Jüwm MIJNHA Boerenleenbank L een Motorrijwiel Tandarts BUIJS afwezig. Coöp. Boerenleenbank Burgerlijke Stand VERKOOPINGEN. RECHTZAKEN BINNENLAND Ei Coöperatieve Boerenleenbank UILTJE SIGAREN VERBRUGGE Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk O 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1930. Reusachtige danspaleizen vindt men overal en ach, de weg van de danszaal naar de prostitutie is zoo effen gebaand. Spr. toonde met cijfers aan wat in Duitschland, België en Engeland per jaar wordt verdronken. En Nederland? Hetzelfde gruwel vertoont zich ook hier, in eigen Inna, in eigen omgeving, waarvan spr eenige gevallen vertelde, uie zoo intens droevig waren, dat ze aan het ongelooflijke grensden. \!s men een jongen na het verlaten der school vraagt, wat in 1572 is geschiedt, dan strekt zijn vaderfandsche geschiedenis kunde nog zoo ver, dat hij weet dat toen den Briel is inge nomen, maar spr. hoopte, dat eens in een jaar tallenschrift zal voorkomen, dat niet de natte Geuzen den Briei hebben ingenomen, ma^r dat de droge Geuzen Schiedam hebben veroverd. 'Vlet het schoone gedicht „Verrijzenis" van Margot Vos, sloot hij deze mooie rede. De heer H. Beijer declameerde hierna vier gedichten, waarna werd opgevoerd Vrij" tooneelstuk in vier bedrijven van Y. C. Schuite maker. Het stuk behelsde, dat Dirk, na in de gevangenis te hebben gezeten, wegens mis handeling in dronkenschap gepleegd, tracht beter menseh te worden. Een geruimen tijd gaat alles zeer goed. Bij uitbetaling van werk loon in een kroeg wordt hii door Gerrit en de Slappe gesard. Niet in staat hieraan weerstand te bieden, bedrinkt zich en zet thuis alles in rep en roer. In zijn dronkenschap valt hij door een ruit, waarbij zijn polsslagader wordt door gesneden, zoodat hij in het ziekenhuis belandt. Na terugkeer kan hij niet meer werken en ziet hij, helaas te laat, in dat hij zijn leven en aat van vrouw en kind heeft "verwoest. In alle bedrijyen trad de liefdezuster als een reddende engel in den nood op. Een daverend en wei- verdiend applaus viel den spelers ten deel. De heer De Vries sloot dezen welgeslaagden avond, met een zeer kort woord tot aanmoedi ging te komen staan aan de zijde van de N.V. om mede te helpen en te vechten in den strijd tegen het alcoholisme. DEN BOMMEL. Vervoerd aan de haven 3044 H.L. aardappelen, 400 H.L. uien 350 H.L. peen. Bij den correspondent van de arbeids bemiddeling staan 17 werkloozen ingeschreven. Dinsdag a.s. zal alhier het jaarlijksche straatschuren plaats hebben. De prijzen van de veldvruchten zijn aard appelen 3,50 tot f 3,75, uien 1,10, peen ƒ0,30. De handel levendig. J. v. D. van Ooltgensplaat had het onge luk a^n de Molendijk alhier met zijn auto den dijk af te vallen. Materieele schade kwam niet voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ook in deze gemeente besteedt men thans voor de aard appelen ƒ4,20 per H.L. Handel zeer levendig. „Concordia". Woensdagavond j.I. gaf de gemengde zang vereniging „Concordia" onder leiding van haren Directeur, de heer P. Vis uit Oude-Ton^e, haar jaarlijksche uitvoering in de gymnastiek zaal der openbare school. Als om 20 min over 7 de voorzitter, de heer P. J. Kreeft Sr., de ver gadering opent, is de zaal niet stampvol, maar toch aardig bezet. Spr. begint met de aanwezi gen hartelijk welkom te heeten, en zegt dat het koor dit jaar met een programma komt dat tip-top in orde is. Hij verzoekt dan ook aller medewerking, te meer daar het de laatste avond is dat de