BERKO E R R E S EERSTE BLAD f1152 652 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 OP EENZAMEN POST. WEEK OM HEERENBAAI Uw Zenuwen al. ■jart. K Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent» UMNi Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 13E JAARGANG. N°. 1 W eek-revue. Binnenland. De indertijd door liet Utrechtsdie Dagblad gepubliceerde en gewraakte geheime documen ten komen opnieuw in het brandpunt der be langstelling te staan, nu het Dagblad van Noord-Brabant onthullingen brengt over be langrijke militaire strategische werken van België, alsmede van het voornemen der Belgi sche spoorwegen tot het aanleggen van vier sporen op het baanvak Brussel-Antwerpen en Antwerpen-Esschen. Dit laatste is na de publicatie in het Utr, Dagblad door België ontkend, terwijl nu blijkt dat deze plannen wel degelijk bestonden en nu reeds tot een gedeeltelijke uitvoering zijn gekomen. De publicaties in het Dagblad van Noord-Brabant geven niet alleen een bevesti ging van de destijds als valsch uitgekreten documenten, doch toonen tevens aan, welke waarde aan officieele ontkenningen toegekend mag worden. In onze Tweede Kamer, dat met 61 tegen 33 stemmen het kruiservoorstel heeft aange nomen, een meerderheid die grooter is geweest dan aanvankelijk wel werd verwacht, heeft voor de aanneming hiervan een weinig ver heffend incident voorgedaan. Het communisti sche Kamerlid de Visser zag namelijk kans zich dusdanig te misdragen, dat hij uit de vergadering moest worden verwijderd. En zelfs over deze volkomen verdiende en zeer clemente straf is het knechtje der Russische kadaver- dicipline hoogelijk verbolgen. Inmiddels heeft de Kamer zich op de tweede en eveneens belangrijke kluif geworpen, de pachtwet, dat beoogt verbetering te brengen aan de verdrukte pachters, doch waarover nog vinnig zal worden gedebatteerd. Aan liet ziek bed van den noodlijdenden landbouw staan vele pratende politieke doktoren, ieder met een eigen recept, dat den patiënt evenwel weinig of geen baat belooft. De geweldige aanvoeren van Russisch graan in de haven van Rotterdam, nog versterkt door de afgekondigde en deels haastig weer inge slikte Belgische maatregelen tegen dumping van Russisch graan, maken de vooruitzichten op herstel der tarweprijzen illusoir. In ant woord op deze Belgische maatregelen heeft Moskou order gegeven aan verschillende naar Antwerpen opstoomende booten om naar Rot terdam te varen en worden daar uitgebreide maatregelen getroffen voor opslag der steeds aangroeiende voorrad en. Momenteel is de pas in bedrijf gestelde nieuwe graansilo, de grootste van Europa, welke 44.000 ton graan kan be vatten, reeds volgeioopen en liggen honderden schepen der binnenvaart eveneens afgeladen met Russisch graan. Is in vergelijking met het buitenland de economische positie in ons land heilig, naar mate de crisis blijft voortduren, grijpt dit ook dieper in ons bedrijfsleven en groeit het aantal werkeloozen. Uit de maandberichten van de Amsterdam- sche en Rotterdamsche Arbeidsbeurzen over September blijkt, dat het werkeloozencijfer te FEU 1LLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 54) „Wanneer komt miss Sherwood thuis?" vroeg een van de dames. „Waarom gaat zij toch altijd weg, als anderen haar noodig hebben." Tusschen de pianomuziek door klonk een pijnlijk jammerende viool. „Hij heeft het weer-Verschrikkelijk te pakken," merkte een van de vrijgezellen op. Miss Hinsdale begon te lachen. „Het wordt eiken avond erger. Die violist is Wetherford Swift," ver telde zij Harkless, „hij is hopeloos verliefd, l iet was vroeger zoo'n aardige jongen, maar de schoon heid van Helen Sherwood, het nichtje van Mere dith, heeft hem het hoofcl op hol gebracht; jammer, dat zij niet hier is. dan kon u eens met haar kennis maken. Uit verdriet over zijn onbeantwoorde liefde is hij viool gaan