h^JI Schrijfmachine „GOEREE-OVI Leest „Onze Eilanden" IPIgjgff^j 1 gesprongen Handen Marktberichten Plaatselijk Nieuws ADVERTENTIÊN TE KOOP GEVRAAGD gebruikte Bezoekt de Toonkai van de N. V. Electrici te Middelharnis. INLICHTING 2 „aangegeven, geheel door te leggen. De halve "spanten te maken geheel gelijk de bovenge- noemde zijn omschrijven, ook met blokkeels en „hanenbalken. De negen kapspanten boven de leslokalen te „voorzien van trekbalken zwaar 5 x 18 cM., deze iter boogie van de plafondhangers, de kapspanten "en de beide halve kapspanten boven het lokaal „lichamelijke oefeningen te plaatsen op balken '.'zwaar 15 x 28 cM., deze met vellingkant be- .werkt." Wij zullen thans de achtereenvolgende punten behandelen. 1. Besteksvoorwaarden betreffende de bekap ping uit bestek N. 47, geciteerd hierboven en de teekening hierbij behoorend. 2. Mogelijkheid en noodzaak van aangebrachte verbeteringen, aan te brengen verbeteringen, waarbij tevens te behandelen op welke wijze bouw technisch de noodig gebleken herstellingen hadden kunnen voorkomen worden. Bij dit rapport be- hooren 3 schetsmatige teekeningen. A. (No. 510) een reproductie van de besteks- teekening. B. (No. 519) hetgeen uitgevoerd is met aan duiding in details van hetgeen o.i. niet juist ge construeerd is. C. (No. 499) waarop aangegeven, welke ver beteringen wij noodzakelijk achten. Dit rapport is op te vatten als aanvulling en uitwerking van ons rapport d.d. 27 September 1930, naar aanleiding van de uitbreiding der opdracht, waarbij ons reeds ingezonden rapport volledig gehandhaafd blijft. In de besteksvoorwaarden valt onmiddellijk op dat geen dakbeschot omschreven is. Op welke wijze de verrekening hiervan plaats heeft kunnen vinden, is ons niet bekend. De kap moest volgens bestek „geheel volgens teekening en beide doorsnede teekeningen" ver vaardigd worden. Bij de beschouwing van de teekening, welke in het bestek bedoeld wordt (bijlage A.) blijkt, dat het een aannemer niet mogelijk valt, geheel volgens deze teekening een kap te construeeren. Immers zij is op onduidelijke wijze geheel schetsmatig ge- teekend. Men zie b.v. den kapgrond, welke is aan geduid als kapplan. Hieruit blijkt geen constructie. Het is slechts een zeer schematische aanduiding. Deze kapgrond achten wij beslist onvoldoende voor besteksteekening. De beide doorsnede teeke ningen geven ten ruwste aan, hetgeen bedoeld is te vervaardigen. Het zou noodzakeijk. geweest zijn op de uit voering van het werk een geheel gedetailleerde kapteekening met uitslag van spanten, kil en de detailleering der door den achitect gewenschte constructie, den aannemer ter hand gesteld te hebben. Dit is de gebruikelijke weg en wij zien hierin een der hoofdoorzaken der moeilijkheden, welke thans gerezen zijn. In strijd met de wijze van werken in het bestek, want elders leest men „alle werkzaamheden moeten naar de voorschriften en regeling der techniek zuiver en deugdelijk worden uitgevoerd en is de aannemer verplicht alles naar de bevelen van den architect en de door hem verstrekt wordende details uit te voeren" (art. 20 van het bestek No. 47). Evenwel moet uit de hoofdteekening den aard van het werk duidelijk blijken, wat hier niet het geval is, waarop de eerste bepaling, genoemd onder „Bekapping" van bestek No. 47, ook doelt. Beschouwen wij thans bestek en teekeningen verder. Het aantal „hanenbalken" is per spant niet bepaald. Klaarblijkelijk is de bedoeling hier 1 haanhout, zwaar 4 x 20 cM., doch het schijnt, nadat de kap werking vertoonde, een tweede haan hout van 8 x 20 cM. zwaarte aangebracht werd, waarvan in het bestek geen sprake is. De blokkeels zijn opgegeven in het bestek, zwaar 4 x 20 cM., Ook hier blijkt niet de hoeveelheid per spant. Zeker is, dat zij noch volgens bestek, noch volgens teekening aangebracht-zijn, waarover wij nader spreken. Betreffende