heer Vis als directeur van „Concordia" fungeert, zulks in verband met zijn benoeming te Melissant. Tevens spreekt hij de hoop uit, dat de algemeen heerschende verkoudheid niet al te veel afbreuk zal doen aan de uit te voeren nummers. Dan wordt overgegaan met de afwerking van het pro gramma en brengt het koor ten gehoore „Zangerslied" en „O, gulden hoofd". Beide composities van Jac. Bonset. Het waren o.i. I wel de mooiste nummers van dezen avond' aan dir. en koor dan ook alle lof. Vervolgens wordt nog uitgevoerd „Bruiloftsmarsch" van A. Soderman, „Verbonden voor altoos" van j. Gerbach, „Een huisje kleen" van J. Gerbach en „De ridder van St. Jan" van P. Mart Zijderlaan. Ook voor deze nummers had men een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Hiermede is het vocale gedeelte voor de pauze afgewerkt en wordt overgegaan met de op voering van het populaire volks-tooneelstukje „Levensdwang", een dramatische schets van Ed. G. Lageman. We kunnen niet anders zeg gen dan dat dit stukje aardig werd weer gegeven en het daverend applaus was dan ook wel verdient. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze bracht „het blijspel van A. van Kotzeben „De verstrooide Militairen", de lachspieren danig in beweging. Ook hier was duidelijk merkbaar dat getracht werd, weer te geven wat door den schrijver werd bedoeld. Nadat de heer Vis, evenals voor de pauze, eenige piano-stukjes had ten beste gegeven, zong het koor nog „Winternacht" van Ed. Edelman „Zonsondergang" van Fr. Abt, „De Molenaar"' van J. Worp en eindigde met de bekende „Zangersmarsch van A. Trube. Hiermede was het programma afgewerkt en kunnen we als oud-lid gerust zeggen dat „Concordia" nog nooit zoo'n schitterende uitvoering heeft ge geven, de thuisblijvers hebben veel gemist 1 Dan spreekt de voorzitter nog een slotwoord! In ae eerste plaats dankt hij het college van B. en W. die aldus spr. „schitterden door af wezigheid", voor het beschikbaar stellen van de zaal, concierge, leden, grimeur van der Voorde, publiek en tot slot de heer Vis die van „Concordia" scheiden gaat en het koor in 3 jaar tijd op zoo'n hoog peil heeft gebracht. De heer Vis dankt den voorzitter voor zijn sympathieke HELLEV OETSLU IS. Sport. Voetbal wedstrijden Zondag 21 December 1930: le klas R.V.B.: I 4 F.S.V.—O.V.V. 2e klas R.V.B.: 14 S.V.D.B.—Spijkenisse. 17 PoseidonFlakkee. 18 HellevoetsluisN.K.R. 19 Luno—C.J.S. 20 N.H.S.—Radio. 23 VooruitgangP.F.C. 3e klas R.V.B.: 24 ZaothNieuwenhoorn. 25 Wit Rood Wit—Nestor. Res. 2e klas R.V.B. 62 Flakkee 2Ursus 2. 63 H.G.S 2—Hellevoetsluis 2. 64 S.V.D.B. 2Cliarlois X2. 65 A.V.S. 2—Saturnus 2. Res. 3e klas R.V.B. 75 O.V.V. 2—Luno 2. 78 Schiedam 3Wit Rood Wit 2. Res. 4e klas R.V.B.: 112 C.J.S. 2—Hellevoetsluis 3. 113 Nestoro 2Poseidon 2. 126 O.V.V. 3—C.K.C. 3. Voor Zondag a.s. staan er dus voor de V.V. Hellevoetsluis weder drie wedstrijden op het ~.j vjr inpukiiiCIVC woorden en zegt dat hij deze drie jaren met genoegen te Stad aan 't Haringvliet heeft ge werkt en dankt vereeniging en publiek voor hunne medewerking. Onder leiding van den heer van der Voorde werd nog een dansje gedaan. Het was een kunst- en genotvolle avond programma. Allereerst te Hellevoetsluis de wedstrijd Hellevoetsluis I—N.K.R. 1, waar bij de rood- broeken hun uiterste best zullen moeten doen om niet aan het kortste eind te trekken. Echter met den vasten wil om na eerlijken strijd te winnen is er veel te bereiken, dus bij flink aanpakken, verwachten wij een over