IGHT ODUCTEN *rbruikers van EERSTE BLAD iQHi H EERENBAAI „Hotel-Restauraat SIMONS" 15 ZATERDAG November 1930 13e jaargang. n°. 5 feuilleton. OP EENZAMEN POST. Uw Kindje. Kloosterbalsem LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U HELLEVOETSLUIS, van 1-7 Nov. Geboren: Gerrit Jacob, z. v.A.J Jumelet en J. M. Klootwijk. Overleden: Neeltje Lips, oud 76 j., echtg. van H. J. Velders. NIEUW-HELVOET. Geboren: Arie, z. v. A. van Marion en A. Trouw; Hendrik, z. v. T. Hoogkamer en A. Walbroek; Philippus Frans, z. v. P. van Hartingsveld en F. van Engeldorp Gaste laars. Ondertrouwd: J. Sabelis en E E. de Brupn; M. den Bakker en A. J. van der Sluis. Gehuwd: P. Geluk en A. D. Hage. Overleden: A. Kleywegt, 41 j., echtge- noote van P. J. Meeuwisse; A. Vlielander, 82 j., weduwnaar van H. Tol; A. H.Koole, j.m. 19 j.; H. Klok, wed. v.C. van Pelt,82 j. NIEUWENHOORN. Over de maanden September en October. Geboren: Arendje Maria, d v. D. Betist en P. Vermeulen; Hadewina Hugrana,d.v. C. G. L. J. J. H. Spoon en H. Peters. Gehuwd: K. van Eyk en H. M.Boutkan; A. Langestraat en S. Qualm; C. Spruit en B M. Pothof; A. de Koning en A. H Pol dervaart; G. T. Waalboer en M A Rietdyk. Overleden: Jannetje de PUper, 66j wed. van H. Kap; Arend Roskam, 64 j., echtg. van A van Balen. OOSTVOORNE. Geboren: Jan, z. v. J. v. d LoosenY.de Vos; Leendert Maarten, z. v. D. Moerman en J. Bravenboer. Ondertrouwd: A. v. d. Snoek en S Cassa. Getrouwd: Jan van der Ham en Willemina Boutkam; Jan v. Begen en Leentje Faren- hout; Jan van Marion en Anna Helena Maria Ruiter. OverledenCornells Gelderland, 81 j, echtg. P. Roskam; Pieter Roordermeer, 76 j.; Marinus Jozeph Augustinus Knoops, 77 j Pietertje Sara Spoon, 2j Cent de Man, 65 j. St. Nicolaas is in aantocht. Iln groote spanning wachten jong én jn komst af. ~Veet U al waarmee U hen zult ver» I? Prijs per kwartaal Losse nummers U- 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Binnenland. In de ontzagwekkende groote monsterzaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt van 10 November tot en met 4 December een groote koloniale demonstratie gehouden, speciaal ter bevordering van den Nederland sehen uitvoer naar Nederlandsch Indie. De geringe stijging van den Nederland sehen invoer in Indië steekt ongunstig af tegen de belangryke invoeren van het bui tenland, welke onbevredigende positie voor een groot gedeelte aan onvoldoende bekend heid met de Nederlandsch-Indische markt moet worden geweten. Op initiatief van den raad van beheer der Jaarbeurs, gesteund door de regeering, heeft de heer van Goor een zoo volledig mogelijke collectie van buitenlandsche artikelen verza meld, welke in Indiê geregeld aftrek vinden. Deze koloniale demonstratie is dus te be schouwen als een praktische les voor Neder- landsche fabrikanten, alleen de Nederland- sche industrie heeft toegang, waar ze zich kunnen overtuigen van den aard der uitge stalde artikelen, benevens alle noodlge in lichtingen kunnen bekomen. De Amsterdamsche winkeliers werden den laatsten tijd meerdere malen gedupeerd door valsche munters, die er in slaagden met tamelijk goed nagemaakte rijksdaalders te betalen. Naar aanleiding der hierover binnen gekomen klachten stelde de politie een onder zoek in, dat verrassend snel tot een gunstig resultaat heeft gevoerd. Op aanwyzing van een eigenaar eener melkzaak arresteerde de politie de gebr. W., oude bekenden, die bp fouilleering nog