«"•Abdijsiroop EERSTE BLAD ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 OP EENZAMEN POST. DRAi3!tiA-vANVALKEf1BURG'S- e A •iLEVERTRAM Verlichting bij Asfhma-aanvallen Memeijers V)10 ct RECHTZAKEN Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13E JAARGANG. N°3 Week-revue. Binnenland. Het vorig Mqart verongelukte tijdens werk zaamheden op den kerktoren op het Ambon- plein te Amsterdam een leidekkersknecht. Om trent dit reeds in vergetelheid geraakte on geluk doken de meest zonderlinge geruchten op, welke voor den patroon van den ver ongelukten leidekker zeer.bezwarend waren. Dit prikkelde de nieuwsgierigheid der justitie en is aanleiding geworden tot een nauwgezet onderzoek. De resultaten van dit onderzoek zijn dus danig, dat de patroon, wonende te 's-Graven- liagc. op last van den rechter-commissaris is gearresteerd. De verdachte had op het leven van den verongelukten leidekker een ver zekering gesloten van 50 mille en heeft bij het aannemen van een nieuwen knecht moeite gedaan op het leven hiervan een verzekering van twee ton te sluiten. Deze mislukte pogin gen hebben het vermoeden doen rijzen aan misdaad en zijn oorzaak geweest tot ingrijpen vanwege de justitie. Hoewel dit onderzoek steeds meer bezwarend wordt voor den ver dachte, blijft deze hardnekkig ontkennen. Wat wij de vorige week schreven over de Nieuwe Boerhave te 's Gravenhage, weike ziekteverzekeringsmaatschappij hopeloos aan den grond zit, vereischt eenige aanvulling. Twaalf jaren lang is dit een zaak van hangen en wurgen geweest, laboreerende aan een groot aantal kwalen en uitmuntende in chicanes en vertraagde afwikkeling. Het juiste bedrag der tekorten bij deze maatschappij is nog niet vast gesteld; er is een request ingediend om sur- céance van betaling, waardoor alle ingediende faillissementsaanvragen tijdelijk zijn opge schort. De gilde der kromme vingers, dit slaat niet op bovenstaande, boekt dezer dagen beduiden de successen. Een inbraak in de villa van den heer Wilton leverde een buit van zes ton aan effecten plus eenig bankpapier, terwijl een Haagsche juwelierszaak het slachtoffer is ge worden van een brutale juweelendiefstal voor een bedrag van ongeveer 20 mille. Twee dames en heeren, sprekende met een buitenlandsch accent, vermoedelijk behoorende tot een inter nationale bende, wisten op klaarlichten dag, tijdens een bezoek aan de zaak, waarbij ze geen keuze konden maken, de aandacht van het personeel af te leiden en hun slag te slaan. Pas geruimen tijd na het vertrek van het vier tal werd de vermissing ontdekt en pogingen aangewend de inmiddels uit den Haag ver trokken vreemdelingen te achterhalen. Het te Rotterdam binnengekomen s.s. „Wahehe" van de Woermann-line, heeft op de Noordzee de Duitsche treiler „Langeoog" op weg van IJsland naar huis, overvaren. De treiier, metende 250 ton, is kort na de aan varing in de diepte verdwenen, waarbij de kapitein, de 2e machinist, de 2e stuurman, kok en een der matrozen van den verongeluk ten treiler eveneens zijn omgekomen. De „Wahehe" heeft zes der opvarenden kunnen FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 56) Tom sloeg zijn arm om haar heen en zij dansten weg, terwijl Harkless het gevoel kreeg, dat een zachte hand hem de eene klap voor, de andere na gaf, vlak in het gezicht. Was deze dame met die koele gratie hetzelfde meisje, dat een oogenblik zijn makker was géweest het meisje, met wie hij had gestaan bij den paal in het circus; die, nog niet zoo lang geleden naar buiten rende om zijn leven te redden. Het schrille contrast deed hem lachen. Had hij dan werkelijk geschreid, waar zij bij stond. Hoe kon zij een enkel oogenblik zoo trouw en zacht van karakter schijnen? Was zij dezelfde, die verklaard had te houden van de menschen in Plattville, al kenden zij hen pas twee dagen?" Hij schold zichzelf voor dwaas. Was hij in haar oogen meer dan een man, aan wien zij moest ver tellen, dat zij niet van hem hield. Zou het niet beter zijn geweest, deze