TTERDAM SIJLL-lllTTENBOGflARD EERSTE BLAD Abdijsiroop ■'Bill®» 100 25' 50c ESIEEN OTTERDAM idres voor Dameshoeden WOENSDAG 24 December 1930 13E jaargang. - N°. 16 BERICHT. Nieuwjaarswenschen. Van Kerstmis tot Nieuwjaar. OP EENZAMEN POST. Qeen w©/. Wenken bij de Volkstelling op Oudejaarsavond. Bestrijdt toch die Bronchitis! HEERENBAAI Bij gevatte Koude "g" I mi 'AMESMODE voor jongens Mssens - suede, per stuk 5v |tasie75' Ivan 3 stuks. 50' met musket 'fsis p. 3 ons 25 kken p. 2 ons 25' Iflesch 100c 50c 25' Joote Hesch 'n#JQQc It 3 prima mesjes 50' kw. 100c 50c 25' ;wast59' 100c 50' uitvoering 50c 25' groote sort. 50c 25' t&REN prachtband 100' 50c 25c 10' I luxe uitvoering 100' ju,50' Ir doosje10° ■per groot pak 10' Tak 25' kwal. 100c 50c 25' „Frany" "JEc 1 stuks 'ERIEËN Ben, 20 cM. 50c j Schotels 2gc jpnder gloeilamp 100' rood en oranje 50' hikkel messing 100' .dl STERDAM- 83 - - Gedempte Slaak 87 en Fluweel, Gaasvormen vanaf 25 cenl. eering KINDERHOEDER. Hoed vervormen vanaf f 1.75, nieuwste model weer terug. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07® ADVERTENT1ËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanyragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Ons blad zal verschijnen op Oudejaarsavond, en wegens invallende NIEUWJAARSDAG, daarna voor het eerst op 7 Januari. DE UITGEEFSTER. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar wederom de gelegenheid open staan voor ieder om zijn heilgroet bij de wisseling des iaars per adver tentie in ons blad over te brengen, waarvoor het luttele bedrag van 50 cent gevraagd wordt, tot en met 4 regels druks, grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Onze vertegenwoordigers zullen U dezer dagen bezoeken. STREEFT NAAR EFFICIENCY DOE HET PER ADVERTENTIE. December is de maand van het scheidende jaar. Zoodra de St. Nicolaasviering voorbij is, beginnen hulst en mistletoe op het naderende Kerstfeest te wijzen. En allengs komen wij onder die wonderlijke stemming, welke de Kerststemming is. Kerststemming, die op haar beurt weer een overgang vormt naar de be spiegeling van den Oudejaarsavond. Er is een geheele toonladder van stemmin gen, welke de menschelijke ziel kan doorloopen. Deze gevoeligheid is het bijzonder voorrecht van der, mensc'n, die het fijnstbesnaarde schep sel is ir, het groote rijk der Schepping. De af wisseling van stemming is een kostbaar bezit; zij volgt den golfslag van het rijk genuanceerde leven. Er is een stemming van hoop en van vrees, van moedeloosheid en vertrouwen, van twijfel en van geloof. Onze gemoedstoestand is in overeenstem ming met de feiten van den dag, onze stemming harmonieert met de smart of vreugde van de naaste omgeving. Het kan dan ook niet anders of wij zijn onder den indruk van de sombere klanken, die wij ditmaal van de Kerstklokken opvangen! Moeilijke economische toestand, hevige" crisisverschijnselen, grauwe malaise, donkere politieke aspecten over de gansche wereld. Inderdaad somber is deze tijd, zeer somber. Onze nijverheid, die zoo gaarne zou willen, onze handel, die steeds zooveel vermocht, onze energieke land- en tuinbouwers, onze pittige Indische cultuurmenschen zij allen worstelen tegen den loodzwaren druk van de benauwende wereldcrisis. Reeds heeft de werkloosheid schrikbarende afmetingen aangenomen; de werkers (net hoofd en nand staan voor onaf wendbare loonsverlagingen, de koopkracht van de massa vermindert zienderoogen. En de politici hebben de toekomst zelden zoo donker ingezien als tegenwoordig. "En toch: tóch zullen de Kerstlichtjes .weer ontstoken worden, tóch zullen wij weer in Kerststemming zijn. Het Kerstfeest is nu een FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 69) „Ik zal je voor ditmaal je grappen edelmoedig vergeven," hernam zij, „Waarom ben je niet bij mr. Harkless gebleven?" „Dat is nog eens lief van je," lachte het jong- mensch. ,,je vergeet, dat ik nn het voorrecht heb, naast je te mogen zitten. Rechter Briscoe was zoo vriendelijk mij uit te noodigen, met je