winning. Hellevoetsluis II enlH gaan resp. naar H.G.S. 2 en C.J.S. 2. Roodbroeken allen flink de beenen los en er heerlijk op gezeten en het kan succes in den strijd. De Roode 2 spelende in de Res. 4e klasse van den R.V.B. heeft zich uit het competitie verband teruggetrokken. Alle door dit elftal gespeelde wedstrijden komen te vervallen. De korfbalclub „Zwaluwen" zal 2e Kerstdag te Rotterdam deelnemen aan de serie wed strijden, uitgeschreven door de R.K.B. en uit komen in de 2e afdeeling. Ook de korfbalclub V.I.O.S. van Heenvliet, zal dan uitkomen in de 2e afdeeling dezer seriewedstrijden. De korfbalclub V.I.O.S. geeft heden Zaterdag in de zaal van den heer Kortleve bij Nieuwe- sluis een tooneelavond ten bate van de ver eeniging Ziekenhuisverpleging aldaar. Hr Ms. pantserboot „Brinio" comman dant de luit. ter zee le kl. G. F. de Meester, is op 's Rijkswerf aangekomen voor het onder gaan van de noodige herstellingen, waarvoor ongeveer 7 weken worden noodig geacht. NIEUW-HELVOET. Maandag 22 Dec. a.s., des avonds half acht uur zal in de bovenzaal van de Wed. de Pijper een ledenvergadering worden gehouden van het Groene Kruis. Er worat gehoopt op een flinke opkomst derjleden, waaruit het bestuur kan concludeeren, dat het werk, dat zij belangeloos verrichten, de waar deering der leden heeft. Bij den landbouwer J. Huisman alhier zijn twee koeien, aie lijdende waren aan mond en klauwzeer afgemaakt, daar beterschap der dieren niet meer te verwachten was. De eene koe is naar het noodslachtingsgebouw te Helle voetsluis gebracht en door den Rijksveearts voor de consumptie afgekeurd, terwijl de andere koe onder politiebegeleide naar het aboittoir te Rotterdam werd vervoerd. In de vergadering van de Provinciale Staten brengt de heer Trouw uit Brielle het verkeerswezen op de Zuid-Hollandsche eilan den ter sprake: De heer Trouw (lib.) huldigt het college van Ged. Staten voor hun arbeid en voor hun mede werking inzake de commissie-Van Rijckevorsel nopens de verbinding met de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Hij deelt echter niet de meening van Ged. Staten, dat de gemeenten Hellevoetsluis en Middelharnis moet bijdragen in de verbetering van het veer tusschen die plaatsen. Er is geen streek in Nederland waar de toestand op verkeersgebied zoo verschrik kelijk is als op Flakkee. Het beste ware, dat het rijk de kosten op zich nam. Spr. heeft reeds hooren verluiden, dat belanghebbenden, ver nemende dat Ged. Staten op 27 December te Middelharnis een vergadering willen houden met de besturen van betrokken gemeenten enz. inzake van de localiteit te eischen bijdrage, daar niet heen willen gaan, in de vrees dat zij toch geen gelegenheid krijgen om hun be zwaren te uiten. Intusschen gelooft spr. dat daartoe de gelegenheid wel zal worden gegeven. Tenslotte dringt spr. erop aan dat het veer HellevoetsluisMiddelharnis niet afzonderlijk zal worden afgehandeld, doch dat het zal wor den behaüdeld in verband met het veer Oolt gensplaatDintelsasNumansdorp, omdat 't daarmee een ondeelbaar geheel vormt. ROCKANJE. Woensdagavond aanvang half zes in de Ned. Herv. Kerk zal door de leer lingen van de Zondagsschool het feest met den Kerstboom gevierd worden, onder de als altijd bezielende leiding van Ds. C. Brinkerink van Oostvoorne. Om 5 uur gaat de kerkdeur open. Men wordt verzocht te waken voor nakomen. Het fanfarecorps „Ons Genoegen" gaf in „Rockanjes Rots" 12 en 13 Dec. zijn winter- uitvoaring; de eerste avond voor gehuwden, die slecht