2 tons vrachtwagen, gesloten Luxe Auto. flfANOL leeft U op als Abonné. tst. GRAAF EGBERT SIGAREN VERBRUGGE GIMBODN'S AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL WOENSDAG 24 September 1930 12e jaargang. - n°. 91 „Daar zit rottigheid achter" OP EENZAMEN POST. Land- en Tuinbouw costuuma en vreemde tooneeldecors in ireenstemming met haar roep. iet nieuwe vrouwen-type, dat in Holly- -;od wordt voorgestaan, ia het natuurlyk ultaat van de voorbijgaande mode van uiterst slanke gestalte. 'anchon was een van de eersten, die de :eur van het publiek voelde voor het slanke, Smencipeerde lichaams-type. Zij vaardigde ig een bevel uit, dat een gematigd dieet bood, en schreef haar „dancin girle" voor pi gezonde, energie-opwekkende spijzen gebruiken, als suiker en aardappels. ,Wij hebben zooveel voorbeelden" zegt zij, 3durende de laatste paar jaar, sommigen it een tragisch einde, van meisjes, die ■chtten slank te worden tegen eiken pr(js, Hollywood heeft uitgemaakt, dat de [slag den prijs niet waard is". LHet trok de aandacht van het publiek, t vrouwen zichzelf dood hongerden, hun haam energiek verdrukten, en ernstige volgen ondervonden als resultaat van een ■aze poging om een wespen-taille te krijgen, geacht de door de natuur gegeven vormen. Deze dwaze dieet-manie volgde den oorlog middellijk op den voet. Het eerst van alles 'am de „flapper" met haar belachelijke rte rokken en kort geknipt haar. Sommige isterden: „Wat lijken zij smal", en de race i, kostte wat het wilde, ponden af te vallen rden afgezet. Men heeft het doorgezet, ;ttegenstaan de herhaalde waarschuwingen de medische faculteit en van anderen, belang hadden bij bet kweeken van nor- kle, gezonde meisjes. De belangstelling van de medische facul- .t was gebaseerd op de vermeerdering van t sterfte-percentage onder jonge vrouwen, n vooraanstaande geleerde op dit gebied rzamelde gegevens, die naar hij zeide, m ervan overtuigden, dat meisjes en jonge ouwen tusschen 15 en 30 jaar in grooter ntal stierven, dan jonge mannen en jongens ■n denzelfden leeftijd. Hij laakte tenslotte dezen de slappe maaltijden, bestaande uit paar beschuitjes, een suikerlooze drank andere gegarandeerd on-krachtige voe- ngsmiddelen. Fanchon pauseerde een oogenblik, vroeg ij, of ik myzelf wilde bedienen uit de doos et chocolade op tafel, en ging dan verder. „Na korten tijd" zeide zij, „begon Holly- ood hieraan paal en perk te stellen. Er vam uit, dat Katrijn Grant haar loopbaan idorven had en een invalide was door den >nger Lottie Bickford zette, naar men zeide, tar leven op het spel toen zij haar toevlucht im tot een snelle vermagerings-kuur. Eva an Berne zakte in eikaar toen zjj tien pond irloren had. Flobelle Fairbanks, nicht van pn beroemden Douglas, bezorgde haar vrien- m en familie veel angst, toen z(j een ge- aariyk vermagerings-dieet begon. Thans, als het noodig is een paar pond te vallen, nemen de sterren gewoonlijk [ihaamsbeweging. Door dit te doen trekken een dubbel voordeel. Het neemt hun vet |eg en sterkt haar lichaam. leve P." 24. ÏN. Te KOOP gevraagd een tweedehands alsmede een gebruikte Brieven met opgave van prijs en merk onder No. 12 aan het Bureau van dit blad. verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS lUCOTftSU LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren gADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, h'dam Niet goed, geld terug. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 13 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen, Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. aldus de Burgervader van DEN BOMMEL. Ons raadsverslag van Den Bommel en de behandeling die wij daar ondervonden hebben is U thans allen bekend, daarover dus genoeg. Het muisje heeft echter ook een staartje gekregen. Flakkee is tegenwoordig rijk gezegend met een Chr. Pers, als gewoon speurden wij den inhoud na en konden dien niet als gewoonlijk voor kennisgeving aannemen. Het verslag van de raadsvergadering van Den Bommel vroeg onze volle be langstelling. Die verslagen waren geheel niet comform de gehouden vergadering en daardoor geheel afwijkend van het onze. Op een collegiale wijze vroegen wij dan ook hoe zij toch een dergelijk ver slag konden geven, terwijl zij, althans de redactie van Eilandennieuws, wist dat hun verslag strijdig was met de waarheid, waarvoor overeenkomstig hun beginsel steeds gevochten dient te worden. De „Maas- en Scheldebode" had haar verslag van haar plaatselijken correspon dent ontvangen, alias den klerk ter secre tarie. Dit blad is geheel onwetend in de vat geloopen, waardoor een onwaar ver slag gepubliceerd is. Een blad vertrouwt op zijn pi. vertegenwoordiger en heeft dus geen reden zijn copy in twijfel te trekken. Dit gaat blijkbaar niet. „Eilandennieuws" daarentegen, wiens verslaggever de vergadering wel heeft bij gewoond, daarmede is het anders gesteld. Die had zijn verslag reeds gemaakt en Vrijdagmorgen had de Burgemeester per soonlijk hem telefonisch de mededeelingen gegeven over den nieuwen belastingvorm, waarover in comité-generaal, zooals hij dat noemt, was gesproken, alsmede den zin: „Na heropening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd." Verzoekende dit alsnog in het verslag te lasschen. De Redactie van dit blad heeft willens en wetens daardoor een leugenachtig ver slag gegeven, door het verzoek van den Burgemeester. Wij verklaren perlinenl dat de notulen niet in openbare ver gadering zijn gelezen. Toen wij de zaal moesten verlaten wegens sluiting, deelde men ons mede, dat wij geroepen zouden worden wanneer de vergadering weer openbaar werd. Wij zijn geroepen, en dus begon toen de openbare vergadering weer, waarin geen notulen zijn gelezen. Dit is een overtreding van de wet door den Bur gemeester begaan. Wij vragen ons af, waarom moest die zin in die verslagen van de Chr. Pers voor komen. Waarom zijn die notulen niet in het openbaar gelezen, zooals de wet dat gebiedt? Waarom die partijdigheid, om alleen aan de Chr. Pers nadere bijzonder heden te geven over de belastingstelsels? Mogen wij niet verwachten dat een Bur gemeester boven partijen staat? Jammer, dat de praktijk daaromtrent een andere uitkomst geeft. Nogmaals, waarom die notulen niet in het openbaar gelezen? „Daar zit rottig heid achter", om de parlementaire uit drukking van den Bommelschen Burger vader te gebruiken, dat gelooven wij. Wat, dat weten wij niet, maar dat het niet pluis is dat bewijst de handeling van den Bur gemeester. Hij (heeft getoond voor zijn gemeente het orgel van de Chr. Pers te kunnen trappen. Ons is deze week ter oore gekomen dat een verslag van de voorlaatste vergadering, vanwege de secretarie is verstrekt (wij heb ben dat ook niet ontvangen!) en als be trouwbaar opgenomen, niet juist of zeer onvolledig is geweest en wij meenen daarom de notulen niet te heb ben mogen hooren. Wij meenen na al deze manipulaties, rechtstreeks aan ons adres gericht en het geen achter de schermen is gebeurd, dat zulks niet te rijmen is met het gebed, dat aan het begin van een vergadering wordt gebeden door den Voorzitter, waarvan wij den inhoud hieronder