muurplaten is te constateeren, dat waar deze geen verankeringen aan de balklaag vinden, muurankers verzuimd zijn te beschrijven, deshalve aan te brengen, (zie teekening B. 18 en 20) Elders in het bestek staat „al het hout, wat met den muur in aanraking komt, voor de plaatsing flink te meniën". Dit is met de muurplaten niet geschied. Kilplanken worden genoemd, niet werden kil- kepers beschreven met bijbehoorende standvinken. Dit laatste werd evenmin voor de spanten ver meld, doch zij staan wel op de teekening en zijn ook aangebracht. i Slapers onder den schoorsteen werden omschre ven, evenwel niet aangebracht met het gevolg dat bij den inderdaad gevaarvollen toestand, (zie teekening B. N. 21) na ons advies onmiddellijk voorzieningen werden getroffen. De slapers worden in art. 14 van het bestek genoemd. De eisch, „deze stevig met klossen tusschen de bovengordingen maken" is niet opge volgd. De in het bestek genoemde trekbalken, zwaar 5x18 cM., zijn op de teekening niet aangegeven. Of zij aanvankelijk werden aangebracht, is ons niet bekend. Wel waren zij aanwezig voor het tijdstip, dat wij met het onderzoek belast werden. Volgens de bepaling in de „Bekapping" be schreven, zouden de halve spanten gemaakt moeten worden: „geheel gelijk de bovengenoemde zijn omschreven". Daar deze niet omschreven zijn, wordt het moeilijk hiervoor eischen te stellen. De gordingen, welke op de besteks-teekening niet doorverbonden zijn boven het gymnastiek- locaal, zullen nog doorverbonden behoeven te worden. De reeds in ons rapport d.d. 27 September behandelde kilconstructie wordt hierdoor iets gunstiger. Men vergelijke hiertoe teekening B. en teekening C. Geen enkele gording staat hier op de besteks-teekening doorverbonden, terwijl de aan nemer 2 stuks doorgelegd heeft, hetgeen nog ge heel onvoldoende is. Onder het halve spant in de West-zijde van de kap is geen standvink aangebracht, welke voor alsnog aangebracht zou kunnen worden. Op de teekening staan de steens-buitenmuren aangegeven tot aan de muurplaat. Bij onderzoek bleek, dat deze, nadat zij uit het gezicht komen, halfsteens zijn opgetrokken. II. Op teekening No. 499 zijn diverse ver beteringen, welke wij wenschelijk achtten,gecon- ■qeerd. Het is ons niet wel mogelijk een geheel -fectioneerde opgave van kosten en werken daar bij het losnemen van onderdeelen blijken zal, dat. minder en meerder be- 'ten aan het licht komen, welke voor in. 1 het kwalijk gaan een juiste formu- ■»heele aanduiding met bindende en eventueelen aannemer der herstellingswerken vast te leggen. Wij achten de ineest juiste methode, dat de voorzieningen, welke vooralsnog getroffen zullen behoeven te worden, uitgevoerd worden onder toezicht en directe leiding van een adviseur, welke Uw College hier mede wenscht te belasten. Bezien wij thans de diverse constructies en wijze van uitvoering. Over de haanhouten is reeds een en ander mede gedeeld in ons rapport d.d. 27 Sept. 1930. Wel merken wij hiervan nog op, dat zij te ver tegen het dakbeschot doorloopen. De minste zetting is oorzaak, dat het dakbeschot opgeduwd is. Bezien wij de teekening B. 1 geeft aan, zooals aanvankelijk een haanhout was aangebracht. 2 geeft aan, zooals na de eerste zetting verster king werd aangebracht. 3 toont een naar onze meening goede constructie. De kapspanten zijn naderhand verbonden ge worden, zooals 4 aangeeft. Een juiste constructie achten wij 5, welke voor ziening alsnog getroffen kan worden. De blokkeels werden op de besteksteekening klaarblijkelijk met zwaiuwstaartconstructie ont worpen. Aangebracht werden zij, zooals 6 aan geeft; een gespijkerde constructie, welke geheel te veroordeelen is. 7, 8 en 9 geven aan, hetgeen een gangbare con structie is. Dit punt demonstreert genoegzaam, hoezeer detailleering door dengene, welke met het toezicht belast wordt, noodig is. De muurplaten werden