PJES iUWUK 1 SS# en Radio Producten mB" Abdijsiroop Leest „Onze Eilanden" Let vooral op dit adres. EERSTE BLAD DE SALAMANDER 81 Ui ËliaRllKEÜ Verdrijf dien Koest 57 - ROTTERDAM -oerzeil. STANDAARD COMBINATIE - Middelhar nis UIS". /ERF MIMOSA-DROPPELS, W Let op het adres: ZATERDAG 20 December 1930 13e jaargang. - N°. 15 BERICHT. OP EENZAMEN POST. Volkstelling 1931. Bij Pijn die Uw ouden dag vergalt HEEREN BAAI t wij aan Leger f 49,--. met kap n f 5,50. en heeren. bedrijven. del. BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1/per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. V.Y.-.y../'AYt'/Sfu. 1 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Ons eerstuitkomende nummer zal in verband met de KERSTDAGEN Woensdagavond verschijnen. Correspondenten ge lieven hun Copy uiterlijk Dinsdag avond te posten. DE UITGEEFSTER. Weeb-revue. Binnenland. Uit wat inmiddels is bekend geworden over de plannen der regeering tot steun aan de aardappeimeelindustrie en de tarwe bouw blijkt, dat de eerste uitsluitend met credieten en dat een eventueel maal- en menggebod zich uit sluitend zal bepalen tot de vermenging van een nader vast te stellen percentage inlandsche tarwe, welk percentage maximum 25 zal bedragen. De tegenstanders dezer maatregelen, die zoo'n overdreven angst aan den dag legden voor onze volksvoeding, bewerende dat door de vermenging van aardappelenmeel de voe dingswaarde beduidend zou dalen, kunnen voorloopig gerust slapen. Dat de regeeringshulp dringend noodig is, constateerden we uit de advertentie-pagina van een toegezonden plaatselijk blad, waarin de eerste verkoopingen van landerijen werden aangekondigd krachtens artikel 1223 B. W. Dit zijn dus de eerste slachtoffers in de veen koloniën, die financieel reeds zijn overleden, alvorens de hulp, deze hulp is niet meer dan een paar gebrekkige krukken, komt opdagen. En naar te vreezen staat zal deze regeerings hulp niet kunnen verhinderen, dat daar nog heel wat meer slachtoffers zullen vallen. Van de reeks ernstige verkeersongevallen, vermelden we het auto-ongeluk te Zwolle, waarbij de 27-jarige garagehouder Jellesma uit Sittard, zijn 3-jarig zoontje en zijn even eens te Sittard wonende schoonvader zijn om gekomen. Het drietal was per auto op weg van Sittard naar Friesland, had te Zwolle overnacht en reed om ongeveer 5 uur in den morgen ver der. De bestuurder, onbekend met een bocht nabij de Stadsgracht, is met volle vaart in de gracht gereden, waarbij de auto over den kop sloeg en geheel onder water verdween. Pas na ruim een uur slaagde men er in de slachtoffers uit ae auto te halen en waren deze inmiddels geruimen tijd overleden. Aan zeer groot gevaar zijn de veertien in zittenden van een autobus uit Koedijk (N.-H.) ontsnapt, bij hel oversteken via een vlotbrug over het Noord-Hoilandsche kanaal. Toen de bus reeds met de voorwielen den schuinen op gang van de westzijde van het kanaal had be reikt, begon de drijvende helft der vlotbrug te zinken. Door snel volle kracht te geven, slaagde de chauffeur er in ook met de achter wielen de veilige schuine opgang ook met de achterwielen te bereiken, aldus een groote ramp voorkomend. Officieel laat deze bewuste FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 68) „Daar wonen de Bowlders. Die moet je bepaald eens ontmoeten." „Graag." „Vriendelijker menschen kun je je niet voor stellen. Wij kunnen het huis van de Briscoes hier niet zien; dat ligt te veel ingesloten tusschen de boomen, maar we gaan er vanavond wel een poosje heen. Hoe vindt jij Briscoe? Een prettige kerel, hè. V/ij zullen maar met de bus van Judd Bennett naar het bureau van de „Herald" gaan. Dan krijg je nog eens den indruk van een machinegeweer, dat snelvuur afgeeft. Ik tenminste ga onmiddellijk naar het bureau." „De mogelijkheid bestaat, dat de zaak nog wordt opgehelderd," opperde Meredith aarzelend de veronderstelling. „H. Fisbee kon wel eens eerlijker zijn, dan je denkt." Harkless keek op en lachte de eerste maal, dat Meredith hem hoorde lachen, sinds dien avond van het bal. „Eerlijk? Eeti kerel, die