laten volgen: Almachtig God, wij bidden U om Uwen algenoegzamen zegen bij de vervulling der werkzaamheden die ons zijn opgelegd. Schenk ons wijsheid en voorzichtigheid, verlevendig in ons een diep besef van de afhankelijkheid van U en doe onze beraad slagingen strekken tot de ware belangen van deze gemeente. Ter bevoegder plaatse is van een en ander kennis gegeven. De keel en hare omgeving als oorzaak van ziekte. De specialiseering der geneeskunde is nood zakelijk geworden door de geweldige ver fijning in de kennis van den bouw van de weefsels en organen ten gevolge van de combinatie van chemie, microscopie en foto grafie, gepaard aan meer volmaakte metho den van onderzoek en uitgebreider techuiek der behandeling. Juist de keel-, neus-en oogarts krijgt vaak patiënten te zien, die b.v. voor duize lingen, maagbezwaren, hoesten, hoofdpijnen, kiespijn en nog veel meer zich eerst ver geefs elders in behandeling stelden, omdat ze de verschijnselen van hun kwaal ver wisselden met de oorzaak ervan in het orgaan, van waaruit die verschijnselen wer den opgewekt. Omgekeerd behoort de specialist steeds te beseffen, dat de afwijking, die hij consta- FEUILLETON. BOOTH TARKINGTON. NAAR HET AMERIKAANSCH DOOR HENRI VAN DE WEG. (Geaut. uitgave van ie N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 43) De menschen uit Carlow waren diep onder den indruk van het werk der bekende doktoren, wier namen wij wei eens hadden hooren noemen en toen Dinsdags de berichten gunstig luidden, besloten de meesten het er op te wagen, den uitgever van de „Herald" in hun hoede te laten. Zij keerden rustig naar huis terug; slechts enkelen bleven nog achter, maar weldra volgden ook dezen hun voor beeld. Intusschen lag het voorwerp van hun zorg te woelen op zijn ziekbed. Den meesten tijd ijlde hij, maar gedurende de korte periode van gedeeltelijk bewustzijn, was te merken, dat de gewonde niet verlangde beter te worden; hij snakte naar rust. In zijn ijlen had hij het voortdurend over zijn stu dententijd. Dan scheen hij ergens met zijn vrienden in het gras te liggen, luisterend naar het zingen en met ontroering sprak hij over de vriendschap der anderen, totdat plotseling een der ouderen op hem aanvloog, om hem te slaan en met den hak op zijn hand te trappen. Hij schreeuwde, dat men hem in de vlammen wierp hij viel en viel in de gloeiende hitte, terwijl de koele aarde diep en onbereikbaar teert mogelijk slechts een symptoom is van eens algemeene ziekte, een infectieziekte of b.v. een nierziekte, suikerziekte, zenuwziekte, ziekte van endokrine klieren of van vele andere, te veel om ze hier op te sommen. In dit geval zal hij den patiënt naar den huismedicus verwijzen en hem toestemming vragen zich ook zelf met dezen in verbin ding te stellen. Het bovengezegde is dus in deze twee stellingen samen te vatten: 1. Lijdt het lichaam aan eene algemeene ziekte, dan kan die ziekte zich in elk or gaan uiten. 2. Is een enkel orgaan aangetast, dan kan vanuit dit orgaau het geheele lichaam aangetast worden. Wanneer een ziekte ons overvalt, zijn drie vragen van belang: 1. Was er aanleg tot die ziekte in ons lichaam, 't zij door overerving, 't zij door verzwakking, 't zij door misvorming. 