MITENTO NUMMER ELSDIJK et alles! Hij tan alles, EERSTE BLAD RACTOR Onze Eilanden Middelharnis WOENSDAG 1 OCTOBER 1930 MITENTO. OP EENZAMEN POST. Hoe men tot de MITENTO gekomen is. MAAIKLBEDINC UIT EIGEN ATELIER. PRIJZEN doet vrijwel alles» |n moet worden en nischer dan ge het daan zoudt krijgen. Übouwers vele voor boute trekkracht en dkoopere brandstof. 1 van dienst zijn. Hij andere werktuigen notoren. fcial Ford Dealer af, pordson-Tractor juist jidigheden nuttig en Igen en andere voor- ervan voortvloeien. SW) LINCOLN 3RIEK. ROTTERDAM Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak envervalschlng. Prijs 40 en 75 et Proefb.olsjea 25 ct. 89 Apoth. Oro0laua. <8 Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Diens taanvragen f 1,pcr plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 12E JAARGANG. - N°. 93 Uit de geschiedenis van de Electrificatie. Inderdaad heeft de electrische energie lang op zich laten wachten op ons eiland. Dikwijls zijn er stemmen opgegaan te trachten de electriciteit te krijgen. Ten slotte begon een van onze kleinste gemeenten Stellendam, zich van electriseh licht te voorzien. De petro- leumgemeenten, die nog grooter waren had den zulks nimmer durven risikeeren. Te Stel lendam heeft men reeds een viertal jaren electriseh licht genoten. In 1927 was het de Landbouwvereeniging te Melissant die deze zaak weer eens ter hand nam en onder den energieken voorzitter, den heer P. D. Sieling, is de mogelijkheid van slagen steeds grooter geworden. Men is in Rotterdam op het electriciteits- bedrijf gaan redeneeren over de rentabiliteit van een bedrijf voor Plakkee. Vrij vlug daarop kwamen voorstellen, om een eigen centrale te bouwen voor Flakkee, en daarna kwam ook Dordt aan bod en deed zijn voorstellen. Toen waren er drie plannen en mogelijk heden van uitvoering, in handen van verscha lende corporaties; die gelukkig bij elkaar zjjn gekomen, waaruit de electriciteitscommissie is ontsproten. Aangezien men aan Gedeputeerde Staten nog geen plannen had voorgelegd, werd be sloten de drie plannen op te zenden met verzoek de deskundige van de Provincie de Plakkeesche commissie van advies te dienen. In November van 1918 kwam er, na een tijd van rust, weer leven in de zaak. "Van Gedeputeerde Staten was bij de commissie een schrijven ingekomen inhoudende een ad vies over de drie plannen. Het plan voor de stichting van een eigen centrale werd in dat rapport ontraden omdat een dergelijk bedrjjf nimmer rendabel te maken zou zijn. Frof. Feldman, de adviseur van de Provincie gaf dan ook Ged. Staten in overweging dat plan te „verbieden." Die kans was dus verkeken. Toen bleven nog twee belanghebbenden aan bod n.l. Rotterdam en Dordt, voor de levering van stroom engros. Tusscben deze leveranciers van stroom is het lang loven en bieden geweest aan Flak kee. Voor de gemeenteraden behoefde dit echter geen beletsel te zijn reeds hun instem ming te geven voor de plannen. De commissie zou dan later wel uitmaken wie deleverancier zou worden. In den zomer van 1929 werd het weer ernst en waarlijk de gemeenten kwamen in overeenstemming om tot de stichting over te gaan. Het heeft den heer Boom heel wat uurtjes gekost in al die gemeenteraden, voor het vallen van den hamer het besluit bekrach tigde. Onmiddellijk daarna is men de finantieele aangelegenheid gaan behandelen, waarna voorjaar 1930 aankondigde dat het werk kon beginnen en te dezer tijd het bedrijf in wer king zou kunnen komen. 