Let vooral op dit adres. N.V., ERF -f DE SALAMANDER ur Auviko istandsvereeniging rkoop Lild en >VER- ier rne te t. el. EF. MIMOSA-DROPPELS, ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 12E JAARGANG. - N°. 98 EERSTE BLAD W eek-revue. FEUILLETON. OP EENZAMEN POST. [TLOOGMEBL PLUIMVEE RENBAAI mm klELSDIJK lel. 22. SCHUURMAN'S PLUIMVEE-ARTIKELENHANDEL Chr. de Vrieslaan - Middelharnis. Kon iiarnis. A. L. VAN DORSSER, Middelharnis. Fransche-, Engelsche- en Holland- sche Bisquits. Inouth, L verp. ^akelier O. DE WILJES THEE. A. TAALE, Grossier. Middelharnis. Tel. 50. Bons. 65. N.V. VIS VAN HEEMST. Dames- en Heerenkleeding. Middelharnis. Tel. 74. fJN ÖN, A. VISSER, Kruidenierswaren. Middelharnis - Westdijk - Tel. 72. ■Tel. 241 L. VROEGINDEWEIJ Wzn. Boekhandel - Drukwerken. Plaatsing advertenties in alle bladen Westdijk B 363. Middelharnis. Tel.231 idewerk. Sigarenfabriek en Grossierderij Fa. A. L. VERBRUGGE. Middelharnis. Visschersdijk. Westdijk. lel. 220. K. WITVLIET, Ford Dealer. Middelharnis. Tel. 73. In. iTel. 42. Fa. P. WIELHOUWER, Drogisterij. Middelharnis - Westdijk - Tel. 11. Infectie. MEUBELEN WIJNHOFF EN KROOS Middelharnis. Vingerling. Idijk, landpad. Mineraalwateren en Limonade siropen, concurreerende prijzen. WED. C. KOLFF ZOON, Middelharnis. Itbakker ftlharnis. A. L. VAN DORSSER, Middelharnis. Chocolaterie, Thee en Koffie. ïlharnis. J. J. NIPIUS. Kruidenierswaren. Middelharnis. Tel. 5. co- en Tel. 69 Alle verzekeringen WED. C. KOLFF ZOON, Middelharnis. Lage Premiën. - Prima Mijen. laliteiten JOON SIGARENMAGAZIJN L. BUND-ZAAIJER. Middelharnis. Westdijk. [DE AI DRESSEN J I BREUKBANDEN I I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMID1E i 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per ilacon van 80 pillen. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. De stroom van kleine en groote verduis teringen kabbelt regelmatig door en al te handige zwendelaars vinden steeds weer een groot aantal menschen, bereid zich te laten plukken. Handige oplichters weten het zelfs zoo aan te leggen, dat de slachtoffers op een draf komen aanhollen om geschoren te wor den. Te Amsterdam heeft een assuradeur, lid van een bekende firma, welke overigens met deze zwendelzaak niets te maken heeft, een groot aantal zijner handelsvrienden meeren- deels uit de tabakswereld, weinige tonnen lichter gemaakt. Dit heerschap fingeerde winstgevende grondspeculaties in Brabant en zonder dat een der slachtoffers ook maar het minste of geringste bewijs of onderzoek vroeg, werden den gunstig bekend staanden assuradeur tienduizenden ter beschikking gesteld. Een der laatste slachtoffers is er voor 20 mille ingevlogen. Daarop werd mijn heer de grond te warm onder de voeten en achtte hij het verstandig den vaderlandschen bodem snel te verlaten. Vanuit Rotterdam valt eveneens een ern stig geval van fraude te vermelden. De pro curatiehouder eener groote melkinrichting, de R. M. I. heeft kans gezien deze zaak plus de Vereenigde Zuivelbereiders voor een slor- dige ƒ150.000 te benadeelen. Deze procuratie houder had reeds 20 dienstjaren, genoot het voile vertrouwen en heeft met nog een ander employé meer dan 12 jaar op grove wijze misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Door vervalsching van melksta- ten en geknoei in de boeken is dit tot voor kort nooit ontdekt, totdat tijdens bet verlof van den procuratiehouder door een toevallige omstandigheid deze zwendel aan het licht is gekomen. De schuldigen bevinden zich in het arrest en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek is nog niet beëindigd en nog steeds groeit het bedrag der tekorten. Vanwege de S.D. A. P. en N. V.V., mits gaders Kerk en Vrede zijn deze week aan den voorzitter der Tweede Kamer, mr. Van Schaik, de door genoemde organisaties ver