eenige valsche rijksdaalders in hun bezit hadden. Hierna heeft de politie een onderzoek ingesteld in de werkplaats der gebr. W. in de Bloemstraat, waar behalve de noodige materialen voor vervaardiging van valsche rijksdaalders, ook nog enkele niet geheel afgewerkte munten werden aan- Sinds de Haagsche politie een aldaar ope- reerende bende van beruchte kaartspelers te veel schaduwde, hadden deze heeren het terrein hunner actie naar Rotterdam ver plaatst en aanvankelijk met niet gering succes Binnen den tijd van een week deed de Rotterdarnsche politie twee invallen. Een Rotterdammer is door deze bende voor eenige duizenden geplukt, terwijl bij den laatsten inval eenige groentjes door de heeren werden opgefokt, door hen eenige tientjes te laten winnen. Pas daarna volgt dan de groote slag. Voorloopig is deze bende onschadelijk ge maakt, doch een afdoende bestrijding van dit euvel is nagenoeg onmogelijk. In de electrische centrale te Leiden heeft een ernstig oogeluk aan den 37-jarige mon teur de Wolf en den 36-jarigen schakelkast- wachter het leven gekost. De slachtoffers hadden opdracht eenige werkzaamheden te verrichten in een schakelkamer, waarvan de machine buiten stroom stond. De mannen betraden een verkeerde cel, kwamen in aan- BOOTH TARKINGTON. naar het amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van ie N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 58) Zij begon plotseling te schaterlachen. ,,Dat kan natuurlijk! Die moeten wel heel grappig zijn cn de goeie man weet niet anders te schrijven dan over smokkelen cn het koopen van handschoenen? Dan had ik het nog beter gekimd. Die ondernemende idioot, met zijn werkmandjes cn zijn recepten voor jam en zijn pogingen om een dagblad te maken van de „Heraid" schijnt nog al dwaas te zijn. Het zai wel een kostbare mislukking worden. Te denken, dat hij zelf tevreden was over zijn artikelen en meende u er een genoegen mede te doen. Hahaha, wat grappig-" ..Kent u hem?" vroeg hij plotseling. „Ik heb niet de eer!" Maar haar stem klonk bitter. ..Ik begrijp, wat u bedoelt. Het is weer de oude beschuldiging. IJ vindt zeker, dat ik persoonlijk ben geworden. Doch mag ik geen medelijden hebben met iemand, die wreed wordt behandeld, alleen omdat ik hem niet ken? Maar mijn medelijden gaat allereerst uit naar een man, dien ik wel ken naar u." Zonder het te willen, leunde hij nog dichter naar haar toe. zou niets liever van u hebben, als het raking met een stroom van 10.000 volt, waar door de monteur op slag gedood werd, terwijl de schakelkastwachter zoodauige ernstige wonden opliep, dat hij kort daarop is over leden. Buitenland. De algemeene malaise is een productief wapen in handen van oppositieleiders, vooral by verkiezingen. Na Brüuiugin Duitschland heeft ook president Hoover en met. hem de Republikeinsche party dit aan den lyve on dervonden. By de in de Vereenigde Staten gehouden verkiezingen, deze verkiezingen golden de vernieuwing van het geheele Huis van Afgevaardigden, een derde van het aan tal leden van den Senaat, mitsgaders de be noeming van een aantal gouverneurs en meerdere andere ambtenaren, hebben de Democraten de Republikeinen een zware nederlaag bezorgd. De uitslag der verkiezing geeft een zoo danige verschuiving in democratische rich ting te zien, dat van een overwicht der Repu blikeinen geen sprake meer is, zoowel in het Huis van Afgevaardigden als iu den SeDaat. Als oorzaken