A en Radio Producten """Abdijsiroop EERSTE BLAD net oor STANDAARD V COMBINATIE - Middelharnis STUDIE-WATERVERF et Beste! ZATERDAG 13 DECEMBER 1930 Officieele Mededeelingen. OP EENZAMEN POST. Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! rasverschil Kabinetsbijeenkomst in Ozilië. EEN NIET R.-K. GEMEENTE-ARTS. De gemeenteraad van Oude Niedorp heeft jmlangs een niet r.-k. gemeente-arts benoemd. 3e r.-k. kiesvereeniging aldaar was hierover butstemd en riep de r.-k. raadsleden ter verantwoording, die tot deze benoeming padden meegewerkt. (De gemeenteraad heeft r k. en 3 protestantsche leden.) Wethouder Bakker beantwoordde hoofd zakelijk de eritiek en betoogde, dat de r.-k. raadsleden niet anders hadden kunnen han- jielen. De pogingen om een r.-k. arts te kic ken mislukten; nadat in groote bladeu was geadverteerd, waren er twee sollicitanten gekomen, van wie de een r.-k. was. Deze, die op rljkssteun had gestudeerd, moest even- ■wel nog enkele jaren naar Indië of een be- |drag van 6000 terugstorten. Dit bedrag door de gemeente te laten betalen, was wel ■wat bezwaarlijk. En de pastoor had intus- jschen zich niet tegen een benoeming van |eeu andersdenkende" verklaard. Aan het slot van de besprekingen in de ■kiesvereeniging werd met algemeene stem- Imen besloten, aan den nieuwbenoemden ge- lmeente-arts mee te deelen, dat de benoe- Iming voor hem een strop zou zijn, en aldus Ite trachten hem te bewegen voor zijn be- ■noeming te bedanken. Verder werd besloten, ■vier leden naar den pastoor af te vaardigen, lom hem in kennis te stellen met het geval- llen besluit. Dezelfde leden zullen ook een Ibespreking houden met den benoemde. Philips Ontvangtoestel 2531 van loonontwikkeling. Een bombinatie met Philips nieuwen mischen Luidspreker 2109 |n toestel - en méér dan 'n Twee heerlijke instrumenten, aanvullen én met elkaar |om U te doen vergeten, dat als 'n microfoon en 'n antenne Radio die U radio doet en veroorzaken geen burenstoring, wilt dat U geschiedt r in eiken boekhandel. Prijs per kwartaal v 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13e JAARGANG. - N°. 13 Aangifte voor het Bevolkingsregister. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van MIDDELHARNIS; overwegende, dat het van groot belang is, dat het bevolkingsregister nauwkeurig wordt bijgehouden en de krachtige mede werking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is; herinneren aan de volgende bepalingen, regelende de verplichting der ingezetenen, tot het doen van aangifte voor het be volkingsregister. Zij, die op den dag der laatste volks telling in den vreemde of in Nederlandsch- Indië, Suriname of Curaqao hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één maand na hun terugkomst. Zij, die uit een plaats buiten Nederland hun woonplaats overbrengen in een ge meente in Nederland, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankomst in de gemeente, vergezeld van een paspoort, reis- en verblgfpas of ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moeten de noo- dige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in het bevolkingsregister. Zij, die hun werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar ïtederlandsch-Indiê, Suriname ofCura- (jao of naar den vreemde, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der ge meente, welke zij verlaten. Zij, die hun woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven, met op gaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vest gen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaatsverandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moeten zfj uiterlijk bin nen twee weken na hun aankomst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier ge