zamelde handteekeningen tegen de Vlootwet overhandigd. Het totaal aantal stemmen op de lijsten van S. D. A. P. bedraagt 1.465 971, terwfjl Kerk en Vrede ongeveer 80.000 stemmen hebben verzameld. Bij de aanbieding der verzegelde pakketten werd aan Mr. VaD Schaik een adres overhandigd, zoowel van wege S. D. A. P. als door het bestuur van Kerk en Vrede, waarin de argumenten tegen het Viootplan werden uiteengezet. Te 's-Gravenhage is in den leeftijd van ruim 93 jaar overleden mr. Samuel van Hou ten, de bekende oud-staatsman. Wijlen mr S. van Houten, ongetwijfeld een der groote figuren van zijn tijd, deed reeds op 27-jarigen leeftijd zijn intrede in de politiek en wel als lid van den gemeenteraad van Groningen en heeft zijn politieke loopbaan beëindigd als Afgevaardigde voor de Eerste Kamer in 1907. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaul. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 50) „Is het te ver om naar de Briscoe's te gaan?" „In den regen?" „Breng haar in het rijtuig van Tibbs." „Die hebben allang gegeten en hun menu is niet bepaald uitgebreid." Zij konden haar in de kamer hooren ioopen. „U zult het haar toch moeten mededeelen,"zeide de meesterknecht en samen stapten zij naar het andere vertrek. Daar was een klein tafeltje gedekt met een helder wit tafellaken en men rook on middellijk den geur van thee en allerlei lekkernijen. Fisbee bleef ontsteld staan, maar de meesterknecht, die stamelend de uitnoodiging om te blijven koffie drinken afwees onder voorwendsel, dat hij thuis werd verwacht, holde naar de drukkerij, waar hij Tipworthy heftig bij den arm greep. „Waar komt dat allemaal vandaan?" „Laat me los! Wat bedoel je?" „Die thee, kip, salade, sardines, weet ik wat nog meer." „Dat hebben ze hier gebracht in een groote mand van Briscoe. Ik heb alles naar boven ge transporteerd en zij heeft er verder voor gezorgd. Nadien zijn van zijn hand de bekende staat kundige publicaties verschenen en zelfs dezen zomer nog heeft deze krasse oud-strijder op staatkundig terrein zjjn stem nog laten hoo- ren in zijn brochure: Waarheden en waar schuwingen van een 93er. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak tegen kapi tein Borren en beklaagde veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. Dit is het onbevredi gend slot van een nog onbevredigender zaak. Het bekende fimstuk: „De man die de klap pen krijgt" is wat te vroeg geboren, het drama Curasao was een veel geschikter stof geweest. Waarvoor het noodig was dat er een Barbertje moest haDgen ontgaat ons, vooral nu de rol aan kapitein Borren alleen was toegedacht. Buitenland. De groote gebeurtenis dezer week was de eerste bijeenkomst van den Duitschen Rijks dag op Maandag. Een schitterende gelegen heid voor partijreclame dus, waarvan dan ook een dusdanig gebruik is gemaakt dat het weerzinwekkend was. Woeste scheld partijen,fluitconcerten, uitroepen van „bloed hond! moordenaar!" en meer dezer liefelijk heden bij het afroepen van de namen dei- afgevaardigden, bruipartijen over en weer, ziedaar de eerste bijeenkomst van den nieu wen Rijksdag, zulks ten aanschouwe van overvolle publieke-pers en diplomatieke tri bunes. Terwijl dit hooge college alle krachten inspande om er een echt theaterstuk van te maken, zich aldus blameerend, stonden in de naaste omgeving van den Rijksdag eenige duizenden nieuwsgierigen en op relle tjes belusten, in toom gehouden door ver sterkte politie-cordons, terwijl in verschil lende zijstraten met agenten geladen vracht auto's stonden, klaar om snel te kunnen ingrijpen. Inderdaad is het den eersten dag reeds te Berlijn tot wanordelijkheden gekomen, moes ten verschillende ruiten van groote zaken het ontgelden, vooral zaken door joden ge dreven. Tot na middernacht hebben deze uitspattingen geduurd, waarbij in totaal