EERSTE BLAD Elector. Kronen en Kaplampen ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 OP EENZAMEN POST. ÜROOTE KEUZE iiN AMER. UNIVERSAL STOFZUIGERS f 110.- N.V. R. S. STOKVIS ZÖNËN ROTTERDAM" HEEREM-BAAI DRAISIM-VANVMKENBURG'S- e A M LEVERTRAM Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0.076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°. 100 Week-revue. De bekende beeldspraak van minister de Geer in zijn millioenennota, dat al moge de zon der welvaart reeds lang achter de kim zijn verdwenen, de periode van milde na werking duurt nog altijd voort, wordt door het vloeien der rijksmiddelen nog altijd in alle opzichten bewaarheid. Over de maand September hebben de ge wone bronnen der ryksmiddelen ƒ40.808.200 opgeleverd, hetgeen een vermeerdering van ruim 7£ ton bij September 1929 beteekent. Vanaf 1 Jan. bedraagt de opbrengst der rijksmiddelen ruim 380 millioen, zijnde nog altijd ruim 6^ millioen meer dan in't zelfde tijdverloop van 1929. De gunstige cijfers weerspiegelen dus nog weinig of niets van de heeschende crisis, waar een deel van ons bedrijfsleven onder gebukt gaat. Daarvoor is de tijd van milde nawerking ook nog niet afgeloopen, welke misschien maar al te spoedig en te hard zal plaats maken voor minder gunstige cijfers, mogelijk niet zoo ongunstig als pes simisten wel beweren, doch die dan toch in sterke tegenstelling zullen staan met wat de optimisten, het koor hiervan wordt dage lijks kleiner, aannemen, althans doen alsof Een onbeduidende oneenigheid tusschen een arbeider en de bedrijfs-chef van de ijzer gieterij van de firma de Bie te Bergen op Zoom, heeft aanleiding gegeven tot een ern stige mishandeling van den bedrijfsleider aan de gevolgen waarvan deze is overleden Na een woordenwisseling op het kantoor is de bedrijfsleider kort daarna door den ar beider van achteren met een staaf (jzer aangevallen, met het bekend gevolg. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld en is opgesloten. Onder de gemeente Michelsgestel is in een sloot het lijk ontdekt van den sinds eenige dagen vermisten 22-jarigen A. van B. uit genoemde plaats. De schedel van het slachtoffer was nagenoeg verbrijzeld, terwijl zjjn naast hem in elkaar gedeukte fiets even eens op een ernstige aanrijding wees. Het ingestelde onderzoek heeft deze vermoedens bevestigd, doch daarbij is tevens gebleken, dat het slachtoffer niet aan de gevolgen der verwondiDgen, doch door verdrinking om het leven Is gekomen. Dit heeft het vermoe den doen rijzen dat de automobilist na de aanrijding zijn slachtoffer in de sloot heeft geworpen, teneinde aldus de sporen van zijn aanrijding te doen verdwijnen en eventueele strafte ontgaan. De auto waarmede de aan rijding is gebeurd behoort thuis in de garage te Vught. Enkele op den weg gevonden onderdeelen wijzen in deze richting, terwijl eveneens moet vaststaan, dat de bewuste auto bedoeld punt van ongeluk of misdrijf is gepasseerd. De politie is er nog niet in geslaagd den bestuurder te achterhalen, aan gezien deze zich op reis heeft begeven. O Onder Apeldoorn is Zondagavond een 27-jarige dienstbode door een onverlaat aan gerand. Het slachtoffer is Maandagmiddag in versuften toestand in de bosschen van het Leesten ontdekt. Ze kent wel den dader van gezicht, doch niet zijn Daam. Buitenland. De politieke operette in' den Duitschen Rijksdag heeft een gunstig slot gekregen, doordat het kabinet Brüning zich heeft we ten te handhaven en via een motie der regeeringspartijen, welke motie gesteund werd door de sociaal-democraten, om over te gaan tot de orde van den dag, met 318 tegen 236 stemmen en één onthouding is aangenomen. Deze motie sneed aan uitge broede motie, van wantrouwen der oppositie den pas af en heeft tot gevolg dat Brüning in ieder geval tot begin December veilig is en rustig aan uitvoering der aangekondigde plannen kan werken. In de regeeringsverklaring wordt aan gaande de plannen der regeering o.a. opge merkt! Het tekort op den loopenden dienst 19311932 wordt getaxeerd op één milliard mark. Waar een deel der Duitsche kapitalis ten uit gebrek aan vertrouwen en vader- landsche gezindheid ijlings hun geld naar het buitenland hebben overgebracht, heeft de Duitsche regeering opnieuw enmetsuc- INQEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. Geautuitgdve