aangebracht, zooals 18 op teekening B. aangeeft. Met de zetting van de kap ontstond de toestand, volgens 19. Een ge zonde constructie vinden wij 20. Opgemerkt zij, dat hier ten onrechte in strijd met bestek en teekening het niet in het gezicht komende gedeelte muur, halfsteens werd opge metseld. Het kantelen der muurplaat werd hier door in de hand gewerkt. De gordingen zijn op de besteks-teekening aan gegeven, zooals 10 op teekening B. dit toont. De uitvoering had volgens 11 plaats, terwijl wij 12 een gewenschte constructie achten. Over het steunen van den schoorsteen werd in ons rapport d.d. 27 Sept. 1.1. reeds melding gemaakt; 21 toont de boven constructie, waarop de slapers volgens 23 gelascht werden. 22 geeft een oplossing. De standvinken werden aangebracht volgens 16. Beter ware constructie volgens 17 op teekening B aangegeven. Door de constructie van 16 was wringing mogelijk. 17 zou dit waarschijnlijk ge coupeerd hebben. Onder het Westelijk halve spant kan vooralsnog een standvink op een klos aangebracht worden. Schematisch wordt dit aangegeven op teekening C. De naderhand aangebrachte trekbalken blijken ondoelmatig gelascht te zijn. 13 geeft dit aan. 14 was een betere construcrie (teekening B.) De wijze van verwerking van het dakbeschot Iaat hier en daar te wenschen over. Bezien wij 15. Hier is een los stuk gording aangebracht. Inplaats dat de gording het dakbeschot draagt, wordt de I gording door het dakbeschot gedragen; waar schijnlijk om een lasch van het dakbeschot te ver bergen. Bovendien was het beschot hier niet sluitend en zijn houtdeelen van ongelijke af metingen en dikte verwerkt, terwijl een breede opening door een tengel bedekt wordt. Dit feit is naar onze meening aan onvoldoende toezicht te wijten. De gootconstructie is onjuist. Het water, dat door mogelijk lekkende pannen op het dakbeschot komt, waartoe hierin waterholten behoorden aan wezig te zijn, kan onder het zink loopen van de gootbedekking, waarvan weer rotting het gevolg kan zijn. 24 toont deze constructie. Wil men de goot persé op deze hoogte houden, zoo zou een oplossing volgens 25 mogelijk zijn. Juister zou het ons voor komen, indien de gootklossen onder de muurplaten aangebracht waren. Op teekening C. (No. 499) zijn de voornaamste verbeteringen aangegeven. Ter vervanging van de ondoelmatig aange brachte trekplanken, ontwierpen wij mede om een verband in de spanten te leggen, trekstangen met wartels. Zie hiervoor aen de doorsnede c-d. a. geeft tevens aan, op welke wijze de muur platen kunnen bevestigd worden, terwijl het metselwerk op 1 steen dikte gebracht kan worden. De muurplaat aan de andere zijde, welke ook eenige neiging tot kantelen vertoont, kan volgens b. belet worden verder te schuiven. Een juiste verankering op de balklaag was hier de oplossing Als aangegeven bij b, kan misschien tot stand komen zonder lichting van het dakbeschot. De standvinken kunnen volgens c. voorzien worden, j d. toont de voorziening in de raveeling van den schoorsteen, welke reeds ten deele werd uitgevoerd, zoodat in deze thans in geen geval meer sprake is van gevaar. Om voldoende verzwaring in de hoekkepers aan de Westelijke zijde aan te brengen, lijkt ons niet gemakkelijk. Een gangbare constructie is, dat waar deze elkaar ontmoeten, een makelaar ge plaatst wordt en zij hiertegen op soortriijke wijze verbonden worden, zooals de voorziening van het halve spant tusschen deze 2 hoekkepers dit schetsmatig aangeeft. e. en geven aan, op welke wijze deze hoek kepers versterkt kunnen worden met een een voudige ijzerconstructie. Het lange verband in de kap kan voor alsnog aangebracht worden, zooals doorsnede c-d dit toont. IJzerverzwaring in de kap gaven wij hier en daar aan, o.a. bij de nieuw ont worpen steekschoren. Zie doorsnede c-d, alsmede i in de nokken, zie a-b en c-d. Wij wijzen er op, dat de