IS EERSTE BLAD Electr. Kronen en Kaplampen •tab letten en Influenza (oude Hek lerr. verkoopingen. irisS ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT f0) ZATERDAG 27 September 1930 12e jaargang. - n°. 92 OP EENZAMEN POST. GROOTE KEUZE IN AMER. UNIVERSAL STOFZUIGERS f 110.- N.V. R. S. STOKVIS ZONEN ROTTERDAM Voor Zelf scheerders VRIJDAGEN 19 en 26 September 1930 telkens 's av. 6J uur (O.T.), te Nieuwe Tonge, resp. ter nerberge van Schippers en Osseweyer. Veiling en Afslag van: Een HUIS met BOUWLAND, te Nieuwe Tonge aan de Burg. Overdorpstraat, dade- llijk te aanvaarden, ten verzoeke van den IHeer C. DEKKER Pzn. Notaris VAN DER SLUYS. WOENSDAG, 1 Oct, 1930, bij Inzet WOENSDAG, S Oct. 1930, bp Afslag telkens des avonds 7 uur in het Café „De Harmonie" teSommelsdyk,vanTim- Imermanswerkplaats met grond toebe- Ihoorende aan den Heer S. Kastelein te |Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. DONDERDAGEN 2 en 9 October 1930, in de Café's Meiborg en Bezemer te ZUID- ILAND, om 11 uur v.m. publieke verkoo- I ping van een WOON- en Winkelhuis, waarin kruidenierszaak, en afzonderlijk woonhuis te Zuidland. Aanv. en bet.: 15 Nov. a.s. Bez. dagel. Notaris A. D. VAN BERGEIJK. els- minimin zijn onovertrefbaar fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalschlng. Prijs 10 en 75 ct. Proefb.ulsjes 25 ct. ft Apoth. ca DrogiHea. f P. C. VAN GENT - Tel. 33. KAKEBEEKE - Tel. 161. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Binnenland. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is in hooger beroep de bekende Rotterdamsche moordzaak Lans behandeld, welke gruwelijk drama zich nu reeds bijna twee jaar geleden heeft afgespeeld. De eisch van den advocaat- generaal tegen verdachte, den vroeger procu ratiehouder van O., die ook nu in hooger beroep halsstarrig zjjn onschuld aan den moord blijft volhouden, is 20 jaar gevange nisstraf. Uitspraak dezer mysterieuse moord zaak, want mysterieus is deze moordgeschie denis ondanks al den ijver van politie en justitie, alsmede het groot aantal getuigen gebleven, bepaald op 6 October. De berichten uit verschillende takken van ons bedrijfsleven, hoewel zeer sterk uiteen loopend, beginnen toch onmiskenbaar meer eu meer in mineur te luiden. Het werk- loozenctjfer in ons land, dat ten opzichte van het buitenland gunstig mag afsteken, hetgeen overigens een zeer schraie troost is, is stijgende en van verschillende kanten worden ontslagen gemeld. Einde der voorgaande week zjjn bij Wilton's machine en scheepswerf 750 arbeiders ont slagen, terwijl een 300 arbeiders slechts om de andere week kunnen arbeiden. Als gevolg van de onbevredigende zee vrachten bestaat er bij de reeders heel weinig animo om nieuwe schepen te laten bouwen, terwijl het reparatiewerk, dat voor eenige maanden nog volop werk verschafte, sterk aan het minderen is. Voor ongeveer een jaar geleden werkten bij Wilton ongeveer 6000 man, welk aantal inmiddels is gedaald tot beneden de helft. Bij aanbestedingen van bruggenbouw en dergelijke ondervindt de Nederlandsche in dustrie een moordende concurrentie der Duitsche industrie, welke in verschillende gevallen krachtdadig gesteund wordt door het verleenen van premies, zoodat verschil lende werken, hier aan honderden menschen werk konden verschaffen, veelal voor de Nederlandsche industrie teloor gaan. Te Kerkerade heeft een onbeduidende twist in een lunchroom aanleiding gegeven tot een moord. De 23-jarige T. G. die zich in een vroolijke stemming schuldig maakte aan een ongepaste opdringerigheid tegenover een paar Duitsche dames, had- van een dezer dames een stevigen