2. Waren er bijzonder ongunstige om standigheden, vlak voor of tijdens het uit breken van de ziekte: b.v. nattigheid, koude, oververhitting, uitwendig geweld enz.? 3 Bergden we bacterieën in ons lichaam of kwamen bacterieën tot ons, toen we in die ongunstige omstandigheden verkeerden? Dit zijn eenvoudig gestelde vragen, waar op het antwoord meestal wel te vinden is. In zijn wezen is de zaak veel ingewikkel der, maar dat mogen we thans onder dankbare erkenning van den groei der bacte riologische en serologische wetenschap buiten beschouwing laten. Van belang voor ons is vooral de vraag: hadden we zwakke punten in ons lichaam, waardoor de ongimstige invloeden bij ons sneller of intenser konden inwerken, dan btj anderen Bekend is het U ook, hoe de weerstand van den eenen mensch een heel andere is dan die van den anderen, zoodat zoogenaam de baciiendragers ziektekiemen bij zich kun nen dragen, die henzelf niet ziek maken, maar waarmee ze toch anderen besmetten kunnen. Ieder kent wel gevallen van zulke bacillendragers, die lang in observatie moe ten blijven, omdat de betreflende bacillen- soort ik noem slechts diphtheritis en epidemische meningitis haast niet goed van de slijmvliezen van hun neus en keel te verwijderen zijn. Wanneer we over ziekten van de keel spreken, denken we allereerst aan de be kende ontsteking der keelamandelen. Ziekten van deze amandelen en van de kliervormige woekeringen in de neuskeel- holte de adenoide vegetaties geheeten, zijn zoo veelvuldig voorkomend, dat we er zeker eene aparte beschouwing aan mogen w(jden. Deze amandelen verheugen zich in eene even groote populairiteit als de blinde darm en over beide wordt vaak dezelfde strijd gevoerd. 't Gaat dan ook om de vraag: „Zijn ze noodig of zijn ze niet noodig?" Toch is het antwoord eenvoudig: elke ge zonde klier is nuttig: eerstens kan ze mee helpen 't binnendringen van ziektekiemen te bestrijden, tweedens kan ze helpen hetbin- nengedrongene te vernietigen en misschien heeft ze nog een eigenschap van het afzon deren van voor het lichaam goed bruikbare producten. Maar de amandel is er in onzen stofroken tijd niet op vooruitgegaan. Al heel spoedig bergt ze, in haar tot holten uitgezette sleuven, onder hem lag. Dan weer zag hij zich voortgejaagd mijlen en mijlen ver door een stortregen, om even later te klagen, dat de heele wereld een groote koperen bel was, die onophoudelijk luidde, terwijl hij gedwongen was te luisteren naar dat vreeselijkc rumoer, waaraan niemand kon ontsnappen. Ten slotte scheen hij eindelijk een oogenblik rust te zullen vinden, ware het niet, dat hij Helen Sherwood had zien fluisteren in de kamer met Tom Meredith. Want dat moest een hallucinatie zijn! Zij was immers ver weg in het buitenland. En Tom Meredith was een slanke jonge kerel, heelemaal niet iemand van middelbaren leeftijd, met een buikje en een vollemaansgezicht. Hij wuifde met de hand naar die gestalten en zij verdwenen als schimmen uit een droom. Hij begreep niet, hoe het meisje, zelfs in een visioen, er zoo bekoorlijk kon uitzien. Het liefst was hij gebleven in de wereld, waar dit beeld scheen om te zweven. Dan, al te vlug, begaf hem het bewustzijn. Hij maakte zich zorgen over de „Herald" en smeekte degenen, die in de kamer waren, hem een krant te geven, woedend, omdat zij hem bedrogen, daar de krant immers niet langer verscheen. Waarom vertelde men de waarheid niet? Hij wist immers, dat de „Herald" niet kon uitkomen. Wie zou zijn plaats innemen? Hij probeerde overeind te komen en men had de grootste moeite hem tot rust te brengen. Maar den volgenden nacht waakte Meredith bij het bed,somber en ontdaan. Harkiess, die lang bewusteloos had gelegen, sprak plotseling en zoo luid, dat dokter Gay, die zich over hem heen boog, zich de woorden en den klank van zijn stem zijn Bleven lang herinnerde. „Weg is zij over zee," riep John Harkiess. „Zij was hier eens in juni." „Wat is er John," fluisterde Meredith gejaagd. „Voel je je wat beter?" En John glimlachte, alsof voor een oogenblik zijn oogen zagen door het verband heen en iiij den ouden makker herkende. Dienzelfden nacht verzond een vriend van Rodney McCunc een telegram uit Rouen: „Hij sterft. Zijn krant is dood, u bent candidaat voor de conventie in September." XIII. James Visbee. 