diverse constructies hier en daar schetsmatig zijn aangegeven. Eenige hier van zijn echter duidelijkheidshalve reeds gedetail leerd. Bij het aanbrengen der verzwaring kunnen voor alsnog nadere details vervaardigd worden, waar naar de ambachtsman kan werken. Met de vervaardiging van de bij dit rapport behoorende teekeningen, hielden wij er rekening mede, dat zij dienen ter verduidelijking van het hier omschrevene en ter oriënteering van Uw College. Zoo zijn b.v. duidelijkheidshalve ankeringen van balklagen, eenige bouten, stroppen, enz. wegge laten. Het zal aanbeveling verdienen, het geheel in een vergadering van het gemeente-bestuur monde ling toe te lichten. Wij meenen hiermede in hoofdzaak behandeld te hebben, in hoeverre de uitvoering van het werk geschiedde volgens bestek en teekening en welke verbeteringen wenschelijk zijn. Niet onmo gelijk is het, dat zich bij het aanbrengen van de voorzieningen nog kleine gebreken vertooncn. Wij bepaalden ons tot de behandeling van de technische zijde dezer aangelegenheid, daar het administratieve gedeelte niet vervat is in onze opdracht en behandelden de feiten niet op theoretische wijze, daar dit naar onze meening de duidelijkheid niet zou vermeerderen. Nog rest ons de beantwoording der vraag of het gebouw opgemetseld is met de steenen, daartoe in art. 4 van het bestek genoemd. Bij „opgaande muren" op biadz. 6 vinden wij: de buitenmuren tot een bepaalde hoogte op te trekken van genuanceerde Waal-klinker". Volgens ons is dit niet geschied. Wij rangschikken de gebezigde steenen onder miskleurige hard-grauw; een steen, welke minder in prijs is, dan de voorgestelde. (w.g. N. Biezeveld. Nog was ingekomen een brief van den steen fabrikant, waarin deze te kennen gaf dat de steen, verwerkt aan de school, beslist de volgens bestek voorgeschreven genuanceerde steen was. Dat zij het echter niet onmogelijk achtte dat de kleur iets verbleekt was door weersomstandigheden, docht dat beslist de gele aarde welke in die soort steen verwerkt, zichtbaar zal worden wanneer men de steenen doorslaat. VOORZITTER stelde voor op aanraden van den Inspecteur van het Rijksbouwtoezicht, thans niet op dit rapport verder in te gaan, doch eerst af te wachten het rapport dat zal verschijnen van het Rijksbouwtoezicht, waarvoor de Rijks bouwmeester en een Inspecteur persoonlijk hier zullen komen. Dan hebben wij een officieel rapport. STRUIK: Zooals we uit dat rapport hebben gehoord, is de muur, zoodra die uit het zicht was in halfsteens opgetrokken en waar zijn die steenen gebleven die daarmede zijn uitgespaard, zijn die tevens verrekend als te zijn minder verwerkt' bij den staat van meer en minder werk? Of is dat geld van die steenen maar achterover gedrukt door den een of ander? VOORZITTER: Er heeft eigenlijk geen totale afrekening plaats gehad, die staat moet eerst nog worden nagegaan. STRUIK: Het bestek spreekt van genuanceerde steen en het Rapport van Boom en Biezeveld over miskleurige hardgrauwe steen. Tusschen deze steensoorten bestaat een aanmerklijk prijsverschil, en waar is het geld gebleven, dat dit verschil over die duizenden steenen geeft? VOORZITTER: Wij doen het best een steen monster op te sturen naar een proefstation om te laten onderzoeken of het werkelijk genuanceerde steen is. Met die proef over het hout van de school hebben we toen toch goed gedaan en een afdoend advies gehad, wat ook in de praktijk is uitgekomen. STRUIK: Dat is de beste manier. De fabrikant komt natuurlijk ook voor zijn rechten op. Ik acht het rapport Boom en Biezeveld niet geheel onpartijdig en kunnen we beter wachten tot het rapport van den Rijksbouwmeester. DE LINT: En Varik heeft zelf gevraagd om dat bureau te laten onderzoeken. Beschouw het dus niet als concurrent. SLIS: Ik zal later eerst terugkomen op de on houdbaarheid van den opzichter. DOORNBOS: Er zijn ook van