klap in 't gezicht te in- casseeren, juist op het oogenblik dat een onbekende man de zaak binnentrad, welke G. naar buiten duwde, gevolgd door de beide Duitsche dames. Nauwelijks was het viertal buiten de deur of men hoorde een schot, Toen men buiten kwam lag G. door een schot in de buik getroffen, reeds buiteD kennis, terwijl de Duitsche dames, benevens de hen vergezellende heer inmiddels met een auto waren verdwenen. De zwaar gewon de, overgebracht naar het ziekenhuis, is kort daarop ondanks operatief ingrijpen over- ledeD. v Onder leiding van den commandant veld leger, luit generaal Insinger, hebben deze week de legermanoeuvres plaats in Noord- Brabant en Noord-Limburg, langs den weg Overloon-Venray-Horst-Venlo. Deze manoeu vres, de groote leerschool voor ons leger, worden door een groot aantal buitenlandsche officieren bijgewoond. Buitenland. Naarmate de huidige economische crisis langer blijft aanhouden en in verschillende landen steeds bedenkelijker afmetingen gaat aannemen, groeit het aantal experts, die zich geroepen voelen de radelooze en soms ook redelooze menschheid ongevraagd van advies te dienen. In en buiten onze grenzen groeit dit leger van experts, procentsgewijze nog sterker dan het werkeloozencljfer, ge studeerden en de man uit de kapsalon, voor aanstaande mannen uit het bedrijfsleven en door de koersdalingen verontruste rente niers, allen sloven zich uit den weg naar beterschap te zoeken. Ook de politici hebben zich op dit vraagstuk geworpen, piekeren er nog dagelijks over, doch z(jn reeds zoo verstandig er maar zoo weinig mogelijk over te praten. In Engeland, waar het reeds lang misère INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE V/EG. (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 44) „Hier heb ik tenminste wat," kondigde hij vroo- lijk aan, een stoel bij de tafel trekkend. „Ik heb over verschillende dingen zittén nadenken en daar mee kunnen wij de krant wel vullen. Dat gedichtje van miss Celiny heeft me zoo'n beetje geïnspireerd. Ik probeerde zelf en het viel niet eens moeilijk. Toen ik maar eenmaal het begin had, kwam de rest van zelf. Ik heb het nog niet opgeschreven," voegde hij er bescheiden aan toe, maar met een air, als had hij in zichzelf een genie ontdekt. „Ik wou eerst eens weten, hoe jelui er over denken." Hij bood mr. Parker zijn papier aan, doch de meesterknecht schudde het hoofd. „Lees het maar voor, Ross," zeide hij. „Ik voel me er vandaag niet toe in staat. Lees zelf het artikel eerst eens, wij kunnen nog wel even wach ten." „Waarop wachten?" vroeg Schofield. „Op het gedicht," antwoordde Parker grimmig. Met een glimlachje, dat niet van harte kwam, ordende Ross zijn papieren, om vervolgens zenuw achtig zich gereed te maken zijn studie aan de kri tiek der anderen te onderwerpen. „Ik heb hier een BEZOEKT ONZE MONSTERZALEN. TOEGANG VRIJ, OOK VOOR PARTICULIEREN. WESTZEEDIJK (hoek IJzerstraat lijnen JO en 18) is, waar conservatieven, liberalen en Labour voor de verkiezingen om het hardst hebben beweerd een afdoend remedie voor malaise in petto te hebben, zakt John Buil steeds dieper in het moeras en hebben een aantal fabrikanten nog eens een poging ondernomen de inmiddels in de schoenen gezakte Engel- sche harten weer wat naar boven te halen. Per omzendbrief stellen deze heeren, het zfln er in totaal 21, maar even vast, de Brit mocht het anders nog niet ontdekt hebben, dat het Engelsche volk beu is van de ver kwisting der elkaar opvolgende regeeringen en van de slaafsche aanhankelijkheid van politieke partyen aan theorieën, die alle verwantschap met de feiten van het