dezer sterke verschuiving wor den in de eerste plaats de heerschende malaise aaugemerkt en daarnaast de koppig heid der Republikeinen op het punt der drankwetten. Indien deze overwinning der Democraten tot verzachting der drankwet ten zou voeren, zou zulks wel in de eerste plaats door de dranksmokkelaars worden betreurd. Deze voor niets terugdeinzende dranksmokkelaars zijn verwoede voorstan ders der drooglegging, niet uit overtuiging, doch uit eigenbelang. Ook in Oostenrijk, waar Zondag j.l. in volmaakte kalmte en rust verkiezingen zijn gehouden, zijn de uitslagen dusdanig, dat zoowel een doordrijven van links als van rechts is uitgesloten. De verwachte zwen king naar rechts, het ministerie Vaugoiu en zpn vrienden der burgerwacht hadden hierop gerekend, is uitgebleven. Alleen de burgerwachten hebben winst geboekt door 8 zetels te veroveren, zulks voornamelijk ten kosten van hun vrienden, de christelijk-socialen, die maar eventjes van 73 zetels op 66 zijn gedaald. Van je vrien den moet je 't hebben. Het Schoberblok, bestaande uit Groot-Duitschers en Landvolk, welke te zamen voor de verkiezingen over 21 zetels beschikten, hebben er nu maar 19 veroverd, terwijl de sociaal-democraten, on danks een verlies'van ruim 20 000stemmen in vergelijking met de verkiezing in 1927, toch een zetel winst boeken en daardoor stijgen van 71 op 72. Door de verliezen der christelijk-socialen zijn de sociaal-democraten dus de sterkste partij in Oostenrijk. Het gevolg dezer verkiezingen is, dat het ministerie Vaugoin, voor de verkiezingen steunende op de 73 stemmen der christelijk- socialen, nu de beschikking heeft over 74 IDRAISMA-VANVALKENBURG'S- A MLEVERTRAM (Adv,) alleen maar medelijden is." „Dan krijgt u nietsantwoordde zij onmiddellijk. „U spot tenminste," riep hij. „Dat is heel wat beter dan medelijden." „Ik zou u kunnen haten," hernam zij met een trilling in de stem, welke hij niet opmerkte, „als u zegt, dat u er niet om geeft naar Plattville terug te keeren." „Heb ik dat gezegd?" „Het ligt opgesloten in alles wat u zegt. U ver langt er niet naar terug te gaan." „Dat is waar." „U wilt weggaan, terwijl nog zooveel werk u wacht; weggaan van de menschen, die van u hou den; die bereid waren hun leven te geven om zich te wreken op uw aanranders!" riep zij heftig. „Schandelijk!" „Dat voel ik," gaf hij ernstig te kennen. „Ik schaam mij ook." „Zeg dat uictl" riep zij. „Zeg niet, dat u zich schaamt. Ik begrijp immers wel, hoe vervelend ai die jaren voor u zijn geweest. Ik begrijp best, hoe verschrikkelijk het is, als zelfs de gedachte te moeten terugkeeren, den strijd met die beesten weer voor uw verbeelding oproept." Haar plot selinge tegenspraak bracht hem in verwarring; hij wist niet, wat. cr gezegd moest worden om ten min ste vrede met haar te houden, hoewel alleen reeds haar aanwezigheid hem vervulde van heerlijkheid. Zij stond op en deed een stap ter zijde. „Als u Car- low in den steek wilt laten, doe het dan; als u be zwaar hebt om terug te keeren, dan hoeft het im mers niet. Lacht u mij uit?" Zij hoog zich naar hem toe en keek hem strak aan. Hij lachte niet. Zijn oogen schitterden en door haar nabijheid begreep hij nauwelijks, wat zij zeide. „Gelukkig, u lacht1 stemmen (66 christeiyir-socialen en 8 burger wacht), waartegenover een oppositie van 91 stemmen (72 sociaal-democraten en 19 Scho berblok). Zonder steun van het Schoberblok kan het ministerie Vaugoinx langs