgelijke beloften af doch aan inlossing der later meermale en steeds luider herhaalde beloften is nooit iets ge komen. Admiraal Aznar denkt het nu even wel wèl te doen, hij verzekert zulks met de meeste stelligheid. Volgens zijn verklaringen tegenover de pers bestaat er voor de monar chie niet het minste gevaar, is de overgroote meerderheid van het Spaansche volk monar chistisch gezind, kortom, is er geen vuiltje aan de lucht. De anti-monarchisten laten echter een geheel ander geluid hooren en voorspellen het kabinet Aznar een kort leven, niet alleen het kabinet, doch ook de monar chie. Sedert de Londensche vlootconferentie, deelende tot een overeenkomst tusschen EDgeland, Amerika eD Japan, hebben de Engelschen voortdurend getracht ook Frank rijk en Italië tot een vergelijk te brengen. Te Londen hebben Frankrijk en Italië zich alleen willen verbinden gedurende het jaar 1930 geen nieuwe oorlogsschepen op stapel te zetten, zoodat zonder verlenging dezer korte termijn een nieuwe wedloop dreigde. Er was voor de Engelschen dus alleaanlei- Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doas staat de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Adv.) ding hun vruchtelooze pogingen tot toenade ring tusschen Frankrijk en Italië voort te zetten, omdat een hernieuwde wedloop tus schen Frankrjjk en Italië ook het voortbestaan van de overeenkomst tusschen Engeland, Amerika en Japan bedreigde. In het laatst van 1930 heeft Craigle, een der vernaamste helpers van Mac Donald tijdens de bekende vlootconferentie, zoowel te Rome als te Parijs besprekingen over het moeilijke vlootvraag- stuk gevoerd en daarover zijn regeeringin gelicht. Zondag j.l. z|jn daarop minister Henderson en de Britsche minister van Marine naar Parijs overgestoken en hebben met Briand onderhandeld over de voorwaar den, waarop Frankrijk zal toetreden tot het vlootverdrag. Deze onderhandelingen tus schen de Engelschen en Franschen te Parijs zijn met succes bekroond en inmiddels zijn de Britten daarop naar Rome vertrokken, teneinde ook Italië, voor de te Parijs be reikte resultaten te winnen, Door zijn bezoek aan Rome weet Craigle de uiterste grens der Italiaansche eventueele concessies en zoowel te Parijs als te Londen koestert men de hoop dat ook Italië alsnog bereid zal zijn toe te treden tot het Londensche vloottrac- taat. Voor optimisme is het nu nog te vroeg, de laatste loodjes wegen vaak het zwaarst en ongetwijfeld zullen de Britten te Rome nog heel wat moeilijkheden te overwinnen hebben. In den Duitschen Rijksdag heeft minister Schiele zijn aangekondigde groote rede over zijn landbouwprogramma gehouden. Minister Schiele is met hart en ziel verknocht aan de Duitsche landbouwbelangen en terwille daarvan slikt hij met graagte en zonder de minste bedenking ook de meeste straffe protectionnistische maatregelen met huid en haar. Enkele aanhalingen uit zLjn rede laten we hier volgen; De landbouwpolitiek der rijksregeering is een systeem van organisch met elkander verbonden maatregelen, die binnen de gren zen der financieeie, oeconomische, sociale en buitenlandsche politiek trachten aan de landbouwcrisis zoo snel mogelijk een einde te maken. Het einde der landbouwcrisis be- teekent herleving van de binnenlandsche markt. De verbouw van rogge en haver moet verder worden beperkt en de hierdoor vrij komende oppervlakte moet worden benut voor den verbouw van tarwe, gerst, veevoe der en peulvruchten. De afzet der eigen landbouwproducten en inzonderheid die der zoogenaamde veredelde producten moet wor den gereorganiseerd. De rijksregeering zal de noodige middelen ter beschikkingstellen om het den landbouworganisaties mogelijk te maken hun rationalisatie uit te voeren. Bijzondere middelen zullen worden uitge trokken voor het drogen van aardappelen. Verdere maatregelen zullen getroffen wor den voor het bevorderen van den afzet van zuivelproducten en om het overschot der suikerproductie aan te wenden voor vee voederdoeleinden. De tot nu toe gevolgde