ruim 100 arrestaties zijn verricht. Dit alles betreft nog maar slechts de eerste bijeenkomst van den Rijksdag van Maandag en wat er Woensdag, terwijl we dit schrij ven, gebeurt, is nog niet bekend. Dan zal het natuurlijk opnieuw feest ztjn, de op sensatie beluste of door politieke hartstochten opge- zweepten weten vooruit waar voor hun geld te krijgen, beter dan bij welke bouïevard- film ook. Dan zal het kabinet Brüning met haar regeeringsverklaring voor den dag ko men en zullen meteen verschillende voor stellen van uiterst links en rechts worden gedaan, ten doel hebben het kabinet om te kegelen. Meer nog dan den eersten dag zal er volop gelegenheid zijn tot uitbundig spec- (Adv.) Je ziet er uit, of je gek bent! Laat me los!" Inder daad Bud had in geen enkel opzicht zoo'n pijnlijke afstraffing verdiend. Voor de dag om was, werd op het bureau van de „Herald" alles geregeld. Den heelen middagwerk- ten de journaliste en Fisbee, terwijl Parker, Bud en later ook Schofield, die een zeer beleefde bood schap van Watts had meegebracht, zorgden voor het zetten der verschillende artikelen. Zelfs Xeno- phon maakte zich verdienstelijk door de vloeren in de verschillende vertrekken te schrobben. De verschillende leden van het personeel hadden dien dag regelmatig inlichtingen noodig van hun hoofdredactrice, klaarblijkelijk alleen, om deze zoo nu en dan eens te zien. Het scheen bijna onmogelijk, dat het doel van haar aanwezigheid niet in de stad bekend werd, maar de mannen zwegen zorgvuldig over hun kleinood, dat verscholen werkte in de stoffige bovenkamer. De typografen kwamen na elk onder houd vroolijker beneden; ééns betrapte Ross, die advertenties stond te zetten, den meesterknecht op een ongemotiveerde lachbui. „Waarom sta je zoo dwaas te lachen, Cale?" „Waar lach jij om," antwoordde de ander. „Ik lach niet." De dag ging voorbij, buiten nat en triestig, maar binnen zonnig. Tegen zes uur 's avonds was alles geregeld, de nieuwe hoofdredactrice had een politiek program ontwikkeld dat Harkless, ware hij aanwezig ge weest, haar niet kon hebben verbeterd. Minnie Briscoe kwam naar boven, sloeg haar armen om haar vriendin en maakte voor dien dag een eind aan alle verdere plannen. Maar niet leken dag eindigde de arbeid, als de takel, onzinnig gebazel en geleuter over derde rangs onderwerpen en zal alles druipen van de politiek. De politie heeft alvast de noodige maat regelen getroffen en zal dien dag volledig in actie zijn, alle verloven zijn ingetrokken, teneinde een herhaling der relletjes zooveel mogelijk te voorkomen. In deze eerste bijeenkomst van den Rijks dag is reeds gebleken hoe hopeloos de taak is van het door en door zwakke kabinet Brüning, dat voortdurend nog zwakker wordt en dat gedwongen is te verschijnen in een verpolitiekte arena met een reeks onpopu laire maatregelen, waarvoor misschien niet eens een meerderheid is te vinden. Wat er dan gebeuren zal is niet bekend. Het is niet onmogelijk dat alsdan opnieuw een beroep op art. 48 van de grondwet zal worden ge daan, een niet onbedenkelijk paardenmiddel, doch dat misschien de eenige manier is om een directe chaos te voorkomen. De Engelschen voelen zich evenmin erg prettig gestemd. Men heeft te Londen tal rijke zorgen, politieke en economische, en zou er graag een dozijn lastige probleemen van willen opruimen. Een dezer probleemen is besproken op de Britsche rijksconferentie te Londen, waar alle Dominions zijn verte genwoordigd en waar men uitvoerig gecon fereerd heeft over verbetering der onderlinge handelsbetrekkingen. Erg hoopvol laten deze besprekingen zich niet aanzien voor John Buile, want voor zoover de Dominions be reid zijn het moederland uit de misere te helpen, is zulks tegen een veel te hoogen prijs. Ieder zingt zijn liedje van verlangen en beloften en