meente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter gemeentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huis gezin wordt opgenomen of daar uit gaat inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroe pen, verplicht tot het doen der opgaveD, welke vereischt worden om het bevolkings register in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ter voorkoming van moeilijkheden wor den de ingezetenen ernstig aangespoord hun ver, lichtingen nauwgezet na te komen. Middelharnis, 10 December 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. J. DEN HOLLANDER. Week-revue. Binnenland. Wethouder De Miranda, de socialistische wethouder van Amsterdam heeft de harten der pers veroverd. Tijdens een raadszitting bereikte den heer De Miranda het epistel: „Aan den edelachtbaren heer wethouder voor de levensmiddelen voorziening. De pers vraagt alleronderdanigst, waarde banketletters blij ven. Uw dienstwillige dienaresse, „Depers tribune." Prompt y(jf minuten later prijkten op de theetafel in de perskamer twee schit terende boterletters. Een welkome afleiding voor de persmenschen, die het twijfelachtige voorrecht genieten in déze weken raads-en kamerverslagen te verslaan, welke uit den aard der zaak meermalen erg dor en taai z(jn. Per slot van rekening gaat de liefde via de maag zegt de volksmond en zou het misschien uit dien hoofde zelfs aanbeveling verdienen de vroede vaderen eerstop kosten der gemeenschap copieus te laten dineeren, zulks ter bevordering van het goede humeur en het aankweeken van wat meer verdraag zaamheid. Wie weet waar de moderne poli tiek ons op den duur nog brengt. Op een bedenkelijk verschijnsel dezer mo derne politiek heeft de redactie van „Ons Noorden" gewezen, n.l. over den heer Duys, die nog steeds per jaar 3350 opstrijkt als non-activiteitstractement van de Rijksver zekeringsbank. De redactie van „Het Volk" is hierover weinig gesticht. Het blad erkent, dat het uitbetalen van zulke tractementen aan amb tenaren op nonactiviteit, hoewel zij niet van zins zijn ook weder hun vroegere ambte naarsbetrekking te aanvaarden, op zichzelf een misstand is en dat zij daarop meermalen heeft gewezen. Inderdaad is zulks een ergerlijke misstand, omdat hier gelden uit de kas der gemeen schap worden geaccepteerd, zonder dat hier voor iets wordt gepresteerd en eveneens de bedoeling ontbreekt, ook in de toekomst hiervoor iets te prestoeren. Of ook in het niet-roode kamp dergelijke gevallen voor komen doet niets ter zake, maakt het feit enkel nog ergerlijker en trapt de parlemen taire reputatie nog meer in de modder. In het bijkantoor in de Kerkstraat te Amsterdam heeft een postambtenaar een zeer onaangename ervaring opgedaan. Toen deze 's morgens vroeg de post trommels en postzakken van het hoofdkantoor in ont vangst nam en deze even in de gang van het kantoor liet liggen om zijn jas aan te trekken, zag hij zich bij zijn terugkomst geplaatst tegenover een indringer met op geheven revolver, welke hem dwong zich in een kolenkelder terug te trekken en die daarop met den inhoud van een postzak, FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 66) „Gek ben je! Stapelgek." „Laat me los, Tom!" „Stapel! Stapelkrankzinnig!" „Hou me niet op!" Meredith probeerde hem te dringen in de richting van het ledikant. „Om 's Hemelswil ga weer in bed. Je bent gek!" „Wat gek! Ik ben bij mijn volle verstand. „Ga naar bed!" Harkless zette hem op zij met een zwaai van zijn arm. „Loop naar de pomp. Ik ga naar Plattvillc." Meredith wrong de handen. ,,De dokter. „Die kan naar de hel loopen!" „Vertel nu eerst eens, wat er gebeurd is, John.' Zijn vriend trok een licht jasje aan, duwde een stapel kleeren in den koffer en zette er vervolgens een voet op, om het deksel