ontmoeting, die toch ook voor haar pijnlijk moest zijn, te vermijden. Per saldo had zij hem toch wel genoeg gestraft, vooral nu hij achterbleef met den man, die haar bloemen mocht vasthouden, wiens succes bij haar een publiek ge heim was. redden en heeft daarop de reis naar Rotterdam voortgezet. Onze Nederlandsche voetballiefhebbers zijn troosteloos, nu het Nederlandsche voetbal elftal, de traditie getrouw, andermaal heeft gedemonstreerd tegenover de Zwitsers, alles te kunnen, behalve behoorlijk voetballen. De Zwitsers waren wel zoo vriendelijk geen hooge verwachtingen van het Nederlandsche spel te koesteren, doch helaas, in deze bescheiden ver wachtingen zijn ze nog teleurgesteld. In de oogen van de bewonderaars van het bruine monster is dit eenvoudig verschrikkelijk en is onze nationale eer hiermede gemoeid, 't Zou erg jammer zijn als 't waar was. Buitenland. Noveinbermaand is een maand van herinne ringen en den 1 len dezer zullen veler gedach ten teruggaan naar dien gedenkwaardigen llen November 1918, toen de kanonnen zwegen en de heeren politici de ruzie verder. voortzetten. Alle persridders gaven zich over aan hoogdravende artikels en politici achtten het aan zichzelven verplicht hun overgebleven landgenooten op een daverende redevoering a la Mussolini te onthalen, waarbij nationale trots om den voorrang streden met gouden beloften. Twaalf jaren daarna, zitten we, ondanks al deze hoogdravende artikelen en gouden toe komstbeloften, leelijk in de misère, overwin naars en overwonnenen, terwijl ook de buiten den oorlog gebleven landen steeds meer den nadeeligen in vloed van de naweeën hiervan ondervinden. De Engelschen weten er ook van mee te praten en vooral het tegenwoordige Labour- kabinet, dat met nieuwen moed aan de 2e parlementaire zitting is begonnen en reeds aanstonds een stevigen aanval der conserva tieven had te doorstaan. Naar welke kant de Engelsche regeering zich ook wendt, overal moeilijkheden, zoowel in het moederland als in de koloniën. Wel heeft een der Engelsche economen het Engelsche volk een riem onder het hart trachten te steken met zijn ver klaringen, dat al- deze kwalen zoo erg niet waren" dat het Britsche inkomen vanaf 1919 vrijwel voortdurend is gestegen en zulks wel tot 2765 millioen pond, doch desondanks voelt John Buil zich in een landerige stemming en ook de Labourregeering voelt zich niet be haaglijk. Dat bij de gehouden gemeenteraads verkiezingen Labour het gevoeligst voor den broek kreeg en conservatieven en liberalen met de winst gingen strijken, vooral de conserva tieven, was al evenmin geschikt de Labour- barometer te doen stijgen. De vreugde der conservatieven over den uitslag der gehouden gemeenteraadsverkie zingen wordt vergald door de steeds grooter wordende verdeeldheid in eigen gelederen; het begint er steeds meer te kraken, terwijl boven dien de conservatieven met leede oogen aan zien hoe de liberalen weer meer neigingen tot samenwerking met Labour aan den dag leggen. Zoo lang de liberalen de conservatieven niet steunen in hun aanvallen tegen de regeering, is er geen gevaar aan de lucht, omdat de z.g! linkervleugel van Labour bij critieke stem mingen ondanks alle dreigende woorden steeds voor de regeering stemt. De liberalen hebben hun oud verkiezings- paardje weer eens van stal gehaald en in een door Lloyd George, Lord Lothian en Saabohm geteekende brochure de grootsche plannen der liberalen op het gebied der werkeloosheids- bestrijding nader uitgewerkt. Deze liberale plannen omvatten: Vermindering der productiekosten, instel ling van een nieuwe bezuinigingscommissie, ingrijpende wijziging der werkeloosheidsver zekering, vermindering van den belastingdruk op het bedrijfsleven, aanleg van groote werken en rationalisatie van den landbouw. Onder deze rationalisatie verstaan de liberalen den bouw van maar eventjes honderdduizend nieuwe boerderijtjes en de verschaffing van het noodige kapitaal hiervoor. In deze brochure wordt berekend dat al deze plannen aan 