van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 52) Nu werd het werkelijk eens tijd om gemakkelijker door het leven te komen vond hij. Onder de nieuwe leiding die er reeds op aandrong van de krant een dagblad te maken kon de „Herald" het best buiten hem stellen; de „Witkappen" zouden Car- low niet langer in spanning houden en Kedge Halloway, eerlijk maar vervelend als hij was, zou te zijner tijd zijn mandaat voor het congres wel hernieuwd zien. Alles liep prachtig. Eén ding slechts hield hem voortdurend bezig; zij was naar het ziekenhuis gekomen om hem op te zoeken, zij was er werkelijk geweest; hij sprak er over met Mere dith, die hem de verzekering gaf, dat haar ver schijning inderdaad geen hallucinatie van de koorts was geweest. „Ik dacht eigenlijk, dat zij naar het buitenland was vertrokken," zeide hij, voor zich uitstarend. „Dat was ook het plan," antwoordde zijn vriend. „Zij is er echter van teruggekomen. Oom Henry voelde zich niet sterk genoeg om op reis te gaan." „Is zij dan nog hier?" „Helen is hier 's zomers nooit. Toen zij terug kwam uit Plattville is zij direct naar het Noorden BEZOEKT ONZE MONSTERZALEN. TOEGANG VRIJ, OOK VOOR PARTICULIEREN. WESTZEEDIJK (hoek IJzerstraat lijnen 10 en 18) ces een beroep op het buitenland De regeering wenscht geen voortdurende schommelingen in de loonen der arbeiders en ambtenaren, maar om met de prijzen op de wereldmarkt in overeenstemming te ko men zijn loonsverlagingen der ambtenaren on verm ydeljjk. De regeering zal alles beproeven om de werkwillige werkeloozen aan werk en brood te helpen en intusschen zal voor een behoor lijke ondersteuning worden gezorgd. Nieuwe ontwerpen van arbeidsbescherming, onge vallenverzekering en het collectief contract zullen worden ingediend. De regeering beschouwt het als haar perste taak de overstrooming van Duitschland met buitenlandsche agrarische producten te be perken. Het hoogste doel van de geheele binnen- en buitenlandsche politiek is de her winning van de volledige Duitsche vrijheid. De regeering wenscht geen avonturiers- politiek. Volgens internationale deskundigen is de economische toestand van Duitsch land van maand tot maand erger geworden. De bepalingen van het verdrag van Versail les, [dat de gedwongen ontwapening van Duitschland ook door de andere partijen zou gevolgd worden, zijn tot nu toe niet uit gevoerd. De regeering moet in deze om standigheden alles doen om de verdediging des lands te waarborgen en en zij zal steeds op de bres staan voor de paraatheid en de weerbaarheid van het Duitsche volk. Ziehier in korte trekken de Duitsche regeeringsverklaring, door uiterst links en rechts methoonende interrupties ontvangen. Dat ze bovendien tot begin December in den Rijksdag geen kans krijgen een luid ruchtige partij reclame te voeren is een reden te meer om heftig tegen de regeering van leer te trekken. Deze liefhebberij wordt ver der in de eigen persorganen uitgevochten en waar de gelegenheid gunstig is, af en toe per boksbeugel en dergelijke op de straat. Geheel blanco is de overigens korte staat van dienst der Hazia's wel niet. Hun ge weldige stembusoverwinning en hun drei gementen hebben de wereld-opinie wakker geschud en het besef levendig gemaakt, dat het Duitsche volk zonder hulp van buiten nimmer de opgelegde verplichtingen kan nakomen. Dr. Schacht, de vroegere president van de Duitsche Rijksbank, reeds eenigen tijd voor een z.g. studiereis in Amerika en aldaar een groot aantal redevoeringen houdende, tracht de Amerikanen ook hiervan te over tuigen. Tot voor kort stonden de Amerikanen in meerderheid afwijzend tegenover iedere her ziening der schuldenregeiing en was oom Sam in geen enkel opzicht bereid ook maar de minste veer ten behoeve van Europa te laten. Nu heeft Louis Max Fadden, die voor zitter is van de commissie voor het bank wezen van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een ander geluid laten hooren. Hierbij verklaarde hij in een intervieuw o.a.: Duitschland gaat een moeilijke economi sche crisis tegemoet. Er dient iets gedaan te worden om de omstandigheden gunstiger te maken. Thans is het moment aangebroken dieper in deze kwestie te treden. Leeningen van buitenlandsche banken, die aangewend worden om oudere schulden te betalen, zijn getrokken om bij kennissen te logeeren." Meredith had er tot dit oogenblik geen