niet omgekeerd en de ver langens zjjn beduidend grooter dan de be loften. Wat de Canadeesche premier aan op deze Britsche conferentie voorstelde liet duidelijk heid niets te wenschen over. Hij wil van vishandel binnen het Britsche rijk niets weten, bestempelt dit als volslagen onzin, wil geen enkele der bestaande tarieven ver lagen, is bereid deze voor andere landen nog te verhoogen en voor de Britten op de tegen woordige hoogte te laten, doch dit kan de in het moeras zittende Britsche industrie uiet baten. Dat wordt er niet beter van of "de andere landen nog zwaarder tegenge werkt zullen worden, wanneer het toch al reeds geen kans heeft om bjj de bestaande tarieven met winst te kunnen invoeren. Voor deze onvoldoende steun wordt dan maai eventjes volledige bescherming in Engeland voorgesteld, ook op landbouwproducten, uit gezonderd natuurlijk de landbouwproducten der Dominions. Geen wonder dat Labour daar niets van moet hebben, ook de liberalen voelen er niets voor en het ztjn alleen de conservatieven die zich door deze voorstel len voelen aangetrokken. Voorloopig hebben deze evenwel niets te vertellen, al snorken ze ook dat er onder het Engelsche volk groeiend verzet tegen de vrijhandel valt waar te nemen. Wat Londen en ook New-York zwaar op de maag ligt zijn de nu reeds meer dan een week durende revolutie-berichten vanuit Brazilië, waarbij beide partijen om strijd hardnekkig beweren voortdurend aan de winnende hand te zijn. Zoowel de Amerika nen als de Engelschen hebben honderden schemer inviel. Er kwamen avonden, waarop nog laat het licht straalde uit de bovenvensters, zooals in den tijd, toen Harkless de redactie voerde. Want de kranige uitgeefster werkte hard, soms tot diep in den avond, maar altijd begon zij even vroeg. Aanvankelijk werden fouten gemaakt, welke zij zelf ernstiger vond, dan wie ook, doch ervaring bleek ook hier een leermeesteres en de routine nam dagelijks toe. Met al de energie van haar jonge kracht, gaf zij zich aan haar taak. Zij kwam tot de conclusie, dat eventueele uitbreiding van zijn blad beter was voorbereid, dan hij zelf wist. Zij ver trouwde in de mogelijkheden van een provinciale krant en met nieuwe middelen wist zij den groei te bevorderen. Geen gelegenheid werd verzuimd om de toekomst van het blad naderbij tc brengen. Alleen, zij zag angstig tegemoet het oogenblik, waarop een exemplaar van de „Herald" onder de nieuwe leiding den zieke in het hospitaal te Rouen in handen zou komen. Dan zou alles, ook tegen over hem, zijn voor haar verantwoording. Zou zij in zijn oogen den toets der critiek kunnen door staan? Betrekkelijk zeer spoedig merkte zij dat men in de politieke aangelegenheden van het district met haar begon te rekenen. Met blijde vol doening wist zij dat het vooral dat was, waarnaar zij had gestreefd. Waardeering maakte haar den arbeid licht. Op een avond, toen zij nauwelijks een week haar nieuwen arbeid had opgenomen, bemerkte Parker, hoe Bud Tipworthy, terwijl hij zwijgend op de gang stond te luisteren, hem wenkte. „Wat is er aan de hand, Buddy?" „Zij zingt!" Parker liep naar buiten. Op straat bleven de menschen staan, verdoken in de schaduw, om de millioenen in Brazilië belegd en zulke peul schilletjes verliest men niet graag, ziet ze zelfs niet graag bedreigd, vooral niet in een tijd als de tegenwoordige. De Brazilianen knokken nog steeds dapper door, leveren bloedige gevechten, aldus de berichten, doch gelukkig blijkt dit in de meeste gevallen erg overdreven. Terwijl in Brazilië de burgeroorlog dus in vollen gang is, doet men in Spanje en in Oostenrijk hardnekkige pogingen deze weinig ideale toestand ook zoo spoedig mogelijk te bereiken. In Spanje groeit het aantal stakin gen met den dag, worden de botsingen voortdurend ernstiger en in Oostenrijk zijn het de zonderlinge