betaald wordt door Rod McCune? Wacht maar, tot we thuis zijn Hoor, daar gaat de fluit a). We naderen het station, Drommels, daar is een oliebron!" brug een belasting toe van 4 ton, terwijl de bus niet passagiers hoogstens 3 ton woog. Ook de andere vlotbruggenoverhet Noord-Holland- sche kanaal moeten volgens een bericht niet meer berekend zijn voor het tegenwoordige verkeer. Onze inbrekers nemen Amerikaansche al lures aan. Bij de inbraak ten huize van den heer Wilton te Voorburg zijn een groot aantal mantels van effecten verdwenen, welke voor den dief of dieven waardeloos zijn. Via een tusschenpersooii zijn deze mantels aan den heer Wilton aangeboden. Deze tusschenpersoon schijnt zich gewend te hebben tot Mr. Bourlier te 's-Gravenhage, welke evenwel geweigerd heeft zijn bemiddeling te verieenen, niettegen staande aandrang van de zijde van den heer Wilton om zulks wèl te doen. Het verlies dezer mantels veroorzaakt den bestolene groot on gerief en dwingt tot het maken van heel wat moeiten en kosten. Onze rijksmiddelen beginnen minder te vloeien. Over November hebben de gewone middelen 5.748.600 minder opgebracht dan in November 1929. In de eerste elf maanden van dit jaar bedragen de ontvangsten: ƒ462.001.876, zijnde z.379.600 minder dan in hetzelfde tijdvak 1929. Evenals in Nederland wordt ook in Ozilië een volkstelling gehouden. Ozilianen zijn de verbrui kers van „Ozil" zeeppoeder in de nieuwe Repu bliek .der Zindelijkheid. Burgerrecht wordt daar verkregen door in het gezin zeeppoeder .Ozil"te gebruiken van 10 ct. per pakje, gefabriceerd door de fabrikante Wigleven in Rotterdam. De regeering verwacht dat vele vreemdelingen In hetafgeloopen jaar, in hun eigen belang, burgerrecht hebben ver kregen. 13 (Adv.) Buitenland. Prof. Ludwig Bernard, hoogleeraar in de Staathuishoudkunde aan de universiteit te Berlijn, heeft in een door hem geschreven brochure eenige zeer harde noten gekraakt over het fascisme en waarvan de slotsom is: Duitschland heeft van nabootsing van het fascisme niets te verwachten. Verder zegt de schrijver over 't fascisme o.m. „Het corporativisme dat naar nationale en sociale saamhoorigheid heet te leiden, is slechts schijnbaar op maatschappelijke beroepen ge bouwd. Dat het Mussolini niettemin is gelukt, den druk zijner heerschappij goeddeels in nationale en sociale saamhoorigheid om te zetten, ligt niet aan het stelsel, doch aan het genie van den onvergelijkelijken man. Het is mitsdien een gevaarlijke vergissing in het fascisme een stelsel te zien, dat het parlemantarisme zou kunnen vervangen. Deze vergissing berust op de banale ervaring dat een goed geleid fascisme beter is dan een slecht werkend parlementarisme. Maar het facsisme DRAISIflAvAN-VALKEMBURG'S- e A ••iLEVÈRTRAM T"-LEEUWARDEN (Adv „Inderdaad." „En nog een drie vijf zeven! Zeven bij elkaar. Zij hebben het eerst drie mijl zuidelijker geprobeerd, maar je kunt Ep Watts toch niet tegenhouden. Goeie kerel! Ik zal je aan hem voor stellen." Zij kwamen nu langs de kleine farms, die op de grens van de stad lagen en Harkless gaf een salvo uitroepen af om zijn vreugde en verwondering te kennen te geven. Plotseling bleef hij echter staan luisteren. „Hoor jij muziek?" vroeg hij abrupt. „Of is dat het rythme van den trein.?" „Ik geloof, dat het muziek is," antwoordde zijn vriend. „Ik meende het een oogenblik geleden al te hooren. Het zal toch geen muziekvereeniging zijn?" „Wat zou een muziekvereeniging...'" De trein begon langzamer te rijden en stopte op enkele honderden meters voor het station. Alle onzekerheid was ten einde. Op eenigen afstand konk een kanonschot. Tromgeroffel volgde en onmiddellijk daarop schet terde muziek. Meredith legde zijn hand op den schouder van zijn vriend. „John," zeide hij, „John.' Weer klonk een kanonschot en hoerageroep steeg op uit duizenden kelen. Langzaam rolde de trein Verder om dan te stoppen tusschen een juichende menigte, die zwaaide met vlaggetjes en zakdoeken, de hoeden in de lucht wierp en zich heesch stond te schreeu wen. De muziek schetterde fanfares, maar kon zich niet hoorbaar