flauw vermoeden van, dat Helen zich te Plattville be vond. Het vertelde Harkless eenvoudig, wat zijn tante hem had medegedeeld. Mrs. Sherwood (die eigenlijk rrir. en mrs. Sher wood tegelijk was) had in Fisbee altijd een onver- antwoordelijken dwaas gezien en beschouwde Helen's aanhankelijkheid voor hem als een familie schandaal, waarover zoo min mogelijk moest wor den gerept. Vandaag of morgen zou het meisje immers „tot bezinning komen" en hoe minder de wereld er dan van wist, hoe beter. Meredith praatte weinig met Harkless over Helen. Wel liet hij doorschemeren, dat zij vreeselijk ongerust over hem was geweest, al koesterde zij, zelfs toen allen wanhoopten, een vast vertrouwen in zijn herstel. Harkless had in zijn ijlen een paar woorden gesproken, welke Meredith niet ontgaan waren en dezen niet van beteekenis ontbloot sche nen, toen hij de houding van Helen aan het ziek bed nauwkeurig gadesloeg. Intuïtief voelde hij, dat er tusschen deze beide menschen, die elkander in Plattville hadden gekend, iets moest zijn voor gevallen. Hij meende te mogen aannemen, dat zijn gissing niet al te ver van de waarheid verwijderd was. En het speet hem voor de twee menschen, die hij zoo verbazend graag mocht. Eiken dag verscheen de jonge man in het zieken huis om te probeeren zijn vriend wat vroolijker te stemmen. Het scheen een gemakkelijke taak, want de journalist hulde zich in een masker van grappen. Doch wanneer men van hem hield, als Meredith, kon het niet moeilijk vallen de diepe neerslachtig heid achter het masker van grappen op te merken. Na de enkele terloops geuite opmerkingen over Helen zweeg John verder over haar. Meredith kreeg het gevoel, of noemen van haar naam hen beiden in ongelegenheid zou brengen. Hij praatte met den invalide niet over zijn ver wantschap met mr. Fisbee; de oude man was eenigszins het zwarte schaap in de familie en Mere dith achtte zich niet gerechtigd dergelijke onder werpen aan te roeren. In het verhaal, dat Fisbee Parker had gedaan, ontbraken enkele bizonder- heden. Zijn schaamtegevoel deed hem verzwijgen, dat de periode van dronkenschap, waaruit Harkless hem had gered, niet de eerste was geweest in zijn leven. Meredith vroeg zich telkens af, waar Fisbee dien jongen journalist, die zijn zakenbrieven met zulk een kolossale handteekening onderteekende, toch kon hebben opgediept. Dat de oude man zijn werkgever dankbaar was, lag voor de hand, maar Meredith bevroedde geen oogenblik, dat de dochter van Fisbee in staat was tot zooveel dankbaarheid, om al haar jonge kracht te wijden aan het werk van den man, die vriendelijk was geweest voor haar vader. Op een dag in Augustus bracht Meredith den herstellende uit het ziekenhuis naar zijn eigen woning over. Zijn kieeren waren Harkless veel te wijd geworden, maar hij toonde eenige belangstel ling, toen zij langzaam door Rouen reden. Het verband en de zwachtels waren nu afgeschaft. Zijn eenige zorg moest nu zijn aan te sterken. Het smalle gelaat begon eenigszins kleur te krijgen. Het rijtuig passeerde langs een huis met breede gazons en een prachtige oprijlaan. Men kon zich voorstellen, dat daar een dame moest wonen, wier verschijning mannen in geestdrift deed ontsteken. Al was hij hier nog nooit geweest, toch kwam dit buiten Harkless bekend voor. „Wie woont hier?" ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons (Adv.) in werkelijkheid niet veel meer dan een vertraging van het ziekteproces. Een mora torium of een vermindering der betalingen krachtens het plan Young is in aantocht. Daar de geallieerden vasthouden aan betaling van de reparaties bestaat de eenige uitweg hierin, dat de Vereenigde Staten zich groot moedig toonen. Voor Europeesche ooren en inzonderheid voor Duifsche, klinkt dat erg welluidend, doch dit zwakke geluid, dat moet aanzwellen tot een machtig geloei, is voorloopig niet verdisconteerbaar. Het Amerikaansche volk in zijn geheel voelt er weinig of niets voor het twistzieke Europa voor een deel kwijt schelding te geven, zoolang het niet vaststaat dat dit een herstel der crisis in den weg staat en eventueel aldus geschrapte schulden zeer waarschijnlijk in steeds grooter wor dende oorlogslasten omgezet. Nooit is Europa in vredestijd zoo zwaar bewapend geweest als tegenwoordig, men staat tot de tanden gewapend tegenover elkaar en zelfs Duitsch