moderne handelsleven hebben verloren. Verder ver klaren deze heeren zich onomwonden voor stander van de zegeningen van protectie, verlangen ze een afdoende bescherming der binnenlandsche markt en wenschen ze een betere ontwikkeling van den handel tusschen de verschillende deelen van het Britsche rijk. Den 25en dezer komen de heeren te Londen bijeen en denken ze over te gaan tot stichting van een Nationalen Raad voor Industrie en Handel, welke Nationale Raad dit alles dan nader zal uitwerken en deze denkbeelden propagandeeren. In Duitschland begint men een weinig te bekomen van den panischen schrik der ver kiezingsuitslagen en als in een half geruï- neerden porseleinwinkel gaat Michel zoeken naar de weinige heelgebleven resten en naar datgene wat met kunst en vliegwerk nog gelijmd kan worden. Het kabinet Brüning, dat zoo menige veer gelaten heeft en dat voor de weinig benijdenswaardige taak staat weer orde in den Terwarden toestand te brengen, staat voor een buitengewoon zware taak. Alvorens voor den nieuwen Rijksdag te verschijnen moet er onderhandeld worden met verschillende politieke partyen, omdat de Rijksdag zich zal hebben uit te spreken over de voor de verkiezingen door Brüning afgekondigde noodmaatregelen. Verder moet de Duitsche regeering trachten de begrooting in evenwicht te brengen, waaraan maar eventjes een kleine half milliard mark ont breken. Dit alles is reeds een stapel hinder nissen, waar Brüning en zijn in aantal ge slonken yriendec zonder hulp niet overheen kunnen komen en voor welker hulp in den vorm van diverse concessies betaald zal moeten worden. Heerscht er op het wankele en ondermijnde Duitsche regeeringskasteel een gedrukte stemming, in het kamp der nationaal-socia- listen daarentegen is men nog altijd in feestroes, doet men het voorkomen of men het plan heeft het geheele kabinet Brüning en de DuitSGhe republiek in den zak te steken. Dr. Goebbels, een der vooraanstaande lei ders, heeft volgens een verslag in hetDuitsch- nationaal blad „Tempo" tenminste eenige zeer krasse opmerkingen op een geheime bijeenkomst te Berlijn gezegd. Hij moet o.a. hebben verklaard! „Wij zullen den moed hebben, de Duitsche republiek in een chaos te veranderen. Ons doel is de Duitsdhe republiek schaakmatte zetten. Als dat is bereikt, zullen wij den strijd tegen de overige wereld aanbinden. De Duitsche republiek is voor ons slechts een oefenpaard". heel schema," gaf hij, bij wijze van inleiding, te kennen. „Ik heb alles uitvoerig opgeschreven, met zooveel woorden als maar mogelijk was, om ruimte te vullen; doch dat is voor het publiek wel aardig ook, zij krijgen veel meer te hooren, dan anders het geval zou zijn." „Ga je gang," antwoordde de meesterknecht bijna dreigend. Ross begon te lezen, wat noodzakelijkerwijze scheen vergezeld te moeten gaan met fronsen van de wenkbrauwen en talrijke pauzen. Hij scheen zijn eigen schrift moeilijk te kunnen ontcijferen. „Hier heb je het begin," kondigde hij aan. „De groote, knappe, blozende, twee en een half jaar oude Jersey, zoon van den weledelen heer Frederik Ribshaw Jones..." De meesterknecht viel hem in de rede. „De lezers van de „Herald" zullen met het grootste genoegen kennis nemen van Jersey's leeftijd en zijn blozende wangen! maar ga voort." „...den weledelen heer Frederik Ribshaw Jo nes," vervolgde de schrijver minder op zijn gemak, „onze populaire, en altijd even keurig gekleede medeburger. „Je hebt gelijk; Rib Jones is een keurige vent," zeide Parker met ontroerde stem. „...dien men dagelijks kan zien wandelen van het eene einde van zijn reusachtige weidegronden naar