't Is een lange weg geweest die bewandeld is moeten worden, maar Donderdagmiddag wordt het bedrijf geopend op de FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 45) Niemand besefte beter dan mr. Fisbee, hoe drei gend de toestand zich liet aanzien. Maar niemand was minder in staat, dan hij om het initiatief te nemen en al zou het nummer van Dinsdag ver schijnen met ontstellend veel witte plekken, mr. Martin maakte reeds over het eerste nummer de opmerking, dat de artikelen niet bepaald sensatio neel waren en het onbedrukte papier een heele akker zou beslaan, alsof het had gesneeuwd. Zijn op merkingen over de volgende nummers, die nog waren verschenen, ondanks de ellende, welke zij over mr. Parker hadden gebracht, waren te wreed om te herhalen. Inderdaad, Fisbee, Parker, Scho- field en de jonge Tibworthy hadden iets van een troepje zeelui, dat verdwaald is in de koude en onbarmhartige gebieden van de journalistieke noordpool. Eindelooze vlakken wit papier strekten zich voor hen uit, zoo ver het oog reikte, terwijl hun leven er van afhing, die vreeselijke uitgestrekt heden productief te maken. Zij deinsden niet terug voor hun taak om de barre velden te ontginnen, doch zij misten het talent cr toe. Men kreeg, om de beeldspraak van mr. Martin te bezigen, den Het Tentoonstellinga wezen is op ons eiland nog zoo oud niet. Het was de Bakkersbond die het eerst het initiatief nam een Tentoon stelling te organiseeren, waaraan verbonden was een Vakwedstrijd. Die eerste Tentoon stelling is gehouden in de zaal van Hotel Meijer. Zij was bescheiden opgezet vanwege de ruimte en ten tweede was men angst vallig waakzaam tegen het maken van kosten, omdat men gissen moest of zoo iets de be langstelling zou hebben van onze bevolking. Die eerste Tentoonstelling werd echter zoo bar overdruk bezocht, dat van Tentoonstel len haast geen sprake meer kon zijn. Die standhouders zullen zich dat begin van ten toonstellen op Flakkee goed blijven herin neren. Daarna is het de R.I.A. geweest, die het tentoonstellingswezen op ons eiland op hoo- ger niveau heeft gebracht. Die onderneming durfde meer te riskeeren dan hier de men- schen. Die tentoonstelling is in alles uitste kend geslaagd en laat er aan die tentoon stelling een finantieele bijsmaak gekomen zijn voor de deelnemers, het heeft ons in elk geval geleerd hoe men dit werk kan en moet aanpakken. Men heeft er veel van ge leerd en daarmee is het voordeelig saldo toch nog goed besteed geweest. Toen kwam Flamité, weer van den Bak kersbond. Deze tentoonstelling, waarmee men geprofiteerd heeft van de ondervinding, was de eerste tentoonstelling met flakkeesch initiatief die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Vorig jaar was de Middenstandvereeni- ging alhier, in principe van plan tot het organiseeren van een tentoonstelling. Door dat de Bakkersbond echter toen reeds druk bezig was met de voorbereiding van Flamité, hebben onze middenstanders het plan laten varen. Van samenwerking was om verschil lende redenen geen sprake. De neringdoende middenstandvereeniging was dit jaar gelukkiger en heeft het in be drijf ateljen van het Electriciteitsnet aange grepen om een tentoonstelling te orga niseeren. Wanneer men echter met een dergelijk plan zit is het nog niet zoo maar één, twee, drie voor elkaar, dat het doorgang kan vin den. Wanneer men den opzet van een der gelijk werk wel eens mee gemaakt of van zeer nabij beziet, dan weet men eerst wat het zeggen wil, een tentoonstelling te leiden. Het heeft van het bestuur dan ook vele avonden gevergd, de een heeft er meer werk aan gehad dan de ander, doch ten slotte heeft ieder zijn deel. Men zag eerst uit naar een gebouw, om dat het veilinggebouw voor dat werk niet meer beschikbaar gesteld kon worden. Vrij spoedig had de heer ie Comte echter een geschikte loods en men kwam dan ook vlug overeen wat het aan huur moest doen. indruk, dat de koude alles nog witter maakte. Fisbee was het, die het eerst iets merkte van een hulp-expeditie, om hen te verlossen. Al was de eerste indruk ook weinig moed gevend, omdat de moeilijkheden zich als ijsbergen hadden op gestapeld voor hun kamp, toch naderde de redding. Niet omdat de moeilijkheden wegsmolten, maar omdat er een lange brief kwam, met het post stempel uit Rouen, die als volgt luidde: „I-ienry en ik hebben je altijd voor zelfzuchtig aangezien, James Fisbee, omdat je zoo zelfinge nomen bent en tot niets in staat. Zij heeft ons verteld,van jc ..bekeering" en