700.000 menschen werk zullen geven en dat de kosten bestreden kunnen worden door het uitschrijven van een nationale leening ten be drage van 250 millioen pond sterling. Reeds voor de verkiezingen hebben de libe ralen met nagenoeg dezelfde plannen gegeurd, welke toen zoowel van de zijde van Labour als van de conservatieven als reclameplannen zijn aangemerkt. Wat intusschen de conservatie ven en Labour zelf op het gebied der werke- loosheidbestrijding hebben verricht, is even min deugdelijk gebleken, zoodat op dit terrein de ketel den pot verwijt dat ze zwart ziet. In Duitschland heerscht stilte na den storm, juister is misschien na en voor den storm. Dr. Göbbeis, de Beriijnsche leider van de nationaal- MIJN H ARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). Jaren geleden had hij voor het eerst gehoord van den nieuwen uitgever van de ..Morning Journal". Thans kende iedereen Brainard Macauly. Het nor male type van een Amerikaanschcn zakenman, kalm, vlotte manieren, keurig gekleed en sterk gebouwd; een man, wien men zijn ambities aanzag bij den eersten oogopslag; het type van iemand die vecht en doorzet om zijn doel te bereiken. Macauly had namelijk ook van Harkless gehoord. Zij hadden elkander een enkelen keer ontmoet en nu begon hij het gesprek met zijn collega uit Car- low met te zeggen, dat het hem bijzonder veel ge noegen deed dezen zoo spoedig te zien herstellen. „De partij heeft u noodig in Carlow", betoogde Macauly lachend. „Maar ik doe al heel slecht mijn plicht, ik mocht u alleen aan aardige meisjes voor stellen! Welk type geeft u de voorkeur? Wij heb ben ze hier in alle soorten." „Begin er als 't u blieft niet mee," hernam de ander gejaagd. „Ik heb gisteravond, ik weet niet hoeveel dames ontmoet." Hij had die enkel gezien in de schemeringen zou geen harer meer herkennen, behalve dan miss Hinsdale. Misschien verried het vooreen politicus zeer slechte eigenschappen, maar hij herinnerde zich van al die onschuldige oogen geen enkele meer. „Zullen wij dan wat naar het dansen kijken," stelde Macauly voor. Harkless deed het reeds. „Ik heb het in geen vijf jaren meegemaakt." „Voor mij is dansen altijd een bewijs, dat de oude Engelsche karikaturisten niet overdreven." „Die zijn inderdaad ook niet te overtreffen." Harkless herinnerde zich het keurige dansen van Tom Meredith. In hun studententijd was deze beroemd geweest en nu na jaren herkende John zijn ouden schoolmakker het best tijdens den dans. T-LEEUWARDEN-p" (Adv socialisten, heeft op een bijeenkomst zijner getrouwen weer eens geschermd met groote woorden. Als dr. Göbbeis het ooit tot minister van binnenlandsche zaken mag brengen, wat wij intusschen betwijfelen, zal de feestvreugde in Duitschland pas goed en wel beginnen. Mocht hij alsdan door een krant van de tegen partij worden aangevallen, dan wenscht hij zulks te beantwoorden met het zenden van een afdeeling hunner stormtroepen, welke de redacteuren moeten onthalen op een paar liter ricinusolie. Bovendien zou hij als minister van binnenlandsche zaken zorgen, dat de politie juist een half uur te Iaat zou verschijnen, welk, kunstje niet bepaald nationaal-socialistisch is wat ook de politie in Duitschland en elders trouwens zonder de steun van Dr. Göbbeis op d'r eentje wel kunnen doen en ook meermalen hebben gedaan. Alleen in de oogen der natlo- naal-socialisten is de politie nog altijd veel te snel ter plaatse en wat al te hardhandig in 't optreden. Intusschen ploetert het kabinet Brtining naarstig voort en houdt het ondanks alle moeilijkheden er nog altijd den moed in. Ook in Oostenrijk heeft men den moed niet verloren, is men ook hard aan het werk om de laatste resten gemoedelijkheid te verliezen, zulks als gevolg van den heerschenden ver kiezingsstrijd. De stemming wordt gaandeweg meer geprikkeld, de middelen tot bestrijding steeds bedenkelijker, zoodat er juist alles ge schiedt om vroeg of Iaat ernstige gebeurtenis sen te doen uitbreken. Kleine plaatselijke bot singen, waarbij