spelen." „Men zegt, dat zijn familie pogingen doet, clan destien chloroform te koopen," merkte een ander op. „Zijn muziek is als een barometer," ging de jonge dame voort, „de buren kunnen er precies uit op maken wanneer miss Sherwood vriendelijk voor hem is geweest en wanneer niet." Amsterdam in genoemde maand is gestegen met 2953, bereikende een totaal van 17.367, terwijl te Rotterdam deze stijging 2580 be draagt en aldaar eind September het aantal werkeloozen 13.837 bedraagt. In vergelijking met dezelfde maand 1929 beteekent dit voor beide groote steden nagenoeg een verdubbeling. De te 's-Gravenhage gevestigde N.V. Ziekte- verzekering-Maatij. „De Nieuwe Boerhaave", een zwakke en weinig gunstig beoordeelde zaak, heeft vermoedelijk een tekort van onge veer 3 ton. Indien een ingediende faillissements aanvrage zulks niet belet, zal het bestuur tot ontbinding der maatschappij en tot benoeming van een vereffenaar overgaan. Buitenland. Te Londen heeft de plechtige ratificatie plaats gehad van het vlootverdrag tusschen en de viering van den aanvang van het 9e fascistische jaar was hiervoor dè gelegenheid. Als Mussolini zijn Italianen tot geestdrift op zweept, dan gaat zulks per oratorische blik semschichten en veel dreigementen, waarvan de echo's nog onaangenaam naklinken in het toch al niet erg welluidend Europeesch con cert. Ook nu weer is zulks het geval; luister slechts wat de duce zijn voor hem te Rome verzamelde leiders der provinciale fascistische organisaties een riem onder 't hart stak. „Het Fascistische Italië is een reusachtig legioen, dat in het teeken van den lictoren bundel een toekomst tegemoet gaat, die groo ter zal zijn dan het heden. Het fascisme in geheel Europa maakt groote vorderingen. Alle staten kanten zich weliswaar tegen het fas cisme, doch zullen in den strijd daartegen het onderspit delven. Italië zal zich zoolang wapenen, als de andere INGEZONDEN MEDEDEELING. Berko-Erres de soliedste en sterkste rijv/iellamp. De dynamo loopt op -kogellagers en behoeft niette worden gesmeerd. Berko-Errds rijwiellam pen worden in de oudste fabriek gemaakt volgens de nieuwste constructie. N.V HANDELMAATSCHAPPIJ R. S. STOKVIS ZONEN ROTTERDAM-AMSTERDAM-GRONINGEN Amerika, Engeland en Japan, mager resultaat van de bekende vlootconferentie, waar Frank rijk en Italië niet tot overeenstemming konden komen en daarom nog afzijdig zijn gebleven. Wel waren de Fransche en Italiaansche gezant bij de ratificatie aanwezig, doch dit wil nog heelemaal niet zeggen dat het nu gesloten en bekrachtigd vloot-driemanschap zal worden uitgebreid tot een beduidend sterker vijfman schap. Aan uitgesproken wenschen heeft het in deze richting niet ontbroken, doch voor- loopig zullen dit vrome wenschen blijven. On geveer terzelfder tijd dat te Londen het zwakke vlootkindje ter doop werd gehouden, in figuur lijken zin dan, achtte Mussolini zich weer eens geroepen zijn zwartheinden wat op te kikkeren „Hij speelt altijd even hopeloos," betoogde een van de andere dames. „Behalve één keer," hernam miss Hinsdale. „Herinner je je niet, toen zij in Juni een paar dagen thuis was?" „Maar den volgenden avond speelde hij een be- grafenisliedjc van Toski," klonk liet antwoord. „Jc kunt zeggen," wat je wilt, oordeelde een van de vrijgezellen, „maar zijn vreugde klinkt nog erbarmelijker dan zijn verdriet. Hoor inaar eens!" „Ieder van ons is bereid de heelc stad op stelten te zetten, alleen om van zijn spel te worden verlost." „Als er maar een middel bestond tegen dat ge jammer." De piano gaf zich gewonnen voor het stand vastige treuren van de viool; de geheele omgeving was verplicht te luisteren naar het gejammer, maar niet zonder protest, want van verschillende zijden klonken verontwaardigde stemmen: „Wetherford schei uitl Dan komt ze terug!" De viool speelde door. „Geen nicnsch of hij kent de liefdesgeschiedenis