parlementairen weg niets beginnen, terwyi het negeeren van den uitslag der verkiezingen waarschijn lijk op een binnenlandsche chaos zou uit- loopen. Dit laatste zou het buitenlandsch kapitaal doen afschrikken en zonder de hulp daarvan kan Oostenryk zich niet staande houden. Maar zelfs indien Yaugoin, of wat waarschijnlijk is na zijn nederlaag, zijn op volger met hangende pootjes tot Schober terugkeert voor een vorming van een tweede coalitie van burgerlijke partijen, zullen er nog heel wat moeilijkheden opgelost moeten worden en zullen vooral de heethoofdige leiders der burgerwacht of geheel of gedeel telijk moeten verdwijnen, of althans heel wat water in hun wat al te fascistisch ge kleurd wijntje moeten doen. In Duitschland, waar minder gepraat en des te harder gewerkt wordt, de schreeuwers in Oostenrijk zouden daar heel wat kunnen leeren, laat het ministerie Brüning zich in een nieuwe creatie bewonderen, door de eerste stappen te verrichten om tot verlaging van de kleinhandelpryzen te geraken. Bij de onderhandelingen over verlaging van salarissen en loonen, o.a. juist bij de jongste arbitrage in de Berlijnsche metaal industrie is steeds verkondigd, dat zoo spoe dig mogelijk een verlaging van de prijzen der levensmiddelen zal intreden en dat de regeering de vereischte maatregelen zou treffen. Het kabinet heeft nu met de betrok ken organisaties besprekingen gevoerd, waar bij de bakkers, slagers en melkboeren een min of meer onbeduidende verlaging der prijzen toezegden, terwijl nog onderhandelin gen gaande zijn over verlagiDg der aardappel prijzen. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Pttrol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Volgens de eerste publicaties over verlaging der kleinhandelprijzen zou de broodprijs dalen van 50 pfenning op 46, de prijzen van varkens- vleesch dalen met 5 pfenning het pond, ter wijl de melk per liter een verlaging van 1 pfenning zal ondergaan. Over deze magere resultaten heerscht onder de arbeiderskringen groote ontevredenheid, de Berlijnsche metaalarbeiders hebben juist een verlaging der loonen van 85 geslikt, zij het dan ook in twee etappes en van verschil lende zijden wordt de regeering aangewreven, dat deze zoogenaamde eerste verlaging geheel en al onvoldoende zijn en allerminst als een succes aangemerkt kunnen worden. Boven dien geldt dit alles nog maar voor de stad Berlg'n en hebben de bakkers aan deze vrij willige verlagingen hunner prijzen nog eenige voorwaarden verbonden, waarvan de uitvoe ring niet erg gemakkelijk schijnt. niet!" fluisterde zij. „U zult mijn woorden wel onsamenhangend vinden cn dat zijn ze ook! Ik weet zelf niet, wat ik zeide, of wat ik precies be doelde. Later zult u misschien beter begrijpen, maar het is zoo pijnlijk u te hooren zeggen, dat Carlow u niets meer kan schelen." Zij keerde zich om. „Gaat u mee?" „Waarheen?" „Ditmaal is het mijn beurt om het gesprek te be ëindigen. U herinnert zich, dat u het de vorige maal deedt.Zij zweeg plotseling en bedekte het gezicht met dc hand. „Neen, ik was heusch niet van plan om over clien vreeselijken avond te praten. Ik moet noodig zoo hard zijn, nu u niet terug wilt naar Carlow." „U en hard zijn," lachte hij. „Zacht bent u, als een kussen van dons." „Wij moeten gaan," hernam zij. Hij bewoog zich niet, doch bleef haar aanstaren. Met een impulsief, prettig gebaar stak zij hem de hand toe. De witte handschoenen beefden