bokkesprongen van ver dwaasde burgerwachtleiders, die het ergste doen vreezen. Deze zonderlinge burgerwach ters, deze naam verdienen ze niet, ze brengen de burgerij juist in gevaar, deze geestver wantenvan de Duitsche nationaal-socialisten, bereiden hun vrienden, de christelijk-socialen, af en toe zeer onaangename verrassingen. Schober, de ex-bondskanselier, overigens wars van alles wat naar politiek ruikt, ziet zich door het fanatiek en gevaarlijk drijven der burgerwachters in de politiek gedrongen en heeft zich officieel aan het hoofd van het nieuw te vormen burgerblok gesteld, dat bedoeld is als een tegenwicht zoowel tegen uiterst links als uiterst rechts. De onbehaaglijke stemming in en buiten Europa duurt ononderbroken voort, overal worden de stapelmarkten nog altijd over stroomd met te groote voorraden, welke de markt niet kan absorbeeren en waardoor de prijzen van heel wat producten beneden kost prijs verkocht moeten worden. De machthebbers te Moskou doen hun uiterste best dezen onaangenamen toestand te bestendigen of te verergeren en gaan ruste loos voort met het aanbieden van landbouw- en industrieele producten tegen afbraakprij- zen. Naarmate de toestand in West-Europa zwarter wordt, stijgen de kansen van de firma Stalin en Co welke vurig hopen op een baaierd. Dat het tusschen Italië en Frankrijk nog altijd niet botert, nu er steeds meer en meer over een op handen zijnden oorlog wordt gesproken, alsof dit nog maar een kwestie is van tijd, brandstapels zijn er genoeg, klinkt voor Moskou als toekomstmuziek. Overigens zit men ook in Rusland met een lastig werkeloozenprobleem en dat Mos kou plotseling zeer strenge maatregelen te gen deze werkeloozen moest nemen, valt moeilijk als een bewijs van kracht te aan vaarden. Het voederen der kippen. Het leek ons nuttig de voedering der kip pen eens wat nader te bekijken. De avonden worden al wat langer en nu mag het stukje pluimvee wel eens wat moeilijker zijn dan gewoon. Men wil ook wel eens iets anders hooren, dan mais, gerst, ochtendvoer of opfok- voer, enz. Op de eerste plaats danwaarvoor is voed sel voor onze kippen noodig? En dan blijkt het bij kippen niet anders te zijn dan bij heldere stem te hooren, die onbewust van eigen kracht, opklonk in den avond. De zuster van Tipworthy, Cynthia, stond tus schen de anderen in. Parker zag, dat zij schreide. Bud kwam bij haar staan en Parker legde zijn hand op den schouder van den knaap met een gebaar, dat evenveel gratie verried, als ontroering. Cale realiseerde zich plotseling, dat rood haar soms heel mooi kan zijnhij behoefte zich niet af te vragen waarom Cynthia schreide. De weemoed van den avond kwam sterk over hem, sterker dan de jeug dige meesterknecht van de „Herald" ooit voor mogelijk had gehouden. Tijdens Harkless' leiderschap waren er geen standvastiger vrijgezellen geweest in Plattville dan Ross Schofields en Caleb Parker; niemand als zij beschikte over zulk een woordenrijkdom om te schimpen op den gehuwden staat. Doch op het oogenblik dat Caleb staarde riaar de zuster van Tipworthy, wandelde Schofield aan den anderen kant van de stad met een weduwe. Al was hij nog meester over zijn eigen hart, het verlangen naar een eigen thuis kwam over hem. Wel wonderlijk bleek op hen de invloed van één vrouw. Lige Willetts reed voorbij, de teugels los op den nek van zijn paard, toen hij plotseling stilhield om te luisteren. Fluisterend merkte hij op tegen den man, die bij hem stond: „Dat lied ken ik." „Hoe zoo?" fluisterde de ander terug. „Ja; hij en ik hoorden haar zingen, dien avond, toen zij hem aanvielen." „Zoo!" „Het is of een engel uit den hemel zingt." Hoofd schuddend antwoordde de ander: „Ik heb in elk geval nooit zoo iets moois gehoord." Plotseling klonk in de kamer boven hartelijk' ECHTE FRIESCHE ZOSOct.perons