opkwamen; de 2e avond voor onge- huwden, toen was de zaal stampvol. Onder directie van den heer H. F. Vos werd een 6-tal goed gekozen mooie muziekstukken uitstekend geblazen; daamee werd er een blij spel in 3 bedrijven opgevoerd en toen nog een kluchtspel door een heer en een dame; ook dit gedeelte van het programma voldeed zeer; daarna was er nog bal. De Istewinteruitvoering van „Ons Genoegen" slaagde dus naar wensch. De heer P. Pikart van hier werd als politie agent benoemd te Rotterdam. De jaarvergadering van het „Groene Kruis" op 9 Dec. in 't café „De Rots" was slecht bezet; zelfs het bestuur onvoltallig. Het af tredend lid Jak. Langendoen werd herkozen; gekozen werden de heeren R. J. Pille en de heer L. Kruik Tzn. Er zijn nu'462 leden. Er werd medegedeeld dat een enkel lid een ligtent voor kippenhok, zelfs voor varkenshok had ge bruikt. Of dit op voorschrift van den dokter is, werd betwijfeld. Woensdag 24 Dec. 's middags half 3 zal door Burgemeester P. F. Zeeman als voor zitter, in een der lokalen van de openbare school de opening plaats hebben van de bazar op 25 en 26 Dec. te houden, ten bate van de Groene Kruis-kas; dan Zaterdag 27 Dec. des avonds half 7 opruiming en uitslag van de prijzen. MIDDELHARNIS. Geboren i Simon, z. van J. Jordaan en M. Verhage. OverledenEen levenloos aangegeven kind van C. Verhage en A. Buscop; J. de Blok 3 mnd. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Geertrui Dingena, d. v.Cornelis van Dam en Cornelia Kamp; Dingena Maria d. v. Jacob Driesse en Katharina de Waal. Getrouwd: Job Duim, 22 jaar en Maria Buscop, 20 jaar. Overleden: Leendert Mastenbroek 79jaar wedn. van Adriaantje Nattekaas. Op DINSDAGEN 23 en 30 DECEMBER 1930 in het Logement van G van Veen en A, P. de Weerd, Veiling en Afslag, beide dagen nam. 3 uur van: 1.42 90 H.A. of 3 Gem. 34 R.V.M. Bouwland aan den Kapellen- weg, 1.31.50 H A, of 259 R. V. M. Bouw land aan den Bierman6weg en een Huis, Schuur en Tuin aan den Molendijk te Oude Tonge, groot 1 A. 94 c.A.; ten ver zoeke van de Erven van Mej. de Wed. J. Duym. Notaris VAN ISPELEN. Op ZATERDAG 27 DECEMBER 1930, v.m 10 uur, van 7-jarig hout om te hakken, op land te Ouddorp, in het z.g. Nieuwe Bosch, ten verzoeke van Mejuffrouw D. M. Goekoop te 's-Gravenhage. Notaris VAN DER SLUYS. indien deze een verklaring aflegde onder geen beding den naam van zjjn vroegeren cliënt te zullen noemen. Hierop heeft de advocaai van don heer Wilton gezegd, dat hl) eerst het oordeel van den deken van de Orde van Advocaten wilde hooren, waarbjj de zaak is gebleven. Alleen heeft later de deken bjj mr. Bourlier inlichtingen ingewonnen en dezen o.a gevraagd of het waar was, dat hii zijn bemiddeling zou hebben verleend, wat de heer Bourlier ten sterkste heeft ontkend. De Voorburgsche politie, die het onderzoek van de inbraak leidt, heeft zich intusschen ook met deze zaak bemoeid. (Tel HET KERSTKLOKJE. Uit dennegroen klinkt daar met feeder geluid Het klokje, dat vredig het Kerstfeest inluidt, Herinn-rend aan wat in den heiligen nacht Werd volbracht, werd volbracht. Het voert ons terug naar dien zaligen stond, Toen 't loflied der Eng'len klonk ple.chtig in 't rond. Wijl daar was een wonder van liefde volbracht. Ongedacht, ongedacht. Het doet ons weer staan bij het kindeke teer, Gewonden in doeken, en liggend daar neer In schamele kribbe armoede overal Van een stal; van een stal. Het richt onzen blik op dat leven zoo rein, Dat streven ten zegen van allen te zijn, En hoe ook verleiding tot