dicht te krijgen. Een elegante das bungelde los over zijn schouders, zijn boord was maar aan een kant vastgemaakt. „Ik heb geen tijd om te praten, Tom. Over zeventien minuten gaat de express en wij zitten hier ander halve mijl van het station. De rein vertrekt om 8,50. Dan ben ik 10.47 in Plattville. Telefoneer om 32 aangeteekende brieven met geldswaarde wist te ontkomen. Toen de werkster van het bijkantoor op haar bellen geen gehoor kreeg, waarschuwde deze de buren en wist men spoedig de opgesloten beambte te be vrijden. Men vermoedt dat de dader zich heeft laten insluiten. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft tot heden nog resultaat opgeleverd. De geheimzinnige verdwijning van ƒ47 000 ten nadeele van de Coöp. suikerfabriek te Dintelooad, is spoedig tot klaarheid geko men. Zoowei de kantoorbediende ais een broer hiervan, benevens een controleur van de suikerfabriek te Roozendaal hebben be kend de verdwijning van het geld geënsen- ceerd te hebben en zijn gearresteerd. De ver dwenen gelden zijn eveneens weer terecht. Te Amsterdam heeft een troepje commu nisten gedemonstreerd, zulks met de noodige vlaggen en doeken met leuzen. Tot ergernis van de voorbijgangers werd eveneens af en toe gezwaaid met onze nationale driekleur, waarop geschreven stond: Redt ons uit de klauw van rood, wit, blauw. De begeleidende politie heeft zulks niet gezien, zoodat in grijpen achterwege is gebleven. Het Han delsblad merkt in verband hiermede op: Wie Nederlands zelfstandig bestaansrecht als zoodanig ontkent en bestrijdt, zooals de communisten doen, kan in dit land van het vr(je woord en de vrije pers, zijn meening ongestraft uiten, zoolang dit niet leidt tot geweld, wanorde of staatsgevaarlijke daden. In zooverre kan de Russische zailgheid hier nog wat leeren. Wij twijfelen of dit helpen zal. (Adv.) MIJN H ARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). een wagen of zeg me het nummermaar. Ik heb geen tijd te verliezen." Meredith keek hem aan. De oogen van Harkless fonkelden, zijn wangen gloeiden en zijn lippen klemden op elkander. Hij haalde hijgend adem en stond in weerwil van zijn zwakte, massief op zijn voeten. Er scheen niets te veranderen aan zijn besluit. „Je gaat dus weg," begon Tom. „Ja," antwoordde hij. „Ik ga." „Dan ga ik mee!" „Graag," was het kalme antwoord. Meredith vloog naar zijn eigen kamer, schelde en dook met verbazingwekkende snelheid in zijn kleeren. Jim verscheen in de deur. „De wagen, Jim, schreeuwde hij. „Als de blik sem. Zorg, dat het^ntb/jt van mr. Harkless gereed wordt gemaakt; zet een kop koffie voor inij klaar, maar vlug. We moeten den trein halen." En Har kless voegde hij toe. „Wij zullen ditmaal eens zondigen tegen den regel, dat er hier in huis geen haast mag worden gemaakt." Tien minuten later schoot een groote auto den tuin uit in de richting van het station. De chauf feur zat over het stuur gebogen en reed of zijn leven er van afhing. Harkless boog zich voorover. „Kan het niet gauwer, Tom? zeide hij. De wagen stoof het stationsplein op, van alle kanten begroet met angstkreten van menschen, die zich in veiligheid trachtten te brengen. De heeren sprongen er uit en vlogen zonder kaartjes naar het perron. De portier keek hen rustig aan. „Twee minuten geleden vertrokken," merkte hij geeuwend op. Buitenland. Er zit iets in de lucht dat de stemming bederft. Alarmisten slaan de kalfsvellen hun ner trommels stuk, onze zenuwen worden nog niet genoeg geruïneerd en behalve deze alarmisten komen nog politieke, economi sche, heusche en zelfs doodelyke mistende stemming nog wat veronaangenamen. In de Maasvallei naby Luik heeft althans een zoo dichte mist geheerscht, dat esnige tientallen personen, meerendeels op leeftijd