voor zijn oogen. Zijn dunne vingers sloten zich om haar hand, terwijl hij opstond; zacht cn warm lag die in zijn eigen hand cn zooals zij zoo dikwijls hadden gestaan dien enkelen dag en die twee avonden, zoo stonden zij nu, terwijl dc stilte heerschtc om hen heen. Een sleepende wals drong tot hen door. Zij hoorden den zachten toon van de cello, het tokkelen van de harp en den helderen toon der violen, samen geweven tot lichte dansmuziek. Zij luisterden, zooals menschen luisteren, die van dansen houden. „Voor mij heeft maar één ding waarde," zeide hij bevend. „Heb ik dat verloren? Ik was niet van plan het te vragen, zelfs niet dien avond, toen u ongevraagd antwoord gaf! Is er geen hoop voor Verder doorgevoerde prijsverlagingen in den kleinhandel moet voeren totgoedkoopere arbeidskracht en tot vermindering der nog altijd stygende werkeloosheid, welke inmid dels tot 8.323.000 is gestegen, zijnde een sta ging van 136.000 in de maand October. Te Genève is de voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie, onder voor zitterschap van Jhr. Loudon, bijeen. Aan deze besprekingen wordt door 32 staten deel genomen, waaronder ook ons land. De Russen zijn eveneens vertegenwoordigd, en mogen zich in een bijzonder strenge bewaking der politie beschermen, zulks met het oog op even- tueele aanslagen. In zijn openingsrede merkte Jhr. Loudon o.a. op, dat hy hoopte dat de publieke opinie zich geen illusies zal maken, omtrent het geen thans te Genève kan worden besloten. Deze vrees van Jhr. Loudon is helaas maar al te ongegrond. Het kwik in den internatio nalen ont wapenings-thermometer staat reeds lang op het vriespunt, de publieke opinie is getraind in het slikken van nederlagen en door teleurstellingen gehard, zoodat niemand zich aan ongewettigde illusies zal overwegen. Bovendien moeten de heeren het eerst eens worden over de methodes en de beginselen om tot ontwapening te komen en pas dan, op zijn vroegst einde 1931, komt de ontwa peningsconferentie eindelijk ook weer eens bijeen, althans volgens de optimisten. Nauwelijks heeft de groote Antwerpsche INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. De venijnige steken van spit in den rug overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Geen goud zoo goed" tentoonstelling de poorten gesloten, de pret- makerij ter viering van het eeuwfeest is voorbij, of ook het kabinet Jaspar,steunend op katholieken en liberalen sluit het politieke winkeltje. De liberalen wenschten de plannen der katholieken met oplossing van het taal vraagstuk niet te slikken en de liberale minis ters verzochten aan Jaspar om ontslag. Dezen bleef niets anders over als den koDing het ontslag van het geheele ministerie aan te bieden, zulks vlak voor den aanvang der nieuwe parlementaire zitting. Terwtjl wij dit schrijven is het nog niet bekend of het door Jaspar gevraagde ontslag door den koniDg zal worden aanvaard. Deze nu dreigende crisis was reeds eenigen tjjd hangende en de Vlaamsche nationalisten en de sociaal-democraten hebben de laatste weken reeds tientallen propagandabjjeen- komsten gehouden, voornamelijk in Vlaande- deren. Vooral de Vlaamsche nationalisten Jaar helpt geen lieve.