AO (Adv.) andere dieren i dat voedsel is noodig voor het onderhoud, dus voor verbranding en slij tage, aanvulling. Dat woord verbranding heeft voor sommigen een eigenaardigen klank. Zij denken daarbij altijd aan een kachel ofiets dergelijks en dat wil er bij ons niet in. Toch hebben zij het b(j het juiste eind. Hoe zou een dier warm kunnen blijven, als er geen verbranding plaats had Dat kan niet anders. Want aan de koudere lucht raakt het dier veel warmte kwijt, vooral in het koude jaar getijde en die warmte moet worden aange vuld. De brandstof daarvoor is het voedsel en die kachel is het dierlijk lichaam zelf. In het lichaam verbrandt het voedsel en geeft warmte. Het bloed voert de voedingsstoffen door het geheele lichaam heen (geen enkele plaats uitgezonderd dan de doode deelen, veeren, nagels, snavelpunt, enz. Het bloed zorgt tevens voor den aanvoer van versche lucht, want zonder versche lucht kan geen kachel branden. Beter gezegd is het: zonder zuurstof is geen verbranding mogelijk. Die zuurstof uit het bloed verbrandt nu de voe dingsstoffen door het geheele lichaam heen en dat geeft de lichaamswarmte, (die binnen enge grenzen blijft). Dus voor verbranding is voedsel noodig. Verder zei ik: om slijtage aan te vullen. Het spreekt vanzelf, dat de lichaamsdeelen, die keer op keer in gebruik zijn, aan slijtage onderhevig zijn. De voedings stoffen uit het bloed vullen die slijtage weer aan, we zouden kunnen zeggen: vernieuwen en repareeren waar het noodig is. Verder kost de vertering en het transport van het voedsel arbeid en ook dit vraagt voedsel. Elk dier heeft dus voedsel noodig voor het warmteonderboud, voor aanvulling van slijtage en voor de gewone lichaamsfuncties. Als een dier met zijn voedsel niets anders kon doen, dan watwjj hierboven neer schre ven, zouden wij aan zoo'n dier niets hebben, want het zou blijven zooals het was, niet zwaarder worden, Diets opleveren, ons dus geen voordeel bezorgen. Wanneer wij een dier zóó voeren, dat het niets meer doen kan dan wat wij hier schreven, spreekt men van het geven van onderhoudsvoer. Geven wij méér voedsel dan noodig is voor het onderhoud, dan noemt men dit productie- voer. Hiermee kan het dier iets voortbrengen, iets produceeren, vandaar dien naam. Een paard produceert kracht, een koe melk en vleescb, een varken vet en vleesch, een kip eieren, een angorakonijn wol enz. enz. Wjj zouden die reeks producten wel zoo lang kunnen maken, dat er voor niets anders plaats meer overbleef. Bekijken wij nu de kip eens precies, dan zien wij, dat het produceeren reeds begint als kuiken. Deze moet groeien, dus vleesch en beenderen produceeren. Als volwassen hoen moet het eieren voortbrengen en in den ruitijd veeren en tegen den slacht liefst nog wat vet en vleesch. Maar als wij productie willen hebben van onze hennen (en dat wil ieder) dan voelt lachen; het licht ging uit en even later traden twee dames en een oude man naar buitendruk babbe lend vertrokken zij met het rijtuig van Briscoe. De menschen verspreidden zich ongemerkt. Lige Willetts zette zijn paard in draf en volgde het wagentje. WUiam Todd praatte zich zelf moed in, toen hij zich voornam ondanks het late uur toch nog maar een bezoek te gaan brengen bij miss Bardlock. Caleb Parker verried onzekerheid in zijn stem, toen hij Cynthia en haar broer aanbood hen thuis te brengen. Weldra lag het plein weer verlaten onder den fonkelenden Julihemel. Dc dag kwam, waarop men vernam, dat Harkless, die weken lang in doodsgevaar had verkeerd, begon te herstellen. De doktoren achtten volkomen ge nezing slechts een kwestie van tijd. Maar het ge lukkige bericht bracht de menschen in Plattville niet in verbazing. Eenvoudige menschen waren het en zij wisten toch dat God goed is. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1