maken. Het publiek drong naar de rookcoupé. Warren Smith, Briscoe, Keating en mr. Bence uit Gaines vooraan. Vóór de trein stilstond, waren zij reeds het rijtuig binnenge zal niet steeds onder goede leiding staan en het parlemantarisme zal niet altijd slecht functioneeren. Een goed functioneerend parle mentarisme verdient de voorkeur boven een goed geleid fascisme, omdat het met minder dwang kan volstaan en de levensvrijheid min der geweld aandoet dan het fascisme. Een slecht functioneerend parlementarisme is bo vendien bij lange na niet zoo afschuwwekkend als een slecht geleid fascisme, 't welk het ge- heele volk aan den willekeur van één mensch of van een horde zou prijsgeven. Daarbij komt dat de kans van ontaarding bij het fascisme veel grooter is dan bij het parlementarisme, aangezien het fascisme slechts kan functioneeren, zoolang een genie het leidt, terwijl het parlementarisme niet afhankelijk is van een dergelijk toeval". Tot' zoo ver prof. Ludwig Bernard, waarbij de fascisten er erg bekaaid afkomen. indien Mussolini en vooral zijn Spaansche collega, generaal Berenguer deze brochure ooit onder de oogen krijgen, zullen zij er waar schijnlijk niet erg vriendelijk over denken. Generaal Berenguer heelemaal niet, daar loopt het fascisme op zijn laatste beenen en dit zou volgens bovenstaande de conclusie wettigen, dat erin Spanje geen fascistisch genie bestaat, hetgeen voor Berenguer ook al geen compli ment is. Maar de heerschende woelingen in Spanje alleen zijn in staat Berenguer uit zijn humeur te brengen, omdat de Spanjaarden dezer dagen in allen ernst hebben getracht zijn dictatuur en daarmede de monarchie ten val te brengen. Deze tot heden mislukte revolutie poging is begonnen in het garnizoen Jacca en breidde zich snel over verschillende andere plaatsen uit, zoodat o.a. ook het militaire vliegveld een oogenblik in handen der revolu tionairen is geweest. Hier had majoor Franco, de populaire Spaansche vliegenier, die voor eenige dagen uit de gevangenis was ontsnapt, persoonlijk deleiding.. Vliegtuigen hebben boven Madrid gevlogen en duizenden pam fletten uitgestrooid, waar in de bevolking tot revolutie werden aangespoord. Door haastig den staat van beleg af te kondigen en door het in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruikemen IViijnliarilt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist. (Adv niet erg veilig en heeft een bataljon van het vreemdelingen-legioen uit Marokko doen over komen. Dit wijst er op dat de Spaansche troe pen niet erg vertrouwd worden en zulks is voor de regeering geen gunstig teeken. In strijd inet alle geruststellende verklaringen dat alle gevaar is geweken, zijn de op verschillende plaatsen uitgebroken stakingen, welke de positie der regeering eveneens ondermijnen. De situatie in Spanje doet denken aan een dreigend rommelende vulkaan, die ieder moment tot een uitbarsting kan komen. In Italië zelf, waar een fascistisch genie den scepter zwaait en waar de zwarte kleur nog altijd troef is, is de toekomsthemel ook met INGEZONDEN MEDEDEELING. Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. ,,Roor de Borst" Aiom verkrijgDaar. Prijs Fl. 1.50, FI. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» ECHTE FRIESCHE 20SOct. per ons (Adv.) opstandige garnizoen en het vliegveld onder artillerievuur te nemen, is deze beweging voor loopig in bloed gesmoord. Volgens de verschil lende berichten mQet bij het treffen tusschen regeeringstroepen en het garnizoen Jacca min stens 100 dooden zijn gevallen en velen zijn gewond. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk zich een juiste voorstelling van de toestand te maken, doordat de censuur weer uiterst streng is en alleen gekleurde berichten laat passeeren. Majoor Franco, is met 8 andere officieren per militair vliegtuig naar Portugal uitgeweken, toen hij inzag dat de door hem ontketende beweging onvoldoende werd ge steund. De Spaansche regeering voelt zich niettemin treden. Harkless vloog hem tegemoet. „Wat beteekent dit? riep hij bleek woedend. „Is Halloway.McCune.zijn jullie. Warren Smith greep een van zijn- handen en Briscoe de andere. „Wat dit beteekent?" brulde Warren. „Jij werd candidaat gesteld voor het congres. Hedenmiddag vijf minuten over een!" „Bij de tweede stemming," stentorde de rechter. „Precies volgens de plannen zooals de jonge Fisbee, die weken geleden ontwierp." Het was in Carlow nog nooit zoo druk geweest. Enkele uren te voren werd bekend, dat hij naar huis kwam en de heeren van het comité van ont vangst hadden nog heel wat te doen, maar toen de trein aankwam, was alles gereed. Homer Tibbs had op het perron te Beaver zijn werk goed ver richt en de veteranen, die in den grooten burger oorlog een batterij voor Carlow wisten te veroveren, hadden een oud kanon opgesteld om saluutschoten te kunnen afvuren. Om één uur, onmiddellijk na het opmaken van het candidaatschap hadden de voorstanders van Harkless uit Piattville, Amo en Gaines, een optocht georganiseerd op het plein en met muziek voorop was men vervolgens naar het station gemarcheerd. Daar had een onafzienbare menigte geestdriftige menschen zich bij hen gevoegd Mr. Bence, het verwende kind uit een andere stad erkende in een toespraak, welke hij hield omdat het wachten zoo lang duurde: „De meest geliefde zoon keert terug tot zijn laren en penaten, gehoor gevend aan de stem van zijn volk. Voor het eerst, sedert zestien jaar heeft dit district weer een eigen afge vaardigde. Nu staan zijn vrienden gereed om getuigenis af te leggen van hun warme waardeering voor zijn persoonlijkheid." kleine donderkopjes bezet. De schatkist leeg, dreigende tekorten, industrie en handel gebukt onder hooge lasten en drastische salaris- en loonsverlagingen. Om deze bittere pil van salaris- en loonsverlagingen te doen slikken, waren prijsverlagingen in den groot- en vooral kleinhandel noodzakelijk. Nu" gaat het met deze van bovenaf gecommandeerde prijs verlagingen niet al te vlot en daarover is Mussolini vertoornd. Tientallen winkeliers, die 2e kwaliteit voor den prijs van le kwaliteit hebben verkocht, hebben als straf hun zaak voor bepaalden tijd moeten sluiten. Een der Italiaansche bladen, deze schrijven uitsluitend wat de regeering welgevallig is en hebben des wege een wit voetje bij den machtigen fascis- tischen baas, dreigt zelfs dat de"winkeliers uitgeschakeld zullen worden indien ze niet beter naar de fascistische zweep dansen, door de instelling van staatswinkels. Ook de huisjes melkers worden aan hun jasje getrokken. Een huiseigenaar te Napels, die weigerde de huis huren te verlagen en zelfs tot verhooging be sloot, werd subiet naar de eilanden verbannen. Dit alles zijn zeer harde maatregelen, welke zeker nie tgenomen zouden worden, indien de nijpende toestand daar niet toe dwong. De lastige kabinetscrisis in Frankrijk is tot oplossing gebracht. Nadat ook Senator-Laval zijn pogingen als kabinetsformateur moest op geven, is deze aan den raüicaal-socialiotischen Senator Steeg verstrekt, welke heel spoedig een ministerie in elkaar zette. In dit ministerie, waarin Briand weer als minister van buiten- landsche zaken optreedt, zitten vijf vroegere minister-presidenten. De positie van het kabi net is evenwel heel zwak, daar het in de Kamer slechts over 230 van de 580 stemmen beschikt. Donderdag, als dit overzicht reeds geschreven is, zal dit ministerie Steeg zich aan de Kamer presenteeren en de kans is zelfs niet uitgesloten, dat het reeds van het tooneel is verdwenen, indien de persen draaien voor het afdrukken der krant. Poincaré, op wien de president als eerste een beroep deed om een kabinet te vormen en die hiervoor bedankte, omdat zijn gezondheid niet toeliet nogmarls de leiding te nemen, ligt in middels heel ernstig ziek. Zijn toestand was zelfs van dien aard, dat zelfs zijn intiemste vrienden niet bij hem werden toegelaten en dat het ergste werd gevreesd. Een later bericht maakt melding van een lichte verbetering, doch de patient, Poincaré is reeds 70, is nog steeds niet buiten gevaar. We moeten nog even met een enkel woord terugkomen op het beruchte proces te Moskou tegen de leiders der Industrieele