van Wetherford," lichtte miss Hinsdale den jour nalist glimlachend in. „Het geeft niets Wetherford lastig te vallen," antwoordde een vrijgezel. „Wie denkt, dat hij zal ophouden, begrijpt hem niet." „Hij treurt niet alleen over haar afwezigheid," riep een van dc jongedames, Macauly wordt zijn dood!" „Zoo ver komt liet niet," meende Tom Mere dith, „maar luister, daar krijgen wij het dubbel mannenkwartet, hoor cens, hoe zij hem. Maar de dame, die den naam van Brairiard Ma cauly had genoemd, riep verontwaardigd: „U pro beert van onderwerp tc veranderen, juist nu het staten het doen. Het fascisme is geen gevaar voor den vrede; dat zijn die staten en die kringen in Genève, welke vasthouden aan de komedie dat verscheidene staten tot de tanden gewapend zijn en andere ontwapend. Mussoli- nie herinnerde aan de militaire voorbereidingen aan de grenzen van Italië en zijn gehoor een bundel acten voorhoudende, vervolgde hij: Hierin zijn, dag in dag uit, de militaire voor bereidingen opgeteekend, die sedert I927, dus lang voor mijn redevoeringen te Florence en Milaan, tegen Italië zijn ondernomen. Hier is de lijst der opgestelde batterijen, van de ge bouwde forten, de voorbereide en aangelegde versterkingen. Natuurlijk hebben zij, wien het masker is interessant begint te worden. Zij waren samen te vinden, zelfs tot vlak voor haar vertrek toe. Zij dansten en zaten soms een heel bal met elkaar uit; eiken middag gingen zij uit rijden; ze maakten wandelingen en hij was bij de Sherwoods kind aan huis, zoolang zij er was. Er is bepaald iets gebeurd." „Ik ben bang, dat Wetherford weinig kans maakt, meende een vrijgezel. „Onlangs moest ik voor zaken op het bureau van dc krant zijn en daar zat miss Sherwood in het heiligdom van Macauly met een verslaggever te praten, terwijl Brainard met zijn eigen werk bezig ivas. „Helen is een beetje excentriek," hernam dc eerste spreker weer, „maar zoo excentriek is zij toch ook weer niet, ivant ze heeft zicli met heul verloofd. Je kunt er op aan, dat zij het nog dit najaar publiek maken." Miss Hinsdale was wel zoo vriendelijk Harkless uit te leggen, dat Macauly eigenaar was van de „Morning Journal, de beste krant in Rouen een knappe jonge man, van nog geen dertig jaar. Nu reeds moest men rekening houden met zijn invloed hij zou het ver brengen in de wereld. Hij ziet er altijd zoo keurig gekleed uit, echt een man, zooals vrouwen graag zien. Wc geloovcn allemaal, dat Helen Sherwood met wie Harkless noodig cens moest kennis maken viel dc vertelster zich zelf in de rede zich door hem heeft laten inpalmen net als zij vroeger zelf zoo veel jongelui heeft in gepalmd. Trouwens, hij moest ook eens kennis maken met Macauly den meest interessanten man uit Rouen. Of mr. Harkless niet geloofde, dat het er voor de vele minnaars van miss Sherwood lang zamerhand icelijk begon uit tc zien?" Harkless beaamde dit glimlachend. Zij voelde plotseling innig medelijden met hem, medelijden afgerukt, getracht, Italië als het eenigste ge vaar voor den vrede voor te stellen, als den eenigen wolf onder een kudde schapen. Dat spelletje is uit. ik leg er den nadruk op, dat wij ons stoffelijk en intellectueel wapenen om ons te verdedigen en niet om aan te vallen. Het fascistisch Italië zal nooit het initiatief nemen tot een oorlog. Onze politiek ten gunste van een herziening der vredesverdsagen is gericht op voorkoming van oorlogen. Deze herziening is niet alleen in het belang van Italië, doen in het belang van Europa en de geheele wereld. De mogelijk heid eener herziening is geen utopie, want deze is reeds in het volkenbondsstatuut voorzien. Met betrekking tot de italiaansche Balkan- politiek verklaarde Mussolini, dat deze geheel en al door vitale belangen van Italië wordt beheerscht. Ons gebied zal als gevolg der steeds toenemende bevolking spoedig verzadigd zijn. In 1930 