-moed'ren. aan: 't Is met den zomertijd gedaan; Weg zonneschijn en rozengeur: De wutter staat voor onze deur Als dan de kachel lekker brandt Neemt Moe tiaar breikous weer ter hand En Jan een boek-euZus haar pop En Vader zegt: komaan, ik.stop My n ouwe, troiuve pijp maar weer, Vie brengt dc ware atmosfeer. Die brengt me edit op itujnqcmak. Jan, waar staat myn D*£taoak.7 ClUiqz Doorenfeos ECHTE FRIESCHE 20- 50 CT. PER ONS Tflelangc iran rijpe tabakken. wenschen niets liever dan een verkiezing, doch de kans hierop schijnt voorloopig niet groot. De jongste verkiezingen in België heb ben een te duidelijke taal voor Jaspar gespro ken, dat hy niet erg gemakkelijk deze les zal vergeten. mij? Of ben ik te laat gekomen?" Zij trok haar hand uit de zijne terug en keek hem een oogenblik aan. „U moet één ding goed begrijpen," hernam zij vriendelijk. „Een vrouw kan dankbaar zijn, ik geef u al de dankbaarheid van mijn hart. Zult u dat nooit vergeten?" „Dankbaarheid? Wat zou..." „Op het oogenblik begrijpt u het niet, later misschien wel. Herinner u dan, dat alles wat ik gedaan en gedacht heb, Was uit dankbaarheid tegenover u. Beloof me, dat u zich dat zult her inneren." „Ik zal het doen." „Overigens.zij wachtte even, .ik heb u niet lief." v Hij boog het hoofd. „Begrijpt u dat?" vroeg zij. „Ik begrijp het volkomen," antwoordde hij kalm. Zij bleef hem aankijken; toen plotseling bewoog zij zich met een kreet van medelijden naar hem toe. Hij richtte het hoofd op en glimlachte bedroefd. „Het komt wel goed," zeide hij, „ik heb me den vorigen keer zoo aangesteld, dat u het wel moest vertellen. Ik raakte er zoo diep van onder den in druk, dat ik de anderen niet eens vaarwel kon zeg gen cn n alleen liet om het met hen in orde te maken. Ik heb toen geen oongenblik aan anderen gedacht, maar het getuigt wel van slechte manieren. Mijn verontschuldiging is, dat ik in een rocs had geleefd en zoo plotseling werd wakker geschrikt. Nadien heb ik dilwijks gedacht, dat het mijn verdiende loon was, omdat ik u niet behoorlijk thuis bracht. Ik dacht alleen maar aan mezelf en gedroeg me als een onevenwichtige knaap. Het eenige excuus kan zijn, dat ik op was van eenzaamheid. Maar ik houd en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) u van het dansen af. Mag ik u naar binnen brengen? Een bevende, zware stem klonk achter hen en onder de lampion werd een groote gestalte zicht baar. „Helen?" Het meisje keerde zich om. „Ja, moeder." „Ga je mee naar het clubgebouw om te sou- peeren? Vader is al ongerust over je; wij hebben overal naar je gezocht." „Moeder, mag ik u mr. Harkless voorstellen?" „Aangenaam." De dame mompelde zoo binnens monds, dat men uit haar woorden even goed had kunnen opmaken, dat zij bezwaren opperde tegen de kennismaking met John. Zij begroette hem koel en uit de hoogte. Een tweede gestalte werd zicht baar. Het bleek Brainard Macauly te zijn. ,,Mr. Ma- cauly heeft gevraagd aan ons tafeltje tc mogen zitten," vertelde mrs. Sherwood aan' Helen. „Ga je nu dadelijk mee? Vader reserveert plaatsen voor ons." „Ik volg u met mr. Harkless," antwoordde zij. „Mr. Harkless zal je wel willen excuseeren," hernam de oude dame. „Hij heeft een afspraak. Mr. Meredith zoekt hem overal, om met hem en miss Hinsdale te soupecren." „Goeden avond dan miss Sherwood," zeide John gemoedelijk. ,.lk ben heel dankbaar, dat u mij een oogenblik gezelschap hebt gehouden.." „Goeden avond," zeide zij, hem de hand reikend. „Het spijt me, dat ik u niet meer zal zien; ik ben alleen vanavond in Rouen. Anders zou ik u uit- noodigen, mij eens op te zoeken. Morgenavond ga ik weg. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1