maebtigingssysteem bij het bepalen der graantarieven heeft goede resultaten opgeleverd en wordt gehandhaafd. De regeering acht het evenwel noodzakelijk een eventueele ontwikkeling op de wereld markt sneller te kunnen volgen en vraagt mitsdien volledige vrijheid van handelen 15) Maar ook met hun zaken liep het mis en toen m i.jn broer stierf stond zij voor een berg moeilijk heden, die zij echter dapper heeft weten te over winnen. lij heeft nu alles verkocht en ik geloof wel, dat zij daar zeer goed aan gedaan heeft. Zij kan nu kalm bij haar Engelsche familie gaan wonen, ofschoon ik haar gaarne hier ontvangen zou hebben, wat zij ook wel weet. - O ja, dat heeft ze me vaak gezegd. En zij had reeds het plan gemaakt voor geruimen tijd naar Glycina te komen, toen haar neven, de zoons van haar broers, met de Canadeesche troepen naar Frankrijk kwamen en haar overhaalden om naar Engeland te komen. Zij brachten brieven mee, en ten slotte heeft zij haar Engelsche afkomst niet kunnen verloochenen. Natuurlijk, ik kan het me zeer goed in denken. Bertrand en ik hebben dan ook geen enkele andere reden kunnen vinden. En wanneer bent U hier komen wonen, nicht Eulalie? -- Spoedig na den dood van papa. Mijn broer Bertrand is hier geboren. Voor zijn geboorte was zijn moeder zeer ziek; en zij kwam hiervoor het winterseizoen. In de lente werd Bertrand geboren en hij bleef hier het eerste jaar van zijn leven. Maar ondanks het gezonde klimaat is hij altijd een zeer zwak kind gebleven; en het wordt eerder slechter dan beter met hem. Hij was nooit zooals de andere jongens, ofschoon hij altijd een op gewekt karakter en veel levenslust heeft gehad. En reeds toen wij kinderen waren, heb ik hem altijd bijzonder opgepast, ofschoon ik twee jaar jonger was. Die goede Bertrand! Er blonk iets in mademoiselle's oogen en Barbara voelde een lichten schok in haar hart. In enkele seconden had zij de groote liefde van deze on schuldige vrouw in al haar grootheid aanschouwd. Wij waren alles voor elkaar, van kindsbeen af en toen Emilc 'trouwde, hebben we ons nog meer aan eikander gehecht. Toen stierf moeder, en wat later volgde vader haar. Veel geld bleef er niet over en daarvan kreeg Emile als oudste nog het grootste deel. Maar moeder had aan Ber trand, reeds toen zij weer heelemaal hersteld was, de plaats vermaakt, waar hij geboren was. En daarom vonden wij het 't beste om in ons eigen huis te gaan wonen, dat in een heerlijk klimaat lag en ver tc verkiezen was boven al de vreemde kuurplaatsen, die de dokters 'Bertrand telkens weer voorschreven, als hij bij het naderen van den winter ziek werd. Trouwens, beste, dat hadden we op den duur ook niet vol kunnen houden. Daarom namen we een kloek besluit, staken over naar Areola en daar zitten we op het oogenblik nog. Wij hebben het huis, zijn omgeving, het stadje en zijn mcnschen leeren waardeeren en zouden niets anders meer verlangen. Ik geloof, dat het mij ook niet veel moeite voor het geheele complex van tarieven en vraagstukken. Het is onjuist, aldus Schiele, dat door deze landbouwpolitiek het leven duurder wordt. Ten bewijze hiervan voerde hij aan, dat in 1931 het indexcijfer voor den landbouw 107, voor de industrie 142, voor het levensonderhoud 140 en voor deloonen der geschoolde arbeiders 160 was. De vrees van bepaalde industrieën voor de gevolgen van deze tariefpolitiek ten aanzien van den export, wees minister Scbiele als ongegrond af. De landbouw vraagt gelijkheid en geen eenzijdige offers. Tot zoover Schiele. Wat hy voor de nood lijdende Duitsche landbouw vraagt is niet gering, integendeel. Inwilliging van al deze eischen is echter voorloopig slechts gedeel telijk mogelijk, omdat Duitschland voorbe staande verdragen is gebonden. Het is boven dien nog zeer de vraag of de Rjjksdag wel bereid is al deze vergaande eischen in te willigen, omdat daartegen van den kant der industrie zeer sterke en klemmende bezwa ren worden aangevoerd. Het Berliner Tage- blatt constateert in een korte beschouwing over deze rede