Partij. Hierbij werden verschillende buitenlandsche regee ringen, ook de Engelsche, de beschuldiging in de schoenen geschoven, dat het militaire samenzweringen tegen Rusland smeedde. Deze beschuldigingen zijn ook in het officieele von nis opgenomen en hiertegen heeft de Engelsche regeering geprotesteerd, zonder succes even wel. De Russen draaien steeds om de kern der zaak heen en trachten zich achter laffe uit vluchten te verschuilen. De Engelsche regee ring heeft opnieuw den Britse hen gezant te Moskou opdracht gegeven de Russische regee ring te verzoekeiTdeze beschuldigingen waar te maken of te wraken. Reeds tijdens het proces kon men geen enkel bewijs voor deze ernstige beschuldigingen bijeen brengen en terwille van de propaganda zal de Russische beer er wel niet voor voelen deze onbewezen beschuldi gingen te wraken. Er was ditmaal geen overdrijving in hetgeen hij zeide. De stroom van voetgangers en rijtuigen was onaf zienbaar en de meeste karretjes waren versierd met vlaggen en linten. Naarmate liet uur van aan komst naderde nam de opwinding toe. Hevig gedrang ontstond, omdat de voetgangers zich ten opzichte van de voertuigen in een betere positie wilden plaatsen. Iedereen wilde hem zien. Toen de stoomfluit gierde begon de harmonie te spelen; het kanon werd afgevuurd terwijl het hoerageroep aan alle kanten daverde. Eén hart was er, dat bijna ophield met kloppen. Helen stond op liet rijtuigje van de Briscoe's naast Minnie, terwijl Ligc Willctts de verschrikte dieren trachtte te kalmeeren. De hand, die zij boven de oogen hield, sidderde, terwijl een diepe blos haar wangen kleurde. Zoodra de trein voor het perron stilhield, zag zij hoe Briscoe en de anderen naar het rijtuig holden, terwijl de menschen op elkanders schouders klommen, om toch niets te missen. Briscoe en een stevig jongmensch, een vreemdeling voor Piattville, bleven lachend als kinderen staan, terwijl Keating, Bence en Warren Smith nog even verder doordrongen. Zoodra de advokaat het portier had bereikt, schalde zijn stem: „Hier is-ie, jongens! Welkom thuis!" Oorvcrdoovcnd klonk het gejuich, het fluiten van de locomotief en den molen van Hibbard, terwijl bovendien de klokken beierden en liet kanon donderde. Toen Helen hem zag, temidden van de wuivende vlaggen en zakdoeken, keek zij verschrikt om zich heen en zocht zij een schuilplaatsje in het rijtuig. Zij kreeg lust weg te loopen, zooals zij ook was weg- geloopen den eersten keer, toen zij hem zag. Ook toen werd hij ingehaald met gejuich; jubelend iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimininiiii begroet door zijn vrienden, en nu, even als toen droegen de menschen hem op de handen. Helen zag het vluchtig, voor hij in de menigte, die zoo blij was hem te kunnen begroeten, weer verloren ging. Briscoe en Tom Meredith baanden zich een weg door de menigte en stapten in het rijtuig. „Vooruit Lige," schreeuwde de rechter tot Willetts, „hou de jongens bij! Wij gaan mee naar Main Street om het défilé bij te wonen," legde hij de dame uit, terwijl hij de paarden aanzette. Hij klakte met zijn tong tegen de dieren en joeg hen op ondanks het gevaar van een aanrijding, want de gelieele weg was bezaaid met rijtuigen en voetgangers,die zich een weg zochten naar het plein. „Dit is de mooiste dag voor Carlow, dien wij in twintig jaar gehad hebben! „Hebt u iets gezegd van mr. Halloway?" vroeg Helen ongerust. „Warren vertelde het, voor wij het perron ver lieten," antwoordde Briscoe. „Hij zou op staanden voet hebben geweigerd, geloof ik, als wij hem niet de overtuiging hadden bijgebracht, dat Kedge accoord ging met dezen gang van zaken. „Zoover ik kou opmaken, uit hetgeen mr. Smith vertelde heeft Halloway zich heel netjes gedragen," merkte Meredith op. De rechter begon te lachen. „Die voelde ook, dat het de eenige manier was, om McCune te verslaan en hij had liever zichzelf en Harkless opgeofferd, dan McCune een kans geven." „Waarom ben je niet bij hem gebleven?" vroeg Helen. „Bij Halloway? Ik ken hem immers niet." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1