zonde verlokt... Ongeschokt; ongeschokt. En ook toont het ons na da* bittere kruis. De kroon op het werk in het lief Vaderhuis, En dat, wat de liefde voor schoons kweekt op aard, Houdt haar waard'; houdt haar waard'! Bij Apotb- ca Droguici (Adv.) ordineeren van de departementale bemoei ingen met de economische belangen des lands. Het staatsorganisme staat tegenover de con junctuurverschijnselen droevig onbevattelijk. Geen bekwame kop, geen alle bedrijfstakken omvattende leiding is aanwezig." „Een der groote misstanden van het oogen- blik is het ontbreken van inzicht in de wissel werkende invloeden van waardeveranderingen in een bedrijf op die in een ander bedrijf en van huitenlandsche gebeurtenissen op ons ge- heelt nationale zakenbestel." Wanneer een zoo bij uitstek bevoegd man een dergelijk ernstig verwijt uitspreekt, moet het met onze economische voorlichting wel buitengewoon treurig gesteld zijn. Trouwens, voor een ieder moet het wel duidelijk zijn, dat de Regeering door noodmaatregelen te treffen als het suikerwetje, niet voldoende op de hoogte is van den samenhang der economische ver schijnselen. De heer Heldring, die bekend staat als een uiterst zakelijk en kalm man, die zijn woorden wikt en weegt, voordat hij ze uitspreekt, moet dan ook wel heel zeker van zijn zaak zijn. Hij heeft het trouwens niet bij een aanklacht alleen gelaten, hii heeft ook een schema aan de hand gedaan om verbetering te scheppen. Een schema, dat eerst recht doet gevoelen, hoeveel er thans nog aan onze eco nomische voorlichting ontbreekt, en welk een diepe ernst er schuit in zijn waarschuwing; ae grootste bezorgdheid voor de toekomst des lands is gewettigd, indien men met de tegen woordige stelselloosheid en gebrek aan alge- meene kennis blijft wetten geven. ZELDZAAM BRUTALE DIE VENTAKTIEK Gestolen effectenmantels voor 25.000, den bestolene te koop aangeboden. 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. - In October j.I. werd, zooals men zich zal herinneren, een inbraak gepleegd ten huize van den heer B. Wilton te Voorburg. O a. werden mantels van effecten gestolen ter waarde van eenige tonnen, waaraan de inbrekers niets hebben, doch waarvan het verlies den eigenaar veel last veroorzaakt. Dezer dagen nu hebben, naar wjj vernemen, de inbrekers de brutaliteit gehad zich tot mr. E G S. Bourlier alhier te wenden, om te trachten door zjjn bemiddeling de gestolen mantels voor 25 000 terug te laten koopen. In een onderhoud, dat wij met mr. Bour lier hadden, bevestigde deze ons het bericht. In het begin van November kwam een vroe- gere client van hem mededeelen, dat hjj een belangrjjke zaak te bespreken had, doch hij wenschte eerst te weten of het ambtsgeheim van mr. Bourlier hem zou dekken. Nadat mr. Bourlier dit bevestigd had, deelde zijn vroe gere client hem mede, dat de inbrekers, die den heer Wilton bestolen hadden, bereid waren de gestolen mantels voor 25.000 aan den heer Wilton terug te verknopen. Mr. Bourlier verklaarde nadrukkelijk zich hiermede volstrekt niette willen inlaten,daar h(j allerminst als intermediair voor dieven wenschte te fungeeren Eenigen tijd daarna, toen een andere client bU hem was en het gesprek over effecten liep, vertelde mr. Bour lier terloops het geval van het aanbod. Deze zeide toen een kennis te hebben, die heel goed bevriend was met den heer Wilton en vroeg verlof hierover eens te mogen spreken. Mr.Bourlier had hiertegen geen bezwaar, doch verklaarde niet verder in de zaak gemengd te willen