van minister Schiele, dat zyn programma vrijwel op elk gebied wil gaan tornen aan het bestaande systeem van ver dragen en dat zulks in vele gevallen ernstige tariefconflicten onvermijdelijk maakt. Terwijl er vanuit Peru een onbeduidende revolutiepoging valt te vermelden, er zijn volgens een bericht reeds 200 dooden bij gevallen en de toestand voor de regeering wordt critiek geacht, uit Weenen koning Zogoe van Albanië tijdens zijn verblijf aldaar ternauwernood aan een op hem gemunten aanslag van vroegere Albaneesche officieren is ontsnapt, moeten we vanuit Britsch-Indië weer een ongunstiger wending der toestand vermelden. Gandhi heeft reeds tweemaal een onderhoud met Lord Irwinn gehad over de te Londen gehouden Britsch-Indischeconfe- rentie, welk6 besprekingen een gunstig ver loop hadden en de hoop wettigden, dat Gandhi niet meer zoo afwijzend tegen de voorstellen dezer conferentie zou staan. In zijn blad heeft hij nu evenwel een scherp artikel gepubliceerd, waarin hij zijn aanhan gers opnieuw aanspoort den boycot tegen buitenlandsche goederen onverminderd voort te zetten. Dit felle artikel heeft, nu de vredes onderhandelingen in een beslissend stadium waren gekomen, te Londen teleurstelling gewekt. INGEZONDEN MEDEDEELING. zal kosten om me hier volkomen op m'n gemak te voelen, sprak Barbara. Dank je, antwoordde Eulalie, geroerd door deze spontane hartelijkheid, wij zijn inderdaad zeer gelukkig. En toch krijg ik soms het gevoel, alsof het voor mijn broer niet goed is, om heele maal alleen met zijn zuster te moeten leven. Hoe verder de jaren vorderen, des te meer vrienden ons door den dood of door vertrek ontvallen en zooals ik je reeds zei, voor het aanknoopen van nieuwe relaties is Bertrand's gezondheid een te groote belemmering. Toch geloof ik, dat een man behoefte heeft oin met andere mannen te praten eens behoorlijk van gedachten te kunnen wisse len wat hem met zijn zuster niet zoo best gelukken zal als met een man, wiens gedachten- loop toch immers geheel verschillend is van die van een vrouw. Naar de club kan hij niet langer en hij schijnt er hoe langer hoe minder naar te verlangen om zijn vroegere vrienden hier te vragen. Daardoor zijn cr maar heel weinig oude kennissen; en dat stemt hem van tijd tot tijd erg droefgeestig. Hij doet wel alle moeite, het voor mij tc verbergen, maar als ik hem soms, als het ware overval, ligt er een trek van weemoed en verlatenheid op zijn gezicht, die me bezorgd maakt voor zijn gezondheid. Want Bertrand's gestel kan niets hebben, of hij stort weer in. Dikwijls wensch ik dan, dat onze villa toch maar niet zoo ver weg en zoo rustig lag. Dan zouden we diegenen, die nu heel zelden nog eens komen aanloopen, wat meer kunnen vragen. Maar nu. En hij zou er wel bij varen. Barbara kreeg plotseling een hoogroodc kleur. Zij voelde, dat haar oogenhlik nu gekomen was cn met wat verlegenheid, die den blos op haar De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! j Wacht niet tot de kwaal ver-1 ergert, masseer direct met AKICER's KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend^ snel. Als de plicht mij roept tot werken. Dan ben ik niet langer lui; Niets kan mij dan tegenhouden, Zelfs geen pypestelenbui. Dan steek ik mijn paraplu op, Niet voorhoed of beste pak, Maar 'k bescherm mijn trouwe pijpje D0UWE EGBERTS, mijn tabak. Clinge Doorat bo= 20-50 cf. per ons verschaft li wolken vcut yewrt (Adv.) NESTKASTEN VOOR NUTTIGE VOGELS. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen vestigt nogmaals de aandacht van alle bezitters van bosschen, houtopstanden en parken (gemeenten, instellingen en particu lieren) op de wenschelijkheid van het ophangen van nestkastjes ,als broedgelegenheid voor in sectenetende vogels. Uiterlijk in Maart moeten deze kastjes opgehangen worden. Aanbevolen kan worden het vierkante model, dat volgens aanwijzingen van den Dienst vervaardigd is (met "uitneembaren bodem). Adressen, waar deze kastjes met de daaibij behoorende kram men verkrijgbaar zijn, worden op aanvrage gaarne verstrekt. Voor het gebruik van nestkastjes met de bedoeling groote terreinen van vogels te voor zien moet gerekend worden op f kastje per H.A. Naar bevind van zaken en in verband met. den aard van het terrein en de begroeiing kan dit aantal later worden uitgebreid?