's Maandagsmorgens beraadslaagden drie man nen op het bureau van de „Herald", dat wil zeggen, als men het zwijgend staren uit een beslagen ven ster „beraadslagen" wil noemen; want meer deden mr. Fisbee en Parker en Ross Shofield niet. Met bijna wanhopige inspanning waren deze drie man nen en Bud Tipworthy er in geslaagd de vorige week de krant te doen verschijnen, zonder hulp van hun chef, of liever dank zij lange verhalen over zijn toestand en de wijze, waarop de misdaad was gepleegd. Inderdaad bevonden zich drie exemplaren in het bezit van dokter Gay, met een begeleidend schrijven van Parker, waarin deze den medicus waai-schuwde, alleen in het uiterste geval het blad aan zijn patiënt te laten zien. De meesterknecht vreesde, dat het uiterlijk van de krant een in storting zou veroorzaken. Door bij beurten op te treden ais uitgever, ver slaggever, letterzetter en zelfs schrijver van hoofd artikelen hadden de drie mannen drie nummers dat wat haarzelf ziek maakt. Ze vergaat voor een deel, gaat ook weer deels zichzelf overwoekeren, wordt zoo gevaarlijk in de keel als een geladen revolver in de handen van iemand, die ons bedreigt. Haar ontsteking producten, met ziektekiemen beladen, stroo men langs lymphe en bloed af, eerst naar de omgevende hatsklieren, later door het ge heele lichaam. We kennen ze als de al te vake oorzaak van rheumatische ziekten, bloedvergiftiging en dergelijke. Ook stroomen hare ziekteproducten als ze ze niet als proppen of als een abces in amandel en omgeving localiseeren, af in de luchtpijp en slokdarm. Ze geven dan prikkelhoest, long ziekten, spijsverteringsstoornissen enz. En ten slotte mogen we dankbaar zijn, als we na de acute ontstekingsverschijnselen gene zen te hebben, nog volstaan kunnen van de cronisch zieke amandelen met het ringmes de zieke deelen weg te nemen en niet ver plicht zijn tot een veel ernstiger ingrijpen: het uitpeilen van nagenoeg den geheeten amandel. De adenoide vegetaties, de woekeringen dus iu de neuskeelholte, hebben weer nadere dingen op haar geweten; ze geven weliswaar ook prikkelhoest en maagbezwaren door slijm, dat naar beneden afvloeit, maar boven dien verstoppen ze den neus, geven chroni sche verkoudheden, rustelooze nachten,zoo danige oververmoeidheid, dat het kind de school niet volgen kanEn bleef het hier maar bij! Ze drukken de Eustachiaansche buizen naar de ooren dicht en geven catarr hal oorverschtjnselen methardhoorendheid. Daarmee nog niet tevreden, laden ze deze buizen met bacteriën, die in het middenoor binnendringen en tot oorontsteking aanlei ding geven. Welk een geheel ander verloop ziet men dikwijls bij algemeene infectieziekten als ma zelen, roodvonk, diphtheritis, influenza, enz., als de keel voordien behandeld geweest is, dan in gevallen, waarin ze was verwaarloosd 1 Al te vaak spant men het paard achter den wa gen. Ook hier weer is het schoolartsenonder- zoek gelukkig een veiligheidsklep geworden! (Wordt vervolgd) Laat bloemen uw tolk zijn. Deze mooie spreuk heeft U allen zeker wel meerdere malen zien prijken op tentoon stellingen, in tijdschriften en bladen, in bloemwinkels, enz. Deze spreuk is een op wekking om meer van bloemen