mee te gaan, om straks bij hem thuis te soupeeren, en dat heb ik natuur lijk aangenomen." „Wou hij dan niet liever, dat je bij hem bleef?" ,,lk ben hier alleen op zijn uitnoodiging." ..Zijn uitnoodiging?" „Natuurlijk! Rechter Briscoe, miss Sherwood elooft niet, dat u prijs stelde op mijn aanwezigheid. A s u er bezwaar tegen hebt, zal ik.Hij maakte een beweging, alsof hij uit het rijtuig wilde springen en het meisje greep ongeduldig zijn arm vast. „Praat nu geen dwaasheid," riep zij, zoo scherp dat hij haar ontsteld aankeek. Zij sloeg de oogen neer en hij, ontroerd, nam haar hand in de zijne en kuste die. „Neen," stamelde zij, „dat moet je niet denken, dat is het niet.Je begrijpt me niet." maal het feest van de „groote blijdschap die al den Volke wezen zal", waarop alle verschil len wegvallen, een ieder afziet van zichzelf en zijn eigenbelang en staart op liet ideaal. Kerst avond is de avond van herinnering en ver beelding; het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de blijd schap der innige genegenheid, in aller gemoed de vertedering en de blijdschap van het familieleven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal zoo gansch verschilt van de atmosfeer in den dagelijkschen werk-' kring. In deze stemming heren wij beseffen, dat de vooruitgang slechts gediend wordt door wat ons bindt, en niet door wat ons scheidt; dat in den waren vrede met name geen plaats is voor den klassenstrijd. Doordat wij in deze uren niet uitsluitend staren op het eenzijdig eigenbelang, beseffen wij beteren gemakkelijker te kunnen dragen de gevolgen van maatregelen, die nu eenmaal onverbiddelijk rekening moeten houden met het economisch mogelijke. En aldus benaderen wij den geest van onderling vertrouwen, die allen doet doordringen van de waarheid, dat het belang van den een niet altijd de bedreiging van den ander vormt; dat zoovele belangentenslotte parallel loopen. Ziedaar het „Vrede op Aarde", dat reeds eer tijds ruischte door de ceders van den Libanon. In het leven blijft staande degene, die aan de kim de stijgende lichtlijnen ziét. Alleen hij, die de Kerststemming van vrede en berusting blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren. Voor hem zal dan het nieuwe jaar tot een zegen zijn! ^©arWybe,.[/ Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Hel beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. (Adv.) DE KERSTBOOM. O lieve, kleine denneboom, We gaan je gauw versieren, Je krijgt een heel mooi jurkje aan Om met ons feest te vieren, En kaarsjes krijg je er ook nog bij, Ja hier en daar een heele rij. O denneboom, o denneboom, We gaan je gauw versieren. We halen je straks uit den tuin, Om in ons huis te prijken. Je krijgt het mooiste plekje daar, Zeg zou dat jou niet lijken? Maar als het feest weer is gedaan, Kom je weer in ons tuintje staan. O denneboom, o denneboom, Zeg zou dat jou niet lijken? Binnen enkele dagen zal op de geheele bevolking van Nederland een beroep worden gedaan om mee te werken aan de elfde Volks Laten we maar geen excuses gaan maken, zoo lang er nog zooveel te vergeven is." „Waarom heb je mr. Harkless alleen gelaten?" herhaalde zij, zonder dc oogen op te slaan. „Lieve kind," hernam hij, „omdat tengevolge van een samenloop van omstandigheden mijn hoog geachte nicht niet mij deed candidaat stellen voor het congres, doch de voorkeur gaf aan een ander, onwaardiger en meer ongeschikter nog, dan ik. De massa juicht mij niet toe, het kanon werd niet afgevuurd voor mij, de muziek speelde niet voor mij en waarom zou ik dan meerijden als het middel punt van zulk een betooging. Het is immers veel beter, hier rustig te zitten, dan je te laten voort trekken in een rijtuig met vier paarden, terwijl de vlaggen je alle uitzicht benemen. Vandaar, dat ik jou gezelschap heb opgezocht." „Wie is er dan bij hem?" „Dc bevolking uit dit deel van onze staat, ver moed ik." „Maak je niet ongerust," zeide de rechter, zich vooroverbuigend tot Helen. „Keating en Smith en je vader rijden met hem mee. Wees