*Advies hierover, zoomede over alles wat verband houdt met vogelcultuur, wordt op aanvrage gratis door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen verstrekt. Vele aanwijzingen hiervoor zijn opgenomen in de mededeeling No. 17 van dezen Dienst „Vogelcultuur door middel van nestkasten". In het bijzonder wordt ook de aandacht i gevestigd op het aanbrengen van broedplaat- I sen voor grootere vogels als Spechten, Uilen, Kauwen, kleine Boschduiven. Resultaten hier mede worden niet zoo snel bereikt als met het verschaffen van broedgelegenheid vooi kleine re vogels. De veizorging van deze vogels mag echter op vele plaatsen worden aanbevolen. Aanwijzingen hierover worden eveneens gaarne verstrekt. wangen had geroepen ,en met groote blijdschap tevens, nam zij het besluit haar hart te luchten. VI. Voorover leunend, begon zij met van opwinding en liefde schitterende oogen: Lieve nicht Eulalie. De quasi opgewekte toon, waarmede zij had willen beginnen om haar groote ontroering te verbergen^ begaf haar echter reeds bij de eerste woorden, liet lachje gleed van haar wangen en wat ernstigei, nu zoo groote gebeurtenissen voor haar lieve vriendin te wachten stonden, ging zij verder. Ik geloof werkelijk, dat ik een oplossing zie, die u beiden zeer veel genoegen zal verschaffen. Hoezoo, lieve kind? Wat voor nieuws heb je dan? De boot, waarmee wij van Frankrijk naar dit mooie land gekomen zijn, heeft ook nog twee soldaten uit dciT oorlog meegebracht, die het zeker zeer aangenaam zullen vinden neef Bertrand te komen bezoeken. Wedcrkeerig zal dat ook voor hem een welkome afleiding'zijn. Vooral, daar hij een van hen beiden zeer goed kent, omdat zij vanaf hun jeugd, de beste vriendjes geweest zijn. Kind! wat zeg je daar! Dat lijkt wel een sprookje. Een jeugdvriend van Bertrand, die naar liet eenzame Areola komt? Blijft hij hier wonen of is liet slechts een plezierreisje? Als u eenige minuten geduld hebt, zal ik uw zeer verklaarbare verwondering gaarne wat te gemoet komen cn U alles uitleggen. Het is alles even nlotseling in zijn werk gegaan. Madame de Ra.tignac zocht met koortsachtigcn ijver cn wer kelijk treffende liefde naar een reisgeleide voor mij. En die dook plotseling op in de sympathieke gestalte van neef Bertrand's jeugdmakker. Dan is er de andere nog een zekere monsieur de Brocas. Misschien kent U den naam wel al zal de man zelf U niet bekend zijn. Natuurlijk ken ik den naam Brocas! Het is heel lang, tot verleden jaar, de naam geweest van den eigenaar van het landgoed Casuarina, dat aan het onze grenst. Toen wij hier voor liet eerst kwa men waren monsieur en madame de Brocas voor ons geen onbekenden. Zij waren toen al tamelijk op leeftijd. Het huis was moeilijk te bereiken door de half wilde honden die den omtrek onveilig maakten Half-wilde honden! Wat is dat voor vreemde geschiedenis! Waarom waren die daar? Zij zwierven rond in de rotsen achter het kasteel. Het was de traditie van het huis. Meer dan twee eeuwen terug waren de de Brocas uit Gascogne gekomen. Toen was het hier een absolute wildernis en men zegt dat er veel wolven huisden in de rots achtige streken. Daarom hadden zij groote jacht honden meegebracht, die daarop speciaal waren afgericht. Zij gingen er mee op de wolvenjacht en slaagden er op den duur in dc wolven uit te roeien. Maar de honden zijn gebleven. En als men ze goed bekijkt hebben ze veel van wolven weg. Het zijn zeer woeste beesten; alleen voor hun meesters hebben ze respect. Tenminste zoo gaat het verhaal al sinds tientallen jaren. Ofschoon ze nu lang zamerhand al minder en minder talrijk worden, zijn cr toch steeds nog enkele overgebleven. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1931 | | pagina 1