worden. Een paar dagen later werd h(j echter op gebeld door den heer Wilton, die hem zeide, dolgraag de effecten voor een paar duizend gulden terug te willen hebben. Daaro'pant woordde nrr. Bourlier, dat de heer Wilton toch op andere w(jze duplicaten der mantels kon krijgen en dat men 25.000 als bedrag genoemd had. Nog eens voegde mr. Boerlier er aan toe, niets met de zaak uitstaande te willen hebben Later kwam echter de secretaris van den heer Wileon, jhr Quintus, bij mr. Bourlier op bezoek om mede te deelen, dat de heer Wilton bereid was voor een paar duizend guldeq de mantels terug te nemen. Hierop heeft ten slotte mr. Bourlier als uiterste concessie zich bereid verklaard zijn vroegeren client, die het aanbod kwam doen, naar den advocaat van den heer Wilton te verwijzen, Verduistering. Voor de 4de kamer heeft gisteren in hooger beroep terecht gestaan de 47-jarige gewezen gemeente-ontvanger van Paperidrecht, C'. A. die door de rechtbank te Dordrecht ter zake van het voortgezet misdrijf van verduistering, gepleegd gedurende de jaren 1920193'l, was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Verdachte legde, evenals in eerste instantie, een volledige bekentenis af. Er waren geen getuigen gedagvaard. De procureur-generaal, mr. A. Brants, wees op de volledige bekentenis van verd,, die daar mee politie en justitie de grootst mogelijke medewerking heeft verleend bij het achter halen van de feiten. De procureur-generaal sprak er zijn afkeuring over uit, dat een gemeentebestuur een ambtenaar, oie een ver antwoordelijke betrekking bekleedt en de gel- den der gemeente onder zijn beheer heeft, een l'salaris van slechts 25 per week toekent, waar- I van hij met een gezin met acht kinderen moest rondkomen. Een voorstel van den burge meester om dit onvoldoende szhris eenigszins te verhoogen, was van de hand gewezen. Volgens spr. is deze verd. tot zijn daad ge dreven. Zoo ooit, dan zij er hier aanleiding, zoo clement mogelijk te zijn. Spr. requireerde een voorwaardelijke straf van drie maanden, met een jaar proeftijd. De verdediger, mr. J. A. de Jager, uit Dordrecht, sloot zich met een woord van dank aan het O. M. bij dit milde requisitoir aan Arrest 31 December. ONZE GEBREKKIGE ECONOMISCHE VOOR LICHTING. Een geweldige economische malaise teistert reeds geruimen tijd bijna de geheele wereld. De land- en tuinbouw zitten zoo diep in de put als nog bijna nimmer het geval is geweest. Terecht klagen onze boeren en tuinders dan ook steer en been. Zij vormen echter niet de eenige categorie, \yelke door de crisis hard handig is aangepakt. De gevolgen van de ma laise zijn helaas niet minder gevoelig voor in dustrie, handel, scheepvaart, en voor allen, die direct of indirect te lijden hebben onder de lage prijzen, welke onze koloniale producten op dé wereldmarkt kunnen bedingen. Juist in dezen tijd, nu de crisis zoo hevig is en de werkloosheid zich als een steeds som berder schaduw over ons land heen spreidt, is van groote waarde de vraag, of onze eco nomische voorlichting zoodanig is, dat zij der regeering een inzicht kan geven in de betee- kenis van de malaise. Het antwoord op deze belangrijke vraag is gegeven door een bij uitstek deskundige, den heer Heldring, Voorzitter van de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel. Onomwonden verklaart deze, dat de leiding van economische aangelegenheden in onze staatshuishouding zich in een totaal onvoorbereiden toestand bevindt. De regeering, aldus betoogt hij, is volstrekt onvoldoende ingelicht omtrent de juiste beteekenis van de huidige prijsinzin- king, die de wereld teistert. En dientengevolge is de regcering niet in staat, het te verwachten- effect van Regecringsinaatregelen op ae eco nomie van het land te beseffen. De heer Heldring somt het complex van oorzaken op, die de inzinking op haar geweten hebben, en voorziet nög ernstiger tijden, wan neer Engeland inderdaad hoógc tariefmuren tegen het vasteland wil optrekken.