de fundeering 4 lagen steenen afgegaan, zijn die bij de verrekening afgetrokken? VOORZITTER: Ja dat is gebeurd. DOORNBOS: Er dient echter wel uitgemaakt te worden wie het geld heeft genaast van die steenenprijs of die minder verwerkte steenen. VOGELAAR: Wat is de reden dat de Inspecteur de school nog niet onderzocht heeft en kan het Rijksbouwtoezicht zich nog behoorlijk orienteeren hoe de situatie geweest is, omdat dit reeds direct is gaan verbeteren, door den opzichter is volgens de mededeeling van den voorzitter beloofd dat de kosten door hem zullen worden gedragen, wordt dit als nog gehandhaafd?J VOORZITTER zeide dat dezer dagen pas het rapport Boom en Biezeveld met de daarbij be hoorende teekeningen is afgezonden aan de Inspectie. VAN DER MEIDE: Het rapport Boom en Biezeveld was toch reeds drie weken geleden binnen. VOORZITTER: Het Rijksbouwtoezicht kan zich nog voldoende orienteeren omdat er drie teekeningen zijn, 1 aangevende de toestand zooals die geworden is, daarna een teekening hoe de verbeteringen dienen aangebracht te worden en een derde die aangeeft, zooals de toestand zijn zal na de oplevering. Inderdaad heeft de opzichter dit in B. en W. gezegd en is het ook genotuleerd. VOGELAAR: Weet men ook al wat de kosten van de verbetering zullen zijn. VOORZITTER: Het adviesbureau durft daar over geen begrooting te geven daar men nog steeds niet weet wat er kan opdoen tijdens de verbetering. VOGELAAR: Het rapport geeft aan dat het verwerken van die minder lagen steenen met goed keuring is gegaan volgens den aannemer van den opzichter, is dit juist? VOORZITTER: Wij hebben den opzichter daarna gevraagd, doch hij beweerde van die geheele geschiedenis niets af te weten, de aannemer ver klaarde dat zulks in overleg met hem gebeurd is. VOGELAAR: Als Varik dat niet geweten heeft dan staat het toch ook vast dat die minder ge bruikte steen niet verrekend is in de staat van minder of meer werk. VOORZITTER: Neen dat zal wel niet. VOGELAAR: Ik verzoek den Voorzitter met den meesten spoed alles te onderzoeken en te be spoedigen. VOORZITTER: Wij zullen wachten tot het rapport van het Rijksbouwtoezicht is verschenen. STRUIK: Alles moet nu eens grondig onder zocht worden en als er verduisterd of met de gelden geknoeid is, moet het maar uitgezocht worden al is het voor de rechtbank. VOGELAAR: Als die Rijksbouwmeester komt, komt die niet hier voor een doch voor beide scho len, want ook de andere U.L.school is lang niet in den haak. VAN DER MEIDE: Ik kan me begrijpen dat B. en W. hun oordeel liever opschorten tot het Rijksrapport is verschenen. VOORZITTER: Dit rapport geeft ook alleen aan een onderzoek van de kap en fundeering en het finantieele deel is heelemaai buiten beschouwing gebleven. Hiermede was de discussie afgelopen en werd besloten alsnog het andere rapport af te wachten. DOORNBOS komt nog terug op de ongepast heid van Van der Meide over het woord onbeschoft. VOORZITTER: Van der Meide heeft het zoo kwaad niet bedoeld en zal die woorden dan ook wel terug nemen. VAN DER MEIDE: Laten we dat dan veran deren in onbehoorlijk. Dan sluiting. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten (Adv.) Vee en Paarden. ROTTERDAM, 15 December. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 458 vette runderen, 281 vette kalveren, 1098 schapen of lammeren, 1411 varkens. Prijzen: koeien 32/37i- c., 4648 c., 5055 c. kalveren 5560 c. 67172„ c., 82^— 87£ e., schapen 3540 c., alles per K-G.schapen 2732 lammeren 2026, beide per stuk; varkens 22\ c., 23 c., 24 c., per K-G. De aanvoer van koeien was vrijwel gelijk aan dien van vorige week Maandag. De handel waS; iets williger. De prijzen van le en 2e soort waren iets hooger, die van 3e soort gelijk aan vorige1 week Maandag. Een prima best exemplaar ging nog tot 1 cent boven noteering. Ossen en stieren nog onvoldoende aangevoerd, vandaar