niet bang, dat iemand zal verklappen, dat H. Fisbce een dame is. Iedereen snapt, waar het hier om gaat. Men begrijpt volkomen, dat jij de eenige bent, die hem kunt doen beseffen, hoe uitstekend een vrouw zijn zaken heeft behartigd." De oude man wierp een vcelzeggenden blik op zijn dochter, „Ik?" riep Helen ontsteld. „Moet ik hem dat vertellen? Hij mag het nooit te weten komen!" Briscoe klopte haar bemoedigend op den schou der. „Hoe lang denk je, dat het geheim kan blijven? „Zij hebben maandenlang de wacht over hem gehouden, zonder dat iemand er over sprak." „Ja," zeide Briscoe, „maar dat is heel iets an telling. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek doet ons daaromtrent onderstaande mede- deelingen. Wanneer men ze bewaart en de volgende week naast de in te vullen kaarten legt, dan zullen ze het werk gemakkelijker kunnen maken. Het ondeelbare moment, waarop het jaar 1931 zijn voorganger opvolgt, is het tijdstip der elfde volkstelling. Dit wil zeggen, dat deze telling beoogt, een overzicht te krijgen van de bevolking, zooals zij op dat middernachtelijk tijdstip is samengesteld. Het bevolkingscijfer, dat bij benadering wel bekend is, zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, is noodzakelijk, omdat het den wet- telijken grondslag vormt voor de berekening van de bijdragen van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishoudingen. De bevolkingsregisters vormen een niet genoeg te waardeeren bron voor de kennis van dit steeds veranderlijke cijfer, maar geen menschenwerk is onfeilbaar en de bevolkings registers zijn afhankelijk van de nauwgezet heid, waarmee de bevolking de voorgeschreven aangiften doet. Een controle eens in de tien jaren is riiet te veel. Maar bovendien heeft de nauwkeurige vast stelling van het bevolkingscijfer nog ander practisch en ook wetenschappelijk belang, en wordt in alle landen de Volkstelling benut om enkele gegevens te verzamelen over de samenstelling der bevolking, hare samen woning, de beroepen, welke hare leden uit oefenen en zoo meer. Voor het verkrijgen van gegevens voor belastingaanslagen dient de Volkstelling niet. In de laatste dagen van December worden de Volkstellingskaarten huis aan huis afge geven, in omslagen, welke er één bevatten voor afzonderlijk levende personen, een aantal voor gezinnen. Aan de gezinshoofden in dit laatste geval de taak om ze in te vullen. Is een lid van het gezin afwezig, dan vult het gezinshoofd niettemin diens kaart in. Heeft hij gasten of tijdelijk inwonenüen, dan worden hem, behalve de gele en witte kaarten (man nen en vrouwen), ook oranje en (of) rose kaar ten voor tijdelijk aanwezigen uitgereikt. Is het geheele gezin afwezig en treft de teller dus qjs hij de kaarten wil afgeven niemand aan, dan zorgt het Gemeentebestuur voor de verdere afwerking. Begin Januari worden de kaarten weer opgehaald. De invuller heeft dus een paar dagen tijd om te doen, wat van hem verlangd wordt. Zco dikwijls hij zich voor een vraag gesteld ziet, waarop het antwoord niet eens voor al vaststaat, moet hij nagaan: hoe is de toestand op 31 December te middernacht; wie maken op dat moment deel uit van mijn gezin; wat zijn op dat moment de beroepen van mij en van mijn gezinsleden en zoo verder. Ziehier de beteekenis van het „tijdstip der telling", het nul uur nul tusschen oud en nieuw. De kaarten bevatten drieërlei. Op de voorzijde, heel bovenaan, staan vra gen, welke reeds door het Gemeentebestuur zijn beantwoora; men moet ze nazien en, waar noodig, duidelijk zichtbaar verbeteren. Alleen de leeftijd moet er nog worden bijgezet. Het „onderdeel" der Gemeente, waar men ge boren is, heeft in hoofdzaak belang voor de Friesche gemeenten. Aan denzelfden kant L, onder de dubbele streep, een reeks vragen gesteld, waarop ant woord moet worden gegeven. Vragen beant woorden is lastig, maar vragen stellen niet minder. Om een en ander te vergemakkelijken, zijn aan de achterzijde der kaarten toélich- ringen gegeven. De eerste vragen betreffen het gezin. Uit de