is Italië de eenige jonge staat in een ontzaglijk verouderd Europa en onze uitbrei ding kan zich slechts naar het Oosten richten." Dit is het voornaamste uit zijn jongste rede en zelfs indien men bedenkt, dat Mussolini weer eens meer dan ooit meende verplicht te zijn de groote fascistische reciametrom te moeten roeren, dat bescheidenheid bij zulke redevoeringen een altijd afwezige deugd is, dan nog klinkt dit alles toch onaangenaam. In de groote wereldpers, voornamelijk de Fransche en de Engelsche wordt deze rede ongunstig beoordeeld. De Franschen zijn er natuurlijk heelemaal over verbolgen, niet zoo zeer over de dreigementen, doch meer in het bijzonder over de steeds weer door Mussolini uitgesproken verlangen naar herziening der vredesverdragen, welker herziening op den duur onafwendbaar is, daarvoor zijn er te veel en te kapitale fouten bij gemaakt, doch welker herziening de Franschen steeds nijdig van zich afschuiven. De Engelschen becritiseeren de rede van Mussolini kalmer en de Daily Express komt in haar beschouwing tot de conclusie, dat Mussolini bezig is op een catastrophe aan te sturen, indien hij blijft volharden in den door hem gevolgden koers. En dat Mussolini voorloopig in deze ge vaarlijke koers zal volharden, is om meer dan één reden waarschijnlijk. Tot heden heeft hij nog steeds de wind in de Italiaansche zeilen, gaat hij naarstig voort naar verschillende kan ten een vriendenhand uit te steken en zijn jongste uitlating over herziening der vredes verdragen is een duidelijke wenk in Duitsche richting. Vruchteloos heeft Henderson, de Engelsche minister van buiteniandsche zaken, getracht de beide weerspannigen, Frankrijk en Italië, tot overeenstemming te brengen. Dit is op een volslagen fiasco uitgeloopen. Nu weet een cor respondent van de Times te Washington te melden dat de Vereenigde Staten den rol van bemiddelaar hebben overgenomen, doch meer is hieromtrent niet bekend. ECHTE FRIESCHE ■50 ct. per ons (Adv.i De Engelsche regeering is aan haar tweede parlementaire zitting begonnen. Wij zullen nog volop gelegenheid krijgen terug te komen op de in de vage troonrede uitgesproken plannen der regeering terug te komen en stappen even over naar Brazilië, waar tegen veler verwach ting in, de regeering omvergekegeld en voor zoover niet tijdig gevlucht, meteen is opge borgen. De Amerikanen zitten met dit geval lichte lijk in de knel, ze hebben de nu op het kussen zittende partij juist eenige dagen voor de definitieve overwinning voor het hoofd ge- stooten met hun verbod tot uitvoer van wa penen aan de Braziliaansche opstandelingen en na aldus op het verkeerde paard te hebben gewed, heeft Washington zich gehaast door een zoetsappige verklaring den onaangenamen indruk hiervan te doen vergeten. De Engel schen zijn in dit opzicht handiger geweest, daar heeft men zich angstvallig onthouden van partij te kiezen en deze politiek van de kat uit den boom te kijken, dit kunstje verstaat verstaat John Buil altijd nog uitstekend, heeft ook nu weer succes gehad. De nieuwe Braziliaansche regeering, steu nend op de militairen, heett al aanstonds een zeer onaangenaam incident op te knappen. De Baden, een schip van de Hamburg-Amerika lijn is uit de haven van Rio de Janeiro ver trekkend, door een misverstand door de forten beschoten en hierbij zijn 29 passagiers gedood en 40 gewond. Maar de slachtoffers meeren- deels Spanjaarden zijn, hebben zoowel de Spaansche als de Duitsche gezant in verband hiermede de noodige stappen ondernomen om de Braziliaansche regeering voor de gevolgen van dit misverstand verantwoordelijk gesteld. In Duitschland, we zijn dan meteen wat dichter bij huis, heeft opnieuw een ernstige mijnramp plaats gehad en wel in de mijn Maybach bij Friedrichsthal in het Saargebied. Blijkt dat de ramp bij Alsdorf in totaal 263 dooden heeft geëischt, bij de ramp nabij Frie drichsthal bedraagt het aantal dooden reeds 96 en is het nog niet zeker of dit aantal nog zal stijgen. Onze zuidelijke buren, de Belgen, treffen plannen voor een extra versterking van de oostergrenzen en ook langs onze grenzen zijn en worden militair strategische werken uit gevoerd. Volgens de Nation Beige is er een leening van 2 milliard francs op komst ter bestrijding der kosten van dit alles. Over het geen aan" onze grenzen geschiedt heeft het Dagblad van Noord-Brabant een en ander ge publiceerd, waarvoor we naar het overzicht Binnenland verwijzen. (Adv.