en lijdende aan asthma of hartkwalen hierbij helleven verloren. Deze doodelyke mist verwekte on der de bewoners groote ongerustheid en d<- Belgiscbe regeering h'jeft onmiddellijk een commissie van professoren ingesteld, welke een onderzoek naar de oorzaken van deze sterfgevallen zal instellen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat chemische producten uit de omliggende fabrieken zich met den mist vermengd hebben, doch het is nog niet mogelijk zulks met zekerheid te verklaren Politieke en economische misten waren en zijn in 1930 permanente verschijnselen Harkless stampvoette, maar Meredith glim lachte. „Kan het niet even wachten?" vroeg hij. „Ja, het kan nog wachten," antwoordde John. „Gedeeltelijk zelfs tot na de verkiezingen, maar de rest moet voor vanavond in orde zijn. Ik moet vandaag afrekenen met mr. Fis bee," riep hij heftig. „Zit Fisbee er achter?" „Ja-" „Wij kunnen anders nog rustig een bezoek afleggen bij den dokter; er gaat toch geen trein voorloopig." „Ik heb geen dokter meer noodig. Ik ben net zoo gezond, als wie ook." Tom barstte in lachen uit en klopte stralend van vreugde zijn vriend op den schouder. „Drommels, je ziet er naar uit," riep hij. Het gaat anders tegen alle officieele wetenschap in. Het lijkt zoo'n beetje een wonder, maar je drift heeft dit succes bewerkt. Zullen wij een eind gaan rijden?" „Meredith," hernam de ander, „je moogt me voor gek verklaren als je wilt, maar ik ga met den cerstvolgenden trein hier vandaan. Ik heb nog twee dagen den tijd en eike minuut, die wij ver liezen beteekent geringer kans om McCunc te verslaan. Om 11.55 gaat er weer een trein en dien wil ik niet missen." „Ook goed," lachte zijn vriend, „dan wachten we hier. Je zou je alleen nog kunnen laten scheren. Je moet er goed uitzien, als je Fisbee jr. den bons geeft." „Lees dit en je zult alles begrijpen," zeide Har kless, terwijl hij Tom de telegrammen ter hand stelde, welke hij nauwelijks een uur te voren had ontvangen. Nog voor hij een kapperswinkel bin welke niet minder zorg baren en over wel ker oorzaken men het ondanks den langen duur nog nimmer eens is geworden. Econo misten hebben met alle deskundigen gemeen, dat ook zy het nimmer onderling eens zyn en dat de meest tegenstry dige theorieën tegen elkaar inbotsen. Er wordt de laatste jaren veel over internationale vraagstukken ge schreven en gesproken en indien ergens ter wereld een regeering wordt bestormd met vragen over de crisis, wordt in 99 van de 100 gevallen de slechte nationale toestand aan de onbevredigende internationale gewe ten. Ook daar waar men door een dwaze en al te kortzichtige nationale politiek wel dege- lyk aansprakelyk is voor de onbevredigende internationale toestand, wordt zulks niette min aan de schuld van anderen geweten. Men graait wat algemeene dooddoeners by- een en laat het zelfonderzoek, dat voorop moest staan, liever achterwege 't Kan soms ook erg pijnlijk zynvereischt moed en daar aan mankeert wel een en ander. Op inter nationale conferenties zooals die der econo mische conferentie te Geneve en de voor bereidingscommissie voor de ontwapenings conferentie was tenminste alle moed vol gen zoek. De resultaten der economische conferentie waren al buitengewoon mager en die der voorbereidingscommissie voor ontwapening zoo ontmoedigend, dat zelfs de redevoeringen van de sprekers voor de slui ting dit al te sobere resultaat niet voldoen de kunnen camoufleeren. En deze heeren INGEZONDEN MEDEDEELING. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. „Voor de Borst" a Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» INGEZONDEN MEDEDEELING. 