van je verbod aan haar om bij je te blijven; hoe je haar uit drukkelijk hebt gezegd, hoe je haar hebt ge smeekt naar huis terug te keeren, hoewel haar geweten zeide, dat zij bij je moest blijven en voor je zorgen, nadat zij zoo lang onder onze hoede is geweest. Ten slotte heeft zij toegegeven aan je wenschen. Wat heb je ooit voor haar gedaan, wat heb je haar ooit geboden? Zij is ons kind en het is onnoodig te zeggen, dat wij voor haar zullen blijven zorgen, omdat niemand gelooft, dat jij er toe in staat zult zijn, zelfs niet in dat ellendige gat. Natuurlijk komt zij over een poosje tot bezinning en dan keert zij terug naar haar huis en tot haar plichten. Ik behoef wei nauwe lijks te vertellen, dat wij ons 'plan om een paar heerlijke maanden in Dresden door te brengen, hebben opgegeven. I-ienry en ik kunnen niet anders doen dan thuisblijven om te wachten, tot haar buitensporig verlangen om zichzelf te wij den aan een belachelijke taak is uitgewoed; waaraan zij toch wil toegeven, ondanks den ernst waarmede wij, die een vader en moeder voor haar zijn geweest, een en ander afraden. Natuur De begrooting van een dergelijken opzet was ook een ernstig punt. Men is er echter mee gekomen en de vereeniging kon haar fiat er aan geven. Voor de standen waren veel gegadigden en spoedig was geen plaats meer, wel zou den er nog velen gekomen zijn, als ze on derdak hadden kunnen vinden. Toen de plannen een vasteren vorm had den aangenomen, is men in onderhandeling getreden met de E.M.G.O. die direct haar voile medewerking kon geven en ook fiinan- tieëlen steun gaf. Zoo staan we thans voor de opening. Ook de officieele opening van het electriciteits- bedrijf zal op de tentoonstelling plaatsheb ben, waarmede een officieel karakter is ver kregen. Zjjn Excellentie de Minister van Staat, Mr. Karnebeek zal tegenwoordig zijn. Moge Ieder Trachten, Eendrachtig Nieuwsgierigen Te Ontvangen: dan zal de MITENTO slagen. Pak aan! Op tijd betalen bouwt crediet crediet bouwt uw zaak. WENKEN VOOR IEDEREEN. Beter dan best. Het feit kan niet onopgemerkt bljjven, dat er in onze bedendaagsche publiciteit een teveel aan bluf of overdrijving heerscht.Fen vluchtige studie van een dagblad toonde ons vier advertenties van verschillende merken automobielen, welke alle vier werden aan gekondigd als „de beste", terwjjl geen enkele annonce ook maar met één feit poogde te bewijzen, dat deze bewering waarheid was. Het komt ons voor, dat dit alvast één reden is, waarm een zeker percentage men- schen nog steeds geen aandacht voor reclame heeft en als dit zoo is, zullen adverteerders goed doen, die fout spoedig te herstellen. Een vaste regel zou moeten zjjn, dat een bewering als men die uiten wil worde bewezen en niet alleen geadverteerd zonder steunende getuigenis. De meeste handelaren en fabrikanten, die adverteeren,zijn volslagen vreemden voor degenen, die hun reclame zullen lezen en het valt niet te betwijfelen, dat een mensch geen geld geeft aan een vreemde, zonder te zijn overtuigd van de waarde en het nut van hetgeen hij ervoor terug ontvangt. Ford vertelt „Toen ik Thomas Edison voor het eerst ontmoette, verbijsterde het mij, dat hij weken lang twintig uur per dag kon werken.Later, op veel hoogeren leeftijd, deed hij dat nog en natuurljjk verbaasde het mjj toen nog meer. Op zekeren dag, aan het strand, kwamen wij erover te spreken en ik zei: lijk heeft zij heele boekdeelen gezegd over haar liefde voor ons, over haar dankbaarheid, waar aan wij geen behoefte hebben, omdat alles wat wij begeeren, is, dat zij bij ons blijft. Probeer asjeblieft te zorgen, dat zij weer bij ons komt wij houden het zoo niet langer uit. Als je een man bent, ben je ook in staat haar terug te zenden. Haar excuus om niet terug te keeren, toen wij telegrafisch ons plan meedeelden om naar het buitenland te gaan (ik wil je wel be kennen, dat onze bedoeling was een crisis te ver oorzaken en haar volkomen onder je invloed vandaan te nemen we waren