- En hij besluit dan: „De ernst van den tijd vordert, dat het ge heele bedrijfsleven beschouwd wordt: dat eindelijk en terstond geschiede, wat reeds jarenlang in orde had moeten zijn: liet co CRISIS EN KOORTSVERSCHIJNSELEN. Het is algemeen bekend, dat zoowel de hoog conjunctuur als de malaise in een soort van koortstoestand eindigen. Wisten we maar, wanneer de koorts op zijn hevigst is, dan zouden we tevens weten, hoe lang de wereld crisis nog duurde. Veilig kan men evenwel aannemen, dat de nood thans hoog gestegen is en wanneer men een thermometer aan zou leggen, zou men zien, dat de temperatuur bij menigeen ver boven het normale is. Zoo kan men ter beurze soms taal hooren spreken, die rechts- streeks uit een ijlend brein schijnt ontsproten. „Als de koersen nog verder dalen," zoo be weert men, „gaan we allemaal naar den kel der." Ernstige menschen hoort men zulke woorden soms uiten. Doch ook elders in de samenleving stapelen dergelijke benauwende opvattingen zich op. Heeft men onlangs ter algemeene vergadering van, naar wij vernemen de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, niet uit den mond van overigens bezadigde menschen, kunnen hooren roepen om bescher mende rechten op allerlei eerste levensbehoef ten, als graan en vleesch? Alsof de treurige graan-affaires in Amerika en later ip Duitscli- land, waar resp. 150 millioen dollar en 60 millioen mark in den put werden geworpen, met als resultaat nog erger gnandebacle, ons niet genoeg geleerd hebben. Er waren zelfs leden in die vergadering, die riepen: „geef ons dan David Wijnkoop maar!" Het communisme dus? Wij weten niet welke van de twee kwa den het minst kwade is. Buitensporig pro tectionisme, zooals Duitschland op het oogen- blik heeft, gaat in de richting van Russische bolsjiwisme, dit -allen vrijen "handel met het buitenland opheft. Evenmin toch als de Rus sische industrie iets te maken heeft met huiten landsche prijzen, bekommeren sommige be drijfstakken in Duitschland zich om de wereld markt. Wat ka:- het den fabrikant van suiker in Duitschland nog schelen, hoe laag de suiker- pr'ijs op de wereldmarkt daalt. Hij wordt immers toch beschermd en kan dus zijn prijs handhaven! Waarlijk het lijkt op bolsjewisme en in dit licht beschouwd, was de uitroep van onzen Hollandschen landbouwer, om David Wijnkoop het roer in handen te geven, nog soo gek niet. Wij zullen het geval echter maar op rekening stellen van overspannen zenuwen. Het is alles zoo verklaarbaar. Scherp dalende prijzen doen rijdkömmen wegsmelten als sneeuw voor de zon. Men raakt vermoeid van de tegenslagen en in zijn wanhoop tracht men zich vast te klampen aan middelen, oie het kwaad slechts nog erger kunnen maken. Velen beginnen zelfs ernstig te peinzen over een mo gelijken ondergang "van onze maatschappij ordening. Deze overspannen gemoeds'oestanden zijn niet nieuw. Von Scheffel schildert dit plotse ling optredende pessimisme in zijn klassiek geworden roman Ekkehard, het verhaal van j een monnik uit de eerste middeleeuwen. Als j