het andere eind van hem." „Van hem," riep Parker uit, „van Jersey dus?" „Neen," verdedigde de ander zwakjes, „van zijn terrein." „Oh," zeide Parker, „em.is dat het eind van je verhaal? Je doet het best, Plattville maar te ver baten, mijn waarde; het is hier te klein voor jel Ga naar Rouen, waar je binnen een week uitgever zult zijn van een kranten laat ons hier maar blijven! Schofield keek teleurgesteld op. Hij scheen te meenen, dat er in zijn andere berichten voldoende nieuws stond en ging daarom voort na eerst een aantal van de overbodige woorden, die zulk een slechte ontvangst bleken te genieten, te schrappen: „De varkens van Whit Upton zijn Woensdag avond losgebroken en hebben een heel bloemperk omgewroet." Dat kan je gebeuren Whit!" „Jeruzalem Hawkens maakte gistermiddag een rijtoertje. Hij had zijn merrie voorgespannen. Het wagentje was pas schoon gemaakt. Goed zoo Jee." „Dat is buitengewoon belangrijk nieuws," riep de meesterknecht. „Daar zullen we waarlijk lezers mee winnen; de baas zelf had dikwijls de grootste moeite om de krant te vullen, maar op die manier heeft hij het nooit geprobeerd. We zullen het ge bruiken! Natuurlijk! We zullen het gebruiken! Als de krant niet uitkomt, gaat hij er onder door, maar als hij de krant te zien krijgt, is het zijn dood. Toch zullen wij het plaatsen, Ross. Maar lees ons liever niet meer voor; ik voel me zwakker, dan ik zelf wist. En ik heb al mijn kracht noodig. Zet het zelf maar op je eigen machine." Schofield zette een beleedigd gezicht, maar liet zich niet uit het veld slaan. „Ik zou weieens willen weten, wat je denkt van mijn poëzie ik vind het nogal goed, maar je kunt je eigen werk nooit zoo zuiver beoordeelen. Mag ik het even voorlezen?" De meesterknecht staarde hem zwijgend aan, wat het jongmensch beschouwde als een toestem ming. „Ik heb er alleen nog geen naam boven gezet." „De kleine wees stond in den regen De wind huilde koud hem tegen." Zonder een dreigement aan het adres der joden kon deze fraaie by eenkomst natuurlijk niet af zijn en zeide Goebbels: „Naar ik hoor zijn de joden van meening, dat wy slechts te bestryden zijn met ge weld, door b.v. onze leiders een voor een neer te paffen. Als echter een onzer leiders op deze wijze uit den weg mocht worden geruimd, zullen wij antwoorden met een pogrom. Dit alles belet de heeren natuurlyk heele= maal niet om zonder de minste gewetens wroeging straks den eed op de grondwet af te leggen en zich bereid te verklaren met Brüning aan de regeeringstafel plaats te nemen. Te Genève worden er tusschen de delega ties van Denemarken, Noorwegen en Zweden besprekingen gevoerd betreffende een ge meenschappelijke houding op de Volken bondsconferentie van November die beraad slagen zal over het in werking treden van de handelsconventie van 24 Maart. Het doel van deze besprekingen is gemeenschappelijk maatregelen voor te bereiden, indien in November te Genève over deze conventie geen overeenstemming wordt bereikt, tus schen de genoemde vier landen deze conven tie wel toe te passen. Dit is dus te beschou wen als een moedige en doelbewuste poging front te maken tegen het verder afglijden in protectionnistisohe richting, met al de gevaarlijke en verder ontwriehtendegevoigen hiervan. Eerst een weinig Purol goed in de huid wrijven en daarna pas inzeepen. Dat scheert schoon, zacht en pijnloos. (Adv.) De hoopvolle tijding van Briand te Genève, dat de onderhandelingen tusschen Frankryk en Italië waren hervat, is reeds kort daarop weer door een minder gunstig bericht ge volgd. Volgens een Engelsch blad zijn deze pas weer hervatte besprekingen