toelichting blijkt, dat gezin is op te vatten ais „huishouding". Met „inwonend" dienstper soneel wordt bedoeld personeel dat nacht verblijf heeft in het huis van het gezinshoofd. Bestaat dit personeel uit een gehuwd paar, dan vormt dit paar (al of niet met kinderen) een afzonderlijk gezin. Hun kaarten beho^ren in een afzonderlijken omslag te liggen en door het hoofd van dit gezin te worden ingevuld. Voor inwonende familieleden wordt door het gezinshoofd opgegeven in welke betrekking ze tot hem staan (moeder, schoonzuster, enz.). Bij den burgerlijken staat moeten gehuwden, ook als ze niet in dezelf Je woning wonen, in vullen „gehuwd". Zijn ze krachtens rechterlijke uitspraak „gescheiden van tafel en bed", dan vullen ze dit laatste in. INGEZONDEN MEDEDEELING. DRAISfflA-vANVALKENBURQ'S-- A ••|LEVERTRAAÏ (Adv.) ders." „Neen, neen, neen!" riep zij. „Het moet geheim blijven." „Hij weet het morgenochtend zeker; het beste zou dus zijn, dat je het hem vanavond maar ver telde." „Vanavond?" „Ja. Je zult er mooi gelegenheid voor hebben." „Hoe dat?" „Hij komt bij ons eten. Hij en je vader natuurlijk en Keating, Bence, Boswell, Smith, Tom Martin en Lige. Wij zullen er een heel feest van maken. Jij en Minnie moeten de honneurs waarnemen en na afloop gaan wij naar het vuurwerk kijken. Ik zal hem bij jou in dc dogcart zetten, dan heb je tijd genoeg om er over te praten." Helen zuchtte. „Ik denk er niet over," riep zij. Het rijtuig stopte bij het gebouw van dc „He rald", temidden van de file voertuigen, welke in den optocht waren meegereden. Het plein was tot in de uiterste hoeken gevuld en het noordelijk ge deelte geheel afgezet met vlaggen. De menigte stond opeengepakt het naderen van den stoet gade te slaan. Bij tusschenpoozen donderde het kanon, terwijl Schofield's Henry geen oogenblik ophield met het luiden der klok. De jongens voorop, dansend en zingend, dan een troep ruiters, onder aanvoering van den sheriff en Jim Bardlock, vervolgens het vcrkiczingscomité uit Arno met Boswell en den edelmoedigen Hallo- way, die stormachtig werd begroet, zoodra bet publick hem herkende. Maar toen Helen de onge lukkige uitdrukking op zijn gezicht zag, voelde zij medelijden met hem en zij begreep, dat in de poli tiek een gevoelig hart niet op zijn plaats is. Na de menschcn uit Arno volgde het comité uit Gaines Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitensbuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Bij de vraag naar de kerkelijke gezindten is een reeks officieel bekende kerkgenootschappen en zelfstandige kerkelijke gemeenten in de toelichting opgegeven. Daaraan moet nog vide, voorafgegaan door mr. Bence. Daarna kwam Ep Watts, vergezeld van een troep arbeiders uit de olievelden in hun stoffige en gevlekte blauwe ketelpakken, en ten slotte mr. Martin en Landis, gevolgd door de menschen uit Plattville. Zij marcheerden voorbij in paradepas, juichend en zingend, even blijgezind, als reeds de Conventie zich had betoond. Toen de stoet het plein opzwaaide, zweeg voor een oogenblik de muziek en werd het betrekkelijk kalm. Wilkerson, die tusschen de menschen uit Plattville meemarcheerde zette in, zoo luid zijn dronkemansstem mogelijk maakte: „Strijd en zege, hallejuha, Thans gaat zijn geest ons voor." Deze woorden en vooral deze stem brachten den menschen uit Carlow in herinnering een vorige gelegenheid, waarbij ook Wilkerson het lied had aangeheven. De muziek viel den zanger bij en oogenblikkelijk weerklonk dreunend uit de hon derden kelen: „Strijd en zege, hallejuha". Het duurde nog eenige oogenblikkcn voor Helen het versierde rijtuig zag, waarin John Harkless had plaatsgenomen naast haar vader. Zij keek naar Briscoe. Hij stond rechtop op de bank van het rijtuigje, Minnie naast hem en beiden zongen. Meredith was op den bok geklommen en beet zenuwachtig op zijn sigaret. „Zing Tom!" riep het meisje opgewonden. „Ik zou me schamen, als ik het niet deed," ant woordde hij; de sigaret werd weggeworpen en ECHTE FRIESCHE Z0'50d.perons (Adv.) worden