2ijn amiers hij uitstek getraind eigen falen onder de schoonklinkende woorden te ver bergen. Conducteur keek door't portierraam, Zd beleefdhet spijt me zéér, Maar U zit daar in "Nief Rooken", Dus die pijp moet weg meneer. De meneer blies een blauw wolkje Door liet raam. vande coupé. Conducteur zeidat verandert. Ca Ugang maar,'t is D-E CUnge Doorcnbos ECHTE FR1ESCHE 20-50 a. PER ONS Itlelange. van rijpe tabalckat. nentrad, verzond Meredith een dringend telegram aan Helen. „Houd je delegatie thuis hij komt met den trein van 11.55." Toen las hij dc telegrammen, welke Harkless hem had gegeven. Ze kwamen alle uit Plattville. „Kan u niet van dienst zijn hij weigert onvoor waardelijk zeer moeilijke aangelegenheid voor K- H. geen hoop maak u niet ongerust alles in orde. Warren Smith. Harkless als je kunt loopen kom dan naar de conventie het ziet er slecht uit kom wat het kost. K. H. U stelde mij verantwoordelijk voor de „Herald zou zelf toeschouwer zijn wat geeft u recht in te grijpen in mijn politiek weiger mijn ontslag zon der behoorlijke opzegtermijn. H. Fisbee. XIX. Harkless konit thuis. De trein stopte aan bijna elk station en eveneens bij elk postkantoortje langs dc lijn; de locomotief floot bij de overwegen en zoo nu en dan zag men daar toevallig een boer passecrcn met een span onrustige paarden of een groepje schoolkinderen, dat zich op weg bevond naar huis. Bij elk station waar dc trein stilhield, kwam een passagier uit het raampje hangen om een praatje te maken met een van 'de menschen, die op liet perron rond slenterden. Wel bevredigend daarentegen was de uit slag in den Duitschen Ryksdag over de stem ming van de noodverordeningen, welke met 292 stemmen tegen 254 uit bet vuur werden gesleept. Voor de ophtffing stemden natio- naal-socialisten, communisten, Duitsch-natio- nalen, eenige kleine partijtjes en de econo mische party, welke voor eenige dagen uit de regeeringscoalitie is gestapt. Dr. Bredt heeft zyn ontslagaanvrage gehandhaafd en gekregen, zoodat de economische partij de handjes in onschuld wascht, althans voor eigen kiezers. De sociaal-democraten hebben als één man voor het kabinet Brüning gestemd, betgeen voor communisten en nationaal-socialisten een extra aansporing was zulks met geloei te begroeten. Een debat over de buitenlandsche politiek, waarvoor men in regeeringskringen om begrijpelijke redenen wat huiverig was, De ministers van alle departementen in Ozilië kwamen gisteren bijeen voor het afdoen van ver schillende staatsaangelegenheden Besloten werd o.a. om de wasch van marine, leger en zieken huizen door de wasscherijen te laten behandelen met zeeppoeder ,Ozil" van Wigleven, Rotterdam. De prijs is slechts 10 ct. per pakje. 10 (Adv.) „Hallo Sam, hoe maakt miss Buskirk het?" „Goe-oed." „Waar zit Milt vanmiddag?" „Die is er op uit." Bij de waarschuwing „allen instappen" klonk nog! „Zie ik je Zondag nog in Amo?" „Maak dat Milt ook komt. Ik ben er stellig. Tot kijk." In de rookcoupé zat een ongeduldig reiziger, voor wien al deze kleine stations een kwelling beteekenden. Zoolang de trein stilstond en de tijd verloren ging, klemden zich zijn handen op elkaar en zat hij op zijn nagels te bijten; als de trein voortdenderde ging hij gemakkelijk achterover zitten, zuchtend van verlichting. Zoo nu en dan liep hij op en neer in den corridor, tot zijn metgezel hem er aan herinnerde, dat hij, door zoo te doen, het uur van aankomst toch niet vervroegde. „Dat weet ik wel," gaf de ander ten antwoord, „maar ik moet McCunc slaan." „Je hadt anders wel een stok mee mogen nemen," merkte Meredith op. „Je wilt toch niet zeggen, dat ik het niet zonder stok af kan. Tom haalde zijn schouders op. „Och neen, mr. Fisbee zal er wel zonder pak slaag afkomen. Ik bedoel eigenlijk een stok om op te leunen." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1