altijd bang, dat zij weer zou teruggaan naar je en hebben liet jarenlang tegengehouden) haar excuus was, dat je beste vriend en, naar ik meen te begrijpen, je patroon ernstig gewond was tijdens een vecht partij in jelui christelijke land. Bepaald een geschikte plaats om een meisje te laten wonen. Zij dacht er niet over jou alleen te laten in je ellende, zoo lang niet bekend was, of de man beter zou worden. Nu staat zij erop, je zult het wel van haar hooren met de volgende post naar PlattviUe terug te keeren, omdat zij je krant heeft gelezen en voeit, dat er moeilijk heden zijn. Zij beschouwt het als een moreele verplichting, want ze stelt zichzelf verantwoor delijk, dat je werkgever zoo werd mishandeld om te komen helpen. Waarschijnlijk heeft hij haar het hof gemaakt, zooals jongelui, die zij ontmoet dat vroeg of Iaat plegen te doen, doch ik maak me niet ongerust over het geval, want zij heeft slechts één keer werkelijk belang in iemand gesteld. Wij staan volkomen machteloos wc hebben gedaan, wat wij konden, doch kunnen haar niet afbrengen van dat plan, om „Succes verwerven in het leven is zwaar, denk je niet?" „Ja," antwoordde Edison, „zoo is het," En terwijl hy zijwaarts keek naar een ouden, afgetobden stumperd, die met een reclame bord sjouwde, voegde hij eraan toe: „Maar mislukken is zwaarder." Het ei van Columbus. Als u wilt weten, of de door u ontworpen advertentie goed is, moet u uw naam door schrappen en die van uw concurrent ervoor in de plaats zetten. Krygt u dan géén kip- pevel, dan kunt u rustig aannemen, dat uw advertentie een lor is. Reclame loont 1 Het kan niet meer ontkent worden. Als u het er niet mee eens bent, begin dan eerst reclame te maken, opdat u daarvan tenmin ste profiteert, terwijl gij verder uw tijd ver knoeit met debatteeren over den titel van dit berichtje. Voordeelig bijgeloof. Indien u vatbaar bent voor btjgeloovigheid, denk dan eens hier aan: Iedere datum heeft een bijzondere betee- kenis. Voor sommige menschen zijn data met een 8 er in gelukkig, voor anderen is 5 of 3 een gelukscijfer. In ieder geval zyn data met een staartcjjfer belangrijk. En ook data, die deelbaar zijn door uw persoonlijk gelukscijfer of door 7 of 9. Ais u op een dergelyken dag iets ter hand neemt, en het met kracht doorzet, hebt u de kans mee. Verzuim dus vooral niet iets te ondernemen, wanneer de kalender een gelukkigen datum aanwijst. Er zijn er bijna 28 in elke maand. Vergeet de kleintjes niet! Hoe bereikt men de moeders? Door de kinderen 1 Het damesmodemagazijn Boka toont dat te weten. Als Mama daar een „stofje" gaat koopen voor haar nieuwe japon en zij neemt haar dochtertje meè, dan krijgt de kleine meid óók een nieuw jurkje zonder dat het haar moeder een cent kost. Een mooi lapje stof voor de kleine krijgt mevrouw gratis mee in den koop. De kinders weten het. Zij trekken moeder den Boka-winkel in en er zyn maar weinig mama's, die haar kroost durven blijven te leurstellen. Handel vlot. Het succes van de Amerikanen berust voor tachtig procent op hun activiteit. Ze zijn niet knapper dan wij, ze maken net zooveelfoutenmaar ze ondernemen vijf dingen, tegen één ding, dat wij aanpakken. Vaak mislukken drie van de vijf, maar dan nog zijn hun successen dubbel zoo talrijk als de onze althans in theorie; want in de praktijk blijkt, dat al ons wikken en wegen uitstellen en bestudeeren, ons er niet voor kan vrijwaren, fouten te maken. Al kijkt men legioenen katten uit wouden vol boomen, dan nog brengt de praktijk on voorziene moeilijkheden. Pak vlotter aan; die krant voor jou te redigeeren. Natuurlijk weet zij niets van dat soort werk af, maar zij beweert met een triomfantelijk gezicht, dat zij een en ander heeft besproken met mr. Macauly van de Journal". Mr. Macauley is het geval, waarop ik zinspeelde; zijn schuld is het, dat zij belang stelt in journalistiek. Nu treedt zij echter buiten gewoon zakelijk op. Zij heeft een schrijfmachine gekocht en een aantal potlooden. Ik vraag