een stevig robbertje wordt ge bokst, zijn heel normaal en in Tirol schijnt men het niets buitengewoons te vinden de ver gaderingen van sociaal-democraten en aan hangers van Schober per stinkbom onmogelijk te maken. Prins Starkenberg heeft het veel te druk om op zulke kleinigheidjes te letten. Wel heeft hij tijd kunnen vinden majoor Pabst, door Schober als gevaarlijk voor de Oosten- rijksche binnenlandsche rust uitgewezen, toe stemming te verleenen in Oostenrijk terug te keeren. Op order der regeering hebben in ge heel Oostenrijk onverwachts huiszoekingen plaats gehad in socialistische partijlokalen, redactiebureaux, enz., waarbij volgens Wolff ruim 4000 geweren en karabijnen. 20 mitrail leurs, 180 scherpe handgranaten en eenige honderdduizenden patronen zijn gevonden. De Weensche Neue Freie Presse legt den na druk op de eenzijdigheid van deze maatregelen, INGEZONDEN MEDEDEELING. Andere paartjes schoven tusschen hen en John, paartjes, die staan bleven, paartjes die stepten of zich voortbewogen in vliegensvlug tempo. Maar Tom en Helen bewogen zich verder, als traden zij over de Octoberbladeren van het boscli. Te midden van de menschen, die dansten, als moesten zij hun plicht doen of sterven, maar er uitzagen of het laatste het geval zou worden; die bleek werden van inspanning en hijgend adem haalden, hoe zeer ze ook probeerden er vroolijk uit te zien, bewoog het tweetal zich licht en glimlachend over den dans vloer. Het bestijgen van een trapje bracht den zwaarlijvigen Meredith buiten adem als een oude man, maar een dans hinderde hem niets. En de kleine markiezin veroverde al dansend de harten, welke zich nog niet voor haar hadden geopend. Jubelend klonk het orkest, sneller en sneller van tempo, maar het rythme van het meisje beant woordde aan de muziek als een ziel, waar de wind in speelt. Blozend, de oogen fonkelend, het kleine hoofd coquet bewegend onder een sluier van blonde haren wist zij zelf wel, hoe bekoorlijk zij was? Had Tom dan gelijk? Maakt het inderdaad op een man, die het onbereikbare voor zich weet, te dieper indruk, als hem voor een oogenblik de voorkeur wordt gegeven De stem van Brainard Macauly stoorde plotse ling. „Lange wimpers, teere wangen, zachte oogen en een stem, die de woorden doet klinken als lachen zulk een meisje hadden wij hier voor u bestemd mr. Harkless, maar een ander is u voor. Laat ik u dus alleen maar geluk mogen wcnschen met de manier, waarop uw menschen er in slagen de „Herald" te doen verschijnen tijdens uw afwezig Wanneer ge het benauwd hebt, de lucht toevoer als 't ware versperd is en Gij niet weet waar Ge 't zoeken moetneem dan Abdijsiroop. Wonderlijk zal U de ver lichting toeschijnen, welke deze U geven kan, waardoor Gij kalmer wordt. Wonder lijk en toch zoo eenvoudig is de werking van Abdijsiroop Ze lost de dikke laag slijm op, die U het ademhalen belemmert, zooals de zeep het vuil, waardoor Uw borst vrij wordt om de lucht door te laten! ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) omdat er geen huiszoekingen zijn verricht bij de burgerwachten, hoewel het een publiek geheim is, dat deze over het geheele land groote hoeveelheden wapens en munitie hebben. heid. Ik hoor, dat u ereen dagblad van gaat maken Macauly keek hem onderzoekend aan en Harkless hoewel niet begrijpend, waarom de eigenaar van de „Journal" dit onderwerp aanroerde, gaf beleefd antwoord. Op hetzelfde oogenblik echter stonden Meredith en het meisje naast hem. De dans was uit. Hij had het gevoel, dat hij zich zelf moest bescher men voor de volgende slagen, zooals eeti jongen doet die met zijn elleboog de klappen tracht op te vangen. Hij herinnerde zich eensklaps, dat hij imfners geleerd had te glimlachen bij mogelijke en onmogelijke gelegenheden en deed een stap ter zijde om haar te laten passeeren. Ditmaal merkte zij, het was haar tengevolge van de drukte in de zaal nog niet opgevallen, hoe hij kreupel liep en op een stok leunde. „Mag ik u wel bedanken," begon hij nog voor