gebruik te makeu dan tot nu toe. Bloemen bij elke gelegenheid, op elk feest, bij vreugde, maar ook in droefheid. Altijd bloemen, vol kleur en beteekenis. Nu zitten we volop in de bloemen. De herfst tooit onze tuinen nog met een weelderigen overvloed. Dahlia's in vele soorten en tinten late rozen, asters en dan nog de verrukkend mooie chrysanten. Maar weldra is het in de tuinen gedaan. De winter zal met zijn koude vlagen alle leven wegbanen uit den tuin en al staat hier en daar een kerstroos en al komt in het vroege voorjaar sneeuwklokje en crocus ons weer toeroepen, dat alle leven nog niet weg is, het is 's winters buiten toch een doodsch gezicht. En binnen? Eveneens. Want als buiten de bloemen ons verlaten hebben, treedt in de meeste gezinnen geen bloem meer in, voor het voorjaar ons weer vergast op mil? den overvloed. En dat is jammer. Bloemen? winkels spreiden ook 's winters veel prachts ten toon. En dat valt nog meer op, als er buiten geen bloemen meer z(jn. Maar wat hebben w(j er aan, al staan de winkels vol bloemen, als het in ons huis saai is van eentonigheid. Ook in ons huis moeten w(j bloemen hebben. Vooral tegen Kerstmis en Nieuwjaar, als het binnen zoo echt gezel lig kan zijn. Dan vooral moet een keur van bloemen de vrool(jkheid verhoogen. Dat is duur, zeg ik, maar dan moet ge er zelf voor zorgen. Als ge wilt, kunt ge tegen Kerstmis uw huis voor weinig geld vol heb ben met mooie bloeiende bolplanten. Het kost weinig geld en weinig t(jd. Ik ken er velen, die best heel dure bloemen zouden kunnen koopen, maar dit niet doen, omdat ze het zoo leuk vinden, zelf bloemen te trekken voor de winterdagen. Daar zit lief hebberij in en bij welslagen een zekere vol doening. Hoe kunnen we nu zorgen, dat wij in den winter bloeiende bolplanten heb ben? Daarvoor is noodig, dat wij koopen goede bollen, van goede soorten, want niet eike bol en ook niet elke soort is daarvoor geschikt. Wij kunnen daarvoor elk bakje of elke pot benutten. Wij planten daarin maar één of meerdere hyacinten, tulpen, narcissen, crocussen, enz. Bezie hiervoor maar eens de prijscouranten of spreek eens met uw •tuinman of bloemist. Plant deze bollen (of knollen) in een bloem pot, schaaltje enz. of zet een groote bol op een trekglas met water en zet deze dan koud en donker. Het best graaft men de gewone bloempotten buiten in den tuin of zet ze in een donkere kast. Na een week of vijf, zes (maar vooral niet te vroeg) zal de geheele pot doorworteld zijn. Voor dien tijd met trekken beginnen geeft geen succes. Dat geeft slechts mislukking. De neus van den bol komt dan vaak al boven den grond. Maak dan de potten schoon van buiten en zet ze in het licht, maar nog niet in eens in de warmte. Wanneer ze als overgang eerst in een koude kamer gezet worden en dan later in een warme, gaat het veel beter. Dan zal spoedig de bloem te voorschijn komen en ons met mooie kleuren en geur beloonen voor de gedane moeite. Het spreekt vanzelf, dat de bollen water moeten hebben, hoe kouder ze staan, hoe minder. Ook in een donkere kast dus geen water geven. Buiten in den grond bedoel ik, met pot en al minstens een d.M. diep onder de oppervlakte dus niet boveDaan. Vooral hyacinten en tulpen kunnen het goed doen. Ook narcissen zijn er al om met Kerstmis te trekken. Maar neemt dan goed soort, anders krijgt ge blad en geen bloem. Daarom ook de potten, wanneer ze in het licht komen, het volle licht geven, aDders worden het van die nare lange spierige din gen, waar geen moois aan is'Van hyacinten zetten we er één in een pot (of meer in