me af, of zij van plan is, waterverfteekeningen in dat ellendige blad te laten verschijnen. Zij ver trekt onmiddellijk. Telegrafeer haar om Gods wil niet weg te blijven; een verbod zou hier ver keerd uitwerken. Onze eenige hoop is, dat zij den toestand zoo ontmoedigend zal vinden, dat zij haar plannen opgeeft en naar huis komt. Als je een man bent, zul je ons niet tegenwerken. Zij heeft beloofd te gaan wonen bij dat meisje, met wie zij destijds bij miss Jennings zulk een on begrijpelijke vriendschap sloot. O, James, wees, als je kunt, eens in je leven een man en zend haar terug! Probeer een man te zijn. Denk aan de engel, die van ons werd ge nomen. Herinner je alles, wat wij voor je hebben gedaan en hoe je ondanks dat toch mislukt zoudt zijn! Probeer tenminste ditmaal een man te zijn! Je ongelukkige schoonzuster, Martha Sherwood." Mr. Fisbee las den brief met een steeds sterker gevoel van vreugde, dat door niets werd getemperd hij voelde, dat zijn verantwoordelijkheid niet ian- per in conflict kwam met zijn hoop op de toekomst, grecies zooais hij voelde, dat alle pogingen van Martha Sherwood, om hem een man te doen zijn, en u verhoogt uw kansen met honderd pro cent, terwijl uw moeilijkheden slechts met twintig procent toenemen. Eet op. Wie de tijd doodslaat, slaat zichzelf dood. WIJ exposeeren op de MITENTO In onzen stand No. 15 (Adv.) HET GEBEENTE VAN ERASMUS. Desiderius Erasmus, Las ik in een krantbericht, Had, dat is nu pas gebleken Niet veel hersenen gewicht. Ieder mensch heeft zoo plus minus (Las ik) 1400 gram En 'k begrijp niet hoe Erasmus Aan ruim 1200 kwam. Want nu blijkt het, dat z(jn schedel Had totaal geen achterhoofd, Iets dat men aan zijn portretten Zeker toGh niet had geloofd. Maar wat is thans uitgekomen? Wel, hij was ijdeltuit. Vulde dus altijd zijn muts op Die stond dan van achter uit. Hij was zóó voor de Hervorming Dat hij zelfs, al klinkt het raar, Ook zijn schedel dus hervormd heeft, Ongeloofelijk, maar waar! Maar nu is per slot gebleken, Dat het allergrootst verstand Toch niet samen gaat met hersens Lees maar in „Het Vaderland". En een pluimpje voor het spreekwoord: „Zij de leugen nog zoo snel" (Dat is hier alweer gebleken) „Waarheid achterhaalt ze wel". Want na ruim 400 jaren Heeft de waarheid zich ontpopt, Dat hij zijn tekort aan hersens, In zijn hoedje had gestopt! GIPSY. Bedenk. Geen vyftien myle van jou huis Is iemand met 'n swaarder kruis. (uit: „Zuid-Afrika") zouden afstuiten op de onmogelijkheid om haar te overtuigen, dat zij niet de vrouw was, die zij moest zijn. Door een of andere gril van het noodlot, door een beschikking van Karma, misschien ook door een speling van Kismet, was James Fisbee geboren in een van die moderne, practische koopmans steden, uit geldverdienende, geldbeleggende ouders, terwijl hij zelf een droomer was. Zijn eenig ver langen was oude basilieken te bestudeeren en de beeldengroepen op Perziche frescos. Hij was een man, die snakte naar de schoonheden van Byzan tium en Babyion. De vroegste christelijke sym boliek, Grieksche tempels, restauraties van Gothi- sche bouwwerken dat waren de alles beheer- schende kwesties, welke hem in zijn jeugd bezig hielden, slechts zoo nu en dan afgewisseld door een minder zwaar onderwerp van studie, als bijvoor beeld de muurschilderingen in den Sint Marco; De wereld, zooals die woelde en werkte om hem heen, raakte hem niet; zijn afgetrokken bestaan deed hem ternauwernood beseffen, dat zijn familieleden aan hem wanhoopten. Op middelbaren leeftijd stond hij alleen op de wereld (ofschoon hij zich altijd alieen en nooit van de wereld had gevoeld) en stond er een massa geld op verschillende banken, waar hij nooit aan dacht. Terugkeerend naar zijn geboortestad, na zonnige expedities in Syrië, waar heen heeren met lange geweren en houweelen hem hadden vergezeld, maakte hij kennis met een dame, die in hem het groote wonder meende te aan schouwen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1