geen noteering. Vette kalveren met zeer grooten aanvoer, de handel in le kwaliteit was vlug, die van 2e en 3e kwaliteit iets minder vlug. Prima beste kalveren ging nog tot 2£ cent boven'noteering. Schapen en lammeren met minder aanvoer dan vorige week, maar toch nog ruim te noemen, de handel was iets vlugger en de prijzen waren hooger. De aanvoer van varkens was groot, de handel was tamelijk en de prijzen waren iets lager. Een enkel prima exemplaar ging nog 4 cent boven noteering. De markt was afloopend." Zouters met gewonen aanvoer en vluggen handel. Hier werd 24 en 24£ cent besteed. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 15 December. Eieren. Aanvoer 30.000 stuks. Prijzen 910.50, middelmarkt 9,75 de 100 stuks. Handel kalm. OUDEWATER, 15 December. Kaas. Aanvoer 60 partijen; tezamen 2700 stuks, wegende 13,50 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk 3738, idem mindere qualr/3436. TIEL. 15 December. Boter 1,501.60, per K.G. eieren 78,50, per 100 stuks. Aanvoer 35.000 eieren. Granen, Meel Oliën enz. ROTTERDAM, 15 December. Fijne Zaden (Boerennoteering): Blauw maanzaad 2527, karwijzaad 23,25, voerlijnzaad 1012, blauwbloei zaailijn 1214, witbloei zaailijnzaad 12—14 alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 15 December. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schaik) Stemming kalm. Rogge: 73/4 k. Duitsch/Poolsche stoomend 5,40, Zuid Russische naar kwaliteit disp. ƒ4.30 4.60. Gerst: Amerik. no. 2 aangekomen 91, 62/ 3 k. Donau idem 89, 64/5 k. Zuid-Russische, disp. 92,'64/5 k; idem aangèkomen ƒ90,Canada no. 3 stoomend 103, Canada no. 4 stoomend 93 Haver: 54/5 k. Russische disp. 5.75, 53 k. idem naar kwal. disp. 3.505.50, 51/2 idem disp. ƒ5,10, 47/8 k. Pa Plata disp. ƒ4,60. Mais per 2000 kilos: La Plata disp. 98, idem aangekomen 96, idem stoomend 95, Donau/ Falfox aangek, 85, iedem stoomend 95, witte plaat Zuid-Afrj. no. 2 stoomend 104, witte Bulgaar aangekomen 95. In publieke veiling werden heden verkocht circa 300 tons B/S La Plata Mais van ƒ80,50 tot 77,50 per 2000 kilo plus 1 pet veilingskosten. ROTTERDAM, 15 December. Vinnenl. granen en peulvruchten. Tarwe iets ruimer ter markt, lager verkocht 67, uitgezochte partijtjes van 8—10. Berst chevalier 56.25. Haver 56. Erwten kleine groene 79.75. Schokkers 811.50, uitgezochte kwaliteit 12—14. Bruine boonen lager 710, uitgezochte par tijtjes erboven betaald, alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. AMSTERDAM, 15 December. Aardappelmarkt. Aanvoer 1 lading of 800 H.L. Prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 15 December. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 3,50 ƒ4. Zeeuwsche blauwe ƒ3.203.80, dito eigenheimers 3.203.40, dito bonte 3.203.80, eigenheimers drielingen 22.40, blauwe eigenheimers 33.20, Friesche eigenheimers 3.203.50, alles per H.L. Westl. schoolmeesters zand 78 c., per K.G.eerste lingen 2.202.50, bravo's 3.80—4.40, beide per H.L. Met iets minderen aanvoer, iets beteren vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 15 December. Vlas. (Bericht van de marktmeesters). Aanvoer 7684 K-G. blauw, schoon 0,550.70 300 K G. Groningsch 0.50—0.65, 11.500 K.G. Holl. geel ƒ0.50—0.65, 500 K.G. dauwroot 0,400,45, alles per K.G. II1IIIIIIIIIIIIIIIIII1HII MIDDELUARNIS. In de afgeloopen week zyn alhier uit de kaai verzonden 2000 H.L. aardappelen en 600 balen uien. C. J was genoodzaakt zich onder ge neeskundige behandeling te stellen, doordat hij zijn vinger ernstig aan een machine ver wondde. Herkozen z(jn by den Kolenbond „Ons Belang" tot bestuursleden A. Struik en L. Vroegindewel) Wz. en tot commissaris M. v. d. Slik. Aan de tramhaven zyn dit najaar per tram aangebracht en verder vervoord 29341 wagon suikerbieten. Work l007.cn-statistiekGedurende de week van 8-13 Dec. hebben zich b(j den Corresp. der Arbeidsbem als werkloozen aan- gemeld: 1 letterzetter; 1 boekbinder;2 vis- schers; 31 veldarbeiders1 timmerman en 1 metselaar. Totaal 87 personen. Donderdagavond 6 80 uur hoopt voor de Geref. Gemeente aan deChr.de Vrieslaan op te treden ds. Van Dyke uit Nieuw-Beyer- land. Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk ds. P. A. Zeilstra, overgekomen uit Slle- drecht, in zyn dienstwerk ingeleid door ds. Schaafsma uit Den Bommel naar aanleiding van Lukas 14: 27. Des avonds hield ds. Zeilstra zijn intree- predikatie en had tot tekst lTimotheüs 115. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Door een 7-tal personen werd de nieuwe leeraar toegesproken, waaronder burgemeester L. J. den Hollander. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Het is een merkwaardigen wedstrijd gewor den. G.J.S. was onvolledig en komt met de gedachte op het veld ik verlies, maar weet nog niet of het 1-0 of 10—0 zal zijn. Zoo gaat men spelen; brengt Fun een bezoek maar in de volgende minuut schiet Van Beek 2 x keihard tegen de lat. Dan is het merkwaardig zoo lang als G.J.S. stand houdt en hoe groot het pechduiveltje in de voorhoede van Flakkee is. Flakkee is veel en veel sterker, op het open spel heeft G.J.S. geen vat en biy mag C.J.S.zijn als half-time begint met een 1-Ovoorsprong voor Flakkee. De geel-blauwen zijn ontmoedigd in de kleedkamer zoo veel sterker en toch geen goals. Na half time is Flakkee veel sterker, al zwoegt de C.J.S. achterhoede, maar nu vlot het beter. Van Beek schudt alle neer slachtigheid van de pech gelijk een nat jonge hond het water van zich af. Het is oprecht te betreuren dat een wond aan de voet hem hindert; maar af entoekomtdeLüno-vorm voor den dag. Nu de C. J. S. achterhoede ontdekt dat hij de goal-getter is wordt hy telkens meer en meer afgedekt maar zijn tactisch opstel len zorgt voor kansen en goals bljjven niet uit. Ondanks het feit dat hij weer 4 maal tegen den lat kogelt buiten het bereik van den doelman scoort hij nog 4 x zoodoende het resultaat op 6-0 brengend. Gezegdeen merkwaardige wedstrijd i alleen al om de w{jze waarop de iat C.J.S. hielp. Met een ietswat geluk had het 12 a 13 nul kunnen zyn. OverigeDS gaan wij overhellen dat Flakkee een andere tacktiek gaat volgen. Onbewust overigens. Terwijl vroeger met kort samenspel getracht werd het vyandelijk doel te veroveren volgt men meer de lange en verre trappen methode het open spel dat vol verrassingen en overvallen zit. Elk systeem heeft zyn voor en tegenmaar dit meer open spel is wèl zoo aantrekkelijk hoe weinig vat had niet de Luno en C. J. S. verdediging van die breede aanvallen I - en tis veel produktiever ook.Buitendien:men lokt de verdediging van den midvoor van daan! Maar de buitens moet leeren loopen en buitendien sprinten! J. B. SOMMELSDIJH. Gedurende de laatste bietencampagne werden aan de kaai aange voerd 8.482.375 K.G. bieten. De laatste bieten werden aangevoerd door den landbouwer J. A. Slis. Bjj de Ned. Herv. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. E. van Asch te Arnemuiden. De beurtschipper A. Verschelling (ex. Ruitenberg) heeft zyn zeilschip verkocht en is door dezen een motorschip aangekocht. Uit deze Gemeente werden de vorige week verscheept 2760 H.L. aardappelen, 1600 H.L. uien en 1000 H.L. peen. Prijzen der aardappelen waren ƒ3,— ^3,50;uien 1,- A 1,10; peen 0,30 A ƒ0,35 per H.L. DIRKSLAND. De Burgemeester geeft een ieder in overweging om alvorens zaken te doen met Gommert Adriaan van Ast, wonen de Julianalaan A 748 te Dirksland, inlich tingen bij hem in te winnen. As. Vrijdag zal hier het jaarlyksehe straatschuren moeten plaats hebben. Maandagavond, tydens dikke mist, reed de heer P. Z. alhier met zijn vrachtauto een fietsende iongen aan. Met een gekneusd been werd deze naar Oude Touge vervoerd. De flets was geheel stuk. HERRINGEN. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk zijn herkozen de heeren G. Nypjes en L. de Geus, die hunne be noeming hebben aangenomen. De heer J. Kareis is benoemd tot on derwijzer bt) het bijzonder lager onderwijs te Rotterdam. BH het inrijden van een zijweg ge raakte een vrachtauto met benzine van den weg af. Na lossingen met behulp van eenige krachtmiddelen gelukte het de auto weer op het goede spoor te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. STELLENDAM. Vorige week is schipper B. v. Ree in aanvaring geweest met. een sleepboot, en daarbij werd het vaartuig zoo danig beschadigd, dat het naar de werf moest en het nogal een aanzienlijke schadepost is. Tot kerkmeester der Ned. Kerv.Kerk is benoemd den heer M. v. d. Ree in de plaats van C. v. Driel. Door de pachters van het dykweiland is een korting van 35 op de huur gevraagq aan het bestuur der Gen. Dijkage. Ouders welke hun kinderen a s. Zondag) avond in de Ned. Herv. Kerk wenscheD laten doopen, kunnen hiervan aangifte doer a.s. Zaterdagavond in de concistoriekamej.- tusschen 7-8 uur. GOEUKKEEDK. De vorige maand zijn hiel ingekomen: Anna Maria Moerman van Briellel P. 't Mannetje van Rotterdam; Chr. def Ouien van Herkingen. De heer Jb. Lodder Cz. is geslaagl voor 't propaedeutisch examen scheikundif ingenieur. Alhier staan 5 werkeloozen ingd schreven. De afgeloopen week zyn van hier 120 balen uien vervoerd. OUDDORP. De garnalen visschers hebbei de afgeloopen we6k van 10—30 kilo garnalej per dag en schuit gevangen. Onze vroegere dorpsgenoot H. v. Kemp, thans hoofd der byzondere school l Andelst, is benoemd te Alphen aan de Rijp De collecte gehouden tijdens de reef van Ds. Pot van Kralingen, heeft voor Jongelingsvereeniging ruim /40opgebrach| Door de weinige vangst van garnalë in deze omgeving, zyn er voorloopig 2 vi, schersvaartuigen naar Den Helder vertrol ken, teneinde daar te probeeren wat met te verdienen. NIEUWE TONGE. Vorige week werdi uit deze gemeente vervoerd 4875 balen uiel 600 balen koepeen en 875 H.L. aardappelei De telefoon wordt in deze gemeen ondergronds aangelegd. Het jaarlijks schuren van straten pleinen zal dit jaar plaats hebben a.s. Vrljdd OUDE TONGE. In het perceel MolendiJ 68, is de besmettelijke ziekte, roodvonk weken. Op de wekelijksche veemarkt werdl aangevoerd 61 biggen en 1 mand kippc Voor de veldvruchten werd besteed: aai appelen 3,50, poters 1,25 tot 1,50 uien 0,80 tot 1,20. Handel Blap. In de garage van Pullemans Auto-| drijf ontstond brand, doordat een teil gevi met benzine vlam vatte. Met een E N.Bi bluschapparaat was men het vuur spoec meester. Een zoon van den heer Sala W( Maandagavond j.l. in den mist met een ai aangereden. Sala werd ernstig aan bet be verwond. Geneeskundige hulp moest wore ingeroepen. Donderdagmorgen a.s. lij uur zal openbare raadsvergadering worden gehoud Zondagmiddag speelde „Xerxesl" hier tegen „N.H.S.I" van Dirksland.Laat genoemde kreeg met 3—1 klop. Bij opbo.d naar de beneficie van een landeryen van het Diac. Armbestuur Ned. Herv. Gemeente werd ingezet doorl Hameete voor een perceel aan de Langer op ƒ190,- per gemet; door Dm. Slinger v een perceel aan de Capelleweg op/lid per gemet. Het kerstfeest voor de kinderen Zondagsschool onder leiding van Mej. Mu zal plaats hebben a.s. Vrydagavond 6 in de Gem. Vergaderzaal. OOLTGENSPLAAT. In de Geref. werden de volgende tweetallen opgema, voor ouderling P. van Es en D. Korteweg en voor diaken A. van Dam en Job Di Vorige week werden in totaal van verscheept: 39.660 K.G. aardappels, 38 K.G. uien, 30.895 K.G. koepeen en 23.715 poters. Vergadering Steenkolenbond gemeen Belang". Vrydagavond werd een algemeene vt dering gehouden door den Steenkolen! „Algemeen Belang". Aanwezig warer personen. De voorzitter constateerde met geno Aanbiedingen met prijs, letter B Bur. van dit blad.

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 2