groo- tere potten) van tulpen meest drie in een bloempot en van crocussen nog meer. Voor al met de crocussen niet te gauw in de warme kamer. Wanneer ze bijna bloeien, is zooveel warm; doen verschijnen; een deel van het vierde nummer, dat morgen moest uitkomen, stond nu gezet. Thans wisten zij echter geen raad meer en er moesten nog kolommen gevuld worden, ondanks het royale zet ten der advertenties. Bud Tipworthy had een smeek ten der advertenties. Bud Tipworthy had een smeekbrief gezonden aan miss Tibbs, wier rijme larijen weer verschenen na een lange periode van rust. Thans had zij een gedicht gestuurd, getiteld: „De oude Parijzenaars", slechts vier regels, zelfs voor haar doen niet bizonder kunstzinnig. Bud Tipworthy was naar beneden geloopen en had onder aan de trap zitten fluiten; Ross Shofield scheen er zijn zinnen op te zetten er enkele cou pletten bij te eichten, terwijl Fisbee en Parker somber voor zich uit keken. Zij zaten tegenover elkaar aan de schrijftafel van Harkiess. Blanke velletjes papier lagen voor hen. Zoo nu en dan staarden zij elkander eens aan, na een kwartier of langer nog de kamer te hebben rondgekeken. Dan begon met heftige energie een aanval op liet blanke papier, maar na enkele regels op schrift te hebben gesteld verfrommelde de schrijver zijn papier. En overal op den grond lagen de sneeuwballen van teleurgestelde journa listiek. Mr. Parker was een lang, stoer man met een hoog voorhoofd en een geweldige vuist, maar voor deze dingen scheen zijn kracht ontoereikend. „Het heeft geen zin, Fisbee," besliste hij eindelijk, na een aantal mislukte pogingen, waarvan de vloer getuigenis aflegde, „ik ben letterzetter van aan- leg en beroep en kan niet van baantje vei anderen. Een week lang heb ik mijn best gedaan, maar nu moet ik het opgevenik ben volkomen uitgedroogd. Laten we maar hopen, dat hij Zaterdag de krant niet in handen krijgt, ais we drie kolom van u over het Lotusmotief herdrukken. Ik begin nu sym pathie te voelen voor den baas, omdat ik begrijp, wat er in hem omging, als ik hem lastig viel om copie. Nu snap ik pas wat het zeggen wil, jour nalist te zijn in zoo'n dood gat als Plattville." „Wij mogen er wel aan denken, dat er Donder dageen nummer uit moet komen," antwoordde zijn metgezel peinzend. „Praat er asjeblieft niet over, Fisbee!" Parker wipte met zijn stoel zoo ver mogelijk achterover. „Ik ben lang niet zoo dankbaar, als wel moest voor mijn promotie tot hoofdredacteur. Ik weet waar achtig niet, waar ik het zoeken moet," klaagde hij, het bewegen van een vlieg op de mouw van zijn makker bestudeerend. Mr. Fisbee nam een nieuw velletje papier en tuurde voor zich uit naar een scheur in het plafond, die in den hoek van het vertrek doorliep tot den muur. „Dat is nu juist het ellendige," riep Parker, die den blik van den ander had gevolgd. „Zoodra je een paar letters op papier hebt, begint die ellen dige scheur al je aandacht te trekken. I-Iet heeft veel tijd gekost, de laatste acht dagen genoeg om twintig kranten vol te schrijven. Ik zou die scheur kunnen vervloeken. Als ik er met mijn rug naar toe ging zitten, kwam er een vlieg en dan moest ik die weer bekijken en als er geen vlieg was, draaide er wel een mug om mijn potlood." Hun beiden, die zich zoo zonder eenig gevolg uitsloofden, toonde mr. Ross Schofield, toen hij stralend van vreugde binnenkwam, hetgeen hij had gewrocht. Achter beide ooren droeg hij een potlood en in de hand hield hij een paar verkreukelde vel- letjes. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1930 | | pagina 1