^ vooral omdat hij zoo verdrietig kon glimlachen. Later vertelde zij, hoe begrijpelijk het was, dat iemand, die zoo ontzettend veel had doorgemaakt met die verschrikkelijke „Witkappen" glimlachte, dat het je door de ziel ging. Ondanks al zijn pogingen, slaagde Meredith er niet in de gesprekken op een ander onderwerp te brengen. Men bleef hardnekkig redeneeren over Helen Sherwood en Brainard Macauly. Tom ver- wenschte zichzelf om zijn dwazen inval den patiënt te willen opvroolijken met menschen, die zich alleen konden amuseeren, door kennissen uit hun krin getje over den hekel te halen. Bij zichzelf schold hij "hen uit voor een troep oude wijven. Die men schen voeren een gesprek, mopperde hij, als men het tenminste dien naam mocht geven, waaraan geen enkele vreemdeling zou kunnen deelnemen en dat opgezet scheen om zijn vriend geheel van streek te maken. Harkless zat er tenminste bij, als een geest. Hij uitte het verdere van den avond nauwe lijks een enkel woord meer. En toch, dacht Mere dith, zullen ze morgenochtend niet uitgepraat raken over hem. Dat de journalist geen woord uitbracht, was wel te verklaren, Want hij scheen beleefd te luisteren naar de verhalen, welke de ronde deden. Hij was het type van een gentleman en Miss Hins dale vond zichzelf dezen avond bekoorlijker dan anders. Niemand scheen in zijn zwijgzaamheid iets bizonders te zien, al vond men het jammer, dat hij zoo weinig vertelde. Maar, zoo was het excuus, dat ieder voor zichzelf uitvond, iemand die zooveel had doorgemaakt, kon ook haast geen lust hebben in praten. Toen Harkless dien avond naar bed was gegaan, bleef Meredith nog lang voor het open venster zitten peinzen. Hij ontdekte plotseling, dat tegen daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) de boomen een zacht licht weerkaatste, afkomstig uit de kamer van zijn vriend. Na lang aarzelen klopte hij luchtig op de deur. „Binnen." „Hij ging naar binnen. Harkless lag in bed; hij lachte flauwtjes, toen Meredith binnentrad. „Ik ben bang, dat je mij voor de gasrekening laat op draaien, Tomhet was vroeger mijn gewoonte niet. Maar sinds die kleine onaangenaamheid durf ik niet meer te gaan slapen in donker. Dan krijgt de angst mij weer te pakken." Meredith uitte een paar woorden van troost en wilde weer heengaan, toen zijn oog viel op den schoorsteenmantel. In de positie der portretten was verandering gekomen; de foto van het meisje was verdwenen. Slechts een rand er van was nog zicht baar achter het beeld van een ouden man. Toen Tom een uur later weer over dc gang kwam, riep hij door de gesloten deur: „Kerel, zou je lang zamerhand niet gaan slapen?" „Dat komt wel, Tomga jij maar naar bed hoor, ik voel me uitstekend." Meredith wist den volgenden dag geen raad meer. Er moest iets gedaan worden, maar wat? Nog steeds geloofde hij, dat Harkless dringend behoefte had aan gezelschap, doch dan vanonder gehalte, als den vorigen avond. Toen zij dien dag zaten te di- neeren werd hem plotseling een plan voorgelegd, dat uitvoerbaar scheen. Hij werd opgebeld en een vreemde stem zeide beleefd: „een dame zou gaarne weten, of inr. Meredith en diens gast vanavond op de club komen." (Wordt vervolgd.) 4ER ang. tot 316 I •inj len imis terk: ne

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1