land zal zich volgens de regeeringsverklaring ondanks zijn gesjochten toestand aan deze kostbare en niet onbedenkelijke toestand gaan aanpassen. Hoe zonderling in Europa overigens zeer brave en verdienstelijke mannen in de poli tiek verzeild kunnen raken, ja zelfs ineens tot minister gebombardeerd, leert een ver makelijk geval uit Roemenië. Minorescu, de nieuwe Roemeensche minis ter-president, had koning Karol by de vor ming van zijn kabinet voorgesteld prof Juliu Hatigeanu tot minister van volksgezondheid te benoemen, welk voorstel de goedkeuring van den koning verwierf. Desondanks is prof. Juliu Hategeanu niet op een mimsterieele stoel neergekomen, doordat ten gevolge eener vergissing zijn broer Emil, eveneens prof., is benoemd en dadelijk na die be noeming met ijver aan het ministèren is geslagen. Door dit humoristische geval is mijn eer bied voor Roemenië in niet geringe mate gestegen, stel ik weer meer vertrouwen in dit overigens zonderlinge land met nog zon derlingen toestanden. In vertrouwen gezegd, doch dit blijft geheel onder ons, in en buiten Europa heeft men een groot aantal malen kapitale vergissingen bij het aanstellen van ministers gemaakt en heeft men deze ver gissingen altijd zoodanig laat ontdekt, dat de talrijke gemaakte fouten niet meer te herstellen waren. Mogelijk worden er nog vroeg hij kortaf. „Wie hier woont?" Links bedoel je? Wel de Sherwoods," antwoordde Meredith een beetje on zeker. Harkless verviel weer in diep stilzwijgen. Het huis van Meredith stond iets verder aan den zelfden weg; een ruime woning, zooals die een dertigtal jaren terug werden gebouwd. In een groot grasveld, voor het huis, spoot een fontein omhoog en stonden verschillende beelden. De tuin was uit gestrekt en mooi aangelegd; overal plekjes, waar men door struiken en hooge planten voor de buiten wereld zich kon verbergen. Toen men hem had geïnstalleerd op een makke lijken stoel in de serre, riep Harkless; „En woon jij hier dus. Niet kwaad voor een vrijgezel." „Een vrijgezel moet het juist beter hebben dan anderen," meende Meredith. Toen, plotseling wer den oude herinneringen weer sterk over Harkless en zag hij voor zich het overwinningsfeest na een wedstrijd, waarbij een schattig meisje aanwezig was. „Herinner jij je nog de Indiaansche prinses?" vroeg hij. „Wat een wonderlijke kerel ben je toch," lachte Tom. „Heb je dan nog niet gemerkt, dat zij ons heeft vergeten?" Waarom ook niet. Zou er, bulten ons tweeën, nog wel iemand zijn, die zich die dingen herinnert?" „Ik geloof, dat wij het ons slechts bij oogenblik- ken herinneren." De ander zette zijn glas neer en stak een sigaret op. „Gewoonlijk herinneren wij ons het verleden, als wij geen succes hebben." „Dat kon wel eens waar zijn." „Natuurlijk is dat waar. Als een dame op mij indruk wil maken, Iaat haar dan vooral geen indruk LEEUWARDEN (Adv.) willen maken op zichzelf." „Geloof je niet, dat onze ijdelheid altijd een groote rol speelt?" „Analyseer het leven, zooals je onderdanige Thomas het pleegt te doen en je zult tot dezelfde conclusie komen als hij. Zoodra een meisje je de bons geeft. Meredith vloekte op zichzelf, maar vervolgde onmiddellijk„Wat baat het een man, verstandig te worden, wat vrouwen betreft, als hij zijn eigen hart niet verliest? Geen van ons beiden is zijn hart kwijt; wij maken dat ons zelf wel eens wijs, maar er is geen sprake van, zoo lang wij niet het hart van een meisje hebben gevonden. Ik ben tenminste vrij zeker van mezelf; zie je, ik ben te veel door gerookt. Maar laat ik je nu eerst eens voorstellen aan mijn honden, want die moeten hun dagelijk- sche uftstapje nog hebben. Ik ben speciaal voor de beesten thuisgebleven dezen zomer." John vond deze verklaring van Meredith, be treffende zijn verblijf in Rouen even plausibel als de ernstige redenen, welke hij opgaf, om niet met zijn moederen zuster naar Winter Harbor te gaan. Harkless wist, dat Tom voor hem thuis was ge bleven en was overtuigd, dat hij diens vriendschap nooit naar waarde zou kunnen vvaardeeren. Hij voelde ook, dat anderen hem gaarne een zelfde genegenheid zouden betoonenbrieven en bezoeken uit Carlow hadden dit bewezen; hij had gehoord van den uittocht uit Carlow naar het ziekenhuis, zoo goed als van den veldtocht tegen de „Wit kappen". (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1