toegevoegd het, na het afdrukken van de kaarten bekend geworden, kerkgenoot schap „Gereformeerde Kerken in hersteld verband". In geval van twijfel omtrent den juisten naam van het kerkgenootschap, waar toe men behoort, kan men opgeven, bij wien men ter kerke gaat of welke kerk men be zoekt; de Gemeentesecretarie zal er dan den juisten naam bij kunnen zetten. Wie niet tot een kerkgenootschap gerekend wil worden, geeft op: „geen kerkgenootschap". Beant woording met „onverschillig" kan tot misver stand aanleiding geven, invulling met een streepje tot twijfel. Het een noch het ander is geoorloofd. De beantwoording der vragen naar de be zetting der beschikbare woonruimten vereischt oplettendheid en juist inzicht. De eerste van deze vragen is alleen voor gezinshoofden bestemd; bij de aantallen, in het antwoord in te vullen, "en aangevende de samenstelling van het gezin, hebben zij zich zelf mee te tellen. De volgende vragen zijn zoo wel voor gezinshoofden ais voor alleen wo nende personen. Onder de voor bewoning bestemde ver trekken moeten slaapvertrekken wel worden meegeteld, die dan ook nog eens afzonderlijk worden opgegeven, doch mogen bijvoorbeeld bergzolders en -kelders niet worden meege rekend, zelfs al is men door gebrek aan vol doende woonruimte gedwongen zoo'n berg zolder of -kelder als woon- of slaapruimte te gebruiken. Men vindt in dit geval twee af zonderlijke vragen daarvoor aan het slot van deze rubriek. Gangen, portalen, vestibules zijn evenmin voor bewoning bestemde vertrekken; dwingt te krappe behuizing bijvoorbeeld een portaal als nachtverblijf in te richten, dan geldt hier voor weer hetzelfde als voor de bergzolders. Evenzoo wanneer een hall als wachtkamer wordt gebruikt. Daarentegen moeten een badkamer waarin geslapen wordt of die als linnenkamer wordt gebruikt, of een serre die tot slaapvertrek dient, wel bij de woonvertrekken meegeteld. Het onderscheid is hier niet zoo groot als bij een bergzolder of -kelder. In het algemeen tellen badkamers mee als woonvertrek, tenzij ze slechts bestaan in een afgeschoten ruimte b.v. onder een trap met douche of waschgelegenheid. Bedsteden, welke als kast of zoo worden gebruikt, tellen niet mee. Een voorbeeld: een gezinshoofd heeft voor zich en voor zijn gezin beschikking over 3 voor bewoning bestemde vertrekken, waarvan er 1 dient als slaapvertrek; in zijn woning is in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mljtthardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv.) Meredith zette mee in, zoo luid hij kon, Carlows strijdlied „Het lichaam van John Brown". Helen greep zijn hand, spro'ng op de bank naast hem en ook haar welluidende sopraan stemde mee in met het lied. Harkless boog zich voorover om het groepje beter te kunnen zien, maar de zon scheen hem 'vlak in de oogen en hij kreeg slechts een indruk van glan zend goud, toen hij voortreed naar een hoek van het plein. Zijn rijtuig stopte en men liet hem uitstappen. Hij wilde spreken, doch het publiek begon opnieuw te juichen en hij moest wachten, tot men hem de gelegenheid gaf. Helen stond zoo ver van hem af, dat slechts fragmenten van hetgeen hij zeide, tot haar door drongen, doch zij was niet te bewegen, iets meer naar voren te gaan. ,,Ik ben thuis gekomen.gewoonlijk moet een man op straat ziek worden of aangerand worden, om te kunnen beseffen, dat negen tiende van de menschen barmhartige Samaritanen zijn, terwijl de overigen het tc druk hebben om aan hem te den ken Hier beseft men het, ook al is men niet gewond. Als hij gewond wordt, vaardigt gij hem af naar het congres... Niemand in Washington zal zoo trots zijn op zijn zetel als ik.U te ver tegenwoordigen beteekent op de bres te staan voor eer en vriendschap.wij zijn menschen, die aan vaarden, wat het leven ons brengt.gevoelen ons rijk.Hier is het de plaats, waar een man, die van zijn omgeving houdt, kan getuigen, dat hij zich thuis voelt en kan thuiskomen, zooals ik vandaag gedaan heb. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1