als mislukt te beschouwen, keert de naar Rome ver trokken Italiaansche minister niet weer naar Genève terug en zijn de vooruitzichten op toenadering, mede als een gevolg der Duit sche verkiezingen, geringer dan ooit. In Spanje, waar ondanks alle verzekerin gen der Spaansche regeering dat er geen vuiltje aan de lucht, de rust nog altijd veel te wenschen over laat, bereiden de republi keinen een groote meeting te Madrid voor, welke Zondag a.s. zal worden gehouden. Vanuit alle oorden van het land zuilen extra treinen naar Madrid loopen, zijn verder alle beschikbare vervoermiddelen gemobiliseerd en alle pension- en hotelkamers te Madrid voor de betoogers gereserveerd. Formeel heeft de Spaansche regeering de perscensuur officieel afgeschaft, doch in de praktijk is dit weinig meer dan een wassen neus, omdat de bladen bedreigd worden met zeer zware straffen, indien ze in de oogen der regeering in hun critiek over destreek van het toelaatbare gaan. Haalt een blad zich deswege een vervolging op den hals, dan kan vanaf dit oogenblik het vonnis het versGhynen van zoo'n blad worden verboden, hetgeen natuurlijk de volledige ondergang van zoo'n blad tengevolge zou hebben. Kijkend naar zijn toehoorders was de dichter eenigszins verbaasd over de houding van mr. Par ker, wiens hals onnatuurlijk rood was geworden. Klagend merkte mr. Shofield op: „ik heb het rythme zóó wel goed te pakken, maar het klinkt niet zoo aardig, als wanneer ik zou geschreven heb ben: „De wind woei koud en kil hem tegen." De dichter hield nog aan, beminnelijk glim lachend: „het is verbazend moeilijk, eiken keer zoo'n rijmwoord te vinden, omdat je zoo op moet passen met het rythme. Het gaat voort: „Het water spatte allerwegen." „Dat klinkt zoo wel goed, geloof ik, denken jelui ook niet?" Maar toen de wees daar steeds bleef staan Heeft de wind en de regen hem aangedaan Tot hij ziek werd. Ross las dien dag niet verder, want de stoere drukker, niet in staat een woord uit te brengen, sloeg met de vuist op tafel, zwaaide met de armen boven zijn hoofd tot zijn metgezellen het schuim op zijn mond zagen komen en hij het evenwicht I verloor. Achterover liggend op den grond, zwaaide hij als een bezetene met de beenen. Schofield vluchtte. U1 Parker deed geen poging op te staan, maar bleet turen naar het plafond, hijgend van opwinding. Zoo bleef hij liggen totdat hij langzamerhand zijn kalmte herwon. Mr. Fisbee waagde het tenslotte op te merken: „Zouden wij de krant niet kunnen laten uitkomen in kleiner formaat?" „Het zou zijn dood zijn," betoogde de meester knecht. „Wij moeten de kolommen op de een of andere manier vullen, al weet ik niet hoe. Wat heeft die kerel gewerkt.' Het was een genie. Hij behoefde alleen maar de stad rond te loopen, om stof te vinden en dan schreef hij artikelen, die de menschen lazen ook. Eén ding staat vast. Wij kun nen het niet; wij zijn bezig de krant te verknoeien, wat hem leelijk zal aanpakken, zoodra hij in staat is te lezen. De menschen wefen niet, hoe trots hij was op zijn blad. Heb je wel bedacht, wat een mooie tijd het is voor Rod McCune om weer op het tooneel te verschijnen? Wat moeten wij doen, om hem tegen te houden? Weet iemand van ons, waar de baas die copieën en verklaringen heeft gestopt? Maar al wisten wij het, dan nog kunnen wij er niet op de juiste manier gebruik van maken. Trouwens, hoe houden wij de krant in het leven, totdat McCune het hoofd weer opsteekt? Als wij hem dan niet het zwijgen weten op te leggen is het gedaan met de „Carlow Herald", Er moet iets op gevonden worden!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1