ridder Spazzo, een lustig levend man op den hertogenlijken burcht Hohentwiel (in Zwaben) 'hoort, dat de Hunnen in aantocht zijn J -j.., dan krijgt hij sombere voorgevoelens. Hij gaat naar 1 den monnik Ekkehard, aan wien hij vertelt, j dat hij in zijn droom een doode viscli op den rug heeft zien zwemmen. Dat is een boos voorteeken, meent Spazzo, die zijn testament alvast wil maken, omdat hij overtuigd is, dat de wereld spoedig te gronde zal gaan. Maar Ekkehard, de wijze monnik, vraagt Spazzo: „Gesteld, deze wereld gaat te gronde, wie zullen i dan uw erfgenamen zijn?" Zijn wij, die zoo pessimistisch over de we reld gaan oordeelen, niet alleen Spazzo's, die om wat dreigend gevaar, hun testament willen maken? Is liet niet verstandiger om het hoofd koel te houden en den strijd aan te binden in plaats van een wanhoopspolitiek binnen te leiden? Protectionisme of David Wijnkoop, 't is slechts één stap om tot knechting van ons vrije volksbestaan te geraken. En daarheen zou men het willen leiden, enkel omdat de nacht voor velen thans zoo donker is? Laten wij niet vergeten, dat de nacht nog nooit zóó donker is geweest of er is, ook wel weer een dag op gevolgd en dikwijls is de nacht het donkerst vóór de ochtendschemering. Als het Nederland gelukt om aan uen pro- tectionistischen greep te ontkomen, totoat de duisternis van deze wereldcrisis geweken is, mag het zichzelf geluk wenschen, want dan zullen wij oneindig veel sterker staan dan die landen, welke zich overhaast in het stelsel van beschermende maatregelen hebben ver strikt. Onze erfgenamen kunnen dan een on- bezwaarden boedel overnemen! TWAALF VLIEGTUIGEN OVER DEN OCEAAN. ROME, 17 Dec. Het eskader van 12 ltaliaansche bombardementsvliegtuigen, dat voornemens is een Oceaanvlucht naar Brazilië, te ondernemen, is onder leiding van den Italiaanschen minister voor Luchtvaart, gene raal Balbo, hedenmorgen te kwart voor acht van Orbetello, ten Noorden van Rome, gestar voor de eerste étappe van de vlucht naar Bra zilië. het eindpunt van de vlucht is voor hede Cartagena in Spanje. Eergisteren en gisteren moest ae start wor den uitgesteld wegens een hevigen storm bove de Balearen. De twaalf vliegtuigen vliegen i vier escadrilles van drie. Het eskader word een eindweegs begeleid door twee reserve vliegtuigen, zoodat hedenmorgen te Orbetell onder het gejuich der aanwezigen veertie 20 Dec. 1930. In plaats van kaarten. VERLOOFD: GERRIE LENGKEEK Pd. EN GERRIT VAN VEEN Gz. HOOGVLIET, OUDE TONGE, Te koop aangeboden „motorbecane" 2 P.K., in goeden staat. Te bevragen bij: th. de waal, achthuizen. DEN BOMMEL. Inlevering van Spaarboekjes bij gemelde Boerenleenbank, en betaling der Voorschotrente, worden ter bijschrijving en voor de Controle ingewacht op Maandag 29 en Dinsdag 30 December a.s. 's namiddags van 2—4 en 6—8 uur bij den Kassier. het bestuur. is van Donderdag 25 II tot en met II Maandag 29 December verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS „Oude Tonge". Houders van Spaar-, Voor schot- en Rek.-courantboekjes bij bovengenoemde instelling, wor den verzocht die boekjes ter bij schrijving en betaling der rente aan te bieden op de zitdagen, welke gehouden worden op 20-24-27 en 30 Dec. van 7 tot 10uur 'savonds. het bestuur. De bank leent gelden aan leden tegen 4 6 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij eeti der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 6—8 uur ten huize van den kassier

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 6