zij een woord tot hem had kunnen richten. „Het was werkelijk een genot u te zien dansen. Het is prettig u te ontmoeten. Als ik naar Plattville terugga, zal ik het miss Briscoe eens gaan ver tellen." Plotseling verraste zij hem met een blik, zoo verwijtend, zoo bedroefd, dat hij er van schrok. Zij nam haar bloemen aan van Macauly, die de beteekenis van dit ceremonie zeer wel begreep en geleidde met de woorden: „Zullen wij op liet terras gaan?" Harkless naar het verste hoekje, waar slechts het licht van een enkele lampion giimmerde. Zij ging zitten en zag er uit als het meisje, dat naast hem gestaan had in het circus. Die abrupte ver andering in haar voorkomen maakte het hem on mogelijk een woord uit te brengen. Als u naar Plattville teruggaat?" herhaalde zij op zachten toon. „Wat bedoelt u daarmee?" „Ik heb het er den laatsten tijd niet bepaald INGEZONDEN MEDEDEELING. PER HALF ONS Terwijl in Spanje de verkiezingen weer eens zijn verschoven, de hoeveelste maal dat zulks het geval is, valt zoo vlug niet na te gaan, de Spanjaarden doen het nu reeds jaren achter een zonder verkiezing, legt Piisoedski, naar mate in Polen de verkiezingen naderen, er nog een schepje bovenop. Dat Piisoedski niet erg met den Landdag is ingenomen, voornamelijk met de leden der oppositie, welke hij steeds bij voorkeur met zwijnen en dieven betiteld, is voldoende bekend. Ondanks dit alles moet het Poolsche volk in meerderheid niets hebben van de al te duidelijk aan het licht tredende dictoriale neigingen' van den overigens ver dienstelijken maarschalk. Nu het arresteeren van een groot aantal kopstukken der oppositie niet afdoende is om Piisoedski een meerderheid te verzekeren, ondanks alles za] hij deze toch niet bereiken, zijn een aantal kieslijsten der oppositie ongeldig verklaard. Gezien de manier waarop Piisoedski nu met de oppositioneele meerderheid omspringt, doet het weinig ter zake hoe deze verkiezingen uitvallen, daar bij voorbaat zeker is, dat Piisoedski zich om dè wenschen der oppositie niet zal bekreunen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Uitspraken. J. v. S. 38 jaar veldarbeider te Ouddorp, thans gedetineerd, wegens bedreiging van den rijksveldwachter W. Tintel met een mis drijf tegen het leven gericht verdachte had, toen hij door Tintel op stroopen be trapt werd een jachtgeweer op hem afge schoten, waarbjj de hagel hem rakelings langs het hoofd was gevlogen tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. prettig gevonden en denk er over ergens anders opnieuw te probeeren." Het vooruitzicht haar voor goed te zullen missen temperde geen oogenblik de blijdschap weer bij haar te zijn. „Ergens anders? Waar dan?" ..Dat komt er niet op aan." „Hebt u dan geen gevoel van verantwoordelijk heid. Wat moet er van uw blad worden?" „Van de „Herald? Die kan het wel zonder mij stellen." „Maar wat is er tijdens uw ziekte van terecht gekomen?" Is de oplaag niet achteruit gegaan?" „Neen," antwoordde hij, „die is grooter dan ooit." „Wat zegt u?" riep zij verbaasd. „Verwondert u zich over mijn bescheidenheid?" „Vertel liever wat u bedoelt," zeide zij gejaagd. „Wat is er gebeurd?" „Vormt de „Herald" niet een vervelend onder werp om over te praten? Laat ik u liever vertellen, dat rechter Briscoe er uitstekend uitzag, toen hij mij kwam opzoeken en begint u mij eens te ver tellen, waar u den zomer hebt doorgebracht." „Herinnert u zich niet," antwoordde zij ernstig, „dat ik belang stel in de journalistiek." „Dat heb ik van anderen ook gehoord," zeide hij met plotselinge scherpte in zijn stem. „Vertel eens wat over de „Herald." „Dat is gauw gebeurd. Uw vriend mr. Fisbee heeft een plaatsvervanger voor mij gevonden, een familielid van bijna twee meter met de capaciteiten en snelheid van een D.-treinlocomotief. De man tikt zijn brieven onduidelijk door de snelheid, waar mede hij werkthij is, om kort te gaan, een handige idioot met een zwak voor werkmandjes." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1